fs AWj14T1 mijl gpp f AI ID I UT - - IiIII'jlMilflllj Bp I i|98 Ii/I 18 w<""1''ttr* OLDO Zaterdag 18 November 1922 109 jaargang* W. 137. EEN SAMENZWERING TABAK 25 CENT Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. ZONDAGSVÊRÏÏRIET. ie FEUILLETON. BUITENLAND. Binnenland, Provincie-N ieuws. ABVERTENT1ËN Vf UM V4KJ11J ll\f vlliftl 1 A familieberichten 1-10 regels f 2,40 BsS&jjjilfeg Bewijsnummers 5 cent. Uitgave Naam!. Vennootschap Goesclie Courant «-:• ifs»- en Eleenwens «S Roes' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 13 unr voormiddag. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2,—, bniten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. d—WM3HBMBWBP—Mmgg— //Zes dagen in de week zult gij arbeiden, maar den zevenden dag zult gij rusten." De wekelijksche rustdag, hij besluite als Sabbat of hij opene als Zondag de week, heeft in de verbeel ding iets feestelijks. Men denkt er gaarne aan met gevoelens van innig heid en zou het een ramp vinden, zoo deze dag uit den kalender verdween. Hoe komt het dan, dat in werke lijkheid deze dag voor menigeen is de dag van verdrietdat niet weinigen een zucht van verlichting slaken, zoo zij den volgenden morgen ontwaken, en het is. Maandag Een predikant heeft dezer dagen een onderzoek ingesteld naar den ziels toestand van jeugdige misdadigers en verwaarloosde kinderen, die in opvoe dingsgestichten zijn opgesloten, en bij de vragen, die hij hun voorlei, was er ook een over den Zondag. Van de honderd jongens, over wie zijn onderzoek liep, waren er vijf, die zich niet over deze vraag uitlieten. Drie vonden den 'Zondag //soms" een prettigen dag, vier en veertig ver klaarden rondweg, dat zij hem niet prettig vonden. Tegenover deze zeven en veertig stonden slechts acht en veertig, die den wekelijkschen rustdag met opgewekte gevoelens begroetten. Men zon zoo zeggen, dat één enkele dag van verpooziug tusscbeu de lange rij grauwe werkdagen, één enkele uit zondering op de eentonige regelmaat, inzonderheid in een gesticht welkom moest wezen. Waarom juichen niet alle honderd jongens den Zondag toe Om dezelfde reden, waarom de jon gens die vrij zijn, en de meisjes die vrij zijn en de volwassenen, die nog ruimer gelegenheid hebben dan de jeugd om hun eigen dag naar welge vallen te besteden, den Zondag een benauwenis vinden Er bestaat een Zondagsziekte men- schen die in de week opgewekt hun werk doen, verzinken op den rustdag in een gemelijke stemming menschen, die in de week zelfs onder de hardste inspanning niet klagen, lijden des Zondags aan hoofdpijn of aan hun humeur. Hos toch deze verwonderlijke tegen strijdigheid te verklaren f De gestichtsjongens, onder wie dr. Oberman zijn onderzoek instelde, ge voelden op den vrijen dag hun gemis aan vrijheid. Het heftig verlangen naar het ouderlijke huis bekroop henze werden verteerd van heimwee. //Ik vind den Zondag geen prettigen dag", belijdt er een, //omdat ik Zondags veel te veel aan huis denk." En een Rotter- damsch boefje, gewend aan de vroolijke drukte van straten en winkels, ver vloekte den Zondag, brommende //Je hebt hier niets, je ziet hier maa* tegen een groenen boom op te kijken Het refrein van de jongens, die aan Zondagsziekte leden, was telkens „Ik werk liever!" i/Ik werk liever 1" dit zeggen veel Zondagslijders ook bniten de gestichten. Hoe vaak hooren wij omtrent den Zondag opmerken„Je hebt dan te veel tijd om te denkenje kunt beter werken." 