N\ 25. Dinsdag 27 Februari 1923 Prins Petkoff's Huwelijk 110 jaargang BUITENLAND. FEUILLETON. Binnenland. Staten-Generaal. Hel reinig en verft tegelijkertijd: f Provincie-Nieuws. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2,—, bniten Goes f Afzonderlijke nummers 5 cent. VereohqntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. UOESCHE Uitgave Nattinl. Vennoot 'Chap Goesche Conraut COURANT ABVERTENT1ËN van 1 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,4.'.' Bewijsnummers 6 cent. en Eleenwens Ross' Drukkers- en Ultgoversbedrflf.Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. DE BEZETTING VAN NET ROERGEBIED. Het beeld van den toestand in het Roergebied blijft hetzelfde. De, laten we zeggen, inbeslagnemingen houden aan. Zoo hebben de Franschen in den D-trein Berlijn-Keulen 13 miljard mark papier van de Rijksbank, met de daarbij hehoorende cliché's inge pikt. In Boehum hebben de Fransche troepen het gebouw van de Kamer van Koophandel geplunderd op een manier die de bolsjewiki hun niet zouden hebben verbeterd. Aan het gebouw hebben de Duitschers nu een bord gespijkerd met het opschrift „Fransch Beschaviugemuseum". Voorts worden nieuwe aanhoudingen van Nederlandsche vrachtbooten gemeld en een nieuwe stremming van den uitvoer van steenkolen naar Nederland. De bekende ster corr. der N R.Crt. beschouwt het Roercontlict in de eerste plaats als den strijd der arbeiders. De arbeiders zijn het felst; de groote industrieeleu zijn wijsgeeriger in den middenstand merkt men het sterkst de uitwerking van bezorgdheid. In de fabrieken is thans het lied „Deutscbland iiber alles" populair geworden. In mijnen en fabrieken wordt kalm doorgewerkt, meestal voor bereidend werk. Van het corps van ongeveer 570.000 mijnwerkers ioopen er slechts 800 gedwongen leeg. De fabrieken, die niet willen uitvoeren, omdat zij geen Fransche consenten willen aanvragen, stapelen knn producten op evenals de kolenmijnen. De Frankf. Ztg. ziet in de Fransche actie dc voorbereiding vau een Kracht meting tusschen Frankrijk met zijn leger van 700.000 man en zijn geweldige luchtstrijdkrachten en Engeland, dat alleen in staat is het de wereld heerschappij te betwisten. De Fransche Achillespees is het gebrek aan steen kool en cokes voor zijn geweldige ijzer industrie in Lotharingen. En deze nu vindt het in het Rijnland en aan den Roer. De Londensche correspondent van dit blad heeft vernomen dat voor 't oogenblik Fransche financiers en in- dustrieelen te Londen vertoeven om hun Britsche collega's te winnen voor een plan tot gemeenschappelijke exploi tatie van het bezette gebied. Een door zichtige poging om het Bngelsche ver zet tegen de Roerbezetting te breken door de Engelschen, „mee te laten doen." Het is echter een groote vraag of hier wat van zal komen. Democratie- Deken Inge, een bekende Engelsohe geestelijke, die bet enfant terrible is onder de Britsche intellectueelen, heeft dezer dagen zijn meening gezegd over „democratie". Inge had het over de stembus als universeel heelmiddel voor alle kwalen en nooden. Dat was een bijgeloof, dat wellicht nog hel sterkst was in de Ver. Staten maar aan dezen kant van den Atlantischen Oceaan (in 12 DOOK JBFFIE ADELAIDE ROWLANDS. Geautoriseerde vertaling. Lady Alicia had intusschen papier genomen en was een brief gaan schrij ven. Zij zeide zonder op te kijken „Zoo 1 Het is altijd heel verkeerd van je vader geweest, dien intiemen omgang met de Keitley's toe te laten." „Waarom heeft u dat verkeerd ge vonden, moeder Lady Alicia legde