N\ lit Dinsdag 19 September 1922, 109 jaargang EEN SAMENZWERING Donkere vooruitzichten. i FEUILLETON. STEEDS MEER WAARDE Qroote uitbreiding der CADEAUX-collectie Koopt steeds heeie doozen BUITENLAND? Binnenland. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f,2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke] nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. (i<MM Uitgave Naaiul. Vennootschap! Goesehe Courant l®Ë£3i ADV ERTENT1ËN vaD 15 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend, familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleenwens <6 Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 12 nnr voormiddag. COURANT Zjj, die zich met ingang van 1 October op ons blad abon- neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. In de Gemeente, het orgaan van de Vereeniging van Soc. dem. Gemeente raadsleden, heeft de heer W. H. Vliegen, lid der Tweede Kamer en wethouder, onder den titel van „som bere perspertieven" bet een en ander over fiuancieele gemeente-politiek geschreven, waaruit blijkt dat ook in het roode kamp de oogen beginnen open te gaan en men gaat beseffen het onzekere van de iiuancieele basis, waarop de gemeenten evenals het rijk staan. De heer Vliegen schrijft In zake de gemeentepolitiek is in den laatsten tijd voor wat de financiën betreft, zeker een misverstand gerezen. Het jaar 1921 is bijna overal een buitengewoon goed financieel jaar geweest, en heeft in vele gemeenten g oote overschotten opgeleverd. Amster dam en Rotterdam ieder 10 millioen. Den Haag 4, Utrecht l'/j millioen en verder schier overal soliede bedragen. Bij slechte kenners van de gemeente- financiën zal dit ongetwijfeld deu indruk wekken van een zekeren over vloed en ook wel 't idee dat er geen kwestie van de financieele verhouding van Rijk en gemeente meer behoeft te bestaan. In enkele gemeenten heeft men zelfs gemeend over te knnnea gaan tot teruggave van „te veel" geheven belasting. Wij vreezen, ef liever, wij weten wel zeker dat zij die den toestand zóó bekijken, liet in de kunst van voor uitzien niet ver hebben gebracht. De financieele toestand is namelijk zeer donker. Het goede jaar 1921 is geheel veroorzaakt door de abnormaal liooge opbrengsten der inkomstenbelas ting die gevolg waren van de abnormale hoogkonjunktunr van 1919/20, toen zoowel de geheele nijverheid als de landbouw eu handel en scheepvaart reuzenwinsteu hebbeu gemaakt, die zich in de inkomsten en daardoor in de inkomstenbelasting weerspiegelden. Het zal wel geen betoog behoeven dat dit uit is. Sinds het begin van 1921 gaat ongeveer alles heel slecht. Wij beleven een zware ekonomische krisis, waarvan het einde nog door niets wordt aangekondigd. De reus achtige tekorten op spoor-, post-, telegraafbedrijven geven een beeld van wat zoowat overal geschiedt. Feit is dat de irikomslenbelastingsopbrengsten met sprongen omlaag zullen gaan. Duizenden goede betrekkingen zijn opgeheven, van tienduizenden zijn de salarissen en loonen verlaagd. De gemeenten komen nu, zoo zegt de heer Vliegen, evenals het Rijk en verdere openbare lichamen, voor finan cieele tekorten te slaan. En daar belastingverhooging schier onmogelijk is, komt de schrijver tot de voor de UIT HET ENGBLSCH VAN HEADON HILL. I. De avond voor de afreis. Generaal Granowietsj, de chef van de Russische geheime politie, van de beroemde derde sectie, zat op zijn privé-bureau te schrijven. Den vol genden morgen zou de keizer op reis gaan en op de schouders van Iwan Granowietsj rustte nu de verantwoor delijk voor de veiligheid van den czaar en van de bekoorlijke czarina. De ge neraal legde de pen neer en schelde. „Is Volborth nog niet hier vroeg hij den ambtenaar die nu binnenkwam. „Mijlheer Volborth is in de wacht kamer, generaal," luidde het antwoord. „Zend hem dan bij mij." De man, die even later htt bureau intrad, was oogenschijnlijk een boer, op en top een Russisch moesjiek, maar, toen hjj den drempel overschreed, was hand liggende conclusie, dat de uit gaven moeten worden verminderd. Hij haast zich echter aan deze, v ior een soc. democraat bijna al te openhartige bekentenis, toe te voegen „Voor ons is het een vanzelfsprekend iets, dat verlaging van