K\ 2%. Donderdag 22 Februari 1928 Prins Petkoff's Huwelijk n DE BIOSCOOPWET. FEUILLETON. BUITENLAND. Binnenland, 110 j&argftiïg ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. «OESCHE Uitgave Naam). Vennoot chsp Goesche Courant COURANT ADV ERTENT1ËN van 1 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,4'i Bewijsnummers 5 cent. en Kieeuwsns Boas' Drukkers- en ÜitgeversbJdrijf.Advertentiën worden aangenomen tot 13 nar voormiddag. Door de Tweede Kamer wordt dezer dagen behandeld het ontwerp-Bios- eoopwet. Dit ontwerp stelt in een centrale rijkskeuring van films, ook voor vol wassenen. Nu zit er voor ons in die keuring voor volwassenen iets zeer onaange naams. We oordeelen n 1. in 't algemeen gaarne zelf en laten ons liever niet van bovenaf voorschrijven wat we wel en wat we niet mogen gaan zien. Een keu ring voor minderjarigen, daarmede kun nen we accoord gaan, al zou dit niet noodig zijn, wanneer de ouders hun taak behoorlijk vervulleö, maar een keuring voor normale, volwassen menschen is o.i. een onmondig-ver- klaring van het volk. Wanneer een goeie vriend, wiens opvattingen na verwant zijn aan de onze, wiens oordeel we op prijs stellen, tegen ons zegtDie film behoef je niet te gaan zien, om die of die reden," dan zijn we natuurlijk gaarne bereid aan diens raad gevolg te geven en danken onzen vriend voor zijn waarschuwing. Maar de overheid geeft geen advies, de overheid verbiedt, keurt af. Met die censuur van overheidswege moet men al bijzonder voorzichtig zijn. De hanleering van art. 188 der Gemeentewet door sommige burger vaders heeft dat geleerd. Heeft ook geleerd dat de meeningen van wat toelaatbaar was en wat niet, ten zeerste uiteen liepen. Art. 188 bepaalt dat de burgemeester moet waken tegen het geven van vertooningen in strijd met de openbare orde of zedelijkheid. Het is bekend dat op grond van deze bepaling verschillende burgervaders de opvoering van sommige towneelstnkken verboden terwijl andere edelachtbare heeien in de vertooning niets kwaads zagen. Toch zouden we dit artikel niet gaarne uit de gemeentewet missen, er moet een rem zijn en dit verbods recht behoort het hoofd der gemeente te bezitten. Zeifs meenen we, dat.juist in verband met dit artikel de heele Bioscoopwet feitelijk wel achterwege had kunceu blijven, temeer waar in de meeste gemeenten het bioscoop bezoek van personen beneden zekeren leeftijd bij verordening geregeld wordt. In de Bioscoopwet zien wij een aan zienlijke uitbreiding van de overheids een uur en deze uitbreiding achten we verwerpelijk. Op het gebruiken vau het recht, vervat in art 188 G. W., bestaat een scherpe controle van pubil k en pers. En menig burgemeester heeft een slape- loozen nacht doorgebracht na te onzali ge ure een bepaald tooneelsluk te hebben verboden. En al blijft het gevaar van misbruik maken vau art. 188 (verschillende burgemeesters rangschik ken er bv. ook onder stukken die h i. in conflict komen met zekere godsdien stige opvattingen), toch wordt door 10 dook EFFIE ADELAIDE ROWLANDS. Geautoriseerde vertaling. flik begrijp u," zeide zij heel kalm. Zij stond op, terwijl zij sprak. /Vergeet als 't u blieft, wat ik vroeg, Lady Alicia. De zaak is onm< gelijk. Hoewel u geld van me leent, en niet zou aarzelen me te gebruiken voor elk doel, waarbij ik u te pas kon komen, wendt u zich van mij en de mijnen af als van minderwaardige wezens, die geen plaats hebben in uw levensplan." „Men kan niet altijd aan zichzelf denken", zeide Lady Alicia op trot- schen, koelen loou. „*t Is waar, dat ik u geld schuldig beD, mevrouw Ducheron, en ook vraar, dat ik geld noodig hebmaar als ik deed, wat u