haar pen neer en leunde achterover in haar stoel. Hoe wel zij uiterlijk volmaakt kalm was, trilde zij in werkelijkheid van agitatie en van onmachtige woede, dat deze kwestie nu op znlk een ongelukkig oogenblik moest komen. Ook was ze woedend op zichzelf, omdat ze niet gemerkt had, wat er gaande was en bijgevolg geen maatregelen had geno men, oin Rupert te verhinderen open lik mat Maigarat te apieken. Engeland dus) was het niet meer zo> algemeen als het eertijds placht te wezen. „En dat was natuurlijk, want wij hadden de democratie van vlakbij kunnen gadeslaanen wij wisten dat toen president Wilson er van praatte de wereld veilig te maken voor de democratie, wij enkel wenschten, dat wij er zeker van waren, dat de demo cratie veilig was voor de wereld. Het waa ging deken voort eenvoudig niet waar, dat democratieën of republieken altijd rechtvaardig, vredelievead en onmachtig tot het ple gen van opzettelijke misdaden waren. Welke van de Enropeesehe naties vinden wij dan het meest militaristisch en het dreigendst voor den toekomstigen vrede in de wereld En welke van die naties heeft de geringste belangstelling be toond in den Volkenbond Hij, spr vreesde dat het de Fransche republiek was. En hadden de Ver. Staten een blanco register Op het oogenblik waren zij bezig de publieke opinie op te zweepen tot een onverdienden aanval op Japan. Hij weigerde daarom neer te knielen voor de democratie en baar te aanbidden. Faillissementen in Nedsrlan l. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 23 Febr. in Nederland uitgesproken 71 faillissementen tegen 48 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 23 Febr. 1923 656 faillissementen tegenover 374 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Verm/indercle vrachtprijzen. De spoorwegmaatschappij heeft een overeenkomst gesloten met de vertegen woordiging van de veilingsvereenigiDgen Eist en Resteren, waardoor te rekenen van 1 dezer af, een aanzienlijke reduc tie wordt toegestaan voor het vervoer van fruit, groenten en bloemen van deze veilingen in het binnenland. TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer maakte Vrijdag een aanvang met de behandeling van de wijziging der Huurwetten. Sinds Februari 1921 staat het den huiseigenaars vrij, zonder tusschen- komst der huurcommissies, de huren van 1 Jan. 1916 met 20 procent, die van 1 Jan. 1918 met 10 procent te verhoogen. Hoogere percentages dan deze mogen alleen door de Huurcom- missie worden vastgesteld, tot een maximum van resp. 50 procent en 37J procent. Het wijzigingsontwerp beoogt den verhuurders te vergunnen zonder tus- „Voor we verder iets bespreken, zou ik wel graag willen, dat je me precies vertelde, wat er gebeurd is," zeide zij. „Rupert heeft me gevraagd zijn vrouw te worden hij hij heeft me lief, moeder, en ik hem." „Zoo," zeide Lady Alicia, „en je hebt me zoo juist verteld, dat hij voor drie jaar weggaat. Stelt hij je voor met hem mee te gaan „Neen," zei Margaret, „dat zou onmogelijk zijn. Hij gaat naar Nigeria, omdat hij geld wil verdienen om ons beiden een toekomst te verschaffen." „En stelt hij je dan voor drie lange jaren te wachten, terwijl bij met die twijfelachtige onderneming bezig is P" vroeg Lady Alicia schamper. „Ik wil desnoods twintig jaren wachten 1" zeide Margaret op harts tochtelijken toon. Lady Alicia haalde haar schouders op en lachte even, en dat lachen klonk hoogst onaangenaam. „Nu, dan valt er verder niet meer over te praten, dunkt meik kan alleen nog maar zegge», dat het me ontzaglijk verbaast, dat