't Merkwaardige is, dat het niet steeds de ijverigste leden der maat schappij zijn, niet de levenskrachtige naturen, die zich zoo moeilijk bij de rust kunnen neerleggen. Vaak zijn 't juist de zwakkeren, de tobbers, de onevenwiohtigen, die de ledigheid het moeilijkst verduren. Voor hen is geschreven, dat ledig heid des duivels oorkussen is. Tot hen komt de zielsarts met het genees middel arbeid. Want, hoe ongerijmd het klinkt, om te rusten heeft men meer kracht noodig dan om te werken. Het vieren van Sabbat of Zondag vergt meer van de gezondheid dan de inspanning tijdens de week. Om den rustdag te genieten, heeft men een gaaf gestel noodig, een evenwichtig gemoed, een kalm hart en een helder hcofd. De Zondag is de dag voor de blijmoedigen, vcor de heldhaftigen. Het zijn de moedeloozeD, die hem vreezen. Stellen wij ons eens even in het geval van de gestichtsjongens, die op Zondag door heimwee worden gekweld. Waarom hebben zij op Maandag geen heimwee en op Zaterdag niet Omdat de werkdagen afleiding verschaffen de arbeid neemt den geest in beslag en als de arbeid is afgeloopen, is de geest vermoeid en slaapt in. De rnst van den Zondag brengt den mecsch tot zichzelf. Dan is de wacht van afleidende daden afgetrokken en de gedachten, die de ziel willen besluipen, hebben vrij spel. Het komt er nu maar op aan, welke gedachte wij in onze nabijheid koesteren. Helaas, vaak vertoonen zich de gedachten, die ons leven als een schaduw begeleiden, niet in de gedaante van engelen, maar in duivelgestalte. Ze komen in 't rouwkleed en 't zorgengewaad, haar stem klinkt somber en baar oogen staan dof. In de week kunnen wij ze niet thuis geven, onze gedachten. Dan zeggen we „Vandaag heb ik geen tijd om u te ontvangen." Maar onze ge dachten zyn trouw en z(jn geduldig; wachten tot we den tijd wél hebbeD, en als de Zondag ons ledig vindt, sluipen de gedachten den drempel van ons bewustzijn over. Hoe graag zouden we ze door harden arbeid verjagen, maar machteloos maakt ons de rustdag. De Zondag is de dag, die den menscb aan zichzelf openbiart. Het Zondags- verdriet is een aanklacht jegens de menschenziel. Moeten we dankbaar zijn, dat we zoo weinig vrij hebben Maar wij allen haken naar vrijheid. En wij stellen ods in de toekomst een maatschappij voor, waarin meer ontspanning zal zijn naast inspanning, meer verpoozing tus- schen den arbeid. Wie deze maatschappij voorbereidt, bereide zichzelf voor om zijn vrijen tijd waardig te ontvangen. Het 'eere met zijn eigen hart omgaan hij gewenne zich aan de stilte, waarin hij met zijn ziel alleen is. Hij bonwe in zijn binnenste op een haard van blijheid en zielskracht, die hij tot een vreugde vuur ontsteken kan zoodra de feestdag UIT HET ENGELSCH VAN HEADON HILL. Laura zag nu met verbazing den spottenden glimlach, waarmee Irma deze woorden aanhoorde, maar zij haastte zich nu de overdreven dank baarheid van den jongen man af te wijzen. Toen zij even later het post kantoor passeerden, vroeg Boris aan beide dames hem even te verontschu'- digen, daar hij even esn brief in ont vangst giig nemen. Irma, die nog altijd den schijn wilde bewaren, zei dat ze even op hem zouden wachten eh toen hij even later weer bij hen kwam en den brief dien hij reeds ge lezen had weder in de enveloppe stak, wilde zij aanvankelijk ook nog doen of zij niet opmerkte, dat hij nu zoo geheel veranderd van stemming was. Ten slotte was dit echter zoozeer opvallend, dat zij niet kon nalaten hem te vragen „Heb je slechte tijding ontvangen, Boris „Ja a's het aDans slechte tijding is, als men hoort dat men door iemands ongevraagde bemoeiingen in een valsche positie komt'. Bij deze woorden zag hij Laura nu zoo driftig aan, dat deze hem vroeg Hebt u wellicht nu gehoord dat overste Deiaval een echte gentleman en uws gelijke is, kapitein Dn- brofski „Ik heb vernomen, dat hij mij door een vriendin is aanbevolen, en zoodoende is het