N\ g. Donderdag 11 Januari 1928 110 jaarga BUITENLAND. Binnenland. 46 FEUILLETON. m SAMERZWESIRO ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Nnaml. Vennootschap Goesche Courant COURANT De handen vrij Men kan zoo merken dat Frankrijk thans de handen vrij heeft. Duizenden Fransche, Belgische en Italisausche ingenieurs, belastinggaarders en douane beambten staan gereed om bet Roer gebied te overstroomen en bet toezicht op de Duitsche mijnen en de belasting en douane-kantoren over te nemen. Natuurlijk zal de sterke arm deze func tionarissen vergezellen. Aan den Rijn sta in 60.000 Fraaschen en 20.000 Belgen, maar aan de grenzen hebben Frankrijk en België nog 300.000 man, genoeg om de noodige maatregelen te nemen, die waarschijnlijk in hoofdzaak zullen neerkomen op de bezetting van Essen en Bochum. Omtrent de toebereidselen tot deze beweging tracht men te Parijs het stil zwijgen te bewarsn. Het Journal weet echter mede te deelen dat daarbij vooral veel materiaal zal worden te werk ge steld, als tanks, auto-mitrailleurs, ge pantserde wageus en vliegtuigen. De betaling der Duitsche arbeiders zal niet in francs geschieden, doch vermoedelijk wordt noodgeld ingevoerd. De Belgen doen mee met een regiment, samen gesteld uit alle wapens (voetvolk, rui terij, geschut en 10 vliegtuigen). In de Kamer heeft mr. Louis Franek, de minister van koloniën, 'otzwaren geuit tegen de bezetting vau het Roerbekken, waarvoor naar zijn meeaiDg geen aan leiding is. Hoogst merkwaardig is nog een bericht in het Journal, dat de Belgi sche regeeriug reeds drie maanden geleden aan jonge ingenieurs gevraagd heeft of ze de fabriekeu in het Roer gebied zouden willen besturen. Toen was dus blijkbaar de beztlting van het Ro rubied reu zeer gr.ole waarschijn hjkheid en wtrden al toorbereidingen gemaakt. Is dit geen bewijs voor de stelling dat het Fbausche oorlogsdoel is het Roergebied Welk een haast men heeft dit doel te bereiken er mocht neg eens iets tusschen komen blijkt hieruit, dat men niet zal wachten op 15 Januari den vervaldag voor 50 millioen mark maar reeds Woensdag zal beginnen met den op- marsch van 50.000 man onder generaal Weygand. Ook voor Nederland kan de bezet ting van het Roergebied onaangename gevolgen hebben, daar wij voor een groot deel onze kolen van daar betrek ken. Frankrijk zal in de eerste plaats voor zich zelf zorgen en daarna voor de geallieerden. Als er daa nog wat over is komen de anderen aan de beurt. In het Rijnland hebben de berichten over de mogelijkheid van het teiug- trekkeu van de Engelsche en Ameri- kaansche troepen een groole veront rusting teweeggebracht. Men acht het in het bezette gebied heel goed moge lijk, dat de bezetting van de Roer, slechts een middel is om des te zeker der van de geallieerden toestemming te krijgen voor de Fransche plannen in het Rijnland, temeer waar Frankrijk voorloopig in het bezette gebied geen oeconomlsche dwangmaatregelen treffen kan zonder goedkeuring van de gealli eerde commissie voor het Rijnland, waarin Frankrijk wel het voorzitterschap bekleedt, maar bij de thans aanhangige vraagstukken misschien België, doch zeker niet Engeland en Amerika met zich zal hebben. Het terugtrekken van de Engelsche en Amerikaansche troepen zou wellicht de ontbinding dezer commissie ten gevolge kunnen hebben. De Weekly Dispatch verneemt van haarParijsohencorrespondent dat Frank rijk de volgende strafmaatregelen zal treffen lo. Volledige uitvoering van de kolenleveringen aan de commissie van herstel (p.st. 18 millioen)2o. hout- leveranties (p st. 2 millioen)3o. sal peterleveranties (p.st. 3 millioen) 4o. het sandeel van de geallieerden in vreemde betaalmiddelen van de waarde van den Duitschen uitvoer (p.st. 20 millioen); blijkbaar de herleving vau de tekeude 26 pet. van de waarde van den uitvoer); 5o. dit gedeelte van de Duitsche uitvoerbelasting, dat in vreemde betaalmiddelen in beslag kan worden genomen (p.st. 1 millioen)6o. iubeslagneming van de Duitsche kolen- belasting, betaald in vreemde munt (p.st. 6 millioen). Naar de verwachting van Frankrijk zullen deze maatregelen alle te zamen gedurende het moratorium een bedrag opbrengen van p st. 50 millioen. Het ziet er voor Duitsehland en