Financieele Berichten. Rechtszaken. Landbouw, Veeteelten Visscherij. Provincie-Nieuws, Stadsnieuws, geheveu. in verschillende fabrieken is het week hervat. Tr Hengelo zijn bij een demonstra tie voor de woningen der firmanten vai; de Eerste Ned. Kantfabriek ruiten ingeworpen. Geen slapte. De directie van de Turmac-s'garetten- fabrieken te Arnhem verzoekt mede te deelen dat het bericht, als zouden haar fabrieken zijn stopgezet en het peiso- ueel tegen 1 Januari ontslag is aan gezegd, onjuist is. Waarschijnlijk, zoo zegt de directie, is misverstand ont staan, doordat de verkoopsafdeeling naar Amsterdam wordt overgebracht en eenigen van het personeel niet medegaan naar de hoofdstad, De directie verzekert dat, integendeel, het bedrijf en het personeel voortdurend worden uitgebreid. N- V. Algemeens Zeeuwsche Electriciteits-Maatschappij. Op de buitengewone vergadering van aandeelhouders der Algem. Zeeuwsche Electriciceits-Maatschappij (A.Z.Ë.M.) te Middelburg werden de voorstellen van commissarissen en directie tot wijziging der statuten aangenomen. Het maatschappelijk kapitaal werd hierdoor gebracht op f 300.000 gewone en f 200.000 preferente aandeelen. Beslo ten werd, na goedkeuring der statu tenwijziging, tot uitgifte van een beperkt aantal preferente aandeelen. Door de directie werd medegedeeld, dat verscheidene groote werken zijn aangenomen, waaronder laagspannings netten voor de gemeenten St. Jansteen, Biervliet, Westdorpe, Driewegen, Phi. iippine en Hoofdplaat. Kantongerecht Goes. Door den Kantonrechter te Goes zijn veroordeeld wegens Overtreding leerplichtwet J. P. te lerseke, G. C. S. te Wissenkerke, J. v. d. H. te Nisse, P. H., J. d. j. te Ovezande, M. W. te Kruiningen f 1 s. 1 d., J. L. R. te lerseke, C. d. K. te 's Heer Arendskerke, J. P. te Kloetinge f 2 s. 2 d., J. R. te Ovezande, J. H. te Colijnsplaat f 3 s. 8 d. Zonder vergunning vee laten loopen op bezaaiden grond A. J. v. D. te Nisse f 10 s. 10 d. Loopen zonder vergunning op grond M. R. te Wolphaartsdijk f 5 s. 5 d. Zonder vergunning over grond met verboden toegang, rijden met voertuig A. C. M. te Kortgene f 3 s. 3 d. Het doen vervoeren van niet gekeurd vleesch C. G. te 's Heerenhoek f 15 s. 15 d. Overtreding invaliditeitswetJ. v. 't W. te Nisse 22 m. f 2 s. 22 m. 2 d., J. V. te Kwadeudamme f 3 s. 3 d. Overtreding warenwetA. B. [te Kruiningen, onderzoek zaak hervatten. Overtreding drankwetG. P. te Biezelinge, vrijgesproken. Wielen van wagen niet van klei en modder zuiverenJ« D. te Borssele f 3 s. 3 d. In verboden tijd kreeft aan boord hebben: J. B. Pzn. te Wemeldinge f 3 s. 3 d. Vee drijven Vzonder noodzaak op rijwielpad A. M. D., J. op 't H. te Kapelle f 0.50 s, 1 d. 's Avonds fietsen zonder lichtL. E. te Kapelle, G. E. L. W. te's Heeren hoek, J. K. te Vlake, B. M. te 's Gravenpolder f 3 s. 3 d. DronkenschapC. S., M, Z. te Kloetinge f 5 s. 5 d,, A. v. d. P. te Oudelande 7 dagen hechtenis. Kantongerecht Middelburg. De kantonrechter te Middelburg heeft J. v. S. te 's Heerenhoek wegens het zonder vergunning rijden over kanaalgrondeu veroordeeld tot f 5 boete s. 5 dagen hechtenis. Wegens het rijden met een rijwiel zonder bel werd A. D. te Wolp haartsdijk, veroordeeld tot f 2 boete s. 2 dagen hechtenis. De tentoonstelling van Pluimvee, Konijnen enz. Voor de in het laatst van December te Middelburg in het Schuttershof te openen tentoonstelling, uitgaande van de Middelburgsche tentoonstellings- vereeniging zijn ingeschreven 