nu ook voor mij een beleediging, dat men hem aan de deur heeft gezet", gaf de jonge man nu op norschen toon ten antwoord. Deze brief is van een dame uit de hoogste kringen van Petersburg, die borg voor hem blijft en mij verzoekt, alles voor hem te doen wat in mijn macht staat, zoodra hij te Breslau komt. Je vriendin is blijkbaar even wantrouwend als jij bent, Irma". Men zag het hem aaD, dat hij zich niet langer beheerschen kon ei Irma poogde om haar vriendin weg te trekkeD, maar het geduld van de jonge Engelsche is aangebroken. Zorgen en verlangens, droefheid, begeerte en getob, het kan alles omgezet worden in brandstof voor de feestelijke vlammen, die het getijde zullen verlichten, dat thans voor de meesteu zulk een triest en somber aanzien bezit, wijl het de schrikge stalten oproept, die in het daister plegen te dwalen. Zoolang de zwakke, onevenwichtige zie! geen meester is van het eigen terrein, geldt voor haar het wcord van den oudeu Cato //Wie zijn rust niet kaD gebruiken, heeft veel groot er onrust dan Wie voor al zijn bezigheden haast den tijd niet vinden kan." De Duifsche regeringscrisis- Het Kabinet van Wirth is afgetreden. In de gistermiddag gehouden bijeen komst verzocht de rijkskanselier de socialisten met ja of neen te antwoor den op de vraag of zij iu een uitb-ei- ding der regeeringscoalitie met de volks partij toestemden. Toen de socialistische Rijksdsggroep daarop met 150 legen 20 stemmen //neen had geantwoord, besloot het rijkskabinet af te treden. De kwestie van de groote coali'ie, die al zoo lang in de lucht hangt, is nu zij opnieuw te berde komt, pas voor de sociaal-democratische pirtij de aan leiding geworden, om aan Wirth hun meewerking op te zeggen, en die op zegging voor den rijkskanselier weer de aanleiding om er nu den brui van te geven. De crisis komt op een zeer onge legen oogenblik, met name tegenover het buitenland dat zich zal afvragen of de nieuwe regeering de plannen tot stabiliseering van de valuta zal over nemen en genegen zal zijn de toezeg gingen aan de Comm. van Herstel ge stand te doen. Vandaar dat alle bladen, hoe zij verder over de crisis ook oordeelen, aandringen op een spoedige oplossing. Ec worden ook reeds namen ge noemd in verband met de kabinets formatie die van het Rijksdaglid Marx en van den eersten burgemeester van Keulen Adenauer, Beiden behooren tot het Centrum, .van welke partij Marx voorzitter is. De sfebiliseering der Merken. De bedoeling van het nieuw ont worpen plan voor de raarkstabilisatie, waaraan de Rijksbank voor de helft en b itenlandsche geldinstituten voor de andere helft zouden deelnemeD, bestaat volgens bericht uit Berlijn, voorname lijk daarin, dat een afhankelijk lichaam was ten einde en nu zij zich de avon turen van den vorigen nacht weer voor den g est haalde, had zij geenszins last om zich door iemand, voor wien zij zooveel gewaagd had, te laten beleedi- gen, vandaar dat zij hem nu antwoordde: //Veroorloof mij dan u den raad te geven, den naam van deze vriendin zoo spoedig mogel.k aan de politie te vermelden, kapitein. Wij mijn vriendin en ik, wilden het ter wille van Irma geheim houden, maar nu acht ik het beter n te zeggen, dat de vriend van uw Russische vriendin, een helsche machine in den schoorsteen van zijn kamer heeft geplaatst, met de bedoeling zeker om den czaar te ver moorden, want de muur van het ver trek dat hij betrokken had grenst aan dien van het stadhuis". Irma slaakte een gil en legde haar hand op den arm van Laura. „Maak n toch niet bezorgd om mij, liefste, hij is niet goed bij zijn hoofd», riep zij gejaagd nit, //ik heb mij al zooveel moeite gegeven om hem te redden, maar hij wil niet