N\ 29. Donderdag 8 Haart 1928. 110 jaargang Prins Petkoff's Huwelijk BUITENLAND. FEUILLETON STADSNIEUWS ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in GoeB f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cem. VersohijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Nsttml. Vennoot cbap Goesche Courant ADVERTENT1ËN van 15 regels f 1,20 elke rege meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleeuwens Ross' Drukkers- en UitgeversbedrQf.Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. COURANT Uil hel Roergebied Fransche troepen hebben de havens van Mannheim en Kar'sruhe en de spoorweg-emplacementen van Darmstadt bezet. Poincaré heeft aan de Rijks— regeering meegedeeld, dat deze actie bedoeld is als sanctie tegen de opzette lijke versperring van het Rijn-Herne- kanaal door het laten zinken van groote aken. De schroef wordt weer een slag vaster aangedraaid. De Berlijnsche bladen merken hierbij op dat Poincaré geen blad meer voor den mond neemt en zelfs niet meer tr-cht zijn daden van geweld met een schijn van recht te omkleeden. Volgens een later bericht is de bezetting te Darmstadt weer ingetrok ken daarentegen wordt de bezetting van het land van Berg verder uitge breid. De Dultsche rijkskanselier heeft over de Roerbezstting het volgende gezegd Wij weten thans dat Frankrijk stelselmatig op de bezetting heeft aan gestuurd, om zyn militaire en eco nomische overheerscbing op bet vasteland van Europa te vestlgeu. Het economische doei der bezetting is: de Roerkolen en het eits van Lotha ringen in Fransche handen te brengen, het militaireDuitschland in krachte- looze vazalstaten te verbrokkelen. Dnitschland heeft aan schadevergoe ding geleverd waartoe het bij machte was en de industrie had haar steun beloofd aan de planneD, die de rijks- regeering ter bevrediging van de Fraische eischen had uitgewerkt. De Fransche regeering heeft echter elk vergelijk stelselmatig verijdeld. Zij wilde de Roer bezeiteu, waar nu het lijdelijk verzet van de bevolking een bittere teleurstelling voor haar is. De vraag die thans meer en meer oprijst en waar men zich speciaal in Engeland mee bezig houdt isOp welke wijze is er een uitweg uit, de moeilijkheden te vinden. Deze strijd tusschen Frankrijk en Duitsch'and kan toch niet immer door blijven duren. Het is interessant te vernemen wat dr. Guggenheimer, de gewezen rijkscommissaris voor den herbouw der verwoeste streken, hierover zegi Van Duitschland kan het initiatief voor onderhandelingen niet uitgaan. Een politicus die daarmee mocht be ginnen, zou als verrader des vaderlands worden uitgeworpen. Zelfs een partij— nan van uiterst links kan daarmee niet voor den dag komen zonder zich zelf en zijn partij in groot gevaar te brengen. Op tusschenkomst van Enge land of Amerika heb ik nooit gehoopt in daarvan is ook thans niets te verwachten. Frankrijk zelf moet deu weg banen voor een economische overeenstemming, waarna een politieke op den duur volgen kan. Dit houd ik nog steeds voor mogelijk. Nog slechts zeer beperkte kringen in Frankrijk hebben inzicht in het gebrek aan voordeelen van de Roerbezetting. Dit inzicht moet echter toenemen. Van het dalen der franc verwacht ik niets, 16 dook EFFIE ADELAIDE ROWLANDS. Geautoriseerde vertaling. Leah bemerkte, dat het meisje, dat Meg genoemd werd, haar hand in die van den joDgen man naast haar gelegd had. Zij zag, hoe die beiden elkaar aankeken en zij voelde, dat ze een geheim ontdekte. Zij keek Rupert Kentley nieuwsgierig aan, toen hij weer ging zitten en Meg nastaarde, die met haar zuster en Lord Bletehlev heeDging. Zijn hart lag in zjjn oogen. Leah vond hem bijzonder knap. „Dat