N\ 33, Zaterdag 17 Maart 1923. 110 jaargang, Prins Petkoff's Huwelijk Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Luisteren. FEUILLETON. BUITENLAND. Binnenland. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, builen Goes f 2, Afzoiderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE COURANT Uitgave Nasail. Vennootschap Gtoesche Courant en Kleeuwens Ross' Drotikers- en UltgeversbedrHi ADVERTENT1ËN van 1S regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,AO Bewijsnummers 5 cent. Uitgeversbedrijf.Advertentiën worden aangenomen tot 12 nnr voormiddag. Zjj, die zieh met ingang van 1 APRIL. 1923 op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Gevraagd, waarom hij zoo weinig naar vergaderingen ging, verklaarde een spreker„Ik kan er niet tegenhet is voor mij gemakkelijker, drie nur te spreken dan een halt uur te luisteren». Deze spreker is geen uitzondering. Algemeen is de ervaring, hoe moeilijk luisteren valt. Zon dit alleen komen, doordat iemand, die zelf gewend is als voorlichter op te treden, zoo zelden iets hoort verkondigen, dat hij niet weet? Wij kannen ons voorstellen, dat het aanhooren van bekende dingen den luisteraar kregel stemt en dat hij, door verveling bevangen, ongedurig op zijn stoel zit of herhaaldelijk op ie klok kjjkt. Maar de moeilijkheid van het luiste ren openbaart zich niet louter bij den toehoorder, die meerkennis en ervaring bezit dan de sprekerniet louter in openbare bijeenkomsten, maar eveDzeer in bet vertrouwelijk vriendenge3prek. Wij kennen ze immers, die menscben, die geen geduld hebben, oin rustig te aanhonren, wat hun genoot huD vertelt. Telkens vallen zij hem in de rede. Zoodra zijn woord sleehls een aan- kuoopingspunt biedt voor hetgeen zij zelf op het hart hebben, nemen zij het gesprek over en komen met het relaas van hun eigen wederwaardig heden. Zoozeer zijn ze hiermee vervuld, dat ze niet eens acht hebben geslagen op het gesprokeue, dat voor hun ver tellenden vriend toch het allerbelang rijkste op de wereld is. Hoe moeilijk het is te luisteren ervaren wjj dikwijls, wanneer wij in een vergadering of in den trein getuige zijn van een gedachtenwisseliug op godsdienstig of politiek gebied. Waar door komt het, dat gedachten wisselingen over 't algemeen zoo uitermate on vruchtbaar zijn Omdat wij voornit wel weten, wat er zal komen. Wanneer de Roomsch Katholieke heeft gesproken, zegt de Protestant datde socialist heeft altijd weer hetzelfde aan te voeren tegen den liberaal en wanneer een geloovige en een Dageraadsman of een geheel-onthouder met zijn tegenstander in debat geraken, herhalen zij steeds weer dezelfde argumenten. Men praat meer langs elkaar heen dan tegen elkaarhet wederwoord is maar zelden een terugslag op het gesprokene, omdat de debater zich zoo geheel in zijn eigen stelsel en in zijn eigen gedachtenwereld heeft verdiept, dat hem de aandacht ontbreekt om zich in te leven in het stelsel en het gedachtenleven van den ander. Hij heeft wel diens woorden aan 20 DOOR EFP1E ADELAIDE ROWLANDS. Geautoriseerde vertaling. «Ik wou dat je me van te voren gezegd had, dat je dat van plan was, Leah,» zeide ze ietwat strak. Leah lachte even zenuwachtig. «Maar moederlief, die goede oude juffrouw Carpenter is toch een respec tabele chaperonne I» En nu lachte madame Ducheron ook, want zij be greep, dat het niet meer natuurlijk was, dat Leah wat van de wereld buiten haar huis wilde zien en een beetje genoegen wilde hebben. «Maar hoe wist je, dat het Lady Torrington's dochters waren vroeg ze. «O,» antwoordde Leah dadelijk, «ik herkende ze van hun portretten. Ze hebben verleden week alle twee