31. Dinsdag 13 Haart 1923. 110 jaargang Prins Petkoff's Huwelijk Schoonmaakt zonder1 ITIaar dot: is geen schoonmaaRT BUITENLAND. FEUILLETON. De LeveO Vlaofc Binnenland. School en Kerk. Rechtszaken. Sport. Staten-Generaal. Provincie-Nieuws ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. 60CSCHE Uitgave Naaml. Vennootschap Goesche Courant COURANT ADVERTENT1ËN vin 15 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleeuwena Boss' Drukkers- en Uitgeversbedrflf.Ad vertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. Zydie zieh met ingang van 1 APRIL 1923 op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschonende nummers gratis. LANGS NIEUWE BANEH De rede, die dr. Stresemanu, de vertegenwoordiger der Duilsehe groot industrie, de vorige week in den Rijksdag heeft gehouden en waarin Hauw was te bespeuren de bereidheid om aan de Fransche eischen tegemoet te komen, heeft in Parjjs de meening doen ont staan dat Duitschland pogen zal om met Frankrijk een handelsverdrag te sluiten, hetwelk aan dit laatste land langs economischen weg de vergoeding zal verschaffen, die het thans op geener lei wijze kan krijgen. Nu, er is geen koe bont of er is een vlekje aan en ook van dat handels verdrag zal wel het een en ander waar zijn. Het Journal deelt over het nieuwe Duitsche sohadevergoediugsplan al mee dat het vier hoofdstukken Oevat: be taling in geld, leveringen in Datura, waarborgen voor leeniDgen en saneering der Duitsche financiën. Wanneer inderdaad Duitschland een aanbod doet, zal dit dan door Parijs aanvaard worden We vermoeden van niet. Frankrijk-Poincaré streeft er immers naar het verdrag van Versailles te verslechteren voor Duitschland. Een voorbeeld In 1934 zou in het Saardal, volgens het tractaat van Ver sailles, een volksstemming moeten be slissen over de vraag, of dit kolen bekken definitief aan Duitschland of aan Frankrijk wordt toegewezen, maar in de Parijeche pers is er al herhaal delijk een balletje van opgegooid, om deze bepaling van het vredes-tractaat af te schaften ten gnnste van Frankrijk. Poincaré heeft voorts verklaard, dat Lij in de Roer-kwestie geen bemid deling wil aannemen; wel is hij bereid de officieele Duitsche voorstellen te onderzoeken. Geen inmenging dus van anderen, de Gallische haan moet victorie kraaien. Bovendien geeft Frankrijk voor, dat de Roer-actie toch eigenlijk voortspruit uit de vrees voor het (gewezen) Duitsche militairisme. Het is een beveiliging»- actie voor Frankrijk, het trekken van een militair cordon. Frankrijke dwaze vrees het zij voorgewend of niet zal natuurlijk niet door een handels verdrag worden vernietigd. Ontevredenheid In Engelsche handelskringen heersoht groote ontevredeuheid omdat de Fran< sehen in het bezette gebied een douane recht van tien percent heffen, terwijl Duitschland niet verder ging dan 1 tot 7 pet. De handel wil vrede en rust, Men verwacht diplomatieke bespre kingen tusschen Groot Britannie, Ne derland en Zweden ter inleiding van een gezamenlijk protest. Inmiddels heeft de Engelsche regee ring de overeenkomst nopens het mede, gebruik door de Franscken van de spoorwegen in de Engelsche Rijnland- zóne bekrachtigd. 