108 toornen hoenders van 13 stuks; 156 stuks enkele hanen en hennen 29 toornen eenden15 toornen ganzen en kalkoenen; S29 stuks konijnen; 114 stuks sierduiven 227 stuks postduiven, zoodat er ruim 1400 dieren aanwezig zullen zijn, en bovendien 9 stands van verschillende artikelen, als boekwerken,; voe'erartikelen, sanitaire artikelen, maiiSenwerk enz. en ook eeuige dag. nachthokken. :<De inschrijviigen kwamen uit alle deelen"van ons land in. Verschillende fokkers stellen hun dieren voor bloed- verversching te koop. De medaille, die beschikbaar is gesteld voor hen die 6 of meer iazen dingen doen, is uitstekend geslaagd. Prov. regelingscom. Paardenfokkerij. Door Ged. Staten zijn benoemd tot leden der prov. regelingscommissie voor de Paardenfokkerij in Zeeland de heeren V. M. Krepel te Nieuwerkerk, G. J. de Wilde te Sint Maartensdijk, H. A. Hanken te Kattendijke, P. van Dijke te Nieuwland, H. J. Aernoudls te Sluis, Ph. J. van Dixhoorn te Axel, P. Stallaert te Hontenisse en C. A. de Bruijckere te Breskens. De Hooge Baad van Arbeid ever het voorontwerp Landbouwarbeidswet. De Hooge Raad van Arbeid heeft advies uitgebracht orar het vooront werp Landbouwarbeidswet. Tegen wettelijke voorschriften be treffende de gezondheid en veiligheid van arbeiders in den landbouw had geen der ledeu bezwaar. Eenige leden achten een algemeene wettelijke regeling van den arbeidsduur voor volwassen mannelijke arbeiders niet noodzakelijk, wel voor kinderen en vrouwen. Een groote meerderheid van den Raad geeft in overweging het in het tweede lid van art. 22 van het voor ontwerp neergelegde beginsel, dat in collectief overleg onder de noodige waarborgen getroffen regelingen de voorkeur verdienen, boven algemeene wettelijke voorschriften, in de wet voorop te plaatsen en daaraan de be paling te verbinden, dat de in die wet ge noemde voorschriften met betrekking tot den arbeidsduur, de nachtrust en de Zondagsrust van volwassen mannen slechts in werking zullen treden, ter plaatse, waar gebleken is dat op dit gebied misstanden bestaan en waar de organisaties van belanghebbenden er binnen een bepaalden tijd niet in ge slaagd zijn, die misstanden in onderling overleg uit den weg te ruimen. 's Heer Hendrikskinderen. Bij de op Maandagavond gehouden verkiezing tot leden van den kerkeraad der Herv. gemeente werden Joh. de Jonge en P. Oudkerk beideD, reap, tot ouderling en diaken, herkozen. Hoedekenskerke De burgerij van Hoedekenskerke, Kwadendamme, Baar land en 's Gravenpolder wenschte de promotie van den heer C. Koek, tot doctor in de genee kunde niet onge merkt voorbij te doen gaan. Men wilde namelijk een bewijs geven hoezeer het werk van dezen algemesngeachten genees heer op prijs wordt gesteld. Een inzameling bij de burgwij ge houden, om hem een stoffelijk aan denken aan dezen dag te geven, bracht verrassende resulta'en op, waardoor de voor dit doel gevormde commissie in staat was dr. C. Koek een zeer fraaie boekenkast ten geschenke te geven, die bij monde van ds. Gerretsen, van 's Gravenpolder, hem werd aangeboden. Kapelle. In de Maandagmiddag ge houden conferentie van Werkgevers en het bestuur van de organisatie der Chr. Werkliedenvereeniging is na ge meenschappelijk overleg besloten het loon per dag tot Mei 1923 aldus vast te stellenminimum loon vanaf 20 jaar f2, 19 jaar f 1.80,18 jaar f 1.60, 17 jaar f 1.40, 16 jaar f 1.10, 15 jaar f 0.80 en f 14 jaar f 0.50. Dinsdagavond omstreeks 6 uur werd een voerman