BUITENLAND. FEULLETON. Binnenland. Eigenlyk kan n kind cfe^tvasck et liet'goed ingesmeerd is melSunligKf Zeep, en er wordt dan warm water opcje stort, is al het Werk cjedaar»!! Landbouw, Veeteelten Visscherij. Nö. 3. Donderdag 4 Januari 1928 110 jaargang ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrjjdagavond. GOESCHE Uitgave Naauil. Vennootschap Cfoeschc Courant van 1- AD VERTENT1ËN -5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleeawens Ross' Druil kers en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 12 nar voormiddag. Mil ii INT De kwestie der schadevergoeding- in het nieuwe jaar komt reeds ter stond weer aan de orde de oude kwestie der Duitsohe schadevergoeding, waar over de geallieerden een conferentie houden te Parijs, welke Dinsdag is geopend. Twee plannen zullen daar worden besproken, een Fraosch en een Engelsch. Beide hebben gemeen dat ze als voorwaarde voor een aan Dnitschland te verleenen moratorium de voorwaarde -astknoopen van een stabilisatie van de mark. Maar hiermede houdt ook alle overeenkomst op. Havas meldt dat Poincaré een moratorium van twee jaar zal willen toestaan onder voorwaarde van de volgende onderpanden exploitatie van de rijks-bosscben binnen de grenzen van het program der houtleveranties toezicht op de kolenmijnen in het Roer-bekkenbelasting op de kolen- productieinning van douanerechten op den linker Rijn-oever; heffing op den uitvoer uit Rijn- en Roer-gebied. Het waarborgcomité zon naar Berlijn verplaatst worden. Duitschland moet een plan tot stabilisatie van de mark overleggen en een binnenlandsche leening uitschrijven. Omtrent het Engelsche plan meldt de Times, dat dit o.m. het volgende inhoudt Duitschland moet een eind makea aan de inflatie door zijn begrooting in evenwicht te brengen en de mark te stabiliseeren. Daartoe heeft het een moratorium noodig. Maar de interest moet dan bij het kapitaal geyoegd worden. Tevens moet er in geyal van moratorium een internationale commissie van toezicht ingesteld worden met afdoende rechten van toezicht op de Duitsche financiën Deze commissie moet vaststellen welke som Duitschland van jaar op jaar batalen moet. Zij moet het recht hebbed het moratorium op te heffen, indiei de Duitsche regeering de aanwijzingen der commissie niet naar letter en geest opvolgt Het is onmogelijk met zekerheid den dnnr ran bet moratorium vast te stellen. KDan is er nog eeu derde plan, het Duitsche, maar wij vreezen dat het in jolijs maar met den nek zal worden aangezien. Dr. Cuno, de rijkskanselier, rtaagt voor Duitschland een moratorium en buitenlaDdsche leeningen. Hij heeft fijntjes opgemerkt, dat het uitsche prestatievermogen waar over Frankrjjk zoo hoog opgeeft het best kan worden afgemeten naar het crediet dat de internationale financieele wereld bereid is aan Duitschland te geven. Voorts stelt dr. Cuno samenwerking tusschen de Duitsche en Fransche industrieën voor en eischt ten slotte opheffing van de ber.etting van het Rijnland. En daar in Frankrijk de noodzake lijkheid van de bezetting van het Rijngebied hoofdzakelijk wordt gemo tiveerd met het oog op oorlogzuchtige plannen van Duitschland heeft dit land aan de Fransche regeering laten weten dat Duitschland bereid is samen met Frankrijk en andere aan den Rijn belangen hebbende mogendheden, zich toe te vertrouwen aan een mogend heid, die geen belangen aan den Rijn heeft en zich voor den tijd van een menschenleven plechtig te verplichten IB SAMENZWERING BIT HET ENGELSCH VAN HEADON HILL. Fortescue wist niet dadelijk wat daarvan te denken. Welke beweegrede nen kon ,01ga Palitzin hebben, Du- brofski te 'vragen om zoo lang daarna nog excuses te maken over zijn onbe leefd optreden destijds dit verlangen naar geheimhouding aan te voeren en te staven met redenen, die, naar zij moest weten, noch bij hem zelf, noch bij Laura eenig gewicht in de schaal konden leggen. Het feit, dat zij beiden in Delaval's gezelschap waren gezien, stond in rechtstreeksche tegenspraak oir, zonder een bijzondere machtiging door een volksstemming, geen oorlog tegen elkaar te voeren. Het jaar 1923 opent dus met een vredesboodschap. Amerikaansch» wapens voor Ierland. Een Brilsche torpedojager heeft een Amerikaansch stoomschip aangehouden, waarvan vermoed werd, dat hel wapens en munitie voor Znid-Ierland aan boord had. De patrouilleerende torpedo jagers waren van te voren van de komit van het schip verwittigd, dat dan ook onmiddellijk werd aangehou den zoodra het in