Twink N\ 7. Dinsdag 16 Januari 1683 110 jaargang DE HANDEN VRIJ. 48 FEUILLETON. EEN SAMENZWERING roergebied. De Levers Zeep N? Vlaardinóen Binnenland. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond, GOESCHE Uitgave Naaml. Vennootschap Geesche Courant ADVERTENT1ËN van 1 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt iweeinaal berekend. Familieberichten 10 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Eleenwens Eoss' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertenliën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. COURANT Op het einde van het vo.-ige jaar is er een einde gekomen aan een belang wekkend experiment. In November 1922 zijn n.l. de r.k. werkgevers getreden uit den r.k. Centralen Raad van Bedrijven. Die Centrale Raad van Bedrijven was een geesteskind van prof. Veraart, die een twijfelachtige beroemdheid heeft verkregen door meerdere geesteskin deren, en in 1919 plechtstatig opge richt in de groote Schouwburgzaal van het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen te 's Gravenhage. De samen werking der R.K. organisaties van werkgevers, boeren, middenstanders en arbeiders gaf aanleiding tot deze op richting. Als doel werd in art. 4 van de Statuten o.a. genoemd „het bevorderen van het tot stand komen van prijzen voor diensten en goederen, waarbij een maatschappelijk geo rrloofde winst en rente en goede arbeidsvoorwaarden ge waarborgd worden en de afnemers der halve prijzen betalen kunnen, die' rede lijkerwijze gevraagd kuunen worden". In een brief, welke in de Maasbode van 13 November staat afgedruki, beeft het li.K. Verbond van Werkgeversvakver- eenigingen afscheid genomen van den Centralen Raad en ontbinding voorge steld. In dit epistel worden o.a. de volgende conclusies getrokken „Regle- menteering van de bedrijfspoliliek door een wet is voor het grootbedrijf, dat mee internationale mededinging te maken heeft, onmogelijk en verwerpelijk. „Iu bet grootbedrijf moeien de arbeidsvoorwaarden worden vastgesteld door een contract tusschen pariijen en niet door een verordening afkomstig ran een bedrijfsraad. „Het Manifest en de Statuten zijn aanleiding geworden tot groot misver stand tusschen de betrokken standen, onder meer omtrent a. beteekenis en omvang van het medezeggenschap der arbeiders in de leiding van 1. het complex van onder nemingen-bedrijven 2. de afzonder lijke ondernemingen b. de verdeeling van het maat schappelijk inkomen c. de openlegging der bedrijfsreke- Ding vcor de arbeiders. „Onder deze omstandigheden levert het samen blijven in één verband door middel van den R K. Centralen Raad van Bedrijven het gevaar op, dat men over en weer elkander gaat betichten van kwade trouw, waardoor de geest der solidariteit al meer en meer op den achtergrond raakt. Uit de laatste alinea's kan men lezen dat de arbeiders-medezeggen - schap slechts een zeer beperkte kan zijn, terwijl vertrouweu in de patroons leiding een eerste vereisehte is. Van de samenwerking tusschen de centrale organisaties van werkgevers en werknemers hebben de r-k. werkgevers voorloopig nog weinig verwachting. In den brief staat; „Waar deze samenwerking beproefd is in den Hoogen Raad van Arbeid en in de Staatscommissie voor de Economische Politiek zijn de resultaten gering gebleven. Ook in den R.K. Centralen Raad heeft deze samenwerking geen UIT HET ENGJSLSCH VAN HEADON HILL. „Een oogenblik is ook voldoende, want ik heb alles op papier gezet," antwoordde Fortescue, terwijl hij haar een gesloten brief overhandigde. „Het eenige wat ik u te vragen heb is, stipt op te vatten, hetgeen ik daarin aan geef. Is u zeker van uw moed in dezen, freule „Ja het geldt immers mijn ge liefde vorstin, Laura, u en ook den armen Boris," antwoordde Irma met een weemoedigen glimlach. Aan moed zal liet mij hensch niet ontbreken wees u volkomen gerust." „Goeden nacht dan, freule Vassili," zei Fortescue nu, „moge de dag van morgen ons geluk aanbrengen." Hij bleef nu op zijn plaats tot de voorstelling afgeloopen was, zonder dat hjj iets van Volborth ontdekt had, noch resultaat opgeleverd. Deze ervaringen brengen ons er toe tamelijk gereser veerd tegenover deze samenwerking te staan." De r.k. werkgevers hebben bet drie jaar lang geprobeerd te werken onder de bepalingen van den bedrijfs- raad bet is niet gelukt. Zelfs de band des geloofs beeft deze breuk niet kuunen voorkomen. En dat wil wat zeggen De conclusies zijn een slag voor minister Aalberse, die wel met een popelend hart den uitslag van dit experiment moet hebben gade geslagen. Minister Aalberse, die steeds regle- menteerend en dus remmend op de industrie gewerkt heeft, moeten nu toch de oogen wel langzamerhand open gaan. Het spreekt toch wel zelf dat door de internationale mededinging een gede tailleerde regeling een onmogelijkheid is. Laat de staat zich bepalen tot het tegengaan van uitwassen. Maar laat de wetgeve.