nooiüg. I Dure Roomboter mot meer OE GOESSCHE BOERIN. K\ 148. Zaterdag 2 December 1922 109 jaargang. EEN SAMENZWERING ALLERFIJNSTE MELANGE Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Vóór-Arbeid. FEUILLETON. BUITENLAND. Prijs 85 cent per pond. STADSNIEUWS. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VersohijntMaandag-, Woensdag en Vrg dagavond. GOESCHE Ultgnve Natml. Vennootschap] Goesehe Courant ABVERTENT1EN van 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt .weemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleeuwens Ross' Drnkkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 12 nnr voormiddag. COlIRfWT Er zyn menseben, die van hun werk onmiddellijk vruchten willen zien. Reeds als kinderen loonen zij hun ongeduldbouwen zij een kasteel en valt de muur om voor dat zij aan den toren toe zijn, dan worden ze driftig en smijten den boel er bij neer. Het zijn deza kinderen, die, daags nadat ze een tulpenbol in den grond hebben gestoken, hem er weer uithalm om te kijken of er nog niets van een begin nend plantje te zien is. Zoo dergelijke ongeduldige schepsels niet tijdig de levensles leeren, dat geen arbeid gelukt zonder dat er eerst tal van mislukkingen aan zijn vooraf ge gaan, brengen zij van bun levenstaak niets terecht. Maar gelukkig leert het leven den meesten onzer wel geduld. Het best zijn er te dezen opzichte de buiten lieden aan toe, die met de natuur mede arbeiden. Zij weten, welk een oneindige reeks van werkzaamheden het bebonuen van een akker vergt. Zij gaan spitten en mesten en eggen en zaaien en laten dan rustig den winter komen, wetende, dat hun voorbereidende arbeid niet te vergeefs is geweest. Nu is het merkwaardige, dat men- schen, die in bun eigen levenstaak de onvermijdelijkheid van den vóór-arbeid kennen, vaak geen denkbeeld schijnen te hebben omtrent dezen gewichtigen factor in het werkproces van hun evennaasten. Wanneer zij langs den buitenrand van een zich uitbreidende stad wan delen, en zij zien de straten en huizen met een verrassende snelheid uit den grond lijzen, denken zij alleen aan de timmerlieden en metselaars, die op het bouwwerk te zien zijn. Maar zij ver geten de onzichtbare werkkrachten, wier arbeid noodzakelijk aan die van de handwerkslieden vooraf is gegaan. Misschien hebben ze, op bun wan- deling door een ruit kijkend, een heerschap ontdekt, dat op zijn gemak in een stoel zittend, met een beden kelijk gezicht aan zijn pijp trok, en daarna zich ging vooroverbuigen over zijn tafel, om met blanke hand enkele aanteekeningen te schrijven op een stukje papier. En ze hebben zoo bij zichzelf gemompeld, dat die mijnheer het toch zoo kwaad niet heeft en mis schien hebben ze zich afgevraagd, of hij eigenlijk in de maatschappij geen overbodigheid is. Doch wat zou er van onze huizen en straten terechtkomen, zoo niet, voordat de bouwlieden te metselen en te timmeren begonnen, de architect een plan had overdacht en in teekening gebracht Het is het noodlot van de onzicht bare plannenmakers, dat de maatschappij hun verdiensten over het hoofd ziet. Voor menschen van de studeerkamer koestert de handwerksman niet zelden 31 UIT HET ENGELSCH VAN HEADON HILL. Inspecteur Melton had al twee plaatsen in de eetzaal uitgezocht en toen Fortescue binnenkwam, merkte hij al dadelijk, dat de tegenpartij geens zins ongenegen was om over Delaval te spreken, daar hij gaarne het een en ander wilde weten dienaangaande. Dat de ander hein niets kon of wilde mededeelen, bedierf zijn stemming