N°. 115. Donderdag 28 September 1922, 109 jaargang. EEN SAMENZWERING BUITENLAND. 5 FEUILLETON. Binnenland. Landbouw, Veeteelt en Visscherij. Stadsnieuws. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke! nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. «01SCHE Uitgave Naaml. Vennootschap] Goesche Courant COURANT ADVERTENTIËN van 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent- Driemaal plaatsing wordl tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleeutvans Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 12 nnr voormiddag. Zy, die zich met ingang van 1 October op ons blad abon- neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. DE GEALLIEERDEN EN TURKIJE. De uitnoodiging der geallieerden aan Turkije om deel te nemen aan een vredesconferentie te Venetië of' elders, waartoe ook zullen worden uitgenoodigd Engeland, Frankrijk, Italië, Japan, Roemenië en Zuid-Slavië, heeft ten opzichte van de Eugelsche pers gewerkt als eeu zeker soort van pil ten opzichte van het lichaam. De bladen spreken althans van een gevoel van verlichting. De nota bevat, behalve wat we reeds in ons vorig nr. hebben gemeld en wat een tegemoetkoming aan de wenschen van Turkije was, ook menige voorwaar den welke door de geallieerden worden gesteld. De regeering van Angora moet zicb verbinden, vóór of tijdens de vredesconferentie, geen troepen te zen den naar de zóne, die voorloopig on zijdig is verklaard eu niet de zee engten of de zee van Marmora over te steken. Dan zal er een lijn worden „afge bakend", door de geallieerde generaals, in overleg met de Turksche en Griek- sche autoriteiten, waarachter de Griek- sche troepen zich zullen moeten terug trekken. Interessant is, wat de Daily Chro nicle, het blad van Lloyd George, over de bovengenoemde nota schrijft. Het is van meening dat „nooit een over winnende mogendheid (Engeland in 1918) meer edelmoedigheid heelt getoond voor de zaak des vredes." Nu is het wel eigenaardig dat die Dritsehe edelmoedigheid juist zoover gaat als de eischen van Keinal. Deze was bereid de onzijdige zone te eer biedigen, mits de zee-engten asn Tur kije kwamen en de toewijzing van Thracië tot aan de Maritsa, met inbe grip van Adrianopel, vooraf erkend werd. En ziet, niets meer en ook niets minder staat in de nota. In een dergelijk geval spreekt men gewoonlijk niet van edelmoedigheid, maar van den drang der omstandig heden. Het feit dat de politiek van Poiucaré en Sforza de overwinning be haald heeft, bewijst hoe zwak Engeland momenteel in het Oosten staal en IJoyd George in zijn eigen land. Zooais onze lezers weten had de Britsche premier aanvankelijk het zwaard laten rinkelen en een oproep gericht tot de dominions om steun, teneinde zoo noodig de neutrale zóne en de zee-engten te kunnen verdedigen. Hierover schrijft de Londensche cor respondent van het „Vad." „De zenuwachtige oproep heeft alleen ten gevolge gehad, dat de Kemalisten nu precies weten, hoe het gesteld is met de eendracht in de Entente en met de homogeniteit van het Britsche Rijk. UIT HUT INOELSCH TAN HEADON HILL. „Maar dat is nog niet alles," ging de vorstin hoe langer hoe ernstiger voort, „als het mogelijk is, zonder opzien te baren, moet u mij iederen dag naar hier telegrapheeren weike plannen voor feestelijkheden en anders zins gemaakt worden, zoodat ik die in gedachten met u kan bijwonen*. Als iemand die van dorst versmacht naar een verfrisschend glas water grijpt, hapte Du'orofski ook nu weder toe en beloofde hij de vorstin in kennis te zullen stellen met