N\ 109. Donderdag 14 September 1922, 109 jaargang. De minister-crisis opgelost. FEUILLETON. Hoe de schooier bruigom werd, BUITENLAND. Binnenland. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes 02, Afzonderlijke] nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. G0ESCHE Uitgave Naaml. Vennootschap!.Gtoesclie Courant ADVERTENTlEN van 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. COURANT Zij, die zieh met ingang van 1 October op ons blad abon- neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. De minister-crisis is thans opgelost. En de oplossing is een groote teleur stelling. Het nieuwe kabinet kan men niet als zoodanig betitelen, er zijn slechts twee nieuwe gezichten, de rest zijn onde bekenden. We hebben thans weer een minister van marine, dhr. E. P. Westerveld directeur-generaal van de posterijen en minister Künig heeft de portefeuille van Waterstaat moeten afstaan aan den Delftsohen professor G. .1van Swaay (r.-k.) Minister van IJsselsteijn heeft, zoo a's we reeds gemeld hebben, eervol ontslag gekregen en hij is in navolging van dr. Kuyper, die indertijd de Oude Wereldzee bezocht, een groote reis gaan maken. De heer Ruys de Beerenbrouck zal behalve Binnen'andsche zaken, nu de portefeuille van landbouw, nijverheid en handel ad interim aanvaarden. Zal er nog een nieuwe minister van landbouw komen f Door de crisis-op lossing wordt het bericht dat dit depar tement over eenige andere zou worden verdeeld, nog niat bevestigd. Wij zouden het gelukkig achten wanneer het belangrijke departement van landbouw, nijverheid en handel zou blijven bestaan. Het zou in dezen tijd van malaise toch zeker niet wenschelijk zijn, om het productie-departement op te heften en te versnipperen over enkele andere, het als 't ware onder te schuiven b.v. bij arbeid en binnenlandsche zaken. De toekomst van Nederland hangt af van het weer tot bloei geraken van land bouw, handel en industrie en een krachtige persoonlijkheid zal noodig zijn om de maatregelen te treffen, wasrdoor de staat hiertoe zal kunnen medewerken en vooral om de bevriezende sfeer, die van Arbeid uitgaat, te ont dooien. Had men willen bezuinigen door samentrekking van departementen, dan had men beter oorlog en marine tot een ministerie van landsverdediging kannen samenvoegen (Dit lag trouwens in de bedoeling van het oude ministe rie en in de memorie van antwoord werd zelfs betoogd, dat hierdoor de be langen der departementen beter konden worden behartigd en dat een vereen voudiging kon worden verkregen, die een noodzakelijke bezuiniging mee zou brengen) of onderwijs voegen bij bin nenlandsche zaken. Behalve den minister X en de beide nieuwelingen, treilen we allemaal oude aan. De dure ministers van onderwijs en arbeid zijn gehandhaafd. Zullen ze in de nieuwe periode boete doen voor wat ze in de eerste over ons land gebracht hebben We hadden hier gaarne andere per sonen gezien en we hebben al meer 67 DOOB C. DE BL.Y. Schrjjver van „Drie maanden Schooier" Motto„Mensch durf te leven". Na enkele dagen kwamen we in Namen terug 't Seizoen was zoo langzamerhand afgeloopen De booten voeren nog, maar 't was niet de moeite waard, te blijven Daarbij onze drie maan den waren bijna om We maakten dus toebereidselen voor de terugreis naar Holland We hadden 't vol gehouden De weddenschap was gewonnen We zouden eerst naar Den Haag gaan - Papa nam eenige dagen ver lof en kwam van den Bosch over 27 September was 't feest in 't huis van myn Moedertje Besloten werd, den 12den