reeds eenigszins, wat echter nog erger werd, toen hij boorde, dat men Anna Tsigo- rrin vrij had gelaten. Daarvoor ben ik Volborth geens zins dankbaar", riep hij uit. „Hoe kunnen wij aan de andere zijde van het Kanaal de verantwoording op ons nemen, als hij ons niets mededeelt Anna Tsigorin is zulk een gevaarlijke middadigster, dat zij het wel niet zal wagen in Engeland te komen, maar Delaval hoop ik te pakken te krijgen waarom telegrafeert Volborth mij dus den aanslag van dezen niet Daarop vertelde de inspecteur Delaval zekere minachtinghij oenijdt hun rustig bestaan en vindt dat hun arbeid, die eigenlijk immers geen arbeid is, ook niet zou behoeven te worden beloond. Wat zou de ploeger en de zaaier zeggen, wanneer in den orgsttijd de inzamelaars van het koren hem een overbodigheid noemden Och, wij nemen de nuttige instel lingen, die door dageiijksch gebruik ons de gewoonste zaak van de wereld zijn gaan gelijken, zonder dank of nadenken aan. De telefoon, de tram, de naaimachine, het zijn dingeD, waar over niemand zich meer verwondert. Maar wie beseft, hoeveel stil onderzoek en geduldige berekening is voorafge gaan aan de uitvinding van die dui zenderlei werktuigen, die de fabrieken in millioenen exemplaren afleveren, zal wel eens een oogenblik eerbied gevoe len voor de studeerkamermenschen, wier vóór-arbeid de maat-chappij heeft in slaat gesteld tot zooveel gerief. Het is den wetenschappelijken wer kers niet steeds gelukt, hun uitvinding te voltooien. ïallooze malen zijn hun proeven op niets uitgelooperr, maar latere geslachten hebben de pogiDg van de voorgangers overgenomen. De pioniers der beschaving zijn te verge lijken met de voorhoede van een leger wanneer de overwinnaars de stad bin nentrekken, liggen zij, gesneuveld, achtergebleven op het slagveld. Hoe weinig kunstenaars, ontdekkers en uitvinders beleven welslagen op hun werk Lang na hun dood plukt men de vruchten van den vóór-arbeid, waarom zij tijdens hun leven zijn ver- guiad. In het geloof in hun heilige laak zijn zij rustig voortgegaan, even rustig als de ploegers en zaaiers, die weten dat eerst na den winter hun koren zal ontkiemen, en dat anderen zullen oogsten hetgeen zij hebben voorbereid. Er moet heel wat schijnbaar vruoh- telooze arbeid worden verricht, aleer het tot oogsten komt. Welke taak men zich heeft gesteld en op hoe beschei den schaal men werkt, op een reeks van mislukkingen dient men te reke nen. Wie zich door mislukkingen laat ontmoedigen, zal nimmer zijn doel bereiken. Laten wij dit ook bedenken ten overstaan van onze zedelijke en maat schappelijke idealen. Aleer één verbe tering tot stand komt, zijn tallooze pogingen en proefnemingen tot mis- lukking gedoemd. Mag dit ons tot wanhoop stemmen? Wij gaan den winter tegemoet, en een heel barren winter, maar terwijl wij bij troosteloos verschiet onzen schijnbaar vruchteloozen vóórarbeid verrichten, denken wij aan den toe- komstigen zomer, waarin een verblijd nageslacht het door ons moeizaam ge zaaide zal oogsten. OPGESCHRIKT- De conferentie te Lausanne is opgeschrikt door de terechtstelling der dat het eerst te Antwerpen de aan dacht had getrokken, omdat hij zich veelal ophield in gezelschap van be ruchte Amerikaansche Ieren. Om deze reden was hij hen naar Breslau ge volgd, waar hij zich in ver binding gesteld zou hebben met de Duitsche politie, indien Delaval niet dadelijk weder naar Boulogne vertrok ken was. Van daar was hij weer naar Breslau gegaan en even daarna andermaal naar Boulogne teruggekeerd, telkens