Donderdag 16 November 1922, UN SMURZWiliae n\ m 109 jaargang. FEUILLETON. BÜITENLAND. STADSNIEUWS. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, iu Goes f 2,— buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naam). Vonnootschapj Gtoesch» Courant ABVERTENTtflN van 15 regel» f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt iweemaal berekend. Familieberichten 110 regel» f 2,4(1 Bewijsnummer» 5 cent. ui'W DmU»»-. ma™."*» I l.rw— M..II1." C01MT VERORDENING OP DE LICHTBEELDEN - VERT00NIN&EN De lic'itbeeldeucomniissie (voorz. dhr. J. W. Vienings, secr. dhr. Wiert» v. Coehoorn) heeft aan B. en W. een brief geschreven dat het haar gebleken is, dat de verordening op het geven van lichtbeeldenvertooningen dezer ge meente noodzakelijk herziening behoeft opdat ook toezicht kan worden ge houden op lichtbeeldenvertooningen voor personen boven den leeftijd van zestien jaren. Arme onschuldige Goesche kinderen van boven de zestien De commissie blijft echter in gebreke iu haar brief argumenten aan te voeren die de noodzakelijkheid welke de com missie gebleken is, in het licht moeten stellen. We zijn benieuwd deze inden Raad te vernemen. Ons is, en we hebben bijna alle voorstellingen der Witte Bioscoop ge zien nooit gebleken, dat daar iets werd te zien gegeven, dat de vrees der commissie zou rechtvaardigen. De commissie heeft nu maar direct, een concept-verordening ingediend, waarin een artikel voorkomt, hetwelk dan de ondernemers van een lokaal alwaar lichtbeeldenvertooniogen worden gegeven verplicht, de commissie in staat te stellen vóór de vertooniög de film te keuren op de wijze, welke de com missie zal goedvinden. Het komt ons voor dat hierdoor een veel te groote macht in banden der commissie wordt gelegd en we hadden die wijze gaarne «rat nader omschreven gezien. Boveudien rijst de vraag Wie zal die keuring betalen Toch zeker de gemeente, die de keuring instelt. Dat lijkt ons billijk. Maar de commissie zegt er niets van. Wij willen er ook nog even de aan dacht op vestigen dat de filmkeuring ook voor de vertooniugen voor vol wassenen geldt. Deze zullen zeker voor het grootste gedeelte niet gediend zijn van een dergelijke censuur. In Den Haag oordeelt de bioscoop commissie alleen maar overle de geschiktheid of ongeschiktheid voor personen tot den leeftijd van 14 jaar; 2e de toelaatbaarheid of ontoelaatbaar heid voor personen van den leeftijd van 14- tot 18 jaar. Verder niet! In Goes wordt de leeftijdsgrens ongelimi teerd .Wij willen kort zijn. Waar de keu ring der films in de toekomst centraal zal geschieden en een zaak van Rijks zorg zal zijn, mcenen we dat mede uit zuinigbeidsoverwegingen, waarvoor de Raad immers soms zoo gevoelig is deze verordening wel in de pen had kunnen blijven en dat op de rijks regeling had kunnen worden gewacht. Vanwaar die haast? We herhalen het we zijn benieuwd de argumenten te hooren. UIT HET ENGELSCH VAN HEADON HILL. „Je hebt mijnheerWinkel gesproken', zei Laura bij de eerste gelegenheid dat ze even alleen waren, „dat zie ik aan de wijze waarop je mij aankijkt," „Ja, dat heb ik ook," antwoordde hij, „maar verwacht geen loftuitingen van mij want die verdien je niet, zei hij met een blik die zijn woorden logenstrafte„wij, die zooveel van je houden hebben toch meer recht op je, kindje, dan die Russische officier voor wien je zooveel waagt.» „Ach er was immers niets te wagen» antwoordde zij „mijnheer Winkel is een slimme sinjeur en je behoeft niet jaloersch op Boris Dubrofski te zijn, evenmin als op dien zoogenaamden millionair. Tussehen twee haakjes, ik zou wel eens willen weten, waar die snuiter gebleven is. Hij moest eens flink gestraft worden omdat hij den vriend van Irma in die zaak wil slepen», „Zooals je weet ben ik altijd van alles op de hoogte», antwoordde I'or- De conferentie fe Lausanne. Tegelijk met het bericht dat de delegatie van Angora te Lausanne is aangekomen, komt de tijdiug dat, op verzoek der Engelsche regeering, de