salarissen en loonen het allerlaatst in aanmerking komt. Daar zijn we in elk geval nog niet aan toe. De argelooze lezer verwacht nu natuurlijk dat de heer Vliegen dit laatste zal bewijzen en zal komen aan dragen meteen lijstje van bezuinigingen, dat klinkt als een klok. Er komt echter niets anders dan In schier elk bedrijf, partikulier of overheidsbedrijf, en eveneens in onge veer alle diensleo, is het in den tijd die achter ons ligt, druk geweest en heeft men veel personeel aangesteld dat thans overbodig is. Terugkeer tot een ekonomisch gebruik van werk krachten en vermindering van deze waar er te veel zijn is iets, waartegen wij ons niet mogen verzetten. Alweer een gedurfde uitlating voor een soc. democraat. En er volgt dan ook oogenblikkelijk een restrictie. Wél moet worden aangedrongen op een voldoende wachtgeldregeling en in het algemeen op maatregelen, die den over- gaDg in anderen werkkring zonder al te veel leed doen plaats vinden. Wij vreezeD, dat de bezuiniging van den heer Vliegen niet veel zal uithalen. De groote kwestie is maarwat ver staan de soc.-democraten onder het woordje „voldoende". Niet alleen voor wachtgeldregelingen maar ook voor de regeling van werkloosheidsondersteuning houden de soc.-democraten er nog al royale ideëen op na. Doch de heer Vliegen zegt zelf: Een soc.-democraat stelt de gemeen schap boven het individu en het ligt niet op zijn weg de gemeenschapsmid delen uit te putten en het gemeen- schapswerk lam te slaan om sommige groepen of individuen buitengewoon te bevoorrechten Dit is een zinnetje om te onthouden 1 Hij schrijft voorts dat, wie voor stander is van het gemeenschapsbedrijf zich op het standpunt moet stellen, dat dit gemeenschapsbedrijf economisch werkt, zoodat de prijzen van het pro duct de laagst mogelijke kunnen zijn. Een nogal naïef standpunt, zouden we zeggen, want neemt men bet niet in, dan zou het overheidsbedrijf een bedenkelijk soort filantropie worden. Tot op beden werken nog altijd de particuliere bedrijven het meest econo misch en bet ware bijgevolg te weu- scben dat de overheidsbedrijven er een voorbeeld aan namen en hun inrichting meer geschoeid werd op de leest van het particulier bedrijf. Een van de middelen daartoe zal zeker zijn een niet al te groote ver zekerdheid van positie. Wel een rechts positie, die willekeur voorkomt, doch niet eene, die ondanks alles en tegen alle reden van noodzakelijkheid in elke aanstelling moet handhaven of de opheffing zonder eenige schade voor de betrokkenen doet verloopen. De werklust, ijver en energie worden door ai te groote verzekerdheid niet zijn houding fier en kranig, geenszins zooals men die verwacht zou hebben van iemand die zoodanig gekleed was. De chef leunde achterover in zijn stoel eu lachte even. „Ik moet u werkelijk zeggen, waarde Volborth, dat ik uw behendigheid in het vermommen bewonder," zei hij, „maar het zal u toch ditmaal zeker wel een paar uren tijds hebben gekost." „Ja, dat komt alleen omdat ik mijn werk grootendeels zelf moet afdoen, generaal, antwoordde Volborth, „ik mag echter in geen geval herkend worden". „Dat weet ik ook zeer goed", ant woordde Granowietsj, „en daarom is het ook van zooveel belang dat u nog steeds als Paul Volborth, de auteur uit liefhebberij en een gezocht persoon in de uitgaande wereld bekend staat, Maar nu ter zake. Zeg mij eens hoe u over de zaak denkt f" „lk zie nergens iets wat den keizer zou kunnen nopen zijn reis op te geven of uit te stellen", antwoordde Volborth. „In de verdachte kringen is er geen zweem van opgewondenheid te bespeuren. Als ik zijn Majesteit den raad zon geven van niet op reis te gaan, dan zou ik nochtans daarvoor geen enkele geldige reden kunnen voor Uwe 5unlight- Lux doozen-uitknipsels, Zie den omslag sm ieder duböei tablet Sunllgt zeep. Slechts 15, 25 of 50 uitknipsels als hieronder afgebeeld noodig HEEFT HET GROOTSTE DEBIET IN DE WERELD GEFABRICEERD DOOR tW DE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ VLAARDINGEN Eicht van Uw winkelier de ongeschonden doos zoo U dit niet doet, wordt U benadeeld. DE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ. VLAARDINGEN. bevorderd. Deze economische waarheid zal zoowel bij particulier