in The Sketch gestaan, en toen hoorde ik daarenboven een paar dames, die voorbijgingen, over ze spreken. Ze zien er alle twee heel knap uit, vindt u dat ook niet?» «Ja,» zeide Madame Ducheron, gehoord, maar er naar geluisterd heeft hij Diet. Zijn oplettendheid richtte zich louter op d'e punteu, waarop hij den tegenstander zou kunnen aanvallen, gelijk bij de twee vertrouwelijk sprekende vrienden de één voortdurend slechts wachtte om den ander in de rede te vallen met zijn eigen verhaal. Wat is eigenlijk luisteren Luiste ren is zich in den ander verplaatsen, zich in den ander verdiepen. Luisteren is zichzelf op den achtergrond stellen, zichzelven vergeten. Luisteren is uit ziju eigen leven treden in het le ven van zijn naaste; zijn eigen terrein verlaten om den weg te zoeken in het onbekende, moeilijk begaanbare gebied van een vreemde menechenziel. Daarom is luisterenmoeite geven, zich opofferen. Kortwegluisteren is liefhebben. Het kenmerkende van de liefde i« de zelfopofferende overgave. Wie lief heeft, denkt niet meer aan zichzelf. Hij hoort niet langer zijn eigen stem; hij heeft niet langer zijn eigen leven. Zie den minnaar luisteren naar zijn geliefde. Elk woord, dat ze spreekt, haar eenvoudige woord, heeft zin voor hem diepen zin hem treft elke scha keering «an toon, elke nuance van uitdrukking. De kleinste bijzonderheid van wat ze hem toevertrouwt, neemt hij in zich op als ware het een won derbaarlijke onthullinghaar zucht, haar glimlach, alles heeft waarde voor hem. En als hij haar beantwoordt, verstaan zij elkaar, omdat ze elkaar liefhebben. Luisteren is liefhebben. De zelf zuchtige luistert niet. Wie uitsluitend met zichzelf bezig is wie geen andere belangen kent dan de zijnewie geen andere denkbeelden kent dan de zijne; geen andere gevoelens, gemoedstoestan den, problemen en conflicten dan alleen maar de zijne, kan slechts spreken, niet luisteren. Luisteren vermag hij, die de over gave kent. En hierom is luisteren zoo veel moeilijker dan spreken, omdat het zooveel moeilijker is, zichzelf op te geven terwille van anderen dan zich zelf gewichtig te maken ten koste van anderen. Ijdeltuiten, verwenden, ver waanden, zij kennen de schoone kunst van het luisteren niet. En dit is de droeve oorzaak van zooveel misverstand en van zoovele veetende oorzaak van verdrietelijke burentwist en van afgrijselijken volke- renoorlogde oorzaak van alle ver killing en verharding in het menscbe- lijk verkeer, van alle dorheid en be nepenheid in het gemeenschappelijke zielsleven dat het egoïsme het luisteren belet. Het is zaliger te geven dan te ont vangen. Wie luistert, voor hem gaat een nieuwe en schoone wereld open, waarvan hij in de benepenheid van zijn zelfzuchtig hart geen vermoeden had en rijk keert hij weder van zijn ont dekkingstocht. Het leven openbaart zich eerst „als de ziele luistert». «en de oudste is een allerliefst meisje. Ze is altijd even gemakkelijk, mijn heele personeel werkt graag voor haar. Ik denk, dat zij naar haar vader aardt, want Lady Alicia is ontzet tend moeilijk te voldoen.» Het ergerde Leah, waarom wist ze zelf niet, haar moeder over haar zaak te hooren spreken in verband met deze twee meisjes, maar ze hield dit wijselijk voor zich en na nog wat over de tentoonstelling verteld te hebben, kuste zij haar moeder goedennacht en ging naar bed. Madame Ducheron bleef nog lang nadat haar dochter heengegaan was, voor de open deur naar buiten in den tuin zitten staren. Toch was zij te veel in haar gedachten verdiept om van den heerlijken zomeravond te genieten. Eindelijk stond zij op en ging naar haar schrijftafel Ze was besloten Lady Alicia te schrijven. Haar briefje was kort en zakelijk. Ze deelde Lady Alicia mede, dat ze den volgenden dag op ieder uur tot haar beschikking was om nog eens terug te komen op de zaak, waar over zij dien morgen gesproken hadden. Zij gaf den brief aan een der dienstboden en liet hem terstond op de post doen, en toen voelde zij zich weer gerustgesteld, want overtuigd als ze was, dat zij alleen Alicia Tor- rington uit haar financiëele moei 1 TUBERCULOSE, Alle eoorten van T.B.C. zooals long-, gewricht?