N\ 14. Dinsdag 30 Januari 1923 110 jaargang* Prins Petkoff's Huwelijk BUITENLAND. FEUILLETON. Binnenland. Provincie-Nieuws. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, bniten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOKSCHE Ultjave Nairn 1. Venaootsclup Goasehe Courant ADVERTENTIËN van 1 5 regels f 1,20 elke regel meer 21 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Ultgoversbedrjjf. Advertentiën worden aangenomen tot 13 nar voormiddag. C01RMT DE BEZETTING VAN HET ROERGEBIED. De Franschen zullen bun hoop om voordeel te behalen van de bezetting van het Roergebied langzamerhand wel in rook hebben zien vervliegen. Inte gendeel kost hun deze militaire actie geld. Vcor de maanden Januari en Februari wordt 45 millioen francs gevraagd. Van Duitschland zal men moeilijk dit bedrag ook nog terug kunnen krijgen. De Duitsche begroo ting sluit nu reeds met een slordige 1500 milliard mark. De commissie van herstel heeft, zooals te verwachten was met 81 stem (Engeland onthield zich) Duitsch- lands algemeen in gebreke blijven ge constateerd. De Franschen juichen om dat nu hun actie beter gerechtvaardigd is tot nog toe scheen er ook volgens hun eigen meening hieraan nog wel wat te haperen. Alleraardigst is de vondst van het blad de New Vork World, welke „door publicatie van stukken bewijst", dat de geallieerden in 1919 aan Roemenië een waarschuwing hadden gezonden tegen de voorgenomen bezetting van Hongarije om daar de schadevergoeding te innen. Naar het blad meedeelt, was de nota aan Roemenië opgesteld door de commissie voor de vergoedingen, goedgekeurd d >or den Oppersten Raad en onderteekend door Clemenceau als voorzitter van de vredesconferentie. Men kan van opinie veranderen 1 Vooral als de kwestie iemand persoon lijk aangaat. Wat den toestand in het bezette ge bied betreft, deze is vrijwel dezelfde gebleven. De Franschen gaan voort met ambtenaren uit te zetten en veroor zaken hierdoor stakingen in het post- telegraaf en spoorwegbedrijf en eveneens in de mijnen. In Trier heeft ook het personeel der waterleiding en electrici- teitswerken gestaakt. In Coblentz is evenals in Aken en te Dusseldorp de staat van beleg afgekondigd en is de vertooning raa Willem Teil verboden. Ook gaan de Franschen voort met beslag te leggen op gelden der Rijks bank te Dortmund 750 millioen mark. De poging om het spoorwegver keer met Fransch personeel op gang te houden is glansrijk mislukt. De lijnen zijn verstopt met volle kolen wagens en aan de aanvragen der mijnen om leege wagens kan wegens gebrek daaraan niet worden voldaan. In han delskringen in het Roergebied vreest men nu dat het Roergebied zoodanig zal worden afgesloten dat niet alleen geen kolen naar Duitschland kunnen worden vervoerd, maar tevens geen levensmiddelen het Roergebied meer kunnen bereiken. Deze afsnijding zou zoo lang duren als de mijnwerkers en de spoorwegarbeiders staken. Van Fransche zijde wordt evenwel tegen gesproken dat deze uithongeringstak- tiek zou worden gevolgd. Blijkbaar is men daar dus nog niet aan de Engelsche DOOR EFFIE ADELAIDE ROWLANDS. Geautoriseerde vertaling. I. Margaret Torrington zat voor de schrijftafel in haar allerliefst boudoir, toen haar kamenier binnenkwam. „Hier zijn de bloemen, freule", zeide zij, „en ik dacht, dat u 't misschien prettig zou vinden te weten, dat Sir John thuis is gekomen." O 1" Freule Torrington legde dade lijk haar pen neer, schoof haastig den brief, waaraan zij bezig was tusschen een paar velletjes van haar vloeiboek en sprong op. „O, Lizzy, wat zijn ze beeldigZij bukte zich om aan de mand vol rozen te ruiken, die haar oude, trouwe kamenier haar voorhield, „'t Is of ik ons oude lieve Cloisters voor me zie en het groote rozenperk op 't grasveld voor het huis." „Ja, zoo mooi als onze rozen van buiten hebben zij ze hier niethoewel taktiek