Dure Roomboter Ét moor noodig. DE GOESSCHE BOERIN. N\ 1. Nieuwjaarsiiumuier 1928* 110 jaargang Bij dit nummer behoort CLi Bijvoegsel. Oudejaarsavond- FEULLETON. EEN SAMENZWERING BUITENLAND. ALLERFIJNSTE MELANGE Prijs 85 cent per pond. Rechtszaken, ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naam!. Vennootschap) Goesehe Courant ABVERTENT145N van 1 5 regels f 1,20 elke reg» meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt /.weemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleenwons Rass' Drnkkcrs- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangeno men tot 12 nor voormiddag. Hoe zullen wij den uitgang van het jaar bekjjken P Zullen wij weeklagen over hetgeen ging verloren om nimmer terug te keeren f Zullen wij ons ver diepen in vruchtelooze beschouwingen over hetgeen ons boven het hoofd hangt in de nieuwe toekomst Het liefst wilde ik den Oudejaars dag bekijsen zooals een joDge dichte res den avond hfechouwt. Oudejaar is immers met de gedachte aan avond hecht verbondenhet is de avond van 't jaar, deze oudejaarsavond. Ge lijk iedere dag zijn avond heeft, bezit ook het jaar zijn avond, en deze avond van 't jaar heeft ook zijn eigen stemming. Zoo mooi beschrijft haar de dichteres in haar Avond-liedekens Des avonds worden mijn gepeinzen Een hofke van geheimenis Waar bloemen naar het westen wijzen, Waar iedere vogel slapen is Des avonds wordt de wereld kleener En dichter alle ver verleen Die eenzaam zijn, worden alleener, En, die beminnen, méér bijeen. Des avonds weegt er op mijn zwijgen Die schoone menschelijke pijn De drang een innig woord te krijgen En zelf voor iemand lief te zijn. Is dit niet toepasselijk op den avond van het jaar? Vreemd en wonderbaar worden onze gepeinzen, wanneer de wisseling van komen en vergaan ons bewust wordt. Zoo klein is de wereld wat*zijn wij, schielijk stervende men- schjes, die hier in een knus kringetje bijeenzitten, verdwijnend onder de machtige koepelen van het heelal Onze voorvaderen, ons ouderhuis och, wat twintig, vijftig jaar v«rwijderd scheen, hoe dichtbij is het. Het is of ouders en grootouders met kleinkin deren en naneven tezamen wonen. De eenzame op Oudejaarsavond 1 Het gevoel van troostelooze verlaten- h-id, buitengesloten te zijn buiten het kringetje, dat thans, zich zijn broos- beid bewust, bij elkaar hokt, tegen elkaar dringt. Het is inderdaad een schoone, menschelijke behoefte, zich verwant te weten, niet alleen behoeven te zijn in den donkeren avond, die de voorbode is van den alles verzwelgenden nacht. Schenken wij elkander, in deze laatste ure van 't jaar, een innig woordwe hebben allen wel iemand, om vanavond P ,ief voor te zijn! Wat is het eigenaardige van de OudejaarsavondstemmiDg Luistert naar de dichteres Daar ligt erbarmen in den avond. Een goedheid, die geen grenzen weet r Wie's avonds geeft zijn hert, zijn handen, Vergeet zoo goed zijn eigen leed. Daar ligt vergiffenis in den avond O gij, die 'k 's morgens heb gehaat, Ik voel, dat gij, ter schemer-ure, Weer schoon door mij n gedachten gaat. En liefde ligt er in den avond, Zóóveel, dat ik den wreeden man, UIT HET ENQBLSC* TAN HEADON HILL, Het overige van den dag ging nu zoo kalm mogelijk voorbij. Dubrofski begon zich op Blairgeldie al eenigs- zins tehuis te gevoelen, alleen tegen over Laura was hij nog een weinig beschroomd, maar met Fortescue was hij al spoedig op den besten voet en toen de eerste slag van de gong weer klonk, was de jonge Rns even vroolijk als al de andere gasten, die zich nu naar hun kamer begaven om zich voor het diner te kleeden. Daarop had er echter iets plaats, wat Fortescue hoogst raadselachtig toescheen. Hij had aan de deur van Dubrofski's kamer met een schertsend woord afscheid van dezen genomes en zich naar zijn eigen vertrek begeven. Twintig minuten later, Die 't schoonste van mijn droom [ontwijdde, Des avonds weer beminnen kan. Erbarmen, dit is de kern van de oudejaarsavondstemming. Erbarming en goedheid en vergiffenis en