Donderdag 14 December 1922, 109 jaargang, NIECWJAARSWENSCHEN BUITENLAND. FEUILLETON. ££N SAMENZWERING STADSNIEUWS. N#. 148. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, ia Goes f 2,—, buiten Goes t 2, Afzonderlijke nummers i cent. Verschijnt Maandag-, en Vrijdagavond. goesche Uitgave Naaml. Vennootschap Goesche Courant ABVERTENTIÉN van 15 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleenwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 13 nar voormiddag. courant Zij, die zich met ingang van 1 Januari 1923 op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. in het Nieuwjaarsnunamer wor den, zooals gebruikelijk is, bij vooruitbetaling geplaatst tegen 75 cent, voor hoogstens G regels. Opgaven worden zoo spoedig mogelijk ingewacht, doch uiter lijk WOENSDAG 27 DECEM» BER, vóór 's middags 12 uur DE ADMINISTRATIE. Om het Roergebied. Het is te Londen gegaan, zooals wij io ons vorig overzicht reeds schreven. Frankrijk wil het Roergebied bezetten. Het is bereid aan Duitschland een moratorium van ,2 jaar te verleenen voor de betalingen in specie en een vermindering der vergoedingen in na- tura; het wil aan Duitschland zelfs een crediet van 500 millioen goudmark geven (op voorwaarde dat de Duitsche Rijksbank een gelijke som deponeert) om de mark naar boven te brengen. Maar bet Roergebied moet bezet wor den. Cartaginem delendam esse (Men kan dat uitbreiden der bezetting ver zachtend noemen een controle op de ui ij uca of als het trekken van een douane-cordon om het Roergebied, in wezen blijft het 't zelfde.) Voorts zouden de geallieerden 25 pet. van de waarde van den Duit- schen uitvoer in den vorm van uit gaande rechten heffen. Van het Duitsche voorstel wil Frankrijk niets weten. En toch wordt dit voorstel door de Times b.v. als redelijk beschouwd eu een groote voor uitgang en Bonar Law achtte beraad slaging er over nuttig. Io deze voorstellen wordt de stabi lisatie van de mark op den voorgrond geplaatst. De Duitsche regeering wil beginnen de mark met eigen middelen te stabiliseeren en dan haar streven voort te zetten met behulp van bui- tenlandsche crediet. Verder worden voorstellen gedaan tot het aangaan van een buitenland- sche en een binnenlandsche leening in goud. Het geheele bedrag der bui- tenlandsche en de helft van de bin nenlandsche leeuing zijn voor de schadevergoeding bestemd, terwijl de andere helft van de binnenlandsche moet dienen voor de stabiliseering van de mark. Tevens wordt voorgesteld om drie milliard Duitsche goudmark schatkistbiljetten uit te geven voor de schadevergoeding. Deze biljetten zullen ter hand worden gesteld aan de Com missie van Herstel en werden gewaar. 36 uit het e.ngelsch van HEADON HILL. Irma werd nu daardoor echter nog angstiger te moede. Zij wist zeer goed dat zij in haar brief aan Laura den naam van Olga Palitzin niet had ge noemd en indien deze nu in haar reis gezellin nochtans de vorstin herkend had, dan was dit alleen verklaarbaar, doordat Volborth Fortcscue iu alles had ingelicht en daarom was deze dan ook geenszins te vertrouwen meende zij vandaar dat ze hem dan nu ook mét ee» smeekenden blik aanzag. „Dat was zeer edelmoedig zeer handig indien n slechts begon zij, toen Fortescue, die haar augst begreep baar in de rede viel „Het niet slechts in het belang is van de 'Russische geheime politie dat ik dit heb gedaan, wilt u zeggen en ik ben blij dat ik nu in de gelegen heid ben u alles duidelijk le maken. Mijn eerste bedoeling, bij al wat ik borgd door de ontvangsten van in- en - uitgaande rechten. A Is gebreken van deze regeling noemt de Times dat niet gerept wordt van het Entente-toezicht en dat de ontvangsten van Duitschland'^ in- en uitgaande techten geen voldoenden waarborg geven, tenzij die rechten in goud werden geheven. (Deze fout kleeft dan ook het laatste punt van Poincaré's plannen aan). De Duitsche voorstellen zijn echter reeds bij vooibaat verworpen door drie der vier geallieerden. Mussolini is plus impérealist que la république en Theunis (België) luistert als de be