Donderdag 26 October 1922 109 jaargang. £11 SAMENZWERING "Hbïïïtenland. de toestand sh FEUILLETON. Binnenland. N°. 127„ ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke] nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitjfav» N**ml. Vennootschap! Goesehe Courant De Land- en Tumbouw- Ongevalienwet. L)e eerste November is voor de land- en tuinbouwers een belangrijke dag. Dau zal hij een formulier moeteu invullen, dat op het postkau- tcor te bekomen isop dat formulier moet hij de verschillende gegevens omtrent zijn bedrijf vermelden, terwijl ook aangegeven moet worden of men zich bij een bedrijfvereenigiug heeft anngCiloten en zoo ja, bij welke. De eerste November is ook een belangrijke datum voor de sociale verzekeringswetgeving. De laud- en tuinbouwoigeva leuwet bevat namelijk het novum dat de uit- v iering ervan wordt gelegd in banden van onderling», bearijfsvereenigingen, (die aan bepaalde voorwaarden moeten voldoen, maar overigens geheel vrij ziju in de wijze, waarop zij haar be drijf wenschen in te richten), of iu handen van het openbaar orgaan (de Rijksverzekeringsbank, Raden van Ar beid) naar keuze van den werkgever. De bedrijtsvereenigingeii van werk gevers krijgen hier dus een mooie kans. De uitvoering der verzekeringswetten door het Rijk heeft van verschillende zijden tot talrijke klachten aanleiding gegeven, 't Ging alles te duur, te weinig soepel, te omslachtig. flier wordt door den wetgever ge broken met dit stelsel. De boeren zelf kunnen de verzeke ring van hun personeel tot op zekere hoogte in de hand houden. Door aan 'e sluiten bij een onder linge bedrijfsvereniging. Het behoeft wel geen betoog, dat niet alleen in laud- en tuinbouwkringen de oogen gericht zijn op bet resultaat van deze nieuwe bepaling. Slaagt de pro»', dan zal ten slotte een heilzame uitwerking op de kou.ende Ziekte-wet en op de bestaande sociale verzekerings wetten mueiiyk kunnen uitblijven. Wij hopen daarom dat de boeren zich algemeen zullen scharen achter t en bedrijfsvereeniging en ervoor zullen zorgen dat ze uit handen van de Rijks verzekeringsbank blijven. Hei zou wel eens kunnen blijkeu dat dit niet alleen het belang van de werkgevers in het land- en tuinbouw bedrijf zou zijn, maar tevens in hr-t belang van de werkgevers in ons heele land in 't algemeen. DUI1SCHLAHD. In Duitschland wordt de toestand meer en meer wanhopig, de mark daalt maar steeds door, de dollar stijgt. De rijksregeering k<m met haar maatre gelen. die den economisch en toestand moeten verbeteren, of liever gezegd den ondergans: moe'en vertragen, deze snelle daling niet Hji ouden. De verordening tegen de deviezen- sjeoulatie is een slag in de lucht ge weest; toen zij gepubliceerd werd noteer de de dollar' 2400, doch steeg eenige dagen later tot 4400; deze Stijging in 17 WIT *F,T ENOKLSCH TAN HE A DON HILL. Volborth was dus nu heden ten tweeden male teleurgesteld, mrar hij kon toch niet gelooven, dat hij niet te weten zou komen wat dit document behelsde. Hij besloot nu ie traehten Boris te verleiden om hem dit zelf mede te deelen. Zoodra de trein zich in bewegiDg zette, volgde hij den jongen vleuge'adjudanl naar den rookcoupé en poogde hem, door allerlei listen, aan het praten te krijgen maar alles te vergeefs. De jonge man had blijkbaar aan tafel zooveel gedron ken, dat hij tegen elk ernstig gesprek opzag en alleen maar gekheid maakte met de jongelui, die zich in denzelfden wagon bevonden. Dien geheelen zomer nacht stoomde de keizerlijke trein door met de vruchtbare vlakten van Galicië en stopte alleen te Jaroslauw en verder legen het aanbreken van den dag te een week met 2000, was niet te voor zien. Do strijd om de broodprijzen neemt eveneens een onaangenaam ka rakter aan. De bevoegde commissie van den Rijksdag heeft Zaterdag besloteu de prijzen voor het distributiegraan met 400 pet. te verhoogen. De sociaal democraten stemden tegen. Het legee- rlngsvoorstel, door rijksminister Fehr toegelicht, had overigens een verhooging van 300 pet. voorzien. Na de stemming verklaarde de soc.