N°. 8. Donderdag 18 Januari 1923 110 jaargang BUITENLAND. 43 FEUILLETON. EEN SAMENZWERING Uit de Pers. Binnenland. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. G0E8CHE Uitgave Naaml. Vennootschap Gotische Courant DE STRIJD OM DE STEENKOOL De mijneigenaren in het Roergebied hadden hun bereidverklaring om aan Frankrijk en België tegen betaling kolen te leveren, afhankelijk gesteld van de toestemming van den rijks— kolencommissaris. Diens antwoord is 'hans binnen gekomen en het luidt als vo'gt „In verband met de besprekingen tusschen de Frensche ingenieurscom missie en de mijneigenaren verbied ik op grond van den Fransch-Belgischen inval in het Roergebied, hiermede uitdrukkelijk de levering van steenkool aan Frankrijk en België tegen voor schot of betaling." In een nieuwe bijeenkomst tusschen de I ransche iogenieurscommissie en de vertegenwoordigers der Roermijnen heeft Fr. Thjjssen verklaard dat de mijn eigenaren slechts de bevelen van den rijkskolencommissaris zouden nakomen. Zulks naar aanleiding van het bevel der ingenieurscommissie om de kolen- levering te hervatten. De Franschen zullea nu met steun der militairen tot requisitie der kolen overgaan. In verband met deze verscherping van den strijd om de kolen, hebben de Franschen de bezetting van het Roergebied verder uitgebreid en zijn de F'raDsche troepen ook in Bochum en zelfs tot Dortmund doorgedrongen. Ter zelfder tijd heeft de Duitsche regeering aan de commissie van herstel haar voornemen aangekondigd om geen vetdere stortingen in geld of in natura te doen en is voorts een ironisch aandoende mededeeiing van het Rijnsch- Westfaalsche kolensyndicaat verschenen waarin dit aanbiedt zijn functies voort te zetten, mits de vreemde ingenieurs zich niet mengen in de organisatie van het werk van het syndicaat. Gezien de bovenstaande weigering der mijneigenaars, zal de ingenieurs- commissie er wel niet aan denken zich naar den achtergrond terug te trekken. Reeds heeft deze commissie zich in ve. biudinggesteld met de vertegenwoordi gers der mijns erkersbonden. Zij verzekerde den vertegenwoordigers der mijnwerkers van haar vredelieven de gezindheidhet was alleen te doen om de levering van de sehadevergoe- dingskolen te waarborgen. De vertegenwoordigers van de mijn werkers antwoordden dat de Franschen toch zeker om de paar duizend ton steenkuol, die aan de verplichte hoe veelheid ontbraken, het Roergebied niet waren binnengerukt. Verder tee kenden zij protest aan tegen de bezet ting en betoogden dat slechts terug trekking van de bezettingstroepen tot een hoogere productie van de mijnen kon leiden. De mijnwerkers kunnen met wapengeweld niet tot harder wer ken worden gedwongen. Tot dusver hebben zij, in weerwil van de slechte HIT HET BNQELSCH VAN HBAEON HILL. Boetedoening en vSzoening. De laatste dag varurhet bezoek van den czaar in de Ijpansche hoofdstad was aangebroken, mjrf&r de gasten hadden nogyzooveel te do>n en te zien, dat het al twee uiuén was, vóór de stoet den weg naar Versailles insloeg. Te Sèvres Meld men even stil om de beroemd^f porselein-fabrieken in oogenschouw te nemen, en daar merkte men voor b at. eerst dat Volborth man keerde. Zor ,als gewoonlijk was het de béte noire an de politiebeambten, gravin Vassili, dit dit feit releveerde. Terwijl het gevolg 0p de majesteiten wachtte, die nog n de brandzaal vertoefden, zei de oud e dame eensklaps, terwijl zjj Dubrofsk' aanstootte Allen zijn present, behalve Paul Volborth. De dagen van dezen heer als enfant ch e'rj zijn geteld. Waarom zou hij zicb i Qeer