UN SAMENZWERING K°. 129. Dinsdag 31 October 1922 109 jaargang BUITENLAND. i, FJSÜILLETON. Binnenland. êunli^htZeep Kunst en Wetenschap. Provincie-N ieuws ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. MIKXCHK Uitgave Naaml. Vennootschap] Goesehe Courant CABVERTENTlïiN van 15 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 1—10 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en K leert wans Ross' Drukkers- en Ulbgeversbedrtyf. Advertentiën worden aangenomen o,., tot 13 uur voormiddag. COURANT DE FASCISTEN IN HALIë. In Italië hebben de fascisten den boel weer eens op stelten gezei. Nadat zij het aftieden van de regeeriug Facta bewerkt hebben, hebben zij in lal van sleden een stormloop gehouden tegen het staatsgezag en het demissionnaire kabinet heeft zi"h gehaast den staat van beleg af te kondigen, wat, naar latere berichten melden, door den koning geweigerd zou zijn. Uit tal van plaatsen komen berichten van botsingen. Te Florence en te Pisa hebben de fascisten de macht in handen. Te Cremona hebben zij het telegraaf kantoor bezet en zijn slaags geweest met de politie, de militairen houden de andere openbare gebouwen bezet even als te Milaan te Piacenza hebben zij het hoofdbureau van politie bestormd. Duizenden fascisten zijn in Toscane geconcentreerd onder hun vaandels met het opschriftRome of de dood. Of het werkelijk tot een opmarsch zal komen, dient te worden afgewacht, dat zal o.a. afhangen van de oplossing der regeering8ciisis, waarmede men in de hoofdstad bezig is. De fascisten zijn oorspionkelijk op gericht als eeu soort van „witte garde" van de bezittende klassen tegen de revolutionaire elementen, zij hebben in Italië het bolsjewisme verslagen. Meer en meer zijn zij tenslotte geworden de pari ij van de nationalisten, de impe rialisten. (Zij willen b.v. Dalmatië bij Iial inlijven). Hoewel de fascisten koningsgezind zijn, streven zij toch naar ren verbond met de a -beiden. D'Annunzio o.a. is in die richting werkzaam. Voorts is de leider Musso lini vroeger socialist geweest. Dat kan een eigenaardige vermenging worden van zwait (de fascisten zijn gehuld in zwarte hemden) eu rood Een redo van Lloifd George. L'oyd George heeft te Glasgow een redevoering gehouden, waarin hij het verbreken van de coalitie een dolle daad van sabotage, noemde. Hij legde den nadiuk op het gevaar van een negatieve politiek, met het oog op bet vraagstuk der werkloosheid, en zei o.2. Wat wij wenschen is eenheid onder de menschen van gematigde opinie. Blijf opliet middenpad en uit de buurt van den afgroDd aan beide kanten,dan zul len we het wel halen. Het is van belang, dat de breuk, die gemaakt is, niet onherstelbaar zal zijn. Anders zult gij gevaarlijke elementen vindeD, die op rukken ter verdelging van de gemeen schap. Deze tijd is geen tijd voor ge matigde lieden om elkaar te be stoken. Er is bedreiging van links, bedreiging van rechts, bedreiging van voren. Als een overwinning van partijgangers het resultaat van de verkiezingen zou zijn, zou het einde ni« t te overzien zijn. HIT HET E.NGELSOH TAN HEADON HILL. De man, die er als een winkelier uitzag, verdween nu in de gelagkamer terwijl de ander in zich zelf lachte, dat men hem niet herkend had, terwijl hij den geduchten Volborlb met wien hij destijds een politieke kwestie had bthandeld, dadelijk herkende. Deze jonge attaché was één der weinigen, buiten de afdeeling, die de ware posi- tie van Volborth kenden en er was toen tusschen hen beiden een vriend schapsband ontslaan dien zij door brief wisseling hadden aangehouden, schoon zij elkander nooit meer hadden ont moet. Zij hadden beiden grooten dunk van de stilzwijgendheid van den ander en