N°. 182. Dinsdag 7 November 1922 109 jaargang EEN SAMENZWERING iUX/ BUITENLAND. FEUILLETON. Binnenland. Landbouw, Veeteelt en Visscherij. Sport. Provincie-Nieuws. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in does fe2, buiten jGoes fa2, Afzo.derlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. «OESCHE Uitgave Naaail. Vennootschap Groeaehe Courant OH K t vr A9YERTENT1ËN va» regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,4.0 Bewijsnummers 5 cent. en Kleeuwens ft'Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 19 nor voormiddag. DE COMMISSI VAN HERSTEL TE BERLIJN. Minister Hermes heeft aan de com missie van herstel een drieledige me morie betreffende deD linancieelen (oestand van Duitschland aangeboden, waarover vermoedelijk Woensdag van gedachten zal worden gewisseld, daar de Dinsdagïergadering zal worden besteed aan besprekingen over de kolen- leveranties. In de memorie staat de stabilisatie van de mark op den voorgrond en uitdrukkelijk wordt er de nadruk op gelegd dat deze stabilisatie gelijktijdig moet worden bereikt met bet evenwicht in de Duitscbe begrooting. In bet bij zonder betoogt de memorie, dat bin- nenlandsche maatregelen zonder gelijk tijdige hulp van buiten doelloos zijn. Daarom is de eerste voorwaarde de stabilisatie van den markkoers en de buitenlandsche leening. Verder legt bet voorstel van de Duitsche rijkare- geeiing den nadruk op den samenhang tusscben de mogelijkheid van een zoo danige leening en de noodzakelijkheid van een langdurig moratorium. Een uitstel voor de leveringen in natura vraagt de Duitscbe regeering alleen voor materialen, welke niet dienen voor den herbouw in Noord Frankrijk. [n Duitsche kringen verwacht men dat de goudleening niet zal worden afgewezen. Wel verwacht men uitvoe rige discussie over de kwestie der waar borgen. De rijkskanselier heeft een poging gedaan om de arme mark, die aan de beurs geweldig in den knoei komt, te ontzetten. In een onderhoud met den Berlijn- schen correspoident van de Neue Freie Presse heeft dr. Wirih gezegd De paniek op de beurs wordt geens zins door den economiscbeu toestand gerechtvaardigd. De vrees voor een bankroet van Duitschland is onzinnig. Duitschland is slechts buiten staat geraakt, schadevergoeding te betalen bel herstel van zijn betaiingsvermogen hangt af van de mogelijkheid om de depreciatie van de mark te remmen. Een Staatsgreep in Beieren De Müochener Post publiceert ge - ruchten over een op handen zijnden slaitsgreep in Beieren. Volgens het blad houdt zich, behalve kapiteinErhardtook generaal v.Lüttwitz, de bekende leider van de Kappisten, te München op. Het artikel van de Mtinchener Post is getiteld „Beieren voor de dictatuur" en eindigt aldus „Zullen de Beierscbe regeeringspartijen inzicht toonen Is de regeering in staat om de daden van geweld, die de volgende week zijn te verwachten, te voorkomen? Voor alle republikeinen, maar in het bijzonder voor de arbei ders moet gelden Woest op uw hoede, houdt u be eid, bljjft verstandig." Daarentegen bestrijdt de geueele burgerlijke pers te München, dat er van rechts een staatsgreep op touw wordt gezet. Ook van officieele zijde te Miincben worden alle geruchteD over 22 VIT MET SXSELS.U VAN HEADON HILL. Fortesoue, die hem voortdurend in het oog hield zag nu hoe het gezicht van den Amerikaan eensklaps veran derde van uitdrukking. Daarop was nu niets dan spotlust te lezen, maar de