T0 5 wink N\ 117, Dinsdag 3 October 1922 109 jaargang BUITENLAND. FEUILLETON UN SAMENZWERING Binnenland. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke) nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en V rijdagavond. GOME UitgnvegNaaml. Vennootschap! Gtoesehe Courant COlittAIVT ADVERTENTlïlN van 15 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend, .familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleeuwens <S Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 13 uur voormiddag. CEH fflEUWE OORLOG De toestand in het Oosten is nog steeds zeer dreigend. Terwijl Frankrijk en Italië hun troepen uit het wespen nest terugtrekken, gaan de Engelschen voort oorlogsschepen en troepen te zenden. Voortdurend landen te Kon- slaniiaopel Britsche afdeelinge», terwijl Grieken en Armeniërs bij duizenden deze stad ontvluchten, daar zij bevreesd zijn dat de Turken, wanneer het tot een stryd tusschen Kemal en de En gelschen komt, een bloedbad in de stad zullen ontketenen. Het voornaamste kamp der Engel schen is Tsjanak, de Tuiksche voor posten schijnen hier voor de prikkel draadversperringen te staan. Kemal heeft Erenkeui bezet en staat voor israid met 50.000 man, ongeveer een vierde deel van zijn leger. Het gevaar dreigt dat de geweren en kanonmn vanzelf zullen afgaan. Eu dan zijn de poppen aan het dansen. De ontplofbare stoffen zijn thans door beide partijen opgehoopt en één vonkje is voldoende om een ramp te veroor zaken. In Londen heerscht een sterk pessimisme. De Daily Tel. deelt mede dat de Eögelsche regeering besloten heeft aan Kemal Pasja een ultimatum op korten termijn te stellen voor de ontruiming van de neutrale zones. Vermoedelijk zal Kemal hieraan geen gevolg geven. De Daily Mail weet immers te vertellen dat hij op het verzoek van generaal Harington om zijn tioepen uit de zone van Tsjanak terug te trekken, geantwoord heeft, dat hij zijn troepen een klein eind van de kust wil terugnemen, als de Engelschen de geheele Aziatische kust ontruimen. Te Parfls acht men dan ook het oorlogsgevaar in de Levant zeer dreigend en de pers stelt er Engeland verantwoordelijk voor en uit zijn af keuring erover dat de oorlogspartij in het Britsche kabinet blijkbaar de over hand heeft gekregen. Maarschalk Poch heeft reeds verklaard dat de versterking van Tsjanak ODZÏïl is. Wanneer het tot een botsing komt i« het te verwachten dat Engeland er geen goed garen bij zal spinnen. Volgens de Daily Mail trekt Sovjet Rusland een sterk leger samen aan de Bessarabische grens om zoo noodig zijn vriend Kemal te hulp te kunnen snellen. In Britsch Jnflië volgen de Mohammedanen de gebeurtenissen in de Levant met gespannen aandacht en zijn zij bezig met inzamelingen voor een Angora-fonds, terwijl vrijwilligers worden aangeworven. Vermoedelijk zal dus het Engelsche prestige bij een oorlog in het Oosten niet winnen. Misschien zal Engeland daarom zoo verstandig zijn eieren voor zijn geld i te kiezen. Als de nuchtere koele Britten nu maar niet warm loopen. De toestand in Griekenland. In Griekenland is een nieuw ministerie gevormd. Het revolulionnair comité heeft de eouvereinc macht in handen tot eeo nieuwe nationale vergadering zal zijn gekozen, welke verkiezing in November zal plaats vinden. Vijf ministers uit het afgetreden kabinet zijn in hechtenis genomen. De koning, diens twee broeders en de kouiDgin hebben Athene verlaten. De kroonprins heeft onder den naam George II de regeering aanvaard De saltan afgetreden. De sultan van Turkije is afgetreden ten behoeve van zijn broer, prins Medjid Effendi. WIT HET ENSELSCH VAN HEADON HILL. Retofski knikte veelbeteekeneud en verdween