Prins Petkoff's Huwelijk N\ 34. Dinsdag 20 Maart 1023 110 jaargang Legerbezuiniging. FEUILLETON. BUITENLAND. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. Uitgave Naïinl. Vennoot ca*p Goeschs Conwut GOESCHE Zij, die zich met ingang van 1 APRIL 1928 op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. De vraag op welke wijze Nederland een leger zal knnneu krijgen dat, om het nu maar eens popuiair uit te drukken zoo goed en zoo goedkoop mogelijk is, is iu de laatste jaren al dikwijls onder de oogtn gezien, zonder dat men het tot een bevredigende oplossing heeft kunnen brengen en zonder dat in dit opzicht veel resultaat is bereikt. Tot op heden is de toestand vrijwel de oude gebleven en dat is jammer cmdat dit niet in 's Lauds belang is. Om twee redenen le. het huidige leger is te duur, 2e. het huidige leger is niet zoo goed als het zijn kon. Het is te duur o.a. omdat een veel te groot gedeelte van het oorlog-budget weggaat aan traclementen voor het be- loepspersoneel terwijl voor de leger- uitruating veel te weinig wordt be steed het is niet zoo goed als het zijn kon omdat nog altijd het leger zich niet voldoende aan den Neder- landschen volksgeest aanpast. Dit laatste is o.i. een gevolg van het ondeisehatten van het Nederlandsch volkskarakter door de autoriteiten aan Gorlog en door het aldaBr heerschen van wanbegrip omtrent de factoren die bij een oorlog den doorslag geven tot de overwinning. Men zocht het aan Jorlcg nog steeds te veel in het getal waardoor men te veel hooi^op de vork neemt der geoefende manschappen. Heeft men ieder jaar maar een flinke lichting, dan is Oorlog tevreden. Eu toch zit het hem voor one land absoluut niet in het getal. Llovd George hee t gezegd dat de Dcitschers den oorlog hebben verloren „omdat de mobilisatie van den volks geest weid verwaarloosd". De volks geest, daar komt het op aan en die is in ons land perfect. Heeft de 80-jarige oorlog niet geleerd, dat de Hollander een uitmuntend soldaat is Hij is één met zijn lend, hij weet van de merk waardige bodemgesteldheid, als. bij iutu'óie, profijt te trekken. Hij en zijn land samen zijh onoverwinlijk. Maar men heeft het zwaartepunt van onze landsverdediging veel te veel verlegd naar het Veldleger. En toch is dit tenslotte bijzaak De Vesting Hol land is het zwaartepuntis onze 'Verdidigingslinie par excellence en de historie heaft de waarde dezer linies duidelijk aangetoond. De Duilscheis zijn den IJzer niet overgekomen. Waar om dan zoo ontzettend veel ten koste te leggt n aan het Veldleger Wat is de taak van ons Veldleger in hoofdzaak Om den tegenstander zoo lang vast te houden tot men de vesting Holland in gereedheid heeft kunnen brengen. Daarna trekt het Veldleger terug met zoo geriug mogelijke verliezen en wordt achter de ADVERTENT1ËN van 15 regels f 1,20 elke regtl meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt .weemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers B cent. en K leen irons Ross' Drukkers- en Ultgeversbedrüf.Adverteutiën worden aangenomen tot 12 nor voormiddag. 21 DOOR KFFIE ADELAIDE ROWLANDS. Geautoriseerde vertaling. Mevrouw Wbitley was iemand met een vrij ordinair voorkomen, zoo vol komen het tegendeel van Lady Tor- rington, dat het onbegrijpelijk was, hoe deze laatste een vriendschappelijken omgang met haar kon dulden. Het was dan ook uitsluitend het spel, dat deze twee vrouwen bij elkander bracht. „Zeg Dncheron, je hebt me alles behalve netjes bebaudeldmaar ik ga vurige kolen op je hoofd stapelen," zeide mevrouw Whitley. „Hier heb je de helft van je geld, dat ik je schuldig ben. En nu maak je maar eens gauw een