N\ 102. Dinsdag 29 Augustus 1922 109 jaargang CADEAUX! ADV ERTEN TIEN van 15 regels f 1,20 elke regel BUITENLAND. FEUILLETON. Hoe de schooier bruigom werd. Koopt Uw SUNLIGHT ZEEP steeds bij heeSe doozen 5, 15, 25 en 50 FRAAIE CADEAUX! DE I*E¥ER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ, Gemeenteraad van Goes. Binnenland. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Gom fs2, buiten Goes f'fc, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. «OME Uitgave Xntiul. Vennootschap Goesehe Courant meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. J. Familieberichten 1—10 regel» f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleenvrens Ross' Drukkers en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 12 nor voormiddag. COURANT STUIPTREKKINGEN. De besprekingen te Berlijn tusschen de Duitsche regeering en twee afge vaardigden der commissie van herstel konden geen resultaten afwerpen, daar deze afgevaardigden slechts opdracht hadden inlichtingen in te winnen, voorstellen te doen en in ontvangst te nemen, maar ze hebben ook niet de lioognoodige ontspanning ge bracht. Feitelijk zon men van een misluk king van de zending kunnen spreken, wanneer de Duitschers niet op het laatste oogenbiik een voorstel hadden ingediend, dat door de afgevaardigden aan de commissie van herstel zal wor den voorgelegd. Het kolen8yndicaat heeft n.l. aan geboden te zullen zorgen voor stipte levering van de verplichte hoeveel heden kolen eu hout. Dit aanbod is door de regeetiug natuurlijk met graagte overgenomen. 'Zeker zou het niet zijn aangeboden, wanneer er niet een nieuw overwerk- contract inet de mijnwerkers ware tot stand gekomen. Per week zal driemaal, twee uur meer worden gewerkt. Men verwacht van dit overwerk, waarvoor de arbei ders 50 pet. loonsverhooging krijgen, een verhoogde opbrengt van een mil- lioen ton kolen per maand. Het voorstel volgens hetwelk de producenten aansprakelijk woiden ge steld voor de levering van hout en kolen en bij niet nakoming der ver plichtingen zware boeten zullen ver beuren, heeft in Duitschlsnd een goede pers. De Lokal Anzeiger heeft enkele kop stukken van den rijksbond van Duitsche indnstrieelen naar hun oordeel gevraagd. Dit luidde zeer gunstig. Zij zouden het een gelukkige oplossing vinden als het voorstel werd aangenomen, al verheel den zij zich niet dat het een zware verantwoordelijkheid op de producenten zou leggen. Het voorstel bewijst dat zoowel de werkgevers als de arbeiders en de rijksregeering al het mogelijke willen doen om het geleidelijk overgaan van Dnitsch bezit in Entente-handen te verhinderen. De Vorwarts schrijft: Als de eisch van „productieve panden" werkelijk slechts voortkomt uit de vrees, dat de Entente na afloop van het moratorium met leege handen zou blijven staan, dan moet Frankrijk in de eerste plaats instemmen met het Duitsche voorstel, dat op stuk van zaken meer waarborgen biedt dan het program van Poincaré. Mocht het geen waardeering vinden dan zou daaruit blijken dut Frankrijk norit schadevergoeding, noch herstel wensebt, doch slechts naar militaire, politieke, industrieele en econo mische hegemonie lu Europa streeft Omtrent de plannen der Rijksregee ring ter leniging van den algemeenen nood wordt gemeld dat het plan is de 60 DOOR C. DE BLY, Schrijver van „Drie maanden Schooier" Motto„Mensch durf te leven". We hebben tal van aardige ont moetingen gehad.... Zoo herinner ik me een dame en heer... Ze zaten vlak voor ons. Mevrouw probeerde ettelijke malen, Ma en Us door verachtelijke blikken te vernietigen Helaas... 't lnkte niet „Jazzes wat vervelend, die „strijkjes- menschen" vlak voor ons... dat vergalt nu mijn heele reismeende 't jonge „Hollandsohe" vrouwtje. „Jae, 't is vervelend... let er maar niet op, pop «Let er niet op... Jij hebt goed praten, mannie. Ik vind J't affreus... waarom spelen ze niet bij hun soort, in de tweede klasse... Kun je er niet over klagen Neen Schattie... ze zullen wel ver- dw jnen... 