SUNLIGHT CA0EAUX1 K°. U7 Dinsdag 12 December 1922 109 jaargang EEN SAMENZWERING N1EGWJAARSWEMCM BUITENLAND. FEUILLETON. BLIJFT DUS SPAREN OE LEVER'S ZEER MAATSCHAPPIJ, VLAARDIN6EN. Staten-Generaai, Binnenland. Rechtszaken, Stadsnieuws, ABONNEMENT Prije per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers a cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOME Uitgave Naam). Vennootschap Goesche Courant en Kleeuwens A1VERTBNTIÉN van 1—5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 10 uur voormiddag. mum Zy, die zich met ingang van 1 Januari 1923 op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. in het Nieuwjaaisnuoamer wor dt®, zooals gebruikelijk is# bij vooruitbetaling geplaatst tegen 75 cent, voor hoogstens 6 regels. Opgaven worden zoo spoedig mogelijk ingewacht, doch uiter lijk WOENSDAG 27 DECEM BER, vóór 's middags 12 uur, DE ADMINISTRATIE. DE COHfERENTIE TE LOJIDEJt Te Londen hebben de eerste ministers van Engeland, Frankrijk, Italië en België Zaterdag de eerste van een nieuwe reeks bijeenkomsten gehouden over de Duitsche schadevergoeding en de onderlinge schulden der geallieerden. Het belooft een belaugrijke conferen tie te worden; vandaar dat Amerika is vertegenwoordigd door de gezanten der vier groote Westerscbe hoofdsteden en door den vertrouweling van president Harding, senator Mc. Cormick. Italië meent dat Duitschland betalen kan Frankrijk hoopt dat Duitschland niet aan zijn verplichtingen zal kunnen voldoen en vlast er op dan het bezette gebied uit te breiden en Bonar Lav heeft onlangs in het Lager Huis te verstaan gegeven dat Engeland niet kan afzien van zijn aandeel in de Duitsche schuld, noch van zijn vor deringen op de geallieerden. België danst natuurlijk naar de Fransche pijpen. Behalve Mussolini schijnt men er wel algemeen van overtuigd te zijn dat aan Duitschland in Januari een nieuw moratorium zal moeten worden verleend. De vraag is nn maar of dit zal geschieden in ruil voor een verdere bezetting die ten slotte op annexatie zal uitloopen van den linker Rijnoever. Ongetwijfeld zou daardoor het effect van het moratorium geheel verloren gaan. Frankrijk heeft echter vanaf Ver sailles zijn zinnen op het Duitsche gebied gezet. Hoort hoe nu de bladen ffeemen De Petit Parisien zegt, dat Frankrijk met de uitbreiding der bezetting geen verrijking beoogt, alleen maar druk op de Doitsche industrie wil uitoefenen. Volgens de Matin moet het Roerbek ken aanstonds bezet worden en het blad vergelijkt dit met de gevoelloos. making, die gehoorzaamheid van den patiënt tjjdens de noodige operatie verzekert. Het blad verwart blijkbaar ver- 85 •it het engelsch van HEADON HILL. Zoodra zij in de gang kwam, ont waarde zij daar een troep smerig uit ziende vrouwen, die haar rustig lieten passeeren en even later ontdekte zij haren verloofde, die daar nog altijd stond met den loep van de revolver op de vorstin gericht. Fortescue was nu op het punt zijn bezinning te ver liezen en dit zou bijna tot zijn verderf zjjn geworden, want Delaval greep nu weder naar zijn heup, hetgeen hem weder tot zich zelf bracht en de revol ver andermaal deed richten. Olga was de eerste die sprak. „Hebt u de papieren meegebracht, miss Metcolfs vroeg ze. Rondt u me voor zoo dom was de glimlachende wedervraag van Laura. „Ik wilde toch eerst zien hoe het hier gesteld is en ik geloof nn, dat dit zeer verstandig van mij was. Is u de per soon, die tweedracht heeft gezaaid tnssohen Boris Dubrofski en Irma dooving met amputatie en in dit geval amj. «talie van de gespierde armen van 1 Duitschland, die de schadeloosstelling j moeten verwezenlijken. Tegen het dreigende Fransche an nexatie-gevaar, waarschuwt L'.oyd George in een, door Poincaré natuurlijk terstond bestreden, artikel in de Deut sche Alg. Ztg. Hij zegt In Frankrijk zijn lieden, die de annexatie van gebieden eischen, die door een ander ras worden bewoond. Zij moeten gewaarschuwd worden, dat een