voorstelt, zon ik dunkt me unfair handelen tegenover hen, die mij be schouwen als het leidend hoofd van hun coterie. Maar ik zal over uw voor stel nadenken." „Dat is onnoodig", zeide Madame Ducheron. „Beschouwt u de zaak als I die controle dat gevaar aanmerkelijk verminderd. Bovendien bestaat er gelegenheid voor hen die een verboden stuk per sé willen gaan zien om dat te gaan doen in een andere gemeente, waar bet wel mag worden opgevoerd. Welke controle heeft het publiek echter bij een keuring die voor het geheele land geldt Geen enkele. Het krijgt de afgekeurde films eenvoudig weg niet te zien. En ondanks de lage valuta zal men zich een reisje naar het buitenland voor de film wel niet permitteeren. En volgens welke grondslagen zal de centrale commissie keuren Hangt dit niet mede van de persoonlijk heid van deu keurmeester af? Wie geeft ons de zekerheid dat geen be krompen maalstaf zal worden aange legd Het zijn vragen waar maar licht overheen geloopen wordt, maar die men toch werkelijk wel eens mag stellen, nu eeu commissie zal gaan uitmaken wat het Nederlandsche volk in de bioscoop mag gaan zien. Dit wetsontwerp riekt o.i, naar de leuze: Wat de overheid doet is wel gedaan. Een leuze, waarvan de laatste jaren de onjuistheid voortduiend tref fend is geïllustreerd. Bovendien vreest mr. D.esselhuijs, en waarschijnlijk niet ten onrechte, dat dit wetsontwerp een voorlooper zai zi n van een censuur op boeket). De regeering gaat dan een index aanleggen waarop die boeken zullen worden ge plaatst waarvan het een nsdeeligen invloed op het lichtontvaakelijke, on schuldige gemoed van het Nederland sche volk vreest. Dat zouden eeu Coornhert, een Roemer Visser eens moeten hebben beleefd Nu zijn wij er iu het geheel geen voo-stander van om b.v, een boek als „De Hel" maar io ieders handen te geven. Voor het lezen van vele boeken dient men de jaren des onderscheids te hebben en het noodige ciitisch vermogen. Maar dat man ons, vrijen Nederlan ders, zou verbieden een bepaald werk te lezen.Nee, dat zou tcch wel wat al te kras zijn 1 Inmiddels is dit Bioscoop-wetsont werp een schrede verder op den weg der overheidscensuur voor volwassenen. En dit betreuren wij. Moge de regeering, juist in het belang der vrije ontwik keling van ons volk, daarmede niet voortgaan. Eens geproefd en eens gegeten, Zu't ge Roma's smaak nooit vergeten. afgedaan. Ik hoop, dat uw toilet gisterenavond de bewjnderiDg van uw gasten heeft weggedragen. Lady Alicia flU heeft u zelf overtroffen ant woordde Lady Alicia met fijnberekende neerbuigendheid zij ging naar de deur, verwaardigde Madame Ducheron met een flauw, bijna onzichtbaar glimlachje en ruischte weg. Werktuigelijk gaf zij den chauffeur bevel om naar huis te rijden. Zij voelde zich niet in staat om den zonneschijn en haar vele vrienden en kennissen te zien, als zij een rit door Hydepark maakte. Zij wist nu in den meest letter lijken zin niet meer, tot wien zij zich zou wenden. Haar eigen familie bezat geen fortuin. Haar man kon haar niet helpen. Wat moest zij beginnen Plotseling schoot haar een denkbeeld door 't hoofd, eeu afschuwelijk denk beeld. Zij streed er eeuige minuten tegen, toeu gaf zij het strijden op, zij was overwonnen. Ze gaf bevel om naar een van de nieuwe, prachtige hotels tt rijden, en toen ze daar was aangekomen, liet zij den palfrenier vragen of prins Petkoff haar kon ont vangen. Het geluk diende haar, want Zijne Hoogheid was nog niet uitgegasn. Zijn kamerdienaar kwam dadelijk naar be neden, deed het portier van de auto open an geleidde Lady Alicia naar de toestand in het Roergebied. Uit Fransche bron komen berichten van