liefde. Men heeft Oudejaar wel den Groo- ten Verzoendag genoemd. En terecht. Want op dezen avond verzoent zich, ten overstaan van de eeuwigheid en de eindeloosheid, de nietige mensch met zijn broeder. Het jaar is om. Het jaar is als een dag. De dag is om. De hoeveelste Wij weten het niet, wij raken den tel kwythet gaat zoo snel De dag is om wij leggen ons te ruste om morgen een nieuwen dag te beginnen. Een nieuwen dag Een nieuw jaarMaar zijn niet duizend jaren bij God als één dag f Wij leggen ons te ruste. Tot mor gen 1 Maar 't Is goed in 't eigen hert te kijken Nog even vóór het slapen gaan, Of ik van dageraad tot avond Geen enkel hart heb zeer gedaan Of ik geen oogen heb doen schreien, Geen weemoed op een wezen lei Of ik aan liefdelooze menschen Ben woordeke van liefde zei. En vind ik, in het huis mijns herten, Dat ik één droefenis genas, Dat ik mijn armen heb gewonden Rondom een hoofd, dat eenzaam was. Dan voel ik, op mija jonge lippen, Die goedheid lijk een avondzoen 't Is goed, in 't eigen hert te kijken En zóó z'n oogen toe te doen". Dét is ons zelfonderzoek op Oudejaarsavond. Moge het geen zelfveroordeeling zyn 1 Alice Nahon Op Zachte Vooi- zekens. (Da Ned. Boekhandel, Ant werpen 1921.) AAN NET EINDE. Aan het einde van 't jaar vkomt de behoefte op om den internationalen politieken toestand te vergelijken met dien van verleden jaar. En dan is er over 't algemeen niet veel verbetering te bespeuren. liet is zooals de Paus in zijn Kerst- encycliek schrijft: //Als voor onze dagen schijnen ge schreven de woorden, ingegeven aan de groole Propheten „We hebben den vrede verwacht en er was geen heil, dat tijd van genezing was gekomen en ziedaar de vrees. We verwachten het toen hij weer op de gang kwam, zag hij Dubrofski nu in politiek met den rok aan, de trap afgaan en bespeurde hij dadelijk in diens voorkomen meer verandering dan door de kleeding te weeg gebracht kon zijn. Het gelaat van den adjudant had nu iets kouds en hardvochtigs over zich en ook later, toen zij in bet salon verzameld waren, zag men het hem aan dat bij zich alle moeite moest geven om ongekunsteld te spreken en was hij hier geen vreemde geweest, dan zou iedereen het hem hebben aangezien dat hij verstrooid was. „Mat zou hij hebben?" fluisterde Laura haren verloofde in. „Hij ziet er uit, alsof hij bang is dat wij asperges krijgen en hij niet weet hoe hij die eten moet." Fortescue lachte alleen maar en toen hij zag dat ze nog moesten wachten, spoedde hij zich naar de eetkamer. „Is er niet een briefje voor kapitein Dubrofski hier bezorgd, Meidrun vroeg hij aan den ouden hofmeester. „Ja zeker, mijnheer, heeft hij het dan niet gekregen?" vroeg Meidrun haastig, alsof hij vermoedde dat een Geen Zeep even.' raari LIFEBUOY vooi»1 babi'es en kindenen.j Het legt de basis voon duurzame cjezondheia j en schoonheid der huid Hei overvloedig LiFEBUOY-Zeepsop is een genai vbo£ V de kleinen.. DE LEVEiK ZEEP m VUAftRDlMOStl. Fobrikanlen van Sunpghj-en lux. licht en ziet de duisternissen, we ver wachten het oordeel en het bestaat oiet," van ons i- verre het heil. Want nauwelijks zijn de wapenendoor de oorlogvoerenden van gisteren neer gelegd, of ziehier nieuwe gescb'llen en nieuwe vrees voor oorlog in het na burige Oosten, een toestand op vree- selijke wijze m een groot deel van die landen verergerd door den honger, door besmettelijke ziekten en verwoestingen, die ontelbare slachtoffers maaien bij zonder onder de ouden van dagen, de weerlooze vrouwen en de onschuldige kinderen. Op geheel 't uitgestrekt terrein van den wereldoorlog duren de mededinging en strijd voort, hetzij verborgen onder de handigheid der politiek en verholen in de financieele wisselvalligheid, hetzij openlijk in de pers, in bladen en ge schriften van alle soort, ja, zelfs niet vermeden en kwalijl gesluierd in de sferen, die door 'f en uit bsav natnur rustig en vreedzaam zijn, de sferen der studie, wetenschappen en kunst." De politieke toestand van een land geeft