is een echte gentleman," dacht ze in stilte, „daar kal niemand zich in vergissen. En hij is doodelijk ver liefd op haar. Ik wou dat ik wist, wie hij was". Toen de meisjes Torrington uit het gezicht waren, verdween plotseling Leah'a pleizier in haar omgeving. Ik- ben moe," zeide zij tegen Marcns, daar deze aan de Fransche industrie, voornamelijk aan die welke tijdens den oorlog is ontstaan, export-gelegenheid geeft. Maar de Nocrd-Fransche industrie zal op den duur begrijpen dat zij, die toch in nauwe betrekkingeu tot de Roer-industrie staat, zelfs bij de scherp ste maatregelen vandaar geen kolen meer k.-ijgen zal, tenminste niet in vergelijking met wat zij vroeger door de leveringen voor het herstel kreeg. Dit inzicht zal gepaard gaan met de ontevredenheid over de aaustaaude verzwaring van den belastingdruk, be sluit dr. G. De zuigelingensterfte Te Essen is de zuigelingensterfte in het tijdvrk van 1 Januari tot 24 Februari met 20.88 procent gestegen in vergelijking met het vorig jaar. Men schrijft dit toe aan de tengevolge der bezetting zeer onvoldoende geworden verschaffing van melk en aan de moeite om in het algemeen aan levensmiddelen te komen. De Engelsche begrooting- De begrooting voor den civielen dienst voor het nieuwe begrootings- jaar, dat in April begint, vertoont een vermindering van p.st. 88 millioen vergeleken naar die van het loopeude jaar. Het totaal voor het a.s. jaar beloopt p.st. 314 millioen. Deze vermindering is hoofdzakelijk te danken aan het verdwijnen van de oorlogsuitga veu. Hef eigendom van voormalige vijandelijke personen in de Ver Staten- President Harding heeft het wete» ontwerp onderteekend, waarbij aan de voormalige vijandelijke buitenlanders, wier bezittingen iu de Ver. Staten waren in beslag genomen, dat bezit wordt teruggegeven, met dit voor behoud, dat aan niemand meer dan 10,000 dollar zal worden uitbetaald. Bommen te Kaïro- Te Kaïro zijn weer twee bommen geworpen, ditmaal in het Britsche mi litaire hoofdkwartier. Een ervan ont plofte niet Bij de ontploffing van de andere zijn drie Engelsche soldaten en verscheidene Egypt en a ren gewond. Een Egyptisch soldaat werd gedood. Dielsfal- Te St. Petersburg ondervindt het gemeentebestuur veel hinder van den diefstal van de electrische lampjes uit de straatlantaarns. Geheele straten zijn telkers zonder licht, doordat de lampen geroofd worden. Deze vormen een ge wild marktartikel. Om dezen diefstal eenigszins tegen te gaan en de ver- koopers wegens heling te kunnen straf fen, heeft de overheid thans in de lampen laten griffen „Gestolen van het gemeentebestuur". Ieder die een lamp met dit opschrift in bezit heeft, zal worden vervolgd. Als men zoo doorgaat, kan binnen kort gezien de vele diefstallen alle staats- en gemeente-eigendom van het opschrift „gestolen" zijn voorzien, wat misschien nog zoo onjuist niet zou zjjn. „laten we naar buis gaan." Marcus keek haar eenigszins ver wonderd aan. Hij kende haar als een grillig schepseltje en gewoonlijk begreep hij de oorzaak van haar luimen wel. Maar ditmaal was het hem niet mogelijk te raden, waaraan hij die plotselinge verandering toe moest schrijven. Toen ze in het heengaan langs de bank kwamen, waarop Rupert Kent ley zat, liet Leah met opzet haar parasol vallen. Terstond sprong Kentley overeind, raapte ze op en overhandigde ze haar. Ze glimlachte hem toe, terwijl ze hem bedankte en voortloopende dacht ze bij zichzelf „Dat is het genre van een man, die me bevalt, zoo'n man wil ik hebben en zal ik ook hebben, geen man als Marcus." En onderweg naar huis sprak ze weinig en dacht ze den geheelen tijd aan de verandering in haar leven, die naar