ontspanning in het Roergebied, de Duitachers melden dat de toestand vrijwel stationnair blijft. Het voornaamste nieuws is wel het bericht van de Dailly Express uit Dusseldorp det de Britsche troepen zich zullen terugtrekken uit een smalle strook in het Westelijk gedeelte van de Keulsche zone -.en deze aan de Fiauschen over zuilea dragen. Dit retiieeren der Bugelschen geschiedt om alle haken en oogeu met de Franschen maar liever te vermijden. De kwestie der Britsche tusscbenkomst wordt nog steeds warm gehouden, de Daily Tele graph vermeldt een bezoek van Duit- schers uit politieke en indusirieele kringen in verband hiermede, aan Londen Ook in het Engelsche Lagerhuis js de kwestie van bemi-ideling aan de orde geweest, bij de behandeling der motie van de beide liberale groepen om den Volkenbond te verzoeken opnieuw een onderzoek ia te stellen naar Duitsch- land's vermogen om te betalen. Scherpe critiek werd, vooral door Lloyd George, uitgeoefend op de Fransche politiek. Bonar Law wees er op dat Frankrijk en ook België en Italië vijandig staan tegenover een tusseheukomst van den Volkenbond. Ken voorstel daartoe zou den Bond vernietigen. De motie werd hierna met 305196 stemmen verworpen. Bonar Law zeide nog dat hij het «ogenblik voor interventie niet gekomen achtte. Wat de berichten uit het Roergebied betreft, uit Gelsenkirchen wo-dt ge meld. dat de Franschen ook het station op de zijlijn Gelsenkirchen-Bismarck hebben bezet en daarmee het knoop punt van het belangrijke doorgangs- verkeer naar Nederland. Het persbur. meldt uit Dussel dorp dat enkele gevallen van frande ontdekt zijn aan de Nederlandsche grens, waar treinen met steenkool, zoogeuaamd bestemd voor Nederland, de grens passeerden eu daarna te Borkem werden gelost, waarna de steenkool naar Duitschland werd ver voerd. Eenige lichters, die onder .Neder landsche vlag voeren, werden buiten de douanegrens onder gelijke omstandig heden gelost. Wat de Rijnvaart betreft woidt uit Frankfort a/dM. aan de N.R.Ct. bericht dat de Franschen te Mainz weer een Nederlandsch vrachtstoomschip hebben aangehouden, dat reeds door de Duitsche douane was uitgeklaard. Intusschen hebben de Franschen de Duitsche douane weggejaagd. De Franschen hebben onlangs be paald, dat de oude uitvoervergunningen, welke te Ems zijn afgegeven, tot 23 April geldig zijn. Niettemin eischen zij nogmaals betaling van de uitvoerpremie. Daar de artikelen meestal door de buitenlandsche koopers betaald zijn, moeten dezen de nieuwe rechten be talen. Voor goederen, welke in door- apartementen, die Prins Petkotf be woonde. Toen zij alleen waren, trad de Rus op Lady Alicia toe, boog zich over haar hand en kuste die. „U heeft me iets te zeggen zeide hij. Zij glimlachte. ,/Margaret zal uw vrouw wordeu." z/Heeft u met haar gesprokenwil zij z/Hoe zou 't mogilijk zijn, dat zij niet wilde 1" antwoordde Lady Alicia. De prins keek haar doordringend aan. „Wel, ze is jong en ik ben niet jongen er was gisteravond een jonge, knappe man Kentley bedoel ik. Ik zag hen samen, en ik verbeeldde me..." Lady Alicia lachte. //Beste Prins," zeide zij, „Rupert en Margaret zijn sinds hun prille jeugd vrienden geweestzij beschouwt hem als haar broer.» Prins Petkoff streek peinzend over zijn baard. //Hij had niet de uitdrukking van een broer in zijn blik," zeide hij. Lady Alicia lachte opnieuw. fl't Is mogelijk, dat hij Meg bewon dert, maar dat heeft voor haar geen beteekenis. Zij zij hes;ft u De leugen was gezegd en hij deed haar meer pijn dan zij gedacht had, want zij was werkelijk een trotsche vrouwen zij wist met het onfeilbaar vrouwelijk instinct, dat het geval van voer door