Twink N\ 16. !e artikelen, Dinsdag 6 Februari 1928 110 jaargang BUITENLAND. FeiixTimmermans. Binnenland. die men §raa6 hunne oonspnorikelyKe of zelft een «geheel nieuwe kleun ïou willen Revert kunnen met Twink 5udceAvol behandeld wonden. U heeft de Uw ven^eelde zyderi blouse ,Uw vensehoten toiletje alles wordt weder als nieuw. Lux VS/aschL en veiffL ykenéi/d ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2,—, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. (iOESCHE Uit'ava Naiml. Vennoot (clip Goesche Courant ADVERTENTIËN van 15 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,'0 Bewijsnummers 5 cent. en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedr^f.Advertentiiin *°r(leu aangenomen tot 12 uur voormiddag. cointwr FRANKRIJK EN DUITSCHLAND De toestand aan den Roer blijft vrijwel onveranderd. De Fransehe troepen hebben Vohwinckel en Berg- baum bezet in bet Zniden van bet industriegebied, in de buurt van Rem- scheid. Er schijnen thans geen kolen meer te gaan van het bezette gebied naar het onbezette Duitschland. De opstopping op de lijnen is nog zeer groot. De Franschen houden ook de kolentreineu uit het Roergebied naar Nederland, Zwitserland en Italië aan. Zoo wordt gemeld dat bij Dorsten 180 geladen kolenwaggons staan, die voor Nederland bestemd zijn. Nu be- teekent aanhouden geenszins in beslag name en het schijnt wel in de bedoe ling der Fransehen te liggen deze waggons door le zenden. J e Franschen hebben zich nogmaals tot de staatsmijnen gewend met den eisch van cokesleveringeu, wat opnieuw geweigerd is. Eveneens is afgewezen door de commissie van herstel een bernicnwd verzoek van Dnitschland om een moratorium en oin een her nieuwd onderzoek naar de Duitsche betaalkraeht. Engeland onthield zich bij de stemming. Van Duitsche zijde is later toege licht dat het alleen dan over een nieuw plan voor schadevergoeding wilde spre ken op voorwaarde dat bet Roergebied ontruimd zou worden. Vermelden wij (en slotte nog dat in de zitting van den Volkenbond de kwestie der bezetting niet is aange roerd. Bravo In het bezette gebied is bet tot nu toe vrijwel rustig gebleven. Hoe het echter gist onder de oppervlakte, be wijzen de verschillende incidenten die telkens uitbreken. Van Fransehe zijde worden die incidenten vaak weer tegen gesproken of >-un omvang verkleind. Het is das al heel moeilijk cm de juiste afmetingen vast te stellen. De part. corr. der N. R. Ct. meldt In een koffiehuis aan de Hattinger Strasse te Bochum eischten Fransehe tanksoldaten, die daar ingekwartierd zijn, dranken, welke hun ge weigerd werden. Daarop trokken zij hun revolvers en richtten die op de overige gasten, die zij zoo dwoDgen het lokaal te verlaten, waarvoor zich op het lawaai een dichte menigte verza meld had. De soldaten losten een drie tal schoten, waardoor twee ambtenaren van den mijnwerkersbond ernstig ge wond werden. Uit Weitmar bij Bochum worden twee gevallen bericht van ernstige mishandeling van „groene" politie ambtenaren, die Fransehe officieren nirt gegroet hadden. Twee officieren en verscheidene soldaten sloegen hen met rijzwepen en de kolf van geweren tot zij bloedend ter aarde stortten, waarop Fransehe soldaten hen ten slotte wegsleepten. In de tram tusschen Oberhauseu en Borbeck wilde de conducteur twee Belgische solda'en, die een vervoerbe- wijs toonden en geen kaartje wilden koopen, uit de tram zetten. De eene trachtte daarop de tram weer in be weging te brengen, de andere trok zijn revolver en loste verscheidene schoten, waardoor een passagier gedood en de bestuurder levensgevaarlijk ge wond werd. De twee Belgen zijn daarop door Duitsche politieagenten in hech tenis genomen. Tot zoover het nieuws in het Roergebied. Het blijkt dat de Franschen nu ze hun vrees voor het „militaire" Duitsch land wat op den achtergrond hebben gedrongen, thans doodsbenauwd zijn voor Duit culand's financieelen invloed. De fin. overzichtsschrijver der N.R.Crt. schrijft hierover Nimmer heeft men in Frankrijk nagelaten te betoogen, dat de algeheele ontwrichting van het Duitsche betaal middel, niet anders was dan het gewilde gevolg van stelselmatig manipuleeren op de wisselmarkt, teneinde zoodcende de nakoming