dus voor Europa inderdaad droevig uit. Temeer waar Amerika zich voorloopig met de slappe rol vau belangstellend toeschouwer schijnt te zullen tevreden stellen. De Ku Klux Klan. De gouverneur van den Staat Louisiana, Parker, heeft thans bijzon derheden bekend gemaakt over de gruweldaden, bedreven door een bende gemaskerden, welke men vermoedt te behooren tot de Ku-Klux-Klan. De slachtoffers zijn twee burgers van de buurtschap Morehouse. Blijkens het onderzoek door staats-geueesheeren zijn de beide mannen, wier verminkte lijken waren gevonden, op een afschuwelijke wijze doodgemarteld met bepaaldelijk voor dat doel ontworpen en vervaar digde heische werktuigen. Meu had aan een der manneD, terwijl hij nog in leven was, de ledematen van het lijf gepetst en hem ook het hoofd ingedrukt. De andere ongelukkige was eerst schandelijk verminkt en toen langzaam dood geplet Gouverneur Parker heeft de verklaring afgelegd, dat hij voortaan al zijn werkkracht zal besteden aan het opsporen en bestraffen van de schuldigen. Overal in de Vor. Staten heb'oen deze twee moorden te Morehouse ver bolgenheid gewekt tegen de Ku-Klux- Klan. Vit liet Drukkerabedryjf. De slaking van de typografen in het heele land is zoo goed als geëindigd, behalve in Groningen, Aisen, in Twente, Zutpheu, Apeldoorn en Den II ag. Overal wordt, op de voorwaarden van het nieuwe C. A. Q gewerkt. Dinsdagmiddag hebben de slakers besloten ook aan het Haagsche blad het Vaderland op de voorwaarden van het nieuwe contract aan den arbeid te gaan. Nader wordt gemeld dat in Den Haag de staking is opgeheven. Het Rijk en de reclame. We hebben nu Miss Blanche op onze postauto's staan. De enveloppen van den postcheque, en girodienst (zijn eveneens aan reclame-doeleinden dienst baar gemaakt. Het nieuwste is een ons toegezonden aanslagbiljet voor de per- soneele belasting, belastingjaar 1923, met een reclame voor Peek Cloppen- burg, „kleedt U het goedkoopst en solide". Gaat dit laatste niet te ver? vraagt de N. R. Ct. Het is mogelijk, dat men hierin de hand van het Rijksinkoopbureau heeft te zien, dat op deze wijze tegenover de druk- eu papierkosten der biljetten, een inkomstenpost heeft willen schep pen. Van goeden smaak getuigt het O- i. echter niet, om de ofhcieele pa - ADVERTENTIE van 1 5 regels f 1,20 elk meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleeuwans Ross' Drtthkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 12 unr voormiddag MM——Hl 3 Regeering een deel van het risico van buitenlandsche leveringen voor haar rekening neemt. Als percentage wordt genoemd 30 a 50 pCt. Do Nederlandsche gezant in Griekenland overleden. Bij het departement van buittuland- tche zaken is utt Athene bericht on - vakgen, dat aldaar onze gezant, jhr. mr. dr. W. H. de Beaufort, in den ouderdom van 41 jaar aan longon - steking is overleden. Obstructie in den Haagschen Raad Omdat het communistisch raulsli in den Haag, Coltof, zijn zin niet. kon krijgen tot het dadelijk houden van een interpellatie over woningdistributie aan daklooze gezinnen, is het Maandag m de raadsvergadering tot heftige too- neelen gekomen. Bij het volgende punt, benoemingen, stelde de heer Coltof voor, de benoe mingen tot over veertien dagen uit te 8tellen en licht dit voorstel uitvoerig toe. De heer Duymaer van Twist inter rumpeert tijdens het spreken van den heer Coltof„U saboteert de arbeiders De heer Coltof: „De raad van den Haag heeft zoo juist de arbeiders ge saboteerd 1" Geroep van de publieke tribune „Juist, juisten „Wij eischen woning distributie Er wordt geschreeuwd van de tri bune en de verslaggever van het or gaan der Comm. Partij „De Tribune" begint een redevoering te houden over de juistheid van het standpunt van den heer Coltof. De voorzitter gelast de tribune te ontruimen, hetgeen na veel strubbeling en rumoer geschiedt. Mevrouw Nijhuisv. d Pnil„Wat een he'den 1 Wat een helden daar op de tribuneMet geweld durven ze 1 Met den politiestok De voorzitter verzoekt den heer Coltof zijn rede over het onderwerpen de be noemingen voort te zetten en dit ge beurde totdat ua twintig minuten, besloten werd de discussie te eindigen. Werkloozen en arbeidshist. De mededeeling van de Rotter- damsche