October aan te teekene»en de trouwdag uiteengezel waarom. Zeker, in de laatste maanden had den beide ministers hun oezuiuigings- draaitje gemaakt, het bezuinigen was toen in de mode. Maar geschiedde dit geheel uit eigen vrije beweging f Werd Aalberse b.v. niet gedreven door de bisschoppen, die de Nieuw Katholieken weer in het oude gareel wilden bren gen Het zuinig zijn is een karaktereigen schap en beide heeren hebben niet getoond deze te bezitten, integendeel Iemand dwingen een zuinig beheer te voeren, is een gevaarlijk experiment. Bovendien, den heer Aalberse hebben we als practicus nooit kunnen bewon deren. Hij heeft ongetwijfeld een bijzonder groote werkkracht en is een zeer ver dienstelijk man, maar we zien hem maar liet liefst veilig in een studeer kamer opgesloten. Hij is te zeer theorethisch idealist om de lastige problemen van dezen tijd te kunnen oplossen. We zijn thans buitengewoon be nieuwd naar het programma der nieuwe regeering, speciaal wat betreft de plan nen voor onderwijs en arbeid. Misschien dat zal blijken dat de ministers de Visser en Aalberse zich in eenige nieuwe bochten zullen weten te wringen, dat de uitgaven der be grooting voor Onderwijs ingekrompen zullen worden, dat de industrie het moeilijke leven zal worden vergemak kelijkt. Voor den deplorabelen toestand van 's lands financiën zullen de heeren toch niet blind zijn, die is evident, en zal bovendien door minister de Geer nog wel nader uiteengezet zjjn We hadden hier echter werkelijk liever twee krachtige nieuwe figuren gezien, mannen welken het bezuinigen in het bloed zitzij zouden de herin nering aan de ongelukkige, want dure, politiek van deze twee departementen hebben kunnen uitwisschen. Wij vreezen echter dat, evenals de crisis oplossing, het programma van het tweede kabinet Buys een ontgoocheling zal zijn. De wijze waarop de crisis is opgelost, maakt, dat onze verwachtingen niet hoog gespannen kunnen zijn. Dat de heer Ruys een Van Karne- beek, een De Geer heeft willen behou den, achten we van zei'sprekend. Beide heeren zijn mauuen van voortreffelijk talent en hebben hun sporen verdiend. De heer v. Karnebeek heeft een wereld naam op het gebied der internationale politiek, terwijl de heer De Geer ge toond heeft én als burgemeester van Arnhem én als minister den weg der bezuiniging, dat is den weg naar her stel, te willen bewandelen. Als minister heeft de heer De Geer zijn volle kracht nog niet kunnen toonen. Over de min dere grootheden zullen we maar niet verder spreken. Alleen is het verwon derlijk dat de minister van koloniën, de heer De Graaff, ondanks de stellige verzekering van zijn vrouw, is aange bleven. Zijn hoogst eigenaardige hou ding in de Djambi-kwestie maakte een indruk van slapheid en niet op de hoogte zijn. Misschien dat juist om deze eigenschappen prijs op zijn behoud wordt gesteld en dat inderdaad een werd bepaald op den zeven en twin tigsten Wat waren we vol illusies... Wat was m'n lieve Moeder intens gelukkig haar jongen getrouwd te zien 't Was haar liefste wensch Zij toch gaf me haar zegen, vóór ik op m'n „Schooiersreis" ging Haar moederbede vergezelde mij dage lijks en werd ten slotte ver hoord Zij zou haar zoon gelukkig getrouwd zien Welk een feestdag, die twaalfde October Papa zat aan de piano, toen we van het stadhuis terugkeerden... als „Bruidspaar" De tonen van 't „Bruidskoor" klon ken ons jubelend tegemoet Bloemenoveral.... Bloemen.... Tranen van geluk en Dank baarheid Onze bruidsdagen begonnen zoo mooi, zoo vol van