eeD weerspiegeling van den maat- echappelijken toestand. En aangezien Frankrijk iu de internationale politiek de eerste viool speelt, is het wél van eenig belang na te gaan hoe de maat schappij er aldaar uitziet. Victor Mar- gueritte heeft dit gedaan in zijn roman „La Garfonne". En het gevolg daarvan is geweest dat men aan zijn schildering zoozeer aanstoot heeft genomen, dat hij is gedaagd voor een eereraad van het Legioen van Eer. De bekende Nobelprijswinnaar Ana- tole Franc?, p: otesteert hiertegen in een open brief aan het Lcgioeu, waarin hij o.a. zegt Victor Margueritte heeft iu La Garonne de maatschappij geschilderd, die door aen oorlog is gegroeidhij heeft de verdorvenheid getoond, die bij de O.W.-ers ongehoorde afmetingen had bereikt. Iedereen weet het, doordat in deze sehaamtelooze tjjden de uitspattin gen doordrongen tot op de straat. Naar miju gevoelen, is de schilder in die tafreelen nog beneden de werkelijkheid gebleven. Het vele kwaad van een laDgen oorlog had afschuwelijke zeden meegebracht en de moralist heeft deze moeten beschrijven. Dat heeft Margue ritte gedaan op een manier, welke nog den man van goeden smaak verraadt". Blijkbaar ziet het er dus in Parijs nogal onfrisch uit. Eu dit Parijs speelt den rol van zedenmeester en toegrij pende voogd over Duitschland. In de commissie van herstel heeft Frankrijk nü weer doorgedreven dat Duitschland in gebreke gesteld zal worden wegens opzettelijk verzuim in de leveringen van hout. De eenige die tegen stemde was de Britsche verte genwoordiger. De bedoeling die bij Frankrijk voorzit, is natuurlijk duidelijk. Het wil straks op de conferentie te Parijs een erkende grief te berde brengen e.a dan daarna, desnoods alleen, de hand te leggen op den houtaankap in de Duitsche Staatsbosschen aan den linker Rijnoever. Het ziet er voor Europa in het algemeen en voor Duitschland in het bijzonder niet zoo heel rooskleurig uit. Naar alle waarschijulijkheid zal in 1923 Duitschland nog een geweldige crisis door moeten maken in verband VRAAQT UWEN WINKELIER ter verlenging De pittige natuurbotei smaak proeft een ieder onmiddellijk, Verkrijgbaar te Goes hij Wed. Huijsse, Wed. Janse Zonen, Kloosterman, J. Ossewaarde, M. Ossewaarde, Remijn, Veenis, Verbeem, Wessel &Co.te KlOefinge bij: Gebrs. Straub te KrUÏningen bij: H. C. Baarens; te lerseke bij: A. J. v. d. Jagtte Wemel- dinge hij G. Fsiius, Kriense-Lokker. van zijn ondergeschikten zich aan plichtsverzuim had schuldig gemaakt. „Ik heb Karei gezegd het bij den kapitein in de kamer op de tafel te leggen." „Ja hij heeft het ook gekregen," gaf Fortescue losweg ten antwoord. „Ik wil alleen weten hoe het hier is ge komen." „Een zoontje van de wednwe Fer guson heeft het gebracht, toen de gong de eerste maal ging," luidde bet ant woord. „Goed Meidrun, dan is alles in orde," antwoordde Fortescue, die nu in stilte wenschte dat dit laatste meer waarheid behelsd mocht hebben. Wat kon dit bericht toch bevatten, dat Dubrofski daar zoo van scheen te ontstellen P Ook aan tafel bleef men dat op merken. Lady Metcolfs bemoeide zich bijna uitsluitend met hem, maar. al gelukte het hem ook zijn gastvrouw te misleiden, waren er toch nog twee oogen die liem voortdurend met ang stige bezorgdheid gadesloegen. Zoodra de dames d9 eetzaal verlaten hadden, trad de hofmeester op For tescue toe en fluisterde hem iets in. „Ik moet u dit geveo, zonder dat iemand het ziet," zei hij, „een kwar tier geleden gaf een jongen dit aan de achterdeur af," en bij deze woorden reikte hij Fortescue een klein pakje over. „Ook die jongen van de weduwe Ferguson vroeg hij nu even zacht sprekend. „Neen, een ander," antwoordde Meidrun, de kamer uitgaande. Fortescue las het papier eerst toen Fitzharding door het verhaal van een tijgerjacht aller aandacht op zich ge vestigd had. Er stond niets anders op dan „Voorzichtig". Olga weet dat hij hier i s. Zij heeft z:oh met hem in verbinding gesteld. Volborth. Het had geen doel om na te gaan, waarom de