Rupert zoo weinig gezond verstand toont om een oogenblik te veronderstellen, dat jij of een ander mtisje van jou stand en jou positie in d« maatschappij zulk een schenkomst van genoemde commissies tot laatstgenoemde percentages de hu ren te verloogen. De regeering bedoelt aldus de opheffing der Huurcommissies voor te bereiden. Voort» wil het deu Huurcommissies de bevoegdheid geven deze percentages toe te passen, niet op de feitelijke huurwaarde van 1916 en 1918, maar op de normale huurwaarde. Zulks dus indien de commissie meent, dat de huur op die data te laag was. Ook zal de toestand van de woning haar oordeel niet meer mogen be- invloeden. Verschillende sprekers meenden dat het ontwerp te ver gaat, al achtten sommigen het stelsel der huurwetten niet goed te keuren. De lieer v. Gijn (v.b.) stelde een geleidelijke verhooging der percentages voor. üeze wonderlijke gekleurde vlokjes QeveA 1 Uw verschoten blouses weder de'oorspronkelijke kleur of een ^arisch,nieuwe, welke U maar wilt. Delevers ZeepH-Vlaardin^en fabr. van Sunlight ere Lux. Borssele. Alhier werd Donderdag avond de eindles gegeven van een dezen winter gehouden cursus in tuinbouw. De leider van dezen cursus, de heer Robijn, van Ovezand, heeft tijdens deze les, het behandelde repeteerend, de aanwezige belangstellenden zeker over tuigd dat, hij nuttig werk heeft gedaan en tevens bleek uit de antwoorden, die verschillende deelnemers gaven op de door hem gestelde vragen, dat zijn onderwijs vruchten heeft gedragen. De rijkstuinbouwconsulent, de heer Bloems- ma, bij deze les tegenwoordig, sprak na afloop der les woorden van waar- deering voor den betoonden ijver tot onderwijzer en leerlingen. Hij wees de laatsten er op, dat hun ijver thans niet moet verflauwen, dat zij, de beginselen nu eenigszins meester, offer zondt kunnen brengen. En je vader heeft zeker zijn toestemming gegeven Zij keerde zich plotseling half om op haar stoel en keek haar dochter vlak in baar gezicht. „O ja, natuurlijk," voegde zij erbij, zonder Margaret's antwoord af te wachten. „Ik zie het al. Nu ik weet niet Jof mijn toestemming óók noodig is, maar als je die hoopt te krijgen, dan vergis je je zeer. Je belangen gaan me veel te veel aan 't hart, mijn lieve kind, om me neer te leggen bij zulk een aller treurigst voornitzicht voor je. En jij moest, als je eenige genegenheid voor Rupert voelt, de kwestie door mijn oogen bekijken. Het is werkelijk geen kwestie van liefde maar van gezond verstand. Je bent in weelde grootge bracht niets is je ooit ontzegdhoe zou je kunnen leven met een man, die geen cent bezit „Andere vrouwen hebben dat ook wel ^-daan, en zijn gelukkig geweest, moeder," zeide Margaret zoo dapper als zij maar kon. „Ik begeer geen weelde. U weet," vervolgde zij, „dat het altijd een punt van verschil tusschen ons geweest is, dat ik zoo weinig geef om dingen, die voor u van zooveel beteekenis zijn maar daarenboven is Rupert geen man, voort dienden te gaan met zelfstudie, en niet moesten verzuimen, als hun i het volgende jaar weer gelegenheid wordt gegeven een cursus te volgen, van die gelegenheid gebruik te maken. Hij sprak er zijn voldoening over uit, dat in een kleine plaats als deze, zulk een groot aantal deelnemers was, die steeds trouw de lessen volgden. (Het aantal bedroeg 18 Een der leerlingen dankte daarna den heer Bloemsma voor zijn mede werking en den heer Robijn voor het gegeven onderricht en reikte daarbij aan den laatste, uit naam van alle leerlingen als cadeau over zes tafel messen, een groot