uit Goes recht over het zaadmagazijn van dhr. Van der Have alhier zoodanig aangereien door een onbekend gebleven chauffeur met zijn auto dat deze met paard en kar in de sloot terecht kwam. Met behulp van het personeel Eureka werd alles op den kant gebracht. Met eenige materieele schade aan kar en harnassement kon de weg vervolgd worden. De chauffeur echter reed met een aardig gangetje door, richting Kapelle en trok zich van geen dezer diDgen iets aan. Driewegen. Maandagavond verga derde de afdeeling Driewegen-Ovezand vaD het Groene Kruis, in het verga derlokaal van het gemeentehui». Na opening door den voorzitter, dr. Folmer, werden door den secretaris, C. Vermeule, de notulen voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. De begrooting voor 1923 werd vastgesteld op f 1850, waarvan f 910 wordt afgestaan voor de wijkver pleging. De begrooting voor wijkver pleging werd vastgesteld op f 2200, beide in ontvangsten en uitgaven. De aftredende bestnutsleden de heeren D. Muldeï, «L. N. de Jonge en G. A. van Noort werden herkozen. De ver gadering spreekt als haar meeiiing uit, dat het tarief van de ziekenauto a f 0,40 per K.M. te hoog is en dat het luxe tarief hierbij niet in aanmerking genomen moet worden. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter de vergadering. Wilhe'.minadorp. Dinsdagavond ver gaderde de begtafenisvereeniging alhier. Notulen en rekening werden goedge keurd. De aftredende bestuursleden, dhr. Van der Schraaf, Verhage en Vau den Broecke werden herkozen. Besloten werd de tafel, eigendom der vereeniging, niet voor andere doeleinden beschikbaar te stellen. Tevens, dat een drager, die een plaatsvervanger stelt, het vastge stelde bedrag behoort af te halen en over te dragen. Daarna werd de ver gadering gesloten. Dinsdagmiddag had de arbeider Kole het ongeluk bij het inladen van bieten uit te glijden zoodat hij met zijn kruiwagen iu de haven terecht kwam. Spoedig toegeschoten hulp bracht hem op het droge zoodat hij met een nat pak er van afkwam. Borssele. Maandag vergaderde alhier de afdeeling van de provinciale ver- eeniging ,/Het Groene Kruis". Van de 180 leden bleken slechts 23 opge komen. Het verplegingsmateriaal, dat door de wijkverpleegster werd geïnspec teerd, was volgens mededeeling van den voorzitter in uitmuntenden staat. De begrooting voor 1923 werd vast gesteld op een Oedrag van f 200 in ontvang en uitgaaf. De heeren Jacs van Liere en W. Perrels verklaarden zich bereid de rekening na te zien, om dan in de voorjaarsvergadering van hun bevinding verslag uit te brengen. De heer Allaart, afgevaardigde naar öe in dit jaar gehouden vergadering der Provinciale vergadering, bracht over het op die vergadering verhandelde een uitvoerig verslas uit. Daarna werden tot leden van het bestuur der afdeeling herkozen de aftredende leden C. Allaart en A. Duvekot. Op het adres tegen de ver slechtering van het onderwijs is te Borssele door 377 personen geteekend. Wemeldinge. Dinsdag is het sleepschip ,/Theodeor Henrich" schipper Ludwig, thuisbehoorend te Millingen, dat deze week met zware averij werd binnen gebracht, na gehouden expertsie en met een noodreparatie naar zijn bestemming, België, vertrokken. Vlissingen. Alhier zal op Dinsdag 12 December des middags op de alge meene begraafplaats een monument worden onthuld voor de daar ter aarde bestelde marineschepelingen, die tijdens den oorlog hun leven lieten. 