vorstin de briefwisseling met Dubrofski weer had opgenomen. Fortescue had niets anders te doen dan toe te zien en de afwikkeling van zaken te verbeiden, en dit had vroeger plaats dan hij wel gedacht had. Nadat de oudere heeren in het salon zich bij de dames hadden gevoegd, gingen de jongere leden van het ge- naar de biljardkamer. For- met de stabilisatie van de mark. Deze is voor den opbloei van Duitsch land een noodzakelijk vereischte, maar gaat gepaard met ernstige tijdelijke be zwaren, die zich thans reeds beginnen af te teekenen. Door de stijging van de mark levert Duitschland aan liet buitenland thans met verlies wat blijkt uit het volgende voorbeeld, dat we ont- leenen aan de N.R.Crt. „De Duitsche cement wordt in Nederland in den laatsteD tijd in con currentie met Engelsche, Belgische- Zwitsersche, ja zelfs Poolsche ceme steedsgoedkooperaaugehoden.Tei tegen ongeveer 2Ü gulden pc. ton vrij schip. De Duitsche cementfabrieken verdienden bij een dergelijken prijs uug goed geld en leverden graag, omdat de binnenlandsche Duitsche cemeniprij-, nieltegenstaande de reusachtige stij ging van de laatste weken, nog veel lager was. Bij een valutastand van 3000 mark voor den gulden zijn f 20 60,000 mark, terwijl de binnenlandsche prijs ongeveer 52.000 mark bedraagt. Maar toen nu aan 't begin van de afgeloopen week de gu'dcn tot 2300 mark daalde, en dus f 20 elechts 46,000 mark waard waren, was plotseling de Duitsche uitvoerprijs veel lager dan de binnenlandsche prijs. Het verarmde Duitschland levert aan een land met sterke valuta tot lagere prijzen dau in het eigen landEn daar de binne.j- landsche prijs een soort miuimum-p voorstelt, beneden welken zonder ver lies niet geleverd kan worden, zoo is daarmede aangetoond, dat in een der gelijk geval de Duitsche mededinging alleen door het nemen van verliezeL mogelijk is". Is er dan geen enkel lichtpunt Het eenige lijkt ons nog de veiklaring van Senator Borah dat da Vereenigde Staten Europa (d. w. z. Duitschland) moeten helpen hoewel zijn motiveering „teneinde geweldige schade voor ds Amerikaansche producenten en een nieuwen oorlog te voorkomen" ons minder gnnstig in de oareu kiiiiis.1. Bovendien heeft Lodge, in overeen stemming met de meening van president Harding, alweer een buiging voor d isoleerende Monroeleer gemaakt. Het licht is dus alweer eenigszins verduisterd, al blijft o.i. de mogelijkheid van een eredietverleening aan Dulsch- land zeer zeker open. Dan is er nog een lichtslipje, n.l. dat de Duitsche nijverheid bereid is de regeering met alle kracht te steunen tot het herstel van het economisch leven. Rechtbank te 's-Gravenhage. De belladonnavergiftiging in Den Raag. Uitspraak is gedaan in de zaak tegen P. C. T., huisvrouw van P. 47 jaar, zonder beroep te 's-Gravenhage, thans gedetineerd, die terecht heeft gestaan in verband met een geval van bella-donnavergiftiging. De rechtbank verklaarde de bek!, schuldig aan het misdrijf van art. 174 van het Wetb. van Strafrecht, het uit deelen van waren, wetende, dat d:ze tescue nam daar op een sofa plaatsen bespeurde al spoedig dat er i?ma- 1. naast hem kwam zitten. „Ik zou graag een paar woorden onder vier oogen met u wisselen," hooide hij nu ook Boris zegger,. „Zo. u zoo goed willen zijn even met au. mee te gaan Fortescue stond dadelijk op en ging door de verandadeur nasr buiten. Du brofski volgde hem, maar hij begon eerst te spreken, toen zjj op eenigen afstand van de vensters waren en dan nog zoo zacht en aarzelend, alsof bij een van buiten geleerd lesje moest opzeggen. „Ik zou graag door uw tusschen— komst miss Metcolfs mijn excuses wil len aanbieden, over de wijze waaro ik haar destijds te Bresiau heb aan gesproken," begon hij, „en teve heeft een vriendin mij opgedrag instantelijk te viagen niets te ve van hetgeen die Delaval Lindberg in hnis heeft/geitaa vriendin, die hem aanbevolen misleid gewordeD, en zij zou dood-ongelukkig de Russische politie dit (Wor

Goessche Courant | 1923 | | pagina 1