mes en een vleesch- vork. De hechten van deze zijn alle keurig besneden en, heel eiger-aardig, op de verschillende zijden ziet men allerlei voorwerpen gesneden, die betrekking hebben op den tuinbouw alsvruchtboompje?, een snoeischaar, een snoeimes, een peer, appelen, enz. De belangstellende aanwezigen roem den eenparig den heer Johs. Wal hout alhier, den vervaardiger van dit alles. De heer Robijn dankte hartelijk voor het geschenk. Kapelle. Op initiatief van de W erk- liedenvereeniging alhier kwamen de pachters van gronden bijeen iu het lokaal „Obadja" onder voorzitterschap van dhr. M. Willeboer. De voorzitter besprak de moeilijke omstandigheden waarin de pachters die te hooge sommen moeten betalen ver- keeren. Ondergang is voor velen ge wis nabij indien bet zoo blijft. Vandaar dat wil men de gemeente voor ondergang behoeden, verminde ring van de pachtsom of vernieuwing van het pachtcontract (opnieuw ver pachting) dient aangevraagd te worden aan eigenaars en besturen vau gronden. De voorzitter van de zusterver- eenigiDg te Biezelinge, dhr. M. Verhulst, deelt mee dat in een daartoe belegde vergadering van pachter? .et 28 van de 31 stemmen is besloten vernieu wing aan te vragen van het pacht contract. Ee drukke bespreking volgde onder de talrijk opgekomenen40 belang hebbenden spraken zich uit voor ver nieuwing, enkelen voor vermindering. Een commissie van 12 leden, 6 van Biezelinge die reeds benoemd waren en 6 die in de vergadering te Kapelle werden benoemd, zullen verder deze zaak ter hand nemen. Onder voorzitterschap van dhr. J. Ganseman kwam de Landbouwver. alhier bijeen in het lokaal van mej. E. Hanson. Allereerst deelde de voorz. mee dat de schoolvacantie voor de kindera zal geregeld worden als verleden jaar. Toezegging is ontvangen. De rekening van den secretaris, dhr. Tollenaar, werd goedgekeurd. De penningmeester dhr. J. Osse- waarde deed rekening en verantwoor ding,de ontvangsten bedroegen f 831,68, de uitgaven f 257,09 aldus een batig slot van f 74,59. Besloten werd de tweede levering kunstmest te doen plaats hebben tegen die niets bezit, als we trouwen." Lady Alicia zuchtte even. ,,'t Spijt me kindlief," zeide ze, „dat ik me niet met je verheugen kan. Ik kan niet voorwenden, dat het me plezier doet, integendeel," hier trilde haar stem even, ,,heb je me met dat onverwachte nieuws zoo geschokt, dat ik geloof, dat je beter doet nu maar heen te gaan." De tranen schoten Margaret in de oogen, toen zij haar moeder naar het raam zag gaan met een haast smarte lijk vertrokken gezicht. Het was maar hoogst zelden was het zelfs wel ooit gebeurd dat zij achter het masker van het mooie, koele gezicht van haar moeder kon zien, en beseffen, dat daar misschien een hart was, even toegankelijk voor leed als het hare. „Moederlief, vergeef me," zeide zij met trillende stem. „Ik ik vind het zoo naar, dat ik u verdriet heb gedaan. Ik heb nergens aan gedacht ik was zoo gelukkigIk kwam dadelijk naar u toe, zonder een oogen blik aan geld en aan gezond verstand te denken. Ik dacht aan niets, ik voelde me alleen maar gelukkig." Zij zweeg even en wachtte of haar moeder zou antwoorden, maar toen Lady Alicia niets zeide, keerde zij zich eind Maart of begin April. Tot aanleg van proefvelden zal war den overgegaan. De heer D. Gantema* wees op den nauwen overweg van het spoor bij van Reut. Sommige voertuigen kunneD hier niet dan met moeite passeeren. Gead viseerd werd een verzoek te richten aan de Spoorweg Mij. om verbreeding van dezen overweg. Aldus werd besloten. Het