109 jaargang. EEN SAMENZWERING N\ 144 Dinsdag 5 December 1982. Gemeente-Financiën. 1 FEUILLETON. Japonnen ,Shawl5, jumpers,blouses, ondergoed, alles Runt U thuis zelf verven in mooie blijvende kleuren indien U TWinK gebruikt dat in 24 prachtige kleuren verkrijgbaar is. DE LEVELR'5 ZEEP MY Fabrikanten van Sunlight en Lux BUITENLAND. Binnenland. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2,—, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers a cent. Verschijnt,: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHË Uitgave Naaml. Vennootschap) Goesclte Conraut AlVERTENThËN van 15 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 6 cent. en KleeuwensjS Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 13 nar voormiddag. COURANT Door het Centraal Bureau voor de Statistiek is dezer dagen gepubliceerd de statistiek der Gemeentelijke en Pro vinciale financiën over 1919. In de inleiding is o.a. een overzicht opge nomen betreffende de ontvangsten, uit gaven en schulden van alle gemeenten tezamen van 1896 af, dat is het eerste jaar, waarover deze statistiek volledig is verzameld. De totaalcijfers der uit gaven en die van het uitstaand be drag der geldleeningen (zonder de kasgeldleeningen) op 31 December zijn in onderstaande grafiek opgenomen, welke aan het Centraal Bureau is samengesteld. 1505 1400 1300 1Z.00 1100 1000 900 too 500 400 300 200 100 0 1 1 1 1 1 1 I I 1 1 1 1 1 II 1 ii irn AWEM TM snmii nFW IN MILLIOENTALLEN GULDEN j 5. 1 1 1 II 1 1 1 - UITSTAAND BEDRAG DER GELDLEENINGEN (ZONDER DL KASGELD' LEENINGEN) OP 31 DECEMBER. GEWONE EN 1ITFN R F WO N F 1 1 R UITGAVEN I_ 1 - - 1 f 1 I 1 509 1408 1300 1200 1100 1000 900 800 700 608 50» 400 300 zoa I0O 0 'I 3 HS6'98'99 Laatstgenoemde cijfers zijn over 1896 en 1897 niet volledig bekend en daarom voor die jaren op de grafiek weggelaten. De lijn der ontvangsten wijkt niet veel af van die der uitgaven en is daarom niet in de grafiek opgenomen. Het Nadeelige sloten. 'S '6 '7 '8 '3 1010 'II II '15 tv '15 '16 '11 '18 1913 verschil tusschen de ontvangsten en uitgaven over een bepaald jaar wordt gevormd door de nadeelige of batige sloten op het eind van dat dienstjaar. Hieronder volgen zij in millioeuen guldens. Batige sloten. 1896 6 1897 7 1898 8 1896 7 1909 10 1901 19 1902 12 1903 13 1904 9 1905 8 1906 4 1907 11 1908 6 1909 6 1910 7 1911 1 1912 7 1913 4 1914 14- 1915 8 1916 6 1917 10 1918 31 1919 53 Uitdrukkelijk zij de aandacht er op gevestigd, dat uit deze cijfers niet mag worden afgeleid, dat bijvoorbeeld in 32 WIT HET ENGELSCH VAN' HEADON HILL. Hij was al bijna aan de deur om weg te gaan, toen hij aan een ander tafeltje vorstin Palitzin ontdekte. Dat zij niet daar had gezeten toen hij bin nenkwam, daarvan was hij vast over tuigd, en dat hij haar niet vroeger ontdekt had, kwam omdat Melton, met zijn spenrhondenneus zijn plaats had gekozen met het gezicht naar de zaal gekeerd zoodat hij Fortescue met den rug naar het publiek had gezeten. Toen hij nu langs haar heenging scheen zij dat ook niet op te merken. Zij brak althans geen enkel oogenblik het discours af met haar dischgenoot, een onden man, met een langen witten baard. Fortescue ging nu de gang in en hield daar een voorbijsnellenden kellner staande. „Zeg mij even, of die dame met de pelsjas aan en die oude heer hier ge logeerd zijn vroeg hij. De kellner 1896 alle gemeenterekeningen een batig slotopleverden. Het cijfer vanf 6.000.000 is alleen het verschil tusschen de som antwoordde hierop ontkennendze waren hier alleen komen dejeuneeren," zei hij. Fortescue