conferentie tot 20 November is uit— De bedoeling is, dat vooraf de ge allieerden een bespreking zullen houden om het samen eens te worden en den Kemaiisten geen verdeeld front te bieden. Waarschijnlijk zal dit onder houd gevoerd worden tussehen lord Curzon, Poincaré en Mussolini. Of men het werkelijk eens zal worden is een moeilijk te beantwoorden vraagreeds meermalen werd door de geallieerden een schijneenheid getoond, terwijl, als het puntje bij 't paal lje kwam, Enge land en Frankrijk als hond en kat tegenover elkaar stonden. En de Oos- tersche kwestie is met recht vol voet angels en klemmen te noemen. Inmiddels is ismet pasja te Lau sanne gearriveerd en heeft besloten een bezoek aan Parijs te brengen en aldus zijn vrijen tijd nuttig te besteden. Over deze reis maakt men zich in Engeland ernstig ongerust. Bovendien komt de Matin nu nog met een be richt dat Ismet pasja verklaard heeft, dat de Kemaliatische regeering het onderwijs in de Fransche taal verplich tend heeft gesteld en dat verschillende Turksche provincies uit eigen middelen Fransche scholen hebben opgericht. Die Franschvriende'ijkheid is den Britten natuurlijk een doorn in 't oog. De aardbeving in Chili. Nu de verbindingen met Santiago weer gedeeltelijk zijn hersteld, komen meerdere berichten binnen over de ge weldige aardbeving, die in Zuid-Amerika heeft gewoed en waarvan wij in ons vorig nr. in 't kort meldiug maakten. Het blijkt dat de aardbeving aanzien lijk ernstiger gevolgen heeft gehad dan aanvankelijk was bericht. Er zijn op zijn minst 1000 mensohen gedood, ter wijl duizenden anderen daklooszijn ge maakt. Behalve de zware verliezen, die wor- De geur- van LIFEBUOY-1 is de geur» van het beste L gezondheidsprepauaat datl ooit in een Zeep wordt qedaanj Het geeft gezondheid en Schoonheid aan de huid Geen andere Zeep die het heeft Zuivere, ongebleekte palmohtA geert cfe ROODE kleur aan LIFEBUOY OE LEVERS Lite n» VLAAVDttlGE.» fabrikanten van Lux cn5unltghl Zeep den gemeld uit Copiipo en Coqui bo, kwam tijding binnen uit het district Valenar dat daar vijfhonderd dooden zijn. De plaats Valenar is vrijwel ge heel verwoest. De aardbeving, welker haard te zoeken viel tussehen Serena en Coquimbo, werd gevolgd door een vloedgolf, die groo'e verwoestingen aanrichtte in de kuststrook. De Hawaï-eilanden hadden een zware vloedgolf te doorstaan, die weliswaar geen directe schade aanrichtte, maar toch een paniek ontketende onder de Japanners, die aan de kosten ver blijf hielden. In Coquimbo de Chi- leeusche kustplaats was de paniek ontzettend, terwijl de schade door de vloedgolf aan de kustsckepeu teweeg gebracht, buitengewoon ernstig was. Ia Antefagasta en Caldera was de vernieling eveneens geweldig. Duits chland en de geallieerden- De commissie van herstel zal ten aanzien van de Duitsche betalingen voor 1923 waarschijnlijk voorstellen, dat het v aagstuk eerst door de geal lieerden zal worden aangesneden en daarna naar de flnancieele conferentie te Brussel zal worden verwezen. Das de lange-baan-politiek. Gemeld wordt dat de president van van de rijksbank, in een brief aan de rijksregeering de helft van de goud reserve van de bank ter beschikking stelt, mits een internationale leening tot stand komt en een moratorium zal zijn verzekerd De politieke toestand in Duitschland. Het bestuur vaD de Duitsche volks partij zal verder geen deel meer nemen aan de besprekingen over uitbreiding van de regeeiings-coalitie omdat de rijkskanselier deze partij toch maar een oificieuse rol zou willen laten spelen. Dit besluit is een gevolg van de houding der soc. democraten die met een kabinet willen steunen, waarvan de Duitsche volkspartij deel uitmaakt. Merkwaardig is de reden, die de socia listen daarvoor hebben opgegeven zij willen slechts een regeeriDg steunen, die het bereiken van de stabilisatie van de mark als voornaamste task beschouwt. De heer Troelstra zette bei I yn ooren open Stukken voor dén Gemeenteraad. Ingekomen