N°. 99. Dinsdag 22 Angnstns 1922. 109 jaargang BUITENLAND. stervenden. FEUILLETON. Hoe de schooier bruigom werd, Financieele Berichten. School en Kerk. Binnenland. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f*2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOME Uitgave Xaaml. Vennootschap] Ueesehe Courant COllRAIVr ADVERTENT1ËN van 15 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweema«| berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleenwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf- Advertentiën worden aangenomen tot 13 uur voormiddag. Alleen optimisten zullen groote ver wachtingen koesteren van het bezoek van twee leden der commissie van herstel aan Berlijn, teneinde van de rijksregeeriug gegevens te krijgen over den economischen toestand van Duitsch- land de daling der mark is althaus na het bekend worden van het besluit der commissie nog niet tot stilstnnd gebracht. De twee leden zijn de Engelschman Bradbury en de i'ranschman Mauclère en hun taak schijnt te zijn een voor stel te vormen betreffende de voor waarden, waarop Poincaré bereid zou zijn aan Duitscbland het noodzakelijke moratorium toe te staan. Over dat voorstel zouden de geallieerden, welke in November weer zullen bijeenkomen, dan beslissen. Na de conferentie van Londen dus een nieuwe conferentie om de breuk tusschen Frankrijk en de overige geallieerden te heelen met de lijm welke thans in Berlijn wordt be reid. Hoe lang zal echter een eventueel door Poincaré toe te staan moratorium duren Uit Parijs komt een dubbelzinnig bericht, dat hierover al heel weinig licht verspreidt. Hiarin wordt ver klaard, dat „de Fransche regeering, hoe ook de besprekingen te Berlijn mogen uitvallen, in geen geval zal toestemmen in een moratorium zonder onderpanden van langer duur dan tot 31 Dec. a.s." Dit kan zoowel beteekenen dat Frankrijk onderpanden weuscht voor een moratorium van korteu als van langen duur. Een roorloopig uitstel run be taling zou Frankrtyk «el willen verleenen. Een gedeelte der Fransche pers maakt Poincaré hier reeds een verwijt van. in Londen wilde bij „slechts van een moratorium voor zes weken hooren, terwijl het nu tot het volgende jaai zou duren, natuurlijk alleen tegen stevige waarborgen, als hoedanig hij zich echtev met een heffing van 26 pro cent van de waarde van den Duitscben uitvoer en de in beslagneming van de ilonane-opbrengst ten behoeve van de kas der vergoeding schijnt te willen vergenoegen4. De Duitsche regeering behoort tot de optimisten ten aanzien van de be sprekingen te Berlijn en wil zich be ijveren om aan de» Franschen premier productieve panden te verschaffen. Met dat al is de toestand ran onzekerheid, watrin Dnitschland ver keert weer verlengd tot November. Een definitieve regeling der schade» vergoeding, der schulden van de ge allieerden onderling laat op zich wachten en de vraag blijft klemmen of Duitsch- land en geheel Europa tenslotte niet denzclfden weg van Oostenrijk opgaan. Over Oostenrijk hebben de leden 57 DOOR C. DE BLY. Schrijver van „Drie maanden Schooier" Motto„Menseh durf te leven". 't Aanbod was zoo gul, dat we niet kouden weigeren. Weer zaten we te spelen, of... twee jongelui voor de tent lonkten telkens naar Us en Ma 1 Daar kwamen ze binnen zetten zich in 't kamertje, naast de familie flartog en Van der Vliet. Al zingende nader ik het tweetal en n leuke meid, zag,verduiveld aardig kindje Ook Hollanders 1 M'n Engelsche liedje was uit Zoo Heeren, ook eris op de kermis Verstae je ook Hollandsch, zag waagde een hunner. „Och ja, zoo'n pietsie meneer 'k geloof trouwens, dat 'k U meer ge zien heb We speulde altijd op de kerremis, bij VulsmaH* 'k U daor misschien eens getroffen „Ach zoo, zag, jae, dat is mogelijk, kwamen jullie ook op de kermis in Deventer van den Oppersten Raad, na de con ferentie van Londen nog even beraad slaagd en de bekende ster-correspondent van de N. R. Ct. schrijft hierover „Het was een troostelooze beraad slaging. Het consult van de groote geneesheeren had eenstemmig uitge maakt, dat er aan den patiënt niets meer te doen was, en dat alle hulp verspilde moeite zou zijn. Welk een treurige plechtigheid, waarbij een land voor ongeneeslijk werd verklaard