nu terwijl de geaeraal-adju- dant en Volborth hun weg voortzetten, naar hun eigen vertrekken. Tot op het oogenblik waarop de laatste zich een kwaitier later naar de groote zaal be gaf was zijn hoofd vervuld geweest van zorgen, maar zoodra hij daar binnen trad, nam hij weder zijn gewone opge wektheid aan. „Neen, men heeft (mij geen raad gevraagd, betreffende het weer," ant woordde hij op de plagerijen, waar hij zich het laatste uur mee had bezig gehouden, ik had het een en ander in mijn kamer te verrichten.» Gravin Vassili was dichtbij genoeg om dit te kunnen verstaan. „Och kom, mijnheer Volborth, maak ons dat niet wijs/' riep zij geheim zinnig glimlachend uit, „iedereen denkt dat u zucht onder de zorgen van uw post, maar ik geloof dat niet. Volgens mijn opvatting zit u tot over de ooren verdiept in nihilistische samenzweringen of dergelijke afschuwelijke dingen." Hoewel hij de oude dame verwenschte, omdat zij nu iets aanroerde, wat hij zoo gaarne uit de gesprekken en zelfs uit de gedachten van de hovelingen Actie spoorwegpersoneel. Donderdag hebben te 's Gravenhage j geconfereerd de onderscheidene comité's j van overheidspersoneel en het comité 1 tot samenwerking der organisaties van het spoorwegpersoneel ter bespreking van de wenschelijkheid om te komen lot volledige samenwerking. Er bleek echter geen overeenstem ming te kunnen worden verkregen met de confessioneele centrales. De R. K. centrale gaf te verstaan nader te willen overwegen of zij tot samenwerking zon kunnen besluitenwaartoe de Chr. centrale niet bereid bleek. Ingesteld werd een comité van actie en besloten de actie van overheids- en spoorweg personeel te leiden in de richting van gemeenschappelijk optreden. Nader wordt gemeld De neutrale, de moderne en de syndicalistische eentrales stelden zich bij voorbaat op het standpunt, dat elke verslechtering der arbeidsvoorwaarden, welke ook, moest worden afgewezen, terwijl zij voorts als strijdmiddel ook het krachtdadig verzet wenschten te zien aanvaard. De Christelijke centrale stelde zich op het standpunt, dat zoowel de regeering als de organisaties tot overleg bereid moeten zijn, terwijl zij de staking als strijdmiddel voor de ambtenaren niet kon aauvaarden. De Christelijke centrale heeft daarna afzon derlijk vergaderd ter bespreking van de verder te nemen maatregelen. Bravo burgemeester De burgemeester van Leiden jhr. mr. De Gijseiaar, heeft den volgenden brief tot den gemeenteraad gericht Naar mijn innige overtuiging kan de malaise met haar nasleep van werk loosheid en andere ellende niet uit stad en land wijken, wanneer niet, behalve dat ook andere gunstige factoren moeten intreden, de belastingdruk aan zienlijk wordt verminderd. Daartoe is wilde houden, was hij haar nochthans dankbaar dat zij door haar woorden deed blijken dat men verande.iug in zijn gedragsliju had opgemerkt en hij besloot voortaan meer acht op zich zelf te slaan. „Waarde gravin," zei hij terwijl hij op humoristische wijze deed alsof hij schrok „wees u toch zoo goed niet iels dergelijks te zeggen, in het bijzijn van onzen vriend Retofski. Ik ben blij dat hij op dit oogenblik schittert door af wezigheid, anders zouden de spionnen mij zeker weldra op de hielen zitten en dat zou mij hoogst onaangenaam zijn, vooral in Parijs, waar ik mij bizonder denk te amuseereu. Als u mij toch beslist eenig emplooi wilt toe» dichten, waarom keert u dan de zaak niet om en beschuldigt u mij niet van tot de derde afdeeling te behooren Deze woorden waren een vischje dat hij uitwierp om te zien uit welke rich ting de wind woei en de manier waarop zij dit opnam, was voor hem het be wijs dat de