vreugdige beloften Doch't was als een herfstzon netje, dat wel glanzend overgiet den gouden bruinen bladertooidoch- helaas, spoedig schuil gaaten dan dor doet lijken, wat daar juist nog vol levenskracht geleek Den 14den October kreeg ik het Mijn handen zijn thar 3 niet meer rood en ruw zooals vroeger, omdat ik nu LIFESUOY-ZEEP gebruik die de huid absoluut rein houdt en beschermt. DE LEVEE'S ZEEP 11» VLAARDIMGEM kracht'ger persoonlijkheid achter dezen minister zal staan. In het kabinet hebben zitting 4 Roomsch katholieken, 2 anti-revolution- nairen en 2 christelijk-historischen. Minister v. Karnebeek is een inter nationale iiguur en de heer Westerveld behoort, voor zoover ons bekend, tot de gematigden in de politiek. Of de anti-revolutionnairen met de oplossing der crisis hun wenschen ten volle in vervulling zien gaan, meenen we te mogen betwijfelen. DE QRIEK5CHE DÈBACLE De Turken zijn Smyrna binnenge rukt en hiermede is het pleit van den oorlog in Kleio-Azië feitelijk beslecht. Deze havenstad is de trophee, die de Kemalisten stempelt 'rj algeheele over winnaars. De Turksche troepen zijn zoo snel voorwaarts gedrongen, dat het grootste deel der Grieksche troepen is afgesne den van de schepen; dat deel dat de schepen wèl heeft kunnen bereiken, is tot muiterij overgeslagen en heeft zijn bevelhebbers gedwongen koers te zetten naar den Piraeus, de haven van Athene. Begrijpelijk is, dat zij aldaar aange komen zijn, niet bijzonder vriendelijk gestemd tegenover koning Konstantijn en zijn aftreden geëischt hebben. De royalisten willen hiervan echter niets weten. De oorlog blijkt voor de vorsten toch steeds een allergevaarlijkst spel letje en in hun eigen belang zouden de staatshoofden al groote voorstanders van den vrede moeten zijn. Immers, wordt het leger door de tegenpartij verslagen, dan wordt de koning of pre sident, die door het volk instinctief verantwoordelijk gesteld wordt voor het gebeurde, inet den nek aang'zien. Dat de Turken na hun overwinnin gen geen lichte vredesvoorwaarden zou den stellen, deden berichten uit Engel sche bladen, welke wij in ons vorig nr. reeds hebben gemeld, vermoeden. bericht, dat m'n Moedertje ziek was, zéér ziek, nog wel met levensgevaar.., maar toch al was zij oud, zij had zoo'n sterken geest, zoo veel levens moed, zoo veel leed had zij krachtig 't hoofd geboden Men kon niet weten 't Was als een felle bliksemflits uit den helderen hemel van zorgelooze zwoele zomerweelde Verstard lszen mijn bruidje en ik de treurmare, die onze harten angstig deed bonzen, eerst tot berstens toe vol, kloppend voor onze groote illusies., „Moedertje zwaar ziek „Kom jongen", sprak eindelijk Us, „ga direct naar haar toe wellicht doet haar dat goed En ik ging achterlatend m'n aanvallige bruidjede bloemen de vreugde Doch ik vond trooBt in den blik, waarmee ze me bij 't af scheid aankeek „God zal je helpen 1" zei ze De reis leek me 'n eeuwigheid tartend langzaam kroop de tijd Eindelijk eindelijkbereikte ik Den Haag „SsttMoeder slaaptzei m'n zuster, toen ik met angstigen blik binnen stapteDoch, als voelend, Inderdaad eischen zij de teruggave van Adrianopol en willen afzonder lijk met de Grieken onderbandelen, zonder dat de geallieerden zich er in mengen. Allermerkwaardigst is de toevoe ging bij ile officieU9e verklaring die de Engelsclie regeering zich gehaast heeft af te leggen, dat zij er niet aan denkt de viijheid der zeeëngten prijs te geven „die een van de dingen was waarom de oorlog met Turkije werd gevoerd en dat er