luisteren. Als hetgeen je zegt bewezen kan worden, j waaraan ik na je woorden overtuigd ben, wacht hem immers de dood of op de groote buitenlandsche beurzen papiermarken zou aankocpen, waardoor aan den koers de noodige vastheid zou worden verleend. Zoodra aldus het ver trouwen in de mark is teruggekeerd, zou de binnenlandsche leening volgen en, indien de omstandigheden daartoe gunstig zouden blijken, ereneens een bnitenlandeche. De Commissie van Herstel Volgens berichten uit Parijs is men in de Commissie van Herstel algemeen van meening, dat de DuitBche voor stellen de aandacht ten volle waard zijn, omdat het nu eenmaal noodig is, Duitsehland te redden van het dreigend bankroet. Nieuwe bedreigingen van poincaré? Aan de Tel. wordt uit Londen ge seind Men verwacht, dat Poincaré a.s. Vrijdsg in de Kamer een belangrijke verklaring omtrent de schadeloosstel ling zal afleggen. Naar gemeld wordt, zal hij verklaren, dat '■et geduld van Frankrijk uitgeput is geraakt, en dat het na de vele teleurstellingen en na het negatieve resultaat van de reis der Commissie van Herstel naar Berlijn zijn toevlucht zal moeten nemen tot krach tiger maatregelen, wanneer de confe rentie van Brussel niet het vooruitzicht op een oplossing opent. Inflatie. De banknotenomloop in Duitsehland is in de eerste week van November met 47,6 tot 517 milliard toegenomen. Clemenceau naar Amerika. Clemenceau zal in de Vereenigde Staten een landgenoot vinden, die er eveneens lezingen houdtJean Longuet. Bet bekende vroegere socialistische Kamerlid heeft in zijn eerste lezing over den toestand vaD Europa na den wereldoorlog gesproken en daarbij een heftigen aanval op het verdrag van Versailles gedaan, dat hij als verant woordelijk beschouwde voor de finan- cieele crisis, zoowel in Frankrijk als in het overige Europa. Naar aanleiding van een aanbod van Longuet om daarover in Amerika te debatteeren, seinde de père de la Vic- toire (ook wel Perd la Victaire ge noemd) dat bij naar Amerika gaat om aan te toonen dat Frankrijk noch mili taristisch, noch imperialistisch is, en verdere questies in Frankrijk moeten worden uitgevochten. De lersche opstandelingen De actie der rebellen heeft zich nu, volgens bericht uit Londen, ook uit gebreid tot het graafschap Roscommon, waar tot dusverre de Vrijstaalsehe regeering vrijwel de rust had weten te handhaven. Diefstal van vee uit de weide op groote schaal is aan de orde van den dag. Nederland en Belgiè. De Bru8selsehe correspondent van de N. R. C. meldt: De Clercq, de afgevaardigde van de frontpartij, heeft tot de regecring de volgende vraag gericht Prof. Burvenich van de universiteit te Gent, heeft op een openbare ver gadering van katholieke nationalisten te Renaix gezegd, dat de taalbeweging afkomstig is van Duitsehland en van door Duitsehland betaalde priesters. België, zoo zei de professor, heeft twee vijandenDuitsehland en Nederland, in het buitenland en de activisten en hun volgelingen in h t binnenland. Wat prof. Burvenich zegt over de betaalde priesters laat ik daar, zeide De Clercq, mrar ik zou van de regee ring willen weten, of het prof. Bur venich vergnnd is, in eene openbare vergadering een bevriend land Neder land, den vijand van België te noemen. Colijnsplaat. In de Woensdagna middag gehouden vergadering van den gemeenteraad waren alle leden tegen woordig. Ingekomen was een verzoek van den heer S. J. Hoogstra, alhier, om eervol ontslag als keuringsveearls - hoofd van dienst tegen.l December a.s. Besloten werd dit ontslag overeenkom stig het verzoek te verleenen, terwijl mededeeling werd gedaan, dat reeds een oproeping gedaan is voor een nie- wen functionaris. Hei suppletoir