's Gravenpolder Bij de Ned. Herv. Gem. alhier werden Maandagarond herkozen tot ouderling de heer M. JanBe en tot diaken de heer G. A. Nijsse. Hans weert. Het motorschip Hol- landia, dat op de Wesferschelde tijdens stormweer begin November spoorloos was verdwenen, is door N.V. v. d. Taks Bergingsbedrijf gevonden. Het wrak zit bij Ellewoutsdijk gezonken en zal door genoemde firma worden gelicht. .Spoorwegregeling. De burgemeester van Krabbendijke heeft in antwoord op zijn adres aan de directie der Nederlandsche spoor wegen om trein 303, welke om 11.32 v.m. van Roozendaal vertrekt naar Vliesingen, te Krabbendijke te doen stoppen, bericht ontvangen, dat reizi gers in het bezit van plaatsbewijzen naar de stations Kruiningenlerseke, Krabbendijke ea RillandBatb, en reizende met genoemden trein, zonder bijbetaling tot Vlake mederijden en vandaar met trein 1046 om 12.29 terug naar een der drie genoemde sta tions, waar zij dan reap, te 12.36, 12.48 en 12.55 arriveeren. Bestaoratie Toren te Krniningcn. Men schrijft aan het „Hbld." Zuid-Beveland, het grootste der Zeeuwsche eilanden, met heerlijke boomgaarden, rijk beplante dijken en vruchtbare landouwen, het land der Ambachtsheerlijkheden, wijl er nauw één dorp is, dat niet dezen of genen als Ambachtsheer erkennen moet, onderscheidt zich van vele gemeenten van het overige Zeeland door fraaie kerkgebouwen en opvallende torens. Tot vóór korten tijd vond men er nog gehachten met kerken zonder torens, torens zoader kerkgebouwen, waar b.v. slechts eenmaal in het jaar het Evan gelie werd verkondigd, o.a. te Baars- dorp, te Sinoutskerke, waar deze tem pels en torens verdwenen zijn. En dan het oostelijk deel van het eiland in de Schelde, waar eenmaal de torens van Reijmerswale, Couwerve, Duvenee, Broecke, Chreche, enz., prijkten en waarvan de grondslagen nog worden aangetroffen op het „Groote Kerkhof". Zuid-Beveland, het land der Ambacht»- heerlijkheden, ie daardoor waarschijn lijk thans nog in hel bezit van ruime kerkgebouwen en trotsche loreusde sierlijke van Kloetinge en Nisse, de zware vau Kruiningen en 's Heer Arenskerke, en vooral kerk en toren van Kapelle, dc moederkerk van Zuid- Beveland, wiens trotsche toren bovtn alle torens van Z,-Bev. uitkijkt. Gelukkig, dat men de monumenten in eere houdt, van wege het Rijk voornamelijk door sub sidies voor reslauraties. Een der torens, tot de mooiste van Zeeland gerekend, is die van Kruiningen, maar hij ver- keerdt in slechten toestand. De kosten van herstelling worden op f 36.000 gesteldhet Rijk zou bijspringen. De kerk van Kruiningen stond vóór de hervorming ter begeving van den deken en het kapittel va» de St. Sal- vatorskerk te Utrecht. Oudtijds was er een vicarie aan het altaar van St. Catharine en Barbara. In Februari 1623 brandde de toren af, doch hij werd spoedig hersteld. In de kerk vindt men een gedenkteeken op het graf van Arnoud van Kruiningen. Provinciale Staten van Zeeland. Najaarszilting. In de Maandag gehouden vergade ring der Prov. Staten van Zeeland herdacht de commissaris der Koningin, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford,in waardeerende bewoordingen het over leden lid der Staten den heer R. G. van Nieuwkuijk, die sedert 1919 zitting had. De geloofsbrieven van diens opvolger den heer Ooms werden goedgekeurd, waarna de installatie van het nieuwe lid plaats had. Een verzoek van J. C. Krijger te Goes om subsidie voor een autodienst van Stavenisse naar Tholen werd naar Ged, Staten verwezen om advies. Naar de