LUX Dinsdag 20 Februari 1928 110 jaargang buitenland. Prins Petkoff's Huwelijk N\ 22 Fabrikanten van fijne stoffen, raden steeds aanwasschen irL, Gebruik een lauw sopje Draag Zorg niet te boenen ofte wrijven Dan in driemaal versch lauw water uitspoelen zonder wringen. Strijken met een warm ijzer, Qeen heet ijzer. Binnenland, ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, builen Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE B COURANT Uitgave Nastal. Venaootscbap Goesche Courant fl&Sffc»© en Kleeuwens Ross' Drukkers-eu Uitgeversbedrijf De bezetting van hef Roergebied In ons vorig overzicht gaven wij eenige uitlatingen van Britscbe staats lieden weer, Waaruit bleek dat zij de F'ransche vrees voor het Duitsche im perialisme hielden voor de oorzaak van de bezetting van het Roergebied. Nu ligt het voor de hand, dat er pogingen in het werk zouden woiden gesteld om die vrees weg te nemen, 't Beste zou dit kunnen geschieden door den Volkenbond, waarvan Frank rijk jid is, maar deze Bond is ten aan zien van het Roergebied zelf door een zekere vrees bezield. Wanneer die vrees bij Frankrijk nn maar kon worden weggenomen, zou het ook geen bezwaar kunnen maken om straks mee te doen aan de kwestie der ontwapening. Hrt zou de uitgaven voor zijn leger kunnen verminderen en. het geld kunnen besteden om ziju schulden aan Engeland te betalen. Zoo rerleueeren vele roensehen in Enge land. Frankrijk zou dan ongetwijfeld antwoorden dat bet niet betalen kan en dat Engeland zich maar stil moet houden, daar he' de beste Dnit-che koloniën en het grootsle deel der koop vaardijvloot heeft ingepikt. Waarop Engeland naïevelijk zon kunnen vragen waar of Frankrijk dan het geld voor Polen vandaan baa t, dat een crediet van 400 millioen francs krijgt, Vermelden wij ten aanzien vair de schnldan nog dat een groep industrieeleu in het Britsche Lagerhuis de onverwijlde fundeering van alle oorlogsschnlden met inbegrip van de Duitsche schade vergoeding, heeft bepleit en dat de Amerikaansche Senaat de ontwerprege liag ter fundeering van de Britsche schuld aan dat land heeft geratificeerd. Tusschen Frankrijk en Engeland botert bet den lai-tsten tijd weer niet al te best. Vele EngeTschen denken over de Fransche politiek, als de arbeidersleider Clynes, die constateerde dat deze haat verwekt en zich verzette tegen de monsterachtige leer, dat Duiscblaud belet moet worden sterk genoeg te worden om zichzelf te bedrnipen. En de Times schrijft „Het Engelsche volk is Frankrijk vriendschappelijk gezind en begrijpt vele van de motieven, welke het er toe geleid hebben te handelen gelijk het deed, maar de vriendschap voor Frankrijk en de oprechte weusch om onze nauwe samenwerking met dat land te handhaven bij het werk van het herstel kan den krachtigeu afkeer van de Franscbe actie in het Roer- bekken en de ernstige verontrusting over haar mogelijke gevolgen niet ver bloemen. Alle partijen in het parlement ziju een in het veroordeelen van de wijze, waa'op Frankrijk getracht heëft het vraagstuk op te lossen, dat de gemeenschappelijke zorg uitmaakt van r FEUiLLLTON." DOOR EFF1E ADELAIDE ROWLANDS. Geautoriseerde vertaling. Madame Ducheron zelf was een kleine, levendige vrouw, eenvoudig maar kostbaar gekleed. Zij had een massa zijdeachtig grijs haar, dat zij in het midden gescheiden en los golvend naar achteren gekamd in een knot in haar nek droeg, te fraaie vorm van haar hoofd kwam door dit eenvoudige kap sel goed nit. De indruk, dien zij maakte, ■was zeer aangenaam, hoewel zij vol strekt niet mooi was. Haar trekken waren te doordringend, haar teint te flets. Zij droeg altijd zwart; om haar hals had zij een collier van prachtige paarlen. „Daar ben ik, Ducheron," zeide Ladj Alicia, „en nog wel vóór den afgesproken t\jd.» „Ik had u niet zoo vroeg verwacht," zeide Madame Ducheron. „U zult wel moe zijn geweest na uw feest van gis teren, waarmee u zulk een schitterend succes hebt gehad." „Ik h»»p, dat ik tr warkelijk «usees ABVERTENT1ËN van 1 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 oent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. eu Uttgeversbedrjjf.Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. de landen, die in den oorlog ver bonden zijn geweest." Over den doortocht van Fiansche troepen door het Duitsche bezette gebied, is men het ook oneens De Franschen verlangen te dien aanzien faciliteiten en de Engelschen willen die niet geven en slechts datgene toestaan wat den Franschen werd gepermitteerd vóór de bezetting van het Roergebied. Engeland staat in deze kwestie van het Roergebied dus tussehen Frank rijk en Duitsch'and in en heeft zich zijdelings reeds aangeboden als be middelaar. Zoo zeide Baldwin, de Engelsche kanselier van de schatkist ervan overtuigd te zijn, „dat het tijd stip zal komen waarop onze (Enge- land's) diensten als bemiddelaar en helper mogelijk en van goede uit werking zullen zijn". Doch zoover is het nog niet Al schijnt het wel dat een crisis nabij is. Wat der- toestand in het Roergebied betreft, te Essen staat de geheele politiedienst stil. Op een avond drong een troep Erausche en Be'gische soldalen een h rberg binnen en bestelde het een en ander Toen het geweigerd werd na men zij het bes elde met geweld weg. Even later legden zij hnii revolvers aan op twee uinnentredende politie agenten en ten slotte ontstond een schietpartij waarbij etn Schupo-agent licht en 2 franschen en 2 Belgen zto zwaar gewond werden dat zij naar het ziekenhuis gebracht moesten worden. De twee öchupo-agenten zijn gevlucht. Wegens dit voorval heeft de Fransche bevelhebbr alle kwartieren der Schnpo laten ontruimen en de wapens der politie in beslag genomen. Havenstein, de eerste burgemeester van Oberhausen, is tot 3 jaar gevan genisstraf veroordeeld wegens het niet opvolgen van de bavelen der Franschen. De auditeur-militair had 10 jaar tuchthuisstraf geëischt. Havenstein had vóór de uitspraak verklaard, dat hij op eer en geweten niet anders had kunnen handelen en ook nooit anders zou handelen. Geen wet of recht der wereld zou hem kun nen dwingen bevelen uit te voeren, die tegen de belangen van zijn vader land iugaan. Burgemeester Schaefer van Essen is veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf en 10 millioen mark boete omdat hij geweigerd had den Franschen 7 2 auto mobielen en kolen te verschaffen. Verder is nog BuschmanD, directeur van de Rheinisch Westphalische Elec- triciteitswerke tot 5 millioen mark boete veroordeeld, daar hij niet den Btroom had willen herstellen van het Hotel Kaiserhof, dat door de Franschen m beslag genomen was. Dr. Guy enz, leider van den bond der kleinhandelaren van Groot-Essen, is veroordeeld tot 2 jaar gevangenis straf en 8 millioen mark geldboete, mee gehad heb, het heeft genoeg gekost." Er volgde een oogenblik van stilte. Toen bewoog Lady Alicia zich even op haar stoel en terwijl er een lichte blos op haar mooi gezicht kwam, zeide ze „Wel f" Mevrouw Ducheron glimlachte even. „Ik vrees, dat ik niet doen kaD, »wat u verlangt," Lady Alicia zat plotseling kaarsrecht. „Wat Ducheron! Kan je niet doen, wat ik verlang. En je heb me hier laten komen, om me dat te zeggen P" „U is hier volkomen uit eigen be weging gekomen," zeide mevrouw Du cheron zeer beslist. „Ik geloof, dat ik gisterenmiddag heel duidelijk geweest ben." Lady Alicia keek haar smeekend, bijna wanhopend aan. „Duoheron, als je me niet aan dat geld helpt, ben ik verloren. Ik heb al dikwijls erin gezeten, maar nooit zooals nu. ik ben een groote som schuldig aan Blanche Whitley; je weet hoe ze is. Ze heeft altijd een hekel