Dit land was voor weinig jaren nog de trotsche en vroolijke monarchie der Habsburgers. Heel prettig zullen de geneesheeren zich toch bij bun beraadslaging niet hebben gevoeld. Zij zelf zijn verant woordelijk voor de behandeling, die den zieke iD dit stadium heeft gebracht. Poincaré echter, zal allicht nog erbij hebben gedacht: „Waaromjuist Wee- nen en niet Berlijn Het loopt i» deze wereld zelden zooals men het zou wenschen Zal ook Duitscbland, zal Europa eeu ongeneeslijke patiënt worden? Het heeft er allen schijn van, tenzij Amerika zich met de zaak gaat be moeien en er zijn symptomen dat de Ver. Staten niet langer zullen volhar den bij hun „splendid isolation". Op de overzeesehe week te Hamburg heeft prof. John Firman Coar van de universiteit te Kingscoat (Ver. St.) een toespraak gehouden, waarin bij o.m. zeide „Ondanks den Amerikaanschen afkeer van inmenging in Europeescbe aange legenheden, zouden de Vereenigde Staten man voor man opkomen voor het herstel van Europa, indien er mogelijkerwijze een congres bijeen zon komen van Duitsche, Fransche, En gelsche, Belgische en Amerikasnsche groote fabrikanten ter beraadslaging over de voorwaarden voor een samen werken der volken". En Johnston, de president van de Chemical National Bank heeft in een interview verklaard „Door nauwkeurige bestndeeriug van de toestanden ben ik er van overtuigd dat Europa meer schuldig is dan het betalen kan. Indien, door het zwaaien met een looverstaf deze verpletterende schulden van de regeering onderling konden worden uitgewischl, zouden iu de wereld als met één slag de normale toestanden hersteld zijn. De wereld ziet op aiar de Ver. Staten om de leiding te nemen. Er is voor ons een groote kans weggelegd De dag der afrekening is onverbiddelijk. Er moet spoedig een regeling worden getroffen. Hoe spoediger een nieuwe regeling wordt getroffen, hoe beter het zal wezen. Zoo lang wij zooals thans geschiedt de zaken maar op hun beloop laten, zal de wereld in opschudding en on zekerheid blijven verkeeren". Wanneer Amerika Europa krachtigen onbaatzuchtigen steun biedt, zou mis- „Natnurlijk meneer, jso, nou her inner ik 't me, Ben U daor nie- teris 'n avondje uut geweest met één van de daomes f" en 'k wees op Ma en Us In 't kamertje naastan proestte men van 't lachen. De jongeman keek me beteuterd aan, alsof hij zeggen wilde Hou je me nu voor den gek zag of niet I Doch ik vertrok geen spier. „Nee zag 'k geloof van niet maerreik zon toch wel eens keu nis willen maeken, met dat jongste kindje, zag (Dat was Us.) Hij wilde me 5 francs geven 1 Na was 't mijn beurt „Och meneer, we ontmoeten graag landgenooten,maar geen lni die er slechts „beschaefd uitzien" maar 't ook zijn Bonsoir mijnheeren 'k draaide me om. „Bravo" riep de heer Hartog. Inmiddels waren dddr de wafels ge komen, en zetten we ons bij de families. Tot groote ergernis der twee kwa jongens, die hun comsamptie lieten staan en verdwenen 1 Dat 't een leer voor hen moge zijn. „Mijl vrouw speelt ook viool, mijn heer de Blij, meg ze de Uwe eena probeeren f" „Maar mijnheer Hartog.... Hier f „Ja, waarom niet.... wat hindert 't f Even later speelde Mevrouw de Sere nade van Tosselli, dcor mij met de luit begeleid Tot niet geringe ver- „MAAR VROUWTJE, ALWEER EEN NIEUW TOLLETJE „WELNEEN. ALLEEN MAAR GET Win KT." TwinK ver\schi ~re haar1 de mooie nieuwe 1 deundie zij al zoo lorsc) had willen heb. bendoch 'maar» sieeds niel had kunnen knygen. Verkrijgbaar in 24 kleuren. DE LEVER'S ZEEP TIAAT5CHAPPU. VLAAntürsGEN F^hrik&nien v&n f unhghi en Lux schien het geneesmiddel gevonden kun nen worden dat Europa weer op krachten brengt. De eerste Sovjet-leening. De Russische staat beeft een leening uitgeven voor een bedrag van 10 millioen poed (1 poed is 16.30 K.G rogge. In reusachtige plakkaten, welke overal in Rnslari zijn aangeplakt, wordt den volke kond gedaan van deze eerste leening der sovjet-regeering, lot een bedrag, niet van millioenen roebels, maar van millioenen K.G. voedsel. De Russen hebben deze leening Khliebny zaïom (graanleening) gedoopt. De Russische wetgever was over tuigd, dat het onmogelijk zou zijn, onder het publiek obligaties te plaatsen terug te betalen in sovjet-papiergeld, gegeven de volslagen onzekerheid be treffende de waarde van dat geld. Een muntbiljet dat heden 100 roebel doet, is wellicht de volgeade week geen 10 kopeken meer waard. Men moest bij gevolg de inschrijvers aanlokken door een terugbetaling in natura. En daar voor is de keuze natuurlijk gevallen op rogge, het product dat Rusland nog altijd het meeste voortbrengt. Deswege luiden de obligaties dezer binnenlandsehe leening in een zeker aantal poed rogge maar ze worden door de inschrijvers gekocht voor een zeker aantal sovjet-roebels. Men be taalt dna iu geld en men krijgt koren terug. bazing van den beignetbaas, ega, en publiek!.... 