EEN SAMENZWERING Donderdag 10 October 1022, 100 jaargang BUITENLAND. FEUILLETON. N\ 124. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, ill Goes f,2, buiten Goes f 2,—. Afzonderlijke] nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. (iOËSCHE Uitgave Naatul. Vennootschap) Goesclie Courant Sy.«£fi BETAAL. De Britsohe regeering heeft Maan dag te New-York 50 milüoen dollar laten betalen, als eerste termijn van de oorlogsschuld van Engeland aan de Ver. Staten. Natuurlijk heeft dit aldaar een gunstigen indruk gemaakt. Het zien van z'n geld doet steeds het respect van den schuldeischer ten opzichte van zijn slachtofi'er groeien. Dit is in Amerika ook het geval, niet minder dan in Europa. De New York World schrijft „De Britsche legeering heeft dns een aanvang gemaakt met betalen, door aan de Ver. Staten een grooter bidrag aan geld te doen toekomen, dan tot dusver nog ooit in de geschiedenis der wereld door eene regeering aan een andere is betaald. En dezen last aan vaardde het Engelsche volk, terwijl het reeds de hoogste belasting per hoofd van alle volken ter wereld te dragen heeft. En dat geschiedt terwijl de Britsche handel een vernietigende handelsdepressie te verduren heeft en Engeland zich verplicht ziet meer dan een millioen werkloozen te onderhouden. En Engeland begint met betalen, zonder dat het hoop kan voeden, dat het zal terugontvangen wat het aan schuldvorderingen heeft uitstaan. Een mooier voorbeeld van financiee'en heldenmoed is nog nooit door eenig volk gegeveö. Voortaan zal niemand ooit kunnen zeggen, dat Engeland wanneer het met de Ver. Staten onder handelt over de verlaging of de schrap ping van internationale schulden tracht aan de betaling van zijn verplichtingen te ontsnappen." M.-n zegt wel eensTerwille van het smeer. De fransche pers over de rede van Lloyd George De Eransche bladen zijn niet best te spreken over de redevoering, die de Britsche premier Zaterdag te Manchester gehouden heeft. De voornaamste pnnten vau onte vredenheid zijn zijn bewering, dat de EngelscheD, door een versterking naar Tsjanak te zenden, een oorlog voor komen henben dat de Franschen hun woord niet hielden, daar ze de troe pen uit de neutrale strook terugtrok ken na eerst beloofd te hebben deze desnoods tegen de Turken te zullen verdedigen dat de Franschen, na door de Turken verslagen te zijn, Cilicië ontruimden en dat de Frauschen bet lot van de Christenen in Klein-Azië in de waagschaal stelden door huil politiek jegens de Turken. Daartegenover stelt men le. Slechts door den Turken Oost-Thracië toe te kennen, hebben de geallieerden vrede bewaard. Franklin Bouillon, zoo even teruggekeerd, bevestigt dit onvoor waardelijk. 2e. Van woordbreuk der Franschen 14 WIT HET EN0ELSCH TAN HEADON HIEL. IV. De loandeling in het bosch Wederom was er een dag voorbij gegaan en de schaduwen van den nacht daalden neer op de bergen, toen de keizerlijke extra-trein de oude hoofd stad van Polen binnenstoomde. Nau welijks stond de locomotief stil of iedereen stapte uit de wagons, want op de reisroute was aangegeven dat er te Krakau gedineerd zou worden. Hoewel het station door Oostenrijk- sche kurassiers was afgezet, omringden Retofaki en zijn ondergeschikten toch onmiddellijk den salonwagen die zich in het midden van den trein bevond, want daar de Czarina nog een weinig vermoeid was van de feesten te Wee nen, had de keizer gelast hun diner daar te brengen. Volborth was echter, doordat zijn positie niet openlijk en bekend was, genoodzaakt met de ande ren naar de wachtkamer te gaan, waar de tafels voor het gevolg al gedekt is geen sprake. Bovendien verbaast men zich, dat Lloyd George niet van de Italianen reple, ofschoon zij de Fransche politiek geheel volgden. 3e. De Turken hebben de Fran schen niet verslagen. 