jonge attaché zag nochtans duidelijk in dat hij nu beslist een schurk voor zich had. „Geen woord meer, jonge dame", antwoordde Delaval lachend, „ik zou voor niets ter wereld u last willen veroorzaken. Als mevrouw de baro nesse zoo goed wil zijn een vigilante te laten bestellen, zal ik dadelijk ver trekken. Het doet mij nu zeer leed, dat ik mij aan n opgedrongen heb". „Wat zegt u nu van mijn takt Zou ik geen eerste klasse ambassadrice kunnen genoemd worden riep Laura zovdra hij ie deur achter zich dicht^ een vo irgenomen staatsgreep tegen gesproken. Lloyd George. Lloyd George is bjj enkele candidaat- stelling als lid van het Lagerhuis herkozen. De conferentie te Lausanne- Konstantinopel zal naar de confe» rentie (e Lausanne, waar besprekingen gehouden zullen worden tnsschen Turkije, de geallieerden en Griekenland, geen afgevaardigden zenden Deze zouden door de nationale vergadering te Angora (Kemalisten), welke den sultan, zooals men weet, heeft afgezet, toch niet zijn erkend. Woningbouw. De minister van arbeid heeft den lsten dezer aan de gemeentebesturen een brief gezonden betreffende den woningbouw Voorshands zullen voor het verleeneo van steun voor woningbouw de volgende regeleu gelden 1. De huur van woningen, te bouwen met krachtens de Woningwet toegezegd voorschot, moet ten minste 90 pet. van de exploitatie-kosten bedragen. Dit geldt voor alle woaingen, waarvan de bouw op den dag der teekening van deze circulaire nog niet is aanbesteed. Hierbij valt te bedenken, dit de huur zelve niet hooger mag zijn dan thans met 80 pet. van de exploitatie-kosten wordt bereikter moet zelfs naar lagere huur gestreefd worden, nu de loonen dalen. De oplossing moet ge vonden worden door daling van de bouwkosten, welke evenwel niet mag worden verkregen ten koste van redelijke soliditeit van de woningen. De gemeentebesturen zijn aanspra kelijk voor de minimum-huur en hebben er dus groot belang bij, scherp tos te zien op het huurbedrag, dat gevorderd moet worden. Indien dit eenigszins mogelijk is, zal in den loop van 1923 de huur als regel op 100 pet. van de exploitatie kosten bepaald worden. De minister wijst op de verkeerde opvatting als zou de rege.'ring woningen met 5 kamers vorderen. De 5e of z.g. mooie kamer zal slechts bij uitzondering "orden toegelaten. De minister meent dit de bouw van dit soort woningen moet worden over gelaten aan het particulier bedrijf, dat voor de woningvoorziening onmisbaar is en de eerste plaats moet innemen. Gehandhaaft blijft de stellige eisoh, dat ouders, jongens en meisjes ge scheiden slaapgelegenheid met reoht- streeksche gemeenschap met de buiten lucht moeteu hebben. Te beginnen met 1 Januari 1923 zal een bedrag worden bestemd voor het verleenen van premies voor het bouwen van woningen van ten hoogste 225 Ms. inhoud, buitenwerks gemeten boven den beganen grond vloer. Voor één-gezinswoningen zal een aange bouwde bijkeuken of bergplaats niet worden medegerekend. Voorschot voor hypotheken wordt niet meer verleend. trok, terwijl Fortesoue met de baro nesse sprak. „Twee koffers?" boorde ze hem zeggen. Dank u. Het is misschien goed om ons te overtuigen dat hij die ook weer meeneemt." Fortescue ging voor het raam staan en zag nu boe de Amerikaan zijn beide koffers op de inmiddels aangekomen vigilante liet zetten, en tevens hoe -nspecteur Melton daar juist in een open victoria langzaam voorbijreed, maar den koetsier dadelijk