-dem. Hertz dat ziju partij zich niet met dit besluit kon vereenigen en dat dientengevolge een politieke krisis onvermijdelijk zou zijn. Deze opvatting werd Zondag door de Vorwiirts gedeeld. Het blad zegt dat de dol la zoo hoog gestegen is, dat. elke inkoop van buitenlandsch graan onmo gelijk wordt en dat dm bevolking slechts voor hongersnood kan worden behoed als alle binuenlandsche levensmiddelen iu beslag worden genomen. In een bijeenkomst met de leiders der partijen heeft de rijkskanselier zijn economisch programma voor de eerst volgende tijden uiteengezet. Dit programma omvat de volgende 3 puuten 1. Beperking van de leverin gen in natura, ten gevolge van de geweldige depreciatie van de rnark. Tevens hoopt men op deze wijze het prestatievermogen te kunnen doen toe nemen. De beperking van leveringen zou iu de eerste plaats voor de kolen- leveringen aan de entente gelden. 2. Samenwerking van alle politieke en economische krachten, ten einde de economische crisis te bestrijden. Het ligc voor de hand, dat dit punt van het programma de uitbreiding van de regeeriiigscoalitie door het opnemen van de üuitsche volkspartij beoogt. 3. Verhooging van de arbeidsprestatie. Bradbury's voorstel oin aan Duitsch land eenige jaren uitstel van betaling «tan de geallieerden te verieeneu komt werkelijk niet te vroeg. Maar zooals we reeds gemeld hebben wil Frankrijk hiervan niets weten en Barthou heeft bij de commissie van herstel weer eens het oude voorstel ingediend om Duitschlaud's financiën onder geallieerde controle te stellen. Zoudea beide plaunen niet gecom bineerd kuunen worden P De Doitsche pers verklaart, gelijk COURANT A1VERTENT1BN v»n 1 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberiohien 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleeuwens Kous' Drukkers-en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. 01 levers zeep n; vuvwDMOBi fabritonlenjyan Sunlight 2eep vnl-wiHv vanzelf spreekt, het voorstel-Barthou- sec, voor onaannemelijk. Het Berl. Tagebl. vindt er maar één goed ding in «de erkenning dat de mark uioet worden gestabiliseerd, voor er sprake kan zijn van verdere betalingen in geld en leveringen in natura. Indien de commissie van herstel hel daarover eens is, zal zij ook de middelen kuunen vinden om dat doel te bereiken.» Men zegt wel eens: Als de nood op het hoogst is, is de redding nabij. De donker bewolkte Duitsche hemel ver toont één licktglimpje. De onderhandelingen over de parti culiere vorderingen van voor den oorlog zijn geëindigd met een over eenkomst, welke alle betalingen uit dezen hooide tot Juui 1923 uitstelt. En ziet 1 Tengevolge hiervan is tie dollar-koers sterk t'eruggeloopeu en noteerde de dollar 4050 papiermarkt. De geallieerden weten nu iu welke richting zij moeten gaan, willen zij da positie van de mark versterken. Maar wenscht Frankrijk dit inderdaad Het zal spoedig genoeg bljjken- De Toestand In Engeland. De Engelsche arbeiders hebben meermalen blijk gegeven gezond ver stand te bezitten. De tegenstand tegen een noodzake lijke loonsverlaging sas hier b.v. vaak minder heftir, dan elders. Bij de opening van de verkiezings campagne van de arbeiderspartij in het Noorden heeft nu Thomas in een rede te Oailisle (Dumfries) gezegd dat zijn partij besefte dat de belastingen een hoogte bereikt hadden waarbij de ontwikkeling van de nijverheid be lemmerd werd. De arbeiderspartij trad op als anti-verkwistingspartij. De handel was het leven en het bloed van Engeland en herstel van de handels betrekkingen over de heeie wereld was voor het rijk noodzakelijk. Over een dergelijk inzicht zou men zich slechts verhengen kunnen, ware bet niet, dat aan deze zaak ook nog een politiek kantje zit. Verschillende uitlatingen van voor aanstaande Engelsche politici, wijzen op een samengaan van de oude coali tie partijen bij den stembusstrijd, daar, waar