schertsende beschuldiging der gravin geen ernstige bedoeling had gehad. Deze manier van doen van Volborth was een toonbeeld van slim heid en van vermetelheid, doordat hij er zelfs niet voor terugschrok zijn ge heime lastgeving, openlijk, zij het ook slechts bij wijze van scherts, ter sprake te brengen. Het gelach over de ongerijmdheid in het vermoeden dat hij of een nihilist of een politiespion was, werd nu al gemeen, met uitzondering van ééne Irma Vassili, stond nog altijd bij het venster en Volborth bemerkte nu, dat v/öschl en m verf! legelijkerHjd Georgette, crepe de chine, alle stoffen,hoe fijn en/eer ook .kun. nen. indien verschoten., met Twink, weder prachtige frissche kleuren krijgen. DE LEVER'S ZEEP Mv o S, VLAARDinGErt 0> Tabrikanten van Sunlight en Lux. bezuiniging noodig, zeker niet in de laatste plaats bezuiniging op de uit gaven van onze gemeentelijke huis houding. Die bezuiniging moet zoowel uit de lengte als nit de breedte komen, en allen moeten daartoe medewerken. Nu is het gemakkelijk, steeds over bezuiniging te spreken, doch tot door voering daarvan kan men niet komen, als men steeds bezuiniging bij anderen bepleit, doch zichzelf liefst buiten die bezuiniging wil houden. Mijn plicht en tevens ook de liefde tot mijn ingezetenen noodt mij derhalve, het voorbeeld te geven en met mijzelf te beginnen. Het is daarom, dat ik u beleefd, doch dringend vraag, aan Ged. Staten te willen verzoeken, onder Koninklijke goedkeuring mijn jaarwedde met ingang van 1 Januari 1923 te willen vast stellen op f 10,005 s jaars, waardoor deze met 1/6 verminderd zal worden. De ambtenarensalarissen. Met ingang van I Nov. zal wordt n ingetrokken het art. van het Bezoldi gingsbesluit dat ten doel had aau die ambtenaren, wier wedde minder zou bedragen dan f1600, f1540 en f1480 (naar gelang de klasse der standplaats) bij huwelijk een verhooging van de wedde te verschaffen tot genoemde be dragen. De intrekking van dit artikel moet verband houden met het feit, dat herhaaldelijk huwelijken werden gesloten om het minimumloon voor gehuwden te kunnen krijgen. In verband met art. 40 van het Bezoldigingsbesluit zouden reeds in dienst zijnde ambtenaren eohter hun tegenwoordige wedden behouden. zij hem ernstig en vorschend aanzag. Hij herinnerde zich een oogenblik dat deze jonge dame hem op reis eens in gesprek met Retofski gezien had. Hij had bijna altijd vermeden met dezen in aanraking te komen, maar op een der stations waar de trein stilhield moest Retofski hem noodzakelijk iets vragen en zoodra hij het afgesproken teeken ontvangen had, was Volborth zoo on gemerkt mogelijk uit zijn salonwagen geslopen en in dien van de politie ambtenaars gestapt. Toevallig had Irma dit juist gezien en daar hij een hoog denkbeeld had van de scherpzinnigheid van deze jonge dame, vroeg hij zich nu af, of zij niet wellicht meer ver moedde dan wel wenschelijk was. Aau zijn overpeinzing werd eohter eensklaps een einde gemaakt, doordat generaal Van Prederiks nu binnenkwam om het gevolg mede te deelen dat de parade één dag was uitgesteld en dat de Czaar dan daarna direct naar het station zou rijden om naar Kiew te vertrekken. Dit bericht deed iedereen genoegeD, ook Volborth scheen daar mee zeer ingenomen te zijn, hetgeen hij openlijk deed blijken, zonder echter te laten merken dat hij Dubrofski voortdurend gadesloeg. Zoodra deze de verandering in de plannen had vernomen deed hij een paar passen naar de deur toe, waaruit men kon opmaken dat hij van zins was de zaal te verlaten, doch indien zulks inderdaad in zijn bedoeling lag dan schoof de generaal-adjudant daar dade lijk een stokje voor. „Kapitein Dubrofski", zei