het bezette gebied worden gezonden, moet men 10 percent betalen. Daarentegen schijnen de Franschen de kolentransporten naar boven door Nederlandsche schepen binnen het bezette gebied ongehmderd te laten. Maandag hebben de Franschen de Seliupo (Duitsche veiligheidspolitie te Eisen ontwapend. Tegen de schupokazerne is onder bevel van een geaeraal een heel regi ment infanterie met de bijbehoorende machinegeweren en 22 tanks opgerukt. In de barakken waren bij elkaar 400 schupoagenten, die alleen met eeu re vol ver en een sabel gewapend waren. De officieren van de Schupo nameD, gezieu de geweldige overmacht, het aanbod om de barakken te ontruimen met achterlating van wapens en inven taris, aan. Van te voren had de Fran sche generaal den mannen nog eens gevraagd of zij nu bereid waren de Fransche en Belgische officieren te groeten, wat deze met een eenstemmig neen beantwoordden. Nadat zij de barak* ken verlaten hadden, trokken de mannen iu gelid, ouder leiding van hun offi cieren af onder het gezang van Deutsch- land, Deutschland über alles. De Fiansc-hen hebben in liet Ba- dengche gebied de bezetting nit Offenbnrg en enkele andere dorpen teroggetrokken in de hoop de amb tenaren en arbeiders tot hervatting van het verkeer te bewegen. Dezen eischen echter ook ontruiming der verkeers- gebouwen en hieraan is nog ni»t voldaan. Getemd. De romantische Mussolini blijkt ge temd te zijn, gelijk zoo vele personen die in hun jonge jaren bedrieglijk gelijken op revoluuonnairen, doch op ouderen leeftijd op het kussen gekomen een merkwaardige ingetogenheid aan den dag legden. Mussulini dan, heeft in het Itali— aausche parlement een rede gehouden, waarin hij verklaard heeft niet oor spronkelijk te willen zijn. „De tijd voor nuttelooze schoone gebaren is voorbij. Het fascistische buitenlandsche beleid moet, vooral op dit hachelijke oogenblik, zeer actief, maar tegelijk buitengewoon omzichtig zijn „Indien wij in Arhadië leefden, in plaats van in een wereld van ongebreideld egoïsme, zou het genoeglijk knnnen zijn met nymfen en herders te spelen." Doch omdat we helaas niet ia Ar- kadië leven nam het parlement op voorstel van den leider de overeen komst van Washington i.z. beperking van den vlootbouw en het tractaat van Rapallo met Zuid-Siavië aan, waardoor aan de Adriaiische zee voorloopig alles weer pais en vree is. Merkwaar dig dat van dit laatste tractaat de onverzoenlijke fascisten vroeger geen goed konden hooien. En nu is het aangenomen. Ed Mussolini brengt fei telijk niet anders dan een vorige re geering. Margaret voor dezen man zoo ver mo gelijk van liefde verwijderd was. De uitwerking van baar woorden deed haar bijna ontstellen. Het gezicht van prins Petkoff straalde, zijn handen beefden. „Zij heeft me lief 1" zeide hij. „Zeg het me nog eens nog eens Wat een geluk. Ik heb veel groote dingen in mijn leven gehad, maar dit dit is het grootste van alle. O, Mevrouw," hij nam Lady Alicia's beide handen in de zijne. „U weet niet, wat het voor me zeggen wil. Maar wat ziet u bleek. Het was al te vriendelijk van u, hier te komen na de vermoeienis van gisteren. Ik ben bang, dat u uw krachten overschat heeft. Gaat u hier wat zitten bij 't opia raam. Het spijt u toch niet, dat Margaret me liefheeft?" Lady Alicia schudde haar hoofd. „O neen, neen." Zij zweeg even. „Och neen, er zij tl andere dingen, die me zorg geven," zeide zij en het was alsof zij zich schaamde, toen zij deze woorden uitsprak. U mag geen zorg hebben," zeide Pefkoff. „U moet mij deelgenoot van uw zorg maken en me u laten helpen, wat het ook zijn moge, want nu be hoort u ook bij mij evenals Margaret. Zal ik u eens