het er om gaat een candidaat der uiterste linkerzijde to weren. Zoo heeft Churchill, Lloyd George's boe zemvriend, verklaard, dat hij den kie zers machtiging zal vragen samen te werken met de „vooruitstrevende con servatieven" terwijl aan de andere zijde Lord Derby medemerking zoekt van de de conservatieve liberalen. Voorts heeft Bonar Law, die lot 1 leider der conservatieve partij is ge kozen, hulde gebracht aan de ver diensten van Lloyd George en gezegd, dat hij bij alle toekomstige geschillen niet in nijd den strijd zal aanbinden. Heeft de vrees voor herleving der coalitie ook een kleine kentering naar rechts veroorzaakt in de arbeiderspartij Vermelden we tenslotte nog dat Bonar Law verklaard heeft dat de nieuwe regeering de verplichtingen van de Iersche overeenkomst moet uilvoe- ren en dat hij den Koning heeft ge- geadviseerd het parlement te ontbinden. De Nederl. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel zal, naar Het Volk meldt, in een 5 November te Utrecht te houden buitengewoon congres een beslissing nemen inzake de Lemberg, waar Volborth een telegram in ontvangst nam van den impressario, die hem meldde, dat de aanbevelings brief, dien Anna Tsigorin had over legd, een vervalscht stuk was. Om zeven uur 's morgens werd het grensstation Radziwillow bereikt, waar de Russische uniformen op het perron het bewijs leverden dat de Czaar zich weder op den bodem van zijn eigen heilig Rusland bevond. Vandaar stoomde de trein door tot Holbunaud, waar het ontbijt in den wagon werd genuttigd. Iedereen was nu weder op, de dames weder in frisch morgentoilet en de militaire leden van de hofhouding reeds in gala-uniformen, met het oog op de ontvangst te Kiew, dien middag. Het was Volborth gelukt alle sporen van een slapeloozen nacht te doen verdwijnen en hij scheen opgewekt te zijn, terwijl Boris daarentegen blijkbaar vermoeid of in gepeins verzonken was. Inwendig kookte Volborth echter van drift. Gaarne had hij alles wat hij in de wereld bezat, willen geven em zes uur verder te zijn, want zoodra de Czaar eenmaal veilig in Kiew was, zou hij Volborth hetzelfde gevoel heb ben als een schooljongen die vacantie krijgt. Later bekende hij dat hij in i deze oogenblikken zoo wanhopig was geweest, dat hij ook maar bij de ge ringste aanleiding daartoe Boris Du- brofski zou hebben aangegrepen, en aan Retofski in handen gegeven. Maar hij zag toch ten slotte wel in dat men een officier van het gevolg niet kon arresteeren alleen omdat hij eenigszics vreemd deed. Langzameihand kwam Boris ook weer bij en vóór zjj te Kiew aankwamen, praat'e hij weer. „Misschien ontsproot zijn slecht hu meur van morgen uit haarpijn, want hij heeft gisteren te Krakau veel ge dronken," dacht Volborth nu, «en misschien ook is hij het nu met zich zelf eens hoe in het vervolg te han delen.» Tot zijn verbazing zag hij toen zij te Scheptowka een uur stilhielden en uitstapten om de stijfheid van het lange zitten weg te krijgen, dat Boris zich hij Irma voegde. Daardoor zag hij zich gedrongen een weinig achter te blijven maar nochtans niet ver. Scheptowka ligt aan den rand van de korenschunr van Rusland. Het landschap was één groote vlakte van goudgele tarwearen, met hier en daar een groepje lindeboomen daartusschen. Op het gris lagen eenige touristen uit te rusten en geduldig te wachten tol de Keizer aller Russen zijn reis zou voorzetten. Het gesprek tusschen Boris en Irma scheen geenszins diepzinnig te zijn en alleen over deze landstreek te loopen. Toen zij tegenover den salonwagen van den keizer waren, bleef Boris eensklaps staan, zeggende „Dat bosch daar ter linkerzijde is eeen interessant oord, want daarin be vindt zich het beeld van den ouden Gregorius, naar men beweert het oudste heiligenbeeld vam geheel Rusland.» „Kapitein Duhrofski," riep nu eens klaps een klankvolle, gebiedende stem. Van den keizerlijken wagon was één raampje neergelaten en daarvoor ver toonde zich nu een gelaat