Zaterdag 2 September 1922, 109 jaargang Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. MET NIEUWEN MOED. FEUILLETON. Hoe de schooier bruigom werd, BUITENLAND. Binnenland. i\°. 10é. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes fj£, Afzonderlijke' nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Nnairil. Vennootschap (ioesche Courant ADV ERTENT1ËN van 1 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleenwens t& Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 13 nnr voormiddag. mum Voor de meeste menscheu is thans de vacantic geëindigd, voor enkelen zal dit spoedig het geval zijn. Vacantie heeft de mensch zoo nu en dan eens noodig. De boog kan niet altijd strak gespannen zijn, de machine kan niet immer doordraaien. Ze moet af en toe eens stil worden gelegd, de onderdeden moeten wordeu schoonge maakt en het steen uit den stoomketel worden gebikt. Voor den werker is het ook gewenscht dat hij eens een poosje rust geniet, dat zijn hersenen eens stil liggen, althans zich niet bezig houden met de dage- iijksche zaken en zorgen. Men moet er eens uit zijn, uit de duizenderlei kleine beslommeringen, uit den tredmolen. Het is zoo heerlijk eens een paar weken uitsluitend voor z(jn eigen ge noegen, voor het genoegen van zijn gezin te leven en te kunnen genieten van de schoone natuur, zich te kunnen laven aan de rijke bronnen van levens kracht welke zij in zich houdt besloten. Het is een groot genot te liggen droomen tegen de duinen en te kijken naar de voorbijzeilende wolken aan het wijde uitspansel, zich te vermeien in de kleurschakeeringen van de onmete lijke zee, in het spel der golven, die komen aanbuitelen over het strand en hun kanten echuimbedekkiugen uit spreiden. Men voelt de verfrisschende wind zijn warme slapen omspelen, voelt zich lichter worden in 't hoofd en blijder in 't hart. En de zon brandt op de bleeke wangen, die het bnreau of de studeer kamer of de werkplaats, de fabriek ver raden en stooft ze bruin. In de oogen, welke wat flauw stonden komt een uieuwe glans, het bloed atroomt sneller eu men voelt zich veerkrachtiger, sterker, moediger worden. Ook van de bosscheu gaat een wel dadige kracht uit. Men maakt lange wandelingen, waartoe men zichzelf vanaf zijn kantoorkruk nauwelijks in staat had geacht. Met volle teugen ademt men den prikkelenden geur van het droge hout, van droge bladereu in. Den vermoeide wacht een zacht bed van mes op een schaduwrijke plek. Denappels worden verzameld, die zullen worden verguld als aandenken aan de gouden vacantiedagen. Of ge bent op zoek gegaan naar pittoreske oude stadjes, waar de klank van uw voetslappen tegen de stille gevels opslaat. Ge hebt typische huisjes bezocht of gebouwen die den trots uitmaakten van een vroeger geslacht. Ge hebt allerlei historische bijzonder heden vernomen en u gelaafd aan de groote werken van uw voorvaderen en vol bewondering voor hun stoere vol harding, voor hun kunstzin en goeden smaak zijt ge naar hnis gegaan en tal- 62 DOOR C. DE BLY. Schryver van .Drie maanden Schooier" Motto.Mensch durf te leven». Us was met de tambourijn rond ge weestging naai beneden, om in te wisselen. Ma en ik gaven nog een toenummertje, viool en piano. O ja, 'k vergat nog te vermelden, dat de Heer Atout, de laatste ter onzer beschikking stelde. 