scheepsbouwflrma Wilton aan de Rotterd. Kamer van Koophandel over den onwil van een aantal werk loozen om aangeboden arbeid te aan vaarden, is van de zijde van den Metaalbewerkersbond in het Volk aan een uitvoerige kritiek onderworpen, waarbij verschillende beweringen der firma onjuist werden genoemd. Vooral door den aard van het werk, eu de daarvoor aoodige werkpakken die niet door de firma gegeven werden, wordt het zeer begrijpelijk genoemd dat de opgeroepenen bezwaar hadden dadelijk, Vrijdag 29 Dec., aan te vangen. Dins dag 2 Jan. stonden er 150 h 200 man voor de poort, doch toen bleken slechts 10 h 15 man aan 't werk te kunnen worden gesteld. Ook de Ned. R. K, Metaalbewerkers. pieren voor particuliere firma's reclame te laten maken. Er schuilt bovendien het gevaar in, dat men door dergelijke kleinigheden afgeleid wordt vsn be zuinigingen in de administratie welke alleen iets van beteekenis kunnen op leveren. Een geschil bij de Chr. Historischen Het Volk verneemt van betrouwbare zijde, dat de Hervormde Gereformeerde Staatspartij een gerucht kenbaar heeft gemaakt aan haar verschillende afdee- lingen als zou de Koningin aan den christ. hist, minister De Geer verzocht hebben de functie van kabinetsformateur te willen op zich nemen, waarna de heer Dc Geer, zonder hierover met zijn fractiegenooten gesproken te heb'oen, dit schrijven aan den katholieken leider dr. Nolens had ter hand gegeven, terwijl deze het weder op zijn beurt aan jhr. Kuijs de Beerenbrouck had doorgegeven. Zoodoende, aldus kouklu- deert het rondschrijven der Hervormde Staatspartij, toonde de Cbr, Hist, haar onmacht. In liet rondschrijven werd o >k be treurd, het aftreden van prof. Slotemaker dc Bruine als redacteur van het chr. hist, hoofdorgaan „de Nederlander", aangezien juist de afgetredene nog het meest onder de christelijk-historischen zich tegeu de machtsuitbreiding van Rome verzet had. Meelbesluit. In voorbereiding is een Meelbesluit, dat iu concept aan belanghebbenden is toegezonden door de Commissie in zake de Warenwet, Dit Meelbesluit bedoelt in het belang van de volksgezondheid te reglementeeren den handel o.m. in meel, bloem, griesmeel, vlokken, grutten, zetmeel, sago, tapioca, veevoeder, kip pen voeder, puddingpoeder, sauspoeder, vlapoeder, paneermeel, bakmeel, macca- roni, vermicelli, kindermeel, eierpoeder Het risico gedeeld met t Naar de Tel. verneemt, zijn tusschen de Regeering en de Nedeilandsche Bank onderhandelingen aangevangen over een regeling tot het verleenen van steun aan onze industrie voor leveranties ia het buitenland in dien zin, dat de UIT HET ENGELSCH VAN HEADON HILL. g?„Het past u noch mij om over freule Vassili te spreken," zei hij kortaf en daarop trok hij de deur achter zich dicht, zonder acht te slaan op de spottende woorden die zij hem na riep. Hij sloeg echter niet den weg in naar de Russische ambassade. Nadat hij langs het Louvre gegaan was, trad hij een deftig huis, niet ver van de rue Mar cel binnen. Toen hij in de gang ver dween, hfeef een donkere schaduw, die hem van de rue Casse-Tête achter volgd had, eensklaps staan, om daarop zoo vlug mogelijk naar de Russische ambassade te snellen. Dubrofski klopte aan een der deuren van de tweede verdieping. Fortescue deed hem zelf open. Deze had name lijk liever daar een paar eenvoudige kamers gehuurd dan zijn intrek in een hotel te neuten. Voor de wereld had hij hier in Parijs dezelfde opdracht als destijds in Breslau, (ofschoon hij, indien het inderdaad zijn plicht was de ont- 3_ vangst van den czaar met Engelsche oogen waar te nemen, hij dit op zeer zonderlinge wijze deed. Sedert hij drie dagen geleden in Parijs was gekomen, had hij althans zijn kamers nog niet verlaten, zelfs niet voor de maaltijden, die hem van een daar dichtbij gelegen restaurant aan huis werden bezorgd. „Ben je in den bakkerswinkel ge weest en heb je de kaarten uitge reikt vroeg hij. „Goed. Eu had je vorstin er niets op aan te merken Ben je lief tegen haar geweest?" „Een comediant ben ik niet, maar ik heb mijn best gedaan," gaf Boris bedaard ten antwoord. „Ten slotte had ik echter bijna alles bedorven, toen zij op spottenden toon over Irma begon te spreken. Al ben ik ook een on trouw verloofde