al zijn doen en laten ei daarop begon hij haar andermaal de verzekering te geven van zijn liefde. Volborth bleef op de gang staan luisterei, tot hij bemerkte dat het oogenblik van afscheidnemen aangebro ken was en hij verstandig zou doen met zich uit de voeten te maken. „Alles klopt», mompelde hij binnens- In Groot-Brittannië zelf staat kennelijk het volk niet aeliter den Premier. De Arbeiderspartij heeft onmiddellijk gezegd, dat zij voor een nieuwen oorlog bedankte eu hoewel zij thans klaarblijkelijk den Premier zijn taak uiet nog moeilijker wil maken en dus zwijgt, weet iedereen, dat op het onderhoud tusschen haar afgevaardig den en den Premier harde woordeD zijn gevallen over het dwaze wapengekletter der regeering en Let fi .eco van het manifest. Het pub'iek vraagt zich af, wat er toch eigenlijk aan den gang is in den Balkan het geeft in zijn hart de Turken groot gelijk, dat zij de Grieken uit hun land hebben gejaagd en het vraagt alleen om vooral niet meer Britsch bloed te vergietea en geen millioenen meer te storten in het bodem- looze vat, dat de redelooze mensebbeid in oorlogsverdwazing al maar tracht te vullen. Iedereen is moe en beu tn arm en Uitgeput. Het. is genoeg, laat het uit zijn met het wapengeweld". Wat Kemal betreft, deze zal wel te vinden zijn voor het voorstel der geal lieerden. Wel is een afdeeiing Turksche rui terij, met machinegeweren gewapend, in het neutrale gebied binnengeval len, maar dit schijnt een vergissing geweest te zijn, wat na een kort en hoffelijk onderhoud met den Britschen bevelhebber, hebben de Turken rechts omkeert gemaakt. Als de Grieken nn maar geen domheden begaan. De regeering heeft den staat van beleg afgekondigd, blijk baar uit vrees voor Venezuelisiische samenzweringen en voorts besloten om de jongste vier lichtingen naar Thracië te zenden, teneinde te voorkomen dat de Kemalisten daar binnenvallen. Als de Turken dezen laatsten maat regel nu maar niet als een dreigement •pvatten. De Duifsche schatkistwissels. De voorzitter van de Duitsche com missie voor de schadevergoeding, Fischer, 1 heeft aan Delacroix, den voorzitter vaa de Belgische afvaardiging in de com- 1 missie van herstel, de schatkistwissels tct een bedrag van 100 miljoen ter hand gesteld. Er is sprake van de wissels in het buitenland te discon- teeren. De Russische oogst j Het hooge commissariaat van Nansen publiceert het volgende communiqué Gorvin, leider van het Nansen-comité te Moskon seint, dal voigens de laatste schattingen, de korenoogst in Rusland en de Oekraine 2000 millioen poed zal bedragen (l poed 16 K.G.) In 1916 bedroeg de oogst 3965 miljoen poed. Er zal hongersnood in dezen winter heerscben in Centraal Oekraine en de Krim en in een deel van het gouvernement Samara. Ook zullen de 1 gouvernementen Saratof, Tsjeliabinsk, Tsjaritrin, het gebied der Baskiren en het gouvernement Viatke en de Noord-Kaukasus door houger geteis- j terd worden. DE LEVER's ZEEPMIJ., Vi,aardingen Fabrikanten van Lux en Twink. monds, toen hij de stoep afging, „zij gebruikt hem als werktuig, als on schuldig verslaggever, over de hande lingen van hunne Majesteiten. Ik zou volkomen gerechtvaardigd zijn indien ik Granowietsj hier zoodanig mede in kennis stelde dat dezen verliefden dwaas werde gelast van deze reis tehuis te blijven en de mooie Olga door een leger van spionnen werde omgeven, maar ik geloof niet dat dit een ver standige zet zou wezen. Indien er inderdaad een samenzwering bestaat, dan is die reeds zoo ver gevorderd dat zij niet door het arresteeren van de