dergelijke stap hun de sympathie van Groot-Britannië en Amerika zon doen verliezen, en dat, wanneer de onvermijdelijke bevrijdingsoorlog zou uitbreken, Amerika en Groot-Britannië met hun sympathie openlijk aan de zijde dergenen zouden staan, die voor hun nationale vrijheid zanden strijden. En het artikel besluit aldus „Lloyd George besluit zyn artikel aldus: Wanneer Frankrijk Groot- Britaunië's waarborg tot bescherming zijner grens had aangenomen, zou elk voorwendsel zjjn verdwenen voor an nexatie van den linker Rijnoever. Wanneer hiervan de verklaring is, dat de Fransche ministers besloten zijn onder geen voorwaarden, ook niet na affoop van den bezettingstermijn, hel leger van den Rjjnoever terng te trek ken, dan begint er een nieuw hoofd stuk in de geschiedenis van Europa en de wereld, en men moet vreezen, dat dit zóó verschrikkelijk zal zijn, als de menschheid er nog nimmer een heeft beleefd. In Europa zijn 70 millioen Duit- schers. In één generatie zijn het er misschien 100 millioen. Zij zullen geen rust hebben, zooiaug millioenen hunner landgenooten op den anderen oever van den Rijn onder een vreemd juk zuchten en het zal slechts een quaestie van tijd en van omstandigheden zijn, op welk tijdstip de onvermijdelijke be vrijdingsoorlog begint." De conferentie fe Lausanne De Turken hebben het verwachte voorbehoud gemaakt ten aanzien van de voorstellen der geallieerden. Zij eischen o.a. meerdere waarborgen voor de verdediging van Koutantinopel. Aan deze wenschen zal vermoedelijk tegemoet gekomen worden. Toegegeven - De Duitsche regeering zal waar schijnlijk niet alleen verontschuldigingen aanbieden maar ook de geëischte som van 1 millioen goudmark betalen in verband met de incidenten te Passau en Ingolstadt. Mensen de nobelprijs. Het zal zeker algemeene instemming vinden, dat Nansen, de redder vti zoovele Russische ongelukkigen, den nobelprijs voor den vrede heeft ge kregen. Wie heeft den oorlog gewonnen? De Engelsche afgevaardigde in een commissie van den internationalen mijnwerkersbond zeide tegen Barthou, den voorz. der commissie voor herstel; „De Engelsche mijnwerkers vragen ons dikwijls, wie nu eigenlijk den oorlog Vassili Andermaal werden de hoofden bij elkaar gestoken en Fortescue fluisterde Laura nu in „Laat de zaak nu maar verder aan mij over, kindje." „Dat zal ik ook doen," antwoordde zij„je schjjnt de bende al onder je macht te hebben. Op hetzelfde oogenblik hoorde men de voordeur opengaan cn ontstond er opsohudding onder de schelmen. Een mooie vrouw met verwilderde oogen drong zich door de mannen heen. Anna Tsigorin Anna Tsigorin riep men van alle kanten. „Vlucht, maakt allen dat ge weg komt," riep deze in de Fransche taal. „Ik kom zoo even nit de gevangenis en bemerk hier aan de deur dat men mij achtervolgt. De spionnen van de derde sectie staan buiten en znlien het oog houden op al wat wij gaan doen." „Haastig iedereen de deur uit en rendez-vous in centrum no. 5," bevai Olga, terwijl zij met angstige oogen naar de revolver keek, die nog steeds op haar gericht was. In ongelooflijken tijd was de kamer leeg met uitzonde ring van Laura en Fortescue, die nog altijd het wapen gericht hield op de apur, waardoor de vorstin ontvlucht was. Uitknipsels van SUNLIQHT en LUX doozen, welke ons na 15 December te onzen kantore bereiken, zullen niet meer voor groote prijzen als auto, piano etc. in aan merking komen- De wedstrijd voor de groote premiën sluit op Vrijdag 15 dezer, des namiddags om 5 uur. De uitknipsels BLIJVEN GELD1Q voor het verkrijgen van de geschenken, welke in den catalogus vermeld staan, doch voor de uitknipsels, die ons na 15 December bereiken, gelden weder de hoeveelheden van den catalogus, dus weder 15, 25 en 50 uitknipsels en niet meer 8, 15, en 25 uitknipsels. Ons plan is om in 1923 een nieuwen, belangrijk uitgebrei- den catalogus uit te geven met hoogst aantrekkelijke prijzen. Pabrikanten van TW1NK en LIFEBUOY. TWEEDE