ze hoopte, aanstaande was. „'t Is gewoon belachelijk, dat moe der zooveel tijd verloren laat gaan, de season is al meer dan halfweg en we zijn nog niets dichter bij de uit voering van het plan. Ik zal haar van avond vragen, wanneer ik nu naar Lady Alicia kan gaan. Zij moet dan maar zien, hoe ze 't plooit." Zij nam op bijna onverschilligen Een smaak, zoo zoet, zoo lijn, zoo zacht, Zoo lekker hadl ge Rrma niet verwacht. Biun nland. Jubileum, H. M. de Koningin. De Mij. tot exploitatie vair herin- neringsmedaillcs en -plaquettes te Zeist zond ons afbeeldingen van een viertal plaquettes welke door haar ter gelegenheid van het a.s. regeerings- jnbileum in den handel worden gebracht. De pLqnettes zjjn iu zilver en in brons en vervaardigd door den beken den kunstenaar J. C. Wieneeke. Er zijn twee groote plaquettes en twee kleine. Van de groote, die gedacht zijn als wandversieringen van zalen van stad huizen, van openlare gebouwen, scholen e.d. zijn de hoofdmotieven het schip van staat kampend tegen een feilen storm en een fraai medaillon met de beeltenis der koningin. De kleinere plaquettes geven: de eene eveneens het schip-motief, de andere een zinnebeeldige voorstelling van het regeeringsbeleid. Uit de fraaie afbeeldingen spreekt reeds de artistieke uitvoering, de vlak vulling is zeer harmonisch, zoodat een treffende en mooie wandversiering is verkregen. De zomertijd. Eenige belanghebbenden hebben be sloten, een voorloopig* comité te vor men, met het doel, een nationale beweging in het leven te roepen om alsnog te trachten de aanneming van het voorstel-Braat in de Eerste Kamer te voorkomen. De malaise. In de Zaterdagmiddag te Terneuzen gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen is metalgemeene stemmen goedgekeurd een adres aan den minister van arbeid, waarin, onder verwijzing naar den grooten omvai g, dien de werkloosheid vooral in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen heeft aangeno men, en de algemeene malaise in de vlasindustrie, opnieuw verzocht wordt, maatregelen te nemen tot bevordering van den wederopbloei van die industrie, door haar in staat te stellen te con- curreeren tegen die industrie ie België, die aldaar onder voordeeliger omstan digheden kan gedreven wordeD, wegens gemis van verschillende wettelijke be palingen, welke hier de industrie drukken. Uit het Drukkersbedrijf. Het Hoofdbestuur van den Alg. Ned. Typografenbond heeft een nieuw refe- toon afscheid van Marcus en toen hij haar vol verwachting vroeg, welk plan ze nu samen zouden maken, antwoord de zij „Ik weet het niethet begint me te verveleo, dat uitgaan op die manier. Ik wil bet echte en niet die namaak." Marcus' gezicht stond bezorgd en droevig, toen hij alleen terugreed. „Het echte", zeide hij bij zichzelf, „wat be doelt zij daarmee f Wat zou ze zich in 't hoofd hebben gezet?" Er waren oogenblikken, dat hij voelde hoe weinig hij den aard en het karakter begreep van het meisje, dat zooveel voor hem was en dat nog zooveel meer voor hem zou worden, en dit was een van die oogenblikken. Hij had Madame Ducheron nooit over Leah en over de toekomst ge sproken. Hij werd misleid door haar vriendelijkheid voor hem, door haar vertrouwen in hem en door het be wustzijn, dat hij onmisbaar voor haar was. Hij wist niets van de plannen, die de verstandige en practische vrouw voor haar dochter had gevormd en toen hij nu Leah vaarwel gezegd had, zeide ook hij bij zichzelf, dat het tijd was om openlijk met haar moeder te spreken. „Waartoe dient het, Leah nog langer in dat eenzame huis te begraven," rendum uitgeechreven i.z. het nieuwe collectieve arbeidscontract, met advies to( teekenen. De