geweest, duld ik toch niet, dat zij dezen reinen naam zoo lichtvaardig over haar moorddadige lippen brengt." „Het doet me genoegen dat ge dit zegt," zei Fortescue, „maar ik hoop toch dat het u gelukt is, uw ware gevoelens te verbergen en dat ge toen niet zulk een verwoed gezicht zette als gt. uu doet, Dubrofski." De Engelschman ging nu met deu jongen officier als met een vriend om, en zijn toon was thans geenszins mis achtend meer, zooals destijds op Blair- geldie. De jonge Rus besefte dat ook zeer goed en ziju dankbaarheid, dat zijn nieuwe bondgenoot hem niet zoo zeer verafschuwde als hij het zichzelf deed, bleek alleen uit een weemoedigen glimlach. i/Zij heeft niets gemerkt, toen de drift mij overmande ging ik heen", antwoordde hij, „en trouwens al merkt ze ook dat ik niet in mijn humeur ben, dan schrijft zij dit beslist alleen daaraan toe, dat zij mij den laatsten tijd zoozeer verwaarloosd heeft. Olga Palitzin ia zich te zeer bewust van haar macht oter Je mannen, om verzet te duchten van iemand, dien ze eens in haar macht heeft gehad vooral van zulk een blinden dwaas als ik vroeger geweest ben". „Je moet moed hebben, mijn vriend en je zelf niet zóó verlagen", begon Fortescue, toen een geklop op de deur hem eensklaps het zwijgen oplegde. Haastig de revolver, die op de tafel lag, in den zak stekend, hield hij zijn hand nochtans aan het vuurwapen, toen hij deu grendel teiugschoof en de deur op een reet opende. Dadelijk daarop nam hij van een knecht een omvangrijk pak aan, om dadelijk daarop de deur weer dicht te doen en den grendel daarvoor te schuiven. „Ditmaal was mijn voorzorg onnoo- dig", zei hij, vergun mij even dit pak naar de andere kamer te brengen. En nu, Dubrofski", ging hij voort, „heb jij je last volbracht eu rest ons niets meer, dan het resultaat daarvan af te wachten Je weet, dat hetgeen ik vóór heb, ten doel heeft oin miss Metcolfs te beschermen voor de gevaren die haar bedreigen, maar als jij bepaald nut kunt trekken uit hetgeen er komen zal, dan zal niemand zich daarover meer verheugen dan ik". Men merkte aan zijn tooa, dat hij een einde aan het gesprek wilde maken, vandaar dat Boris opstond en dett attaché de hand toestak. „Wat ook het resultaat moge wezen, ge hebt getoond mijn vriend te zijn", zei hij nu op gevoelvollen toon, „maar neem het mij niet kwalijk, dat ik u nu nog even vraag, of ge er zeker van zijt, dat er niet het minste gevaar voor den czaar vervat is in de afspraak die ge met Retofski hebt gemaakt, aan gaande de arrestaties „Wees in dat opzicht volkomen ge rust», antwoordde Fortescue. „Op dat gewichtige oogenblik zat zijn Majesteit veilig en wel in zijn kamers vertoeven. Ik begrijp niet dat jij, die dit plan zoo in alle onderdeden kent, nog eenigen augst koestert". „En gij zelf? Zult ge er ook bij tegenwoordig zijn als deze aartsverra ders en haar handlangers gevat worden?" „Ik zal althans beproeven, maar ge moogt niet vast op mij tekenen, daar ik mij niet van ambtswege in de zaai kan mengen", zei de Engelschman. Zorg maar om op den bepaalden tijd op de afgesproken plaats te zijn, dan zult ge zien wat ge te zien zult krijgen®. Zoodra de adjudant vertrokken was, ging Fortescue naar zijn slaapkamer om het groote pak dat hem zoo even gebracht was, nader te bezien, maar, na zich overtuigd te hebben dat het goed verzegeld was, sloot hij het alleen in een lade van zijn commode, waarop hij deze afsloot. „Daar zal het veiliger zijn, als ik mij niet vergis», zei hij in zich zelf, „want men kan bijna zeker aannemen, dat de berouwhebbende jongelug op zijn weg van Casse-Tête naar hier achtervolgd wordt en Volborth zal nu wel gauw verschijnen, om te hooren wat Dubrofski bij mij kwam doen". Werkelijk werd er op ditzelfde oogen blik al aangeklopt en Fortescue liet iu den hoogsten ambtenaar van de derde sectie met dezelfde voorzorgs maatregelen binnen als hij te voren ge nomen had. Volborth was nu niet vermomd en zag er met de gardenia in het knoopsgat en het dandy-achtig wandelstokje in de hand er juist zóo uit, alsof hij den geheelen middag op de boulevards geflaneerd had, wat toch geenszins het geval was geweest. {Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1923 | | pagina 1