vrijheden mogen permit- teeren da n de anderen Irma, die naast haar moeder stond, voeding, overwerk gedaan, de Duitsche nijverheid heeft gebrek aan steenkool geleden en het Duilsehe volk heeft alles gedaan om de leveringen aan de Entente mogelijk te maken. Daardoor heeft de Entente van Duitschland meer steenkool gekregen dan de meeste des kundigen mogelijk hadden geacht. Uit Parijs wordt gemeld dat de Duitsche mijnwerkers voorloopig in papiermarken betaald zullea worden maar dat de invoering van plaatselijk geld wordt overwogen De nieuwe munt zal thaler heeten en zonder het peil van de franc te bereiken, toch veel hooger dan de mark slaan. Voorts zul lea er bevoorradingsloka'en worden opgericht. Op deze wijze hoopt Frankrijk de mijnwerkers te winnen of het ge lukken zal f Reeds hebben de arbeiders vanwege de uitbreiding der bezetting geweigerd in dit gebied overwerk te verrichten. Was tot nog toe de bezetting vrijwel zouder incidenten verloopeD, Maandag ia het te Bochum tot een botsing ge komen. De Franschen hebben op de menigte, die vaderlandslievende liederen zong, geschoten, eerst met geweren en daarna met machinegeweren. Een man werd gedood en twee zwaar gewond. Het behoeft geen betoog dat het wespennest, dat de Franschen van het Roergebied gemaakt hebben, een groot gevaar voor Europa oplevert. In Rus land spreken de communisten van COURANT ADVERTENTFËN van 1—5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,4-0 Bewijsnummers 5 cent. en Kleeuwens Ross' Drnhkcrs- en Uitgeversbedrijf- Advertentiën worden aangenomen tot 13 nnr voormiddag. Naar aanleiding van de bezetting van het Roergebied, en in verband met het onlangs te Amsterdam genomen besluit van een algemeene staking in geval van oorlogsgevaar, hebben de besturen van de communistische inter nationale en de roode vakvereenigings- inlernationale te Moskou zich telegra fisch tot de tweede internationale te Amsterdam gewend met het voorstel om een gemeenschappelijke actie te beginnen ter afwering van een nieuwen oorlog, en om onmiddellijk antwoord verzocht. De inval In Memel- Litausche vrijcorpsen zijn binnen gedrongen in het gebied van Memel, welke stad momenteel door de Fran schen bezet is, in afwachting van het rapport der geallieerde studie-commissie wat er met de stad meet gebeuren, en hebben deze stad bezet. De Fransehe troepen moesten onder achterlating van twee dooden tegen de overmacht capituleeren en de Fransehe hooge commissaris bevindt zich onder bewa king der opstandelingen. De commandant der vrijcorpsen heeft verklaard dat de strijd niet ging tegen de geallieerden, maar tegen bet Duitsche directorium. De geallieerde gezantenraid denkt er evenwel anders over. In een mededeeiing schrijft de raad „Er is een nienwe stap ondernomen te Kofno om te verkrijgen, dat de Litausche regeering haar invloed aan hoorde deze vraag en onwillekeurig zag zij hem tu aan en wachtte zij in spanning op zijn antwoord. „Ik ben overtuigd dat niemand vau ons of althans zeer weinigen vermoe den hoeveel Volborth te doenen te ontdekken heeft, waarvan wij geen denkbeeld hebben," zei hij. De adjudant verstond slechts gebrek kig de kunst van een luchtig gesprek te voeren, maar niettemin begreep Irma toch dadelijk wat hij bedoelde. De relatie waarin Volborth tot de derde sectie stond, was, dat wist zij, een van de weinige dingen dieFortes- cue Boris niet had medegedeeld, maar zij merkte nu met een soort van hart klopping, dat zijn antwoord veeleer aan haar dan aan haar moeder gericht was en zij zag daarin de toezegging, dat