baron Van Tevens zou de regeering het voor nemen hebben met ingang van 1 November art. 1 van het Bezoldigings- besluit als volgt te veranderen „Voor elk jaar, dat een ambtenaar, die 18 jaar of ouder, doch beneden t den 21-jarigen leeftijd is, worden de aauvangswedden met f 100 verminderd". t Die vermindering bedraagt thans f 50 voor ieder jaar. Vrijheidsbond. j De alg. vergadering van den Vrij— heidsbond, die Zaterdag in Den Haag j is gehouden, is geopend door den voorz. j mr. H. C. Dresselhuys met een rede, I waarin hij den politieken en econo- j mischen toestand uiteenzette. Hij sprak 1 hierbij de vrees uit, dat de bezuiniging j der regeering slechts lapwerk zal blij— ken te zijn en geenszins inleidt een 1 bewust stelsel vau versobering der Staathuishoudkunde, waarbij gestreefd i wordt naar beteugeling der ambtenarij en van onnoodige en schadelijke staats- bemoeiing. Spreker betoogde dat de liberale gedachte Diet naar den wensch van de tegenstanders dcod is, maar vol van kiachtig leven is en is geplaatst voor groote kansen en prac'atigen arbeid. Zeeuwsche aardappelen. De rechtstreeksche leveriDg van aard appelen door de Vereenigde Zeeuwsche boeren aan consumenten in den Haag blijkt dermate te zijD geslaagd, dat men overweegt ook verbruikers in andere plaatsen des lands in de gelegenheid te stellen op deze wijze Zeeuwsche aardappelen onmiddellijk van den producent op te doen. Faillissenienten in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 29 Sept. in Nederland uitgesproken 82 faillissementen tegen 50 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 29 Sept. 1922 2843 faillissementen tegenover 1565 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. De lonisverlaging van het Naar het Volk verneemt heeft het hoofdbestuur van de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramweg' personeel besloten, gerechtelijk te laten uitmaken of de directie al dan niet rechtmatig hit loon van het werkplaatspersoneel met 10 pet, heeft verlaagd. De minister tegen werktyjdsver- lenging. De Minister van Arbeid heeft af wijzend beschikt op het verzoek van de R. K. Werkgeversorganisatie in de Frederiks, „Zijne Majesteit is voorue- menB zich lieden naar het kasteel Lainz te begeven, in de hoop daar wat te kunnen jagen als het weer opklaait. Daar u de beste jager in het gevolg is, wordt u gelast mede te gaan en moet u zich nu onmiddellijk bij Zijne Majesteit laten aandienen". Irma had de oogen nu van Volborth afgewend en op haar ontiouwen min naar gerichtzij zag dat hij teleurge steld scheen te zijn, maar de militaire tucht behield toch de overhand en Boris, die zijo gelaatstrekken al dade lijk in zijn macht had, nam dit bevel oogenschijn'ijk zeer verheugd op. „Tot uwe orders, generaal, ik ga daar onmiddellijk heen", antwoordde hij, „mag ik echter eerst nog even naar mijn kamer gaan om een briefje te schrijven 1' De andere leden van het gevolg waren nu druk bezig om planDen te maken, hoe zij dezen dag zouden door brengen, vandaar dat men weinig acht sloeg op dit bevel van den adjudant, alleen Irma bespeurde hoe baron Van Frederiks Volborth eensklaps vragend aanzag. Deze laatste was blijkbaar in een onverschillig gesprek met graaf Woronzuff verdiept, en zag niet op. Een seconde later gaf de generaal- adjudant nu aan Boris Dubrofski de toestemming om zieh even te ver wijderen. Boris ging echter nu de zaal niet nit, maar scheurde haastig uit zijn zakportefeuille een wit blaadje, schreef daar eenige woorden op en toen, om zich heen ziende, zochten zijne oogen metaalindustrie tot verlenging van den werktijd. De pensioenpremie van de Bij de centrale