raddraaiers gestuit zou kunnen worden. De mannen en de vrouwen die met de uitvoering belast zijn zullen waarschijn lijk nu reeds op hun aangewezen plaats zijn in Oostenrijk, Duitschland, Enge land, Frankrijk, of waar de bommen uit elkaar zullen spatten, en, indien men zich daarmee bemoeide, zouden zij misschien hun plannen wel eenigs- zins wijzigen, maar in geen geval toch daarvan afzien. Neen, besloot hij ten slotte toen hij een rijtuig aanriep om naar huis te rijde», ik zal hun voor loopig nog niets in den weg leggen. De goede Boris moet de reis meemaken, ik zal den strijd nochtans aanvaarden Sowjet-Rusland en Italië. De regeeriug te Moskou heeft de overeerkoinst met Italië over landbouw- en mijneoncessies in Koeban, weike te Genua is gesloten en welke zij tot dusver geweigerd had te "eekenen, thans bekrachtigd. Toelage aan onderwijzers. Ingediend is een wetsontwerp tot toekenning van bevoegdheid aan ge meenteraden tot het vetleenen van eeo toelage ten laste van de gemeente, over elk üer jaren 1919, 1920, 1921 en het eerste kwartaal van 1922, voor werkzaamheden, welke aan onderwijzers buiten den gewonen - ■hooitijd waren opgedragen, of wegens Tiet weikzaain geweest zjjp van onderwijzers aan scholen van bijzonderen aard. Overgangsbesluit Arbeidswet. Aan het bestuur van de ver. van werkgevers heeft de minister van arbeid bericht gezonden bereid te zijn een herziening van het overgangsbesluit 1920 te bevorderen in den navolgenden zin. De faciliteiten, die ingevolge art. 1, eerste lid van het thans geldende besluit aan bloembinderijeu, tevens bloemen winkels, kalkzandsteenfabrieken, met winkels verbonden slagerijen, steen bakkerijen, sterkerijen en stikstofbin- dingsfabrieken zijn toegestaan, zullen voorloopig voor een jaar worden ver lengd. De bevoegdheid bij het eerste lid van art. 2 van het overgangsbesluit 1920 aan coutinuwerkende fabrieken zonder Zondags-ouderbreking verieeud, om voorshands met een drie-ploegen- st.elsel te volstaan, zal tot 24 October 1924 worden gehandhaafd. Bovendien zal bij de wijziging van dit lid rekening worden gehouden met het bepaalde onder b van het gewijzigde art. 27 der Arbeidswet 1919, Het 2e lid van art. 2 van het geldende en het adderengebroed met één slag uitroeien en wanneer ik vóór den tijd poogde in te grijpen zouden zij zich slechts wapenen tot verzet. II Het gevaar begint. Den morgen na de aankomst van den czaar te Weenen, viel de regen in stroomen neer op de meuschen, die zich voor den Hofburg verdrongen. Er zou heden ter eere van het Russische vorstenpaar eeu groote parade plaats hebben en men meende algemeen dal de machthebbers uit het „ijzige noorden" zich niet door het weer zouden laten afschrikken om deze bij te wonen. In het slot zelf beweerde men echter reeds dat de beide keizers, de gast en de gastheer, beraadslaagden om deze feestelijkheid uit te stellen. De dames en heere» van het Russisch gevolg waren in de groote zaal verzameld en wachtten daar nadere bevelen af. „Ik hoop dat de parade niet door gaat", zei een der dames nu. „Ik zou met genoegen mijn leven aan hunne majesteiten ten offer brengen, maar mijn fortuin laat niet toe dat ik mijn kleeren voor hen laat bederven en de besluit zal in overeenstemming met de wenschen van belanghebbenden bij de suikerindustrie komeu te vervallen. Het ligt in het voornemen van den minister de totstandkoming van deze herziening zooveel mogelijk te be spoedigen. Loonsverlaging Rijkspersoneel. Naar de Res. node verneemt, heeft de regeeriug besloten, een nieuwe