STADSNIEUWS. Rechtszaken. Sport. Sta ten-Generaal. zooals vorig jaar met eenige duizenden, lager kon gesteld worden. De zuinigheid is door B. en W. zooveel mogelijk in acht genomen. Staande aan den ingang van een Mutschappij, vol ecouomiache ellende, weten wij niet wat dit jaar ons zal br ngen. Ben gevoel van onzekeiheid leeft in veler hart. Laten wij alle zorg besteden om de ons toebetrouwde taak door de beste waarneming te versieren, laten wij alles in het werk stellen, middelen en gelegenheden waarnomen, om bet groote oogmerk op hetwelk al onze daden moeten uitloop tn te berei ken, de bevordering van Gods eer en het peil der bevolking. Voorts wordt de hoop uitgesproken dat- de verstandhouding steeds goed moge zijn om heilzaam te kunnen wer ken voor de belangen der gemeente. Weth. Zegers sluit zich aan bij het gesprokene. De kas van den gemeente-ontvanger is bij inzage in orde bevonden, aan wezig was f 24998,99. De N.V. Wed. P. de Jongh, Goes, aldus de voorz., vraagt voor den grond, geschikt voor begraafplaats f 4000, per 40 Are. Waar deze prijs te hoog is adviseeren B. en W. hier op niet in te gaan. Aldus wordt besloten. Ged. Staten hebben het verzoek van dhr. J. Menheere, om vergoeding voor zijn schoolgaand kind dat R.K. onder wijs te Hansweert ontvangt, ongegrond verklaard. Hel fanfarekorps «Ons Genoegen'-1 alhier bericht, dat het tekort van haar kas f 367,51 bedraagt. De commissie tot wering van school verzuim biedt haar verslageD aan, deelt mee dat als voorz, is benoemd dhr. C. Traas en als secretaris dhr. P. Praanje. 11 vergaderingen zijn gehouden, 49 verzorgers van kinderen zijn voor de commissie geweest en in handen ge steld van de Inspectie. Alsnu komt in behandeling punt 2: beslissing op het verzoek van de woningbouw vereeniging te Biezelinge, om voorschot en steun voor den bouw vau arbeiderswoningen, waarover in de vorige vergadering de stemmen hebben gestaakt. De heer Zuidweg vraagt of reeds ouderhandtlingen zijn aangeknoopt over den grond van Rottier. De voorz.dhr. Rottier verklaarde hierop, geen kind meer te zijn. De heer Ganseman wil verduidelij king omtrent de bijdrage van het Rijk. De heer Fraanje bespreekt bet raad selachtige hierover in de circulaire van den Minister. Spreker verwijst naar de woniugbouwvereeniging A'dam die ook vraagt om bijdrage in de kosten voor woningbouw. Spreker becritiseert de liouding van B. en W. omdat aan de bouwvereeniging te Kapelle zijn afge geven de stukken ingediend door de bouwvereeniging te Biezelinge aan den Raad. Deze waren nog niet behandeld en mochten niet worden afgegeven. Was de vereeniging te Kapelle gekomen met een verzoek te Biezelinge, de veree niging zou dan niet onwillig zijn ge weest. Het heeft voor de vereeniging te Biezelinge alvorens met dit plan te komen al aardig wat gekost. De voorz. zegt dat dit met geen vet keerde oedoeling is gedaan, de secre taris handelde ter goeder trouw. Met 4 tegen, nl. wethouder Zegers, wethouder Vereeke, Ganseman en Van Wingen, drie voor: Fraanje, Zuidweg en Berman, werd de aanvrage van de woningbouwver. te Biezelinge verwor pen. Over aankoop van het portret van H. M. de Koningin ontspon zich een breede bespreking. Alle leden waren het eens dat het een portret is van 25 jaar geleden. Wel wil men een portret van heden. De kostende prijs bedraagt f 62,50 met lijst. B. en W. ontvangen maohtigiug om een portret aan te