't Blondje had een Kodak bij zich wilde van 't oogenblik dat Us weg was, gebruik maken, om mij te kieken 1 'k Fluisterde nog gauw Ma in 't oor „we zullen een grap hebben». Met een lief lachje hield ze 't toestel in m'n richting, wilde juist Al spelend draaide ik me om Ze had m'n rug gekiekt Nu kou ze later de foto in haar album plakken, en er dweepziek onder schrijven De artiest, die 'k op een boot ontmoette, en die z'n geluk den rug toedi aaideI 'm s, rry dear I made you cry I 1 Maarrrrr rijke briefkaarten zullen u telkens her inneren aan hetgeen ge hebt gezien. En nu zijt ge thuis gekomen. Uw woonplaats doet u vreemd aan, gij had eigenlijk een geheel andere voorstelling van de stad of het dorp, waarin ge ïrbeidt voor uw dagelijksch brood. Zijn de straten smaller geworden, de huizen lager Het komt doordat ge gewoon geraakt zijt aan de groote afmetingen in de natuur. In zekeren zin zijt ge een beetje aan uw woonplaats ontgroeid. In uw woning ruikt liet onfrisch en vlug worden de ramen omhoog ge schoven, de koffers uitgepakt. Ge loopt even de straat op, er moeten enkele boodschappen worden gedaan. Ge komt bekenden tegen, de hand moet telkens weer naar den hoed. En zoo langzamerhand raakt ge weer aan uw stedeke gewend, ge begint het meer te waardeereo. Maar het werk dat u den volgenden dag wacht, valt u niet mee. Toen ge nog een koning waart in uw vacantierijk, seheen het werk, dat u wachtte gering en leken uw herwonnen krachten groot. Maar nu blijkt het dat het moeilijk is om weer aan den gang te komen. Wanneer de wagen eenmaal rijdt be« hoelt de kracht om haar voort te doen gaan niet zoo beel groot te zijn, doch wanneer de wagen stil staat is het een heele toer er beweging in te krijgen. Het beste is uit alle macht te duwen. En zco is 't ook met uw werk. Het meest aanbevelenswaardige is er u hals over kop in te storten. Ge zult nog telkens neiging hebben terug te denken aan de dagen, die voorbij zijn. Misschien zult ge enkele oogenblikken met bedroefd gezicht neer zitten omdat de levenstaak u zwaar te tillen lijkt. Die gedrukte stemming gaat vanzelf weer voorbij en is dat eenmaal het geval, dan gaat ge de goede werking van uw rustdagen bespeuren en waar- deeren. En ge gevoelt in u den nieuwen moed om het oude werk weer voort te zetten. Labor omnia vincit De arbeid overwint alles 1 DE OORLOG IN KLEIN-AZIË. De oorlog tusscheu de Grieken eu de Kemalisten in Klein-Azië gelijkt op een smeulend vuurtjetelkens weer rijzen de vlammen van onder de asch omhoog. De nationalistische Turksche troepen hebben een krachtig offensief ont wikkeld tegen het centrum van de Grieksche stelling, welke steunde op Afioem Karahissar, het belangrijke ver- eenigingspunt van de twee spoorwegen naar het Noorden en het Westen. Berichten nit Athene geven toe dat, onder den druk van de vijandelijke overmacht, de Grieken de plaats hebben wellicht had ze me toch voordeeligst genomen 111 nog op s i Woensdag 7 September prettige her inneringsdag een der prettigste van onze zwerftochten We troffen dan dien morgen een dertigtal beeren, getooid met rood-wit- blauwe strikjes, op de boot. Gemoede lijke, joviale types. Aldra merkten zjj, dat we landge- nooten waren. De oude truc'k laschte „Daar komen de schutters» tusschen, „Lison Lisette». ,,'t Wilhelmus kom U moet 't Wilhelmus spelen!!! drong men aan. Met genoegen en dra klonk het lied, uit dertig kelen, meegezongen. „Mag ik U iets offreeren kwam een hunner. „Nugraag». Is L met een vereeniging op reis „Ja, ik ben de peuniugmeester, der feestcommissie. We zijn allemaal aan nemers uit Rotterdam.... De Patroons- vereeniging „Rotterdam Bouwkring Ons Belang». We vieren het vijf-en- twintig-jarig bestaan der vereeniging». „Zoo, zoo..dat is een aardig idee». „Mag ik me even voorstellen, m'n naam is Breurs» en hij gaf me z'n kaartje. „En ik ben Muys» kwam een tweede heer bij ons zitten. moeten ontruimen, wat voor hen een groote tegenslag beduidt De N. R. Ct. geeft een kort over zicht van het