K\ 138, Dinsdag 2t November 19,82, 109 jaargang. ÜN SAMENZWERING FEUILLETON. Binnenland. ABONNEMENT ijs per kwartaal, in Goes f 2,—, buiten Goes t' 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. (■OESCHE1 COURANT Uitgave Naanil. Vennootschap Goesche Courant ®0|plfll» en Kleeuwans^& Boss' Drukkers- en UltgerersbedrQf- ABVERTENTIËiV van 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cont. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 eent. Advertentiën worden aangenomen tot 13 uur voormiddag. Bij dit no. behoort een bijvosgdel. BUITENLAND. Verkiezingen in Engeiand, nederlaag van Lloyd George. De verkiezingen in Engeland zijn geheel in het voordeel van de conser vatieven uitgevallen. De stemmenverhouding is: conserva tieven 5,292,058, Labour 4,084,199, liberalen 2.609,419, Lloyd Georgisten l,4S7,818j onafhankelijke candidaten 423,155. Bonar Law, die reeds had voorspeld, dat Lloyd George afgedaan had bij de meerderheid der bevolking, is schitte rend in het gelijk gesteld. Vooral de politiek van Tsjanak waarb'j hij het op een oorlog heeft laten aankomen, die slechts is voorkomen door de voor zichtigheid van generaal Harington, die zijn bevelen niet opvolgde, heeft hem veel kwaad gedaan. Zoo is dan de roem van de virtuosi teit, waarmede de groote Ier in de kwaadste momenten zoo verdienstelijk op de oorlogsbazuin kon blazen, niet in staat geweest hem in deze tijden, die om bezadigder mannen vragen, op zijn hooge plaats te behouden. Hoeveel rampen waren aan Europa bespaard, wanneer deze zienswijze ook in Frank rijk en Engeland reeds dadelijk van den vrede ware doorgedrongen. Voor Europa in het algemeen is door de bevestiging van de Engelsche bewindslieden in hun ambt de ge- wenschte toestand ontstaan dat de Engelsche politiek in de vele interna tionale kwesties, die nog op regeling wachten, een vasten koers kan houden. Lord Curzon, de minister van buiten- landsche zaken, vertrekt vandaag naar Parijs, om met Poincaré overleg over de conferentie te Lausanne te plegen en dan zal terloops ook ongetwijfeld beraadslaagd worden over de politiek tegenover Duitsohland. Da nieuwe DuNsche rejeerinj. Cuno, de directeur-generaal van de Hamburg-Amerika-lijn, is de man die de nieuweDuitsche regeering bijeen zal brengen. Bij deze niet gemakkelijke taak zal zeker de keuze van een minister van buitenl. zaken het moei lijkste zijn. Daarvan hangt vooral tegenover de Entente en met name Frankrijk veel af. Of het hem echter zal gelukken de verschillende partijen te bevredigen f Uit Berlijn werd Zaterdagavond geseind, dat dr. Cuno zijn pogingen definitief heeft opgegeven. Ebert heeft achtereenvolgens de leiders der sociaal democraten en die van de burgerlijke arbeidsgemeenschap ontvangen. Hij verzocht den vertegenwoordigers der burgerlijke partijeD, uit hun midden een candidaatkanselier aan te duiden. De burgerlijke fracties vergaderden onmiddellijk en kwamen tot het besluit dat, aangezien de sociaal democraten de crisis hadden uitgelokt, ook zij moesten trachten, een uitweg te vinden en een 27 BIT BET EÜSEL8CH VAN HEADON HILL. VII. De sleutel tot het Zaterdag, den 5den September, zat Eortescue 's avonds laat in het hotel, oen hem een brief werd overhandigd, van welke hij de herkomst dadelijk aan het schrift herkende. Hij las „Beste Eortescue 1 Daar ik weet dat je met lady eu miss Metcolfs over Boulogne naar En geland gaat en ge Maandag met elkan der vertrekt, kom ik je vragen mij een dienst te bewijzen. Melton schrijft mij, dat hij nog altijd te Boulogne is, om Delaval in het oog te houden, wien men voorloopig niets anders ten laste kan leggen, elan dat men hem af en toe ziet in gezelschap van Iersch Amerikaansche oproermakers. Nu zou ik zoo graag hebben, dat jij hem in kenni» stelde met het geval van het kofftrtje, want indien ik dit sohriftelijk poging (e ondernemen om een regeering tot stand te doen komen. In parlementaire kringen komt men thans meer en meer tot de overtuiging, dat de ontbinding van den Rijksdag de eenige oplossing is, tenzij dr. Wirtli zelf aan het bewind terugkeert, hetgeen men in verschillende politieke milieHX niet uitgesloten acht. Na Ltayd George ook Polncgré? Misschien dat er eenige opheldering in de thans