door Melton op den voet gevolgd. Tot zijn verwondering had Delaval hem nu van morgen op de straat aangesproken en gezegd, dat hij wel wist dat men hem ter wille van zijn omgang met eenige onruststokers, voortdurend in het oog hield, maar dat hij zich daarvan wilde vrij maken, vóór men hem zou dwingen om aan een misdaad deel te nemen, en, indien men hem vergunde, om vrijuit naar Amerika terug te keeren, zou hij Melton kostbare onthullingen, betreffende zijn kameraden verstrekken, die eerlang te Antwerpen een reeks van misdaden zouden voorbereiden, die in Engeland nitgevoerd zonden worden. „De onthullingen die hij mij ver strekte, waren inderdaad verrassend en pasten uitstekend bij hetgeen ik reeds uit andere bronnen wist", ging Melto» voort, „ik h»b hem zelf in VRAAGT UWER WINKELIER fer vervanging De pittige natburbdtersmaak proeft een ieder onmiddellijk. Grieksche ex-ministers. Het bericht van de ter doodveroor- deelingen op zich zelf had niemand verbaasd. „Algemeen weid verwacht dat de vonnissen niet zouden worden uitgevoerd, Na den eter kwam toen echter het bericht van de terecht stelling. Iedereen was verbijsterd en ontsteld en vond het afschuwelijk. Op geen der vroegere conferenties had men over eenig nieuws zooveel verbijstering gezien. Er waren er, die de handen omhoog sloegen. Verscheidene dames, die de Grieksche terechtgestelde politici hadden gekend, weenden." De Daily Express verneemt uit AtheDe dat de terechtstelling der vijf oud-ministars en van den oud-opper bevelhebber Dinsdag om half twaalf voormiddags heeft plaats gehad, vijf uren na het uitspreken der veroor deelingen. Generaal Hadjianestes was vóór dat hij doodgeschoten werd, gedegradeerd en zijn degen was gebro ken. Na de terechtstelling zijn de lijken naar het kerkhof oveigebracht en daar ter beschikking van de families gesteld. Het gevolg van deza toepassing van de doodstraf op bepaalde personen, omdat hun politiek heeft gefaald, die wanneer zij succes had gehad, hun roem zou hebben gebracht, is geweest, dat Engeland, tot dusverre de goede bondgenoot van Griekenland en als zoodanig eenigszins aansprakelijk voor het Klein-Aziatische avontuur der Grieken, plotseling de diplomatieke betrekkingen met dit land heeft afgebroken. Engeland, dat hier den zedemeester speelt, heeft echter in zijn geschiedenis verschillende voorbeelden dat het zich aan eenzelfde misdaad heeft schuldig gemaakt als de huidige Gr. regeering. De N. R Crt. herinnert aan de terechtstelling van den commandant Scheepers in den Boeren oorl g, waar over de Engelschman Davitt schreef „Dit terdoodbrengen van een dap« peren jongen soldaat kan geen schande meer toevoegen aan een oorlog die Engeland reeds met eiken soort van oneer bedekt heeft.» En zijn ook zonder vorm van proces niet vaak politieke opstandelingen door den trein van Havre zien stappen, van waar uit hij de zee over zou steken, en ik hen hier gebleven, om de anderen uit Antwerpen af te wachten en nu laat u eensklaps de bom onder mijn voeten losbarsten». „En, wat denkt u nu vroeg For tescue. „Dat hij zijn bondgenooten verraden heeft, om van mij af te komen, en een nieuwen aanslag tegen den czaar op touw te zetten", antwoordde Melton. „Uit eigen beweging zou hij zulk een verraad niet durven beginnen en ik neem aan, dat de leiders van zijn partij hem de aanwijzing daartoe hebben gegeven, en dat hij waarschijnlijk een meer waardig lid is dan degenen die hij verraden heeft Eenigen tijd geleden waren ze wel gevaarlijk, maar