koopen dat voldoet aan het tegenwoordig. Met algemeene stammen wordt be sloten om de gezondheidscommissie op te heffen. De voorzitter deelt mee dat de Z. B. Waterleiding Mij. verzoekt een onder- zoek in te stellen naar de brandkrauen. De kosten zullen bedragen f 220. Dit wordt met algemeene instemming van de hand gewezen. De erfscheiding van het schoolplein te Biezelinge volgt. De heer de Graaff deelt mee, aldus de voorzitter, niet bij te dragen in de kosten. Verschillende leden zijn van oordeel dat de schoolgaande kinderen deze afscheiding het meest hebben vernield. De heer van Wingen is er voor dat ook door den heet de Graaff bijge- do kosten. Wethouder Zegers atelt voor dat dit wordt gegeven m haudeu vau B en W. die dan op de voordeeligste wijze zullen handelen. Aldus wordt besloten. Het verzoek van den dorpsveldwachter om vergoeding van woninghuur wordt ingewilligd. De voorzitter deeit mee een aan vrage van den Rijksveldwachter om de woning van den dorpsveldwachter te betrekken. Wordt gegeven in handen van B. en W. De heer Fraanje wijst er op dat alles toch zoo langzaam gaat met de verbouwing van die woningmen had al zeker verder moeten wezen. In de vergadering van 28 December is reeds besloten tot verbouwing over te gaan. De voorz. deelt mee dat de gemeente- architect reeds is aangesproken doch deze zegtAls u mij betaalt beu ik ook klaar en zal opschieten. De heer Fraanje wijst op de slapte in de bouwvakken en dringt aan op bespoediging. Aanbesteding had reeds plaats kunnen hebben. Benoemd werden tot leden van het stembureau voor Prov. Stateu en Raads verkiezing Voor district I, ambtshalve de burgemeester als voorz., plaatsver vangend voorz. weth. Zsgers, als leden weth. Zegers en van Wingen, plaats vervangende leden Ganseman en P. Staal. Voor district II, voorz. weth. Vereeke, plaatsvervanger Zuidweg, als leden Zuidweg en Btrman, als plaatsvervan gende leden Fraanje en W. v. Liere. Voor het hoofdstembureau, ambts halve de burgemeester al» voorz., als leden de beerenZegers, Vereeke, van Wingen en Fraauje. De gemeente-architect de Koning up Goes, verzoekt voor verrichte werk zaamheden voor gemaakte plannen van 1915 en 1919 betreffende schaolbouw f 495,21, alsmede f 50 voor het mee deden van de som die een U.L.O. school met inbegrip van bouw zou kosten, genoemd werd toen f 60,000, voor 1921 van wege verbouw van de openbare scholen die f 34,740, kosten f 1737, aldus samen f 2182,21. Allen raadsleden sloeg de schrik om het hart. De voorz. stelt voor namens B. en W. om tot betaling over te gaan van dit bedrag. De voorzitter meende wel dat het zedelijk gevnel hier wel zou spreken boven het wettelijk lecht. Een drukke bespreking volgde. Besloten werd de gemeente-architect uit te betalen, Aan den heer Jac. Welleman werd op verzoek ontslag verleend van schoolgeld. Een andere aanvraag om ontslag schoolgeld kon niet worden behandeld als zijnde niet ouderteekend. De heer van Wingen vraagt of er geen verzoeken zijn ingekomen om de vacantie van de schoolkinderen weder te doen plaats hebben als in 1922. De voorzitter antwoordt dat dit reeds is opgenomen in het leerplan en aldaar vastgelegd. De heer Fraanje had liever geen onderhandelingen gezien met de N.V. Wed. P. de Jough inzake aankoop terrein voor kerkhof. Besloten is dat men drie jaar kan wachteH met een kerkhof nn het voorste gedeelte is benut. De heer GausemanDaarmede