't Is banaal I" k Wierp Ma en Us een blik van verstandhouding toe.., m'n volgend inkomende rechten op weeldcartikeleu, i alsmede op tabak, koffie en cacao te j erhoogen, verder wordt de mogelijk. heid overwogen den invoer van bepaalde weeldeartikelen geheel te verbieden, de bierproductie te beperken, ten einde bepaalde boeveelheden graan voor de broodvoorziening te winnen. De moge lijkheid bepaalde levensmiddelen op nieuw te ranlsoeneeren wordt eveneens onder de oogen gezien. Inmiddels heeft de mark haar cata strofale daling tot het eind der week voortgezet. Omtrent den tweeden patiënt, Oos tenrijk, wordt gemeld dat Frankrijk heeft verzocht dat het rapport van den Volkenbond betreffende de aan Oos tenrijk te verleenen hulp vóór 1 Sep tember aan de belanghebbende regee ringen zal worden uitgebracht. De onderhandelingen tusschen Oos tenrijk en Italië zal naar men in Weeoen hoopt tot een economischs toenade ring tusschen beide landen leiden. Men vermoedt dat Italië ook de opname van Hongarije in de combinatie zal ver langen. De Neue Vreie Presse verneemt van goed ingelichte zijde, dat de kwestie v in een tol-unie tusschen Oostenrijk en Italië tot later uitgesteld. Daarentegen wist Seipel gedaan te krijgen, dat het door Italië toegestane crediet van 70 millioen lire dadelijk vlot gemaakt zal worden en heeft ook liaudelsfacili- tciten van belang verkregen. Het Wiener Tageblatt verneemt even eens uit gezaghebbende bron, dat het doel van de reis van Seipel het hand haven van Oostenrijk's onafhankelijk heid is. Daar de Westelijke mogend heden tot nu toe daarvoor geen waar borg gaven, is Seipel ze gaan zoeken bij de staten, die direct aan Oostenrijk raken. De Russische oogsf De bolsjewieksche bladen meenen dat, ondanks den goeden oogst, den „record-oogst'' van dit jaar, de, Rus sische bevolking in haar geheel den komenden winter nog niet voor honger gevrijwaard zal zijn en de bladen zeg' gen met nadruk, dat de tijd nog niet gekomen is om den arbeid voor hulp verleening aan de hongerlijdenden te staken. Een der oorzaken, waardoor het aan vankelijk groote optimisme wat getem perd is, is de betrekkelijk groote schade door insecten, in de eerste plaats sprinkhanen aan den oogst toegebracht. De wijze waarop een sprinkhanen plaag bestreden, of liever gezegd niet bestreden wordt, is teekenend voor de Russische toestanden. In een der Zuid-Russische gouver nementen kwamen de boeren tot de ontdekking, dat de oogst door sprink hanen werd bedreigd. Aanstonds werd besloten de strijd tegen deze oogstbe- dreigers aan te binden. Maar hoe Een priester werd geroepen en den gehee- len dag werden gebeden gelezen, ter wijl de bevoegde autoriteiten, die liedje was natuurlijk een Hollandsch... „'t Schattie" kreeg een vuurrood hoofd... „mannie" was eenigszins met z'n figuur verlegen... Doch... 'k lette niet op hen... 'k zong »im ganzen Allgemeinen." Even later, toen ik de trap naar de kajuit afging. „Pardon, U is Hollander." „Jawel mijnheer, U ookj?" „Jae... zag, weet U ook een hotel voor me in Namen... niet te duur?" „Zeker... Hotel de la Gare... daar logeeren wij ook Mevrouw keek gechocqueerd Hoe infaam I" En op z'n verwonderden mede lijdenden blik, ging 'k verder„U kunt er gerust gaan logeeren hoor... al lijken we „strijkjesmenschen"... in werkelijkheid ben ik... journalist..." „Och, jae f... Hoe vreeselijk aardig Ik zei juist tegen mijn man... dat zijn beslist geen beroepsmensohen... en wat speelt U snoezig „Vindt U Mevrouw „O jae, allerliefst... m'n man zei daarnet... wat vreeselijk leuk, dat we op de boot muziek hebben Om Mevrouw te vrijwaren voor meerdere onwaarheden, ging ik heen. Us en Ma waren reeds beneden. Juist vermaakten we ons kostelijk over de lietiijke complimentjes van „Schattie» toen „Mannie* de kajuittrap afkwam. Bij inzending van uitknipsels van SUNLIGHT en van LUX DOOZEN hieronder afgebeeld ontvangt U ais VLAARDINGEN. in het bezit waren van de werktuigen en middelen tot bestrijding der sprink hanen, er lang en breed over beraad slaagden, of er nu een sprinkhanen plaag was of niet. De discussies