van het verdrag van Versailles tot een practische onmoge lijkheid te maken. Behoeft het dan verwondering te wekken, dat, nu de beweerde booze opzet van Duitschland ten aanzien van het eigen betaalmiddel zoo'n radicale uitwerking heeft gehad, de vrees be staat, dat hetzelfde middel op den franc in toepassing zal worden gebracht. Deze vrees is te begrijpelijker, doch tevens te grooter, nu vrijwel (le ge- heele wereld haar v< rtrouwen in het finaocisele beleid der Fransehe regeering hee't opgezegd, en de ge volgen van den thans ontketenden strijd het ergste voor de toch reeds zoo deer lijk berooide schatkist der republiek doen vreezen. Indien immers de Duitsche „haute finance" inderdaad het snoode plan zou koesteren om, in samenwer king met haar regeering, het Fransehe betaalmiddel denzelfden weg op te zenden, dien zoovele andere valuta's bereids keboen afgelegd, dan zou voor de volvoering daarvan de kans schooner zijn dan ooit. Vooralsnog staan wij eenigszins scep tisch tegenover berichten over derge lijke geheime machtsmiddelen en nemen aan, dat de scherpe daling later door een krachtig herstel gevolgd van de wisselkoersen op Brussel en Parijs, die in de afgeloopen week nieuwe laagterecords bereikten, en waarvoor noch in de bankstaten der circulatie banken noch in den stand der handels- en betalingsbalansen der beide landen een dadelijk aanwijsbare oorzaak is te vinden, voortvloeit uit een kwijnend vertrouwen in (1e economische politiek, welke door beide landen wordt geveerd". Jwinl^ (Slot.) Gelukkig overheerscht de fijne gees telijke blijheid van zijn werk, zijn blijheid om het heerlijke in de natuur. Die zal hij dag aan dag beschrijven. Pallieter is geworden het dagboek der natuur. De dagen zijn hem één ver rukking in vervoering kust hij den grond een boom omhelst hij als zijn broeder. De schoonheid van elk jaargetijde neemt hij in zich op de dagen met hun zon en zeilende wolken duren hem te kort, zoodat hij den nacht soms besteedt om te genieten. Geen klank, geen kleur, geen geur ontgaat hem. Hij klimt in den top van een hoogen populier. „Wat was de wereld schoon van daarboven, 't Was alsof de aarde heur hert had opengedaan Gezeilde schepen schoven op de Nethe, die glinsterend in rustige bochten, den eenen horizont met den anderen ver bond." Z\ji landschappen waren alle Sterke aardbeving. Zaterdagmiddag omstreeks half vijf is aan het Meteorologisch Inslitnut te De Bilt een buitengewoon sterke aard beving op grooten afstand geregistreerd. Bijzonderheden ontbreken nog. Werkstakingen en uitsluitingen in Nederland gedurende 1928. Het Centraal Bureau voor de Stati" stiek heeft het voorloopige overzicht gepubliceerd van de in 1922 in Neder" land begonnen werkstakingen en uit sluitingen. De omvang van de stakings beweging in dat jaar kon nog niet worden vastgesteld, daar het aantal verloren arbeidsdagen nog niet bekend is. Onderstaande cijfers toonen intus- schen aan, dat het aantal stakingen slechts weinig hooger was dan in 1921 hel belicht door de groote zon, echte Breughelsche landschappen 1 Pallieter dwaalt door de weemoedige herfstbos- schen, geniet vau neerkletsende regen stralen, wordt geroerd door de kleu ren der purperen heide. Een cnweersbui heeft voor hem groote bekoring. „En ginder over de Nethe vlamde een roode slingerslang langs heen den horizon en dof rommelde achter de wolken een aarzelende donder de wereld rond. Uit de vtr»e hoevekens kwam licht pinken... donderbommen kraakten los en grolden en dommelden. En dan volgt die on stuimige Walkiirenrit." En een schoon gekleurde vaste regenboog spande tri omfantelijk over heel de wereld." Dit is proza, dicht-proza, van hooge kracht. Zijn eerbied voor de Schepping uit hij, de kunstenaar, in klank en woord en hij grijpt naar één van zijn instrumen ten om zijn levensblijheid uit te zingen door de vlugge tonen van zijn fluit, door zijn doedelzak te laten brommen of door zijn jachthoorn plechtig te laten galmen. Een der scboone gedeel- Keus uit vien en— twintig Kleunen! VERVAARDIGD DOOR DE ytP, FABRIKANTEf1 1 VAN ililimiMi Mn i" nr- irwr DE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ VLAARDINGEN - Fabrikanten van Lifebuoy en