N°. 145. Donderdag 7 December 1922» 109 jaargang. BUITENLAND. FEUILLETON. EEN SAMENZWERING Binnenland. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers a cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. «OESCHE Uitgave Naaml. Vennootschap Goesche Courant WWIitVf A1VERTENT1ËN van 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleeuwens Ross' Drub kers- en Uitgeversbedrijf* Advertenties worden aangenomen tot 18 uur voormiddag. DE TIJGER. De correspondent van de N. R. Ct. geeft een zeer geestig opstel over bet optreden van Clemenceau in Ame ika, waaruit blijkt hoe men ook met een tijger medelijden zou kunnen krijgen. Het contrast tusschen de opwindende be richten in vele bladen en bet uiterlijk van Clemenceau is treffend. „Clemenceau eet noedels!" „Cleraen- ceau gekust door Mile. Sorel//01e— menceau's vervaarlijke roofdier-snauw „Clemenceau's ontbijt met vier harde eieren en gruère-kaas „Clemenceau Redder der Beschaving //Clemenceau ingehaald door het orkest der stads reiniging //Clemenceau sleept de ver slaggevers mee//Clemenceau is //allerliefst", zegt mevrouw Gibson 1" .Clemenceau ontvangen door Otto Kahn in 'n golf-pakje //Clemenceau koopt 'n nieuwen hoed 1" (zie New- Yorksche bladen der laatste week). Doch luister ook naar de Fransche bladen en stemmen: .Meneer Maurice Barrès, député en lid der Académie". We zijn vervuld van genegenheid voor den ouden pelgrim Niet ontkend mag worden, dat hij vol kaïakteifouten is hoeksteen van Franschen weer stand, behoedde de wereld voor onder gang Heilig de held uit zulk 'n legende.Meneer Léon Daudeb van L'Action franfaise 't spijt mij, dat .bij" den verrader, Duitscben «gent (enz. enz. Joseph Caillaux niet liet doodschieten Ongeluk kigerwijze behoort Clemenceau tot de „revolutioanaire romantici" van 1840.. „Madame Sarah Bernhardt „l'adore"... Meneer d'Estoumelles de Constant..." zij (de Amerikanen) zullen hem be grijpen, als hij het herstel en den waarborg eischt, welke Duitschland schuldig is aan Frankrijk in het belang van den wereldvrede super- dreadnanghts, 85000 ton, der Wash- ingtonsche Conferentie nutteloos en ridicuul Pas op al te veel geest drift zou z'n dood uit-blijdschap kunnen veroorzaken..." Generalissimo Poch. Hjj zal sentimenteel doen en hij zal grienen, als alle ouwe-kerels Clemenceau is nu prooi geworden, 'n Vierkant-schouderig mannetje-in-rok, wiens gele schedel heenglimt door tanig spannend vel, wiens groote oog holten zwart en ledig donkeren als k-lders, sprekend met moeite uit-de- keel, en met vermoeide armgebaren, als van 'n geteisterden vogel, kleppe rend pluimlooze wiekbolten op hout strammen romp dan weer, in sceptiscLe ziele-moeheid, schouder-op halend Op het doos-achtige podium, Qrieksch gedecoreerd met sexe-looze bacchanten, guirlandes, en 'n meer- dan-levensgroot tooneelmasker met huile-balkende oogen en mond (hoe vaak heb ik mij aan die expressie te- 38 UIT HET ENGELSCH VAN HEADON HILL. Bij deze woorden gaf hij het telegram en den sleutel van het geheimschrift aan Laura. Deze zette een hoogst gewichtig gezicht, toen ze beide in ontvangst nam. .Wees gerust, Spencer," zei ze daarop. „Wat slimheid betreft, kunnen zelfs de chineezen zich niet met mij meten. Jij moet wel iets zeer betrouw baars over je hebben, dat je al zulke dingen kunt doen, zonder dat iemand je ooit van kwade bedoelingen ver denkt". Ik geloof, dat wij beiden betrouw bare menschen zijn, schatje", gaf hij haar op hartelijken toon ten antwoord. Laura zei hem nu nog, dat zij uiet naar bed zou gaan voor hij terug was, waai op Fortescue zich naar zijn kamer begaf om een overjas te halen, want de nacht was koel. Toen hij al op het punt was om de kamer te verlateö, dacht hij nog even na, en toen zich omkeerende, haalde hij een revolver uit zjjn koffer en stak hij dien in zjjn zak. Nu hij zich voorstelde, wat hem goed gedaan gisteravond de rijen- achter-elkaar der officieelen-in-rok dominosteeuen, wit-en-zwarte grafstee- nen van 'u Israelietenkerkhof't Oude, wit-zwarte