over de begrootiug van den keuringsdienst voor vee en vleesch weiden voortgezet. De voorzitter meent dat aan de conciërgewoning nog heel wat zon moeten gebeuren voordat deze voor de Vleesch keuringsdienst geschikt zou zijn en dan moet er nog een meuwe woning voor een concierge gebouwd worden. De heer Oosterbaan acht de be doelde woning niet geschikt voor den keuringsdienst. De heer Duvekot meent dat het financieel belang van de gemeente in de eerste plaats in het oog moet wori den gehouden. De voorzitter vraagt of de heer Duvekot werkelijk meent dat B. en W. de zaken duur maken. Het is geen stelletje dat je in de gaten moet hou den. Er wordt steeds naar gestreefd om de zaken zoo goedkoop mogelijk te houden met inachtneming van de wet telijke voorschriften. De heer Duvekot zegt dat voor de gemeentehuishouding de laatste jaren zeer veel geld is uitgegeven, door de staatsinmenging op verschillend gebied. Spreker zou het toejuichen als het gebouw f 5000 inplaats van f 7000 zou kosten. Indertijd is het voorgesteld of er ook „nog maar een gebouwtje voor noodslachtingen en laboratorium" zou „Mag ik me misschien even voor stellen... m'n naam is..." „Och, spaar U de moeite, ik schrijf later een verhaal over m'n wederwaar digheden en ben van plan, ook „namen" te noemen!!» Als een bestrafte schooljongen droop hij af„Schattie" zal het wel affreus gevonden hebben, doch ik benlid van dierenbescherming breng 't ook gaarne bij „menschen" in praktijk „Behandel ze met zachtheid Aangezien we zes weken op de boot waren, trollen we natuurlijk nog veel meer Hollanders Usje was alleen even in de kajuit heneden Twee „heeren" zaten bij 't buffet. Ze ving juist op: „Wat een toffe meid" enfin 't was te plat om hier woordelijk weer te geven Ik spaar het U. Us was woest. Even later kwamen ze langs onshoorden ons praten... „Hè? Is U Hollanders?" „Jawel" "Och enne Maar 'k draaide het tweetal den rug tóe. Een uurtje later zaten Ma, Us en ik in de kajuit. „Cor, daarover zit een dame en heer te praten over je ze lachenze schijnen je te kennen," fluisterde Us. Ik keek Jawel„Ik heb U meer gezien, maar waar „Nu Mijnheer De Blij, herinner moeten komen. En nu dit. De keurings dienst voor Waren is ook tegen gevallen omdat de gemeeDte de helft moest be talen zonder dat we het wisten. De heer vd. Bout zegt dat de voorschriften waaraan het gebouwtje moet voldoeu eerst later zijn gekomen, Dit ontwerp is al het vierde om te trachten de inrichting zoo goedkoop mogelijk te maken. We zijn al op ver, schillende wijzen vervolgd en achter volgd om ons aan den gang te krijgen ter uitvoering van deze. wet. De begrooting werd hierna goedge keurd z.h.s. De heer DuvekotDat zulleu we wel moeten. De heer v. d. Bout en Stieger Dat is het ware woord. Het adres der slagers werd voor kennisgeving aangenomen. Het zal ter kennis van den heer van Baak worden gebracht. Misschien zal deze dan nog eens over de uitvoering der vleesch- keuringswet met de slagers confereeren. De voorzitter zegt nog dat deze tarieven slechts voor drie maanden geldeu. Hierna werd de vergadering enkele oogesblikken gesloten. Aankoop Ryjkslandbouwproefstation. Aan de orde was hierna het voorstel om van het Rijk over te nemen het gebouw van het voormalige Rijksland bouwproefstation en dit te bestemmen tot laboratorium voor den keuringsdienst van Waren alsmede om het tijdelijk bij laatstgenoemden dienst in gebruik zijnd gebouw benevens twee lokalen der O. L. School B aan de vereeniging „De Ambachtsschool" te verhuren ten- U eens goed... U heeft op Uw schooierstocht door Nederland, bij ons in Gouda, thee gedronken „Juist... Nu herinner ik 't me da's leuk, hoe maakt U het, mijnheer Hagedoorn, is 't niet Natuurlijk de dames voorgesteld en de twee heertjes, die zich zoo keurig over Us hadden uitgelaten, waren ook naar beneden gekomen en vonden het heel natuurlijk, bij ons te gaan zitten 1 „Hier heb U me kaartje'k zag wel, asdat U geen muzekant wasik bin „tailleur" in Amsterdam As IJ is wat noodig heb I" En 'k las „L. v. B.Tailleur- Coupeur. Graaf Fl.straat, Amsterdam „Zake zijn zake „Eens" gingen we met een boot, van Dinant naar Givet (Fransch- Belgische grens). Die reis, is zoo mo gelijk, nog schooner. Bij de eerste stop plaats „Anseremme" kwam een heel stel Hollanders aan boord. We begroet ten hen met „Wien Neerlands Bloed". Een jochie van jaar of een tien, kwam naar me toe„Is U niet mijnheer de Blij "Ja vent, dat hebt je goed geraden», 'n Hoera ging op, we moesten een avond komen geven in 't hotel, waar ze logeerden. Den volgenden middag waren we er al 1 Gauw reclame biljetten geteekend,.. eiude dienst te doen tot huisvesting der vakschool voor meisjes. De voorzitter licht het voorstel nader toe. Volgens den Inspecteur van het Vakonderwijs deugde het Rijksland- bouwproefstation niet voor de vakschool voor meisjes. Verschillende raadsleden hebben onder leiding van den heer' van Berk het gebouw in oogensehouw genomen. Het voorstel wordt verder z.h.s. en zonder discussie aangenomen. Rondvraag. Bij de Rondvraag vroeg de heer de Die over de opbrengst der vruchten iu deu tuin Liehooreude bij de vroegere woning vau het vorig hoofd van school B, over verbetering van de speelplaats van school B door bijtrekking van een stuk tuin en of de raadsvergaderin gen niet eens 's morgens gehouden kannen worden. De heer Vienings vraagt verplaatsing san het urinoir aan het station cu zou dit bij de rijvielbergplaa'.s willen zien. Do voorzitter zegt dat B. een W. aan den directeur van den keuringsdienst de beschikking gegeven hebben over den tuin behnorende bij de vroegere woning van het. vorig hoofd der school B. Spreker wil gaarne aan den heer De Die inzage geven van de notulen van de vergadering van B. en W., waarin is behandeld een klacht, van den direc teur van den keuringsdienst over de concierge van school B. Over het urinoir is twee keer ge schreven en antwoord wordt ingewacht. Het gedempte terrein 'lehoort aan de S. S. De heer De Looff vraagt naar de kwestie van het hek voor de tuintjes aan het Bergpad. De voorzitter zegt dat de zaak in handen der justitie is en nog voor moet komen. Nadat de vergadering reeds is ge sloten, wordt deze nogmaals geopend. De voorzitter uitte hartelijke woor den aan het adres van dhi. DeRuyter de Wildt, die de stad gaat verlaten en zegt hem dank voor alles wat hij in het belang der gemeente heeft gedaan, niet alleen als raadslid maar ook als lid van verschillende openbare instel lingen. De heer De Buyter de Wildt dankte voor de welwillende woorden door den voorzitter gesproken. Hierna sluiting. De niet vermelde voorstellen werden zonder discussie aangenomen. (Reeds in de stads-editie van ons vorig nr. opgenomen.) De Kabinetscrisis. De lies. bode schrijft, dal steeds duidelijker blijkt, dat van anti-revoluli- onnaire zijde vooral in de laatste dagen aan den kabinetsformateur niet geringe moeilijkheden in den weg worden ge legd. invitatie kaarten rondgebracht We dronken na al 'i werk, buiten, voor 't hotel een kop thee. Hé Piano en zang Maar wat was dat Waren die Hollanders nu mal f i Ze zongen in koor, „Duitsche liederen 1 Dat was brutaalneen dat was verregaand dom, en ongevoelig. In 't Belgenland in de streek, waar alles door de Duitschers verwoest werd waar duizenden gefusilleerd werden waar de haat nog op z'n hevigst isin ,,'t Duitsch zingen 11" Was 't wonder, dat er dien avond niemand kwam Alleen de twintig Hollanders die er logeerden. De Belgische logé's namen beslist een vijandige houding aan Later in den avond kwamen nog een paar gasten. Maar... waarom die herrie aan de deur??? Wat was er gaande??? Een Belgische professor aan de Gentsche Hooge School, protesteerde dat Ma.de Duitsche kleuren droeg 1 „Wij zullen dat niet toloreeren. (Ma was in roode rok, witte blouse, met zwarte ceintuurNatuurlijk hadden we daar nooit bij gedacht). Toch nam ik hem die kleingeestig heid niet kwalijk. Hij was evenals de andere Belgische gasten, geprikkeld, door het Duitsche gezang. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1922 | | pagina 1