N#. 10. Dinsdag 28 Januari 1928 110 jaargang BUITENLAND. Boeken en Tijdschriften. Rechtszaken. School en Kerk. Binnenland, Provincie-Nieuws, ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. (jOEüCHE C01IB1NT Uitgave Nastml. Vennootschap Goesclie Courant en Eleeuwens Boss' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. ADVERTENTIËN van 15 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. KONING KOOL. Koning Kool laat zich door de Franschen niet dwingen. Tot nog toe hebben deze laatsten weinig succes in hun strijd beleefd. Er is nog geen enkele waggon kolen of cokes in Frankrijk aangekomen. De schrijver van het fin. overzicht in de N. R. Ct. verwondert er zich ook niet over, dat de Parijsche beurs, die aanvankelijk vast gestemd was op het zoo krachtdadige doortasten der regeering, langzamerhand van inzicht begint te veranderen, nu het duidelijk gaat worden, dat de aangevangen executie van den faillieten Duitschea boedel niet veel anders beteekent dan goed geld naar kwaad geld gooien en dat er voor den burger niets anders op zit dan ten slotte nog maar wat dieper in den zak te tasten. Met geen ander resultaat van de op touw gezette actie voor oogen dan een aantal nieuwe uitgaven en een nienw laagterecord van den wisselkoers op Berlijn, heeft de fondsenmarkt te Parijs een mat aanzien geboden. Het zou, wanneer het niet zoo in- treurig was, eigenlijk op de lachspieren werken, dat vechten van de Franschen om de steenkool. Zoo begonnen zij met een viertal staatsmijnen te bezetten. Doch de mijnwerkers staakten, daar zij niet onder de Fransche bajonetten wilden werken. Er zat dus voor de Franschen niets anders op, dan de mijnen weer te verlaten. Toen de Franschen overgingen tot het requireeren van de kolen, die op Aken te water werden vervoerd, ging men de kolen per trein vervoeren. Ingrijpen in het spoorwegvervoer durven de Franschen nog niet zoo best, uit vrees voor een staking van het spoorwegpersoneel. Wel bezetten zij eenige stations, om de kolentreinen aan te houden. Te Marken (bij Dortmund) reed de kolen- trein echter met snelle vaart door de controle heen, zoodat de Franschen een lange neus haalden. En de enkele treinen die de Franschen hebben aan gehouden, blijven staan, daar het spoo"- wegpersoneel weigert ze ia de richting te vervoeren, die door de Franschen wordt gewenscht. Hel spoorwegperso neel volgt hiermede een bevel der Duitsche regeering op. Zooals men weet heeft de regeering ook aan de mijneigenaren verboden kolen aan de Franschen te leveren, zelfs tegen contante betaling. En de mijneigenaren honden zich hier stipt aan ondanks de bedreiging der Fran schen met in hechtenisneming en ver beurdverklaring van hun particuliere goederen. De Franschen, die natuurlijk woe dend zijn, dat ze 't niet kunnen winnen, zijn nu tot krachtige maatregelen over gegaan. Te Esseu, Dusseldorp en Duisburg in 't heele Roergebied, hebben ze de filialen der Rijksbank bezet en beslag gelegd op de douanegelden en steen- kolenbelasting. Natuurlijk heeft een en ander een geweldige stagnatie veroor zaakt. Overal staakten de beambten, wat tengevolge had, dat ook de particuliere banken moesten sluiten, daar zij hun giro-verkeer niet voortzetten kunnen wanneer zij niet over giro-saldi bij de rijksbank beschikken. Inmiddels zijn de tot Vrijdag betaalde bedragen aan douanegelden en steen- kolenbelasting in veiligheid gebracht door de Duitschers. Van nu afhebben de Franschen de directeuren persoonlijk verantwoordelijk gesteld voor het vast houden dezer gelden. Voorts hebben de Franschen de directeuren van het telegraaf en telefoonkantoor te Essen, de post directeur te Dortmund, de voorzitter