gaf den man een frank fooi, snelde naar zijn kamer en haastte zich nu om zich te verkleeden want, nadat hjj, wat Dubrofski betrof, Volborth een spaak in het wiel had gestoken, besefte hij, dat hij hem daar niet beter voor kon schadeloos stellen dan door de vorstin te volgen als zij het hotel verliet. Wel zon dit op klaar lichten dag niet gemakkelijk zijn, maar de mogelijkheid, dat zij zich naar het centrum 4 zon begeven, bestond noch tans en dit zou dan toch te gewich tig zijn, om de kans te laten ontsnap pen, dienaangaande zekerheid te ver kregen. Als Volborth dat hol zon kunnen ontdekken; had men al zeer veel gewonnen, oordeelde Fortescue, hij kon dan immers alle bewegingen van de misdadigers in het oog houden en hen stuiten in hnn pogingen om kwaad te doen. Nadat hij zieh als een boer verkleed had, welke vermomming hij in zijn koffer verborgen had, snelde hij weder de zaal in om naar de vorstin en haar metgezel te zien, maar hij kwam te laat, zij waren vijf minaten te voren al de deur uitgegaan, zei de kellner hem. Dat hij dezen nu uitvloekte over een kleinigheid en daarna met den voet van alle batige sloten en de som van alle nadeelige 9loten over dat jaar. Over de vergeleken jaren is de be volking op 31 December toegenomen van 4.929.000 over 1896 tot 6.831.000 over 1919. VLAARD1NGEN DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. Over de conferentie te Lausanne luidden de berichten in het laatst der week vrij pessimistisch. Volgens de Matin heeft Curzon Ismet Pasja dezer dagen bij zich ont boden en heeft hij dezen leelijk den mantel uitgeveegd, hem voorhoudend, dat de Turken, als ze onverzoenlijk blijven, voor een mogelijke breuk ver antwoordelijk zouden zijn. Ismet was zoo woedend, dat hij niemand daarover gesproken heeft. Curzon zou daarbij op eigen houtje opgetreden zijn. Een crisis verwacht men over de regeling van de kwestie der engten. Frankrijk en Engeland willen ze open houden voor oorlogsschepen en de oevers demilitariseeren, onder leiding van een door den Volkenbond aan te wijzen internationale commissie. Roe- manië wil nog verder gaan door de Zwarte Zee te laten neutraliseeren, zoodat dit land er zoo min als Rusland en Turkije een vloot kan onderhouden, met dien verstande dat de Franscb- Britsche vloot er het overwicht zou hebben als die neutraliteit geschonden wordt. De Turken daarentegen willen de volledige souvereiniteit aan zich houden. Men vreest, dat zij, die tegen het eerste voorstel al groote bezwaren op den grond stampte, baatte hem echter weinig en hij besloot ten slotte zich maar weder in zijn gewone plunje te steken en naar lady Metcolfe en Laura te gaan. Het regende nog altijd hard, zoodat er geen sprake was van nit te gaan en na den middag zoo gezellig mogelijk doorgebracht te heb ben, dineerde het trio op|hun zitkamer. Toen dit afgeloopen was, bracht de kellner Fortescue een brief en zoodra hij het adres zag, vloog hij verschrikt op, want het was hetzelfde schrift van het telegram, dat van uit Amiens verzonden was. Er moet zeker antwoord op zijn riep hij nu, om zijn gejaagd opstuiven te verklaren, maar toen hij hierop een ontkennend antwoord ontving, was hij al eenigszins tot kalmte gekomen, zoodat hij, na Lady Metcolfs daartoe vergunning te hebben gevraagd, ach terover geleund in zijn stoel den brief ging zitten lezen. Deze behelsde het volgende „497 Rue St-Pol, Boulogne. Geachte Heer, U waart van morgen zoo goed om mij een beleefdheid te bewijzen en ook van uw beide vriendinnen mocht ik veel welwillendheid ondervinden. Dit geeft mij