had U moeten komen in de vorige ver gadering. De voorzitterhet werd aan ons aangeboden, vandaar onze onderhande ling. De beer Ganseman vraagt hoe ver B. en W, zijn met de verplaatsing van de balie's aan de Weststraat. Spr. dringt aan op verbetering, wenscht verlaging van den opril in deze straat en rechte, aansluiting van West straat op Postweg zooveel mogelijk. Spr. dringt aan dat Rijk en Breede Watering B. I. medewerken. De voorzitter zegt toe stappen in deze richting te zullen doen. De heer van Wingen verzoekt wij ziging in de bouwverordening opdat de menscben goedkooper kunnen bouwen. Wethouder Zegers wijsi op flinke nette woningen door arbeiders bewoond die nu niet meer mogen gebouwd wor den wat dau zou kunnen. De voorzitter zegt toe de verordeniug na te zullen zien en zich zoo noodig tot den minister te zullen wenden. Hoedekenskerke. In de Maandag avond gehouden vergadering van de steenkolenvereeniging „Eendracht maakt Macht" werd de rekening en verant woording van den penningmeester goedgekeurd in ontvang ad. f 4723,13'/, in uitgaaf ad f 4565.82'/,, dus met een goed slot van f 157,13. Uit het jaarverslag bleek dat 2538 H,L. steenkolen door de leden waren verbruikt. Tot lid van het bestuur werd her benoemd dhr. L. Lous, terwijl het bodeloon van f 15 op f 25 jaars werd gebracht, zulks wegens vermeer dering van werkzaamheden. Door den Min. v. Arbeid is aan deze gemeente f 300 toegekend voor een woning van J. Priester. Middelburg. Het comité, dat ver leden jaar in Mei met succes alhier een winkelierstentoonstelling heeft ge houden, heeft besloten, van 7 tot 12 Mei a.s. een tentoonstelling van handel en nijverheid te houden in de zalen en den tuin van bet Schuttershof. Scliore. Maandag voer het sleepschip „Gerard" tegen het remmingswerk van de Schorebrng in het Zuid Bevelandsche kanaal. De schade aan dit werk was gering, doch het vaartuig bekwam een groot gat in het voorschip, en kon alzoo de reis niet voortzetten. D is alhier tegen de Scheldedijk aangespoeld een mijn. Door een bemande roeiboot wordt er de wacht bij gehouden en van tijd tot tijd met roode lichten geseind ten teeken dat er gevaar is voor de scheep vaart. Kruidingen. Op de totaal bezette bovenzaal van Hotel „Korenbeurs" gaf de zangvereeniging „Crescendo" onder directie van den heer Van As, een zeer goed geslaagde uitvoering. Uitnemend uitgevoerde zangnummers werden afgewisseld met twee opgevoerde Blijspelen getiteld: „Papa gaf permissie" en Kleptomanen". Een en ander werd besloten met een zeer geanimeerd bal, dat de feestvierenden tot laat na middernacht bijeen hield. Colijnsplnat. Op de Mode academie te's Gravenhage slaagde voor directrice der Modevakschool mej. E. N. Franke, geboren te Colijnsplaat. Goesche Sas. Maandag is aan het Goesche Sas een telegraaf-telefoon- station met bestelling gevestigd. Oadelande. Dinsdag herdacht ds. H. van Essen den dag waarop hij 25 jaar geleden te Nieuwvliet zijn ambt als predikant in de Ned. Herv. kerk heeft aanvaard. In 1909 verwisselde hij die gemeente met Hoedekenskerke vandaar vertrok hij in 1921 naar Oudelande, zijn tegenwoordige stand plaats. Vergunningen. Volgens de opgaven in de St. Crt. van de uitvoering der Drankwet van 1 Mei 1921 tot 1 Mei 1922 werden in Noord- en Znid-Beveland de volgende vergunningen in dat tijdvak verleend. Te Borssele 1 voor tappen en slijten, te Goes 3 idem, te 's-Heer Arendskerke 