Zaterdag 8 Maart 1928, Spelbrekers. Prins Petkoff's Huwelijk 119 jaargang Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. FEUILLETON. BUITENLAND. Stadsnieuws, K\ 27 ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, builen Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE B COURANT Uitgave Nasar!. Vennootschap Woeseha Courant en Kleenwens Boss' Dnihfcors-en UltgeversbadrHI ADVERTENTLËN van 15 regels f 1,20 elke rege ineer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. Uitgeversbedrijf.Advertentiën worden aaagenuuen tot 13 nor voormiddag. Toen onlangs te midden van een reeds zeer behagelijk voorjaar de sneeuw ons verraste, waren er onder ons, die door dezen on verwachten winter met diepe teleurstelling werden geslagen. Niet, dat deze mensohen een vijand waren van wintersoh genotmisschien hebben zij het destijds betreurd, dat de Sinterklaasavond en het Kerstfeest het zt nder de romantische bekoring van een witte wpield hebben moeten doen. Maar thans hadden ze er niet op gerekendze hadden den merel gehoord en reeds sneeuwklokjes en krookjes geplukt. En dit was het wat hen griefde het onverwachte. Dit bezielde hen tegen over de neerdwarrelende sneeuwvlokken met nijdigen wrok als pruilende kin deren hebben ze de gordijnen van hun vensters dicht getrokken en de lamp aangestoken, om de ergernis buiten maar niet te hoeven zien. Het is wel eens grappig, aan de verwaandheid te denken, waarmee wij, moderne menschen, aan de natuur mee- nen te zijn ontgroeid. Wij houden ons als beschaafde telgen van een weten schappelijk ontwikkeld geslacht voor verre verheven boven onze heidensche, bijgeloovige voorouders. Maar herhalen wij, in nieuwerwetschen vorm misschien, hun heidendom en hun bijgeloof niet Wij weten heel netjes uit te leggen, hoe sneeuw ontstaat en dat de neer dwarrelende vlokken, die ons zoo uit ons humeur kunnen brengen, slechts het zielloos product zijn van „domme natuurkrachten". En toch vloeken wjj op de sneeuw, schelden wij op de sneeuw en gevoelen wij, als waren wij nog een ouderwetsche Germaan of een Romein uit den tijd van Julius Ceasar, ons door dien sneeuwval gekrenkt en gegriefd. Ons pruttelen op het weer verraadt dezelfde natuurverpersoonlijking, die wij den ouden zoo kwalijk nemen. Het eenig verschil is, dat de ouden in volle bewustheid de natuurverschijnselen tot goden maakten en wij dit slechts on bewust doen. Maar als wij onze gevoe lens eerlijk ontleden, zijn de Sneeuw en de Regen en de Zon nog wel dege lijk machten voor ons, die wij behan delen op dezelfde wijze als een kind, dat de Tafel een klap terug geeft, omdat het zijn hoo'd heeft gestooten. Het zijn niet slechts gevoelens van ontevredenheid of verongelijking, die een onverwachte omkeer in het weer bij ons kunnen veroorzaken er bestaat nog een veel sterker en heviger in grijpend gevoel de angst. Angst is het, die hiervoor ontvankelijke naturen kan beklemmen, wanneer het ontiui- 14 DOOR EFFIE ADELAIDE ROWLANDS. Geautoriseerde vertaling. De stem van liet jonge meisje had een dankbaren klank, toen zij ant woordde. Toch was het goed, dat de moeder de uitdrukking op Leah's gezicht niet zag, toen zij goedendag zeide en afbelde. Er speelde een spottende glimlach om haar lippen, die met dankbaarheid niets te maken had. .Ik zal 't een of ander voorwendsel moeten bedenken om van die auto af te komen,» zeide zij bij zichzelf, toen ze langzaam uit de hall terug ging naar de kamer, waar ze op een chaise longue had liggen te lezen. Madame Ducheron woonde in een ouderwetsch gedeelte van Londen in de buurt van Hughgate. Eenige jaren geleden had zij daar een huis gekochthet