afdeelingen werden gezonden de mededeeling van Ged. Staten over den stand der werkzaamheden v»n de P.Z.S.M.de mededeeling i.z. overne ming van het veer VeereKamper land (van 180 bewoners van Westelijk Noord-Beveland, was een adres inge komen waarin zij betoogen, dat juist de rechthebbenden tot het Veer KamperlandVeere zijn, die een goede verbinding tegenhouden en zij daarom bij vernienwing aandringen van deze het beheer over te nemen wat tot verbetering zal kunnen leiden) eveneens het rapport van de commissie i.z. reorganisatie der Prov. verkeers middelen. Hierbij was nog een adres ingekomen van de Kamer van Koop handel te Terneuzen aandringende op spoedige verbetering van den dienst op de Westerschelde door den voor rang te verleenen aan de desbetreffende ideëen der commissie. Overeenkomstig het voorste] van Gel. Staten werden o.a. aangehouden de volgende verzoeken: van den kring „Noord-Beveland" der Z. L. M. om verhooging van den veerdam te Kortgenevan de verga dering van ingelanden van den cala« miteozen polder Borssele om vrijverkla ring van de Rotterdamsche tramweg- maatschappij om subsidie voor 1923 voor een stoombootdienst tusschen Stavenisse eenerzijds en Zijpe en Anna-Jacobapoldor anderzijds pu van kerkvoogden der Ned. Herv. gemeente te Kapelle (Z.B.) om subsidie in de kosten van restauratie van het kerk gebouw aldaar. De overige voorstellen, alle reeds vroeger gepubliceerd, worden naar de afdeelingen verwezen. Bij het voorstel tot vaststelling van regelen voor de toepassing van het verhaal krachtens de pensioenwet 1922 en tot wijziging van de verordening tot regeling der bezoldiging van de ambtenaren in dienst der provincie, waren een drietal adressen ingekomen, namelijk van de afdeeling van den Centr. Ned. Ambtenaarsbond, van de ongehuwde ambtenaren ter provinciale griffie en van die van den Provincialen Waterstaat om niet aan te nemen de wijzi ging, waardoor aan thans in dienst zijnde ambtenaren de temoetkoming in huishuur zou worden onthouden. De bond vraagt tevens overleg met de organisaties om te komen tot een zoo zuinig mogelijk beheer der verschillende diensten. In verband met een ingekomen adres van eenige ambtenaren, stellen Ged. Staten nader voor aan H. M. de Koningin te verzoeken te willen toe staan, dat enkele ambtenaren, in dienst der provincie, geheel aan de werking der pensioenwet 1922 worden ont trokken, en te bepalen, dat voor deze ambtenaren zullen blijven gelden de regelen voor het verkrijgen van eigen of weduwen- en weezenpensioen, als tot nu toe, met dien verstande dat, wan neer het pensioen lager mocht zijn dan dat volgens de pensioenwet 1922, het verschil door de Provincie wordt bij betaald. Bij het voorstel inzake opheffing van den stoombootdienst Middelburg Wol phaartsdijksche-veerKortgene en verleening van een subsidie aan de N.V. Autodienst Walcheren voor de lijn Middelburg—Wolphaartsdijkschs- Veer, was een adres ingekome» van hel bureau der Kamer van Koophandel voor de Zeeuwsche eilanden te Middel burg, met verzjek dit voorstel aan te houden tot de zomervergadering, daar er groote belangen voor den handel bij betrokken zijn en reed» bij het bureau bezwaren zijn ingebracht, zoodat het gaarne de kamer in deze advies zou doen uitbrengen. Met 338 stemmen werd besloten een adres van het comité tot werk verruiming in Zeeuwsch-Vlaanderen, waarin wordt aangedrongen bij het uitvoeren van werken in verband met de calamiteu8-verklaring van de pol