4e. Het leven der minderheden wordt het best beveiligd door het vergelijk tusschen de Franschen en de Turken gesloten. Ten slotte verwijt men Lloyd George de aanstaande vredesconferentie te be moeilijken door de Turken voor wilde heesten uit te schelden. Dit acht men hoogst onbehoorlijk in de huidige om standigheden. We zien uit het bovenstaande dat zoowel Engeland als Frankrijk voor zich den roem op eischen vredestichter in het Oosten te zijn. Londen zoowel als Parijs willen dat zijn haan koning kraait. Was sich liebt das neckt sich. Als op den duur het Duitsche „sich necken" maar niet de beteekenis van het Iloilaudsche „elkander nekken" krijgt. Hef verdrag van Moedania. Het verdrag van Moedania,jwaarvan eerst thans de bepalingen volledig be kend zijn geworden, bevat ook een regeling, waardoor de Engelschen noch naar Tsjanak, noch naar Ismid nieuwe versterkingen kunnen aanvoeren. De Turken kunnen over land troepen en oorlogstuig samentrekken tot aan de grens van het verboden gebied, maar de Engelschen kunnen van de zeezijde geen manschappen en kanonnen meer aanvoeren. Wanneer het straks met den vrede niet te best vlotten wil, kan deze bepaling nog groote gevolgen hebben. Opstand in China- In China is opnieuw een opstand uitgebroken tegen de centrale regeering. De Sovjet in hef verre Oosten Het z.g. Witte front, dat tegenstand bood aau de Sovjet-troepen in het verre Oosten is ingestort. De roede legers staan voor Wladiwo- stok, dat door de Japanners ontruimd wordt. ADVERTENT1ËN van 15 regels f J ,20 elke regel meer 24 cent- Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleenwens^& Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiëu worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. COURANT Bcroeewacht. In het Schuttershof werd Maandag avond de vrij goed bezochte derde jaarvergadering der burgerwacht onder presidium van den commandant, den heer L. Smit, gehouden. Deze heette in zijn openingswoord bijzonder wel- kom den heer v. d. Bout, wethouder, en deelde mede, dat de heer Burge meester verhinderd was. Hoewel ik, aldus vervolgde de voorzitter, gaarne zon willen, dat de burgerwacht over bodig werd, moeten wij toch helaaB erkennen, dat we zoover nog niet ge komen zijn. Het gevaar voor revolu tionaire woelingen is nog steeds niet geweken, zoodat we paraat moeteD blijven. Spr. uitte den wenseb, dat de kameraadschappelijke geest moge blij ven, gelijk die tot heden geweest is. De secretaris-penningmeester, de heer J. I. v. Ballegoijen de Jong, bracht daarna verslag over 1921 uit, waaruit bleek, dat er een opgewekt vereeDigingsleven viel waar te nemen. Behalve de gewone werd nog een onderlinge wedstrijd gehouden, tewij 1 gedurende den winter met marga of llobertbuks werd geoefend. Het ledental liep eenigszins terug en bedroeg 31 December j.l. totaal 94. He; aantal donateurs verminderde met 7 en be droeg 48. Er was ook nu weer een batig saldo. De tekening werd nage zien door de heertn Den Herder en v. Stee en accoord bevonden. De voorzitter merkle nog op, dat het batig saldo er op 31 Dec. j.l. was, maar dal de uitgaven sedert dien datum zijn vermeerderd en de ge meentelijke subsidie waarschijnlijk van f 300 op f 150 zal worden gebracht. Ook vestigde hij er de aandacht op, dat in de Burgerwacht a'le arbeid, ook die der instructeurs, gratis ge schiedt. Verder deelde de voorzitter, mee, dat volgens schrijven van den Inspecteur der Burgerwacht het nu is verboden, dat de leden van de Burgerwacht ook bij de Land storm zijn aangesloten. Vervolgeus is door 't Bestuur besloteD, dat alleen zij tot de wedstrijden worden toege^ laten, die vijf maal aan een oefening hebben deelgenomen. Ten slotte brengt spr. dank aan het gemeentebestuur en den oud-commandant, den heer Joh. Pilaar, voor de geschonken prijzen, resp. een wandelstok met zilveren knop en een sigarenkoker. Intusschen was een bestuursverkie zing gehouden. Bij acclamatie werd dhr. H. J. v. Hove herkozen eo ge kozen in de vacature-de Kramer dhr. M. C. v. d. Bont met 26 van de 40 stemmen. Hierna werd de uitslag van den schietwedstrijd bekend gemaakt. Deze is KlasBe