was een verrukkelijk groot en mooi oud huis, en zij had het met zeldzamen smaak ingericht, vol mooie meubelen en kunstvoor werpen. Niets was te goed voor de plek, waar het kind woonde, en Rachel Ducheron vermoedde in de kend vo'itjaar plotseling wordt onder broken door dteigende, sombsre, alles bedelvende en alles verkillende sneeuw. Men vergelijkt het sneeuwkleed wel met een doodswade. Inderdaad is het de gedachte aan den Dood, die bij een plotselingen overval van de sneeuw het ontvankelijk gemoed beangstigt. Men verheugt zich in het eerste gezang der vogels, in het eerste groen van de struiken, in de eersts bloemen, die hun kleurige kopjes uit de aarde omhoog steken. Men laat zich meeslee- pen door 't vooruitzicht op komende heerlijkheid. En, wanneer de zachte, zonnige dagen, week-in, week-uit aan houden, gaat men zichjverbeelden, dat de intrede van het zomerseizoen reeds zekerheid is. Maar, als een spelbreker, komt plotse ling de sneeuw. Koude en ongerief, duister en nattigheid hebben alles som ber gemaakt. De winter schijnt te willen zeggen: //Ik ben er ook nog!" En de mensch begrijpt, dat hij deze onverwachte ommekeer heeft te aan vaarden. Hij staat er machteloos tegen over er zijn dingen in 't leven, die zich niet laten verbidden, omdat ze niet voor rede vatbaar zijn, omdat ze ziellooze en zinnelooze dommekrachten zijn. De afhankelijkheid van dergelijke redelooze monsters stemt den mensch kregelplannen kan hij maken, aan zijn toekomst kan hij arbeiden, maar... plotseling kan zoo'n overweldigende minotaurus plompverloren al zijn be rekeningen in de war sturen. Met zijn dreigende pooten stapt het gedrocht, waar het wil werktuigelijk zet het zijn logge schreden verder en let er niet op, wat het onder zijn plompheid vevkraakt. Men kan bidden, smeeken, geschenken aanbieden, het geeft niet met zijn domme oogen staart de spel breker zich uit en heeft er geeu weet van, wanneer hij een mensch vertrapt. Het kan soms zijn, dat men voor een oogenblik een natuurverschijnsel, dat ons plotseling hindert en uit ons gewone doen brengt, als zulk een gedrocht beschouwt. De Hitte, de Vorst, de Sneeuw worden dan angstwekkende monsters. Wij vinden het heel erg, pijn of ongerief of verlies te moeten lijden. Maar ons leed wordt verzacht, zoodra wij er ons op kunnen voorbereiden, zoodra wij het kunnen begrijpen. Als de winter tegen Sinterklaas zijn intrede doet, verwelkomen wij haar zelfs. Als de dood aan een lang ziekbed een eind maakt, begroeten wij hem als een ver losser. Maar erger dan pijö, ongerief of verlies is voor op rust en regelmaat aangelegde naturen, dat ze uit haar gewone doen worden gebracht. Het felste leed is het onverwachte, het onbereikbare, dat onvoorzien dreigt en elk oogenblik kan komen. Hoe heeft niet de Oorlog als een ware spelbreker verste verte niet, dat dit kind het mooie huis langzamerhand was gaan haten. Voor Leah was het huis met den grooten tuin, die door hooge muren en vele boomen van de wereld afge sloten was, niet meer of minder dan een gevangenis. Haar leven bracht zij door, smachtende naar het oogen blik, dat zij er voor altijd uit zou gaau, en toch ontbrak 't haar niet aan ontspanning. Haar moeder had weten te zorgen, dat zij van de ge noegens die andere jonge meisjes van haar leeftijd smaken, ook haar deel kreeg. Veel vrienden had zij niet, en de enkele die zij had, invi teerde zij slechts zelden. Maar er was er een, die een doorloopende uitnoodiging hah, die vrij in- en uitliep hij was feitelijk meer dan 'n vriend en neef van haar overleden echtgenoot, een man, die haar in haar zaken een onschatbare hulp was en wien zij