-overigens zijn handen vau industrie en baudel afhouden. Een keurslijf van voorschriften schaadt hier en belemmert den bedrijfsleider in zijn bewegingen. Juist thans, nu er een nieuwe bloei zal moeten komen, moet de bedrijfsleider zooveel mogelijk de handen vrij hebben. Theorieën als minister Aalberse er op nahoudt zijn alleen toe te passen op bedrijven, waar de evenlueele te korten worden bijgepast uit de zakken der belastingbetalers. In het gewone zaken leven werken zij den dood van allen ondernemingslust in de hand. Moeten ook de arbeiders niet bun loon ontvangen nit den bloei der ondernemingen en is bet niet een nood zakelijkheid om in de eerste plaats deze mogelijkheid te bevorderen en daarna de ministerieele wenschelijkheid onder de oogen te zien en niet deze zaken om te keeren Met het gevolg dat dit wenschelijke heelemaal onmo gelijk wordt. Wanneer het enge keurslijf van den tailleur Aalberse aan den handel en industrie den adem heeft benomen, wie zal nog lust voelen om zich een dergelijk jasje te laten aanmeten, die kans ziet in de ruime en gemakkelijke jas der ambtenaren of arbeiders te kruipen? De beste krachten onder de bevol king zullen dan bun heil zoeken in de veilige haven van de staats- en gemeente-betrekkingen en verloren gaan voor de medewerking aan den weder opbouw der maatschappij. Wat er dan van de welvaart, ook van de arbeidersbevolking, terecht moet komen, is wel te voorzien. De liefde van den heer Aalberse voor de arbeiders doet denken aan die van een diersoort dat zijn jongen uit liefde soms dood drukt. Doordat eenzelfde advertentie 3 maal geplaatst 2 maal wordt berekend, is de prijs per regel slechts 16 cent. in het Russische gevolg, noch onder de mouchards Russische en Fran sche waarvan het in de voorzalen wemelde. Toen hij echter met twee attachés van het gezantschap het theater verliet, greep iemand hem bij den arm en duwde die persoon hem een papier in de hand, waarop gesehreven stond „Voorzichtig, wij hebben Delaval uit het oog verloren." „Zoo zoo, vriend Volborth," mompelde hij toen hij de richting naar het dichtst faijzijnde telegraafkantoor insloeg, „dat ge juist van avond onder vindt hoe weinig onfeilbaar ge zijt, doet mij genoegen, maar ik moet het mijn speurhond op Blairgeldie laten weten, voor het geval dat de Yankee, zooals Laura hem noemt, daar terug komt. De gedachte aan de mogelijkheid daarvan nam hem geheel in beslag en hij liep een poos in gepeins verdiept voort, tol hij bedacht, dat hij toch ook op zjju omgeving moest letten op hetzelfde oogenblik werd hij gewaar, dat er iemand achter hem aankwam, en toen hij het hoofd omkeerde, zag hij dat zijn bezoek aan het telegraaf- BUITENLAND. de bezetting van net Het schijnt den Franschen met de bezetting van het Roergebied niet mee te vallen. De troepen zijn niet verder getrokken eD Bochura is nog niet bezet. Poincaré heeft in de Fransche Ka mer gezegd dat Frankrijk in de eerste plaats hout en steenkolen verlangt en verder maatregelen voor het herstel van de Duitsche fn nciën en Poincaré voegde er aar. toe, dat hij steeds be reid is met Duitechland onderhande lingen te voeren en het te helpen bij het openen van een bnitenlandsche leening. Men vroeg zich al af wat de reden van Poincaré's plotselinge vriendelijk heid kon zijn. Het geheim zit hem in het feit dat de commissie van herstel besloten heeft den vervaldag der Dnitsche be talingen voorloopig van 15 Januari op 31 Januari te brengen, of liever in de oorzaak van dit besluit. Som mige Fransche bladen verklappen dat er een geschil iu de commissie van herstel is uitgebroken en België en Italië het niet meer met elkaar eens zijn. Deze landeu zouden Duitschlaad gedurende de eerste jaren van het te verleenen moratorium eens willen laten uitblazen, terwijl Frankrijk terstond reeds het eerste jaar 3 milliard wil hebben. Bovendien