kohier der honden belasting 1922 werd vastgesteld op f 9. Tot lid van 't Burg. Armbestuur werd herkozen de heer A. D. Snoep tot lid der oommissie van toezicht op het lager onderwijs de heer J. Slotemi. Thans kwam aan de orde het be kende schrijven vanIGed. Staten inzake de salarisregeling van burgemeesters eu ontvangers. Door B. en W. wordt voorgesteld het salaris van den burgemeester en ook dat van den secretaris met ingang van 1 Januari 1928 te wijzigen, vol gens de regeliïg, zooals die in meer genoemd schrijven van Ged. Staten wordt voorgesteld. (Daarin wordt niet over wijziging van 't salaris van dea secretarie gesproken.) Dit voorstel wordt verworpen. Door het lid Dees wordt daarop voorgesteld om het salaris van den burgemeester en den secretaris met in gang an 1 Januari 1923 met 15 pet. te verminderen, welk voorstel met 4 tegen 8 stemmen wordt aangenomen. De jaarwedde van den gemeenteont vanger wordt vastgesteld overeenkom ilig de missive van Ged. Staten. Ter sprake wordt gebracht het feit, dat Donderdagmorgen vele ingezetenen naar den rijksontvanger waren gegaau om hun belasting te voldoen eu dat daar een belangrijk aantal personen, waarvan sommigen wel een uur hadden moeten wachten, en ten slotte om 12 uur werden weggezonden met de bood schap, dat de tijd verstreken was. Algemeen was men van meening dat die toestand onhoudbaar was, waarop aan B. en W. werd opgedragen zich tot den Inspecteur der belastingen te wenden met het verzoek het daarheen te willen leiden, dat de kantoortijd van den rijksontvanger hier wordt verlengd, of dat anders meerdere zitda gen per maand worden ingesteld. verbanning". Laura beheerschte zich nu zooveel mogelijk en voegde haar vriendin nu in het Engelsch toe z/Ik zal hem niet verraden, daar kun je op vertrouwen, lieveling, maar ca de moeite die ik gehad heb om dat gevaarlijk projectiel te verwijderen, vind ik het optreden van jou vriend toch wel wat heel erg". Toen zij dit zei, had zij geen reke ning gehouden met Dubrofski. De spottende woorden, met betrekking tot de schrijfster van den brief, hadden zijn bloed nu eenmaal aan het koken gebracht en hij was blijkbaar op het punt om zijn beleedigingen te herhalen, toen hij de gelegenheid waarnam om van taktiek te veranderen. Hij zag namelijk op dat oogenblik Volborth en Fortescue gearmd naar hem toe komen, en hoewel Boris den Engelsch- man niet kende, deed zij n woede hem nu alle vormen uit het oog verliezen en riep h(j Volborth met gejaagde stem toe z/Kom eens hier, Panl, je schrijft immers romans f Hier is een j'onge Engelsche dame met veel verbeeldings kracht, die je uitstekende stof kan leveren. Zij gelooft iets bijzonders ontdekt te hebben, iets van een Amerikaan. Deze zou, na zich in een naast het stadhuis gelegen woning te hebben ingedrongen, zich vermeten hebben, een helsche machine te plaatsen in een muur, die tegen de vertrekken van den ctaar aankomt. Deze wanhopige misdadiger zou zelfs een aanbevelingsbrief van mij gehad hebben. Wat denk jij van dit verhaal »Dat het voor mij een genot zou wezen om zulk een realistisch komplot uit te werken," was het lachende ant woord van Volborth, in wien Laura nu onmogelijk den kleinen, burgerlijken Duitscher kon herkennen. „Wie weet of ik het later niet nag eens probeereu zal Maar in ernst, Boris, je moet dat niet zoo overluid vertelleD, als iemand van de derde sectie het hoorde, zou je heel wat last daarvan kunnen hebben." z/In 's hemelsnaam, freule Vassili," riep Eortescue opspringend, ten einde Irma voor neerstorten te bewaren, want liet jonge meisje zakte bewusteloos ineen. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1922 | | pagina 1