18 DOOR ËFFIE ADELAIDE ROWLANDS Geautoriseerde vertaling. „Het is door de warmte van vandaag en de vermoeienis van gisteren, vader. L' weet, dat moeder zoo lang achtereen gestaan heeft en inplaats van zich vandaag rustig te houden en uit te slapen is zij al vroeg uitgegaan Ik denk, dat ze, als ze een dag uitrust wel weer beter zal zijn." .Jelui moet maar niet naar haar toe gaan," zeide Sir John, „ze beeft gezegd, dat ze 't liefst alleen bleef." Margaret zuchtte en ging met haar zuster naar boven naar haar eigen Fabrikanten van Lux en Lifebuoy. De Tromp. Hr. Ms. Tromp wordt aan het einde dezer maand uit Sm) ma te Willems dorp terugverwacht. Jhr. R. R. L.de Uur alt burgemeester. Bij Kou. besluit is benoemd tot burgemeester der gemeente Borculo (Geld.) de heer jhr. R. R. L. de Muralt. De Zomertijd. Het comité van actie tot behoud van den Zomertijd heeft reeds meer dan 250.000 adhaesiebetuigingen ont vangen. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 9 Maart in Nederland uitgesproken 72 faillissementen tegen 56 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 9 Maart 1923 799 faillissementen tegenover 484 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Verhooging der maximumsnelheid voorgesteld. Blijkens een nota van wijziging in zake het wetsontwerp tot wijziging van de Motor- en Rijwielwet, wordt voor kamer. Dolly, d;e anders absoluut niet aan halig was, legde haar arm om Mar garet's middel en kuste haar. „Kom Meg, kijk wat vroolijker," zeide zij, „en ga je nu geen ontzettende dingen verbeelden, omdat moeder hoofd pijn heeft.» Maar toen Margaret haar kamer binnen was gegaan en Dolly doorging naar haar eigen kamer, ver anderde de uitdrukking van haar gezicht. Zij had al lang begrepen dat haar moeder zich tegen een huwelijk van Margaret met Rupert zou verzetten met ai de middelen, die haar scherp zinnig verstand haar aan de hand zou doen. Dolly zelf was 't in zekeren zin eens met haar moederniets zou er haar toe hebben gebracht met een man zonder fortuin te trouwen. Maar zij kon er zich toch in verplaatsen, dat haar zuster zich op 't oogenblik verre van gelukkig voelde en zjj vreesde, dat haar een zware tijd te wachten stond. „Als Prins Petkoff niet op het tooneel gesteld de maximumsnelheid van motor rijtuigen binnen de bebouwde kom der gemeenten te verhoogen van 12 tot 20 kilometer. Weerzinwekkend geloofsfarizeïsme Als staaltje van weerzinwekkend geloofsfarizeïsme mag gelden de adver tentie die in De Reformatie van 9 dezer wordt aangehaald „Den 18en Februari werden mijn zuster en zwager J. R. (en wij met hen) bedroefd door het overlijden van hun kleinsten lieveling Jacob, dien ze slechts 4 weken van den Heere moch ten bezitten. Gelukkig weten zij waar ze troost kannen vinden. En den 22en Februari wederom door 't overlijden van den kleinsten lieve ling Jakob, slechts 4 maanden oud, van mijn zuster en zwager H. G. Mochten vooral dezen door de wond die de Heere sloeg, genezing der ziel ontvangen, opdat ze niet langer moch ten roepen„Ik wil niet, dat Deze Koning over ons zij', maar zoo door God mochten bearbeid worden, dat zij uit het diepst huns harten Hem moch ten begeeren. Schenke de Heere dat door Zijn W.W.» was gekomen,» zoo zette zij haar over peinzing voort, „zon er misschien nog eenige hoop zijn geweestmaar moeder zal zieh die prachtige partij voor Margaret niet laten ontglippen. Hij is dol op Meg, dat heb ik al lang ge merkt. Ik zou 't wel leuk vinden prinses te worden maar* en hier huiverde ze even, „met prins Petkoff zon ik tooh nooit willen trouwen.» Aan het diner werd dien avond maar weinig gesproken, hoewel de dokter Margaret's veronderstelling bevestigd had, dat Lady Alicia's ongeiteldheid niets anders was dan vermoeienis en de gevolgen van de warmte. Maar er scheen