nog uiterst duistere problemen komt, indien straks het tooneel, dat zich thans in Duitsehland afspeelt, ook in Frankrijk wordt ver. toond. Het vooruitzicht wordt immers meer en meer waarschijnlijk, dat de politieke leider die sinds de dagen van de conferentie te Cannes de teugels in -handen houdt, omdat zijn voorganger Briand zich te gemakkelijk door Lloyd George op sleeptouw liet nemen, zijn langsten tijd als minister-president gehad heeft. De politiek van den heer Poincaré, die nimmer heeftopgehouden te verzekeren dat Duitsehland betalen moet en betalen zal, zonder er nochtans in te Blagen een enkele pfening in de Fransohe schatkist over te hevelen, is een absolute mislukking geworden. En de daarover gevoelde teleurstelling zou stellig reeds eerder tot uiting zijn gekomen, als men 't er met zich zelf over ware eens geweest, over welken boeg het is te probeeren. Sinds ex-minister Loucheur verleden week in zijn geruchtmakende rede in den Senaat, openlijk de fouten der gevoerde politiek iu het Iicbt durfde stellen en met name er den nadruk op legde dat het een volkomen verkeerde zienswijze was om het herstel van Frankrijk als een taak te beschouwen, die aan het herstel van Europa diende vooraf te gaan, omdat dan Frankrijk de groote kans liep m«t Europa ten gronde te gaan, is het algemeen heer- schende gevoel van onvoldaanheid onverholener naar voren gekomen. Nu de kwestie van een aan Duitsehland te verleenen internationaal crediet wederom de algemeene belangstelling heeft, wordt in Frankrijk niet vergeten dat Poincaré de man is geweest, die toen indertijd de bankiersconferentie onder zekere voorwaarden financieelen steun toezegde de aangeboden hulp van de hand wees I Uit de laatste redevoeringen, welke een toenemende matheid bij den heer Poincaré verraden, blijkt dan ook overduidelijk dat deze bewindsman zich gaandeweg het vertrouwen in zijn eigen politiek voelt ontzinken (Fin. med, N. R. C.) De sulfan gevlucht- De sultan van (Turkije is volgens een te Londen ontvangen telegram, uit Konstantinopel vertrokken. Hij is naar verluidt, met het slagschip Ma laya naar Malta gegaan. Eenige dagen geleden verzocht de sultan Engeland om bescherming. Deze werd hem toegestaan op gronden van menschelijkheid. De vlucht van dea sultan, die ver doe, is hij volgens zijn bureaucratische consignes verplicht het aan zijn chef van Scotland Yard mee te deelen, hetgeen tot gevolg zou hebben, dat de misdadigers konden ontsnappen, wat wij in ieder geval moeten trachten te beletten. Wilt ge dus zoo goed zijn, oude kameraad, Melton van een en ander op de hoogte te brengen en hem te zeggen, dat hij Delaval niet uit het oog moet verliezen, want vroeger of later zal deze ons zeker vorstin Paiitzin in han den spelen, van wie onze agenten maar geen spoor kunnen vinden. Ik ben overtuigd, dat zij te Boulogne is en dat zij daar den brief aan Dubrofski heeft geschreven, die ons van middag zooveel onaangenaamheden heeft be zorgd. Ik heb echter toen al spoedig een einde gemaakt aan Dubrofski's onzin nig gezwets door hem aan te toonen, dat hetzij de bewering van miss Met colfs waar is of niet, niet alleen de schrijfster van dezen brief, maar ook hij zelf bij de politie aangegeven moet worden, indien men het geval rucht baar maakt, maar hij blijft nog altijd bij zijn meening dat freule Vassili miss Metcolfs bewogen zal hebben om dit verhaal te verzinnen. Arme dwaas 1 Hij zal wel een andereu toon aanslaan, als de heer Winkel weder optreedt, ten eind» het verhaal voor uwe allerliefste werd door zijn zoon Ertogrul en zes man personeel, bad onbemerkt en zonder incidenten plaat3. Toen hij aan boord stapte merkte de sultan op, dat hij geen afstand deed, maar zich terugtrok voor onmiddellijk gevaar. Logica van Clemenceen. Clemenceau is te New York aange komen. Hij werd hartelijk toegejoicht. Antwoordende op de begroetingsrede van den president van den gemeente raad, verklaarde Clemenceau het doel van zijn reis. Hij zeide„Ik kom uit leggen, datFrankrijk noch militaristisch noch imperialistisch is. Het handhaaft een sterk leger, omdat dit de eenige waarborg is tegen een nieuwen aanval. Geef ons de noodige waarborgen, dan zullen wij onmiddellijk ons leger afschaften". Een langdurige