hij nu eindelijk acht zou slaan op de waarschuwing die zjj hem destijds in Weenen gegeven had. Intusschen was het ook de zuivere waarheid, dat Volborth het nu meer dan druk had. Hij had de woning van de weduwe Grigot zoo aan alle kanten door spionnen laten omringen, dat hij alles van de plannen der samenzweerders afwist. Dien morgen in de vroegte was Serjof al naar de Morgue gegaan en van daar teruggekeerd met het bericht, dat Delavals' lijk daar binnen was gebracht, terwijl ook Volborth vernomen had, dat de man, die den avond te voren aan zijn spionnen was ontsnapt, vlaMUS' Fabrikanten van 4u*enTwi'nk wendt op de aanstichters van de Litausche beweging in Memel, welke een poging vormt tot het uitoefenen van druk op de geallieerden en een aanslag is op de souvereiniteit, welke zij op het oogenblik over dit gebied uitoefenen, ingevolge het verdrag van Versailles.8 Naar aanleiding van dezen „stap" heeft de Litausche regeering besloten een regiment Ier versterking der grens wacht te zenden en den kolonel die de vrijcorpsen aanvoert verantwoor delijk te stellen voor nieuwe grens overschrijdingen. Daar verklapt echter de Temps dat ook geregelde troepen het gebied van Memel zijn binnengedrongen. Boven, dien wordt gemeld dat de president van Litauen zich tegenover betoogers vóór de annexatie hee.ft uitgesproken. Onaangename berichten voor de Li tausche regeering 1 Heeft zij de beslis sing der stud.e-commissie niet kunnen afwachten Twee Fransehe torpedojagers en de kruiser Voltaire hebbeo in verband met de bovenstaande gebeurtenissen order gekregen van Brest naar Memel op te stoomen. Geuzenbloed. Joh. H. Been schrijft in Eigen Haard „Wat kunnen wij, Nederlanders, bij al de grootheid waarvan onze geschie denis getuigt, toch echt zielig zijn. Meer dan eens heb ik me afgevraagd, wat er zonder de wijsheid der Oranjes in deze van ons volk terecht zou zijn gekomen. Nu moet men toch eens hooren 1 Driehondeid-en-vijftig jaar heeft het geduurd eer er een simpel monumentje op onbekende wijze den dood had gevonden. Men merkte nochtans al spoedig, dat de nihilisten door dit verlies geenszins uit het veld geslagen waren, maar daarentegen zoo rumoerig, dat Volborth besloot zich aan het hoofd te stellen van de afdeeling, die hen in bedwang moest houden, terwijl Retofski de mannen zou leiden die den czaar moesten bewaken. Dit zou voor hen allen nog een zware dag zijn, maar als deze gelukkig voorbij was, zouden ze te Darmstadt rust krij gen en van hun overwinning kunnen genieten. Als hij zicb voorstelde, dat Retofski Olga Palitzin gevangen had genomen, en dat de czaar weer veilig en wel in zijn heilig Rusland was teruggekeerd, slaakte hij een zucht van ongeduld, dat dit alles nog slechts een toekomstdroom was. Zulke gedachten gingen hem door het hoofd, toen hij zich op dezen zonnigen middag door de menschen op het terras van Versailles heendrong. Sedert hij Weletzki op Blairgeldie beetgepakt had, moest hij afstand doen van zijn vermomming als mijnheer Winkel en nu verscheen hjj als een vrcolijke boulevardier, met een reus achtige snor en zeer zwarte oogen, onder de enkele bevoorrechte, van kaarten voorziene, kijkgrage menschen, die de komst van den czaar verbeidden. Allen, met wie hij iets te maken had: (een samengemetselde steenhoop met inscriptie slechts) werd opgericht, om de plaats aan te wijzen waar de Watergeuzen de wereldvermaarde Noord- poort rammeiden in den avond van den len April 1572. Goed, het is er dan Maar o, eLge benauwdheid I Dat herinneringsteeken aau 't begin van ons