geen sprake van is los te laten, wat gewonnen is.» Wij hebben er al eens meer de aan dacht op gevestigd, dat Engeland, toen het aan den grooten Europee- schen oorlog deeloam daarbij een zelfstandig oorlogsdoel nastreefde, en dat het dus belang bad bij den oorlog. Het blijkt ook weer eens bier. De geallieerden hebben zich vaak in den schoonen schijn gehuld, als zouden zij zich ter wille van de menschheid in de hel van den strijd gestort heb ben, als wilden zij paal en perk stellen aan het Duitsche imperialisme, dat op machts- en gebiedsuitbreiding uit was. Thans komt teikens de aap uit de mouw gluren en verraadt, dat de zucht naar expansie aan den anderen kant heeft gezeten. De Turksche nationalistische afgezant te Parijs, Ferid-Pasja heeft zeer ad rem |op de Britsche bedreiging geant woord; hij heeft verklaard dat de Turken Adrianopel terug wildeu hebbeu en dat „indien de Britsche regeering weigerde, de zekerste weg voor de nationalisten om hun doel te bereiken door Meso potamia gaat." Deze toespeling op de jongste nederlaag der Britten aldaar, is voor John Buil een hittere pil om te slikken. Ook in Britsch-Indië hebben de overwinningen der Turken beroering gebracht in Muzelmansche kringen, zoodat dit Grieksch-Turksche muisje nog een onaangenaam staartje voor Engeland kan hebben. In Griekenland heeft Triantaphilakos een nieuw ministerie gevormd, de premier krijgt zelf de departementen van oorlog en marine en kan dus terstond aan deslag om te trachten orde in den chaos te brengen. En Koning Konstantijn tracht door een proclamatie met beloften het gedeel telijk verloren vertrouwen te herwinnen. Duifschland- De N. R. Crt. geeft enkele interes santé cijfers over de daling van de mark in Augustus. Deze heeft een prijsstijging tengevolge gehad, zooals nooit te voren is waargenomen. In deze maand stegen de prijzen der importartikelen van het 138.5-voudige van den vredesstand tot het 324,9- voudige of met 134.5 pel. terwijl de prijzen van de binnenlandsche artikelen met 62.2 pet. van het 98- voudige tot het 150.8-voudige stegen O.a. stegen graan en aardappelen van het 93.3-voudige tot het 161.7-voudige vet, suiker, vleescli en visch van het 86.8-voudige tot het 159.2-voudige, koloniale waren van het 130.8-voudige tot het 333.4-voudige, levensmiddelen van het 94.4-voudige tot het 173.1- wie er was, opende m'n Moedertje de oogen „Ben jij het, jongen?... Lief, dat je gekomen bent Daar lag ze in enkele dagen sterk verouderd doodsbenauwd „En wanneer trouwen jullie, m'n lieve bruigom Voel je je erg ge lukkig M'n keel was als dichtgeschroefd.... 'k kon slechts stamelen "Moeder", 'k Voelde m'n adem als een snik Doch haar zei dit alles „Zoo is het goed Moeder wordt nog wel wat beter... ze zal haar jongen nog getrouwd zien Na enkele dagen leek het werkelijk, of er beterschap was ingetreden Zij stond er op, dat ik naar m'n bruidje terugkeerde Het huwelijk moest door gaan 1 Lieve onbaatzuchtige Moeder Was heel uw leven niet één opoffering.. gelnk te vinden in dat uwer kinderen, 't geen U beschouwde als hoogste loon voor zelf geleden leed Zijn de grijze lokken, die uw hoofd sieren, niet als een diadeemde Kroon uwer Moe derzorgen f 27 October reed ik met gemengde gevoelens van geluk en vertwijfe voudige, verder huiden en leder van het 126.7-voudige tot het 395 4-voudige, textiele goederen van het 170 voudige tot bet 352.1-voudige, metalen van het 108.3-voudige tot het 256.7-voudige kolen en ijzer van het 96.5-voudige tot het 123.6-voudige. En