tot spoed aanzette toen het rijtuig waarin Dela val gezeten was, wegreed. „Hij wordt dus na goed in betoog gehouden, maar Volborth moet ook met het een en ander in kennis gesteld worden," mompelde Fortescue nu bin nensmonds en daarom nam hij een haastig afscheid en keerde hij naar het koffiehuis terug. Volborth was daar echter thans niet, maar na zich verge wist te hebben dat „de heer Winkei" hier een kamer besteld had en terug zou komen om te eten, ging hij kalm zitten, om hem af te wachten. VI. Achtergelaten bagage. Da keizerlijks psrieisn zouden den DE LEVER'S 3EEP fff laiUVEN FIJftE WEEFSELS, VAIELtGMflEDAnES. ALS flIEUW FABRI KANTEN VAM 5UNUGKT ZEEP De premie zal bedragen f 800 per woning, onafhankelijk van het opper vlak, Deze premie zal ook worden verleend voor bescheiden winkel-wo ningen. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau vau Van der Graaf 5e Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende S Nov. in Nederland uitgesproken 84 faillissementen tegen 58 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Jinuiri tot en met 3 Nov. 1922 3601 faillissementen tegenover 1813 over heizelfde tijdperk van het vorige jaar. De Land- en Tuinbouw- OngevalleiMet. Thans is bepaald a. dat van bedrjjven van Landbouw, Tuinbouw, Boschbouw en Veehouderij, die reeds bestonden vóór 1 November 1922, aangifte gedaan moet worden tusscheu 1 November 1922 en 1 December 1922 b. dat van bedrijven van Landbouw enz, aangevangen op 1 November 1922 of later, aangifte gedaan moet worden 14) dagen na den aanvang van het bedrijf. Nu rust op ieder landbouwer, tuin bouwer, boschbouwer en veehouder dus de plicht om aangifte te doen en hij moet dat doen, wil hij niet vallen onder de strafbepalingen der wet. Ieder moet nu gaan naar het post kantoor en daar vragen: een aangilte- formulier voor de Land- en Tninbouw- Ongevallenwet, Hij krijgt dan een formulier in tweevoud, dat hij moet invullen hij krygt er bjj een mooi couvert, waarin hij de dubbele aangifte moet doen en moet dit .mooi couvert, geopend, ten dostkantore inleveren of bij den Baad van Arbeid van zijn slreek. Hij vraagt dan een bewijs, dat hij die langifte ingeleverd heeft volgenden morgen om negen uur te Breslau aankomen en om bijtijds pre sent te zyn, waren de baronesse cn haar gasten nu vroegtijdig ter ruste gegaan. Om de waarheid te zeggen, hadden de dames een vrij vervelenden avond doorgebracht, want lady Metcolfs was geenszins gesticht over de rol, die haar onbezonnen dochter, ten opzichte van den zoogenaamden Amerikaanschen millionair, had gespeeld, en waardoor zij hun gastvrouw een lichte zenuw overspanning had berokkend. De sohuldige zelf ging echter vroolijk te moede naar haar slaapkamer, in het bewustzijn van den geliefde van haar Irma uit de klauwen vaD den leeuw gered te hebben en bij het vooruitzicht haar vriendin zelve den volgenden dag, al was het dan ook maar even, te zul len zien. Zij was nog te jong en te vroolijk om zich veel te bekommeren om de ijskoude blikken van haar moe der, en daar zij persoonlijk om zoo te zeggen geen zenuwen had, had zij niet bemerkt dat mevrouw Lindberg daar zoozeer door bevangen was. Dat haar verloofde niet was komen dineeren, wat hij haar toch zoo half en half toege zegd had, was wel een teleurstelling gewsest, maar nochtans niet voldoende In Zeeland moet dit couvert dus of nasr den Raad van Arbeid te Goes of naar dien te