toejuiching volgde op deze woorden. lersche Martelaressen' Annie Mac Swiney, de zuster van Mary Mac Swiney die hongerstaakt in de Mountjoy-gevangenis, te Dublin, is gisterenmiddag buiten de gevangenis aangekomea, en heeft gezegd, dat zij van plan is, bij de poort te blijven en geen voedsel te gebruiken, totdat haar zuster in vrijheid is gesteld. (Beiden zijn, naar men weet, zusters van den vroegeren burgemeester van Cork.) Spoorwegpersoneel. Tengevolge van de tot stand gekomen regeling tusschen directie en personeel van de Nederlandsche Spoorwegen is het comité van actie uit het spoor wegpersoneel thans ontbonden en heeft de samenwerking tusschen de vijf vakvereenigingen opgehouden. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 17 Nov. in Nederland uitgesproken 93 faillissementen tegen 59 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 17 Nov. 1922 3773 faillissementen tegenover 1908 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. verloofde te bevestigen. Frenle Vassili herstelt zich langzaam van den schrik. Ik heb diep medelijden met haar. Hare Majesteit heeft haar bevelen tehuis eeu poosje rust te nemen, zoodat de beide vriendinnen elkaar niet meer zullen ontmoeteD, wat maar zeer goed is, geloof ik. Nog iels, wat ge Melton eveneens kunt mededeelen. Ik ben met de Oostenrijksche autoriteiten overeenge komen, dat zij Anna Tsigorin niet moeten beletten te vluchten, want wij kuanen met zekerheid aannemen, dat zij zoo spoedig mogelijk naar de plaats zal gaan, waar de wespenkoningin de vorstin zich ophoudt en zoo doende hebben we dan, naast Delaval, nog een tweede persoon om haar op het spoor te komen. Zoodra Anna Weenen verlaat, zal zij door twee van onze beste manschappen achtervolgd worden. Ik voeg hier nog alleen nog by, waarde Eortescue, dat het ook niet de minste verandering in onze vriend schappelijke verhouding zal brengen, indien ge niet bereid zijt aan mijn verzoek te voldoen, want ik ben dan overtuigd dat ge daartoe geldige rede nen hebt. Dezelfde persoon, die u dit schrijven brengt, komt morgen uw ant' woord halen en indien dit toestemmend luidt, zend ik u het portret der vorstin, voor het geval dat ge haar wellicht zoudt antwoorden, en ik zal dan ook De Rijksmiddelen in October 3922. De opbrengst der Rijksmiddelen (hoofdsom en opcenten) over de maand October 1922 bedroeg f 47 806.721 tegen f 36.836 811 over de maand October 1921. Het een twaalfde gedeelte der raming over het eeheele jaar bedraagt f 35.100.083, Wij laten hieronder volgen de inkomsten over de tien maanden van 1922, vergeleken met die over October 1921 Middelen Grondbelasting Peraoneelbelasting Inkomstenbelasting Dividend en Tantième Vermogensbelasting Suiker Wijn Gedistilleerd Zout Bier Geslacht Belasting speelkaarten Zegelrechten Registratierechten Successierechten Invoerrechten Goud, zilver Essaailoon Statistiekrechten Domeinen Staatsloterij Loodsgelden Mijnrecht Totaal 1922 1921 f 14.738.208 f 13.864.526 13.721.938 ii 16.177.308 0 111.009.046 ii 95.010.811 II n 16.157.430 23.198.754 12.416.344 i 11.903.749 II 33.728.542 n 31.276.814 n 1.916.725 s 1.504.765 n 48.913.512 i 48.517.562 V 1.198.295 1.206.379 u 3.907.746 0 3.528.088 8.095.859 a 9.579.796 r 60.967 IJ 55.4-89 14.526.048 0 16.312 186 15.769.679 0 26.738.293 li 38.489.611 0 ii 25.123.449 32.071.584 30.749.029 759.835 li 699.384 n 1.024 V 784 u 2.803,616 ii 3.162.321 u 1.583.372 ii 1.870.890 li 628.182 V 625.907 li 271.260 a 286.074 2.426.037 0 ii 1,993.923 496.323 456.47S f 375.686.195 f 363.842.719 f 1.107.311. Accijnzen op tabak De opbrengst over de maand October 1922 der oorlogswinst- en verdedi- ginsbelastingen was f 974.993. De opcenten, geheven ten bate van het Leeningsfonds 1914- gaven over October een opbrengst van f 12.982.269. Luxe- treinen Nederland-Duitsehland. Naar de Msb. verneemt, zal te be ginnen met December, driemaal per week een luxe-trein le klasse van Nederland naar Berlijn over Oldenzaal loopen. Deze trein vertrekt des morgens en men is reeds des middags tegen half 6 in Berlijn. Aldaar vindt men aansluiting naar Riga en Warschau. Ook voor de terugreis zal er driemaal per week een luxe-trein le kl, loof en. Van Berlijn vertrekt de trein Maandags, Woensdags