N\ 120, Dinsdag 10 October 1922, 109 jaargang BUITENLAND. FEUILLETON. EEN SAMENZWERING Binnenland. Rechtszaken. School en Kerk. Sport. Stadsnieuws. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke^ nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. 0ES« Uitgave Naauil. Vennoot .chap] Goesche Coaraut A DVERTENT1ËN van jl5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleenwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 13 nnr voormiddag. COURANT DE TOESTAND IN HET OOSTEN Zaterdag luidden de berichten omtrent den toestand al zeer ongunstig en scheen het oogenblik van een oorlog in het Oosten niet ver af. Is- met Pasja, de vertegenwoordiger der Kemnlisten, had te Moedania een aantal eiseben gesteld, waarvan hij de spoedige aanneming eisehte onder bedreiging, dat hij de geallieerde strijdkrachten zon aanvallen. De Turken wenschten voor het bezit van Oost-Thracië tastbaarder waar borgen dan de geallieerden hadden aangeboden. Men was het eens over de kwestie, dat de Grieksche troepen aldaar zich vóór de vredesconferentie zouden moeten terugtrekken achter een een lijn die te Moedania zou worden afgebakend. Totdat de groote vrede in den Levant dan geteekend zon zijn, wilden de geallieerden irr Oost-Thracië garnizoenen leggen en toezicht uil- oefenen voor de bescherming der minderheden. De Turken wilden van die garnizoenen ert dat toezicht niets weten, ze wilden him eigen soldaten of gendarmerie er leggen. En Ismet drong aan op het maken van haast met het antwoord, daar bij zijn voordeelige positie van o/erwinnaar niet wil verzwakken, door aan de Grieken gelegenheid te geven zich in Thracië te herstellen. Lord Curzon is na deze pessimistische tijdingen onmiddellijk naar Parijs ver trokken, om in overleg met Poincaré, een overleg waarbij zich de Italiaansehe zaakgelastigde aansloot, de houding der geallieerden te bepalen tegenover het. dreigend gebaar van de Kcmalisten. Zondag luidden de tijdingen gun stiger, scheen hel blaadje gekeerd te zijn en was de toestand, zooal niet couleur de rose, dan toch aanmerkelijk lichter van tint. De geallieerden zijn het ditmaal eens geworden, zij het dan ook in beginsel, over de ontruiming van Thracië. Deze zou geschieden in drie étap pe.lo. onmiddellijke ontruiming door ,1e Grieksche bevolking en het Grieksche leger 2o. een maand na deze ontruiming zouden de Turksche gendarmerie en het Turksche bestuur bezit nemen van het Turksche ge bied 3o. na het sluiten van den vrede zou aan het Oltomaausehe leger worden toegestaan de zeeëngten over te steken en Thracië binnen te rukken, dat dan weer volkomen onder Turk sche souvereiniteit zal zijn gekomen. Men gelooft niet dat de geallieerde regeeringen hiertegen bezwaar zullen maken. De Turken hebben hun zin ge kregen, zooals men ziet, alleen wordt onderscheid gemaakt tusschen gendar merie en leger. De eerste mag het gebied, waarnaar Kemal smacht, bin nen lukken, het leger moet wachten tot na den definitieven vrede. Deze wachtensperiode is heel geschikt om 10 bit het e.ngelsch tan HEADON HILL. „Nu het gordijn optrekken en het koor laten beginnen," beval Voiborth, en in zijn bezorgdheid dat er geen oponthoud in het programma zou ko men, wendde hij zich niet tot de ge vaarlijke nihiliste vóór dat hij de eerste tonen van het Russische nationale lied door de zaal hoorde weerklinken. Daarop vroeg hij Anna Tsjigorin, zoo kalm als hem dit slechts mogelijk was „Wat