aan me gehad altijd heelt ze uitgekeken naar een gelegenheid om me kwaad te doen, En nn beweert ze, dat ze onmogelijk kan wachten, dat ze 't geld aan 't eind van de week moet hebben. En ik kan haar geen cent geven, ala jij me niet helpt." „Hoe heeft u zooveel geld kunnen verliezen aan mevrouw Whitley 7" Lady Aliiia haalde kaar sshcndsrs op. DE. LEVER'S ZEEP MAAT5CH.VLAAR.D1MGELN fabrikanten van üvirik en Lifebuoy landsche stoomboot belet te lossen, klaarblijkelijk, omdat er gsen rechten van ds goederen betaald waren. De Nederlandsche consul generaal (eFrarjk- fort, de heer Marx, is naar Den Haag om met de regeering te beraadslagen over den politieker, toestand in ziju distriet. Faillissementen in Nederlan l Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'b Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 16 Febr. in Nederland uitgesproken 11 faillissementen tegen 59 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot eu met 16 Febr. 1923 585 faillissementen tegenover 326 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. De invoer van schoenen Naar Het Centrum verneemt, is binnenkort een wetsontwerp te ver wachten tnt het uitvaardigen van een beperkt verbod van invoer van schoe nen. omdat hij een brief van zijn bond onderteekend had, waarbij den ledeD met het oog op den ben.arden toestand der bevolking verzocht werd niets aan de bezettingstroepen te verkoopen. De geallieerde commissie in liet Itynland heeft de, Duitsche douanen ontslagen en zal zelf ceil inkomend recht ran 10 procent innen met in gang van 20 Februari a.s. Verlaging Premie Ter verduidelijking' van het bericht betreffende de verlagóug met 25 pet. van het premietarief der Rijksverzeke ringsbank, dient het volgende te worden meegedeeld. Het tarief ia wel met 25 pet. ver laagd, maar dit geldt uitsluitend voor de ondernemingen, die op 31 December 1921 bij de Rijksverzekeringsbank waren aangesloten en alleen voor 1923. Op de ondernemingen, die op of na 1 Januari 1922 zijn ontstaan, is deze tijdelijke premieverlaging dus niet van toepassing en dus ook niet op de tallooze ondernemingen die op 1 April 1922 door de uitbreiding der Onge vallenwet verzekeringsplichtig zijn ge worden. De beteekenis van het besluit is namelijk dat de winst, die de Rijks verzekeringsbank in vroegere jaren heeft gemaakt, ten goede zal komen aan de endernemingen die daartoe hebben bijgedragen. (M. Crt.) De besetting van het Roergebied. Men bericht uit Mainz De Franschen hebben hier een Neder- „Op de gewone manier natuurlijk bridge wedden. Ze verzekerde me bij hoog en laag, dat haar psard den gouden beker zou winnen te Ascot. Ik heb 2000 pond op het dier gezet. De rest van de som is wat ik af en toe van haar geleend heb om mijn verlie zen van het bridge spelen te betalen." „Waarom wendt u zich niet tot Sir John." Het gezicht van Lady Alicia kreeg een strakke uitdrukking. „Je weet heel goed, dat mijn man me niet kan of wil helpen.'1 „Iedereen zegt toch, dat Sir John zijn leven voor u zou geven „Iedereen zegt!" herhaalde Lady Alicia, haar in de rede vallend. „Wat weten de mensohen toch weinig van iemands omstandigheden af. Ik ben heel bang dat mijn man zelf geld noo- dig heeft. Ducheron, heusch je moet me helpen. Het is maar voor een korten tijd. Je weet, dat ik je eer gisteren vertelde, dat Prins Petkoff het hof maakt aan mijn dochter? Nu gis terenavond heeft hij openlijk met me gesproken. Hij heeft me gevraagd of hij hopen mocht, dat Margaret zjjn vrouw zou willen worden. Je weet, wat dat zeggen wil. Petkoff's fortuin is fabelachtig." Hij zal zeker voor zijn vrouw heel vee" willen doen," zeide Madame Ducheron, „maar u is de moeder van zyn vreuw. Waarom zou hij u zijn De Rijksmiddelen in Januari 1923. De opbreng-t der Rijksmiddelen (hoofdsom en