KAMER. Vrijdag werd voortgegaan met de begrooting van Marine. Minister Westerveld, de verschillende sprekers beantwoordend, zeide o.a. te willen streven naar het grootst moge lijke rendement van de vloot. Daarvoor achtte hij echter spoedige behandeling der vlootwet noodzakelijk. Naar beper king der peraoneelaitgaven wordt gestreefd. Overwogen wordt voorts een verhooging van dtn pensioengerechtig den leeftijd van hel marinepersoneel. Een afdoende regeling der geestelijke belangen der schepelingen is op komst. gewonnen heeft. Wij hebben honderd duizenden uit onze kringen in het veld gezonden en thans hebben wij 70.000 werkloozen. Het is ons niet duidelijk waarvoor de Doitsche mijnwerkers overwerk moeten doen, terwijl wjj geen werk hebben. Wat wij willen is een betere ekonomiea. Uit Inland De opstandelingen hebben een post trein uit het Westen van Ierland buiten Dublin aangehouden en den passagiers gelast naar de achterste rijtuigen over te gaan. Zij besprenkelden de rest van den trein met benzine, staken die in brand en brachten de locomotief aan den gang. De reizigers sprongen in paniek nit den brandenden trein. Velen werden gewond. De militaire put. Naar de Tel. verneemt zijn bij de artillerie-inrichtingen aan de HemSrug voor ongeveer 2 millioen onbrnikbare munitie opgelegd. Een verhooging van 85 millioen. Ingediend is een suppl.-begrooting van financiën 1921 tot een totaal van ruim 85 millioen. O.a. wordt aange vraagd rnim anderhalve ton, zijnde een kastekort van den thans ontslagen ontvanger der Registratie en Domeinen te Wageningen. Verlaging goederentarief. Bij onze spoorwegen zijn deaer da gen weer eenige vrachtverlagingen tot stand gekomen. Zoo is voor het ver voer van versohe visch als bestelgoed of als bestelgoed-snelvervoer een spe ciaal tarief in werking getreden, dat IX. De gesprongen banden "Dat was een mooie stoot en hij heeft de partij gewonnen," riep Laura, terwijl zij de queu weglegde en bij Irma Vassili ging staan, die op een Jaag stoeltje, vóór het open raam van de biljartkamer op Blairgeldie zat, terwijl Fortescue het biljart nu afveegde en de ballen opborg. „Hoe heerlijk jou hier te hebben, lieveling," zei Laura, „en hoe lief van de czarina je verlof te rerleenen. Spen cer eD ik sterven bijna van verlangen om te hooren, hoe het je dien tijd gegaan is.' Irma Vassili was even van Balmoral overgekomen en daar de biljartkamer op het kasteel toen juist vol gaBten was, konden ze nu voor het eerst een oogenblik vryuit samen spreken. „Ik heb feitelijk niet veel te ver tellen", zei de jonge hofdame nu, in Kopenhagen is niets verdaohts voor gevallen en ik geloof dat Yolborth Boris niet meer zoo in het oog houdt als vroeger. „En kapitein Dubrofski zelf? Merk je nog niet dat hij wat verstandiger wordt?" vroeg Laura. „Als je daarmee bedoelt, of wy weer ongeveer 20 pet. reductie geeft op de bestaande vrachten. Voor bestelgoed- zendingen levende dieren van kleine gestalte, zooals pluimgedierte, konijnen e.d. is een vrachtverlaging van 25 pot. verleend. In geval voor ijl. en vraohtgoederen (bij wagonlading), die blijkens de ta rieven gewoonlijk op opeu wagons vervoerd worden, gesloten wagens wor den verlangd, wordt bovengenoemd tarief met 10 pet. verhoogd. Het verhalen der pensioen bijdragen. De algemeene maatregel van bestuur is verschenen, regelend het verhalen van de pensioenbijdrage van ambte naren, door inhondiog op de wedden, n.l. 3 pet. voor het ambtenaarspenBioen en öj pet. voor het pensioeu van we duwen en weezen. Arrondissements Rechtbank ie Middelburg. Zitting van 8 December 1922. Heden werden de volgende zaken behandeld J. P. 52 jaar, oesterkweeker te Ierseke, werd beklaagd dat hy op 80 October 1922 te Ierseke aan Jacob Prins beleedigende woorden heeft toe gevoegd. Eisch f 10 of 10 dagen hechtenis. A. D. 41 jaar, koopman te Wolp haartsdijk, werd ten laste gelegd dat hij op 30 October 1922 te Wolphaarts. dijk, Jan de Jager en Marinus