vertrouwden elkaar bijgevolg on voorwaardelijk. Volborth kwam al spoedig terug zijn optreden was in alles in overeen stemming met zijn kleeding maar bij sprak nu met zijn gewone stem, toen hij zei .Deze doode muren kunnen ons niet Drie millioen niet te ccntrcleeren. Aan het verslag van de Algemeenc Rekenkamer nopens haar werkzaam heden ovrr het jaar 1921 ontleenen wij nog de volgende belangrijke bijzon derheden Bij circulaire van den Minister van Landbouw van 16 December 1919 was aan de burgemeesters meegedeeld, dat een vergoeding zou worden toegestaan van de bewaarkosten, verbonden aan den winteropslag van aardappelen in de seizoenen 1917-1918 en 1918-1919. De bepalingen van die circulaire waren blijkens schrijven van den Minister, aan de directie van het Rijks Dis tributie Kantoor van 16 December 1920, ook van toepassing verklaard voor de z.g. zes-weeksche reserve in de genoemde seizaeuen. Bij het onderzoek der administratie van het R.D.K. bleek, dat voor enkele gemeenten de haar op grond van deze regeling toekomende vergoeding niet was berekend over den volstrekten winteropslag of reservevoorrsad zooals de circulaire toestond doch over door haar ontvangen aardappelen. Er waren dientengevolge voor een deel aanzienlijke bedragen te veel uitbetaald (o.a. f 195 389,09 f 35,694,84 f 62.926,667,). Ook was vergoeding wegens bewaar- kosien uitgekeerd aan gemeenten, die volgens de reghters van het R. D. K. geen winteropslag of reservevoorrsad hadden ontvangen. De Kamer deed van één en ander mededeeling aan den Minister van Landbouw op wiens last enkele van deze declaraties waren uitbetaald, nadat zij bij zijn Departement waren onder zocht en aan den liquidateur van het R.D.K. met verzoek het noodige to verrichten tot terugvordering van hetgeen te veel was uil betaald. Bij de vaststelling ran dit verélag was de adm'nislratie van het R.D.K., welke, zooals in het verslag over 1920 is aangeteekend, opnieuw moet worden geconstrueerd, nog niet geheel voor de controle van de Kamer gereed gekomen. Voor zoover het onderzoek had plaats gehad, was gebleken, dat in de hoeken in ontvang en uitgaaf posten voorkwamen tot gezamenlijk meer dan f 3 000.000, waarvoor geen of slechts onvo'lcdige bewijsstukken aanwezig waren. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau vau Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 27 Oct. in Nederland uitgesproken 56 faillissementen tegen 60 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 27 Oct. 1922 2517 faillissementen tegenover i754 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. hooren maar zeg mij nu allereerst Spencer, hoe je mij herkend hebt. fk bad mij gevleid goed vermomd te zijn", .Dat is ock zoo, indien je hst pinken van je rechteroog had kunnen onder- diukken," antwoordde Firtescue terwijl hij zijn vriend zijn sigarettenkoker aanbood, die deze echter afweeB en hij een Dnitsche pijp nit den zak haalde. „Je behoeft je echter daarover niet ongerust te maken," ging Korlescue even later vourt, „ik zou dit zelf ook niet hebben opgemerkt indien ik niet wiet dat er hier min of meer RuaaiBche toestanden heerschten. Derhalve was voor mij Paul Volborth jnist de man, dien ik hier verwachtte. Maar zeg mij nu eens waaiom je zoo schrok, toen je mij zsg, hoewel je mij niet herkende Moet ik je dat nog duideljjk maken," was de wedervraag van den ander. „Nu dar, met dezen baard lijk je als twee droppels water op mijn souverein. Het is of ik den keizer nu voor mé zie." „Buiten twijfel een groote eer, maar of dit een voordeel voor mij is, is zeer twijfelachtig," gaf Fortescue lachend ten antwoord. „Maar vertil mij nn eerst of alles kalm verloopt op deze