als bij ge meenschapsbedrijf voor oogen moeten worden gehouden. Het individu zal alleen of gezamenlijk trachten zich zooveel mogelijk een ver zekerdheid te verschaffen van zijn bestaan. Een plicht van den werkgever is echter dit gevoel van rnst niet verder toe te staau, dan met een goede plichts vervuiling overeen *2 bsfetgro is. Verzekerdheid geeft verslapping, eenige onzekerheid is daarom een eerste voorwaarde tot ontwikkeling van energie en talenten. Het leven moet een kans laten zoowel naar boven als naar beneden voor elk individu. Een uitschakeling daarvan door de samen werking van groote groepen, zal aan de volledige ontwikkeling van de beste krachten een rem aanleggen die vooral in dezen tijd niet is gewenscht. DE MILITAIRE UITGAVEN. De antwoorden der regeeringen, die in 1921 door de Volkenhondsvergade- ring zijn aangezocht om de volgende twee jaar hun militair budget niet te verhoogen, zijn thans openbaar ge maakt, en maken een vergelijking tus- schen de militaire uitgaven van 1922 en die van 1913 mogelijk, Vergeleken bij 1913 heeft Engeland in 1922 een vermeerdering van mili taire uitgaven van 19.2 pet., Britsch- Indië van 14.2 pet, Australië 17.4 pet., Canada 7.6 pet., Nieuw Zeeland aanvoeren en toch maak ik mjj ernstig bezorgd, generaal. Juist dat men zoo doodstil is in de kringen van de bom men en de dolken, beangstigde mij. Het is te onnatuurlijk. „Twee maanden geleden, in Juni, was er genoeg opwinding," antwoordde de generaal even later, „en toen was er oogenschijnlijk evenmin reden voor, inaar misschien werden toen de plannen gesmeed, die nu tot rijpheid komen. Ik heb al meer dan eens gedacht dat het slechts een schijnbeweging was om het verdwijnen van de gevaarlijke per sonen te verklaren, wier werk thans een aanvang zal nemen en dat wel buiten het bereik van onze macht om te straffen." „Dat is de meest rationeele opvat ting, maar u weet toch ook, dat wij, ondanks alle pogingen die daartoe werden aangewend, deze menschen niet hebbeu knnnen ontdekken," antwoordde Volborth. „Weletzki, Serjof, Krasno- wietsj en Anna Tsjigorin schijnen van den aardbodem verdwenen te zijn, en Dimitri Petrof, die vroeger een der gevaarlijkste sujetten was, is nu zoo mak als een lammetje, men kan hem niet het geringste ten laste leggen, maar dat heeft mij juist op een gedachte gebracht." 148.3 pet., Japan 71.9 pet., België 82.1 pet., Portugal 7.2 pet., Een ver mindering hebben Zuid-Afrika 25.4 pet., Roemenië 23.1 pet., Italië 46.1 pel., Brazilië 45.3 pet., Frankrijk 7.9 pet. Onder de staten die niet aan den oor'og hebben deelgenomen hebben Denemarken, Spanje, Nederland en Zweden reap, een vermeerdering aan uitgaven van 33.3 pet., 38.3 pet 48.2 pet. en 20.1 pet, Zwitserlanden Noorwegen een vermindering van 39 pet. en 14.3 pet. Op te merken valt dat België, welks onzijdigheid tot 1914 was gewaarborgd, zijn strijdkrachten volledig heeft moeten samenstellen en dat onder de militaire uitgaven van Frankrijk 527 millioen voorkomen als verhaalbare uitgaven van het Rijnieger en 193 millioen voor gendarmerie. Zooals men ziet slaat Nederland, wat de bezuiniging betreft, geen erg schit terend figuur. Het heeft maar even tjes ee» vermeerdering van 48.8 pet.En thans bevat de Tel. een bericht, volgens hetwelk het Tweede Kamerlid K. ter Laan te 's Gravenhage verklaard heeft, dat op het Dep. van Oorlog alweer een wetsontwerp in voorbereiding is, voor het aanmaken van kanonnen, waarin meer dan 100 millioen wordt gevraagd. De Geallieerden en de Kemalisfen- De leiders der Kemalisten eischen, zooals we reeds gemeld hebben, Koti- stantinopel opvoorts Klein-Azië en Thracië tot aan de Maritza. Zij „Eu die is „Dat zij een nieuw opperhoofd ge kozen hebben iemand jegens wien men nog nooit verdenking heeft ge koesterd, zelfs hier by onze afdeeling niet," hernam Volborth nu op ernstigen toon. „Als zij een groot plan in het schild voeren, is het hun misschien de moeite wel waard om een geheel nieuwe organisatie op touw te zetten, ten einde ons op een dwaalspoor te brengen. Het is myns inziens zelfs niet onmogelijk, dat hij zich nu in het geheel niet meer met de regeling van alles be moeit, opdat de opzet des te beter slagen