den moed nog meer aauspra- hebben, niet voor bet Roemeensche tegen-voorstel te vinden zullen zijn en dit slechts een vernauwing van hun betrekkingen met de Russen ten ge volge kan hebben. Reuter daaientegeu meldt dat de zaken niet zoo kwaad staan als men wel denkt. De conferentie is thans in het commissie-stadium en eclatante ge beurtenissen zijn niet te wachten. Meerdere druk. Daar het door Duitschland gegeven antwoord op het verzoek om veront schuldiging en schadevergoeding, uit gesproken door de controle-commissie, naar aanleiding vaD de incidenten te Stettin, Passau en lngolstadt, welke gericht waren tegen officieren van de geallieerde militaire controle-commissie, als onvoldoende wordt beschouwd, heeft de Gezantenraad aan den Duitschen gezant uit naam van de geallieerde regeeringen een nota gericht, waarbij aan het Duitsche rijk de volgende besluiten der geallieerden worden medegedeeld Vóór 10 December moet de nog niet gegeven voldoening voor de incidenten door de Duitsche regeering worden geschonken. De schadevergoedingen of sancties, die aan de Duitsche regeering zullen worden opgelegd door de militaire controle-commissie, wat betreft het gebeurde te lngolstadt, zullen moeten zijn ten uitvoer gelegd. De eerste minister van Beieren zal een brief moeten schrijven aan de militaire controle-commissie, om zijn veront schuldigingen aan te bieden over de incidenten te Passau en te lngolstadt. Aan elk van deze steden zal een boete van 500,000 mark moeten worden opgelegd. Ingeval deze betaling niet of slechts gedeeltelijk op 10 December zou zijn gedaan, zullen de geallieerde regeeringen te hunnen behoeve een bedrag van 1 millioen goudmark, of het ontbrekende van dat bedrag, heffen op de inkomsten, die de Beiersche regeering trekt uit den Palts. Ehrhardf gearresteerd- Kapitein Ehrhardt, de bekende leider van de Organisation-Consul is in de nabijheid van München gearresteerd en in de gevangenis van het rijksgerechts hof te Leipzig opgesloten. De technische herziening van de Lager Onderwijswet. Thans is de memorie van antwoord van den minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen op het voor- loopig verslag van de Tweede Kamer ten aanzien van het wetsontwerp tot wijziging van de Lageronderwijswet 1920 verschenen. Een voorstel tot wederinvoering van het Fransch in de leerjaren beneden het zevende is van den minister niet te verwachten. De minister zou kunnen overwegen om financieele redenen, de leerver plichting voor het zevende leerjaar op te schorten tot 1 Januari 1925. ken op nw goedheid te maken en u te verzoeken mij hedenavond om negen uren, aan het bovengemelde adres, te bezoeken. Ik zou gaarue uw raad en uw hulp inroepen in een voor mij hoogst pijnlijke aangelegenheid. Om redenen die ,ik u later verklaren zal, moet ik u verzoeken alleen te komen. Aanvaard de verzekering enz. enz. Olga Palitzin." Daar hij gevoelde, dat de oogen van Laura op hem rustten, trachtte hij niet te laten merken, hoeveel genoegen hem dit schrijven deed. Het spoor, dat hij te voren verloren had, kon hij nu weer opnemen. Het gevoel, dat hij Volborth eenige schadeloosstelling schuldig was, omdat hij hem van den draad had beroofd, die hem door Dubrofski naar de sa menzweerders leiden zou, nam nog toe en hij wilde daaraan nu voldoen. Aan eigen gevaar dacht hij niet, hoewel hij wist dat hij met misdadigers te doen had, die voor niets terugdeinsden. Bo vendien was hij er van overtuigd dat zij hem voor geen ernstigen vijand aanzagen want behalve het feit dat ze hem in gezelschap van Melton hadden