der blokkade en concentratie kampen toe. Wat niet wegneemt dat toch in ver- 1 schillende steden in het Roergebied i ellende heerscht. Zoo wordt er te Essen voor een totale I bevolking van 487,000 zielen per dag 18,000 h 20,000 L. melk geleverd, zoodat er niet eens voldoende melk is voor de 21,600 zuigelingen, de onge veer 30,000 kinderen van 3 tot 6 jaar heelemaal geen melk krijgen en de 14,000 zwaar zieken slechts voor bet kleinste gedeelte. De bezettingstroepen hebben aanvankelijk voor iederen of ficier 5 L. melk geëischt en hadden, na de verschillende protesten, hun eisch verminderd tot 50 blanco melk- kaarten. Vooral de medici zijn veront waardigd, omdat dagelijks van hun ongeveer 300 attesten tot melb- voorziening aan ernstige zieken or eenvoudig 850 fi 875 terzijde moe ten worden gelegd. En dat terwijl het Duitsche volk uog ondervoed is Sinds het bianenrukken van de be zettingstroepen in het Roerbekken zijn de prijzen van de voornaamste levens middelen te Essen met 46 percent gestegen, die voor vetten zelfs met 78,4 percent, Het is te hopen dat het niet erger wordt en dat de Franschen wanneer ze merken dat ze met geweld niets gedaan krijgen, werkelijk niet het scherpe zwaard van den honger zullen han- teeren. Dat men de Duitschers met geweld niet kan dwingen bewijst ook het pro ces tegen de mijndirecteuren. Voor het gerechtshof te Mainz zong een dichte menigte het Deutschland, [Deutschland über allesen het Siegreich wollen wir Frankreich schlagen De menigte trok later naar de gevangenis en daarna naar het hotel Central, waar voor de vrijgelaten gevangenen een maa'tijd was aangericht. Afgevaardigden der verschillende mijnen, velen in volle mijnwerkers- dracht, kwamen hun directeuren geluk- wenschen. Kennissen en vrienden waren eveneens ia grooten getale bijeenge komen. En buiten bralde de menigte, terwijl daarbinnen aan zooveel tafels als er gevangenen geweest waren werd gegeten. Aan iedere tafel zat een der directeuren met zijn vrienden en familie en met den bedrijfsraad van zijn mijn. Hier zaten communisten met de directeuren aan één tatel. Welk een klap is deze maaltijd voor de diverse Internationales Bijzondere scholenbouw te Ongeveer anderhalf jaar geleden keurde de raad van Maassluis goed een aanvrage van de Chr. Herv. School- vereeniging om voor den bouw van een school grond en de benoodigde gelden, ruim anderhalve ton, beschik baar te stellen. Thans is door het gemeentebestuur aan den minister van onderwijs mede gedeeld dat de financieele toestand in ik zeggen moet, dat er in den bloemen winkel heel wat moois te zien is." „Ja, maar ze zijn anders, ze lijken niet op onze rozen, Lizzy. Kijk jij eens even of ik nog postzegels heb. Ik moet dien brief nog afmaken, voor ik mij ga kleeden en natuurlijk eerst vadertje goedendag zeggen." Zij neuriede een vroolijk wijsje, ter wijl ze vlug de breede trap efliep van bet enorme groote huis. Het was een van Londen's historische huizen en hoewel bet in 't centrum van Londen lag was het aan alle kanten omringd door een mooien ouden tuin. Marga ret's ouders hadden het gehuurd voor de season. Lady Alicia Torrington had verklaard, dat hun eigen huis in Londen veel te klein was voor de partijen, die zij dit jaar zou moeten gevelwant hoewel Margaret bijna twintig was, kwam zij dit jaar voor 't eerst pas in de wereld. Zij en haar zuster waren samen aan 't hof gepresenteerd. Dien avond zou er een groot bal gegeven worden ter eere van de twee jonge meisjes. Margaret nam even een kijkje in de balzaal een profusie van witte bloemen. De decorateurs legden de laatste hand aan de versiering. Bniten in den tuin was een groote tent op geslagen en het gsheele huis toonde Uwe zijden blouses met kant, van crepe de chine, of waschzijde kunnen met LUX gewasschen worden en zullen wit blijven. LUX beval geen vrije alkali, geeft