is Itahë het met de militaire maatregelen niet eens eu heeft het slechts een tiental ingenieurs gezonden. Op deze wijze kan de Zondag van rouw in Duitschland een inleiding zyn tot den zonneschijn na den regen. De tegenspoed heeft de rijksregee- ring vaster in het zadel gezet en een motie van vertrouwen in de regeering werd in den Rijksdag met 283 stem men tegen 12 en 16 onthoudingen aangenomen. Merkwaardig is de strijd tusschen de Fransche overheetschers en de lei ders van het Rijnsch-Westfaalsche kolensyndicaat. De Fransche generaal had de leiders uitgenoodigd tot een bespreking met de Fransehe ingenieurs. De Duitsche leiders echter verschenen niet, doch stuurden eenige afgezanten van minde ren rang. Hiermede waren de Franschen niet tevreden en de generaal beval nijdig dat de mijnen in het geheele Roer bekken voortaan de bevelen van de centrale overheid in Berlijn niet meer hebben op te volgen. Van dit bevel begreep niemaad wat, daar het syndi caat een vereeniging van particuliere ondernemingen is. Tenslotte heeft tcch een bespreking plaats gehad, waarbij de groot-indus trieel Fritz Thijsseu tegenwoordig was. Besloten werd, dat de Duitsche mijnen in het bezette gebied Maandag hun kolenleveringen zullen hervatten, maar er door Frankrijk in baar geld voor betaald zullen worden. De internationale toestand. De bekende Engelsche economist Sir George Paish heeft in ons land kantoor niet meer noodig was, want een gaslantaren wierp baar stralen juist op het gezicht van den man die achter hem liep en toonde hem het valsche uiterlijk van Delaval. De straat, die Fortescue ingeslagen was lag rustig en leidde naar stillere steegjes, waar naar hij meende een aanval op hem gedaan zou worden. Hij liep nog een poos door, sloeg toen een hoek om en ging daarop het dichtst bijzijnde huisje binnen, om daar te wachten tot Delaval voorbij zou zijn, en als deze dan verbaasd bleef staan en om zich heen keek, zon hij zoo vlug mogelijk weder nit het huis naar de verlichte boulevard zien te komen, waar hij zich dan in de menigte zon kunnen verliezen. Twintig, dertig seconden gingen voor bij, eer dat Delaval zijn slachtoffer passeerde, zéé dichtbij, dat Fortescue zijn, naar jenever riekenden, adem be speurde. Hij liep nog eenige passen door, bleef dan aarzelend staan en begon langzaam terug te gaan, terwijl hij telkens bleef staan om te luisteren. Fortescue begreep dat het oogenblik nu voor hem gekomen was en hij vormde Laat U niet meer> afschrikken,de kleur» van Uw kleenen te veranderende behandeling met IS 2.00 eenvoudió moqelvk en levert alty'd óoede resultaten op. 13. krvj§t steeds e^ale en vaste kleuren, welke nod; herhaaldelyk me t Lil X <3ewasschen kunnen wonden. A REINIGT EN YERFT EGELyKERTyD fabrikanten varv Lü)f eenige lezingen gehouden over „een internationale leening" en daarin merk waardige dingen gezegd. Allereerst al, dat het totaal bedrag van de internationale schulden de duizelingwekkende som van 14- milliard ponden sterling bedraagt Omtrent het vraagstuk van Europa's herstel, is de meening van Sir Paish de volgende De groote moeilijkheid van het vraagstuk bestaat hierin, dat Duitsch land, evenals Engeland, Amerika en andere industrieele landen te lijden heeft niet aan overproductie van zijn industrie, maar aan onderconsumptie bij zijn afnemers, door gebrek aan koopkracht en armoede. Vijf-en-zeventig percent van de Duitsche industrieele productie werd in Europa afgezet en van deze 75 pet. weer het overwegende deel in de landen, die nu geruïneerd of sterk verarmd zijn (Rusland, PoleD, Roemenië en den Balkan). Het afzet gebied van Frankrijk en Italië heeft Duitschland voor het overgroote deel verloren, ook Engeland is niet in staat hetzelfde quantum Duitsche goederen van voor den oorlog te koopen. De actie van Frankrijk is niet geschikt dit te herstelleD, doch integendeel om verdere verwarring te brengen. Want de eenige wijze waarop Duitsch land in staat gesteld kan worden een (redelijke) schadevergoeding te betalen, is opvoering van zijn uitvoer. Op het oogenblik echter kan het daarmee niet nit de voeten, omdat het overal de reeds het plan om het op een loopen te zetten, toen er iets voorviel dat hem aan den grond nagelde. Twee groote fliannen gleden lange hem heen, hij zag degens flikkeren en toen deze beide mannen Delaval bereikten hoorde hij hen met Iersch accent