kende foxterrier van de gramafoon- reclame naar his master's (Poincaré) voice. Tevergeefs heeft Bonar Law hier tegen in gebracht dat dwangmaatregelen volgens de Britsche opsnbate meening improductief zijn, de andere heeren stoorden zich hier niet aan. En in allerijl heeft Law toen een kabinets raad bijeengerr epen om te beraadslagen wat de Engelsche regeering nu moet doen. Waaruit rel blijkt, hoe gevaar lijk de toestand is. De tegenwoordige Engelsche premier, wiens gezondheidstoestand eenigszins précair is, schijnt vóór alles pais en viêe le wenschen. „Geen ruzie I" Dan kon Lloyd George ander3 uit den hoek komen en zijn tegenstanders soms ongezouten de waarheid zeggen Het Britsche kabinet heeft echter al evenmin raad weten te schaffen als de premier. Wél heeft het besloten de twee groote slagschepen op stapel te zetten, waartoe zij nog tot 31 December het recht heeft, volgens het verdrag van Washington. Staat dit besluit misschien in verband met de conferentie van Londen en heeft men zich gehaast nog van dit recht gebruik te maken De bijeenkomst der vier geallieerde ministers is tenslotte als een nachtkaars uitgegaan. Ten einde raad heeft men besloten hegin Januari nog maar eens te Parijs te vergaderen. Op hoop van zegen Aardbevingen in Japan. Er hebben Zondag hevige aardbe vingen gewoed in het Noorden en Zuiden van Japan. Tengevolge van de bevingen in het voorgebergte van Sjimbara en Kijoesjoe zijn, naar de Daily Mail meldt, 23 lieden gedood Ha een zyafêrv flagjA Voelt U zich'verhit,Warrig sfgem&t en nerveus. Probeer een LlfEÖUO'X.bad,' Wrijf hét overvloedig,roomach. tig schuim terdege in Uy huid. En U verlaat het bad verfrischt, j \opgewekt,....Uw huid tintelend \van gezondheid enreinVteidr Het faalt nooit. Probeer heb. Het beroemde R.OODE tablet met de heerlijke rjez on dheïdsgeur. 0£ i ever'5 2eep w VLAARDirlGEtt Fabrikanten van Sunlight en Lux. en 22 gewonl. De huizen daar zijn totaal verwoest. De landelijke bevol king, in de herinnering aan een der gelijke ramp 10 jaar geleden, ontvlucht de streek. De treinen zitten stampvol. Het gedonder van de nitbarsting van de Oentsen is tot in Nagasaki hoorbaar. De aardbevingen op Kokkaido, het Noordelijkste eiland, waren ook hevig, doch hebben minder verwoestingen aangericht. waar te nemen om de begrooting zoo sober mogelijk te houden en ook thans weer de alleszins gewenschte zuinigheid te betrachten. Ten aanzien der begrootiag van in komsten heeft zij geenerlei opmerking te maken. Wat de uitgaven betreft, moet zij echter enkele opmerkingen en wen schen naar voren brengen. Allereerst gaf Hoofdstuk II Afdee- ling 1 aanleiding tot een uitgebreide bespreking der jaarwedden van de amb tenaren en beambten in dienst der Gemeente. Alhoewel vergelijkenderwijs h.i. op merkingen zouden zijn te maken, kwam zij na ampele overweging tot de con clusie, dat het de voorkeur verdient de salarissen ouveranderd te laten, doch alle ambtenaren en beambten, in navolging van den Staat, te doen bij dragen voor pensioen, waardoor het onder hoofdstuk XlJl art. 3, volgno. 217, geraamde bedrag van f40419,66 f 21743,02 f 18676,64 belang- rijk zou kunnen worden verminderd. Zij doet het voorstel cm, in navolging van de Rijksambtenaren, hen te doen bijdragen 3 pet. voor eigen en 5J pet. j voor weduwen- en weezenpensioen. (Blijkbaar bedoelt de commissie dus dit laatste percentage tot over een maximum van f 3000. Red. G. Crt.) Stukken voor den Gemeenteraad. Rapport Begrooting 1923 der Financieele commissie. Wij lateu hier volgen het rapport der financieele commissie over de be grooting 1928. Kon de Commissie het vorig jaar met alle gerustheid getuigen, dat de begrooting stond in het teeken der bezuiniging en dat daarbij de wijsheid niet was bedrogen, ook dit jaar is er dezerzijds alle aanleiding tot een woord van waardeeriDg aan het adres van het College van B. en W., wijl h i. bij schier alle posten het streven val Zij meent, dat waar schier overal, ook in hel particulier beorijf, de loo- nen worden ve minderd of eene inhon