der spoorwegdirectie en eenige hoofd ambtenaren te Essen gearresteerd. Het gevolg is natuurlijk een uiterst geprikkelde stemming van het per soneel de rijksminister der posterijen heeft instructie gegeven tot lijdelijk verzet als de postkantoren door de Franschen mochten worden bezet. Dan hebben de Franschen gearres teerd twee hoofden der staatsmijnen, Raiffeisen en Arens en zes mijndirec- teuren, te weten Fr. Thijssen, Tengel- mann, Wüstenhöfer, Kesten, Spindler an 01f«. Deza laatateu waren opgeroepen om n»ginaals voor de Fransche bezettings overheid te Bredeuey te verschijnen. Toen zij aldaar op'^het raadhuis waren aangekomen kwam een groot aantal Fransche officieren liet raadhuis binnen en bezette de uitgangen en de corridors. Toen reden drie Fransche auto's voor, en even later kwamen de Duitschers onder geleide van Fransche gendarmes het raadhuis uit. In elke auto moesten twee hunner plaats nemen, onder bewaking van twee gendarmes. Een Duitsche chauffeur die zijn patroon iets wilde vragen, werd door een Franschen majoor weggeduwd en met een revolver bedreigd. De heeren zijn naar Mainz gevoerd en zullen Maandag voor den krijgs raad terechtstaan. Over deze arrestatie zijn de mijn werkers zeer opgewonden in zeven mijnen wordt reeds gestaakt. De be- drijfsraden der mijnwerkers hebben bij het Fransche commando geprotesteerd. De Fransche generaal is gewezen op de gevolgen van de arrestatie van Thijssen, een man, welke 800000 personen den kost laat verdienen, en die nu plotse ling uit zijn werkkring wordt gerukt. Het geheele personeel van Thijssen zal Maandag in staking gaan, wanneer hij niet wordt vrijgelaten. De Berlijnsche pers is natuurlijk eveneens zeer verontwaardigd. De Duitsch-nat. Tag, citeert met instem ming wat de Manchester Guardian oni langs schreef „dat de politiek van Poincaré de ophitsende macht is die, indien zij lang aan het bewind blijft, Europa aan honger en revolutie zou prijs geven of tot een nieuwen oorlog zou leiden". Het Berl. Tgblt. beschouwt de arres tatie als een wanhoopsdaad van Poin caré c.s. „Zij zien, dat hun rooftocht een fiasco is geworden en in hun woede en angst begaan zij de eene schand daad na de andereaan de wereld geven zij een bewijs van erbarmelijk heid. Deze daden worden niet gepleegd tijdens den oorlog met het doel de militaire overwinning te waarborgen, maar zij worden gepleegd in vredestijd, in een vredelievend arbeidzaam land, tegenover een onbeschermde bevolking. Hoe jammerlijk klein en onteerd staan de Fransche generaals tegenover de mannen, die waardig en met kalme vastberadenheid, ondanks de bedrei gingen, weigeren, hun vaderland nadeel te berokkenen». Gemeentelijke automobielbelasting. In het Geïllustreerd Gemeenteblad (Jan. nr.) treffen we een artikeltje aan tegen een gemeentelijke automobiel- belasting. Er wordt o.m. op gewezen dat in onze personeele belasting de automobielen reeds een grondslag van belasting vormen, dat de gemeente opcenten van het personeel heft en dus reeds belasting van de automobielen trekt. Voorts wordt gezegdHet ver keer eischt, dat onze wegbedekkingen zoodanig zijn, dat zij den last van vrachtauto's kunnen torsen. Men mag zekere voorwaarden stellen, b.v. dat de auto's zullen voorzien ziju van lucht banden, dat ze in bijzondere omstan digheden, bepaalde wegen zullen mijden, zelfs, dat een zeker gewicht, naar redelijkheid vast te stellen, niet zal worden overschreden, maar ovetheids- plicht is te zorgen, dat de vrachtauto's van den openbaren weg gebruik kunnen maken en uitgesloten is, dat zij direct of indirect wegens dat gebruik een zekere belasting moeten betalen. Nog wordt opgemerkt dat, wanneer