stuk of wat japonnen voor me." Zü overhandigde Madame Ducheron eenige banknoten. „Ik wil eerlijk bekennen," zeide zjj lachend, „dat ik nooit gedacht had, dat geld zoo gauw te kunnen afbetalen, maar iemand kwam vandaag een schuld :nie opgenomen. Het veldleger dient dus om in de buitenprovinciën den eersten stoot op te vangen, teneinde onze neutraliteit te kunnen handhaven. Een veldleger dat in staat zou zijn om iedeten tegenstander in de buiteupro- vinciën te slaan, is voor ons uitgeslottn. En juist omdat wij in de taak van het Veldleger in hoofdzaak een voor bereidende zien, daarom is voor ons de kwestie van de sterkte der lichtingen bijzaak. Zeker er moet een Veldleger zijn en dat moet uitstekend in orde en geoefend zijn, maar het behoeft s'echts zoo sterk te zjjn, dat het zijn hier boven geschetste taak naar behooren zal kunnen vervallen. Meer niet, In de praktijk zou een te talrijk Veldleger wel eens ren b - zwaar kunnen blijken te zijn. Doch, zoo zal men ons tegeu werpen, om de vesting Holland te veidedigen zjjn toch zeker ook soldaten ncodig I NatuurlijkMaar die zijn er ook. In de eerste plaats de daarvoor aan gewezen troepen, in de tweede plaats het restant van het veldleger en iu de derde plaats, lest bes', de ivertalrijke vrijwilligers, die in geval van oorlog zich ongetwijfeld zullen aanmelden eu die achter de linie in enkele maanden tijd kunnen worden geoefend. Men be denke dat in Engeland dit vrijwilligers- systeem tijdens den oorlog heeft gebloeid eu uitstrkend heelt gewerkt. Men bedeoke ook, dat de Neder lander zich niet gauw ergens warm voor maaktmaar, als het noodig is, dan staat hij zijn mannetje en is hij vasthoudender dan een buldog. Dat is het verrassende in het Ned, volks karakter, dat het in tijden van gevaar zoo ontzaglijk meevalt en dat dan de latente bronnen beginnen te vloeien. Met deze, in normale lijden onnaspeur bare krachten, wordt veel te weinig rekening gehouden. Wij zouden het D. v. O. willen toeroepenBesteed het geld aan de vesting Holland in de eerste plaats, koop zware mitrailleurs, geschut en munitie ieder jaar wat, ga met den tijd mee zorg er voor dat didr alles volmaakt in orde is. Wanneer ge dan nog een kernleger bezit, behoeft ge u werkelijk niet ongerust te maken. Nederland verkeert in de gunstige positie dat het nooit een aanvalsoorlog zal hebben te voeren, alleen een ver dedigingsoorlog. Aan mannen daartoe zal het nooit ontbreken. Wanneer hei vaderland wordt aangevallen en moet worden verdedigd, snelt ook een Schaper naar de grenzen. En wij zouden zoo zeggen Dat spreekt van zelf 1 Komen wij thans terug op het veld leger en meer speciaal op de bevel voering. Het behoeft geen betoog dat de verlofsofficieren hier nog niet de positie innemen, waar ze recht op hebben. Van zekere zijde van uit bet corps beroepsofficieren bestaat nog immer een groote tegenwerking en tegenkan ting tegen het instituut van het ver- lofspersaneel. Bovendien wordt de aan me afdoen en nu ben jij de eerste Ducheron, die daarvan profiteert. Tus- scben ons gezegd en gezwegen, had ik niet verwacht dat ik 't geld zoo gauw zou krijgen. Dat is 't ergste van zulke transacties met vrouwen, dat ze ge- wooulijk probeeren je jarenlang te laten wachten." Madame Ducheron liet nu een paar dames van baar personeel komen en bleef nog een poos, terwijl ze af en toe een woordje meesprak onder het kiezen van verschillende toiletten. Maar daar meviouw Whitley haar wei nig interesseerde, ging zij na eenigen tijd weg, en liet haar aan de zorg van een der coupeuses over. Haar vermoeden, dat Lady Alicia haar ontglipt was, werd door het af doen van mevrouw