1 idem, te Kattendijke 1 idem, te Kruiningen 1 idem, te Schore 1 idem. Ingetrokken of vervallen werden ver- klaird te Borssele 2 gewone en 1 logemenlsvergunning, te Goes 6 gewone, te 's-Heer Arendskerke 1 gewone en 2 logementsvergunningen, te Iloedekens- ketke 1 gewone, te Kruiningen 2 loge» mentavergunuingen, te Rilland-Bath 1 gewone, te Wemeldinge 2 gewone en te Wolphaartsdijk 1 gewone vergunning. Op 1 Mei waren te Baarland 2 vergunningen en geen verloven, van 1 Mei 1921 lot 1 Mei 1922 werd f 50 aan vergunningsrecht betaald, van de overige gemeenten noemen wij de cijfers in dezelfde volgorde: Bor8selen 5, 1, f 185Colijns plaat 7, geen, f175; Driewegen 2,1, f 50Ellewoutsdijk 2, geen f 50 Goes 29, 9, f 1781,50 's Gravenpolder 3, 1, f 104; *8 Heer Abtskerke 1, geen f25; 's Heer Arendskerke 10,1f 295 'sHeerenhoek 9, 5, f 187,50 Hein- kenszaad 7, 2, f 225 Hoedekenskerke 5,4, f 125 Kapelle, 5, geen f 162,50 Kats 3, geen f 75 Kattendijke 5, geen f 125; Kloetinge 5, geen f 137,50 Kortgene 6, 1, f 175; Krabbendijke 5, geen f 175; Kruiningen 22, geen f 387,50 Nisse 2, geen f 50Oude lande 2, geen f 37,50; Ovezande 4, 3, f130; Rilland-Bath 5,1, f162,50; Sebore 3, 2, f 137,50 Wemeldinge 5, geen f 287,50Wissenkerke 12,1, f 350 Wolphaartsdijk 4, 1, f 130 lerseke 10, 1, f 325. Groene Kruis. 3 Februari vergaderde te Goes de districts-commissie van het Groene Ktuis. De rekening van de ziekenauto werd nagezien en in orde bevonden83 reizen zjjn gemaakt. Van hen die geen Groene Kruislid waren en van de leden van vereenigingen die niet aangesloten zijn, werd een extra tarief per kilome ter geheven dat f 287 opbracht. Vol gens het contract zal dit bedrag ver deeld worden over die afdeelingen waar de grootste afstanden met de auto zijn gereden. Besloten werd om voor alle reizen, die meer hebben gekost dan f 22,50, (zijnde het leden-tarief Goes—Middelburg) dat terug te betalen. Zoo zijn b.v. uit Krabbendijke 4 reizen gemaakt, tezamen voor f 183. Hiervan wordt f 93 teruggegeven, zoodat elke reis slechts f 22,50 heeft gekost. Het overblijvend bedrag in kas zal in reserve worden gehouden voor het volgende jaar. Er is sprake van dat eenige afdee lingen op Noord-Beveland zich zullen aansluiten. De heer Krijger meende dat aan het Wolfertsdijkscheveer met aile waterstanden kan worden overge varen met de auto. Getracht zal worden, het tarief voor liet veer te verlagen voor ziekenvervoer. Met betrekking tot het kilometer tarief van de auto werd overeenge komen, dat dit misschien kan worden verlaagd. Het is niet mogelijk, om een wagen, die sieehts 83 reizen per jaar maakt te laten rijden voor het tarief van een gewonen huurwagen. Temeer, omdat meestal 2 personen voor het in en uitladen meegaan. Voor de Groene Kruisleden worden de reizen toch al niet duurder dau f22,50. Veemarkt. Ter markt van 6 Februari 1923 waren aangevoerd 3 loopvarkens en 42 biggen. Benoemd. Benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. School voor L.O. (Wijngaardstraat), mej. F. C. C. Zonnevijlle te Alphen a. d. Rijn Alg. Wetensch. Belangen. Voor bovengenoemde ver. sprak Vrijdagavond in het „Schuttershof" prof. dr. K. Herman Bouman van Amsterdam over genezing door suggestie en soortgelijke methoden in oude tijden. Spr. bepaalde de aandacht van zijn talrijk gehoor allereerst bij de grijze oudheid. De primitieve volkeren dachten dat zieken door den demon waren