-, buik-, beendertuberculose etc. ongeacht in welk stadium of de ziekte verkeert, kunnen vlug, goed koop en afdoende genezen worden door een nieuwe, zeer eenvoudige behandeling, welke het volgen van een Sanatoriumbehandeling geheel overbodig maakt. In enkele jaren werden reeds meer dan 10.000 per sonen daarmede met groot succes behandeld zoowel in binnen- als buitenland en het aantal dankbetui gingen van genezen personen is legio. Allen die belang stellen in deze behan deling, zullen wij gaarne gratis in lichtingen verstrekken, mits men ons slechts onderstaand coupon inzendt. Knip de coupon heden uit en zendt zé ons omgaand in. Uw aanvrage wordt terstond be handeld. Jackson Invicta Co. Ltd., Keizersgr. 52, Amsterdam COUPON No. 513. Gelieve mij gratia inlichtingen te verschaffen betreffende de nieuwste manier van T. B. C.-bestriiding. EEN NIEUWE RICHTING? De Fransche minister van oorlog, Magisot, heeft, naar aanleiding van de Brusselsche conferentie medegedeeld, dat „er geen nieuwe bezetting zal plaats hebben». Het blijkt dat de Belgen er niet veel voor voeleD om zich nog dieper in het wespennest aan den Roer te steken. Iets, wat we nogal verstandig van de Belgen vinden. Overigens is men in Belgische politieke en parlementaire kringen ontevreden over de conferentie. Het Fransch- Belgisehe beslnit, dat de ontruiming der bezette gebieden slechte geleidelijk zal geschieden en wel naarmate Duitscbland zijn verplichtingen nakomt, wordt als totaal onaannemelijk be schouwd, omdat Berlijn de onvoor waardelijke ontruiming als eerste voor waarde beschouwt. Het orgaan van Dr. Kamiel Huys- mans en de Vlaamsche socialistische Kamerleden, vreest voorts ervoor, dat het Fransche imperialisme voor Antwerpen zeer noodlottig zal zjjn en het het Elzas-Lotharingsche achter land zal doen verliezen, waardoor Antwerpen zou ophouden een wereld haven te zijn. De Fransche bladen blijven het publiek voorbereiden op een aan staande schikking ln het Roer- conflict. De socialistische Feuple doet dat in de volgende bewoordingen „Er is reden om aan te nemen dat er ondanks de in Frankrijk en in Duitsch- land voorgewende ontoegevendheid lijkheden kon helpen, meende zij nu het vooruitzicht haar dochter in de aristocratische kringen te zien op nemen, al meer en meer te zien naderen. Madame Ducheron was altijd om half tien in de zaak aanwezig. Zij had een spoedig antwoord van Lady Alicia verwachtmaar nu de morgen voorbijging zonder dat er iets kwam, voelde zij zich zeer teleurgesteld en begon zij ongerust te worden. Pas na den lunch werd haar een brief gebracht met Lady Alicia's welbe kend handschrift op 't adres. Zij opende hem haastig en las «Lady Alicia Torrington dankt Madame Ducheron voor haar briefje, maar deelt haar bij dezen mede, dat een bezoek, om nog eens over de zaak van gisteren te spreken, on- noodig is geworden.» Dit was iets, waar Rachel Ducheron absoluut niet op voorbereid was. Zij was er van overtuigd geweest, dat het net zoo dicht om Lady Torrington heen was getrokken, dat deze in wanhoop naar haar toe zou zijn gekomen om de hulp te krijgen, die ze noodig had, zelfs