en Vrijdags, uit Nederland Zaterdags, Dinsdags en Donderdags. Voor het eerst zal de trein uit Neder land loopen op 2 December, uit Berlijn op 4 December. Uit de textielindustrie. Nu tengevolge van de uitsluiting in de textielindustrie, veroorzaakt door de wilde staking bij de firma De Jong en Van Dam te Hengelo, circa 5000 arbeiders zonder verdienste zijn geraakt, hebben de drie toonaangevende organi saties n.l. Unitas, de Eendraeht en St. Lambertus een comité gevormd, dat zich ten doel stelt, uitsluitend voor de in die bonden georganiseerde arbeiders gelden in te zamelen. De redenen daar voor worden uiteengezet in een door genoemde organisaties uitgegeven mant- fest, waarin o.m. gezegd wordt :Wij schromen niet hier openlijk te verklaren, dat wij de onverantwoordelijke en on- organisatorisohe houding der arbeiders, Melton telegraDheereD, dat hij je, bij aankomst, kan verwachten, Wij reizen Maandag over Görlitz en Kiel naar Kopenhagen, waar mij uw brieven onder het adres aan het hoofd der politie ter hand gesteld zullen worden. t. a. t. VOLBOHTH," Fortescue zat aohterover geleund in zijn stoel om even na te denken. Er zon voor hem geen bezwaar zijn geweest om te voldoen aan het ver zoek, dat in dit schrijven vervat was, indien Laura hem niet juist dien dag, nadat hij bij baronesse Lind- berg had gedineerd, onder vier oogen had gevraagd, wie of toch die Volborth was, dien zij den vorigen dag had ont moet. „Een oude vriend van mij zoo te zeggen een collega», was alles wat hij haar geantwoord had, hoewel hij vermoedde wat er was voorgevallen. Hij behoort tot het gevolg van den czaar, als verslaggever van de reis, zegt hij. „Nu, dan geloof ik hem niet," had Laura toen beweerd. „Hij is een Russisch spion dit zegt Irma althans, en die moet het wel weten. Ziet u maar, wat zjj schrijft». Bij deze woorden had zjj hem een briefje getoond, dat haar dien zelfden middag van het stadhuis was gebracht en waarin Irma poogde uit te leggen, waarom zij zoo plotseling bewusteloos welke er niet tegen opzien pl.m. 5000 medearbeiders aan een voor de arbei ders geheel negatieve uitsluiting te doen prijsgeven met al de daaraan ver bonden gevolgen, ten sterkste moeten afkeuren, Mr. A- R. Zimmerman. Uit Weenen wordt aan de Vossische Zeitung geseind Nadat de pogingeB van Balfour om Boyden, Ameiikaansch waarnemer in de commissie van herstel, tot contró'e- commissaris voor Oostenrijk te doen aanwijzen door de regeering te Was hington van de hand zijn gewezen, kau thans de benoeming in deze functie van mr. A. R. Zimmerman, burge meester van Rotterdam, worden ver- wacht. Het Naar „Het Volk» verneemt, hebben de vakbonden in het spoorwegbedrijf aan de directie bericht, dat zij de voorwaarden betreflénde pensioenkor ting, werkplaatsloonen, classificatie en loongarantie gedurende het jaar 1923 enz. aanvaarden. Voor pensioen zal dus met ingang van 1 Januari a.s. 81/, pCt. van het loon worden gestort, terwijl de inge voerde loonsverlaging van 10 pCt. voor het werkplaatspersoneel op dien datum wordt teruggebracht tot 7 pCt. was geworden, zonder echter namen te noemen of te gewagen van de ver vreemding tusschen haar en Boris Dubrofski. Zij ging zelfs zoover, dat zij hare vriendin waarschuwde vo»r Volborth, die zoo intiem met Fortescue scheen te zijn en eindigde haar 'brief met een roerende bede aan „haar Engelsche vriendin, om Volborth alle mogelijke hinderpalen in den weg te leggen en haren verloofde over te halen hetzelfde te doen, in geval de man, dien zij voor een ambtenaar van de derde sectie hield, de wapens zou ge bruiken, die Boris hem, zoo onvoor zichtig mogelijk, in handen had ge geven. Verder schreef Irma, dat het haar wat beter ging, maar dat zij Laura waarschijnlijk niet meer zou zien vóór dat deze naar Schotland terug keerde. Zij zei, dat zij Boris voort durend in het oog zou houden, opdat hunne majesteiten geen onheilen te lijden zouden hebben door zijn dwaas heid en bovendien was zij genegen, ofschoon alles tusschen hen verbroken was, hem zoo mogelijk te bewaren voor de straf, die hem zeker zou treffen indien het bewijs geleverd kon worden van hetgeen men hem ten laste legde. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1922 | | pagina 1