commissie voor het georganiseerd overleg, aan welke der gelijke voorstellen steeds voor advies gezonden worden, is niets bekend van het voornemen der regeering om reeds met 1 November a.s. de pensioen premie der rijksambtenaren op hun salaris te korten. Louis Bouwmeester in „Theresia" Nasr wij vernemen heeft de winnaar van de villa „Theresia", de hoofdpremie van de Rotterdamsche Handels- en Landbouwbank, welke Woensdag j.l. gevallen is bij de trekking fe Amsterdam, aan de directie verzocht de premie in contanten te mogen ontvangen. Dientengevolge is de villa „Theresia" thans toegewezen aan Louis Bouw meester, die zich nu spoedig te Apel doorn zal vestigen. Salarissen van gemeentepersoneel. Meermalen komt het voor dat Ged Staten aan gemeentebegrootingen goedkeuring onthouden op grond van te laag uitgetrokken salaris van gemeentepersoneel De minister van binnenlandsehe zaken heeft nu aan deze colleges geschreven dat zij indachtig behooren te zijn dat pressie van hooger hand tot opvoering van salaris ware te vermijden of althans tot uiterste gevallen te beperken. i-commissie. In haar 2e verslag komt de bezuiui- gings-commissie (staatscommissie) o. a. tot de volgende conclusie In het bijzonder ten aanzien van de inkrimping van het aantal ambtenaren en de strikte handhaving van de regeeringsverklaring betreffende de aanstelling van nieuw personeel heeft de commissie niet den indruk, dat de departementen van algemeen bestuur algemeen doordrongen ziju van het besef, dat bezuiniging onafwijsbare plicht is. Voorts ontleenen wij aan het rapport o.a. Voor den huishoudelykeu dienst bij buitenlandsche zaken zijn de uitgaveu door gebrek aan voldoende toezicht en gemis van de vereisehte spaarzaam heid onnoodig hoog opgevoerd, het beheer was or.noodig kostbaar. De commissie meent dat minstens f 100.000 bezuinigd kan worden. Wat de directie van landbouw betreft, de door de commissie aangegeven organisatie zou 41 ambtenaren vor deren, dat is 27 minder dan er wek- zaam waren. Aan de afdeeling visscherij kunnen 4 van de 5 ambtenaren gemist worden, de afdeeling comptabiliteit kan ingekrompen worden van 47 tot 20 ambtenaren, de afd. alg. secretarie tot blijkbaar Volborth, want zoodra bij dezen ontwaarde riep hij uit „Ik zocht u juist Paul, in de hoop dat u een slaaf van den dienst wel een genoegen zult willen doen. Ilier heb ik een telegram dat ik zelf zou bezorgen als ik daartoe den tijd had. Wilt u het nu voor mij verzenden, waarde vriend f Ik zie toch wel in dat ik niet voldoende tijd heb om ten brief te schrijven en moet het dun maar met een telegram afdoen." Met een vriendelijken glimlach op de lippen, strekte Volborth de hand reeds naar het blaadje papier uit, maar nauwelijks had hij het adres en de woorden „Parade tot morgen uit gesteld," gelezen, of Irma schoof zich haastig tusschen de beide heeren in. „Waarom zon jp mijnheer Volborth daarmee belasten, Boris vroeg zij op kalmen toon. „Ik ga toch even uit en zal het met genoegen voor je bezorgen." Volborth maakte een beleefde buigingen zette een gezicht alsof het hem onverschil lig was,hetgeen het ook inderdaad bleek te wezen, want hij wist nu immers reeds voldoende dat Dubrofski zijn belofte gestand deed, om Olga Palitzin iedere verandering in de plannen mee te deelen. Voor den jongen officier was de toestand daarentegen zeer pijnlijk en hij kreeg een lioogroode kleur. Het zou onbeleefd zijn geweest het aanbod van Irma af te wijzen, en haar een telegram, aan haar medeminnares gericht, in handen te geven, zou een bespotting van het jonge meisje zijn geweest. Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1922 | | pagina 1