grafsteentje Clemen ceau in voorste rij met de zielige toets jes zijner blauw-grijze handschoentjes. Uit die rijen doorlnchte domino- steenen, rijst er eentje honger dan de andere, splijt, opeens tot beweeglijke beentjes en rare armtouwtjes, mega- foont in de menscb-beladen zaal hoog dravende. inleidkl&uken.De Vader der Overwinning .De Pelgrim 1" „De Vriend onder Vrienden"ten voeten uit rijst de mensch-beladen zaal en brult duizendkoppig.... Dan rijst ook het oude Clemenceautje, om zijn „boodschap" af te steken aan „de Groote Republiek der Vereenigde Staten". Verbannen- Prins Andreas van Griekenland, de broeder des konings, is tot levenslange verbanning en verlies van zijn mili tairen raDg veroordeeld wegens onge hoorzaamheid en verlaten van zijn post door den vijand. Als verzachtende omstandigheid werd in aanmerking genomen zijn onervarenheid in het aan- I voeren van groote eenheden. De prins voerde aan dat hij slechts schijngezag had bezeten. De prijzen in Duifschland. Een gezin van 4 personen gebruikt per week zeer zuinig toegemeten1 pond boter 2000 M., 14- pond brood 3500. 7 L. melk 5250, 7 pond vleesch 4500, 1 pond worst 1500, i pond kaas 1800, 21/. pond suiker 750, pond koffie 1600, l/« on8 thee 500, groenten 1000, aardappelen 500, 1 pond vet 1500, bij elkaar 24,700 mark per week. De kapifaalsheffing verworpen. Het initiatief-voorstel, door de Zwitsersche socialisten en communisten ingediend omover te gaan tot een heffing op het kapitaal, is door alle kantons verworpen. In he tgeheel zijn 725,000 stemmen tegen, 110,000 voor uitgebracht. De gezondheids geup ^/an LIFEBUOYverdvjiji: na het gebruik doch laat een weldadige frischheid achten Dit is een van de won derlijkste eigenschappen j van LIFEBUOY ^Het beroemde ROODË labiel. fabrikanten van Lux an Twink De conferentie te Lausanne. Bij de besprekingen over de kwestie der zeeëngten, heeft Tsjitsjei in een nota voorgelezen, waarin moeilijkheden ge zocht worden en klaarblijkelijk geen oplossing wordt gewenscht Er werd zelfs door hem gezinspeeld op een mogelijke botsing aan de engten tus schen geallieerde en Russische troepen. De bedoeling is den Franschen vrees aan te jagen en hen zoodoende op dit punt van de Engelschen te scheiden. Tnrkije heeft' geweigerd met concrete voorstellen te komen en verwacht allereerst voorstellen der mogendheden. Herziening van de sociale verzekering Van de afdeeling Arbeidsverzekering van bet departement v«u Arbeid ont ving de minister een nota met voor- stelleu tot vereenvoudiging der sociale verzekering en beperking der adminis tratieve beslommeringen. (In de nota wordt o.m. gezegd: Al leen de uitvoering der invaliditeitsver zekering vordert een bedrag van rond 5 millioen gulden per jaar aan admi nistratiekosten, terwijl met de uitvoe ring der iudustrieele ongevallenverze kering een bedrag aan administratie kosten van ruim 3.5 millioen gulden is gemoeid. Een leger van ambtenaren (plm. 3000 man) vindt emplooi bij de uitvoering dier verzekeringen en enorm is de hoeveelheid paperassen, welke in een jaar moeten worden uitgereikt, bijgehouden, bewaard.) De voorstellen tot herziening zijn overeenkomstig de denkbeelden van rnr. Groeneveld (chef der afdeeling aibeidsverzekering) welke wij in ons nr. van 21 October j.l. reeds hebben weergegeven. Zooals men weet zijn de hoofdpunten Ongevallenwet, ziektewet en invali diteitswet behooren toepasselijk te wor den verklaard op dezelfde personen. De noodzakelijke basis der sociale verzekering wordt gezien in de ver zekering van ziekengeld en in de ziekte verzorging. Regel behoort te zijn uitvoering der verzekering door belanghebbenden zelf waarbij in het bijzonder gedacht wordt aan het instituut der bedrijfsvereeniging, zooais dat in de Land- en Tuinbouw- ongevallenwet 1922 is geregeld. De Overheidsorganen dragen dan een aan vullend karakter. De minister heeft het advies van den Hoogen Raad van Arbeid over deze voorstellen gevraagd, in 't bijzonder over de volgende punten 1. Is het gewenscht de