iets tusschen Sir John en zijn vrouw te zijn voorgevallen, want hij zat voortdurend verdiept in gedachten, die een trek van zorg en kommer op zijn gezicht te voorschijn riepen, en na tafel ging hij naar zijn kamer zonder zelfs een glimlach voor zijn beide meisjes. Margaret zou dien avond naar vrien- De Reformatie voegt hieraan toe Dit soort vroomheid moet eens ge- teekend worden. Het komt hier en daar nog al eens voor. Alleen werkt het dan niet per advertentie. Wat is die vroomheid gespeend aan alle teedei- heid Over het geval zelf oordeelen we niet. Het is best mogelijk, dat zij, die zoo zW8ar werden getroffen, indeidaad den Heere nog niet kennen. Maar ge zien don geest van deze advertentie, laat ik ook de mogelijkheid open, dat het treurende echtpaar wel den weg naar den genadetroon inslaat, maar van 's zwagers vroemheid niet gediend is. Hoe het ook zij de Heere beware al onze lezers voor zoo'n zwager*. Geref. Kerk. In den ouderdom van 73 jaar is overleden ds. A. Delfos, em. Geref. pred. van Hellevoetsluis. Ds. Delfos diende achtereenvolgens de Geref. kerken van Süerabaja, Kam perland en Hellevoetsluis, van welke laatste gemeente hij in Maart 1910 eme ritaat ontving. Voor het behoud der Rijksnormaal- Op adressen, op het eiland Tholen circnleerende, met verzoek de Rijks normaallessen te Tholen te behouden, zijn ongeveer 3200 handteekeningen geplaatst. Arrondissetnents Rechtbank Vrijdag stond terecht G. J. Hoek, steen houwer te Middelburg, gedetineerd aldaar. Beklaagde werd tan laste gelegd dat hij in October 1922 een drietal schuldbekentenissen beeft opgemaakt van f 250000, f245000 en f225000, en die met de namen van anderem heeft onderteekend om daarmede zijn eigen credietwaardigheid te doen blijken en daarna deze aan Jhr. Hooft Graaf land, bankier te Middelburg, heeft ter hand gesteld om zekerheid te geven voor een bedrag van f 130000 dat door den beklaagde aan dezen moeat worden betaald. Tevens werd hij beklaagd dat hij in 1921 en 1922 door een samenweefsel van verdichtselen notaris Ittmann heeft bewogen bedragen van f 100000, f 200000 en f 300000 en kleinere geldsbedrsgen af te geven, daarbij voor gevende dat hij groote transacties ii steen had en hem bovenvermelde schuld bewijzen te laten zien. Bij het terug geven van het geld deelde hij in strijd met di waarheid mede dat er 10 pet. winst was gemaakt, waarvan dan de helft voor notaris Ittmann was. Eisch vrijspraak ten opzichte der ten laste gelegde oplichtingen. Veroor deeling voor het overige lot 1 jaar gevangenisslraf zoDder aftrek van het voorarrest. Mr. J. Adriaanse verdedigde den beklaagde, pleitte vrijspraak of voor waardelijke veroordeeling en vroeg tevens invrijheidstelling van beklaagde, hetgeen door de Rechtbank werd ge weigerd. Voetbal. Zuidelijke '3e KI. N. V. B. D.O.S.K.O. IIZeel an dia I. 20 den gaan. Zij had zich echter laten verontschuldigen. Maar Dolly ging naar een bal onder de vleugelen van een der tantes van haar aanstaanden echt genoot. Voor zij zich ging kleeden, wandelde zij met haar zuster den tuin op en neerhoewel zij gewoonlijk honderd uit praatte, had zij ditmaal weinig te zeggen. Zij was niet over» gevoelig, maar zij was nu t ich bezorgd over Margaret, die naar zij vreesde een harden, wellicht een hopeloozen strijd zon hebben te voeren. Toen het tijd was om zich te gaai kleeden, vergezelde Margaret haar naar boven, zond de kamenier weg, en hielp haar zuster zelf. En toen Dolly in de auto zat, ging zij naar haar kamer en stortte haar hart uit in een brief aan Rupert. „We zullen een moeilijken strijd hebben, Rupert,* schreef zij. „Vader is niet langer op onze hand Hij heeft me dat niet gezegd, maar ik ken hem zoo goed, dat ik op zijn gezioht kan Competitie Z. V. B. District Walcheren en Z.