een rijk en overvloedig zeepsop, waar bij wrijven, waar zijde niet legen kan, WORDT VERVAARDIGD DOOR 06 FABRIKANTEN VAN TWINK EN VIWl. Maassluis précair is, zoodat een uit gave van IJ too niet toelaatbaar is in een tijd waarin allerlei bezuinigingen, o.a. ook vermindering van salarissen van ambtenaren en werklieden, worden ingevoerd. Verder werd de opmerkzaam heid van den minister gevestigd op het feit, dat het schoolbestuur alleen eenige aannemers, te Maassluis gevestigd, had uitgenoodigd prijsopgave le doen en dat de firma, die de laagste noteering bad opgegeven, werd gepasseerd De minister wil echter het school» bestuur niet adviseereu opnieuw een, thans openbare, aanbesteding te houden en beroept zich op den wetgever die het schoolbestuur niet heeft willen verplichten tot het houden van publieke aanbestedingen. In Maassluis is men algemeen over tuigd dat door een openbare aanbeste ding zeker f 20000 zou zijn bespaard. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf onmiskenbare teekens, dat er een me nigte gasten verwacht werden. Het hart van het jonge meisje klopte van verwachting, toen zij even stil bleef staan op den drempel van de balzsal en dacht aan het genot, dat de avond haar brengen zou. Toen liep ze haastig verder. Zij wist waar zij haar vader vinden kon, in de kleinste van de vele kamers beneden. Het ken schetste Sir John, dat hij het meest bescheiden hoekje in het mooie huis voor ziju eigen gebruik gekozen had evenzeer -a's het zyn vrouw karakteri seerde, dat zij een bijna vorstelijken staat voerde, en dat hel mooiste en het beste ternauwernood goed genoeg voor haar was. Margaret vond haar vader bezig met 't lezen van brievenhij zag er niet alleen moe uit, naar 't haar voorkwam, maar ook ter neer gedrukt. „Vadertje lief", zeide zij, „ik heb al van van middag af naar u uitgekeken, om u te danken voor alles, wat u voor me doet en vooral voor dien beeid- digen collier." Zij sloeg baar armen om haar vaders hals en kuste hem hartelijk. Sir John tikte haar eens op haar schouder en keek haar met een glim lach vol liefde aan. Hij was nog een bijzonder knap man, hoewel bij niet Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 26 Jan. in Nederland uitgesproken 80 faillissementen tegen 39 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. \7an 1 Januari tot en met 26 Jan. 1923 331 faillissementen tegenover 160 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. De regeering en de industrie. Men weet aan het Hand. mede te deelen, dat de beschermende maatrege len, welke de regeeriDg doet ontwerpen, niet van algemeenen aard zullen zijn, maar slechts incidenteel voor enkele bedrijven zullen gelden. en Pacht. De Chr. Boeren- en Tuindersbond in Nederland, het Koninklijk Neder, landsch Landbouw-Comité en de Neder- landsche Boerenbond hebben een open brief met betrekking tot de pachtera- moeilijkheden gericht aan alle grond eigenaar-verpachters in Nederland. Zij jong meer was. Men kou gemakkelijk zien, van wien Margaret Kaar zeldzaam mooie blauwe oogen had en die be korende uitdrukking van haar lief gezicht- „TDoet me plezier, dat je er mee in je schik bent, kind", zeide hij. „Ge lukkig zijD, dat is al wat ik vraag voor jou en Dolly." „Ik ben gelukkig", zeide Margaret Torrington met een bljjden lach, die haar woorden kiem bijzette. „Ik geloof niet, dat iemand op de wereld zoo gelukkig is als ik, en dat ben ik enkel en alleen door u mijn lieve vader door u en moeder meen ik natuurlijk." Zij zat op den rand van de tafel en zij streelde, de hand van haar vader. „Waar is u geweest Weer naar de City? Weet u wel, dat ik een hekel aan de City begin te krijgen U komt er altijd zoo moe vandaan. Moet u er werkelijk zoo dikwijls been „Helaas ja", antwoordde Sn John met een Ilauwen glimlach. „Maar je mag geen kwaad van de City spreken, Meg; 't