Britsche wateren voer. Op bevel van de regeering van den vrijstaat is het schip naar de haven opgebracht. dif i';i Jubileum H. M. de Koningin. Naar wij vernemen zal aan de Huldiging van Hare Majesteit de' Koningin bij Haar 25-jarig Regeerings- jubilenm in 1923 ook deelgenomen worden door den Bijzondereo Vrijwil liger] Landstorm, ue organisatie tot steun aan het Wettig Gezag, waarbij zich ongeveer 45000 verlofgangers van het leger hebben aangesloten. De hul diging door deze organisatie zal bestaan in de aanbieding van een album, be vattende een Eerbiedige Opdracht aan Hare Majesteit, weike eigenhandig zal worden onderteekeud door de leden der Gewestelijke- en Plaatselijke Landstorm Gommissiën en door alle vrijwilligers. Deze wijze van huldiging is gekozen uit hoofde van het eigenaardig karakter van dit Instituut en in de overweging, dat tijdens het Regeeringsjuhileum in de allereerste plaats de eenheid van ons volk moet uitkomen, terwijl toch het overgroote deel der Bijzondere Vrijwilligers aan de huldigingsfeesleu in 1923 in andere corporaties zal deelnemen. Indexcijfers van groothandelsprijnen. Blijkens mededeeling van het Cen traal Bureau voor de Statistiek was het indexcijfer van de prijzen van 53 artikelen in den groothandel in Novem ber 1922, 180 tegen 178 in October 1922 en 188 in November 1921. Voor voedingsmiddelen e. d. alleen bedroegen deze cijfers resp. 172 166 en 186. van B. II. de Johanna eoSTeQ^ loen! Koningin-Moeder. Hare Majesteit de Koningin-Moeder heeft Zondagavond tengevolge van een val ten Haren paleize in het Lange Voorhout, het opperbeen van den waócKt" wel voor 1/tl DE ill EVEN'S fcEELP-WU. VLAAELD1.MGE.IVI I linkerarm ter hoogte van het schouder gewricht gebroken. Er bestaat alle kans op een goede genezing. H.M. de Koningin, de Prins en de Prinses hebben dadelijk een bezoek gebracht aan Koningin Emma en Maandagavond met de zuster van den Prins die ten koninklijken paleize in het Noordeinde logeert het middagmaal gebruikt bij de Koningin-Moeder die aan tafel kon aanzitten. Vacantieregeling voor ambtenaren. Verschenen ia een vacantieregeling voor ambtenaren, welke 1 Januari 1923 ingaat. De duur van het verlof, dat in elk kalenderjaar wordt gegeven, bedraagt bij een bruto jaarwedde (op 1 Januari) van f3500 of minder, 12 dienstdagen, meer dan f3500 tot en met f5500, 18 dienstdagen en meer dan f 5500, 24 dienstdagen. j Faillissementen in Nederland. j Volgens mededeeling van het Han- delsinformatiebnreau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 29 Dec. in Nederland uitgesproken 63 faillissementen tegen 41 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot eu met 29 Dec. 1922 3212 faillissementen tegenover 2207 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. met de bewering dat zij zich in deze vergist had. Hierdoor zou men Du brofski wellicht kunnen misleiden, maar de vorstin was toch te slim om te veronderstellen, dat degenen, die zij in de rue St. Pol had willen vermoorden, daardoor verblind zouden worden. //Ik ben er van overtuigd, dat uw excuses met genoegen aanvaard zullen worden," antwoordde Fortescue, „maar wat de rest van uw vraag betreft, moet u mij eerst zeggen wanneer deze opdracht u verstrekt werd." Zij waren nu al zoo ver mogelijk van het hnis gekomen en toen hij deze vraag stelde, stond de attaché met den rug naar het kreupelhout toe, terwijl Fortescue zich recht tegenover hem bevond. „Dit werd mij eerst van avond op gedragen," antwoordde hij, „toen wij aan tafel gingen, en misschien hebt u het mij wel aangezien, dat die vraag mg hoogst onaangenaam aandeed. Ik had in lang niets van mijn vriendin gehoord en ik schrok toen ik vernam dat zij zich in Schotland ophield en ook dat zij en ik beiden door de derde sectie bedreigd worden, reden waarom zij hierheen kwam, om zich te verzekeren van de stilzwijgendheid van miss Metoolfs en van u." Fortescue vertrok de lippen tot een spotlach, toen hij bedacht hoezeer de handelwijze van Ölga Palitzin, om zich van de stilzwijgendheid van gevaarlijke getuigen te verzekeren, afweek van hetgeen zij aan haar blinden slaaf had opgedragen, en daarop kreeg hij zon- derlingerwijze, door hetgeen de blinde slaaf daarop deed, het eerste vermoeden van het doel van deze laatste begoo cheling. Nog voor dat Fortescue ant woorden kon, zag hij hoe Dubrofski eens klaps van schrik groote oogeD opzette, hoe zijn krachtige gestalte zich eensklaps fier oprichtte en hij naar den rand van het kreupelhout