was uw bedoeling Anna, het pistool of de bom De vrouw, die tot nu toe niet had geweten dat hij een ambtenaar der politie was, bewaarde een weerspannig stilzwijgen maar haar borst ging ge jaagd op en neer en het koude zweet, dat over haar wangen liep, maakte breede voren in het blanketsel. De schrik voor het schavot en voor Siberië had haar plotseling bevangen. Retofski had haar terwijl behendig gefouilleerd de soldaten te kalmeeren en hen te bewaren voor den gevaarlijken over- winnaarsroes die vaak slachtoffers vraagt. F,en aanslag op de moorde naars van Rafhenau. De gevangenis is niet steeds ren veilige p'aats voor degenen die er in zitten opgeborgen. De moordenaars \an llathenau hebben dat ondervonden. In het huis van bewaring te Moabit, waar de beklaagden hebben ve.toefd, totdat zij naar Leipzig worden gebracht, zijn twee pakketjes chocolade en pra lines bezorgd. De pakketten werden door de post overhandigd en waren verpakt in de verpakking van de fabriek Sarrotti. De beklaagden waren echter reeds in Leipzig en de post stuurde de pakket ten door. Achtereenvolgens werden alle beklaagden die van de chocolade aten ziek. Het onderzoek door den gevangenis dokter heeft tot resultaat gehad, dat men te doen heeft met een ingewand ontsteking van typheuzea aard. Men beweert, dat er typhusbacillen in de chocolade zaten, en men spreekt vrij algemeen de meening uit, dat men te doen heeft met een aanslag van rechts- staande zijde tegen het leven van Guu- ther, omdst men vreesde dat hij een en ander zou vertellen, hetgeen lang niet aangenaam zou zijn voor zekere hoogstaande personen, met wie hij in verbinding heeft gestaan. (Gelijk men weet heeft men een brief van Luden- dorf aan Gunther in beslag genomen, die begint met de woorden „Mein lieber Gunther"). Van andere zijde helt men natuur lijk meer over tot de veronderstelling, dat men met een aanslag van linksche zijde te doen heeft. Het proces is in verband met een en ander geschorst. De gezondheids toestand der beklaagden is echter reeds zooveel verbeterd, dat men het Maandag weer hoopt te hervatten. Begrijpelijkerwijze is het incident ook voor de Sarrotti-fabriek zeer on aangenaam. Wijziging der Huurcommissiewet. De Msb. meldt dat een wijziging van de Huurcommiasiewet en van de Huuropzeggingswet bij de Tweede Kamer wordt ingediend. De voornaamste wijziging, welke wordt voorgesteld, komt hierop neer Dat de verhuurder zonder tussehen- komst der Huurcommissie met den huurder een huurprijs zal mogen over eenkomen, welke gaat tot 50 pet. boven deu normalen huurprijs van 1 Januari 1916 voor arbeiderswoningen en van 37'/» pet. boven den huur prijs van 1 Januari 1918 voor mid denstandswoningen. In zeer bijzondere gevallen zal de de huurcommissie een grootere verhooging mogen toestaan. Tot nu toe mochten de verhuurders, zooals mes weet, zonder tusschenkomst en haalde een kleinen, maar bruik- baren revolver voor den dag met zes patronen geladen. „Dit was dus haar bedoeling,* zei Voiborth hoogernstig. „Blijft u haar nu hier bewaken tol na afloop van het concert," voegde hij Retofski toe, „ik moet naar mijn plaats terugkeeren, opdat mijn afwezigheid niet zal op vallen, maar straks, zoodia ik terug kom, zullen we haar even verhooreu. Geef mij dezen brief echter maar mee. Zeker een anonieme waarschuwing, is het niet?" „Ja," antwoordde de ander. „En ik ben daardoor ontheven van ieder ver wijt van onachtzaamheid, want