reis," voegde hij er even later op ernstigen tooi aan toe. „Je tegenwoordigheid alhier doet mjj vermocdei dat alles niet geheel Jo niavTOi'u'. aljoitnlonj) rtnoi >k suorda mcnsdwn,rrm* elfrjd zeg ik nj'n .Ui,-, baf fix-hgMn Warkprcdla- g-'baikan av,'do vtojtfli1 V lichl'vlwl lungar pisser \'anUw goeJ en I t-urJl" wel IvIdenJer t&jcKfmct D. Leven. ZccpAW. Vlaandii Bezuiniging by de spoorwegen. De direelie der Nederl. Spoorwegen heeft, naar het Hagez. meldt, bepaald dat aan voorlieden-rangeerders, wissel- wachters, rangeerders, aibeideis ran geerders en arbeiders voortaan geen handdoeken meer verstrekt znllen worden. Tengevolge van bezu'nigiug en den slechten oeconomischen toestand zijn thans 150 locomotieven overcompleet en tijdelijk buiten dienst gesteld. Spoorwegtarieven. De regeering heeft, naar deN.Venl. Ct. me'dr, goedgekeurd, dat met ingang van 6 November a.s. hij de Nederl. Spoorwegea een apec:aaltarief wordt ingevoerd voor de verzending van vrachtgoed, zoowel als stukgoed als in wageijladingen, van hout (geen teenhout) ook geschild, doch onbezaagd en onbe- bakt (ook klae erruiters), afkomstig uit Nederlandsche bosschen mits niet laDger dan 3 meter eu met geen grootere doorsnede dan 10 centimeter, alsmede van mijnhout. De vrachtprijzen zullen hiervoor 20 pet. lager zijn dan ,de tegenwoordige prijzen. Hugo Verrust f Pastoor Hugo Verliest is Vrijdag nacht te Ingoyghem in West-Vlaande ren, op 82-jarigen leefiijd overleden, na een korte or gesteldheid. Naast Guido Geze le en Albrrcht Rodenbach was Hugo Verriest de meest represen tatieve figuur van de West-Vlaamsche richting in onze literatuur gebleven, en bij was als zoodanig buitengewoon populair. Langen tijd was de invloed van Hugo Verriest op de Vlaamsche Btu- denten zeer groot en de Vlaamsche beweging heeft dan ook veel aan zijn levendig woird te danken. Krabbeniljke. Zondagmorgen werd van den kansel in de Ned. Herv. Kerk door den predikant afgegeven, dat op Donderdagavond alle huisvade s naar wensch gaat." „Ja dat is ook zoo,* gaf Volborth ten antwoord. „Te Weeuen had er bijna een aanslag plaats en ook den dood van Lobanof hebben ze op hnn kerfstok, ofschoon ze het op de Keizerin ge munt hadden." En vreest n nog meer aanslagen vroeg Fortescue. „Zeer zeker, daarom ben ik dan ook nog vóór de voistellke personen hier heen gekomen, in de meeniDg dat ik daardoor zijne majesteit betere diensten bewijs, dan door tegelijk met hem en het geheele gevolg van uit Kiew hier aan te komen. Ik heb mijn plaatsver vanger nauwkeurig opgegeven hoe hij handelen moet. Maar luister eens, ik zal je de zaak dan nauwkeuriger uit- leggen." Hierop deelde Volborth zijn vriend alle vermoedens mede en zei hij ook dat vorstin Olga Palitzin Boris Dubrofs- ki als werktuig bezigde en welke rol Irma Vissili daarbij speelde. „Kunt ge je eenig denkbeeld maken van den gemoedstoestand van een jonge dame," eindigde hij, „die schoon zij weet dat haar verloofde in de netten van een medeminna en verward is, waardoor zij hem moet verafschuwen, hemel en aarde beweegt om hem uit de handen van onze derde sectie te redden, of beter gezegd -te zorgen daj in de consistoriekamer werden ver wacht, alwaar Ds. Sieiuz uit Goes zou spreken, oin alzoo te komen tot de stichting van een hervormde school in deze gemeente. Daar niemand san eenig wenschen in deze richting ooit had gehoord, bracht dit bericht de gemoedereu in beweging. De voor standers van openbaar onderwijs staken de hoofdeu bij elkander, er werd een „Comiió van verweer", io het leven geroepen. De. heer Weileman we'd tot voorzitter, de heer Wontersen tot secretaiis gekozen. Besloten werd, dat de vergadering iu de consistorie