al moest ze daarvoor voldoen aan Madame Ducheron's wenschen. «Waar heeft ze het geld vandaan gehaald Wie kan haar hebben ge- holpen vroeg Rachel Ducheron onderhandelingen achter de schermen gaande zijn, waaraan nijverheidsgroepen uit beide landen deelnemen. Wij gelocven ons niet aan een dwaling schuldig te maken als we zeggen dat dit met instemming der Fransche en vermoedelijk ook met die der Duitsehe regeering geschiedt. Het Roer-avontuur schijnt mitsdien, nu het beginsel van gelijke rechten aan weerszijden iserkend, op een fusie van het Dnitsche en het Fransche kapitaal te zullen uitloopen." Tenslotte dreigt er voor de Roer bezetters gevaar vannlt Amerika. Het departement van Staat heeft n l. aan zijn agenten in Frankrijk en Duitschland opgedragen een onderzoek in te stellen naar 20 beweerde geval len waarin de verzending van materialen uit het Roergebied naar de Ver. Staten was vertraagd omdat er een speciaal uitvoerrecht geheven werd doar de Fransche bezeltiags-autoriteiten. Er zal worden gepoogd uit te makeu of voor Amerikaansche ondernemingen nadeelige uitzonderingsbepalingen ge maakt worden en of van die onder nemingen wordt geëischt, dat zij een dubbele belasting moeten opbrengen om de goederen in quaestie vrij te krijgen. Na de klachten der Britsche, Zweed- sche en Nederlandsche handelaren en industrieelen, komen er dus klachten van Amerikanen. De Prauschen weten zich den laat- sten tijd niet sympathiek te maktn. Een Duitcch protest- De Duitsehe regeering heeft te Parijs geprotesteerd tegen de Fransche wille keur te Buer, die alle perken van recht en wet te buiten gaat, vooral daar de toedracht van den moord op de twee Fransche militairen nog niet is opge helderd en het geenszins vaststaat dat Duitschers de schuldigen zijn. De bevolking van het Roergebied heeft tot dusver jegens de bezetting een voorheeldelooze zelfbeheersching betoond, ondanks haar verbittering over bloedvergieten, mishandelingen enz. Deze zelfbeheersching is te bewonderens waardiger omdat zoovele bewindslieden uit het bezette gebied zijn gezet en in vele steden de politie is ontbonden. Maatregelen, gelijk thans de Fransche bevelhebber te Buer heeft afgekondigd, kunnen de bevolking tot wanhoop drjjven en onafzienbaar onheil teweeg brengen. De verantwoordelijkheid daar door zou niet Duitschland, doch Frankrijk treffen. Clif hef bezette gebied Nabij Botrop hebben de Franschen een goederentrein aangehouden. Daar de trein niet onmiddellijk stopte, losten zij eeaige schoten. De stoker werd door twee kogels levensgevaarlijk getroffen. De uitzettingen vinden geregeld door plaats. De hooge geallieerde commissie ia het Rijnland heeft den lOden dezer opnieuw 103 ambtenaren uitgewezen. De krijgsraad te Recklinghausen heeft zichzelf herhaaldelijk te vergeefs af. Want dat Lady Alicia elders hulp had gevonden viel niet te betwijfelen en Madame Ducheron kende de financiëele positie van de Torring- tons te goed, om te weten, dat zij die hulp niet van haar echtgenoot had gekregen. Het was een probleem, dat zij niet op kon lossen, en zij had plot seling een gevoel, alsof de grond onder haar voeten wegzonk. Iets ii Leah's houding en toon den vorigen avond had haar doen merken dat haar kind ongeduldig werd. Zij be treurde het nu bitter, dat zij ooit een woord tegen Leah gezegd had van de mogelijkheid om Lady Alicia te gebruiken als een middel tot op klimming op de maatschappelijke ladder. Het zou moeilijk zijn te be kennen, dat zij zich vergist had. Madame Ducheron's personeel vond haar dien middag ontzaglijk lastiggewoonlijk was zij in een vriendelijk, gelijkmatig humeur, maar