daaruit blijkt dat deze yleesch geworden dui velin eerst in het laatste oogenblik op de lijst werd gezet." Voiborth gisg nu onder het licht staan om den brief te lezen; deze luidde „Let in Godsnaam op de zangeres aan wie eerst heden de toestemming werd verleend om mede te werken in het Russische koor." Het adres was aan Retofski en dit schrijven was eerst dien middag te Weenen zelf op de post bezorgd. Het was met groote drukletters geschreven, zoodat men de herkomst daarvan niet kou nagaan, wel zag Voiborth echter Vbt 'fikctJri^uitaït Kelt ik tattl.denktjoncfmevrouctie ttt-T trot., teller, tjff optvret .kr wsaxli tut Nijfl gftdk.t Zjff.uiffejen door de behondeiind met der huurcommissie de huren slechts verhoogen tot 20 pet. boven die van 1 Januari 1916 en 10 pCt. boven die van 1 Januari 1918 resp. vcor arbei ders en middenstr.ndswoningen. Wijziging L. O. wet 1920. Ingediend is een wijziging der Lager Onderwijswet 1920, teneinde noode- looze versnippering van scholen tegen te gaan. De minister stelt voor om de ge meenten nsar het zielental niet in 3 maar in 6 categorieën te verdeelen voor de vraag, welk minimum-aantal leerlingen vereischt zal zijn voor de oprichting van een bijzondere lagere school en dat minimum voor de hoo- gere categorieën nog belangrijk op te voeren. Aan Ged. Staten en aan de Kroon wo-dt het waken tegen uoodelooze ver snippering opgedragen. Mr. Zimmerman oppercommissaris voor de controle van den Volkenbond over Duitsch-Oostenrijk Aan de Vossische Zeitung wordt uit Weenen gemeld 4 Volgens alhier ingekomen berichten zou de heer Zimmerman, burgemeester van Rotterdam, het aanbod hebben gekregen, zich te belasten met de functie van oppercommissaris voor de cvntrole van den Volkenbond over Duitsch Oostenrijk. Kinderrechter. Met ingang van 1 November treedt de wet, houdende invoering van den kinderrechter en van de ondertoezicht stelling van minderjarigen in werking. Voortaan zullen geen bedenkingen van hooger hand meer worden geopperd tegen gemeentelijke verordeningen, tot het heffen van rechten op de raad pleging van onder de gemeentebesturen berustende kadasterstukken. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'8 Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 6 Oct. in Nederland uitgesproken S3 faillissementen tegen BS fail lisse dat de opsteller daarvan zich veel moeite had gegeven om zijn schrift onkenbaar te maken. „Het natuurlijk gevolg hiervan is dat de schrijver of Je schrijfster weet dat het gewone handschrift van hem of haar ons bekend is," mompelde hij nu binnensmonds. Zoodra de zangeressen de laatste maat van het Russische nationale lied zongen, nam Voiborth zijn plaats in de zaal weder in en wijdde hij nu al zijn aandacht aan Irma Vassili. Zij zag nog altijd doodsbleek en hield de oogen onafgewend op het tooneel gericht zoodra echter de laatste zangeressen daarvan verdwenen waren, begon zij opgewekt met haar buurman te praten. „Alles klopt ook nu weder," dacht Voiborth. „Haar angst en opgewonden heid tijdens het diner wijzen er op ilat zij de schrijfster van deze waarschuw wing is, en ik zou mij hard vergissen indien onze vriend Boris niet de eigen' lijke aanleiding is, tot dit opzienbarend feit." Nu deze aanslag mislukt was, ver liep de avond verder kalm en rustig. Wetende dat Anna Tsjigorin nu door Retofski bewaakt werd, genoot Voiborth met volle teugen van het prachtige concert, maar zoodra de