bestuur van de veilingsver. KapeHe-Biezelinge en Omgeving be noemde als boekhouder den lieer W. K. C. Schrier alhier. Voor deze vacature waren 44 solli citanten. Wolfhürtsdyk. Openbare vergade ring van den Raad dezer gemeente op Donderdag 22 Februari. Afwezig met kennisgeving de heer Overbeeke. Eenige ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Met algemeene stemmen werd besloten een rijkssubsidie te vragen tot bet doen houden van vakcursussen voor meisjes. Tot leden van de schattingscommissie werden herbenoemd de heeren J. Lin- denbergh, C. van Nieuwenhuize, P, Koeman Hz. en D. Vleugel. Het kohier hondenbelasting over 1928 werd vastgesteld met 72 honden 1ste en 27 honden 2de klasse op een totaal bedrag van f 387. Met algemeene stemmen werd besloten aan de Water leiding Mij. op te dragen het nazien der brandkranen en zoonoadig het ver nieuwen van paaltjes of bordjes ter aanduiding van m g.n. kranen. Van het bestuur van het waterschap Oud-Wolphaartsdijk was een verzoek ingekomen om een bijdrage in de kosten ter verbetering van den Papeweg welke kosten door genoemd bestuur wordeu geraamd op plm. f 500. Na eenige bespreking werd op voor stel van het lid M. Kloosterman aan genomen de helft van de te maken kosten voor verbetering van m.g.n. weg bij te dragen door de gemeente en dan de verbetering aan te brengen met medezeggingschap van B. en W. Onder punt voorkomende zaken ver zoekt de heer Lindenbergh het ver plaatsen van een lantaren bij den Molen te Oostkerke. Door hetzelfde lid werd besproken de slechte toestand van het z.g.n. slop te Oud-Sabbinge (spe ciaal de rijweg) en het opstapelen van bouwmaterialen aan m.g.n. weg. Wat het laatste betreft zal last worden ge geven tot opruiming en wat den toe stand van den weg betreft, werd de hoop uitgesproken dat het polderbe stuur, nu de gemeente blijk geeft van haar goeden wil i.z. de verbetering van den Papeweg, dit, in verhaud het be- gronden van het slop, eens extra zal bedenken. Door wethouder Valkier werd gevraagd of het niet mogelijk was het nieuw aangelegde voetpad in m.g.n. slop voor fietsrijders te verbieden. De voorzitter zeide dat er dan op beide einden waarschuwingshorden zouden moeten worden geplaatst en er dan allicht processen-verbaal zouden volgen voor overtreding, gezien den slechten toestand van den weg buiten het voet- om en ging aarzelend heen. Toen de deur dieht ging en Lady Alicia alleen was, begon zij de kamer op en neer te loopen. Er waren maar twee flanwe lichtpunten, waar zij in dezen zoo moeilijken toestand de oogen op kon richten. Het eene was de af wezigheid van Prins Petkoff, het andere de zekerheid, dat Rupert Kentley Engeland spoedig voor verscheidene jaren verliet. Terwijl zij de verschil lende feiten een voor een naging, begon zij zich langzamerhand minder angstig te voelen, want haar eerste sensatie was zeer beslist angst geweest. De herinnering aan het gezicht van den prins, toen hij haar aan had ge keken, terwijl zij hem voorloog, was als een dreigend spooksel voor haar verschenen. Zij keude den prins en zij wist, dat achter den man van de wereld, de ruwe, niets ontziende, harts tochtelijke Slavische aard verborgen was en dat had haar beaugst gemaakt Wel zou haar taak groote moeilijk heden meebrengen, maar bang wis zij nu toch uiet meer. Zij moest Margaret en Petkoff van elkaar verwijderd hou den, zij moest den meest mogelijken tact gebruiken, tot Rupert Kentley naar Nigeria vertrokken was. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1923 | | pagina 1