verplichte Ongevallenverzekering, de verplichte ziekteverzekering en de verplichte invalidileits- en ouderdomsverzekering uit te strekken tot alle personen, die in dienstbetrekking tegen loon werkzaam zijn 2. Is het gewenscht de ongevallen, althans voor zooveel de gevolgen daar- van zich niet uitstrekken tot langer dan een bepaalden tijdsduur, als ziekte gevallen te doen vallen onder de Ziektewet f wellicht wachtte, werd het hem voor het eerst pas duidelijk, dat dit een soort romantisch avontuur was en daar hij zich zelf tot nu toe als een hoogst prozaïsch mensch had besekonwd, moest hij onwillekeurig lachen om den keer, dien de zaken halden genomen. Hij begon nu ook de redenen na te gaan, die hem genoopt hadden, zich in een zaak te wikkelen, waartoe hij zich met een revolver moest wapenen. „Laura's geestdrift, en het be.ef dat men met Dubrofski geen eerljjk spel speelde, is voor mij de eerste aanleiding geweest," mompelde hij nu in zich zelf en nu ik hem naar ik hoep op kosten van Volborth uit zijn strop bevrijd heb, gevoel ik mij gedrongen den scherpzinnigen Paul een qui pro quo te leveren, door hem waardevolle berichten te verschaffen. En dan ook ik begin smaak te krijgen in zulke dingen en in ieder geval zijn ze een goede oefening." Dit waren zijn gedachten, toen hij in een huurrijtuig door de straten van het oude stadsgedeelte reed en ten slotte bemerkte, dat hij zjjn bestemming naderde. Het schelle licht van de winkels en de koffiehuizen was nergens meer te ontdekken, en hij reed nu door een net van nauwe straten, waarvan de inde huizen iets geheim zinnigs hadden en eensklaps htrinnerde hij zich nu, dat hjj wel eens gehoord had, dat de rue St. Pol een beruchte buwrt was. Eensklaps hield het rijtuig stil voor een huis dat men voor „onbewoond" zou hebben aangezien, indien men niet door het bovenlicht van de deur een smalle lichtstreep had gezien, zoo donker waren alle ramen daarvan. Fortescue, die het uitwendige van het paleis Palitzin te Petersburg kende, greep onwillekeurig naar zijn revolver, want de gedachte, dat de eigenares van dat meer dan prachtig gebouw, zich nu in deze armzalige woning ophield, tooverde hem alles voor oogen, wat hem wellicht daar verbeidde. Terwijl hij den koetsier gelastte te wachten, klom hij de smerige trap op en trok hij, boven gekomen, aan de bei, waarop men in de verte deze hoorde overgaan, doch daar de deur bijna onmiddellijk daarop werd open gedaan, scheen het wel dat hij verwacht werd en dat de portier gereed stond. Een kleine man met verwarde haren vertoonde zich voor zijn oogen, maar er werd geen enkel woord tusschen hen gewisseld. De bediende, wien men blijkbaar zijn signalement nauwkeurig had opgegeven, nam hem van het hoofd tot de voeten op en na hem binnen gelaten te hebben, schoof hjj de grendels weder voor de deur, wat Fortescue den angst om het hart deed slaan. „Dat heeft wel iets van het dicht klappen van een muizenval", dacht hij en toen hij verder doorliep, nam deze overl aiding nog toe, want hij zag nu Zoo ja, zal dit dan moeten gelden uitsluitend voor zooveel betreft de toekenning van geldelijke schadeloos- telling of ook voor zooveel betreft de neeskundige verzorging P 3. Is het gewenscht in de Invalidi teitswet te breken met het stelsel der iudividuee e rentebepaling en daarvoor in de plaats te stellen een stelsel van eenheidsrenten 4. Is het gewenscht de collectieve ziekteverzekering van de arbeiders in dienst van den werkgever in de plaats te stellen van de individneele verzeke ring van den arbeider 5. I" het gewenscht de uitvoering van de sociale verzekering op te dragen auitsluitend aan een of meer over heidsorganen (Rijksverzekeringsbank, Raden van Arbeid) b. uitsluitend aan organen, daartoe in het leven geroepen, hetzij in sa menwerking door werkgevers- en werk nemersorganisaties, hetzij door indivi dneele werkgevers (de Bed rij fsvereeniging in den zin der Land- en Tuinbouw- Ongevallenwet 1922), hetzij door individneele arbeiders (de erkende zie kenkas