uitslag der stemming gaf aan, dat waren uitgebracht 4171 stemmen, waar van 3512 voor, 561 tegen en 98 stem men blanco of van onwaarde. De vorige stemming gaf een totaal van 6554 stemmen, waarvan 2860 voor, 3501 tegen en 193 b'anco of van on waarde Er is dezen keer dus minder druk gestemd, doch met overgroote meerder heid is het hoofdbestuur machtiging gegeven tot teekenen van het contract, waarvan aan bel algemeen hoofdbestuur van de patroonebonden is kennis ge geven, Buurtverkeer Spoorwegen. Naar de Msb. verneemt zal ingaande 1 April a s. op verscheidene baanvakken der Nederlandsche Spoorwegen het buurtverkeer worden iDgevoerd, waarbij de prijs van de reis heen en terug evenveel zal bedragen als P/a maal den prijs van een enkele reis. Heeft de moderne richting een" toekomst Dere vraag heeft Ds. F. E. van Santen, predikant te Sliedrecht, Maan dagavond in een samenkomst, belegd door de Ver. v. Vrijz. Godslienstigen alhier, beantwoord. In een inleidend woord, betoogde spreker, dat de oud-moderne richting gelukkig bezig is te verdwijneu. Tot ziju onderwerp dan over gaande, zeide ds. van Santen, dat alles, ook op godsdienstig gebied, tot taak heeft zich overbodig ie maken. Ze'fs is dat het geval met het Evangelie. Het is ons hier een kracht Gods. Maar onze ziel zal na den dood van ons lichaam van aangezicht lot aangezicht staan tegenover de Eeuwige Dingen en dan het Evangelie niet meer noodig hebben. Zóó is het ook met de moderne richting. Zij is niet, zooals wijlen dr. Kuyper eens gezegd heeft, een fata morgana, een bedrieglijke luchtspie geling. Er is in de moderne richting geen aasje bedrog geweest. Wat haar verweten kan worden, nooit oneerlijk heid. Haar kenmerk, haar grondslag, was eerlijkheid. Maar wel is zij en is geweest een voorbijgaande en ten deele voorbijgegant verschijning in het gods dienstig leven. Niet, dat. zij niet haar groote ver diensten had. Spreker, wien wel eens is verweten, dat hij en zijn geestver wanten ten opzichte van de moderne richting gelijk zijn aan jonge vogels, die onbehoorlijke dingen doen in het neet, waar zij zijn gekoesterd, spreker wijst dat verwijt van de hand. Hij is dankbaar, dat hij in modernen geest is opgevoed. Hij was in zijn jonge jaren een heftig modern partijman, maar door studie en inzicht en door aanraking met de nobele orthodoxie, is zijn visie vooral verdiept. De mannen, die den stoot tot de moderne theologie en richting hebben vroeg hij zich ongeduldig af. „Zij moet een ander leven hebbeD, een onafhan kelijk, zelfstandig leven, en haar moe der weet, dat ik haar bijna evenveel kan geven als zijzelf. Ik wacht nu niet langer. Ik zal zoo gauw moge'ijk met haar spreken." Vf. Het was geen verbee'ding van Lady Alicia, dat haar zenuwen geschokt waren en niets kon haar meer van nut zijn, tegenover haar eohtgenoot dan het feit, dat zij ziek was. Margarel had diep bedroefd haar moeders kamer verlaten, en zij zon zich zeker bitter ongelukkig hebben blijven voelen, als zij niet toevallig haar zuster ontmoet had. Dolly Torrington had een geheel ander karakter als Margarethoewel zij veel van haar moeder had, was zij toch te jong om zoo onder den invloed van trots en vooroordeelen te staan als Lady Alicia. Zij zag dadelijk, dat er iets was en het duurde niet lang of Margaret had haar alles verteld. De beide zusters waren naar Mar garet's kamer gegaan en Dolly zat op het bed met baar kleine voetjes te schotmneleD, terwijl ze luisterde naar 't geen haar zuster te vertellen had. gegeven, waren menschen van eer'ijk- heid, scherpzinnigheid en durf. Wat zij vooral hebben gedaan is de onfeil baarheid van den Bijbel aangetast. Spreker