Ble prijs P. de Kok 122 p2e pr. L. Meijler 114 p., 3e pr, G. den Herder 108 p., 4e pr. L Smit 107 p., 5e pr. M. v. Stee 106 p., 6e pr. J. M. v. Riet 105 p„ 7e pr. T. Faberij de Jonge 105 p., pr. C. Sinke 94 p., 9e pr. C. Stefes 92 p., 10e pr. M. G. v. d. Wiele 86 p., lie pr. J. Donner Jr. 80 p., 12e 13e pr. weren, en zelfs als hij de vrije keuze had gehad, zou hij zich toch daar een plaats hebben gekozen want hij was, in het belang van alles, verplicht in de nabijheid van den jongen vleugel adjudant te blijven. Het laatste gedeelte van het verblijf in Weenen was kalm verloopon. De uitgestelde parade had plaats gehad, Keizer Frans Joseph had zijn gast tot aan het station uitgeleide gedaan en er was niets voorgevallen wat het programma had kunnen storen. Maar zelfs daardoor was de bezorgdheid van Volborth nog geenszins verminderd, wel was de toestand voor het eogenblik minder bezwarend, doordat Anna Tsi- gorin nu gearresteerd was, maar toch was hij innerlijk overtuigd, dat er nog verscheidene personen waren, die even eens dachten als zij en dat haar ge vangenneming hen alleen tot meerdere sluwheid en geslepenheid zou aanzetten. Hij ging aan de zijde van Boris Dubrofski de restauratiezaal binnen. De oude gravin Vaasili, die met Irma reeds aan een tafeltje had plaats genomen, wenkte den jonges man toe, hoewel deze moeder en dochter den geheelen dag zooveel mogelijk had vermeden, en nu ook weer zijn best deed om ver van hen af een hoekje te vinden, waar ze hem niet zouden ontdekken. „Laten wij hier met ons beiden en gas<;on gaan dineeren, Dubrofski," zei Volborth, die de toestand overzag en den jongen man nu meevoerde naar een ver afgelegen hoekje. Ik heb den geheelen dag al tusschen de dames gezeten eD moet eerlijk zeggen dat ik daar voor het oogenblik genoeg van heb." „Ik ben dat volkomen met je eens, Paul," antwoordde Boris, „en ik hoop maar dat het gerucht waarheid bevat dat wij nu zoo spoedig mogelijk naar Petersburg zullen terugkeeren." Op het oogenblik kwam er een kellner met de spijskaart naar hen toe en gaf hij deze het eerst aan Volborth, die met den rug naar den man stond om te zien hoe alles zich toedroeg. Zoodra hij een keuze gedaan had gaf hij de kaart aan den jongen officier en zoodoende had hij gelegenheid de ge dienstige geest nauwkeurig op te nemen. Evenals de andere kellnera was deze keurig in het zwart gekleed, maar, in tegenstelling met de overige», die meest donker getinte Italianen waren, had hij een gelaatskleur, die op baksteenstof geleek en in 't geheel niet bij zijn zwarte haren paste. Het was een ge zicht, dat volgens alle regelen der natnnr vuurrood haar gehad moest hebben. Volborth bemerkte nu dat de kellner eveneens hem nauwkeurig opnam ook even later toen deze het eerste gerecht op diende bespeurde hij dit wederom maar hij achtte het verstandiger om te doen of hij zulks niet opmerkte. De invloed van het vele licht en van de uitstekende militaire muziek verdreven voor een oogenblik de on tevreden stemming van Boris en hij sprak nu als een dartelende schooljon gen over de pret, die hem later in Parijs wachtte. Het geheele gevolg be schouwde Frankrijk's hoofdstad als een aardsch paradijs, waartegen de stijfheid van Weenen en van Breslau en de vervelende huiselijkheid van Kopen hagen en van Balmoral als het vage vuur afstak. Beide heeren kenden Parijs en wedijverden nu met elkander in het opdisschen van hun herinneringen. Toen de kellner later even weg was sprong Volborth plotseling op, zeg gende „Daar schiet mij iets te ]hinnen, en al bood mij ook iemand duizend roe bel, dan zon ik dit oogenblik toch niet ongebruikt laten voorbijgaan. Ik moet namelijk even gaan zien of de gouden sigarettenkoker, die ik van Sara Bern hardt gekregen heb, nog in mijn demi- saison is, die ik in den wagen heb laten hangen, ik ben als de dood dat iemand die wegkaapt.» „Ja, ik begrijp dat u daaraan ge hecht is," antwoordde Boris, terwijl zijn metgezel al