Vim. - het aantal stakers was evenwel belang rijk lager; het aantal betrokken onder nemingen is eenigszins afgenomen. Betrokken Stakingen Stakers ondernemingen 1922 297 30,300 1673 1921 290 43,600 1885 1920 456 47,000 1930 gem. '16—'20 413 36,300 2916 '11—'15 276 18,200 1146 '06—'10 187 7800 476 '01—'05 121 11,900 271 58,25 pet. van alle geschillen had plaats in de gemeenten met meer dan 50,000 inwoners. In geen enkel jaar zijn er in ver houding tot het totale aantal in alle stakingen gestelde eischen zooveel eischen tot loonsverlaging gesteld als in 1922, n.I. 25,59 pet. Voor de overige eischen waren de percentages als volgt loonsverhooging 20 petandere loon- eischen 13.12 pet., betreffende den arbeidsduur 10.11 pet', erkenning der arbeidersorganisaties 0.86 pet., uit sluitend georganiseerden in dienst hebben 0,43 pet., weder-indienstneming van ontslagenen 6.67 petregeling van het werk 3,66 pet,, betreffende het ten is wel „de avond van een grijze, natte d«g." Pallieter heeft 't zoete nieuws vernomen van Marieke en dan zitten de drie vrienden 's avonds bijeen in een „goede stilte". „En in znlk een stilte als uit een fluweelen keel droeg de pastoor voor van Gezelle. „Het behoorde bij dezen avond. Lang zaam, zuiver en stil, maar met de vroomheid van een groot menschenhert ging het'k hoore tuitend hoornen en de na»ond is nabij voor mij De schoone stille zomeravonden zijn voor hem de tijden om in te keeren tot eigen ziel. Hij is als Keats »Oh how I love on a fair summer 's eve Even roerend is zijn groeiende liefde voor Marieke, wel dartel vrijmoedig maar van de hoogste kuischheid. Timmermans zal ons ook duidelijk maken hoe we zijn werk „Kindekeu Jezus in Vlaanderen" moeten verstaan. „Het boek dat ge moet lezen op een zonnigen stillen dag Maar we moeten eindigen. Bij Timmermans vinden we den harts- arbeidscontiact 8.66 pet. en „andere eischen" 10.97 pet. De meeste stakingen braken uit in de bouwbedrijven, n.l. 107. Vooits werden, om de voornaamste aantallen te noemeD, in het verkeerswezen 34 stakingen geteld, in de bereiding van voedings- en genotmiddelen 22, in de hout-, kurk-, stroobewerking, enz. 20, in den warenhandel 18, in de fabricage van aardewerk, glas, kalk en steenen 17, in de kleeding en reiniging 12, in de metaalbewerking 11, in de land bouwbedrijven 10. In de overige beroepsgroepen worden minder dan 10 stakingen geteld. Gelijk in het meerendeel der vooraf gaande jaren, braken ook in 1922 de meeste stakingen uit in de provincies Noord-Hollaad (118) en Zuid-Holland (88), Zeeland en Utrecht nemen, elk met 2 stakingen, de laatste plaats in. Het grootste aantal stakingen kwam voor in de maanden Maart en Juni (39)het geringste aantal in de maand Januari (10). Uitslag van stakingen Ten gunste Ten nadeele Geschikt der werklieden der werklieden 1922 19.44 26.04. 44.44 1921 27.53 24.39 39.37 1920 15 71 34.96 43.81 gem. '16—'20 19.96 27.94 46.72 '11—'15 23.84 30.11 39.85 '06—'10 21.99 36.11 36.11 '01—'05 28.19 35,82 26.53 Nopens de uitsluitingen geven de volgende cijfers een beeld. Betrokken Uitsluitingen Uitgestotenen ondern. 1922 18 13700 445 1921 9 4100 545 1920 25 19400 1084 gem. '16—'20 22.6 7100 535 '11—'15 17.6 2300 161 '06—'10 24 4700 101 '01—'05 11 6 2600 25 ■Uitslag van uitsluitingen Ten gunste Ten nadeele Geschikt der patroons der patroons 1922 27.78 16.67 55.56 1921 44.44 22.22 33.83 1920 86.— 24.— 32.— gem. '16—'20 27.43 '11—'15 35.71 '06—'10 33.33 '01—'05 43.10 19.47 9.52 18.42 24.14 49.56 51,19 37.72 27.59 Naar aanleiding van een berichtje in 't Handelsblad, dat het Dep. van Financiën met 1 Mei a.s. alle 40) tijdelijke adj. inspecteurs der Registratie na afloop van hun dienstverband weer in zou huren, hoewel er voor hm absoluut geen werk meer zou zijn, kosten f 160.000, welk bericht door ons Vrijdag werd overgenomen maken we thans melding van een tegenspraak van dhr. J. J. A. Pbafl', inspec. Reg. te Amsterdam in een Ing. St. in het Hbld. waarin deze de bewering „dat er voor die tijdelijke ambtenaren geen werk meer is", een schandelijke onwaar heid noemt. De belastingdiensten zijn in de laatste jaren met werk overstelpt geraakt, het geen gepaard ging aan abnormaal ver loop en