vrij en zelfstandig volksbestaan, bevindt zich op militair terrein. Precies als bij het bezoeken van een dieren tuin of wildebeestenspe), mag men achter prikkeldraad en door de traliën van een hek op veiiigen afstand er een klein stukje van ouderkennen. Dat werd op den duur zelfs voor de flegmatieke Nederlanders te bar. Een geschrijf en gewrijf tusschen het departement van oorlog en het gemeentebestuur van den Briel, om prikke'draad en hek wat achteruit te brengen, zoodat het gedeukteeken aan het„In naam van Oraiije, doet open de poort F' vóór die afsluiting kwam te staan. Maar nu kwam er iets anders. Wie zou die verplaatsing betalen, zoete lieve Gerritje Waschvroawen en ras-echte Neder landers spreken in zoo'n geval van oenten. Hoeveel Houd u nu even aan uw tafel vast, om niet neer te storten, wanneer ik voor u die som in guldens omzet. Het zou circa 225 gulden wegge gooid geld zijn Dht verko' s de anders nogal stevige Bruin van oorlog niet te trekken, en het magere Bruintje van den Briel durfde dat vrachtje niet aan. Trouwens het monumentje staat op militair terrein, en het is toch in de eerste plaats het departement van oorlog dat in tijden van landsgevaar zoo ontzaglijk veel aanspraak maakt op de toewijding der landskinderen, waarvan men ver wachten mag, dat het deze blijvende opwekking tot vaderlauds- en vrijheids liefde fliDk onder de aandacht van ons volk zal breDgen en het niet weg sluiten achter slot en grendel. Enfin, weer geschrijf en gewrijf. O, maar als de eenten er achter zitten, kunnen in Nederlandsche herse nen zulke schitterende gedachten op rijzen. Vandaar dat er zoowaar een uitkomst gevonden werd. Vanwege het departement van oorlog werd beschikt dat er voor dat wilde- beestenhek een bord zal komen, waarop aan het Nederlandsche volk wordt kond gedaan, dat op de eerste vijf werkdagen vao de week de sleutel van het hek verkrijgbaar is bij den militairen wachter. Die woont een heel eind daar vandaan, in het hartje van de stal, tegenover het Stadhuis, waarvoor, bij de herdenking van het groote feit, Koningin Wilhelmina bet luide uitsprak, dat zij er grootseh, zeer grootsch op was Nederlander te zijn. Die gratievolle vergunning van het vragen naar den Olga Palitzin, Weletzki, Anna Tsigorin, Krasnowietsj en Serjof wa-eu daar al bijeen. Naast de Vorstin stond de oude man met den grijzen baard, wiens oogen Volborth nu eensklaps herinner den aan den priester in het bosch van Seheptowka, op den morgen van den doed van Lobauof. Olga wss zeer mooi ge kleed en had niets aangewend om zich onkenbaar te maken. Hieruit maakte Volborth op, dat de dood van Delaval haar plannen in de war had gestuurd en dat er nu of geen nieuwe planuen werdeu ontworpen of dat al hun pogingen gericht waren op een laatste wanhopige daad, die hetzij deze gelukken mocht of niet, zeker zou eindigen met haar gevangenne ming. Was daarentegen Fortescue de gene geweest, waartegen de nihilisten hun plannen richtten, dan zou zij zich zeker bediend hebben van een ver momming omdat het uit den weg ruimen van dezen getuige toch alleen een bijzaak was en zij haar vrijheid moest bewaren om haar hoofddoel n» te jaeen. Volborth was zeer blij, dat Fortescue voor zoover hij kon ingaan, er van af had gezien om naar Versailles te komen. ^Ik ben bljj, dat hij eindelijk be sloten heeft om mij» raad op te vol gen," bromde Vo'iborth in zichzelf „bij zijn liefhebberij voor dit soort van arbeid moet het hem wel hard vallen om werkeloos te blijven, maar hij heeft sleutel loopt van half twee tot half drie ure. In