wegsnelde. Volborth spoedde zich echter niet naar den wagon, maar trad op een troepje politieagenten toe, die de» keizerlijken salonwagen bewaakten, en riep fietofski even op zijde. pr. M. C. v. d. Bout 69 p., C. Gheijsen 62 punten. Klasse C.le prijs 1 Gunst 108 p., 2e pr. J. Huige 97 p, 3e pr. J. Gunst 84 p., 4e pr. P.v.Anrooij 78 p., 5e pr. J. Geensen 76 p, 6e pr. Jn. van Zweeden 73 p., 7e pr. Jac. van Z»ee- den 72 p., 8e pr. B. Faberij de Jonge 70 p.; 9e pr. Hillebraud 64 p., 10e, ir. L. Korstauje 62 p., lie pr. J. iriekaard 60 p., 12e pr. A de Jonge 60 p„ 13e pr. I. Adriaanse 54 p., 14e pr. J. v. Zatteu 46 p. Nadat weth. v. d. Bout namens B. en W. had dankgezegd voor de har telijke woorden tot hem en dit college gericht en commandant en leden ge huldigd had voor hetgeen zij gepres teerd hebben, werd tot overhandiging der fraaie en doelmatige prijzen over- au. Een cadeaulje, geschonken door den heer P. 1 Sumer, werd onder applaus voor den secretaris bestemd. Namens de prijswinners bracht dhr. de Kok dank. Dhr. T. Fabery de Jonge huldigde commandant en vaandrig voor hun leiding. Hierna rondvraag. Dhr. J. F. v. Riet meende dat alles draait om, wat hij noemt, de schietvereeniging in de burgerwacht en dat voor de anderen niets gedaan wordt. De voorz. zegt, dat velen zich indertijd hebben aange meld als lid op conditie er niets voor te moeten doen, alleen om in geval van nood te assisteeren. Voor dezen wordt dan vanzelf weinig gedaan. Dhr. Gheijsen protesteert tegen een beschuldiging van v. Riet, alsof er kringetjes gevormd worden. Ieder is welkom. Dhr. de Kok vraagt patronen tegen betaling beschikbaar te willen stellen voor hen, die bij schietwed strijden op de vrije baan uitkomen. Dhrn. J. M. v. Riet en de Roo willen dit in sommige gevallen door de Burger wacht doen betalen. Deze kwestie zal nog door het Bestuur worden over wogen. Dhr. C. Sinke wil enkele prijsjes beschikbaar stellen voor hen, die in den geheelen zomer de meeste punten be haalden. Dhr. Hollestelle wil den verbandcursus dezen winter herhalen. Zoo mogelijk zal hieraan worden vol daan. Dhr. de Kok wil volgenden zomer een algemeenen wedstrijd organiseeren. Hiertegen worden echter verschillende bezwaren geopperd. Dhr. J. F. v. Riet wil oud militairen aau de wedstrijden doen deelnemen zonder de voorafgaande verplichte vijf oefeningen. Zijn voorstel wordt echter niet ondersteund. Met een opwekkend woord wordt de vergadering daarna door den voorzitter gesloten. De Landboüwongevallenwet. Dinsdagmiddag had in >le P. v. O. de aangekondigde vergadering plsats waartoe door de heeren J. Koert en A. C. J. Noteboom te Wolphaartsdijk het initiatief was genomen, waarin inlichtingen zouden worden verstrekt in verband met de uitvoering der landboüwongevallenwet 1922. „U kent immers dien Serjof van aanzien, dien men verdenkt van in '94 den bommenaanslag in Warschau ver richt te hebben vroeg hij. „Beter nog dan ik u ken," ant woordde Retofski. „Ik heb immers nog deze gedachtenis van hem," en bij hield nu de linkerhand in de hoogte waaraan de derde vinger ontbrak, die hem de woedende nihilist bij zijn ar restatie, had afgebeten en wat de reden waB geweest dat hij toen kon ont snappen. „Ik heb hem nooit gezien," ging Volborth voort, „maar in de restaura tiezaal doet een kellner dienst, die, volgens de photographieën, als twee droppeU water op dien Serjof gelijkt. Ik zou zóó graag hebben dat u hem eens nauwkeurig opnaamt, zonder dat hij zelf, of Dubrofski, met wien ik zit te eteu, dit één van beiden bespeuren. Zoodra ik dus weer aan ons tafeltje zit links, bij het vierde raam moet u eens naar oss toekomen, en hem opnemen. Indie» het Serjof niet is moet u tegen de ruiten aankloppen, is hij het echter wel dan moet u niets doen tot u nadere bevelen hebt. Er is daarbinnen zoo veel lawaai dat niemand er op zal letten dat u even tegen het venster klopt." Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1922 | | pagina 1