onvoldoenden toevoer van geschoolde krachten. De schrijver acht de hulp der tijd. adjuncten voor de Registratie nog broodnoodig en de kosten dubbel en dwars gerechtvaardigd, Exportcredieten. De minister heeft thans vastgesteld nieuwe algemeene regelen betreffende het verleenen van gedeeltelijke Staats, garantie voor nitvoertransact'es. Een zeldzame Kon. beslissing. Door den Raad van Helleudooro werd den Slen Juli j.l. een verordening voorgesteld tegen prijsopdrijving van levensmiddelen en brandstoffen in deze gemeente. Gedep. Staten maakten be zwaren tegen deze verordening als zou zij te veel ingrijpen in de vrije over eenkomst van koop en verkoop. Des. n- danks besloot de Raad tegen het ver zoek van Gedep. Staten om de ver ordening in te trekken, deze te hand haven in afwachting van de Kon. be slissing, Gisteren is de mededeeling vau Gedep. Staten ontvangen, dat de ve.- autwoordelijke Minister van Binnen), Zaken geen termen vond om de veror dening ter vernietiging aan de Kroon voor te leggen en dat alzoo tot afkon diging kan worden overgegaan. Dit is de eerste Koninklijke beslissing, die, voor zoover bekend, omtrent dit pui.t is uitgelokt. tocht tot 't liefdevol uitbeelden der werkelijkheid. Hij zet het realisme voort, dat in de middeleeuwen begon met den Reinaert, dat we genieten in Breero, Betje Wolf of een Querido. Timmer mans' eigenaardige grootheid ligt hierin, dat hij het intieme milieu, waarin hij leefde, tot groote kunst maakte zonder den invloed van een Gezelle of Streu- vels, Op hem is van toepassing Goethe's woord aan Schiller„Ich glaube, dass alles was das Genie als Genie thut, i unbewusst geschieht". Hij schrijft oprecht hij kan de Vlaamsche ziel peilen. En terecht werd Timmermans op een grootsche wijze gehuldigd te Lier o.a. door de woor den „Carlyle heeft gezegd, dat het een gnnst is voor een volk als er een man komt, die de gedachten, de ge voelens, het leven van dat volk uit spreekt. Maar een groot deel van dat volk negeert die knnst." Dit vindt zijn oorzaak in twee fac toren politiek en laag peil van volks- van het Roergebied. Het Nederl. correspondentiebnreaa in Den Haag meldt Wij hebben te bevoegder plaatse inlichtingen ingewonnen betreffende de beteekenis van het bericht, volgens hetwelk als gevolg van de Fransehe maatregelen tot verhindering van den kolenuitvoer uit het Roergebied, ook de levering naar Nederland onmogelijk zou zijn geworden, daar de militaire posten ook de voor ons land bestemde kolentreineu aanhouden. Het is ons gebleken, dat al moge door desorganisatie in de regeling van het vervoer een momenteele stagnatie in den loop van een enkele kolen- trein zjjn veroorzaak!, de algem»ene bedoeling deze is, dat men zal zorgen, dat Nederland geregeld van steenkolen wordt voorzien. In bedoeld bericht ligt derhalve geen enkele reden tot ongerustheid. De omvang der werkloosheid. Op 27 Januari waren bij 202 organen der openbare arbeidsbemiddeling in gemeenten met 5000 of meer inwi ners 108 873 mannen en 7948 vrouwen als werkzoekenden ingeschreven, tegen resp. 102.785 en 7135 op 20 Januari, Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zi n over de afgeloopen week, eindigende 2 Febr. in Nederland uitgesproken 71 faillissementen tegen 52 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 2 Febr. 1923 402 faillissementen tegenover 212 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Uitvoervergunningen uit België. Voor den uitvoer van suiker, streo en veevoeder uit België is thans een uitvoervergunning noodig. ontwikkeling. „Maar een volk, dat den Reinaerl en na Uylenspieghel, Pallieter schiep, zal leven, zoolang het zich kan groe- peeren om mannen als Streuvels en Felix Timmermans". Timmermans is een der beste Vlaam sche letterkundigen. Zijn werk met een geheel eigen karakter is een aanwinsl voor den geestelijken schat van den Nederlandschen stam. We hopen, dat Zaterdag 10 Februari een breede kring letterlievenden zal toonen Timmermans' werk te waar- deeren. En dat zullen zij vooral zijn, die in zijn werken 't hoogere genieten, de schoonheid die van alle tijden i A. J. DE HAAS, Leer. Rijksdagnormaallessen, Goes, Februari.

Goessche Courant | 1923 | | pagina 1