ders Ser-Lippens en Othene, voor te schrijven, dat de aannemers werkkrach ten moeten zoeken door bemiddeling van de arbeidsbeurzen in de betrokken gemeenten, in handen te stellen van Ged. Staten ter afdoening en niet in de afdeelingen te behandelen, zooals de beer de Meij wilde, die deze zaak in verband met de werkloosheid wilde hespreken. Bij het voorstel om af te wijzen het verzoek van de Vereeniging Sanatorium Zeeland om medewerking iozake borg stelling voer f 750.000, was een nader schrijven van het bestuur dier ver« eeniging ingekomen, waarin wordt ge wezen op een aantal antwoorden van directeuren van Sanatoria, waaruit blijkt dat er geen ruimte over is. Verder wordt er attent op gemaakt, dat binnenkort het Districtsconsultatiebureau in Zeeland zijn werkzaamheden zal {aanvangen, wat tot grooter aantal patiënten zal leideD, en dat f 750.000 het uiterste bedrag ie, dat bet wel aanzienlijk lager zal zijn dus ook de jaarlijksche annuïteit lsger. Bij het voor.-tel inzake wijziging van de begrooting 1923 was nog een nader wijzigingsvoorstel van Ged. Staten gevoegd, en wel f 12000 voor de ver betering van den weg van Draaibrug naar Sluis, f3200 voor vernieuwing van de zuidelijke ponton in de buiten haven te Han8weert en memorie-po»ten voor verbreeding van den steigerdam te Wolphaartsdijk als de autobus naar Middelburg er ook op moet komen en voor verbetering van de verbinding van den Rijks en den Prov. weg op Zuid-Beveland. Een en ander te vinden uit ver mindering van den po»t onvoorzien, die dan wordt f 11.280.75^. Nog werd een nieuw voorstel niar de afdeelingen verwezen en wel dat om eeu mogelijk geschil omtrent de schuld der op 4 November 1922 plaats gehad hebbende aanvaring tnischeu het stoomschip „Zeeland» van den Prov. stoombootdienst op de Wester schelde en de motorboot, »Gideon II" van de firma van Melle te Breskena aan de uitspraak van scheidsmannen te onderwerpen of daarover een rechts geding te voeren of hierin al» ver weerder op te treden. Nadat de afdee lingen getiokken waren, werd besloten 19 December te vergaderen, en deze bijeenkomst gesloten. Veemarkt. Ter veemarkt vau 6 Dec. 1922 waren aangevoerd 19 loopvarken» ea 39 biggen. Witte Bioscoop. Gedurende de Kerstdagen zal in de Witte Bioscoop als speciaal Kerstnr. gegeven worden de bekende film „Het Moederhart spreekt». Bovendien heeft de heer Van Liere nog voor een aardige verrassing gezorgd mej. Betsy Kins- bergen, opera-zangeres te Amsterdam, zal gedurende de voorstelling liederen ten gehoore brengen. St. Ntcoj.aas. Maandag- en Dinsdagavond was het een gezellige drukte in de stad. Je kon zoo echt merken dst St. Nicolas» op komst was, In de winkels kwam men handen te kort om te helpen en we gelooven dat de winkeliers goede zaken gemaakt hebbeD. Telkens kwamen we menschen tegen met opgewekt gelaat, die pakjes onder den srm droegen. En we kregen den indruk dat, over 't algemeen, Sint Nicolaas goed gereden heeft. St. wilt.ebrorütjs. Ingevolge de Woningwet is ten behoeve van den arbeiderswoningbouw aan de gemeente Goes voor de ver eeniging St. Willebrordus ten behoeve van den bouw van 86 arbeiderswo ningen een voorschot verleend van f 120.200, tegen een rentevoet van 6 pCt., af te lossen in 50 jaar, met esn annuïteit van 6,344 pCt. en een maxi mum-bijdrage van f 1776.57. vlssohïruen op de Zeiowscmk stroomen. Bij Kon. besluit van 1 dezer is aan den beer J, J, Ocktman, alhier, op

Goessche Courant | 1922 | | pagina 2