zeggen „Verrader 1 Dat is voor Boulogne En een andere stem voegde er aan toe; „En dat voor dengene, dien je in Antwerpen verraden hebt". Daarop volgde een zacht gekreun en Fortescue zag nn, van uit zijn schuilplaats, dat zijn vervolger leven loos op den grond lag uitgestrekt. De beide mannen keerden nu terug en Spencer, die bemerkte, dat hij gezien was, bleef staan. „Wij hebben u een onaangename ontmoeting bespaard", zei één hunner. „Wat hij voor reden had, weten wij niet, maar wel dat hij u wilde geven wat hij nu zelf gekregen heeft. Zou het veel van u verlangd zijn om u te vragen deze zaak geheim te houden „Ik wil niets gezien hebben, maar ik zou u toch raden een heenkomen te zoeken", antwoordde Fortescue, »u hebt grenzen versperd of gesloten vindt, ten minste in de landen, die van Duitsch land zouden kunnen koopen. De wereld lijdt op het oogenblik aan gebrek aan wederzijdsch ver trouwen tusschen de staten, aan gebrek aan productieve kracht en koopkracht. Dat is een kwaad, dat de welvaart van alle Europeesche landen en indirect ook van de landen buiten Europa aan tast. Algemeene verarming is reeds ingetreden en zal nog verder gaan, tot dat alle landen niet ver meer zijn van het bankroet. Dit is alleen te keeren wanneer alle landen zich rekenschap geven van hetgeen de wereld voor haar welzijn noodig heeft en de handen ineen slaan om Europa te herstellen. Volgens Paish zou dit kunnen ge schieden door het bijeenbrengen van een groot crediet voor de kosten van den wedeoropbouw. Een bedrag van 1500 miljoen pond sterling zou naar zijn meening toereikend zijn. Amerika en Engeland zouden voor een groot deel de garantie voor hun rekening moeten nemen. Tegen 4 pet. berekend zou de af- ossing jaarlijks komen op 75 miljoen pond. Dit bedrag zou Duitschland kunnen opbrengen. Volgens Paish zal Duitschland zich vanzelf weer herstelleDiudusirieel heeft het geen herstel noodig, is tiet krachtig. Wat het echter wel noodig heeft is het herstel van de koopkracht zijner afnemers. Tot zoover sir Paish. Wij meenen dat hij dit laatste te gemakkelijk inziet. De koopkracht van Duitschlauds afnemers is niet zoo maar een, twee, drie te herstellen. Ook niet door een internationale leening. Dit herstel hangt in de eerste plaats af van de landen zelf en van de energie en werklust van de bewoners. Ierland Het mooie landhuis van president Cosgrave in de buurt van R&thfsrnham is in brand gestoken door rebellen, die met geweld binnendrongen en den inboedel met benzine besprenkelden. Het huis was op het oogenblik niet bewoond. De brandweer was vier uren bezig, maar kon alleen de dienst> vertrekken en een klein deel van de meubels redden. Namens de Centrale Commissie voor Bezuiniging van deNed. M. voor Nijv. en Handel is door de heeren Boissevain en Reynen aan de Tweede Kamer een rapport aangeboden, waarin op verschil lende noodzakelijke bezuinigingen in verband met de begrooting over 1923 wordt aangedrongen, dewijl de tot dus ver genomen maatregelen nog volstrekt onvoldoende zijn, en een sterke daling der opbrengst van 's Rijks middelen in aantocht is, en het behoud van een gezonden gulden moet worden verze kerd. De Commissie noemt o.a. als bezuinigingsmaatregelen opheffing van de ministeries van Arbeid en van On derwijs vermindering aantal ambtena ren langer werktijdafschaffing of niet-invoering van dure wetten gebruik maken van de diensten van pariieulie- mij zeer zeker voor 'n onaangename ont moeting bewaard maar ik geloof nooit, dat dit alleen uit liefde voor mij geschied is*. „We wetea verder niets van u, dan dat iedereen, die dezen schurk vijandig gezind is, onze hoogachting verdient", antwoordde de vreemdeling. Deze man heeft zijn landslieden aan de Engelsche politie verraden, ten eerste naar wij gelooven om zijn eigen leven te redden en ten tweede om een samenzwering te bevorderen, waarbij alleen vreemde lingen betrokken zouden zijn. U is geen getuige geweest van een moord aanslag maar van een terechtstelling op bevel van de Iersche revolutionarie broederschap". Met een theatraal gebaar nam de spreker nogmaals den hoed af en ver dween hij met zijn metgezel in de daar tegenover gelegen zijstraat. Fortescue haaBtte zich nu ook de gevaarlij e omgeving van de op de straatsteenen uitgestrekte leveulooze massa te verlaten. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1923 | | pagina 1