loonregeling in te voeren voor het nieuw aan te stellen personeel, die aanmerkelijk lager zal zijn. Ook zal deze regeling van toepassing zijn op perse neel in tijdelijken dienst dat nog niet den leeftijd van 21 jaren heeft bereikt. Het monument voor de Scheveningsche visschers. Dinsdagmiddag is door H. M. de Koningin het monument op den Ouden Scheveniugschen weg, bij het Franken- slag te Deu [laag, onthuld, ter nage dachtenis aan de 326 Scheveningsche visschers, die tijdens den wereldoorlog zijn omgekomen. Z. L. M. Het Dag. Bestuur der 'L L. M. beeft, naar het Z. Lbld. meldt, besloten adbaesie te betuigen aan een adres van de Groningsche Mij. van Landbouw, waarin den minister wordt gezegd, dat door de thans gevolgde woning- politiek den landarbeider geen dienst wordt bewezen, daar deze een huur van f 3 a f 4 per week niet kan opbrengen eu het woningtype voor hem ondoel matig is. Wat. hier voor Groningen naar voren is gebracht, geldt eveneens voor Zeeland. Worden er dergelijke z,g. arbeiders woningen gebouwd, dan leert de er\a- ring, dat zij slechts bij uitzondering door landarbeiders worden betrokken, doch door ambtenaren, kleine renteniers e.d. (WissenkerkeKrab bend ij keTer Neuzen e. a.). Is een arbeider bewoner van z >o'n huis, dan heeft hij of groote medeverdienende kinderen thuis, of hij heeft wat land. Slechts de meer ge goeden ouder hen kunnen de huur opbrengen. Van Nei-le's Thee en Koffie. Maandagavond gaf de firma De Erven de Wed. J. van Nelle te Rotterdam, in de Witte Bioscoop alhier een bios coop-demonstratie voor genoodigden, De heer Makreel, vertegenwoordiger der firma, heette in een keurige rede de talrijke aanwezigen hartelijk welkom en zette de bedoeling van dezen avond uiteen. Wat de thee betreft, bestreed spreker de legende als zou „gebroken thee* iets minderwaardigs zijn, het tegendeel is het geval. Georoken thee is een verbeterd product, aangezien ze zich zóó beter mengt en daardoor krijgt ze juist haar waarde. Met stofthee heeft jouwe evenmin, kindlief. Het kostuum van Warth, dat jij aanhebt, Irma, kost twaalfhonderd roebel en als je daarmee met zulk een regen de parade moet bijwonen is het onherroepelijk weg." Dit echt vrouwelijk klaag'ied was gericht tot een jonge dame in een nauwe zijden japon die voor een der vensters stond en de spreekster was gravin Vassili, een der dames d'honneur die de czarin vergezelden. De jongere dame was haar dochter irlna, de jong ste van de drie hofdames. Het jouge meisje gaf nu eenigszins zenuwachtig ten antwoord „Wat geeft nu een japon meer of minder mama als men een paar uren pret kan hebben. Wij zijn dagen achter een opgesloten geweest in een trein en het laat zich aanzien of wij hier in Weeneu ook weder even weinig vrij heid zullen hebben als de dieren in een menagerie." „Laat toch in 's hemelsnaam niemand hooren dat je aldus spreekt," ant woordde de ontstelde moeder, „dat klinkt bijna als hoogverraad en bovei- dien heb jij toch altijd nog een tegen gift tegen de verveling," voegde zij er glimlachend aan toe, terwijl zij op een troepje heeren wees, die samen stonden gebroken thee absoluut niets uit te staan, ze wordt juist zorgvuldig van stof gezuiverd. In Engeland wordt jaarlyks 3 millioen pond gebroken thee gedronken. Een der voordeelen is ook dat het kokend water beter in het blad kan doordringen, waardoor de thee geuriger en daardoor smakelijker wordt. Ook schenkt de thee beter uit wat een voordeel voor de portemonnaie is. Spreker merkte nog op dat de koffie toch ook wordt gemalen. Vooraf behandelde