zal." „Dat is een vermoeden dat ons tot groote voorzichtigheid moet aanmanen," riep de chef nu verschrikt uit. „Onaf gebroken waakzaamheid over hunne Majesteiten kan hen alleen voor der gelijke individuën beschutten, en wij moeten niet alleen hun leven bescher men maar hen ook bewaren voor angst en schrik. Hoe kunnen wij zulk een gevaar voorkomen Volborth, aangeno men dat het bestaat „Ik heb reeds getracht dat te voor komen, door de laatste maand iedereen voor verdacht aan te zien", antwoordde Volborth, „doch zonder succes." Een minuut lang zwegen ze nu beiden. hebben verklaard bereid te zijn waar borgen te geven voor den vrijen door tocht door de Dardanelles Engeland is over deze eischen niet te best te spreken en de regeering is, volgens Reuter, voornemens onmiddellijk de troepen te ver;terken, welke te Kon- stantinopel ter beschikking staan van generaal Harington, der geallieerden opperbevelhebber aldaar, terwijl aan de Middellaudsche zeevloot orders gegeven zijn ora op alle mogelijke manieren elke schennis van de onzijdige strooken door de Tnrken of elke poging om over te steken naar de Europeesche kust te beletten. Wanneer Keraal echter naar Kon- stantinopel oprokt zal hij ongetwijfeld in alle Mohammedaansche landen den heiligen oorlog ontketenen, waarbij En geland zeker geen zijde zou spinnen. Daarom wil Lloyd George een confe rentie bijeenroepen van Engeland, Frankrijk, Italië, Zuid-Slavië, Roemenië en de oorlogvoerenden, teneinde zoo spoedig mogelijk dsn vredestoestand te herstellen. Frankrijk heeft verklaard dat ten aanzien van de vrijheid der zee-engten de wettige aspiraties der Talken beschermd moeten worden en heeft voortdurend neiging den zieken man de hand boven 't hoofd te honden de Kleine Entente (Zuid-Slavië en Roemenië) moet nu dienen om Parijs tot het Londensche standpunt te brengen. Smyrna Te Smyrna heeft een groote bland gewoed, de Europeesche wijken van de stad met hun fraaie handelshuizen eu groote entrepots zijn in vlammen op. gegaan, de schade wordt op 15 millioen pond geschat. Er zijn een duizend-tal personen vermoord. Een Amerikaan heeft liet vermoeden uitgesproken dat de Turken den brand hebben gesticht om de sporen van een bloedbad onder de Armeniërs te doen verdwijnen. Daarentegen geeft de Times den Tur ken een pluim omdat ze sireug zijn opgetreden tegen de brandstichters, plunderaars en moordenaars. Vermoe delijk zijn dus ongure elementen aan een en ander debet. Tot overmaat van ellende beeft een Grieksch oorlogsschip de stad beschoten. De Duifsche schafkisftfisse's Naar de bladen uit Londen verne men stelt de Bank van Engeland haar bereidwilligheid om de aan België te overhandigen Duitsche schatkistwissels te disconteeren afhankelijk van de depositie door de Duitsche Rijksbank van een nader te bepalen bedrag in goud bij de Bank van Engeland. Het regeeringsprogram. Naar het Hbld. verneemt, staat op het programma der regeering, behalve hetgeen reeds gemeld is, het volgende De doorvoering van de ziekteverze keringswetten zal worden uitgesteld de sociale verzekering zal worden om gewerkt in dien zin, dat er komt een heid van uitvoering, waardoor belang- Daarop begoD Granowietsj weer „Beste vriend, niemand is beter voor deze taak geschikt dan u. U moet Zijne Majesteit als eerste ambtenaar der afdeeling vergezellen, maar natuur lijk niet officieel als zoodanig. Retofski zal als hoofd der politie fungee'en, maar deze staat onder uw orders. Wij kunnen op hem gerust vertrouwen. U maakt de reis mede als officieel ver slaggever." „Ik ben bereid alles te doen wat er van mij verlangd wordt", zei Volborth nu zeer bedaard, „alleen zou ik graag willen dat zoo weinig mogelijk per sonen weten wie ik feitelijk ben en in geen geval Vorst Subanof, en de adjudant van deze." „Dat is een zeer verstandige voor zorgsmaatregel, die ook opgevolgd zal worden", beaamde Granowietsj. „Ik zal Retofski hier dadelijk meao in kennis stellen eu u raad ik aan, alles nu nog eens goed na te gaan." „Ik zal tot het oogenbiik van vertrek mijn handen nog vol genoeg hebben," zei Volborth veel beteekenend. „Ik mag nu dus zeker wel gaan, generaal [Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1922 | | pagina 1