den middag staat er nog wel bij. O, Jan Pieterszoon Coppelstock, wat is het toch maar gelukkig, dat je allang dood en begraven bent Jij zou er niet tegen kunnen. Een tunnel door liet IJ. De commissie van bijstand voor de Publieke Werken te Amsterdam heeft zich in beginsel vereenigd met het plan om een tunnel door het IJ te leggen, ter verbinding der beide oevers. De kosten worden geiaamd op 10 vt 11 millioen gulden. Bjj de discussie is, naar aan de N. R Crt. wordt bericht, het denkbeeld aanbevolen om 't beginpunt vau den tunnel niet te maken achter het Cen traal Station, zooals aanvankelijk in de bedoeling heeft gelsgen, maar in de stad, bijv. op het Spui. De tramlijn naar de overzijde zou hier vandaan dus een underground worden. Reorganisatie van de sociale Zaterdag heeft onder leiding van den minister van arbeid, handel en nijverheid de eerste vergadering van de commissie voor de arbeidsverzekering uit den Hoogen Raad van Arbeid plaats gehad, ter behandeling van de aan dien raad voorgelegde vraagpunten en nota betreffende de reorganisatie van de socale verzekering. De minister deelde mee, dat het in zjjn voornemen lag, alle vergaderingen van de commissie over dat onderwerp te presideeren, in de eerste plaats omdat hij in het onderwerp bijzonder belang stelde, en voorts, omdat hij had ondervonden, dat het bezwaren mee brengt, wanneer men van de werk zaamheden van een commissie alleen een rapport ontvangt en niet heeft meegemaakt, hoe de conclusies uit de debatten zijn gegroeid. Bjvendien was hij, in overleg met den eigenlijken voorzitter der commissie, den heer Groeneveld, tot de conclusie gekomeu, dat deze meer vrijheid zou hebben zijn nota, welke de commissie in behande ling zou nemen, te verdedigen, wanneer hij niet tevens presideerde. De commissie heeft besloten, eens per week te vergaderen teneinde haar rapport zoo spoedig mogelijk te vol tooien. Stopzetting werkloosheidskas. De R. K. Textielarbeidersbond heeft besloten de uitkeeringen uit de werk loosheidskas stop te zetten, met het oog op de toenemende werkloosheid en de onmogelijkheid om de werkloozenkas te doen blijven functioneeren. De Noord-Brabantsche industrie. De Noord-Brabantsche industrie heeft aan de regeering onverwijld tijdelijke maatregelen van bescherming tegen de dit aan zichzelf te danken, door zijn neus in het wespennest te Boulogne te steken en het is de schuld van hem en van zijn verloofde, dat wij hier nu dubbel moeten toezien." Toen in de verte trompetgeschal de komst van den czaar aankondigde, zag hij met welgevallen dat Olga Palitzin en Weletzki omringd waren door een troep mouchards, die zich bereid hiel den de handen uit te steken, zoodra ze iets verdachts zouden bespeuren. Maar de nihilisten gaven in het geheel geen reden tot bezorgdheid, zij stonden kalm te midden van het gedrang, zender eenige moeite te doen otn in het voorste gelid te komen. Derhalve traden de keizer en keizerin met hnn gevolg, eerbiedig door de menigte begroet, die zich op het terras had verzameld, het statige paleis van Lodewijk den Groote binnen. Volborth haalde echter eerst verlicht adem, nadat Nicolaas en Alexandrofna op het balcon waren verschenen, om voor de begroeting te bedanken en zicb daarna weder in het gebonw hadden teruggetrokken. Om zeven uren zou het feestmaal plaats hebbes en daar er voor iederen ingang van het paleis een dubbele rij po ie agenten stond, waren de czaar czatina hier even veilig als in eigen winterpaleis. [Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1923 | | pagina 1