is de bron, waar al je geluk uit voortvloeit." „Werkelijk vroeg Margaret. „Dat geloof ik niet." Toen lachte ze opnieuw. „Heeft u de balzaal al g°zien, vadertje 't Is gewoon tooverachtig, en moeder zal van avond te mooi zijn om er doen daarin op hen een dringend beroep, om hun pachlers, die tenge volge van de voor dezen tijd van malaise te ho~ge pachten in moeilijk heden verkeeren of dreigen te geraken, tegemoet te komen, door de pachtsom in overeenstemming met de werke'ijke pachtwaarde te verminderen, zoodat het bedrijf op een reësle basis kan worden gedreven. De bestaande pacht- bureaux of pachtcommissies van de landbouworganisaties zijn desgewensoht volgaarne bereid, bemiddeling en voor lichting te verleenen. Kortgene. Donderdag vergaderde de Gemeenteraad. Tegenwoordig alle leden. Er is één vacature. De voorzitter, de Burgemeester, gaf in zijn gebruikelijke Nieuwjaarsrede een overzicht van het meest belang rijke in het vorig jaar tot stand ge bracht, welke rede door den beer Dorst, het oudste Raadslid, kortelijk werd beantwoord. Verschillende ingekomen stukken, waaronder verscheidene afschaffingen van markten, werden aangenomen voor kennisgeving. Aan den heer Joh. de Groot, gods dienstonderwijzer te Hansweert, werd toegestaan gebruik te maken van het gymnastieklokaal der O. L. School op 22 Februari a.s. voor het houden eener lezing met lichtbeelden. Tegen de heeren Dorst en Wolse. Op verzoek van Gedeputeerde Staten werden enkele administratieve wijzi gingen aangebracht in de verordening, regelende het verhaal van pensioens bijdragen en inkoopsommen. Vastgesteld werd een af- en over schrijving in de begrootiug van 1922 ter verhooging van diverse uitgaaf posten, die te laag geraamd bleken te zijn alsmede een voor ditzelfde doel ontworpen wijziging dier begrooting. Na eenig debat werd besloten aan Gedeputeerde Staten te berichten, dat de Raad het in liet algemeen belang zéér noodig acht ten spoedigste tot aanleg der spoorwegen in Zuid-Beveland over te gaan. Vóór dadelijken aanleg verklaarden zich de heeren Heijboer, Markusse, Meulenberg en Wolse. Uit zuinigheid8oogpuRt tegende heeren Dorst en Versprille. Ten slotte werd besloten zoodra mogelijk in gebruik te nemen voor gemeentehuis het vrcegere postkantoor. In bet Noordelijk gedeelte zullen twee kamers en de keuken als woning voor den Burgemeester worden beschikbaar gesteld tegen een huurprijs tegen f 175 'sjaars, behoudens goedkeuring door Gedeputeerde Staten. De secretarie komt in de vroegere woning van den brievengaarder. De Zuidelijke groote kamer zal tot Raadzaal iugericht worden. Daarna sluiting. woorden voor te vinden. Madame Ducheron heeft zichzelf overtroffen. Ze heeft zoo'n zeldzaam mooie japon voor moeder gemaakt. En Dolly zal er uit zien als een fee uit een sprookjezij is een autotochtje gaan maken met Jim en zijn familie." Margaret zette zich nog wat gemakke lijker op den hoek van de tafel en vouwde haar handen om haar eene knie. „Ik heb wel een beetje een gevoel als Asschepoester", zeide zijDolly vóór mij geëngageerdHoe heeft u eigenlijk uw toestemming kunnen geven, vadertje? Ik dacht, dat u vond, dat ze nog veel te jong was om te trouwen." „Dat is ze ook," zeide Sir JohD, en zijn voorhoofd fronste zich even „maar je moeder vindt het niet; och, en als het kind maar gelukkig is, dat is bet voornaamste." „Ik mag Jim verbazend graagik ben erg blij, dat ik nn een broer kriig, maar ik vergeef het hem nooit, dat hij Dolly al zoo gauw meeneemt en dan met haar naar lndië trekt, 't La zoo ver wegMaar ik geloof, dat ik u nog vermoeider maak met mijn ge praat. Kunt u niet wat gaan rusten vadertje, voor we aan tafel gaan „Als jij wat mot mo babbelt, rust ik uit", antwoordde haar vader, terwijl hij opnieuw haar hand in de zyne nam. Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1923 | | pagina 1