dat alle menschen op het perron in plechtig stilzwijgen deed verzinken. De handen van de heeren grepen naar hun hoofd deksel eD de dames maakten e-n eer biedige buiging. Achter den czaar stond de czarina met Lobanof, een vriende lijke glimlach op het gelaat. Boris bleef in strak militaire houding staan. «Ik hoorde toevallig wat u zei,» ging de keizer voort. „Staat daar wer- voorstellen van de directie der Nederl Spoorwegen, De heer Broekhuijs en de Nederl. Staatalotery. Een der medewerkers van het Vad. hieft uit Zwitserland het volgend aan bod van den heer Broekhuijs ontvangen „Ik ben bereid de Staatsloterij zoo danig te reorganiseeren, dat 50 procent der geheele Begrooting door de wmstea worden gedekt. Ik ben genegen f 1.000.000 te storten bij de Neder- landsche Bank, welk bedrag vervnlt ten bate van den Staa', wanneer mijn plannen worden uitgevoerd en niet bedoelde winsten in de schatkist wer pen.» De heer Broekhuijs heeft nu aan dit blad bericht de waarborgsom te willen verdubbelen en schrijft terug schrikken vror het odium ons volk lot gokken te verleiden, moet de regeering niet, daar zij niets aanwak kert, doch alleen de door niets te beteugelen zucht zoowel in Indië als in Holland leidt in vaste banen naar de schatkist. Persoonlijke belooning weusch ik niet, daar ik financieel volk men onaf hankelijk ben. Ik beoog slechts het belang van den Staat. De zakelijke De vergadering van de ver. van gemeenteraadsleden en statenleden van den Vrijheidsbond heeft een motie aangenomen, waarin het oordeel wordt uitgesproken, dat de zakelijke bedrijfs- belaatiug principieel is af te keuren en de wensch wordt uitgesproken, dat iu de gemeenten, waar deze belasting reeds is ingevoerd, zij ten spoedigste zal worden ingetrokken. Uit het praeadvies van commissie XII van den Hoogen Raad van Arbeid blijkt dat vrijwel de geheele commissie het gewenscht acht, dat voor alle werkgevers en arbeiders in een bepaald bedrijf bindende regels kunaen worden gesteld, die hun verhouding, inzonder heid wat loonen en andere arbeids voorwaarden betreft, regelen. Vrijwel de geheele commissie meent, dat de ontwikkeling van de maat schappij thans in zulk een stadium is gekomen, dat de wetgever in deze materie niet langer afzijdig mag blijven, al loopen de denkbeelden van haar leden ook uiteen ten aanzien van deu omvang van de taak des wetgevers en Tan de wijze, waarop hij deze taak zal hebben te vervullen. De meerderheid van de commissie acht het eveneens gewenscht, dat ook bindende regels kunnen worden gesteld betrpffende de verhouding tnsschen alle werkgevers in een bepaald bedrijf ten aanzien van znlke verbetering van bedrijfloestanden, die regelingen be treffende de arbeidsvoorwaarden, als hierboven aangegeveu, moeien mogelijk maken. Het ligt allerminst iu de bedoeling de beide soorten van algemeene regels voor een geheel bedrijf aanstonds in alle bedrijven in te voeren. De overheid zal haar bemoeienis s echts uitstrekken tot die bedrijven, kelijk een oud heiligenbeeld in het bosch „Dat heb ik althans gelezen, sire,» antwoordde Boris.,/Vergunt uw Majesteit mij bij den stationschef inlichtingen in te winnen?» «Laten wij liever zelf onderzoeken wat daar van waar is, kapitein,» her- uam de keizer. «Hare Majesteit stelt veel belang in heiligenbeelden en een kleine wande ling zal een hoogst aangename afwis seling zijn.» Deze toespeling had betrekking op een algemeen bekend zwak van de Keizerin om, nadat zij tot het katho lieke geloof was overgegaan, allerlei heiligenbeelden te verzamelen. Volborth haastte zich Retofski nu in te fluisteren «Wees op uw hoede. Dit plan is door Dubrofski opgemaakt," maar t ien de stationschef hun vertelde, dat er inderdaad in dat bosch een oud heiligen beeld sti nd, werd bij kalmer. Hij sloot zich bij Boris en Irma aan, en ging, net het gevolg, achter het keizerlijk echtpaar aan, het bosch in. Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1922 | | pagina 1