stukken. a. Adres van de bewoners der Jacob Valckestraat, houdende verzoek tot het verkrijgen van een rioolput, voor het pand No, 11 dier straat. b. Schrijven van Ged. Staten dat de gemeente Zaamslag heeft besloten tot afschaffing der jaarmarkt en de gemeenten Kortgeue en Clinge tot afschaffing van de veemarkt. c. Verslag van den Keuringsdienst van Waren over het 3e kwartaal 1922 lu dit kwartaal werden geïnspecteerd 439 bakkerijen, 651 winkels, 19 fabrieken en 67 kermiskramen. Gekeurd werden 24462 partijen voedingsmid delen, waaronder 954 partijen visch Totaal werden verzonden 76 waar schuwingen, waarvan 65 voor melk zestien maal werd proces-verbaal op- d. Ged. Staten maken enkele be- tescue en daarom kan ik je dan ook mededeelen dat hij Breslau verlaten beeft tegelijk met een Engelschen speurhond die hem op de hielen zit en hem wel spoedig onschadelijk 'zal maken». Hij deelde haar echter niet mee dat Volborth hem verteld had, dat hem na een onderhoud met Melton gebleken was dat zij beiden hetzelfde spoor volgden en trouwens werd hun gesprek ook al spoedig afgebroken, door een luid hoerageroep en zij haastten zich nu om zich bij lady Metcolfs en baronesse Von Lindberg te voegen, die al voor het venster stonden. De statige optocht van hof- rijtuigen was al in het gezicht, maar doordat er zooveel gedrang op de straat was, duurde het nog een geruimen tijd vóórdat zij voor het stadhuis stilhiel— d'en, en voor Laura begon eerst het interessantste gedeelte van de feestelijk heden, toen de Duitsche keizer, na van zijn gasten voorloopig afscheid te hebben genomen, wegreed en de rijtuigen met het Russische gevolg vlug ua elkander aankwamen. „Zie je, Spencer, daar in het derde rijtuig zit Irma met haar moeder», riep ze uit, „men kan het haar aanzien dat ze moe is. Zie je, nu ziet ze ons en lacht ze». Laura wuifde nu met haar zakdoek, waarop de hofdame haar een kushand toewierp. Laura tracht lenu teraden, wie van de officieren Boris Dubrofski zou zijn. Spencer deed geen poging om haar daarbij behulp zaam te zijn, maar wel vermoedde hij en terecht, dat de verloofde van Irma Vassili de jonge garde-officier zou zijn, die, door Volborth iu eigen persoon vergezeld, uit een der laatste rijtuigeD stapte. De voormiddag werd geheel in beslag genomen door de parade en eerst toen de keizer en keizerin daar van terug waren, had Irma de gele- genheil, om even een bezoek le brengen aan haar vriendin. Maar deze vond met bevreemding, dat de jonge Russin, die zij nu ontmoette, een geheel andere persoonlijkheid was dan het vroolijke, jonge jneisje dat zij vroeger in Schotland had ïeeren ken nen. Zij was een en al geslotenheid en stilzwijgendheid en over Boris Du brofski liet zij zich in het geheel niet uit. „Ik sterf van verlangen om hem te Ïeeren kennen", riep Laura vol geest drift uit. „Ik stel hem mij altijd voor als un chevalier sans peur et sans reproche, Irma, want mijns inziens kan alleen een zoodanig jongmensch jou bekoren». „Ja, ik geloof wel dat Boris moedig is. Die eigenschap brengen de meeste mannen mee ter wereldzij zijn veelal aan de honden gelijk, die zijn ook dapper en trouw," dit woord voegde Irina, na even gedraald te hebben, er nog aan toe. Met de gejaagdheid, die haar veelal eigen was, veranderde Laura nu van onderwerp van gesprek en stelde zij haar vriendin voor even de stad door te loopen. Toen zij terugkwamen was Irma weer geheel de oude, vandaar ook dat Laura haar vertelde, hoe Delaval zich bij hen had pogen in te dringen door te zeggen, dat hij een vriend van Du brofski was, zonder nochtans te gewagen van de ontdekking der helscbe machine. „Spencer oordeelde», zei ze, „dat uw Keizer den kapitein zou kunnen laten ter dood brengen, indien bleek, dat hij bevriend was met gevaarlijke sujetten, daarom heb ik den Yankee dadelijk den aftocht laten blazen». Irma toonde zich eerst angstig, maar toen zij hoorde dat de Amerikaan af gereisd was, werd de uitdrukking van haar gelaat