vorstelijke personen het gebouw verlaten hadden, menten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 6 Oct. 1922 3305 faillissementen tegenover 1603 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Uitvoering der Warenwet. Bij Kon. Bes!, van 11 Sept. 1922 is vernietigd een besluit van Ged. Staten van Limburg strekkende tot vaststelling van de bijdragen in de kosten van deu keuringsdienst voor waren voor het gebied Maastricht over 1922 ten laste van elk der tot dit keuriugsgebied behoorende gemeenten. Ged. Staten hadden n.l. bij de vast stelling van genoemde bijdragen de rente en afschrijving der stichtings- kosten van het gebouw van den dienst niet over de kringgemeenten omgesla gen, doch deze kosten geheel ten laste van de centrumgemeente gebracht. Men schrijft aan de „N. R. Ct." dat de Rijkswaterstaat te Middelburg een boeier met motorboot te zijner beschikking beeft liggen voor het maken van inspectiereizen. Voor dezen boeier en mo4orboot, welke sporadisch worden gebruikt, is een schipper en bij uitvaren nog een knecht noodig, terwijl de schipper 's winters boodschappen mtg doen boven dien kost genoemde boeier nog een massa aan reparatiekosten, daar hij ten minste 60 ii 70 jaar oud is. Daar de boeier 's winters wordt opgelegd, dus blijkbaar dan geen inspec tiereizen noodig zijn, zoude het dan door medewerking van de Rijkshoofd ambtenaren tcch niet doenbaar zijn zoo wordt gevraagd voor het maken van deze enkele inspectiereis gebruik te maken van de te Veere liggende motorboot van de Visscherijpolitie Dit is toch ook een Rijksvaartuig, eu door het in gebruik nemen daarvan zou een aanmerkelijk bedrag kunnen worden bezuinigd. Arrondissement^ Rechtbank ie Middelburg. Zitting van 6 October 1922. Heden werden de volgende zaken behandeld W. S. V,, 18 j., bloemist te Rotter dam, werd beklaagd dat hij op 8 Mei 1922 te Goes met het oogmerk van wederrechtelijke toeëigening heeft weg- genomeu een rijwiel toebehoorende aan C. Blokpoel. Eisch 6 m, gevangenisstraf. j. R., 43 j., zonder beroep te Schore, werd beklaagd dat hij op 1 Aug. j.l. te Hansweert P. van Eijkeren met een hard vooiwerp eenige slagen heeft toe gebracht. Eisch f 25 of 25 d. hechtenis. K. M. L. K., 21 j., werkman te Goes, werd beklaagd dat hij in den nacht van 14 op 15 Aug. 1922 te Goes heeft weggenomen een alpacca damestaschje, 3 alpacca beursjes, 2 kistjes ieder inhoudende plm. 50 sigaren toebehoorende aan Jacobus Steketee. sloop hij naar de zaal terug. „Natuurlijk zult u nu in de eerste plaats wel willen weten," begon Frick- haus, zoodra hij dezen naar zijn privé- burenu had vergezeld, „hoe ik er toe gekomen ben om deze vrouw hier toe te laten." „Ja en dat is ook de eenige vraag, waarmee ik u lastig zal vallen", antwoordde Voiborth. „Dat heeft zich aldus toegedragen," ging de muziekdirecteur voort. „Zooals u weet was er gisterenavond gala voorstelling iu het opera-gebouw, waar ik ook dienst had. Tusschen het eerste en tweede bedrij f kwam één der be dienden mij zeggen dat een officier van het Russisch gevolg mij wenschte te spreken. Ik begaf mij naar de aange geven loge en daar reikte mij een officier, die zich als kapitein Dubrofski voorstelde, mij een brief o.