nu niet meer en het is geenszins onmogelijk, dat de samenzwering blij was van hen kwijt te raken en dat zij hen derhalve als lokaas gebruikt hebben, om onze aan dacht van de gevaarlijke personen af te leiden. Eenige oogenblikken zweeg Fortescue nn. Hetgeen Melton vermoedde was zeer duidelijk en werd later ook vol komen bevestigd door de latere ge beurtenissen, die algemeen genoeg be kend zijn. „En u gewaagde daar straks van een sleutel van het geheimschrift niet de handhavers van het Engelsche gezag zonder noodzaak gedood Hoe is het in Ierland gegaan Wij denken hierbij aan het drama op het voetbalveld, waarbij met mitrailleurs op de menigte werd geschi ten. En in Indië Amritsar I Door de huidige Iersche regeering is dezer dagen terechtgesteld Erskine Childers. Deze heeft zich het over- groote deel van zijn leven zuiver Engelschman gevoeld. Hij kwam Enge land te hulp bij zijn strijd in het belang der kleine naties. Zijn ingeboren weerzin tegen onrecht, zijn walging voor de wijze, waarop Engeland ua den wapenstilstand zijn beloften verkrachtte, hebben den nationalistische» Engelschman tot een lerschen nationalist gemaakt. Tot een verstokten nationalist, die zelf voor geen misdaad terugdeinsde. Maar toen men zich eenmaal van dezen man had meester gemaakt, had men hem toen niet beter gevangen kunnen houden Deze terechtstelling zal zjjn volgelingen niet afschrikken. En in de oogen der Sinn Feiners is er een politieke martelaar meer, Keeren we terug naar de conferentie van Lausanne. De geallieerden wilden eens van zin de Russen weigeren toe te laten tot de geheele conferentie, Daar maakt echter de „wilde" Mus solini bezwaar. Hij wil geen regeling maken, die Moskou later ongeldig zou verklaren. De knuppel is voor de zooveelste maal in het geallieerde hoenderhok geworpen. Poincaré's booie plannen De Petit Parissien legt er den nadruk op dat de besprekingen op het Elysee over een eventueele bezetting van het Roergebied slechts een bestu- deeren van dit vraagstuk is geweest, De Fransche regeering wil geen enkel initiatief nemen zonder met de bond genooten van gedachten te wisselen Er is alleen sprake geweest van maat regelen, die de Fransche regeering gedwongen zou kunnen worden aan deze voor te stellen. Het is te hopen dat het tot een uitbreiding en annexatie van het Fransche bezette gebied nooit komen wsar vroeg hjj. „Ja dat heb ik alleen aan een gelukkig toeval te danken," antwoordde de speurhond, „Ik vergezelde Delaval gisteren tot aan het station, en dienzelfden middag toonde mij de kellnerin van een der Engelsche koffiehuizen mij den sleutel. Het meisje wist dat ik belang stelde in Delaval." „Heeft zij u den sleutel toen be zorgd vroeg Fortescue. In plaats van te antwoorden haalde de inspecteur een beduimeld papier uit zijn portefeuille. „Dat is het ding," zei hij, „maar wat hebben wij daaraan als er niets te ontcijferen is Fortescue sloeg met onverholen be langstelling het papier gade, zeggende „Ik weet niet in hoe verre u genade voor recht wilt laten gelden, maar indien u niet zoo boos op Volborth zjjt dat u mij verbiedt dit voor hem te copieeren, kan het van groot nut zijn," „O, ik heb niets tegen Volborth dan zijH verkeerd optreden," antwoordde Melton. Copieerc u het gerost, maar ik kan daar niet op wachten. Geef het mij morgen maar terug.» Nauweljjks was hij weg, of Fortescue haalde het telegram voor den dag, dat vorstin Palitzin hem destijds te Amiens Het gevolg hiervan zou n.l. zijn dat, de Belgen eveneens zouden over