in den zin der Ziektewet) c. aan als gelijkgerechtigden naast elkander staande organen, bedoeld onder* letters a en b d. aan organen, als bedoeld onder letter a, met als aanvulling organen, als bedoeld onder letter b e. aan organen, als bedoeld onder letter b, met als aanvulling organen, als bedoeld onder letter a?" (Deze eerste stap, om te geraken tot een vereenvoudiging der sociale ver zekering is een aangename St. Nicolaas- surprise. Wel vreezen we dat er nog geruimen tijd zal verloopen voordat de beoogde verbeteringen zullen zijn aan gebracht en we verlost zullen zjjn van het omslachtige stelsel (of liever stel selloosheid) dat we thans hebben. Maar het begin is er nu enC' est ie premier pas qui eoi'ite. Wc zijn benieuwd naar het advies van den Hoogen Raad. Red. G. Crt.) Technische herziening van de Schoolwet. Uit de Mem. van Antwoord blijkt nog dat de regeering haar voorstel heeft teruggenomen volgens hetwelk afwijking van den regel, dat in elke gemeente voldoend openbaar onderwijs zal worden ingericht, niet geoorloofd zal zijn, indien ouders of verzorgers van 25 of meer leerplichtige kinderen blijk geven dat zij openbaar onderwijs voor deze kinderen in de gemeente verlangen, of zoolang nog 18 of meer leerplichtige kinderen de bestaande openbaie school bezoeken. De thans in de wet genoemde g-tallen 12 en 8 blijven mitsdien gehandhaafd. Uit de textielnijverheid. De uitsluiting bij de Twentsch-Gel- dersche Fabrikantenvereniging is op- eren later, een kamer binnenkomende; Olga Palitzin aan het boveneinde van een tafel zitten, met rechts van haar den ouden man met)de vurige oogen en links Delaval, die dus volstrekt niet op de terugreis naar Amerika was, Fortescue zag nu ook waarom het huis, van buiten gezien, zoo donker scheen te zijn, er waren voor alle ramen zware houten blindeD, die met ijzeren boomen afgesloten waren. Toen Fortescue binnenkwam, keken ze alle drie op en de Vorstin vouwde een kaart dicht, waarop ze hadden zitten turen. Haar eerste woorden waren niet aan hun bezoeker gericht, maar aan Delaval, en Fortescue was niet weinig verbaasd haar vloe'.end Engelsch te hooren spreken. In den trein had zij zorgvuldig verborgen ge houden, dat zij deze taal kende en dat zij die nu zoo openlijk gebruikte, was voor hem een bewijs, dat zij nu ten zijnen opzichte geen geheimhouding meer noodig achtte. „Is het dezelfde vroeg de vorstin kortaf." „Ja," antwoordde Delaval, Fortescue met een nijdigen blik aanziende. „Gaat u even zitten", hernam de vorstin nu, „ik zou u graag een paar vragen stellen en dan zullen wjj zien wat verder te doen, niet waar, mijne Heeren P" De Amerikaan beaitwoordde deze toespraak met een boosaardig gegrinnik en de man met den grijzen baard knikte toestemmend tot driemalen toe. Fortescue poogde een onverschillig ge zicht te zetten, toen voetstappen in de gang hem noopten om te zien, want hij had geen lust om in den rug aan gevallen te worden. „Twee dingen hebben verandering gebracht in onze verhouding sedert vanmorgen, mijnheer Fortescue", begon de vorstin nu. „In de eerste plaats heb ik mij» vriend, overste Delaval, hier ontmoet en deze heeft mij het een en ander aangaande mijn reis gezellinnen van hedenmorgen mede gedeeld, onder anderen dat één harer hem beroofd heeft van de gastvrijheid van baronnesse Van Lindberg te Breslau". „De reden daarvan is overste Delaval voldoende bekend", gaf Fortescue zoo kalm mogelijk ten antwoord, ofschoon deze woorden een onaangename betee- kenis voor hem hadden. „Hij was het toen geheel met mij eens en ik kan mij niet voorstellen, dat het hem onaangenaam heeft kunnen aandoen, dat huis eenigszins overhaast te ver laten. „Dat kan zijn", antwoordde de Vorstin, „en ik haal het ook alleen aan, als een bewijs van onbeleefdheid, maar verder hoorde ik ook nog dat overste Delaval het ook aan een van deze dames te wijten heeft, dat men iets wat hij daar heeft achtergelaten, weg heeft geworpen." (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1922 | | pagina 1