Jan de Jager mondeling heeft beleedigd. Eisch f 10 of 10 dagen hechtenis. verzoend zijn, dan moet ik je zeggen, dat daarop nog in het geheel geen voornitzicht bestaat', gaf Irma beslist ten antwoord. Het hangt na ook niet meer van Boris af ik zou nooit met een man kunnen trouwen, dien ik niet meer achten kan. Het eenige wat ik nog hoop ter wille van onze vroegere liefde is, dat hij niet te veel te lijden zal hebben voor zijn dwaas heid." „Hoe gedraagt hij zich dan vroeg Laura nu weer. „Is bij „Hoe prachtig is die nevel op de bergen," zei Irma nu eensklaps, toen Fortescue naar hen toekwam. Hij zaf er de laatste dagen niet best nithij had blauwe kringen onder de oogen en zijn wangen waren ingevallen. De reden daarvan zal ons spoedig duidelijk worden. Laura had al dadelijk gemerkt, dat Irma haar verloofde niet scheen te vertrouwen, vandaar ook dat zij dade lijk van onderwerp van gesprek was veranderd, toen Fortescne zich bij hen voegde en zij besloot nu daar veran dering in te brengen. Tot nu toe had den ze geen van beiden nog gesproken over de gevaarlijke oogenblikken, die ze te Boulogne hadden doorgebracht, alleen van Yolborth was dit bekend, Ruadsagendu. Openbare vergadering van den Rasd der gemeente Goes op Donderdag 14 December 1922, des namiddags twee nur, zoo noodig voortzetting des na« middags acht uur. Pnnten van behandeling 1. installatie van den heer A. M. van Paassen als lid van den Raad. 2. Ingekomen stukken. 3. Verzoeken om afschrijving van belasting. 4. Mededeeling aangaande den stsnd der alhier heerschende werkloosheid en voorstel daaromtrent. 5. Voorstel tot onderhandsche ver- paohting van grond aan den heer A. Govers. 6. Voorstel tot wijziging der ge- meente-begrooting voor 1922. 7. Rekening van het Gasthuis over 1921. 8. Verzoek van Gedeputeerde Staten om advies betreffende een concept- regeling der jaarwedde van den gem,- ontvaager. 9. voorstel om opnieuw aan Ged. Staten te verzoeken ontheffing te ver- leenen van de verplichting tot het geven van onderwijs in vak j (licha melijke oefeningen). 10. Voorstel tot wijziging der ver ordening op het financieel beheer van den Keuringsdienst van Waren. 11. Voorstel tot het vragen van verlenging der concessie tot het heffen van sas- en havengeld. 12. Voorstel tot intrekking der by Raadsbesluit van 21 September 1922 vastgestelde verordening tot wijziging der Motor- en Rijwielverordening. 18. Voorstel tot vaststelling der tarieven van het gemeente-gasbedrijf voor 1923. 14. Begrooting van het Burgerlijk Armbestuur voor 1928. 15. Benoeming van leden in ver schillende commissiën en besturen. 16. Vaatstelling der gemeente- begrooting voor 1923 c.a. 17. Voorstel tot vaststelling der voorwaarden van verpachting van het Schuttershof. Stukken voor den Gemeenteraad, Werkloosheid. B. ei W. hebben te zamen met de daartoe ingestelde Raadscommissie, be- doch zij achtten het beter Irma daar niet mee in kennis te stellen, zoodat deze nu ook nog niet wist, wat er gedaan was om het dreigende gevaar van Dnbrofski af te wenden. „Irma vertelde mij zooeven dat er te Kopenhagen niets onrustbarends is voorgevallen", begon Laora nu, zoodra Fortescue gezeten was, „en ik geloot dat nu het oogenblik daar is, om haar mee te deelen aan wie dat te danken is. Weet je wel liefste," ging zij voort zieh tot Irma weidende, dat wij hoogst toevallig, met vorstin Palitzin te zamen de reis hebben gemaakt en dat deze jonge man toen zoo diplomatiek heeft gehandeld dat zy nu, geloof ik, zich niet meer met kapitein Dubrofski in dezelfde straat zou durven vertoonen." Daarop ging Laura voort Irma uit te leggen hoe Fortescne aan de nihiliste gezegd had, dat men verdenking koes terde jegens een officier van het gevolg van den czaar en toen brak zij af, het aan haar verloofde overlatend het avontuur in de rne St. Pol te vertellen, ingeval hij daar lust toe had, {Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1922 | | pagina 1