Whitley's schuld bevestigd. Er waren verscheidene andere dames, tot wie zij hetzelfde verzoek had kun. nen richten, dat zij tot Lady Alicia gericht hadmaar geen enkele was van zoo groote waarde voor haar als deze trotsche aristocrate, die zij nog geen vierentwintig uur geleden letterlijk aan haar voeten had gezien. Afgezien nog daarvan voelde zij zich bitter ge kwetst door het feit, dat ze zoo hoog hartig op haar plaats was gezet. Dat kon zij niet verkroppen, en zij nam zich voor alle jiogingen 't werk te IS UW HUID GRAUW. doo. ruw..of vettig? f Heeft U Last van huiduitslag?^ Probeer LIFEBUOY Het verricht dagelijks won - i deren.door dergelijke hui- k den helderzacht en fraai te maken. De gezondheidsqeuni v van i/FEBOOy is heeriijk DE LEVER'S ZEEP MV VLAAROirlGEM -. Fabrikanten van lux en TwinK: reserve-officier militair veelal niet voor vol aangezien. Waar dit de oudere, de mobilisatie-reserve-offlcieren betreft, veelal terecht. Maar dat is niet de schuld der reserve-officieren. Dat is de schuld vin de gebrekkige voortgezette opleiding. (Hierover misschien een vol gende maal.) Omgekeerd bestaat er bij de burgerij een zekere minachting voor den be roepsofficier, welke op wanbegrip berust en het is ongetwijfeld lie taak der verlofrofficieren om dit misverstand uit den weg te ruimen. Wederzijdsche waardeering kan daar van het gevolg zijn. De burger ziet meestal in den be- r- epsofficier een soort van bloeddorstig, minderwaardig wezen Voor ons is de beroepsofficier icmandi die zich aange trokken heeft gevoeld tot de krijgs wetenschip, zooals een ander zich aangetrokken voelt tot het ingenieurs vak. Er zijn natuurlijk op dezen regel wel uitzonderingen, maar deze vormen verreweg de minderheid. Dat goed onderlegde beroepsperso- neel,dat zijn levenlang verd 'r doordringt in de krijgskunde hebben wij brood- noodig Maarin beperkt getal. We hebben het noodig in de eerste plaats als professoren voor het verlofs- persoueel dat uit den aard der zaak weinig tijd disponibel heeft om zich te wijden aan zijn oorlogstaak en dat dus zoo goed mogelijk en in den kortsten tijd moet worden geïnstrueerd in de tweede plaats voor de instructie der lichtingen, al zal het reserveper- soneel hiervan een groot gedeelte kunnen en moeten overnemen eu in de derde plaats voor de oorlogsaan- voerir.g der grootere onderdeelen, voor brigade-, divisie-commandanten, enz. Wij zouden de grens voor de infanterie willen stellen bij de brigade en zouden er geen been in zien wanneer de rangen tot en met regimentscomman dant in oorlogstijd uitsluitend door stellen om Ladv Alicia weer in haar macht te krijgen. Dat geld moest zij ergens gevonden hebben 1 Maar bad zij genoeg kunnen krjigen P Had zij mevrouw Whitley geheel afbetaald P Waren ook andere schuldeischer8 betaald Zij kende Lady Alicia goed, zoo goed zelfs, dat ze na eenige oogenblikken weer kon glim lachen. „Ze heeft, voor 't oogenblik eenige verademing gevonden", zeide zij bij zichzelf, „maar het zal weer heel gauw zjjn zooals 't geweest is en dan zal ze zich genoodzaakt zien naar mij toe te komen," Madame Ducheron bleef dien avond langer dan anders in baar zaak. Zij wilde een gesprek met Leah vermijden en toen zij thuis kwam on hoorde, dat Leah al mar bed was gegaan, loosde zij een zucht van verlichting. „Ik moet nog wat tijd hebben," dacht zij, „en dan zal ik alles doen, wat miju kind verlangt. Lady Alicia mag zich verbeelden dat ze me hoog hartig negeeren kan, maar ik kan haar laten voelen, dat ik teveel macht heb om genegeerd te worden." Misschien was het een voorgevoel, dat haar zoo deed spreken, want zon derling genoeg