<er, die hem door een vriendin uit Petersburg was gezonden met verzoek mij deze per soonlek ter hand te stellen, zei hij. Hij beweerde niet te weten wat dit schrijven behelsde. Toen ik het echter inzag, bemerkte ik dat daarin het ver zoek van den impressario van het Petersburger hoftheater, vervat was, om een zekere mevrouw Gregorowietsj te vergunnen in het koor mee te zingen en daar ik nog een paar stemmen te Eisch 3 m. gevangenisstraf. In dezelfde zitting werden de volgen de vonnissen uitgesproken Mishandeling: J. K., 19 j., boeren knecht te 's Heer Arendskerke, 3 w. gevangenisstraf. Beieediging A. C. P., 38 j., huisvr. van C. B te Goes f 3 s. 3 d. hechtenis; G. v. H., 31 j, werkman te Goes, f 10 s. 10 d. hechtenis; Beieediging ambtenaar H. L 54 j., te Hansweert f 15 s. 15 d. hechtenis. Kantongerecht Middelburg. Onder de verleden week door den Kantonrechter te Middelburg veroor deelde personen was een wielrijder, die in plaats van een can dat rijwiel bevestigde lantaarn, een goed licht gevende electrisch; zaklantaarn in de hand had het vonnis luidde f 3 s. 3 dagen hechtenis. Vrije Evang. Gem. Aangenomen het beroep te Cadzand- Nieuwvliet door ds. H. J. de Meijere, die voor Goes bedankt. Voetbal. Competitie Z. V. B. Zondagmiddag speelden op het terrein aan den Polderschen weg voor de le klasseGoes IIK.D.O. I met tot uitslag 4—3 voor K.D.O.A.V.M. IZeelandia II, Uitslag 21 voor A.V.M. Voor de 2e klasse speelde te Middel burg D.E T.O. I tegen Goes 111 met tot eindstand 62 voor Goes III, Zuidelijke 3e KI. N. V. B. Voor de 3e klasse N. V. B. had te Vlissingeu de ontmoeting Vlissingen IIGoes plaats; toen de stand 31 was, verliet Goes voor het einde het terrein, daar de spelers van meening waren dat ten onrechte een strafschop werd toegekend. Serenades. Vrijdagavond bracht Euphonia sere nades aan haar leden J. van Zweden en N. Rooze, welke op dien dag 25 jaar als werkend lid aan dit gezelschap verbonden waren. Zaterdagavond bracht Hosanna een serenade aan haar trommeldrager, den heer De Fouw, ter gelegenheid van diens zilveren huwelijksfeest. Al deze serenades brachten begrij pe- lijlrerwijze veel publiek op de heen. Buurtvereenigingen. Vrijdagavond vergaderde de buurt- vereeniging Vlasmarkt. Tot leden van bestuur zijn gekozen de beeren H. Snoep, voorz.K. Geense, seer, A. W. Hujjsse, penningmeester. In de Vrijdagavond gehouden ver gadering van de bewoners van de St, Jacobstraat, Korte Nieuwstraat, Lom bardstraat en Oude Vischmarkt, is eeu weinig had, kwam mij dit zeer ge- wenscht voor, te meer daar deze dame, die, naar men in dit schrij ven beweerde, tot de Russische hofhouding behoorde, mij geenszins gevaarlijk voorkwam," „Zeer natuurlijk," gaf Voiborth droogweg ten antwoord, „maar niettemin zal zeker al spoedig blijken, dat deze aanbeveling valsch is. Mag ik vragen of u iemand den inhoud van dit schrijven hebt medegedeeld, vóór dat u de loge verliet »Ja ik achtte het beleefd daar deu kapitein mee in kennis te stellen," antwoordde de muziekdirecteur, „maar hij scheen noch daarover verrast te zijn, noch zich daarvoor bijzonder le inte resseereu, hij maakte zelfs plotseling eeu einde aan ons gesprek." „Dat kan ik nest begrijpen," zei Voiborth nu, „maar zegt u mij nu eens of graaf Woronzoff' onze kamer heer en de beide dames, een oude en een jonge, die hem vergezelden, het ook hoorden. En op het antwoord dat hij dit wel vermoedde, ontsloeg Voiborth nu den heer Friokhaus, met het verzoek iemand naar den chef van de Oostenrijksche politie te zenden, om dezen te vragen dadelijk op den Hofburg te komen. [Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1922 | | pagina 1