't Was een leuke ont moeting „Menschen die durven te leven 1 1» Den volgenden morgen om kwart na uegen waren we weer present. De boot, stampvolGeen plaats meer te krijgen. Had ik den vorigen dag door de prettige kennismaking haast geen tijd, om naar de wonderschoone natuur te kijken, dien dag vond ik daartoe alle gelegenheid. Hoog klommen de bergen, als reuzen langs de oeversden stroom als in steenen vuisten geklemd hondend. Wat ook door den krijg verwoest werd kerken, gebouwen, bruggen, standbeelden de Monumenten der Natnur bleven onaantastbaar, getui gend van 't oneindige, 't Eeuwige, 't Aloude Zij gril gevormde bergruggen waren stomme getuigen van menschelijke vernielzuchtontaarding.doch zij leverden het bewijs, hoe klein 't menschengedoe is hoe oneindig grootscher de Natuurwonderen zijn.... Verheven boven die „Beschaving*. Daar langs die Maastrokken legers, horden overwinnaars verslagenen. Daar langs die Maasvluchtten duizendenin doodsangst, de bajonetten der overweldennars ont» wijkend Danr langs die Maasstierven Beieren en hef Rijk- Het geschil tussohen het Duitsche Rijk en Beieren, dat, zooals men weet, weigerde de wetten tot bescherming der republiek uit te voeren, is zoo goed als bijgelegd. Beieren vraagt tenslotte slechts enkele kleine redactie wijzigingen. Een storm in een glas water LZ.-Holl. Credietvereeniging. De Haagsche rechtbank verklaarde de Znid Holiandsehe Credietvereeniging Prin8estraat 4, Den Haag, in -staat van faillissement. Electriciteitsvoorziening in Zeeland. Het jaarverslag der N. V. Prov. Zeeuwsche Electriciteitsmaat«chappij be vat verschillende mededeelingen over den stand van den aanleg in Zeeuwsch Vlaanderen. De balans per 31 Dec. 1921 vermeldt tegenover het aandeeleukapitaal van f 2.000.000 o m.aandeelhouders nog te storten f 1.273.150; deposito Bank- associatie f 99.780, magaziju f 147.051, centrale te Westdorpe f 387,982, hoog- spanningsaanleg f113.216. De winst en verliesrekening vermeldt aan baten f 12,676, waarvan met interest f 11,852, Daar tegenover staat voor algemeene onkosten f 2690, afschrijving op activa f 1107 id. op oprichtingskosten f4711, latende aldus een voordeelig saldo van f 4166. Ned. Herv. Kerk. Bij de Ned. Herv. Gem. te Ierseke is tot predikant beroepen dhr. G. Th. van Beusekom te Ochten (Betuwe). Geslaagd. Geslaagd te Wageningeu voor het examen Landbouwkunde L. O. de heer M. Nieuwenhuijse, Krabbendijke. Geref. Kerk. Bedankt voor het beroep naar Tholen, door ds. B. Meijer, te Ierseke. Samenwerking van de organisaties van spoorwegpersoneel. Op nitnoodiging van den Bond van ambtenaren in dienst bjj de Neder- landsche Spoorwegen, zijn vertegen woordigers van de Nederlandsohe vereeniging van spoor- en tramweg personeel, den R.K. bond van spoorweg personeel St. Raphael, den Neatralen bond van spoorwegpersoneel, den Prot. christ. bond van Spoorwegpersoneel en den Bond van ambtenaren, in dienst by de Nederlandsohe spoorwegen, bijeen gekomen, ter bespreking van eveutueel gemeenschappelijk te nemen maatregelen honderden onschnldigenboetend, voor misslagen hunner familie f We weten het niet.,. Niet aan ons te oordeelen... Doch namen spreken. Hier voor ine liggen lijsten van slachtoffers... uit plaatsen van eenige honderden zielen,... Daar vind ik namen als: Jean J. Cornet, 82 jaar... Lambert Maron Golfinet 80 jaar... Jh. Peignois Fouquet... 