vertelt in vluchtige trekken hoe de verzameling der bijbelboeken is geworden, en zegt, dat wij dat in zicht mede door de moderne theologie hebbes gekregen. De Bijbelcritiek, d.w.z. het toetsen van den Bijbel aan ons ver stand en aan onze zielservaring, danken wij aan de moderne theologie. Te midden van de Joodsche en oud-Christelijke literatuur, in den Bijbel vervat, kunnen wij door de critiek de paarl van onein dige waarde, n.t. het EraDgelie ont dekken. Hoe zijn nu de mannen der moderne theologie zoo ver gekomen Door het veranderde wereldbeeld. In de 19e eeuw had de natuurwetenschap een groote vlucht genomen. Het succes was over weldigend, Men ontdekte vaste wetten in de natuur. Door de rede had men deze gevonden. Denken was dus het middel om tot waarheid te komen. Denken wilden in de eerste plaats de moderne theologen. De resultaten waren, volgens spreker, in het algemeen de volgende vier le. de Bijbelcritiek 2e. geen wonderen; 3e. Jezus was een ideaal mensch 4e. geen verzoening door Christusgeen wedergeboorte; geen gebedsveihooring. Deze vier resultaten gaat spreker nu na le. Er was geen goddelijke inspi ratie van deu Bijbel, hjj was dus volgens de moderne theologen niet Gods woord. 2e. Er zijn geen wonderen. Want de natuurwetenschap leerde het tegen deel. God greep dos niet in, Daaruit volgt 3e. Jezus is een gewoon mensch, niet geboren uit de maagd Maria. 4e. Geen verzoening door Christus, want door ontwikkeling kwamen de menschen tot het door God beoogde doel. Daaroru geen wedergeboorte. En vanwege Gods onveranderlijkheid geen verbidden van God. Dat was in hoofdzaak de rationeele, intellectueele mod. richting. Daarnaast kwam de ethisch moderne richting. Zij kon in de natour, die zoo wreed kon zijn, en in het wereldgebeuren, met al ziju ellende, niets van God speuren. Het geloof aan God bestond voor de ethisch modernen in de zedelijke over tuiging aangaande het allerhoogste recht van het goede. De godsdienst van die richting loste zich op in zedelijkheid en gaf in hoofd zaak aanleiding tot de beruchte mo- raalpreeken. Nu ging spreker over tot zijn critiek op de mod. richting. le. Bij de mod. richting kwam dus het verstand op de eerste plaatswat onredelijk scheen, werd verworpen. Goed werk is hier gedaan op het gebied van bijbelcritiek en tegenover de belijdenis. 2e. Zon kwam het verstand tegen het wonder op. Maar, vraagt spreker hoe kan men weten, dat God niet ingrijpt Wegens Gods almacht kan Hij het wel. En indien er thans een „Hoor eens Meg, je moet wat geduld met moeder hebben", zeide zij. „Ik heb natnnrljjk al lang gemerkt, wat er gaande was't was me al tijden lang volkomen dnidelijk en ik dacht, dat moeder 't ook begreep, maar achteraf begrijp ik, dat zij er niets van vermoed heeft, want anders had zij zeker wel maatiegelen genomen om jou en Rupert van elkaar af te houden.» „Waarom zou zij dat, Dolly," vroeg Margaret op hartsfochtelijken toon „als ik er tevreden mee ben, iemand zonder geld te trouwen, kan het moeder toch niet hinderen.» „Ik geloof «iet, dat je moeder ooit begrepen hebt, Meg. Dat is ook wel wat moeilijk, want ze is niet alleen zoo ontzaglijk trotscbmaar ze is ook ontzettend eerzuchtig.» Maar kan ze dan niet tevredeu zijn, nu jij zoo'n mooi huwelijk doet Margaret sprong op en begon gejaagd de kamer op en neer te loopen. „Neen Dolly, er is iets anders, dat is het juist wat me zoo ongerust maakt. Ik voel, dat moeder niet alleen zoo boos is, omdat Rupert geen geld heeft, maar dat er nog een andere reden voor moet zijn. Maar wat kan dat dan wezen Dolly lachte en knikte. [Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1923 | | pagina 1