haar onbeperkt ver trouwen schonk. Marcus Vinsen was uit Fransche ouders geboren, maar had zijn ge- heele leven in Engeland doorge bracht. Hi; was een jonge man van ongeveer zes a zeven-en-twintig jaar knap van gezicht en gestalte, en hij was vnor Leah Ducheron de schakel, de eenige, die haar verbond met die wereld, waarin ze eens hoopte te worden opgenomen. Mevrouw Ducheron had haar doch ter nooit school laten gaan. Leah's onze genoeglijke en vredige maatschappij overstuur doen raken Zal de Oorlog terugkomen f Wij weten het niet. De Oorlog is als de Soeeuw, die gelijk een ontoerekenbare minotaurus, zoodra hij 't in zijn dom driesten kop krijgt, al onzs zoo vrcolijk ontluikende krookjes kan stuk trappen. TEGENSPRAAK. Van Fransche officieuse zijde is er een tegenspraak gekomen van het bericht dat het 7e regiment koloniale Fransche infanterie, dat een groot aantal kleurlingen zou bevatten aan de Roer is aangekomen. De aankomst van het regiment was juist, maar vol strekt onjuist was het dat het kleur lingen zou bevatten De corr. van de N.R.Crt. meldt dat by na alle correspondenten geconstateerd hebben dat dit regiment, dat korten tijd te Velbert, Kupferdrek en Werden vertoefde, met negers gemengd was. Dan is er nog een prachtig Frausch situatieberrcht. „Het blijft rustig te Dusseidorp en in het Roerbekken. Ondanks de steeds drukkere nationalistische propaganda, de officieele waarschuwingen en de bedreiging van de organisaties van verzet, neemt het aantal Duitsehers, dat machtiging vr-agt om van de Fransche treinen gebruik te mogen maken, met den dag toe. Ook de aanvragen om werk nemen toe. De Fransche overheid ontvangt dagelijks verzoeken tot opnemiDg in het vreem delingenlegioen gisteren te Dusseidorp tien.» De genoemde corr. teekent hierbij aan Daarmede is het uit. Ik heb niet kunnen nalaten eenige kostelij woorden te spatieeren. Als men als Franschman zoo geruststellende mede- deelingen krijgt uit een worsteling waarbij voor Fiankrijk zooveel op het spel staat, dan kan men rustig gaau slapen, nadat men zich eerst nog ver. heugd heeft, dat Frankrijk en Be'gië samen dien dag volgens Havas 860 ton kolen en cokes hebben gekregen inpiaats van het normale zeventig- voudige. Havas kan ons allen in dezen tijd van geklaag tot voorbeeld strekken van blijmoedige genoegzaamheid en opti geheele opvoeding en zij was uitstekend opgevoed, was bezorgd door gouvernantes en leeraars, die aan huis kwamen les geven. De bewuste juffrouw Carpenter, waar zij dien middag ging theedrinken, zooals zij haar moeder verteld had, was de Engelsche gouvernante, die gedu rende vele jaren met haar opvoeding belast was geweest en die pas onlangs met haar lessen was opgehouden Tot voor ongeveer een jaar was Leah tevreden geweest met haar leven, en had zelfs groot genoegen in haar verschillende lessen gehad, want zooals de meesten van haar ras, was zij zeer begaafd Zij bezat een mooie stem, en speelde zeer goed piano en viool. Voor talen had zij een bijzonder talent, zoodat zij be halve haar schoonheid alles bezat, wat zij noodig had om een uitstekend figuur te maken in de wereld, die tot nog toe voor haar gesloten bleef, maar waarin zij eenmaal hoopte te worden opgenomen. Het zou een pijnlijke slag zijn geweest voor Marcus Vinsen, als men hem had doen begrijpen, dat hij nog meer te laken was dan mevrouw Ducheron om de onvoorzichtigheid, het verlangen naar het verkeer in de groote wereld bij Leah te hebben opgewekt. Hij had zich van het eerste oogenblik af, dat hij Leah gezien had, tot haar aangetrokken gevoeld als kind oefende ze reeds een zekere bekoring op hem uitals meisje misme. Dit