nu is door het afbreken der Duitsch-Belgisehe onderhandelingen de toestand van den patiënt nog zorg wekkender geworden. Uit Brussel wordt gemeld dat de Belgische regeering ten snelste zal nagaan welke wijze van sanctie kan worden toegepast indien de termijn van 15 September niet zal worden betaald. Waarschijnlijk zal zij besluiten tot waarborgen in goud, d.w.z. den goudvoorraad van de Rijksbank De Dnitschers voorspellen dat België zich tot de commissie van herstel zal wenden en deze zal uitnoodigen een beslissing te treffen, i.z. de verlenging van de prolongatie der schatkistbiljetten die dan nauwelijks nog deze week zou kunnen worden verwacht. Is er voor DuitsclPand nog hoop? De Vossische Ztg. drijft den spot met de menschen, die meenen dat Dnitsehhnd, nu het Westen zich afkeert, zich nieuwe wegen naar het Oosten moet banen om daar redding te vinden en schrijft „Ziet, het Oosten snelt naar ons toe, nog voor die wegen gebaand zijn Dat is zoo met zes beestevellen en dertien bundels Btroo. Tenminste daarmee was Rnsland vertegenwoordigd op de Leipziger Messe. Er stonden twee Russische heeren bij, waarvan één een toespraak tot de journalisten hield, die een kijkje in dit veelbesproken Rus sische tentoonstellingsgebouw kwamen nemen. Deze meneer vertelde in het Russisch, dat de journalisten toch zoo verkeerd ingelicht waren omtrent Rus land en al maar verkeerde berichten over de toestanden in dat land rond strooiden, veel te pessimistische be richten. Inderdaad viel niet te ont kennen, dat de economische toestand in Rnsland eenigszins geleden had. Dat was echter het gevolg van die domme pogingen, om het sowjetbewind ten val te brengen. Nu ging het dan ook al weer veel beter. Rusland begon zijn krachten al naar buiten te ont plooien (met zes beestevellen en dertien stroobundels). Maar spreker begreep wel, dat de heeren niet veel tijd haddeD, hij gaf daarom maar het woord aan zijn collega. Ook deze begreep dat de heeren Biet veel tijd hadden. Daarom wilde hij een groote redevoering in de Duitsche taal, welke hij had voorbereid, maar niet uitspreken. Maar wie zich er voor interesseerde kon deze rede voering, in brochnrevorm, over twee dagen in het Russisch gebouw in de Maassenstrasse te Berlijn afhalen". De Minister-crisis opgelost, Woensdagavond verschijnt in de Staatscourant het Koninklijke Besluit waarbij met ingang van Maandag 18 dezer aan de leden van het demissionaire kabinet ontslag wordt verleend en bet ling, naar 't huis van m'n bruid. Zij wachtte mij in den als bloemen hof herschapen salon Haar gestalte in 't reine, teere, witte kleed, leek me een symbool der Liefde Toen, na de plechtigheid, 't koetsje door de bijeengestroomde menigte reed, drukte ze me de hand en fluisterde. „Moed m'n jongen, straks zijn we bij Moedertje... Ze is immers veel beter l" Doch een somber voorgevoel wilde niet wijken... 't klopte en hamerde in m'n hersens... Ga... ga... ga Doch dan weer kwam 't over me, als zachte waze van geluksmysterie... God besliert .Zijn wil geschiede 1 „Moeder zal je huwelijk nog zegenen» OWaarom... waarom... in dit uur, dat me 't heiligst geleken had... dat ik verbeid had vol hope,... die vertwijfe ling... die strijd. En toch stroomde 't geluk me door de leden... ik bad gevochten, gestreden, om mijn bruidje m'n vrouw te mogen noemen. Mijn ideaal was verwezeulijkt. ...Aan de lunch stroomden de tele grammen, toast na toast werd geslagen, om half vier zouden we vertrekken. {Slot volgt).

Goessche Courant | 1922 | | pagina 1