79 jaar... Madeleine en Leon Servais.. S en 4 jaar.... Maria Servais... juist geborene... en zoovele anderen... allen... gefnsilleerden 11 Hemeltergende bewijzen... Niet aan ons te oordeelen.... Ds Maas vloeit verder... met zich sleurend herinneringen aan afgrijselijke tooneelen. Hoog reikten de bergen, als tartend den overweldenaar als noodend den Vredelievende.die daar zoeken wil... bewondering der Natuur, zich klein voelend bij die bewijzen van Gods oneindig scheppende macht. in stille overpeinzing keek ik naar boven, starend over de groenende bergen. Hoog verhief zich een gebouw is 't een kasteel Neen eer. sanatorium aan hoeveel patenten gastvrijheid bie dend tubercaloselijders door den oorlog besmetten Dus weer - Onze boot stopte Wat kwam daar aan? Waarom drongen die men schen langs de verschansing Waar om dat rekken der halzen Turend tegen de voor het personeel dreigende verslechtering in loon en arbeidsvoor waarden. De samenwerking kwam tot stand op den volgenden grondslag De hoofdbesturen der vijf organisaties van spoorwegpersoneel ontkennen, dat de ongunstige bedrijfsuitkomsten der spoorwegmaatschappijen een redelijk motief opleveren voor de verslechte ringen, zooals die le. door loonsver laging voor het werkplaatspersoneel, 2e. door in den brief van don raad van commissarissen der Nederlandsche Spoorwegen aangekondigde vermin le ring van de wedden, 8e. door het voorgenomen uitstel der pensioenrege ling, 4e. door de poging tot aanzienlijke uitbreiding van de arbeidstijden van belangrijke groepen van het personeel, tot uiting komen. Die verslechteringen kunneu door het personeel dus niet aanvaard worden. Zij besluiten daarom, in gemeeu overleg gezamenlijk den strijd tegen de aangekondigde terug duwing van het personeel te zullen voeren en zijn bereid, het verzet van haar leden daartegen, indien zulks te zijner tijd noodzakelijk mocht blijken, daadwerkelijk tot uiting te brengen. Ik. postivisseldienst met Duitscliland gestaakt. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat de dienst der postwissels, quitantiën, ver- rekeBzendingen en pakketten met ver rekening ia het verkeer met Dnitsch land met iugang van vandaag in beide richtingen is gestaakt. Staatscommissie veor de visscherij- Bij Kon, besluit van 10 dezer is ontbonden de Staatscommissie voor de visscherijinspectie, ingesteld bij Kou. besluit vau 9 Mei 1919, aangevuld bij dat van 9 Maart 1920, onder dank betuiging voor de belangrijke door haar bewezen diensten. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau vau Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 18 Aug. in Nederland uitgesproken •4 faillissementen tegen 38 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. \an 1 Januari tot en met 18 Aug. 19221807 faillissementen tegenover 1315 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Nederlandsohe kinderen naar Buiten. Dat het werk der Ce'ntrale Commis sie voor Uitzending van Nederlandsche Kinderen naar Buiten, gevestigd te 's Gravenhage, Frankenslag 83, zich steeds meer uitbreidt, blijkt wel uit het feit, dat, terwijl in 1921 in het geheel 3570 Nederlandsche stadskin- kinderen door haar werden uitgezonden, het aantal in dit jaar uit verschillende steden en fabriekscentra uitgezonden Vijf schepen naderden vlag half stok. Over 't dek de Amerikaansche kleuren gespreid. 't Waren de lijkeu ran soldaten, door hun vlag gedekt, die daar zacht- kens vervoerd werdenvan uit Verdun, om in Antwerpen overgescheept te worden. Die honderden lijken, voor ons oog verborgen, in ruwe kisten, waren op gevraagd door moeders en vrouwen aan de overzijde van den Oceaan daar zal hun stof rusten Hoeden afWelk een droeve aanblik die vijf lange booten Als de Maas kon spreken... „Vaart wel Helden 't Was haast onmogelijk, dien morgen nog te spelen En toch 't leven gaat verderHoe weiuig nog wordt stil gestaan bij die duizenden die vie len Ja, door de verwanten door de „Moeders". Wat is dat voor een vrouw, in diepen rouw, mede stomme getuige van I dat drama, 't welk langs ons voer Haar borst was gesierd met linten van Ridderorden Was zij een „oorlogs heldin 1 Neen, niet zij, maar haar zoon De Belg:sche regeering gaf het recht, neen, de eer, aan de Moeders, wier gedecoreerde zonen vielen om „hun" onderscheidingen te dragenWie zou daar grooter recht op hebbeu Voorwaar een schoon denkbeeld, maar droefWordt vervolgd)

Goessche Courant | 1922 | | pagina 1