offensief der Grieken, dat verleden jaar plaats vond. Het begon in Juli 1921, nadat de Kemalisten een maand daarvoor de Griekeu tot een leruglonht aan het front van Lsmid hadden genoopt eu de opmarsch der nationalisten hun tijdelijk vrees had aangejaagd voor eeu aanval op Konstantinopel. De Grieken her stelden zich echter en omstreeks 10 juli opende generaal Papoelas zijn offensief in den (noordwestelijken) sector van Broesa en ook in het zuidelijker gelegen vak. Op 14 Juli namen de Grieken Afioem Karahissar en hierop volgde de vermeestering van Koetahia Eski Sjehir. De Turken leden zware verliezen en de Grieken hadden van dat oogenblik af een sterke uitvalslinie in handen voor den verderen opmarsch in oosielijke richting. In de tweede week van Augustus begon de tweede faze van deu opmarsch der Grieken. Over een front van ruim 100 K,M. maakten zij groote vorderingen. Na hun inneming van Sivri Hissar kwam het tot een feilen strijd om den over gang van de rivier de Sakaria, die het laatste beletsel voor den opmarsch naar Angora vormde. De Turken hadden zich achter de rivier opnieuw verzameld en versterkt en na hevige gevechten moesten de Grieken weer achteruit, bedreigd door een tegenoffensief van de Kemalisten. Maar gelijk in den grooten oorlog geen enkele vervolging tot een vernietiging van den bedreig den tegenstander heeft geleid, mislukte ook de poging van de Kemalisten en beide partijen kwamen tot stilstand bij gebrek aan adem. Thans hebben (1e Grieken Afioem Karahissar verloren en zijn zij ge dwongen hun centrum op Smirna terug te trekken. De Kemalisten laten hen deze operatie natuurlijk niet ongestoord verriciften. Uit Angora wordt bericht dat de Turken Eski Sjehir, Jar Hissar en Vidikenkru hebben bezet. Het Grieksche front is hierdoor in drieën verdeeld Op de verste punten zijo de Turken 70 K.M. opgerukt. En het is ten slotte niet onmogelijk dat het vuur dat ia Klein-Azië woedt overslaat op de licht ontvlambare stoffen, die nog steeds in groote hoe veelheid op den Balkan liggen opge hoopt. Uc onmacht van de geallieerden, den strijd tusschen de Gtieken en Kemalisten te doeD beëindigen door het nemen van een beslissing, waar beide partijen genoopt worden mee accoord te gaan, zal nog groote en betreurenswaardige gevolgen met zich kunnen meeslepen. Hef moratorium. Omtrent de kwestie of aan Duitsch- land een moratorium zal worden ver leend ja dan neen, is door de com missie van herstel nog geen beslissing 'k Vertelde de Heeren, dat we eiken dag met de boot meevoerea. „Maar gaat U met ons mee... (op m'n hoofdschudden) toe... doet U ons dat genoegen... we hebbes dan nog eens een nummertje muziek.. Neemt U 't aan U bent de gasten van de Vereeniging". En zich tot Us wendend, ging de joviale heer Muys voort. //Heeft U de Grot van Han al gezien Neen O... daa gaat U mee. Die moet U zien. Komaan, boven nog een nummertje muziek, dan zal ik de lui vertellen, dat U ons 't genoegen wilt doen de gasten te zijn van //Algemeen Belang.» z/Maar mijnheer Muys al onze bagage is in Namen. De dames hebben niets bij zich.» z/Wat hindert dat f Ik heb wel een kam of wat de dames noodig hebben bij me. Of anders koopen we die rommel. Ik sta er op, dat U meegaat". Wat kon ik doen, tegen zoovee! hartelijke, ongekunstelde gulheid Us genoot reeds bij 't idee van de Grot van Han... en ik zelf dito 1 De boot arriveerde in Dinant. Met opzet bleven we in de kajuit. Maar jawel... 