een beetje verbazen, door u te zeggen, dat ik uw zorg raad. U is zoo mooi wat zou u weten van den leelijken kant van 't leven Vrou- w«u als u zijn gemaakt om op esp Hef gebruik van rilksjelden In Rusland. De Iswestia vermeldt eenige fraaie staaltjes hoe in Rusland met de rijks- gelden wordt omgesprongen. De plaat selijke afdeelingen van buitenland-chen handel, spoorwegen, justitie, leveus- middelenvoorziening en landbouw, wen den hunne inkomsten, die aan de schatkist beho ren te worden afgedra gen, aan tot verbetering van bare eigen organisatie en verhooging der looien van haar personeel. In de gou vernementen Tomsk,frkoetsk en Tobolsk hebben de gemeentelijke uitvoerende comité's 35 procent van slle hefliugen ten eigen bate besleed, terwijl het gouvernement Perm slechts 12 procem der rijksinkomsten over 1922 in d schatkist gestort heeft. In sommige gouvernementen worden deze onrecht matige handelingen verontschuldigd door aan te voeren, dat de staat inge- breke gebleven is de noodige subsidies te vers'rekken. Leger- Blijkens het voorloopig verslag van de Eeerste Kamer over de Oorlogsbe- grooting voor 1923 werd de vraag ge steld, of de Minister met een streven naar bezuiniging vereenigbaar acht, dat onlangs een hoeveelheid van vijftig milliosn geweerpatronen als oud-roest is verkocht dat een belangrijke partij gasmakers in het Rijkskleedingmagazijn te Amster dam geheel is bedorven, en totaal on bruikbaar is gewordendat hetzelfde Rijkskleedingmagazijn onlangs een partij van ongeveer 70.000 M. linnen voor haverzakken heeft ontvangen, terwijl er nog eenzelfde partij ia het magazijn in voorraad wasdat duizenden paren oude schoenen tijden de lederechaarsciite zijn hersteld, terwijl deze schoenen on gebruikt zijn geblevendat nagenoeg alle kleeding- en uitrustingstukken te Zeist in loodsen zoo slecht zijn opge borgen, dat alles nagenoeg is bedorven. Opheldering omtrent deze feiten werd noodzakelijk geacht. Ingediend is een wetsontwerp tot tijdelijke beperkiug van den invoer van echoenen. (Tot 1 Jan. 1924.) De invoer bedroeg in 1922 het li st 12-voudige van dien in 1913. Iu verband hiermede is de werkloosheid in die industrie tot een zorgwekkende hoogte gestegen. In 57 der voornaamste schoen fabrieken is in één jaar tijds het aantal arbeiders met 42 pet. afgenomen. Bij een 32-tal der grooiere fabrieken ont breken 51 pet. der arbeiders. In sommige gemeenten is dit 75 pet. In werkelijkheid is dit percentage echter nog veel geringer, doordat vele fabri kanten meer personeel in dienst hadden, dan met de productie overeenstemt. Zoo bleek, dat in 11 groote fabrieken bij een normaal bedrijf met 2500 voetstuk te wo-den gezet en te worden aangebeden. Zorg moest een onbekend woord voor u zijn. Zoo zal het in het vervolg wezen. Zeg het me 't is een geldkwestie, niet waar Het bloed vloog Lady Alicia naar de wangen. „Ik ben mevrouw Whitley vijfdui zend pond schuldig. Zij dreigt „Mevrouw Whilley een parvenue geen vriendin voor u, lieve me vrouw. De naam van uw bankier als 't u blieft.» Hij baalde een klein notitieboekje uit zijn zak en schreef het adres oj'. ,,'t Is in orde," zeide hij, „als u naar uw bankier schrijft over een uur, zal u in staat zijn mevrouw Whilley en uw andere zorgen uit uw gedachten te bannen." Uit Lady Alicia's gezicht was nu alle kleur verdwenen. Zij stond op en het was een indrukwekkende verschij ning zooals zij daar stond. „U weet, dat ik u niet bidanken kan," zeide zij. „Tk vraag u alleen één enkele gunst, Prins Petkoff veracht mij niet Hij boog zich weer over haar hand en kuste die opnieuw. Wordt vervolga).

Goessche Courant | 1923 | | pagina 1