kwam zij reeds den volgenden dag in 't bezit van zekere feiten, die in haar verstandige handen j reservepersoneel bezet werden.Wij wijzen 1 hierbij alweer op Engeland. Waarom de grens te stellen bij de brigade Omdat de brigade-commandant vol komen op de hoogte dient te zijn van de samenwerking tusschen de verschil lende wapens, terwijl de regiments commandant toch meer uitsluitend infametie-commandaut is. De kennis, noodig voor l:et ver vullen van een regnncntscoinmando, zal de reserve-officier zich in den loop der jaren, in 't algemeen wel eigen kunnen maken bij een goede voort- gezeite opleiding natuurlijk het meerdere zou waar chijolijk te veel omvattend blijken' te zijn. Wij hebben dus slechts een zeer klein getal beroeps-officieren noodig. Te veel schaadt hier dubbel en dwars In de eerste plaats om lat, zooals wij reeds zeilen, het-veel te duur is, zoodat tel. -de resi vermoordt en ten tweede omdat een groote kern beioepspersoneel in vredestijd dan al het werk doet en d.ardoor de verlofs-officieren onmondig gehouden worden. Wij zijn er van overtuigd, dat een verwezenlijking der hierboven vaag geschetste denkbeelden aanleid ng zou geven tot een groote bezuinigiog, in allen gevalle tot een veel beter besteden der toegestane bedragen. Rvsumeerende bepleiten wij dus )e een goed uitgeruste vesting Holland, 2e een kleine kern, uitstekend bezoldigd beroeps personeel, 8e een groot corps behoorlijk geïnstrueerd verlofspersoneel en 4e een betrekkelijk klein, maar goed veldleger. UIT HET BEZETTE GEBIED. Da berichten uit het bezette gebied vertoonen over 't algemeen oen groote overeenkomstinbeslagnemingeo, uit zettingen, incidenten. De incidenten nemen in aantal toe, wat wijst op een grooter wordende spanning. Op den spoorweg tusschen Kalkum en Unterrath is een bom ontploft onder een bruggetje bij het station Kalkum. Een patroelje is hier op geweerschoten onthaald. De aanvallers wisten in de duisternis te ontvluchten. Te Weddau is ceu bom ontploft in den uitgang van het station; doch beeft weiuig schade aangericht. Te Friemersheim bij Trier is door het vernielen van een wissel een trein met soldaten op een leege trein gereden, waarbij een soldaat is omgekomen en drie soldaten en drie spoorwegmannen gewend zjjn. (Een ooggetuige schat het aantal dooden echter op 25.) Op den spoorweg Dusseldorf-Duie- burg, waarop ten gevolge ven bezetting door de Fraoschen het bedrijf is ge staakt, zijn de spoorstaven over een afstand van 5 M. opgebroken. De Fransohen hebben nu drie geziene burgers uit de streek van Kaiserswerth als gijzelaars gevangen genomen. gebruikt konden worden om tot ver vulling van haar eerzuchtige plannen te geraken. vui. Rupert Kentley en Margaret kwamen den volgenden dag bij elkaar, zooals Margaret had voorgesteld. Zij maakten er geen geheim van, maar liepen ouder de hoornen van den tuin op en neer, en gingen toen op een bank zitten, die vannit Lady Alicia's slaapkamer zichtbaar was. Deze wist dan ook al heel spoedig, dat Kentley haar dochter een bezoek bracht. Zoodra haar kamenier haar dit was komen vertellen, liet zij haar echtge noot roepen. Ze lag op een rustbank en in het gedempte licht zag ze er heel bleek en ziek uit. Sir John zette zich naast haar neer, nam haar hand in de zijne en keek haar vol bezorgdheid aan. „Ben je beter, liefste?" vroeg hij. „Toe zeg me dat je beter bent." Zij glimlachte flauw. „Ja, ik voel me wel betermaar ik ben nog zoo onder den indruk van 't gebeu de. John, beste, je moet flink zijn. Je moet me helpen." Hij streelde haar hand, drukte er een kus op en knikte. „Ja, Alicia, lieveling, ik zal sterk zijn. Ik