gaan tot vergrooting en inpa'ming van de strook door hun bezet. De Nation Beige meent dat België al iu die richting moet werkzaam zijn en Cauwelaerts Bru»selsche Standaard geeft toe dat België door Frankrijke optredei hiertoe gedwongen zou kunnen worden. Maar dan zou ten Oosten van Neder- landschLimburg, Belgisch gebied komen te liggen en Limburg zou dan ongeveer in dezelfde onaangename positie zijn als een noot tusschen de tanden van den nolekraker. JARTJE'S DROOM. Een St. Nikolaas vertelling (Slot) Jantje voelde zich nu door de lucht gedragen hij zat immers in de pan en vloog de Laugekerkstraat weer in. De pan zette hem netjes af bij de Fa. F. Saudijk. Hier hingen prachtige kunst- kalenders en platen in fraaie lijsteu. Jantje kwam oogen te kort om er naar te kijken. Ook waren er kinderspelen en boeken. Jantje was een liefhebber van spelletjes en ook van lezen. Er was ook een Poppenkast I Nadat hij een poos had geluisterd naar de koste lijke grappen van Jan Klaassen en zijn vrouw Katrein, raakte hij in een aardig jongensboek verdiept. Hij zou het zeker uitgelezen hebben, wanneer de pan er niet plotseling met hem vandoor ge vlogen was. Jantje hield krampachtig zijn boek vast en stak het in zijn zak. Daarna ging het naar den overkant, naar de nieuwe winkel van A. J. 31. Jacobs, die er nu al twee in deze straat heeft. Hier was het heerlijk rasten op een fraai bekleede roode stoel Gelukkig liet de pan los. Stel je voor dat die ook eens mee was gaan zitten op de mooie bekleedingDaar stond ook een heerlijke luierstoel, met naar achter gebogen rug en breedeleuningen om je armen op te leggen. Vader had al zoo lang naar zulk een stoel ver langd. Jantje stopte de stoel ook in zijn zak en daarop begonnen al de voorwerpen die in den zak waren, in koor te zingen „En we hebben bij Jacobs een stoel [gekocht," „En we zullen er eens op gaan zitten," „Van je één, twee drie En dat drie hielden ze heel lang aan, wel een minuut. Floep I Daar droeg hem de pan weer en bracht hem naar Magazijn Foley in de Ganze- poortstraat. Hier waren de snoezige bébé-truitjes aan hst wandelen met gekleurde wollen jumpers. 2e zongen liedjes ter eere van de schaapjes, die hun vacht afstaan voor de kindertjes en de groote menschen om die warm in te pakxen. De dameskousen die van wol waren zongen flink mee, maar de zijdes kousen begrepen er geen zier van en vroegen of een schaap net zoo had in handen gegeven en weldra wist hij nn, dat het draaöbericht aan Ser- jof te Kopenhagen gericht, deze woor den bevatte „Men moet in Denemarken niets ondernemen. Dubrofski is niet meer te vertrouwen. Alle plannen moeten wor den veranderd en daarom is een samen komst, in centrum 4, hoog nood'g. Olga Palitzin." Zeer tevreden over het resultaat van zijn toevallige ontmoeting met de vor stin, borg hij het telegram met den sleutel in zijn portefeuille. Ter wille van Irma deed het hem genoegen, dat haar verloofde uit zijn gevaarlijke sla vernij verlost was en voor de veiligheid van den czaar was de oneenigheid tusschen de samenzweerders ook iets zeer gewenscht. Hij hoopte zslfs, dat deze nu, ontmoedigd door het vele mislukken van hun plannen, deze ten slotte zouden opgeven. Of Volborth blij zal zijn, dat hij nu weer van voren af aan zal moeten be ginnen, zonder op Melton te kunnen rekenen, is echter iets anders," dacht hij toen hij van tafel opstond, „en ik moet mjjn geweten bevredigen, door hem dezen sleutel toe te zenden," (Wordt vervolgd.) mam i

Goessche Courant | 1922 | | pagina 1