onze straten gehavend worden, volstrekt niet alleen de gemeentelijke anto's daar aan schuldig zijn, maar zeker niet in de laatste plaats die welke van elders komen. Arrondiasments Rechtbank te Middelburg. De zaak tegen A. B., gewezen rijks klerk waarnemend ontvanger der Di rectie belastingen te Kortgene, thans gedetineerd ter zake van verduistering in dienstbetrekking, is naar de terecht zitting verwezen, «et beval tot gevangen houding. Naar het Huis van Bewaring Middelburg is overgebracht A. v. d. L., landbouwer te Goes ter zake van ver duistering in zijn faillissement. Kantongerecht De Kantonrechter te Middelburg veroordeelde A. de K. uit 's Heer Arendskerke wegens overtreding van art. 4275 van bet W-'tboek van Straf recht tot f 8 boete s. 8 dagen hecht. Gemeente gedagvaard De Advocaat van de Vereenigiug van Hoofden van Scholen in Neder land heeft het gemeentebestuur van Hoedekenskerke (Zvoor de Rechtbank te Middelburg gedaagd en gedagvaard tot uitbetaling van de gelden verschul digd voor de belooning van het hoofd schap van een cursus voor Vervolg onderwijs aan het hoofd der school aldaar. De wacht aan onze O. versterkt. Men meldt uit Nijmegen aan de Msb. Naar wij uit goede bron vernemen wordt met ingrng van beden de militaire politie van Reuven tot Dinx- perlo versterkt. Deze grenswachtver sterking houdt verband met toenemende onveiligheid langs de grens en met de bezetting van het Roergebied. Geen vrachtauto's buiten de kommen en zal binnen zeer korten tijd zijn schaft. Voorstellen daartoe hebben reeds den Raad van State bereikt. Bindend-verklaring van de collectieve arbeidsovereenkomst. De commissie, gevormd uit afgev. uit een 30 tal werkgeversvereenigingen ter bevordering van een wettelijke regeling van de bindend-verklaring der collectieve arbeidsovereenkomst heeft aan de leden van den Hoogen Raad van Arbeid advies uitgebracht. Zij schrijft o.a. Wat wij willen uitschakelen, is de concurrentie tussehen de ondernemers ten koste van de arbeidsvoorwaarden der werknemers. Juist nu immers bestaat meer dan ooit de behoefte, dat de georganiseerde werkgevers en werknemers samen werken, teneinde de bedrijven staande te houden. Het instituut, dat die samenwerking in het bijzonder bevordert, n.l. de collectieve arbeidsovereenkomst, moet daarom juist thans worden gesteund door de mogelijkheid te openen, dat de arbeidsvoorwaarden die bij collectief contract voor de overgroote meerder heid der werkgevers en werknemers zijn overeengekomen, voor het bedrijf worden bindend verklaard. Wij verzoekeD uwen volledigen raad dan ook met aandrang, de bovenge noemde conclusie van commi'sie XII te aanvaarden en er toe mede te werken, dat de wettelijke regeling van deze materie zoo spoedig mogelijk tot stand komt. Door Ged. Staten van Zuid-Holland is aan de gemeentebesturen in hun gewest een circulaire verzonden, waarin het voornemen te kennen wordt ge geven om alle wegen buiten de be bouwde kommen der gemeenten, voor zoover die niet als Rijkswegen aange merkt worden, te sluiten voor het verkeer van vrachtauto's, wier eigen gewicht 1700 K.G. te boven gaat. Ontheffing van deze bepaling zal door Gedeputeerde Staten alleen dan worden toegestaan, indien blijkt dat de instand houding en bruikbaarheid der wegen daardoor niet lijden. Gedeputeerde Staten geven den gemeentebesturen in hunne provincies in overweging een soortgelijke regeling voor wegen binnen de bebouwde kom der gemeente vast te stellen. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van bet Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 19 Jan. in Nederland uitgesproken 102 faillissementen tegen 40 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 19 Jan. 1923 251 faillissementen tegenover 121 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Minister Aalberse. Naar de „Tel." verneemt, is het bericht van de Res.bode als zon minister Aalberse het voornemen hebben te kennen gegeven af te treden, o.a. in verband met de slechte kansen, die de Arbeidsgeschillenwet zou loopen, geheel ongegrond. De minister kwalificeerde, naar men aan de „Tel." aan zijn depar tement verzekerde, het bericht als „onzinnig* Classificatie der gemeenten. Naar de „Tel." meldt heeft de voor zitter der classificatie-commissie aan de leden een gewijzigde indeeling der ge meenten voorgesteld in vijf klassen. Daarbij komen van Zeeland Middel burg en Vlissingen in de derde klasse Goes, Neuzen, Oostburg, Sas van Gent en Zierikzee in de vierdede overige gemeenten in de vijfde, Het registratierecht op de veilingen wordt afgeschaft. De Ned. Tninbouwraad meldt dat de regeering in beginsel besloten beeft geen crediet aan tuinders te verleenen. Het registratierecht van een half procent van hetgeen op de veilingen van tuinbouwproducten wsrdt omgezet Biezelinge. Tot bokhouder der geitenfokvereeniging „Streven naar Verbetering" is herbenoemd de heer Paauwe voor f 135. Tot bestuurs leden werden herkozen L. Verhulst, Jac. Maris en v. Nieuwdorp. Het op- koope-i van jonge geiten werd bjj inschrijving aanbesteed en gegund aan H. de K under voor 15 cent per stuk. Wemeldinge. Tot bestuurslid van het Begrafenisfonds „Wemeldinge" is herkozen dhr. L, J. Flornsse, secretaris. Tot lid der commissie tot het nazien der rekening werd in plaats van dhr. Traas gekozen dhr. Oele en tot plaats vervangend lid dhr. Visser. Door be vriezing van de gasleiding werd de gastoevoer afgesloten en zat men in 't donker. Bij kaarslicht werd de verg. beëindigd, Ierseke. De burgemeester, voorzitter, opent de eerste raadsvergadering van dit jaar met een herinnering aan 1922 en een heilwensch voor 1923, Tegen woordig 10 leden, afwezig de heer C. Willemsen. De heer Poleij dankte den voorzitter namens dea Raad. De heer A, van den Burght nam zijn benoeming als lid van bet Burg. Armbestuur aan, ook de heer 0. Har toog als voorzitter van het zelfde bestuur. Ged. Staten kunnen de ingediende begrooting van 1923 niet voor 1 April goedkeuren en zeker niet of er moet verandering plaats hebben in de traC' tementen van wethouders en ambtena ren van den burgerlijken stand. Zooals men weet waren bij het opstellen der begrooting deze bedragen door den Raad gehalveerd. De voorzitter raadt aan, om zich maar neer te leggen bij de meening van Ged. Staten, daar het toch niet zal helpen. De heer Poley handhaaft zijn stand punt van de vorige maal, hij wil èn wethouders èn ambtenaren B. S. ge salarieerd zien als in de begrooting 1923 is opgenomen. Ja, wijzen Ged. Staten deze begrooting af, dan zon hij niet aarzelen den Raad in overweging te geven in hooger beroep te gaan bij de Kroon. De heer Hubrechtse wil liever over de wethouderssalarissen zwijgen, maar de ambtenaren B. S. acht hij genoeg bezoldigd met het uitgetrokken bedrag. De heer Van Sprundelen kan zich bijna geheel met den heer Poley ver— eenigen. De heer Scheele heeft advies ingewonnen over deze zaak en acht het beste maar zich te vereenigen met de meening van Ged. Staten, De heer Bom zou voor willen stellen de salarissen van de wethouders op f 200 te brengen, al twijfelt hij of tan en andor zal helptn. Het voorstel van den voorzitter om den post wethouders weder op f 600 te brengen wordt verworpen met 5 tegen 4 en 1 onthouding. Voor Hartoog: Smke, Scheele, Koomau. De heer Hubrechtse onthield zich van stemming. Ook het voorstel om de salarissen