bezeten, door groote gaten in een schedel gaf men de booze geesten gelegenheid het menschelijk lichaam te verlaten. In den tijd van de oude Grieken en Romeinen, van het Christendom, in de middeleeuwen en de renaissance bleef het uitdrijven van den demon (later den duivel) bestaan. Kenmerkend is voor den uitdrijver (meestal priesters) het gebaar van de opgeheven rechter hand met de drie voorsta vingers naar beven. Een overblijfsel van deze uit— drijvingsopvatting is het„ van den steen snijden", die de zieke dan uit het hoofd moest worden gehaald. Later kwam de leer dat een fluï dum van den eenen mensch op den anderen uitstraalde en kreeg men de genezing door voorwerpen aan te rrken waarin dat fluïdum was overgebracht (Mesmer), vaak werden bedevaarten gemaakt naar graven van bekende ge nezers om door aanraking van het zieke lichaamsdeel geneziDg te zoeken. Op deze wijze konden genezing vin den de gevallen van hysterica. Ken merkend voor zulk een geval is de danshoudiug op de teenen en het facies diabolica, het duivelsch gelaat. In de middeleeuwen kwamen veel der gelijke gevallen voor, er heersohte een soort van danswoede. Spr. bedoelde hiermede niet de tegenwoordige soort. Daarbij kwamen de heksenvervolgingen, waarbij hysterische vrouwen werden verbrand. In den tegenwoordigen tijd is er weer een opleving te bespeuren van de z.g. suggestieve geneesmethode. Aan de hand van talrijke lichtbeel den (o.a. naar schilderijen en gravures van Rubens en Breughel) verduidelijkte spr. zijn voordiacht. De heer Rothuizen zegde spreker namens zijn gehoor dank. Jubileum H. M. de Koningin. Van de Ned. fabriek van gouden en zilveren werken v/h J. A. A. Gerritsen, Zeist (Holland) ontviagen wij een fraaie medaille en een mooi insigne, die ter gelegenheid van het 25-jarig Regeerings- jubileum van II. M. de Koningin in den handel worden gebracht. Van de medaille zijn de modellé's vervaardigd door den bekenden beeld houwer Tjipke Visser, te Bergen. Aan de voorzijde van deze medaille is het portret van H. M. de Koningin afge beeld met randschriftWilhelmina Koningin. De keerzijde stelt voor een vruchtdragende oranjeboom, waaraohter de oranjezon, ter halve hoogte gerezeD, hare stralen uitzendt. De jaartallen 18981923 zijn ter weerszijden van den stam onder de zon aangebracht. De gelijkenis van H.M. de Koningin is bijzonder goed getroffen, terwijl de achterzijde uitmunt door mooie indee ling en eenvoud. Het ons gezonden insigne (een rood wit blauwe bloem op oranje veld, naar ontwerp van den heer Lion Cachet, Vreeland) is zeer fraai en kan ook als dasspeld of broche worden gedragen. Van meerdere mooie insignes en broches zond de fabriek ons afbeeldingen. Medaille zoowel als insigne zjjn zeer geschikt om aan schoolkinderen te worden uitgereikt als een blijvende herinnering aan het regeeringsjubileum. De prijzen zijn zeer billijk. wljkveeïi.esing. Met hartelijken dank ontving zuster S. f 10 voor verleende hulp, benevens f 2 voor de uitbreiding van het werk. Kantongerecht Goes. Door den kantonrechter zijn veroor deeld wegens Overtreding leerplichtwetH. B. A. v. W. te Kruiningen f 2 s. 2 d. Trekdier onbeheerd laten staan C. W. S. te Schore f 3 s. 3 d. Zonder vergunning loopen op bezaaid land J. d. W. te Driewegen f 3 s. 8 d„ P. L. te Ellewoutsdijk f 2 s. 2d., D. L. te Ellewoutsdijk f 2 s. 1 w. t.scb. Op openbaten weg wapen bij zich hebben C. v. W. te