't Heele stel kwam de trap afstormen. We bezweken voor de verleiding- neen, we namen 't hartelijke aanbod met zes handen aan. Eerst lunchten we in Hotel Herman genomen. Wel wordt deze ieder oogen blik verwacht In de bijeenkomst van Woensdag heeft de Duitsche afgevaardigde de jongste Duitsche voorstellen, naar aan leiding van le overeenkomst met het kolensyndicaat omtrent de levering van steenkool en hout uiteengezet. Duitsch- iar.d is voorts bereid als waarborgsom voor deze leveringen 50 millioen goud- mark te storten. Deze voorstellen schijnt de commissie slechts aannemelijk te vinden uitslui tend als waarborgen voor de leverin gen in natura. Wat de betalingen in goud aat.gaal, voelde zij zich verplicht nieuwe eischen te fortnuleeren. Frankrijk blijft boven dien vasthouden aan den eisch der productieve panden waaronder de op brengst van de staatsmijnen en de staatsbosschen en een aandeel in de industrieele ondernemingen. De Duitsche regeering heeft bericht dat deze eisch voor haar onaanne melijk is. Dat is ook het geval met het voor stel om de reserves van de rijksbank naar Parijs over te brengen, waar zij aan de commissie van herslel als waarborg zouden worden toevertrouwd, aangezien hierdoor de Duitsche valuta alle waarde zou verliezen. Ten slotte kan er evenmin sprake zijn van het aanvaarden van het Belgische voorstel om in plaats van met goud, met sclrat- kistwissels te betalen, daar de Duitsche vegeering zich onmogelijk kan verplich ten deze wissels op eeu door de com missie te bepalen termijn in te lossen. Betreffende de vergoedingen in natura zou dus, behalve met Frankrijk, dat een minderheid in de commissie vormt overeenstemming bereikt zijn, echter niet ten aanzien van de betalingen in geld. Terwijl de geallieerden druk beraad slagen over de vraag hoe zij den oorlogsbuit zullea binnenhalen, over weegt de Duitsche rijksminister van voedselvoorziening de mogelijkheid om eon groote organisat'e voor volks voeding in het leven te roepen, voor het geval hongersnood het land mocht bedreigen. De regeering zal moeten zorgen dat de gemeentelijke keukens uit den oorlogstijd hun deuren weer kunnen openen. Volgens de opgave der vakvereenigingen bedraagt het aantal personen, dat tengevolge van de tegen woordige prijzen der levensmiddelen op steun is aangewezeD, vier a vijf millioen 1 Hollanders in Duitachland. De heer G. Nypels, medewerker aan het Hbld. schrijft aan zijn blad Van een mijner vrienden in Dussel dorf, dien ik als een oud vriend van ons land ken en die dat o.a. bewees door vroeger elke gelegenheid te benutten om hier een paar dagen te vertoeven, ontving ik een schrijven, waarin ik de volgende passage aanhaal Place de, la Meuse. 't Vertelde den heer Muys, dat de dames, m'n ver loofde en haar Mama waren... doch wie... Dat hield ik alsnog voor me 1 De directeur van 't hotel, keek vreemd, al die heeren... en drie muzi kanten. Wij moesten aan 't tafeltje bij 't bestuur zitten, Protesten hielpen niet U Irent onze gasten... Basta 1 De President nam z'n glas en stelde een dronk in... op de vermeerdering van 't gezelschap... speciaal op de dames. z/Weet U wel, heeren, dat de aan wezigheid der dames, onze reis zeer veel zal veraangenamen. Nu zal onze vrooiijkheid... vroolijkheid blijven, we zullen niet vergeten, wat we aan het damesgezelschap verschuldigd zijn „Juist mijnheer Muys„ dacht ik „al denkt U met een gewoon strijkje te doen te hebben, toch weet een vrouw, al is ze ook „musicienne" te eerbiedigen. M'n hulde 1 Zoo boort het. Als alle mannen er zoo over dachten, zou het moreel van vele vrouwen hooger zijn". Na de lunch gingen we in zeven auto's naar de Citadel. Welk een heerlp vergezicht hadden we dilar. De Maas stroomt ver beneden ons. Alles leek als een miniatuur bouwdoos, van een kind... Ja wél van een kinderbouwdoos... Alles gebroken- Niet minder dan twaalfhonderd