dien dag kon niemand het haar naar den zin maken, en toen Marcus Vinsen haar laat in den middag, een bezoek kwam brengen, merkte hij terstond dat hij een volkomen onge schikt oogenblik gekozen had, om over Leah te spreken. Gelukkig waren er nog eenige andere onder - werpen, die hij behandelen kon, want hij was madame Ducheron's een koopman, die geweigerd had, waren aan Fransche bezettingstroepen te leve ren, tot 6 maanden gevangenis en 1 miliioen mark boete veioordeeld. Een „Ambtmann", die geweigerd had, kolen ter beschikking der Franschen te stellen, werd tot 3 jaar gevangenis en 5 miliioen boete veroordeeld. Dnsseldorp wordt het hoofdkwartier van den opperbevelhebber der gealli eerde troepen. D« Itrsche samenzwering De Daily Sketch verneemt van w^j ingelichte zijde, dat de Iersehe repu blikeinen samenzweringen hadden voor bereid tegen het leven van Engelsche staatslieden, met inbegrip van Bonar Law, Lloyd George, Hamar Green wood, Macneill e. a. Een groot aantal vronwen zochten een betrekking in 't huishonden van leidende personen, die als slachtoffers zijn aangewezen. Deze vronwen gaven de noodige inlichtingen aan de organisatie der rebellen. Wilna. Blijkens een officieele mededeeling van den gezantenraad zijn Wilna en de ommelanden aan Polen toegekend. De Raad heeft eveneens de Poolsch- Russische grens goedgekeurd, eveneens zooals deze in het verdrag van Riga is vastgesteld. De z-g- Belgische Ri;ks- schafkisfpromessen- De Rijksbank heeft aan de Bank van Engeland ongeveer 48 miliioen mark goud overgemaakt voor de be taling van de z.g. Belgische rijks, schatkistpromessen, welke 15 Maart vervallen en door Zwitsertche banken verdisconteerd zijn. Wachtgeld) aren gelden niet voor pensioen. Naar de „Tel.' verneemt ligi het in het voornemen van den Minister van Financiën om de pensioenwetten 1922 voor de rijksambtenaren in dier voege te wijzigen, dat de tijd, op wachtgeld doorgebracht, niet medetelt als diensttjjd, welke met pensioen zal worden vergolden. Bovenstaand bericht wordt thans De drievoudige Tielsche lijst van den Vrijheidsbond. Gedeputeerde S'aten van Gelderland hebben de beslissing van het hoofd- etemburean ia den Statenkieskring Tiel, waarbij de drievoudige candidatenlijst van den Vrijheidsbond ongeldig is ver klaard, gehandhaafd. Beperking schoeneninvoer. Bij het afdeelingsonderzoek der Tweede Kamer van het wetsontwerp tot tijdelijke beperking van den invoer van schoenwerk verklaarden vele leden zich legen dit ontwerp. rechterhand bij al haar financiëele transactieshij wist alles van haar zaken met die klanten, die niet alleen hun japonnen bij haar lieten maken, maar ook geld van haar leenden. Eerst was Marcus bang, dat de moeder iets ontdekt had van zijn uitgangetjes met haar dochter, maar hij kon al gauw vaststellen, dat dit de oorzaak niet was van Madame Ducheron's slecht humeur. Er was iets anders, dat haar hinderde, maar 't was hem onmogelijk te ontdekken waten hij ging ongerust heen want het was voor hem van groot belang, alles te weten wat er in Madame Ducheron's leven voorviel. Het feit, dat Lady Alicia erin geslaagd was, het geld elders te krijgen, werd Madame Ducheron dienzelfden dag nog bevestigd, want laat in den middag kwam een van de coupeuses bij haar om haar te zeggen, dat mevrouw Whitley een groote bestelling was komen doen en haar gaarne persoonlijk wilde spreken. Daar deze dame een klant was, die een groote schuld had bij Madame Ducheron, was het bevel gegeven, niet meer voor haar te maken, als zij niet een gedeelte van haar schuld afdeed. {Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1923 | | pagina 1