opeenten) over de m»sr,d Januari 1928 bcdieeg f 37,658'139 tegen f 33.398 452 over de niausd Januari 1922. Het een twaalfde gedeelte der raming over 't geheele jaer bedraagt f 33 787.916. Wij laten hieronder volgen de inkomsten over de maand Januari 1923, ver- ge eken met die over Januari van 1922. Middelen 1923 1922 Grondbelasting f 688.055 t 717.671 Personeel - 2.064.144 - 1.541.303 Inkomstenbelasting Dividend en Tantième - 10.859.931 - 8.698.018 637.031 - 1.169.516 Vermogensbelasting 532.787 - 750.878 Suiker - 3.827.094 - 4.676.466 Wijn 65.912 - 84.748 Gedistilleerd - 3.671.468 - 4.826.628 Zout 176.991 - 121.380 Bier 281.518 - 288.4.60 Geslacht 910.285 - 755.242 Tabak - 2.099.499 Belasting Speelkaarten 6.622 7.969 Zegel techten - 1.470.626 - 1.532.983 Registratierechten - 1.550.143 - 1.607.574 Successierechten - 4.889.887 - 3.240.249 Invoerrechten - 2,941.818 - 3.009.168 Goud, Zilver 74.265 78.448 Statistiekrechten 331.545 QR - 309.384 QR Essaailoon Domeinen 215.242 - 165.576 Staatsloterij 17.115 17.139 Jacht, visscberij 582 490 Loodsgelden 217.036 - 215.707 Mijnrecht 75.145 68.521 Totaal f 37.668.139 f33.898.452 De opbrengst over de maand Januari 1923 der oorlogswinst- »n verdedigings belastingen was f 935.668. De opcenten, geheven ten bate van het Leeningafonds 1914, gaven over Janusri een opbrengst van f 9.040.627. geld geven „Waarom hij dat doen zou, weet ik niet, maar ik ben er van overtuigd, dat hij het doet," zeide Lady Alicia met onmiskenbare ergernis in haar stem. Madame Ducheron zat een oogen blik zwijgend voor zich uit te staren; toen keek zij Lady Alicia aan met haar doordringende oogen. „Ik zal u het geld leenen, op één voorwaarde". „En die is Ik zal alles doen, wat je wilt, mits het redelijk is». „U sprak daar over uw dochter, en u vertelt me, dat er zulk een prachtige maatschappelijke toekomst voor haar is weggelegd. Ik heb ook een dochter en ik ben zoo mogelijk nog eerzuchtiger voor haar dan n voor uw kinderen. Want er is eenig verschil tussehen onze wenschen en wel dit", zeide msvrouw Ducheron op drogen toon. „U verlangt het geld van prins Petkoff voor uw eigen gebruik, ik verlang het beste, wat ik krijgen kan voor mijn kind". Zij stond op en liep met ietwat on- rustigen tred de kamer op en neer. Plotseling bleef zij voor Lady Alicia staan. „U weet wat ik ben, aan den eenen kant geldschieter en aan den anderen kant modiste," haar stem klonk snij dend. „Dat wil- zeggen, dat ik zoo rijk zou kunnen zijn als Croesus en tesh nist in staat om in de- maat schappij iets voor mijn kind te doen. Ik moet feitelijk zelfs niet in haar leven verschijnen. Zij is opgevoed jn volkomen onwetendheid van mijn ware positie zij heeft de opvoeding gehad van een meisje uit de eerste standen." Er kwam een teedere klank in de stem van Madame Ducheron, die Lady Alicia er nog nooit in gehoord had, en daarbij iets smeekends. „Zij is mooi en schran der. Lady Alicia, ik zal n het dubbele geven van 't geen u vraagt, als u mij n dochter in uw huis ontvangen wil en haar in uw kring wil introdneeeren en alles doen wat u kan, om haar een betere positie in de maatschappij te verschaffen dan haar moeder haar geven kaD.» Zij keek naar Lady Alicia's gezicht, zooals een kat naar een muis kijkt, waar ze op loert. Ze begreep iedere afwisselende uitdrukking op dat mooie gezicht tegenover haar. Lady Alicia kon niet dadelijk antwoorden, eindelijs zeide zij „U heeft mij overrompeld, en u moet het me niet ten kwade duiden, als ik zeg, dat ik dit voorstel unfair vind. U u moet inzien, dat dit geen vraag is, die ik dadelijk beantwoorden kan. Ik ik moet er over nadenken." De Vronw tegenover haar kromp een ondeelbaar oogenblik ineen, alsof ztj een slag had gekregen. {Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1923 | | pagina 1