huizen werden in Dinant vernield. „Ik moet je echter mededeelen ik verzoek liet niet persoonlijk op te vatten dat de antipathie tegen je landgenooten in Dnitschland doorloo pend toeneemt tengevolge van hun arrogant optreden. Gisteren nog heb ik in Breidenbacher Hof (het oude, deftige hotel van Dusseldorf N.) een groep van 25 Hollanders, in ieder ge val van het allerergste soort gezien, wier brutaal en aainnatigeud optreden de verontwaardiging van alle gasten verwekte Eu zoo gaat het niet slechts in D. maar langs den heelen Rijn. Je moet dns niet verbaasd zijn, als de gemeenten slechts met de grootste voorzichtigheid toestemming tot blij vend zich vestigen aan Hollanders geven Overbodige uitgaven. Door de reorganisatie van het leger zijn vrijwel bij alle korpsen een groot aantal onderofficieren overcompleet, die op de eeu of andere wijze het leger zullen moeten verlaten. lnstede van nu de uitbreiding van het onderofficierskorps zooveel mogelijk te beperken, gaat men bij verschillende korpsen lustig voort om het aantal overcompleet komenden zooveel mogelijk uit te breiden. Zoo zal, naar de Tel. verneemt, bij het regiment genietroepen te Utrecht op 14 September a.s. een cnrsns aan vangen tot den rang van sergeant, terwijl bij dat korps reeds overcompleet zijn 39 sergeanten en 11 sergeant- majoors. Voor het geven van onderwijs aan dezen cursus zijn aangewezen 1 ka pitein-directeur, 1 luitenant, 1 adju dant-onderofficier, 6 sergeanten en 2 burgerleeraren, zjodat alleen aan salaris voor onderwijskrachten moet worden in uitgaaf gesteld een bedrag van f 32000. Premiestorting voor ambtenaars pensioenen. In verband met het voor de betref fende ambtenaren alarmeerend bericht betreffende de premiestortiug voor pen sioen, heeft „de Maasbode» in de kringen der R. K. vakbeweging ge ïnformeerd. Het bleek, dat daar omtrent van een dergelijk voornemen der regee ring totaal niets bekend was, terwijl men op grond van inmiddels van bevoegde zijds ingewonnen inlichtingen, zulks zeer onwaarschijnlijk achtte. De winterdienstregeling der spoorwegen. Naar „het Huisgezin" verneemt, zal geen nieuwe winterdienstregeling voor de Nederlandsche spoorwegen worden ingevoerd, doch zullen met ingang van 8 October, in verband met het eindigen van den zomertijd, eenige wijzigingen worden gebracht in de zomerdienst regeling. De Kabinetscrisis. Als antwoord op het bericht van het Vad. dat „alle pogingen van de anti revolutionairen, om te komen tot een Kabinet-Colijn, waarin deze minister We zwierven door de donkere gangen, eindelijk kwamen we in een gewelf, waar bloedspatten en prikgaten in den muur, nog wezen op verwoedde bajonefgevechten. Welk een oogenblikken werden daar doorleefd... afschuwelijk... welk een doodsangsten uitgestaan Dertig soldaten hielden in die kamer stand... met de bajonet hun leven verdedigend, toch ten slotte voor de overmrcht zwichtend. Boven op die Citadel, in één graf rusten de gevallenen van dien dag, Belgen en Duitschers... vriend en vijand. Na 't bezoek aan 't oude fort, stegen we weer in de auto's, in ffinke vaart gtDg 't laDgs den rechter Maasoever. Bij aankomst te Walzen werden wc over de rivier gezet, bewonderden het kasteel dat boven op de rotsen is gebouwd, waarin de heeren Aannemers groot belang stelden. „Hé! Muys," riep een hunner „hier hebben ze je heipalen niet noodig1" Om 7.86 namen we den trein naar Rochefort. Na 't diner, concerteerden we in de conversatiezaal van 't Hotel de 'Etoile en togen we vroeg naar onze kamers, want den volgenden morgen om 7.20 vertrok het trammetje naar den Grot fan Han. [Wordt vervolgd)

Goessche Courant | 1922 | | pagina 1