ge- zieD, wisten ze immers niets van hem en waarschijnlijk had Olga Palitzin den Engelschen speurhond De ernstige bezwaren, die gerezen zijn tegen de voorgestelde wijziging van art. 28 der wet, tot beperking van de vrijheid tot het aanstellen van sur- numeraire onderwijzers, hebben den minister ertoe geleid zijn aanvankelijk standpunt te verlaten en de desbetref fende bepalingen als minimale eisehen in het artikel te herstellen. Ten aanzien van de verhouding van het aantal leerlingen tot het aantal leerkrachten heeft de minister gemeend, een nieuwe schaal te moeten ontwer pen, die aan de bezwaren, tegen de eerst voorgestelde gerezen, eenigerinate tegemoet komt. Voor de scholen voor gewoon lager onderwijs zijn de volgende cijfers ver- Aantal leerkrachten. Aant. leerl. Hoofd. Bijstand. Totaal, t/m. 32 1 1 33 72 1 1 2 73 116 1 2 3 117 160 1 3 4 161 210 1 4 5 211 „260 1 5 6 261 315 1 6 7 316 370 1 7 8 371 425 1 8 9 426 480 1 9 10 Voor de U.L.O. scholen wordt nu de volgende schaal voorgesteld Aantal leerkrachten. Aant. leerl. Hoofd. Bijstand. Totaal, t/m. 23 1 1 24 46 1 1 2 47 88 1 2 3 84 120 1 8 4 121 150 1 4 5 151 180 1 5 6 181 210 1 6 7 Bepalingen worden voorgesteld tegen z.g. sehijn-u. 1. o.-scholen. Daar de regeering bestendiging van de voor vervolgonderwijs gegeven rijks- vergoeding onder de gegeven omstandig heden niet te verdedigen acht, wordt voorgesteld deze te doen vervallen. De bedenkingen, gerezen tegen de bij Nota van Wijziging voorgestel.de verzwaring van de eisehen betreffende het aantal leerlingen, vereischt voor de stichting eener bijzondere school, hebben den minister bij nadere over weging ertoe geleid, de wijziging van art. 7S, le lid a der wet in hoofdzaak te beperken lot het in hel oorspronkelijk wetsontwerp gedane voorstel. Hij heeft evenwel gemeend het aantal groepen der gemeenten naar gelang van het aantal ingezetenen te moeten brengen op 4, zoodat er alle reden bestaat de gemeenten met 25,000 tot 50,000 ingezetenen in een afzonderlijke groep samen te vatten. Ter voorkoming van noodelooze versnippering verhindert de thans voorgestelde slotzin van het eerste lid van art. 73, dat voor de stichting van een nieuwe school kinderen worden opgegeven, die reeds een lagere school ter plaatse bezoekeu. Ook hier door zal bezuiniging worden verkregen. In aansluiting daaraan is art. 75 aange vuld mjt een bepaling, waardoor het op kosten der gemeente bouwen van nieuwe lokalen, welke worden aange- niet herkend of kende ze hem wel licht niet eens. Dit alles ging Fortescue door het hoofd als een bliksemstraal. Hij vouwde het briefje weer dicht en zei nu, zoo kalm ais hem dit mogelijk was „Dit briefje is van de vorstin Pa litzin, die mij vraagt bij haar te komen en ik ben ook voornemens daaraan gevolg te geven wel begrijp ik niet wat die vrouw van mij moet hebben, maar misschien kan ik zoo doende de vooruitzichten van Irma nog eenigszins verbeteren. „Dan moet je zeker gaan", ant- wooide Laura, den. brief haastig in ziende. „Ik kan echter niet zeggen, dat die dame mij bijzonder bevaltzij heeft zoo iets hondsch over zich.» „Ja, maar ik bon ook niet van plan haar geheimen toe te vertrouwen, veeleer wil ik trachten achter de hare te komen," antwoordde Fortescue" en hier heb ik nu twee documenten, kindje, die er smerig uitzien, maar die nochtans zoo gewichtig zijn, dat ik ze niet graag in mijn zak wil honden. Wees dus zoo goed ze in bewaring te nemen en aan niemand dan aan mij persoonlijk af te geven." (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1922 | | pagina 1