der ambtenaren B. S. terug te brengen wordt verworpen met 6—4 stemmen. Een verzoek van de heer C. B. de Bliek om niet toepassing Politievero-- dening inzake een huis op den Haven- dijk wordt ter zijde gelegd als onge zegeld. Had de Raad een vorige maal besloten, om inzake het bewaarschool- onderwijs een onderzoek in te stellen, de voorzitter stelt voor daar dit nog niet afgeloopen is de zask nogmaals te verdagen tot den volgenden keer. De heer Hubrechtse zou willen hebben dat de Raad in beginsel besloot gemeente bewaarschool ja of neen Dit zou gemakkelijk voor B. en W. zijn. Dit standpunt wordt bestreden door den voorzitter, den heer de Koeijer en Jac. van Sprundelen, die liever liet nog hangende onderzoek willen afwachten. De voorzitter rekent den Raad voor, wat de zaak zou kosten pl.m., alleen op 't dorp gaat niet, dan moet de Dam er ook een. Dat zou alleen aan onder wijzend personeel een kleine f 3000 kosten (f 2000 voor 2 hoofden) dan leermiddelen enz. en onderhoud. Boven dien is spreker gekant tegen een neu trale gemeentebewaarschool. Hij zon niet gaarne den schoolstrijd op dit pnnt zien komen. Laten we blijde zijn daar vanaf te zijn, De heeren Poleij en Bom gaan met dit laatste aceoord. Poleij ziet dan in 't verschiet zeker nog 2 of 3 bijzondere bewaarschooltjes, die ook gesubsidieerd zouden moeten word men daar is spreker tegen. Een uitgave van 3 a 4000 gulden is niet licht te achten. De heer Seheele houdt een duidelijke uiteenzetting van het standpunt der S. D. A. P. in deze zaak. Hij dient een motie in waarin hij geheel opkomt voor een neutrale gemeente-bewaarschool. Hij zou gaarne met het oog op de a.s. verkiezingen een verklaring der Raad hierover uit lokken. Nogmaals zet de voorzitter zijn standpunt uiteen. Hij is tegen neutra liteit, die absoluut niet bestaa', en is wel genegen, indien het particulier initiatief een bewaarschool wil oprich ten, deze te sobsidieeren. De heer Bom acht het gewenscht de zaak te laten wachten tot de volgend i maal. Kooman wil maar spoedig be sluiten en ondersteunt de motie Scheele, die verworpen wordt met 6 tegen 4 stemmen. Tegen J. Sinke, J. van Sprundelen, P. J. Poleij, L. van Es, P. de Koeijer en C. Hartoog. Vóór Koole, Scheele, Hubrechtse en Bom. Tot leden van stem'oureaux (Raad en Staten) worden dezelfde heeren gekozen als in 1922. Hoofdstembureau J. L. Bom, C. Hartoog, Poley en de Koeyer, voorzitter J. Sinke. Bij de rondvraag vestigt de heer Van Es de aandacht van B. en W. op de duisternis in de Emmastraat en de heer Kooman wijst op de enorme werkloosheid. Hij en de heer Scheele noemen eenige productieve werken op, waarnaar B. en W. onderzoek zullen doen. De heer P. J. Poleij heeft be dankt als voorzitter der vrijzinnig democratische kiesvereeniging en tevens te kennen gegeven niet meer in aan merking te willen komen voor lid van den gemeenteraad, als hoedanig hij sinds 14 Juli 1917 zitting had. Driewegen. Vrijdagavond hield de KnnstmeBtvereeniging „E.M.M." alhier, haar jaarlijksehe vergadering bij J. van de Guchte, onder voorzitterschap van Oen heer W. Westveer; ze werd bij gewoond door 28 leden. Uit de reke ning van den penningmeester dhr. J. G. Nienwenhuize bleek, dat was ont vangen f 17263,94, en uitgegeven f 17146,34, alzoo een goed slot van f 117,60. Deze rekening werd nagezien door de heeren P. Koeman en C. Rijk, en in orde bevonden. In het jaar 1922 werden totaal 1610 balen kunstmest stoffen aangekocht. De aftredende be stuursleden de heeren J. G. Nieuwen- huize en C. Rijk werden met groote meerderheid herkozen. Kapelle. Men deelt ons mede dat a.i. Maandag 29 Jan. «en oefening zal

Goessche Courant | 1923 | | pagina 1