spreker de vooi- deelen van de verpakte koffie boven de losse, uitgewogen koffie. Het komt nog vaak voor dat de um Seller zeii zijn koffie brandt of dit laat doen in z.g. looubranderijen. Waar er thans in tegenstelling met vroeger jaren, toen er maar twee soorten koffie waren, Java-koffie en Afrika-koffie, oneindig veel soorten koffie zijn, moet men ver buiten de grenzen zijn opleiding vol tooien, om een bekwaam koffiebrander te zijn. De winkeliers missen daartoe in den regel de noodige kennis. Het koopen van losse koffie vond spreker naïef en uit den tijd. Koffie is een genotmiddel en geen drankjehet is eeD vertrouwensartikel. Spreker is in Rotterdam eens in een loonbranderij geweest, maar als de dames die inrichting hadden gezien, zouden zij het niet wagen losse koffie, van daar afkomstig, aan hun gezin of hun gasten voor te zetten. Ook om hygiënische voordeeleu moet aan ver pakte koffie verre de voorkeur worden gegeven. Voorts zijn vele winkeliers erg op den verkoop van losse koffie gesteld omdat zij daarop een veel grooter winst behalen dan op de verpakte. Het is voorgekomen dat een winkelier de groene pakjes van Van Nelle's koffie opende en ze ver boven den prijs als eigen losse koffie verkocht. Tenslotte spoorde spreker de huismoeders aan van Nelle's producten te gebruiken, de verpakte koffie en de gebroken tbee. Nadat een zeer fraaie gekleurde op name van Farijs eu omgeviug „as ge geven, kregen we de film „De Thee» welke door een der jongste firmanten eigenhandig is opgenomen. Tal van interessante kiekjes wisselden elkaar af de plantage, de theestruik, met de teêre bloesems, het wegen, het uitbetalen der p'uksters, het rollen, het drogen, de reis naar Rotterdam. We kregen een keurig overzicht vau de bewerkingen, die het artikel moet ondergaan alvorens het de consument bereikt. Belangwek kend was ook het etiketteereo der pakjes, wat met duizeligwekkende snelheid ge- chiedde. De keurige inrichting van Van Nelle's reusachtige fabrieken is door allen ongetwijfeld ten zeerste be wonderd en de groote zorg, die aan de artikelen wordt besteed ten volle ge waardeerd. Tot slot van den welgeslaagden avond een komische film, die de toeschouwers deed schateren. In de pauze werden de kopjes geurige thee eu koffie van Van Nelle door lief tallige jonge dames rondgediend, waarby knappende biscuits vau Vetkade werden gepresenteerd. Dinsdag werd voor het publiek een demonstratie gegeven. Dat de bioscoop te praten en waar ook Boris Dubrofski bij was. „Men is toch geen dienstmeisje dat altijd bij haar vrijer zit," gaf Irma ijskoud ten antwoord, terwijl zij zich omkeerde. Zij was in het minst geen onvriendelijke dochter voor haar moeder, maar zij zocht bij deze geen sympathie, wel wetende dat zij die daar toch niet vinden zou. Iedere moeder, die eenigs zins scherpziende was, zou gedurende de reis van Petersburg naar Weenen duidelijk gemerkt hebben dat er tus schen Irma en Dubrofski een verwijde ring gekomen was, die met iederen dag n»g toenam, maar gravin Vassili was geenszins een fijngevoelige vrouw en bovendien te zeer vervuld van het gebabbel over allerlei hofintriges om te bemerken dat Boris zich bijna in 't geheel niet meer met Irma bemoeide en dat het fiere karakter van deze zich verzette tegen eeu dergelijke behande ling. Zij zag we! in dat haar niets restte dan hun engagement te verbre ken, doch zij meende dat het beter was hiermede te wachten tot zij weder in Petersburg terug zouden zijn. {Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1922 | | pagina 1