zal je helpen. Wat wil je dat Het begint thans wel hard tegen haid tb gaan. Het is gebleken dat de twee Duitschers, Burchoff en Wittershagen, welke door de Franschen verdaebt werden van den moord op de twee Framche offichren te Buer, niet bij hun vlucht zijn doodgeschoten, doch op het plein achter bei stadhuis met kolfslagen zijn ufgeinaaht op beest achtige manier Dit is bevestigd door het getuigenis van lieden die san dat plein wonen. Bovendien heeft de familie van Burchoff onweerlegbaar bewezen, dat hij op het oogenblik van den moord zich bevond in een verafgelegen bu - tenwijk van Buer. Hij was in hech tenis genomen, enkel op de beschul diging door buitenlandsch gespuis, omdat hij in een kroeg tot lust ver maande. De Roerbezeffinj maakt de schadevergoeding onmogelijk De voormalige Italiaansche minister president Nitti, schrijft in het Iierl. Tsgebl. over de Roerbezetling „De Roer is Duitschlaud's hart, maar tevens het middelpunt van het geheele industrieele leven van Europa. Iu dit kleine gebied bevinden zich lal van de grootste bedrijven der wereld Haniel, Thyssen, Stiuaes, Klockner, Mannesmani), Krupp enz. hebben er ondernemingen in het leven geroepen, die in menig opzicht in t-chiiische volmaking vooraan staan, Duitschland produceerde aan de Roer de grootste en belangrijkste nijverheids-voortbreng selen, die het tot ontwikkeling van zijn uitvoer en tot aankoop van land- bouw-producten dienden de 3 milliard goudmark, die het voor den oorlog daarvoor iu het buitenland uiigaï werden hoofdzakelijk uit de bedrijvig heid van de Roer betaald. Meer dan eenig ander volk wist Duitschland uit de steenkool belangrijke bij-producten te trekken verfstoffen, geneesmiddelen, reukwerken enz. De chemische in dustrie in het algemeen had haar middelpunt aan de Roer, evenals de kunstmatige bereiding van stikstof— houdende meststoffen. Het bezetten vaa dit gebied kau slechts tot verlamming van de geheele Duitsche nijverheid leiden, tot onherstelbare schade voor allen. De bezetting van de Roer is mitsdien geen episode In de schade vergoeding ze maakt immers elke schadevergoeding onmogelijk." Het oorlogsdoel der Engelsche industrie. Op de jaarvergadering van de Vereeniging van kleurstoffabrikanten te Bradford is medegedeeld dat de Britsche kleurstofnijverheid thans 80 pet. kon leveren van alle in Engeland benoodigde kleurstoffen. Vóór den oorlog kwam echter juist 80 pet. van de benoodigde kleurstoffen nog uit Duitschland. ik doe „Rupert is hier. Hij is met Margaret in den tuin. Ik wil geen scène. Laat Rupert bij je komen en praat eens rustig en verstandig met hem. Zeg hem, dat het werkelijk onmogelijk is voor Margaret om met hem verloofd te zijn. Zeg hem, dat we er later, ala zijn positie verbeterd is, er niets op tegen hebben. Maar er moet nu geen engagement zjjn, John. Ik ben er zeker van, mjjn beste, dat je de zaak met mijn oogen moet beschouwen." „Ja," zeide Sir John, „het is uiet meer dan billijk tegenover Meg, dat zij vrij zal blijvenmaar ik geloof niet, dat het eenig verschil zal maken, want ze schijnen heel veel van elkaar te houden." „Dat is best mogelijk," zeide Lady Alicia eenigazins ongeduldig, „maar dat is de quaestie niet. Meg is nog zoo jong, ze heeft nog haast niemand ontmoet, en 't is niet meer dan na tuurlijk, dal zij zich daarom tot Rupert aangetrokken gevoelt, dien ze haar leven lang gekend heeft, maar maar heusch John lief, je moet gelooven, dat ik het bij 't rechte eind beb, en je moet me helpen, 't Is een zaak van 't grootste belang voor me, veel grooter dan je denkt." Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1923 | | pagina 1