-Beveland. Ie klasse. K.D.O.—Walcheren 2 1 VlissingenDe Zeeuwen 24 ZeelandS.B.O. 0 7 T.O.V.I.D.O.Stavast 08 2e klasse. S.B.O. II—D.E.T.O. 3—1 Z.-Beveland Goes III 23 M.E.D.l.O.—Stavast II 3—1 3e klasse. Zeelandia IIIZ.-Beveland II 22 TWEEDE KAMER. In de vergadering van Vrijdag werd de behandeling der Jachtwet vooitgezet. Een amendement Duymaer v. Twist ja.r.) om de mogelijkheid nit te sluiten dat schadelijk gedierte als wild wordt beschouwd weid verworpen met 38 31 st. Een amendement Kolkman (t.k.) om den fazant als klein wild te beschou wen werd eveneens verworpen met 49—19 stemmen. De kwestie over den term grondge bruiker, waardoor sommigen rechtsonze kerheid vreezen, werd aangehouden. Helnkenszaml Vrijdagavond hield de heer Jac. Welleman, Lid der Provinciale Staten van Zeeland, alhier een lezing met het onderwerp„De Vrijzinnig Democraten en de verkiezing van leden voor de Provinciale Staten". Spreker werd ingeleid door den heer H. van Iwaarden. Na zijn rede stelde spreker de aan wezigen in de gelegenheid vragen te stellen, waarvan geen gebruik werd gemaakt. Staande de vergadering gaven zich 18 personen op tot stichting van een afdeeling van den Vrijzinnig Democratischen Bond. EeD voorloopig bestunr werd bij acclamatie benoemd bestaande uit het bestuur der tegen woordige vrijzinnige kiesvereeniging. Ovezunde. Vrijdagavond hield de Boerenleenbank de jaarvergadering. De spaargelden bleken in 1922 te zjju geklommen van f 89051,58 op f 91075,75'/.. Het totaal der uitgegeven voor schotten is f 49037,50 en aan Ioopende rekening f 40860,68. De behaalde winst ad. f 503,811/» zal in de reserve kas worden gestort. De rente der spaargelden bleef 4.08 en voor 1 jaar vaBt f 4.82. Tot bestuurslid werd her kozen L. W. B. A. Mulder en tot lid van den Raad v. Toezicht P. Koeman. Tot bestuurslid werd gekozen W. Korstanje en tot plaatsvervangend bestuurslid P. J. van der Slikke. Ilaarland. De heer J. M. Maat, onderwijzer alhier staat als no. 1 op de voordracht voor hoofd der O. L. school ta Znilichem. Vrijdagavond werd alhier de eindles gegeven van den Rijkstuin- bonwwintereursus, welke o.a. werd bij gewoond door den heer D. Bloemsma, Rijkstuinbonwconsulent in Zeeland, die in een uiteenzetting het belang schetste van een samengaan van theorie met praktijk. Bij monde van den heer H. Mol werd namens de leerlingen dank gezegd voor de degelijke wijze, waarop lezen als in een boek. Hij isdoodelijk bezorgd over moeder en als hij gaat denken, dat zij tobt over ons engage ment en dat zij daardoor ziek is, aan vrees ik, dat hij niets zal doen om ons te helpen. Ik zal je wel niet behoeven te zeggen, dat het me vreeselijk spijt, als moeder door mijn gesprek met haar misschien ziek is geworden en nog meer spijt het me, dat ik je zulk slecht nieuws moet sturen maar t is nutte loos de waarheid te verbloemen. Ru pert, beste, ik moet je spreken. Ik geloof, dat het 't beste is, als je mor genochtend hier komt. We kunnen dan in den tuin zitten. Moeder heeft je niet verboden bij ons te komen, er is dus geen reden, waarom je 't niet zou doen. Je vindt me in den tuin op je wachten tegen tien uur." [Werdt vervolga).

Goessche Courant | 1923 | | pagina 1