ding voor pensioen plaats heeft, het niet onbillijk mag heeten, dat ook de ambtenaren en beambten oer gemeente Goes, zonder onderscheid, het hunne bijdragen tot versobering der begroo ting van uitgaven. Zij ie van oordeel, dit de prijzen der levens- en andere dagelijkecbe be. hoeften gestadig dalen eu al is het een allesbehalve aangename, toch vindt zij het een noodwendige boodschap, om haar gevoelen in dien geest kenbaar te maken. Ten aanzien van het salaris van den Gemeente-Ontvanger oordeelt met B. eo W,, in hunue beschouwing aan den Raad do. 23 November j.l. met betrekking tot de door Gedepu- teerdeJStaten ontworpen nieuwe rege ling der jaarwedden dier ambtenaren, dat de bestaande regeling voor een ambtenaar, die een volledige dagtaak deed, was altijd om u, als de vriendin van Laura, te helpen om te bereiken, hetgeen u vóór alles verlangt, kapitein Duhrofski te bewaren voor nieuwe verwikkelingen en moeilijkheden. Mijn tweede bedoeling was om mijn oulen vriend Paul Volborth eveneens te hel pen om zijn doel te bereiken, maar dat alleen op een wijze die niet met de uwe in strijd komt. Daarop geef ik u mijn woord van eer." „En ik vertrouw u nu dan ook ten volle," riep Irma uit. „Het was niet zoozeer tegen u zelf dat ik wantrouwen koesterde, als wel tegen uw vriend schap voor Volborth." Na deze ophelderingen was alle misverstand nu opgelost en Fortescue ging voort met uit te leggen dat het beste wat gebeuren kon, zou zijn, dat het Volborth gelukte iederen aanslag, tegen het leven van den czaar gericht, te verijdelen en ten slotte de samenzweer ders bij de uitvoering van een plan te grijpen, waar Dubrofski noch middellijk noch onmiddellijk brj betrokken was. Irma vertelde nn, dat Boris na het vertrek uit Breslau eerst prikkelbaar, daarna angstig en bezorgd was geweest, tot hij na het bezoek aan het Deen- Bche hof kalm en nadenkend was ge worden naar zij vermoedde omdat het telegram van de vorstin uitbleef. Van hetgeen te Boulogne was voorge vallen, sprak Fortescue niet, daar hij dat alleen voor Volborth interessant vond. Een uurtje gezellig babbelen met haar Engelsche vriendin en de ver loofde van deze, vroolijkte Irma zoo danig op, dat zij weder geheel de oude scheen te zijn. „Ik verzoek u beiden echter drin gend u noch om mijnent noch om iemand anders wille in dat Russische wespennest te steken,, zei ze echter ten slotte, „want de menschen, die zich bij Olga Palitzin hebben aangesloten, schrikken voor niets terug en ik zou niet willen dat een van n beiden het slachtoffer werd van haar wraakzucht." Na (deze woorden gingen zij samen gearmd weg en zagen zij zoodoende niet, hoe het gelaat van Fortesene eensklaps betrok. „Ik ben bang dat wij haar wraak zucht al hebben opgewekt, of althans haar drang tot zelfbehoud," mompelde hij, toen hij de trap opliep. Wat zou freule Vassili wel zeggen, als zij wist dat Laura en ik door de saamgezwo» renen, en met recht, voor de eenige menschen gehouden worden die hen kunnen herkennen. Ik moet straks dadelijk aan Laura vragen of ze in de j laatste dagen iets bizonders heeft ondervonden." Hij was eerst den vorigen avond te Blairgeldie gekomen en daar het huis vol gasten was, had h(j haar nog geen oogenblik alleen kunnen spreken, maar hij moest dit nu niet langer uitstellen, daar was hij ten volle van overtmigd. Nadat Lady Metcolfs en Lauta naar Schotland waren vertrokken, was hij nog een paar dagen te Londen geble ven, en had hij toen gemerkt dat men hem in het oog hield. Op zekeren avond, toen hij de Junior Carlton Club verlaten had, had hij in den man, die het portier van zijn rijtuig open deed, den persoon herkend, die hem den dag te voren, anders gekleed, tegen was gekomen in de gang van het huis, waarin hjj zijn intrek had genomen. Verder was een aDdere heer, ditmaal een fijn gekleed, deftig personage, die hij vroeger eens op het ministerie van Buitenlandsche zaken ontmoet had, als arbeider verkleed met hem in denzelf den trein door de onderaardsche viaduct gestoomd, vandaar dat hij het noodig oordeelde