Middelburg gezonden worden. Onder Middelburg behooren Walcheren en Zeeuwsch-Vlaanderen, onder Goes Zuid-Beveland, Noord-Beveland,Schou wen en Dniveland, Tholen en St. Philipsland. Z. L. bid, Z. L. M. Op de agenda voor de Msandag 27 November te Middelbnrg te houden algemeene vergadering der Z. L, M. zijn o.a. geplaatstde contributie-re geling de begrooting en de rapporten over het Landbouwonderwijs, over 't voorechrift dat alleen notariseen be voegd zijn tot bet houden van open bare verkoopingen van ontroerend goed over het remissie-recht en over de premie-kwestie bij verkoopingen en verpachtingen. Mond en klauwzeer. Nadat eerst bij het vee van een lanlbouwer onder Aroemuiden mond en klauwzeer geconstateerd was, is deze ziekte thans op e>n tweede hoeve op Walcheren, namelijk van den landbouwer D. aan den Seisweg onder Middelburg, onder het vee uitgebroken. Voetbal. 3e KI. A. V. B. Te Middelburg hadden twee wed strijden voor de derde klasse N.V.B. plaats, Zei ndii-Goes had tot uitslag 8O en Middelbnrg IIWalcheren 07. Bij dezen laatsten wedstrijd ging het vrij ruw toe, een der spelers kwam te va'len en blesseerde zijn linker schouder, waardoor hij zich onder ge neeskundige behandeling moest stellen. Competitie Z. V. B. Ie klasse. Goes 2Rood Wit, Veld afgekeurd T.O V.l.D.O.Z.M.V. 4—1. Veere Zeelandia II, 11. Vlissingen III—K. D. O. I 22. 2e klasse. D-E.T.O.—T.O.V.l.D.O. 3—1, Rood Wit IIVlissingen IV 4—3. M.l.D.I.O.8.O.D.A. 2—0. Walcheren IIIGoes lil 21. lerseke. Donderdagavond verga derde de gemeenteraad. Aanwezig waren 9 leden, afwezig de heeren Kooman en Willemsen. Op twee adressen om ontheffing van schoolgeld op grond van inkom stenvermindering werd afwijzend be schikt. De commissie voor 't nazien van de rekening der gasfabriek bracht yerslag uit, zonder aan- of opmerkingen. Ontvang f45.771,60, uitgaaf147.184 66 kwaad slot f 1413,06. De raad keurde goed. Van drie gemeentebeamoten werd de pensioensgrondslag vastgesteld, aldus v. Hertum (veldw.) f Ï653, Soeters (concierge gem. huis enz.) f 1310, Loggers (gasmeester) f 2613. om haar moreel evenwicht te storen. Mama had zeker een weinig koude gevat, meende zij en Spencer zou waarschijnlijk eenige Russische groote beestjes ontmoet hebben, waarmee hij door de stad zwalkte Na zich uitgekleed te hebben, besloot zij nog een half uurtje te lezen vóór zij naar bed ging, maar het boek was zoo interessant dat het ééne halve uur vier heele werden voordat Laura het uit de haud legde, en of hel spannende van den roman haar verbeeldingskracht ontvlamd had of dat een geheimzin nige macht deze jonge Engelsohe noopte om in te grijpen in een der gevaar lijkste samenzweringen, die ooit Europa in beroering hebben gebracht, is het zelfde, maar zij begon nu in ieder geval ernstig na te denken over den Yankee, dien zij aan de denr had gezet en zij vroeg zich af, of hij wer kelijk iets kwaads in zijn schild voerde ,/Hij zag er niet uit als iemand, die iets kwaads van zin was," meende zij in zichzelve sprekend. „Hij deed bijna alsof hij graag wegging. Hij had wel licht zijn doel al bjj na bereikten was nu blij een voorwendsel te vinden om de plaat te poetsen, missohien heb ik hem nu de moeite bespaard om iets te De voorzitter (de burgemeester) la» de pas van Ged. Staten ontvangen wijziging der jaarwedderegeling vin burgemeesters en ontvangers voor. Voor lerseke heeft deze voerloopig geen gevolgeo. De heer Poley wilde