kalmermaar nog vóór dat zij nog iets kon zeggen, kwam een jong officier den hoek van de straat om, en liep hij bijna tegen hen aan. Toen hij Irma ontwaarde, scheen hij eerst even te schrikken, maar zoodra hij zag dat zij niet alleen was, maakte hij glimlachend het militaire saluut. „Dit is „le chevalier sans peur et sans reproche» lieve Laura», zei Irma zwareti tegen de verordening financieel beheer Keuringsdienst voor vee en vleescb, welke zij voorloopig voor den tijd van één jaar goedkeuren. e. Goedgekeurd wordt de begroo- tuig 1922 van voornoemden dienst; nadere inlichtingen worden door Ged. Staten gevraagd over een bedrag ten behoeve van den hulpkeurmeeBter, berekend naar zijn maximum-salaris. f. Een veertigtal bewoners der M. A. de Ruijterlaan verzoeken den Raad medewerking te willen verleenen tot bet verkrijgen van een behoorlijke be strating en van een betere rieieering. Opgemerkt wordt o.a. dat de M. A. de Ruijterlaan in een meer dan treu- rigen toestand verkeert en dat de af watering geheel onvoldoende is, waar door deze straat bij regenachtig weer zoo goed als onbegaanbaar is. g- De K n. goedkeuring op de iretarieleges (wijz h. Goedkeuring door Ged. Staten van verschillende raadsbeslniten van vorige vergaderingen o.a. tot het aan gaan van een geldleening groot f 75900. i. De minister van Arbeid verleent vrijstelling van het gebruik van een destructor. j- Proces-verbaal van opneming der boeken en kas van den gemeente ontvanger, welke in orde zijn bevonden. k. Gemeenteverslag. Afschrijving van belasting. Afschrijving van H.O. verzoeken P. Bakker, Sliedrechtde wed. A. Ver hoek, KloetingeH. Lakenman, Mid delburg S. M. v. d. Weert, Gronin gen P. M. Horte, GroedeJ. J. van Leeuwen te MiddelburgJ. A. de Bruijne, Goes H. B. Wigersma, Baarn J. v. Dalen te WemeldingeM. Muar- ling, SneekJ. Lindhout, Dordrecht en de wed. J. Korstanje, Goes. P. van Hert, Den Haag, verzoekt terugstorting van een teveel doorhem betaaldnot. Van Dissel verzoekt afschrijving van H.O. op de aanslagen van wijlen mej. de wed Johs. de Jonge, van wijlen den heer J. Oele Hzn. en van wijlen den heer J. M. van Weele. Begrooting 1922? Voorstel om voor een bedrag van f25 te beschikken uit den post on voorzien op de begrooting 1922, Adviezen. Bij de verordening op lichtbeelden vertooningen stelt de commissie voor de strafverordening een kleine redactie- wijzing van art. 2 voor de commissie in staat te stellen op de wijze, welke de commissie zal goed vinden, vóór de vertooning de lichtbeelden of film» te beoordeelen. Kring W. Zuid-Beveland Z.L.M. Dinsdagmiddag had in de Prins van Oranje een alg. ledenvergadering plaats van den kring W. Zuid-Beveland der Z.L.M. De voorz. dhr. D W. Lindenbergbj 's Heer Arendskerke, constateerde dat de opkomst dezer vergadering een beeld loont van den stand van het landbouwbedrijf in den tegenwoordigen nu iu het Fransch. „Vergun mij u kapitein Dubrofski voor te stellen, Boris, dit is mijn lieve vriendin, Laura Metcolfs, van wien ik je wel eens ge sproken heb. Je bent haar grooten dank verschuldigd voor den dienst, dien zij je bewezen heeft, hetgeen ze mij juist zooeven vertelde". „Zoo Inderdaad f Dan betuig ik u bij voorbaat al mijn dank", zei Dubrofski zeer beleefd, terwijl hij zich bij de jonge dames aansloot, „maar mag ik nu ook weten welken dienst u mjj bewezen hebt?" Laura vertelde nu wederom hetgeen zij 'Laura even te voren had mede gedeeld. Zij was hoogst verlangend te hooren, of de Amerikaan inderdaad het recht had gehad om zich te beroepen op zjjn vriendschap met den adjudant van den czaar. „Delaval, Delaval,» herhaalde deze, ik heb dien naam nooit gehoord en ik ken dien man niet. Het moet een gevaarlijk sujet zijn geweest, die slechte bedoelingen heeft. Ik kan u niet dank baar genoeg zijn, miss Metcolfs, dat u de gevolgen van mij hebt afgewend die mij daardoor hadden kunnen treffen, hoewel ik geheel onschuldig ben.» Wordt vervolgd.

Goessche Courant | 1922 | | pagina 1