zou worden bijgewoond en dat de heer Wellemau namens allen het woord zou deen. Donderdagavond had dan die vergadering plaats. Deze was door ongeveer 80 personen bezocht Na geopend te zijn met het zingen van een Psalmvers, werd een hoofdstuk uit den Bij kei voorgelezen en gebeden. Ds. Steinz kwam daarop aan het woord en brak een lans voor „Chris telijk" onderwijs op de bekende gron den, waarbij vooral i'fy doopbelofte domineerde. Een lange ride lag niet iu de bedoeling van den spreker, hij zou liever den weg aangeven, welke moet worden gevolgd, om tot de p- richling te komen. De Kerkeraad had zich de vraag voorgelegd, of hier een hervormde school gewenscht is eu of de tijd doorvoor is aangebroken en hij had die vragen bevestigend beant woord. Nn wachtte spreker ook die bevettigiig der vergadering. De heer Weileman vroeg daarop het woord om toe te lichten, waarom naar zijn mee ning een nienwe bijzondere school niet gewenscht is en ook niet gewenscht wordt Na bet woord verkregen te hebben, deelde de heer Weileman allereerst mede, dat een „comité van verwet r" was opgericht en dat bij nit uaarn daarvan sprak. In een gedocu menteerde rede toonde hij verder aan, dat het hier ging om twee scholen, want ook de Ond Ger. zouden dan weer op bun verzoek 'erugkomen, Hij toonde verder aan, hoe het ouderwijs in gel a'te achteruit zou gaan, hoe het ook duurder zon worden en hoe een ondragelijke last op de gemeente zou worden gelegd, terwijl het mede scheuring in de kerk zelf tot gevolg zou hebben. Tot dusver heeft de linker vleugel veel over zijn kam laten gaan, om de éénheid te bewaren. Nn zou hun houding wellicht wijziging moeten on dergaan. Deze rede maakte op allen een diepen indruk en werd roet applaus bezegeld. I's. Steinz repliceerde slechts kort. Hij dankte den heer Wel'eman voor zijn klaarheid, maar meende, dat de kerkeraad op zijn stuk moest blij ven staan. Ds. Dekker gaf toen te kennen, dat eigenlijk de voorstanders van het plan na moesten blijven. Hij verzocht daarom dengenen, die het met den Burgemeester eens waren, heen te ge au Een oogenbiik spannende ge zichten. Toen stond dhr. Wellenran op, schoot zijn jas aan en verdween, gevolgd door ongeveer de heeie vergadering. Slechts een 7 a 8 personen bleven hij niet daarin terecht komt, terwijl zij evenzeer in de weer is hunne majesteiten voor onheil te bewaren, dat hun door zijn dwaasheid zou kannen treffen. Buiten onze afdeeling weet niemand, dat Lobaiof gestorven is, ten gevolge van zijn verwonding, door een met stropbamieze verg ftigde doon, die voor de Keizerin bestemd was, maar uit de honding van Irma te Kiew blijkt dat zij mijn meening deelt, dat namelijk de brief, dien zij mij zoo behendig ontfntse'd heeft, Dnbrofski noopte over het heiligenbeeld in het bijzijn van hunne majesteiten te sprekei, om hen ook in het boach te lokken. En toch kon ik zien dat zij al mijn bewegingen bewaakte om Duhrofski te beschermen „Ja," antwoordde Fortescue, „ik kan mij dezen gemoedstoestand zeer goed verklaren, omdat ik die dame ken. Ik denk dat zij dit voor Dnbrofski doet omdat zij weet dat bij een zwakkeling is en bij een vronw als zij is het mede lijden na verwant aan de liefde. Was hij iemand met een sterker karakter, dan zou zij hem, geloof ik, nn haten en aan zijn lot overlaten. Zeer waar schijnlijk beseft zij ook dat hij veeleer het werktuig dan de geliefde van vor stin Palitzin is en is dat voor haar ook een reden om medelijden met den armen jongen te hebben." zitten. Naar verluidt zal nu met huisbezoek worden gewerkt. Dit is voor de heeren altijd een meer slagend middel dan openbaarheid. Twee voordeelen zijn door die beweging behaild, eersldeels, dat