vóór 22 November een vergadering houden om deze regeling te bespreken. Voor den heer Huibregtse had ze nog ta weinig het karakter van bezuiniging. Een besluit werl niet genomen. Nu kwam de gemeentebegrooting in behandeling. Bij de algemeene beschou wingen ze: de heer Huibregtse dat Mi bij alle posten voor ambtenaarssalaris sen 10 pCt. verlaging zou voorstellen, Dit werd krachtig door den voorzitter bestreden en met 8 tegen 1 stem ver worpen. De heer Poleij had nog meer be zuiniging verwacht en zag de eerst volgende jaren donker in vooral voor den landbouw. De heer Scheele was voor bezuini ging maar ook voor billijkheid. Hij zou zich met geen salarisvermindering vereenigeu behalve voor den secretaris en den burgemeester. Hij had een woord ran lof voor de begrooting. Nu begon de behandeling der pos ten. Het salaris van den burgemeester kwam door den heer Huibregtse in stemming maar bleef onveranderd, 't 8alaris der wethouders volgde. De heer Poley stelde voor dezen post (f 600) te halveeren wat aangenomen werd. Alle volgende salarisposten bleven bjj 't oude. Met alle andere posten ging 't eveneens hoewel verscheidene sange- vochtea werden. Zoo stelde de heer Poley Voor 'i presentiegeld voor de raadsleden af te schadende heer Scheele wilde den leden van 't stem bureau vergoeding geven, b. v. f5 per lid. De beer Huibregtse wenschte den nachtwachtpost te schrappen en den fungeerenden nachtwacht een andere betrekking te geven. De f 50 voor de burgerwacht bleef ook be houden. De heer Hartog achtte het noodig voor onderhouden van den teren vooral meer geld te bestemmen. De iteun (f 200) aan „Mozart" werd door den heer de Koeyer aangevallen. Voor subsidie voor 't Groene Kruis thans f 50, was f 100 geraamd, 't welk werd goedgekeurd. De heele begrooting werd met ont vang- en uitgaaf cijfer groot f124,800,80 goedgekeurd. Alleen de heer Huibregtse stemde tegen. De f 300 van de wethouders was bij onvoorzien gevoegd. Daarna werd de begrootiog voor de gasfabriek aangeboden in ontvang en uitgaaf op f 31,821,74 en met een post voor onvoorziene uitgaven groot f 980,32. Besloten werd op drie plaatsen bui ten de kom der gemeente bij sterke krom mingen van den weg waarschuwings borden met de woorden „Zeer ge vaarlijk" te plaatsen. De heer Hartoog verzocht om ver nieuwing van straatnamenbordjes op de hoeken der straten. De voorzitter deelde mee dat deze al in de maak zijn. verzinnen. Daarop herinnerde zij zich hoe ernstig Fortescue hen gewaarschuwd had voor de gevolgen als Delaval daar nog langer in huis bleef. „Zonder zelfs dat ik zeker ben, dat hjj iets in zijn schild voert," waren de woorden waarmee Fortescue nu ook zijn preek begon, zette zij nu haar alleenspraak voert, „maar daaruit blijkt toch voldoende dat Spencer een mis daad verwachtte en daar de Yankee toch een half nur lang alleen in die kamer is geweest, mag ik daarin wel eens goed rondkijken. Zjj deed nu haastig de deur open en bleef op de gang staan luisteren. Zij hoorde niets en alles was in duis ternis gehuld. Zij wist echter wel welk kamer de Amerikaan betrokken had, aan hel einde van de corridor was deze gelegen. Bij Laura Metcolfs was zich iets voor te nemen en dit ten uitvoer te brengen een, en even later stand zij dan ook reeds met een bran dende kaars in de hand, in het vertrek dat overste Delaval eenige uren tevoren verlaten had. [Wordt vervolgd.

Goessche Courant | 1922 | | pagina 1