haar te vragen, of zij wel- benevens financieele verantwoordelijk heid heeft, geenszins te hoog is te noemen, doch zij meent dan ook dat dien overeenkomstig de administratieve en andere hulp, die deze ambtenaar noodig heeft, niet door hem, doch door de Gemeente moet worden be taald. Zij doet mitsdien het voorstel uitgaande van de onderstelling, dat de Gemeente-Ontvanger deze hulp niet kan ontberen post 93 der begroo- tiog te verhoogen met het bedrag, dat vorig jaar voor bnitengewone admini stratieve hulp op de begrooting voor kwam ad f489,— en aldus te brengen op f 780,of wat misschien beter ware (omdat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat de werkzaamheden later blijken, b.v. tengevolge, der inning van den Hoofdelijken Omslag door het Rijk, meer te zijn verminderd dan men thans vermoedt) dien post weer als „buitengewone" administratieve hulp er op te brengen. Hoofdstuk IV afdeeling 1 (politie). Het totaal bedreg dezer afdeeling geeft de Commissie aanleiding Burgemeester en Wethouders te adviseeren om bij vacatures eerst na zeer ernstige overweging der noodzakelijkheid, tot vervulling over te gaan. Nu meerdere politiebonden zijn of worden opgericht, terwijl reeds een asnvraag om subsidie van een anderen politiebond is afge wezen, stelt zij, ten einde geen onder scheid te maken, voor den post be trekkelijk subsidie aau de Vakschool van den Alg. Ned. Politiebond, no. 113 der begrooting, te schrappen. Ten aanzien van post 181, toelage aan de Ambachtsschool en de Vakschool voor meisjes, is de Commissie eenparig van meening, dat net bedrag van f 18823.70 dat ten laste der gemeente Goes komt, te hoog is. De vraag rijst of, speciaal wat betreft de Vakschool een dergelijke groote jaarlijksche uit gaaf is gewettigd en of door vermeer dering van schoolgelden (cursusloon), vooral waar het aangaat de ontwikkeling van beter gesitueerden, of van personen, bij hen in dienst, deze post ware te verminderen. In elk geval zou de Commissie het toejuichen, indien deze post aanmerkelijk kon worden ver minderd, en ligt het in hare bedoeling, om na verkregen inlichtingen van B. en W. - bjj de behandeling van dezen post in den Raad een nader voorstel te doen. Gasprys. De gascommissie doet aan B. en W. toekomen de gasprjjsberekening voor het jaar 1923 van den directeur van het gemeente gasbedrijf, den heer K. K. Brink, waarmede de meerderheid der oommissie zich kon vereenigen. Blijkens de kostprijsberekening, welke gebaseerd is op de thans geldende en te verwachten prijzen van kolen eu cokes, terwijl verder is uitgegaan van de verkregen nitkoinsten over de eerste 10 maanden van 1922, zal de kostprijs van het gas ruim 10 cent per M8. bedragen. Volgens de jaarrekening over 1921 bleef nog ongedekt een verlies van vorige jaren van ruim f 17000, terwijl volgens de becijferingen van 1922 vermoedelijk een netto winst zal worden licht ook iets bizonders had opgemerkt. Blairgeldie lag niet ver van Balmoral en Sir James Metcolfs behoorde tot den kleinen kring uitverkoornen, die de koningin hare Hoogland-buren noemde en van daar was het dan ook hoogst natuurlijk, dat er aan het tweede dejeuner hoofdzakelijk over de koningin werd gesproken. De czaar was met den prins van Wales op de jacht, koii sir James aan het gezelschap mededeelen en Irma kon hun vertellen dat de koningin en de czarina een ry toer naar Glassalt Shiel ondernomen hadden. Voor Laura was alles wat de vorste lijke personen betrof op den achtergrond geraakt, tegenover haar belangstelling voor haar nieuwe fiets. Het geluk had haar ia zoo verre begunstigd, dat zij naast iemand zat die eveneens met het fietsen dweepte, zoodat zij naar hartelust kon uitwijden over het prachtige, fonkelnieuwe „karretje," dat Fortescue haar uit Londen had meegebracht. De heer Fitzharding, die voor zijn lever kwaal uit Indië was teruggekeerd, had ondanks zijn rijpen leeftijd nog teeren fietsen en luisterde nu met belang stelling naar haar verhaal. {Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1922 | | pagina 1