de voorstmders dtr O. S. zich nauw aaneen hebben gesloten en auderdeels, dat de niet-confessioneelen in de Ned. Herv. Kerk, zich nn ook hebben geor ganiseerd, gereed om den strjjd. die hun opgedrongen wordt, te strijden. Vrijdagavond werd aan de Openbare Lagere school alhier de dorde Ouderavond gehouden. Een honderdtal ouders, waaronder een 40 moeders, wareu tegenwoordig De Btemming stond in het teekeir van de nienwe echool- plannea alhier. De vergadering werd met mnziek, orgei en viool geopenl. Een der onderwijzers, de heer Meuleu- dijk, gaf daarop een schels van een geschiedenisles op school, aan de h&nd van een plaat over de walvischvangst De ouders kregen hierdoor een kijkje op het werk voor de klas en konden begrijpen, hoe moeilijk het is om voor kindera eenige geschiedenis bevattelijk te vertellen. Daarop werd eeu rond gang dcor de school gemaakt. Dit is altijd een interessant nummer. Met belangstelling werdt dan het werk der kinders bekeken. Daarna kwam de heir Weileman aan het woord om de nieuwe schoolplannen niteen te zet'en. Hij wraakte een berichtje uit „De Zeeuw" ais zou hij tegenover Ds. Steinz een principieel debat hebben gevoerd over het al of niet recht van „christelijk" onderwijs. Dit is niet zoo, want volgenB den heer Weileman is die prircipieeie strijd bier reeds twintig jaar uitge vochten. Het gaat nu om een psar sectescholen, waardoor het onderwijs noodwendig in gehalte moet dalen, tevens duurder wordt, terwijl eert ondragelijke iaBt zou worden gelegd op de gemeente. Hij riep de aanwezigen op om te waken voor de openbare school en het comité van verweer in zijn pogingen daartce te steunen. De vergadering betuigde iuide instemming met het gesprokene. Alle aanwezigen op twee na plaatsten hnn en haar handteekening op een ledenlijst van genoemd comité. De heer Woutersen sloot zich bij het betoog van den heer Weileman aan en wekte de aanwezigen op, om niet door het mandje te vallen als de heeren door huisbez ek zouden proheeren, slsnog veld te winnen Ook het hoofd der school deed in deze richting nog een duit in het zakje. Nog werd door den heer Weileman voorgedragen een schetsje uit „Kinderen uit mijn klas" van Mevr. Cohen. Het geheel was weer een gezellige avond. Een kopje chocolademelk versterkte den inwendigen mensch, en mej. Weileman met den heer Frelier zorgden voor de noodige afwisseling met hurt muziek. Ierseke. Donderdag werd een ouder avond gehoudei van school 2. Aanwezig waren 38 personen, waaronder ver- soheidene vrouwen en als genoodigdeu o.a. de wethouder Hu bregtse en de „Hoe kent ge freule Vassili" vroeg Voiborth nu. „Ik wist niet dat je haar ooit ont moet had." „Zij is de beste vriendin van mijne aanstaande vrouw miss Lanra Met- colfs, die toevallig op dit oogenbiik ook in Breslau vertoeft," antwoordde Fortescue. „Toen ik het vorig jaar bij Sir Metcolfs, op diens kasteel in Schot land logeerde, was freule Vassili daar ook, en Laura hoopt haar nu weder bij zich te hebben, als de keizerlijke majesteiten naar Balmoral gaan, als gasten van de koningin van Engeland. Lady Metc >lfs en haar dochter houden zich nn op bun terugreis van Groz een paar dagen bij baronesse Van Lindberg op." „Met jou als beschermer „Neen," antwoordde Fortesene, „ik ben hier voor dienstzaken, dat be- hoif ik voor jou niet geheim te houden om voor mijn regeering te zien hoe de ontmoetÏDg tnsschen de beide keizers verloopt." „Misschien kunt ge mij dan ook wi 1 behulpzaam zijn bij de oplossing va een vraagstuk," hernam Volborth nu weer. „Weet je iets af van een overste Delaval, dien ik bij vorstin Palitzin heb ontmoet Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1922 | | pagina 1