alles bewijst wel hoe inen de berichten uit het Roergebied voor zichtig dient te zeven. De Duitache regeering heeft besloten om alleen pasvisa te verstrekken aan vreemdelingen, die noodzakelijk in DuitschDnd moeten zijn, dus niet aan de pleizieireizigers, d e een jaar geleden Duitschland overstroomden. Thans is dit echter voortij. Berlijn b.v. is bezig van de goed koopste stad op het vasteland de dnursle te worden. De hotelkamers staan leeg en talrijke personen die het van 't vreemdelingenverkeer moeten hebben, verkeeren in een neteligen toestand. Da maatregel van de Duitsche regee ring komt dus te laat en heeft geen zin meer. Wat de toestand in het Roergebied betreft, de Franschen nemen thans om de arbeiders rnurm te maken geregeld de loongelden in besiag. Dit verschil lende plaatsen komen weer berichten van wandaden door de Franschen be dreven. Uit Dortmund wordt gemeld dat de Fraoschen geen kolentreinen naar Nederland meer doorlaten, daar Nederland reeds de oontractneele hoe veelheden zou hebben ontvangen. Een vermakelijke oorlogs episode Een vermakelijke oorlogsepisode is ons onlangs door Sir Tom Bridges, den gouverneur van Zuid-A ustralië, in herinnering gebracht. Het schijnt, dat Sir Tom in 1919 te Tifliz vertoefde met de opdracht, zoo goed mogelijk den vrede in den Kaukasus en om streken te bewaren. Op een goeden dag kreeg hij bericht, dat er een oorlog was uitgebroken tusschen Georgië en Armenië, een tweetal pas geboren staten, die beiden, brooddronken zuiver door het feit van hun jonge bestaan, „huil grondgebied wenschten uit te breideu met 1 en breade strook vruchtbaar en welvarend land, die hun geen van beiden toebehoorde.» Er was echter eeu Engelsche militaire macht ter plaatse ter beschikking, be slaande uit een officier van de militaire administratie, een tolk, een oppasser en een vlag. Onze officier was met deze zelfstandige functie belast vanwege zijn volgende gunstige conduite hij was jong, pas uitgekomen uit Engeland, en hij had zich een niet onverdienstelijk voetballer en dito cricketer getoond in de matches te Eton en Sandhurst. Sir Tom Bridges telegrafeerde deze troepen macht, deu oorlog te verhinderen en een neutrale zone tusschen de stijd- voerende partijen vast te stellen en bezet te houden. Onze administratie-officier marcheerde met zijn volle sterkte naar de vuurlijn en de internationale vijandelijkheden werden onderbroken door de verschijning van een jongeman op een muilezel, met de Union Jack, een oppasser en een tolk. Onze jongeman commandeerde beide legers in aaam van het Briteche rijk, het vuren te staken, gaf bevel- n voor een wederzijdschen terugtocht van 15 KM. elk, sommeerde de bevelhebbers en ging vervolgens over tot het uitzetten van een neutrale zone, „ongevoe zoo groot als Yorkshire". (Half zoo groot als Nederland). Hij benoemde zichzelf tot gouverneur van deze bufferstaat en voorzag dien van de noodige amotenaren, een politiemacht en andere gebruikelijke regeeringsbenoodigdheden. Gedurende een half jaar regeerde de. jeugdige dictator naar aller wensoh, en eerst toen een herziening van de plaatselijke huwelijkswetgeving aan de orde kwam, bleek het wenschelijk, een „functionaris van rijpere ervaring te zenden" en werd hij vervangen. waren het sterker ketenen, die hem steeds dichter tol haar trokken, totdat hij eindelijk haar erkende slaaf was, Mevrouw Ducheron had hen voort durend bij elkaar gebracht, ondanks haar scherpziendheid ditmaal blind voor het gevaar, dat in zulk een intiemen omgang gelegen was. Een gevaar was er, want Vinsen zou alles gedaan hebben, om Leah's wenscheu te vervullen, om haar