Driewegen f 15 s. 15 d. Op gras van plantsoen zich bevin den P. v. d. H. f 5 s. 5 d. Na sluitingsuur in tapperij bevinden W. H. C., C. E. te lerseke f8 s. 8 d. Na sluitingsuur bezoekers in herberg hebben H. A. V. te lerseke f 5 s. 5 d. Op openbaren weg met geld spelen J. F. D. te Wemeldinge f 2 s. 2 d., M. d. J. aldaar f 2 s. 1 w. t.sch. Visschen op perceel in de Schelde zender vergunning B. v. R., C. v. d. K., K. S. Mzn. te Arnemuiden f 2 s. 2 d,, P. L. te Ellewoutsdijk f 2 s. 2 d., D. L. aldaar f 2 s. 1 w. t.sch. 's Avonds fietsen zonder lichtL. V. te Colijnsplaat, .7. d. K. (e lerseke, T. A. V. te Krabbendijke, A. K. Czn. te Kapelle, V. P. B. te Goes, J. V. te 's Heer Hendrikskinderen f 3 s. 3 d. Vrijgesproken wegens overtreding leerplichtwet P. K. te Rilland-Bath. Met geladen geweer in het veld be vinden C. P. te Oudelande. Niet beletten dat hond wild op spoort S. W. te Oudelande. Na sluitingsuur in herberg bevin den J. SA. D. T. te Wemeldinge. Arrondimments Rechtbank te Middelburg. Naar het huis van bewaring te Mid delburg iB overgebracht L, C. v. L., 35 jaar, arbeider te Colijnsplaat, ver dacht van verschillende diefstallen. De premie-obligatie leeningen. Dinsdag beeft de kantonrechter mr. Wentholt uitspraak gedaan in de zaak tegen J. L. S., houder van een hoofd agentuur te Rctterdam van de N.V. Hollandsche Credietbank en beklaagd van het ten verkoop in voorraad heb ben van obligaties van de 26ste pre- mieleening van genoemde credietbank. De kantonrechteroverwoog dat't primair ten laste gelegde en met beklaagdes schuld wettig en overtuigend bewezen feit niet strafbaar is wegens de bepa lingen der Loterijwet 1905, terwijl het eveneens niet strafbaar gesteld is bij eenige andere wet noch bij eenige ver ordening dat beklaagde dus te dier zake van alle rechtsvervolging be hoort te worden ontslagen. De kantonrechter beval tevens o.m. de teruggave van de in beslag genomen simplex-machine aan de naaml. venn. de Holl. Credietbank te Rotterdam. De ambtenaar van het O.M., mr. Reumer, heeft tegen dit vonnis appèl Voetbal. Zuidelijke 3e KI. N. V. B. De stand in deze afdeeling luidt doelp. Gesp. Gew. Gel. Ver. v. t. Walcheren 12 9 1 2 40-11 19 Zeelandia 11 7 3 1 38-10 17 DOSKOII 9 5 2 2 29-18 12 B.OZ. 9 4 4 1 22-15 12 Goes 1) 8 3 5 18-29 7* Middelb. II 11 1 10 9-46 2 Vlissingen II 9 - 1 8 2-34 1 Goes 2 verl. pnt. TWEEDE KAMER. Na trekking der afdeelingen werden o.a. nog op de agenda geplaatst de wetsontwerpen inzake regeling van middelbaar en lager landbouwonderwijs, wijziging van de Ongevallenwet, be strijding van het bioscoopgevaar, intrekking van de Scbepenuitvoerwet, bepalingen betreffende de jacht en de Middelbaar onderwijswet. Daarna was aan de orde de behan deling van het bouwfonds voor binnenl. zaken en onderwijs. Het wetsontwerp werd aangenomen nadat de heer Van de Bilt (r.k.) geklaagd had over den bouw van een nieuwe H.B.S. te Pnrmerend, die op ongeveer een half miljoen komt en waaromtrent spreker meende dat voor f 100,000 voldoende verbouwd kan worden om een behoor lijk ingerichte school te stichten. De minister zal de bouwkosten zeo laag mogelijk houden. Spreker merkte op dat de bouw van hoogere burger scholen is stopgezet, maar hij kan dezen post niet terugnemen. Nadat de begrooting staatsboach- bedrjjf 1923 was goedgekeurd werd de begrootiug voor Suriname behandeld.

Goessche Courant | 1923 | | pagina 2