toesprong. Toen hij zich haastig omkeerde zag Fortescue juist een paar woedende oogen en het flikkeren van een mes, en ook nog hoe Dubrofski met uitgestrekte hand de bespiedende gestalte van Meletski, de nihilist met den grijzen baard, vast greep, die in hetzelfde oogenblik ook nog door een ander werd beetgepakt en in de duisternis van het bosch werd geduwd. Daarop volgde nog een korte worsteling en Volborth kwam, nog altijd in z|jn vermomming, uit het bosch te voorschijn. „Dit zal voor u het bewijs zijn dat u goed beschermd wordt'" zei hij, „of schoon ik den lokvogel de gerechtig heid moet laten wedervaren, dat hg zelf al het mogelijke heeft gedaan, om de misdaad, die hij begunstigen zou, te verhinderen. Je deed beter naar huis terug te keeren, Spencer, wantik ben van plan dezen ouden moordenaar nog een poosje los te laten, tot wij ons op gunstiger terrein van hem meester Uit het Drukkersbedryf. In de Zaterdagavond te Amsterdam gehouden buitengewone hoofdbestuurs vergadering van den Alg. Nederl. Typografenbond is het proces-verbaal van het referendum over het ontwerp- collectieve arbeidsovereenkomst in de boekdrukkers- en de boekbindersbe drijven vastgesteld. Over de collectieve arbeidsovereen komst in het drukkersbedrij fzijn6554- stemmen uitgebracht, waarvan 8501 tegen, 2860 voor en 193 blanco, zoo dat zij is verworpen. De bondsver gadering had hetzelfde besluit genomen met 169 stemmen tegen, 53 voor en 3 blanco. Over het boekbinderscontract zijn bij het referendum uitgebracht 1092 stemmen, waarvan 623 voor, 4-00 tegen en 69 blanco, zoodat deze overeen komst is aangenomen. De bondsver gadering had dit ontwerp-contract aangenomen met 88 stemmen voor en 33 tegen. De leden van de werkgevers-federatie die het ontwerp-contract hebben aan- »enomen, hebben krachtens besluit van aun algemeen hoofdbestuur Zaterdag aan hun werknemers, leden van deu Algemeenen Nederlandse!) en Typografen bond, de vraag voorgelegd, of zij bereid zijn, van 2 Januari af op de voorwaarden van loon- en arbeidsduur van de nieuwe collectieve arbeids overeenkomst te gaan arbeiden. Zij, die daartoe bereid zijn blijven gewoon aan den arbeidaan hen, die daartoe niet bereid zijn, is de dienstbetrekking Een gedeelte van de A. N. T. B.-ers heeft verklaard volgens het nieuwe contract aan het werk te willen gsac. Een ander deel heeft geweigerd of wel heeft verklaard eerst de beslissing van hun bond te willen afwachten, wat dan eveneens als een weigering werd beschouwd. Uit verschillende plaatsen (b.v. Den Haag en Haarlem) komt bene in dal de leden van den A.N.T.B. in staking zijn gegaan in de meeste steden echter wordt doorgewerkt op de voorwaarden vande nienwe C. A. O. (Dit is ook het geval te Goes). De voornaamste verschillen met hei oude contract betreffeneen kleine loonsverlaging; verlenging van de 45- nrige werkweek tot een 48-urige en het mogelijk maken van ontslag van een ander dan der laatst aangestelde. Naar Vas Diaz verneemt is de plaatselijke actie door het Hoofdbestuur van den A.N.T.B. overgelaten aan de plaatselijke besturen. Te Amsterdam is men op een groote drukkerij, op advies van het bestuur vanden A.N.T.B. zelf, op de nieuwe voor waarden aan het werk gegaan. Zeeuwsche oesters naar Denemarken. De Denen verkiezen hun Limfjord- oesters boven alle andere. Maar nu is er bericht gekomen, dat de verkoop daarvan is gestaakt en er oesters uit ons land voor in de plaats worden aangevoerd. In de Limfjord heeft zich namelijk den laatsten tijd een massa zeewier opgehoopt en dat heeft zich in zoo dichte lagen op de oesterbedden gelegd dat de oesters er niet onderuit gehaald kunnen worden. Voor ten kunnen maken, Hij zei dit in goed Engelsch, want hij wist dat Dubrofski deze taal niet verstond en hij zorgde er voor zijs stem wat te veranderen. Fortescue knikte toestemmend, schoof zijn arm onder dien van den man, die hem had willen redden en trok hem mede, waarbij hij de schim van den teleurgestelden moordenaar ontwaarde, die tusschen de varens op den grond lag, en door twee bedienden van Vol borth werd vastgehouden. Dub.ufaki scheen niets van dit alles te begrijpen. „Goddank dat u ongedeerd is," bracht h|j eindelijk met moeite uit. „Ik heb ai gedaan wat ik kon, maar uw landsman naar ik vermoed een politiebeambte was mij vdór. Maar hoe kan iemand moorddadige plannen koesteren tegen u, die zoo edel en zoo goed is? Zou het misschien een wild dief zijn Wordt vervolga).

Goessche Courant | 1923 | | pagina 1