oogen te doen stralen, een blijden glimlach op haar gezicht te roepen. Gedurende de laatste zes maanden was hij, als hij maar even zijn zaken in den steek kon laten, met Leah uitgegaan, zonder dat haar moeder 't wist. Reeds was zij naar verschil lende schouwburgen geweest, had zij in verscheidene groote restaurants geluncht. Zij hadden lange motor tochten gemaakt en menigen namid dag op de rivier doorgebracht. En zoo was Marcus Vinsen voor Leah een van de werktuigen geworden waarop zij haar hoop gevestigd hield om aan haar eentonig bestaan te ontkomen. Jong als ze was, was ze toen al genoeg vrouw om te weten, dat ze een buitengewone macht over hem bezat, Voor Marcus was zij iets heiligs, en het zou haar zeer verrast en ver baasd hebben, als zij had geweten, hoe dikwijls hij vol berouw en zelf verwijt dacht aan het vertrouwen dat haar moeder in hem stelde en dat hij zoo menigmaal al geschonden zondagsluiting apotheken. Zondag a.s. en de daarop volgende week, ook 's avonds na 8 uur, zal de apotheek van dhr. v. d. Hoek 70or het publiek zijn geopend. Doopsgezinde Gemeente. Zondag 4 Maait, des morgens te half elf, ds Koekebakker. Vee. van Vrijz. Godsdienstigen. Zondagavond 7 uur, zal een gods dienstoefening gehouden worden onder ling van ds. F. E. van Santen, van Sliedrecht. Ons Belang. Maandagavond hield de Agenien- vereeniging „Ons Belang" haar jaar vergadering in de Melksalon van den heer Bustraan. Blijkens het verslag van den Secretaris was het ledental hetzelfde geblev>-n, de lijst van wanbetalers was uorler geworden, daar vele achterstalligen thans geregeld de premie betalen, on danks de minder gunstige tijdsomstan digheden. De Penningmeester deed verslag, waaruit bleek dat er een goed slot was van f 34,10. Door deu Voorzitter werd ter sprake gebracht de concurrentie van den Raad van Arbeid (V. O. V.) Algemeen was men van oordeel dat de prtmiën aldaar aanmerkelijk hooger zijn dan bij de particuliere Maatschappijen, wat door enkele voorbeelden werd aangetoond, wat natuurlijk aau de candidaat-ver- zekerden goed onder oogen dient ge bracht te worden. (Te laat ontvangen. Red. G. Crt.) Beschuitwedstrijd Bij de Woensdag en Donderdag te Middelburg gehouden beschuitwedstrijd voor bakkers uit Zeeland en Westelijk Noord-Brabant, uitgaande vau deN.V. v/h C. Diederik en Zoon te Rotterdam en wel van beschuit, gebakken met haar Koningsgelei, werd o.a. toegekend had. Soms suste hij zijn geweten met de redeneering, dat madame Ducheron hem, als zij de waarheid wist, als hij haar uitlegde, dat deze uitgangetjes niet anders waren dan het voldoen aan een kinderlijk ver langen naar afwisseling, waarschijn lijk vergiffenis zou schenken. Een paar maal had hij Leah gevraagd hem toe te staan, haar moeder alles mee te deelenmaar zij was heftig uitgevallen bij dat voorstel. «Je kunt naar moeder gaan, als je er lust in hebt, maar als je het doet, spreek ik nooit meer een woord tegen je. Je weet heel goed, hoe ze is, en hoe woedend zij zou zijn.» Toen was ze kalmer geworden, had haar schouders opgehaald en op schamperen toon vervolgd«Maar ais je bang bent, blijf dan maar weg Ik kan heel goed zonder je ik heb je volstrekt niet noodig», en dit was genoeg om Vinsen ngmu lijk terstond aan haar voeten neer te doen knielen. De grootste vreugde van zijn leven was de gedachte, dat hij veel voor haar was, dat zij zich tot hem wendde voor alles wat zij geluk noemde. Dien middag moest zij haar nieuwe japon hebben, omdat Marcus haai met zijn nieuwe auto kwam afhalen om naar de tentoonstelling te Ken - sington te gaan. Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1923 | | pagina 1