Binnenland. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Morgen de zondvloed. 58 FEUILLETON. Hoe de schooier bruigom werd. BUITENLAND. N°. 95. Zaterdag 12 Augustus 1922 109 jaargang ABONNEMENT ADVERTENTLËN a„f\ftmcii^iiri Ut fiAiTO A 1%IT buiten Goes f lf[\| .HM. lEgi 1 1 I I IK /I 1 I D"™1 "tSLT" Afzonderlijke nummers 5 cent. B J pk, Al I 1 1 -jt ,j5j|3Plfe«. A A J B I M I J[ Familieberichten 1lOjregels f 2,40 Verschijnt Maandag-, Woensdag- KS^i Bewijsnummer. 5 cent. Uitgave Naanil. Vennootschap Goesehe Conrant 'sRSlte^- en Kleeutvens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen en Vrijdagavond. "tot 12 uur voormiddag. lasterd en vandaar het ontstaan van reactie onder de Vlaamsche soldaten, die met eigen geld twee dagbladen oprichtten. Naderhand, tijdens den positieoorlog, kwamen studiekringen tot stand, maar deze werden later verboden. Deze stu diekringen, waar soms wel eens aan overdrijving werd gedaan, bleven echter in het geheim bestaan, en het leger- comiteit, dat geheime gedelegeerden had in alle regimenten en bataljons, werd eruit geboren. Op de vraag, of de Beuckelaere deel uitmaakte van het legercomiteit, antvoordt getuige: Ik denk het, maar het zijn slechts ver moedens, steunende op gesprekken met soldaten. Toen zekere gevallen van desertie in groepen zich hadden voor gedaan schreef ik aan de Beuckelaere, en ook aan andere Vlaamsche vrienden, om hem mede te deelen, dat ik niet meer accoord kon gaan met de bewe ging, die gedeeltelijk tot défaitisme ■was overgeslagen. De Beuckelaere zelf was misnoegd over de deserties, en liet het blijken. Nadien is de Beuckelaere het trouwens steeds met mij eens ge weest om alles te vermijden, wat het leger kon schaden. Daarna werd geboord de ex-aalmoe- zenier Nobels, die ook niets ten laste wist te leggen aan beklaagde. De mis standen in het Belgische leger, zegt hij, hebben schuld aan wat er aan het front is gebeurd. Men kan niet Vlaamsck zijn in ons leger, zonder tevens voor revolutionair door te gaan. Het bovenstaande illustreert duide lijk door welk een kloof de Frans, kiljons en de Vlamingen die samen hun bloed gaven in den oorlog, voor België, gescheiden waren. (lil Ierland- De nederlaag van de lersche op standelingen ontwikkelt zich snel tot een paniek. Sinds Zaterdag zijn zij meer dan 30 Eng. mijl teruggetrok ken, en thans zijn zij bezig Abbeyfeale, op de grens van het graafschap Cork, in staat van tegenweer te brengen. De troepen van den Vrijstaat zitten hun dicht op de hielen. Het schier eiland Dingle, waar de rebellen zich thans samentrekken, is thans vrijwel geïsoleerd van de rest van het graaf schap Kerry. Het verslag van de landing bij Fenit behelst, dat toen de troepen binnen schotsafstands kwamen, de rebellen een moordend vuur op hen openden, waar, door het den regeeringstroepen onmo gelijk werd, aan te leggen aan de kade of troepen naar den wal te sturen in booten. Hierop riep de aanvoerder van de Viijstaatsche troepen manschappen op, die bereid waren om naar den wal te zwemmen, waarbij zij enkel de dekking konden genieten van het eenige Lewis- kanon, waarover de expeditie beschikte. De vrijwilligers plaatsten wapenen en munitie op vlotten en zwommen daar achter naar de kust. Toen zij aan land waren gekomen, vielen zij op de op standelingen aan, die toen vluchtten. De rest van het expeditiekorps kon toen aan land gaan. Hittegolf in hef Verre Oösfen. De groote hittegolf, die al sinds weken ligt over Japan en het daar tegenover gelegen gedeelte van Noord- China, en die een temperatuur heeft meegebracht van gemiddeld over de 100° F. in de schaduw (met verschei dene dagen van 115° F.), doet zich thans vooral ook in Tientsin en Peking gevoelen. In Japan zijn talrijke gevallen ge constateerd van ziekte en krankzinnig heid als een gevolg van het warme weer. Vele fabrieken in dat land heb ben om de hitte moeten sluiten. Russisch recht De Moskousche bladen verkondigen, dat zeven socialistische leiders, o. w. Gotz, Donskoi en Ratner, ter dood zullen worden veroordeeld en de ande ren tot gevangenisstraffen van ver schillenden aard. Denkt om uw gezegelde kwitanties In het Noorden, o.a. te Zuidhorn, heeft de ontvanger der registratie bij verschillende personen huiszoeking ge daan en alle kwitanties nagekeken. De kwitanties die niet van het vereischte plakzege) waren voorzien werden in beslag genomen. De minimum-boete voor het niet voorzien met een plak- zegel van kwitanties boven de f 10 bedraagt f 100. Het is zeker wel be kend dat beide partijen strafbaar zijn, zoowel de persoon die de kwitantie heeft afgegeven als degene die een niet gezegelde kwitantie heeft aange nomen. Men zij dus gewaarschuwd. Ambtswoningen Zooals bekend is wordt een bedrag van 15 pet. afgetrokken van de bezol digingen der ambtenaren, die in Rijks gebouwen wonen en van 10 pet. van de wedden dargenen, die belast zijn met de zorg voor en bewaking van in die gebouwen gevestigde Rijkskantoren. De Regeering schijnt van oordeel, dat deze bedragen in vele gevallen te laag zijn en heeft daarom een herschatting gelast van alle zoodanige kantoorge bouwen en woningen. Hdbl. De staking in het sleepvaartbedrijf. De staking in het sleepvaartbedrijt' zal vermoedelijk heden (Vrijdag) wor den opgeheven. Samenwerking Rijks- en Spoorweg personeel De Neutrale Bond van spoorweg personeel heeft bij het comité voor neutraal georganiseerd overheidsperso neel, waarbij ruim -33.000 leden zijn aangesloten, het voorstel aanhangig gemaakt, alle organisaties van Rijks- en spoorwegpersoneel van alle rich tingen bijeen te roepen en een plan tot samenwerking tegen loonsverlaging voor te leggen. De bond verzoekt het comité, dit voorstel in haar Zaterdag 12 dezer in Den Haag te houden ver gadering in behandeling te nemen, opdat er zoo spoedig mogelijk uitvoe ring aan kan worden gegeven. Was het niet een der spilzieke en wufte Fransche koningen, welke tot zijn minister, welke hem kwam waar. schuwen dat hij zyn land ten gronde richtte, antwoorddeA prés nous le déluge Na ons de zondvloed f Het was een zeer egoïstische en on verstandige uiting, maar de zondvloed werd althans nog een poosje uitgesteld en de spreker wenschte zelve geenszins de gevolgen ervan mee te maken. Wanneer de koning maar pret kon maken, maar geld kon uitgeven, wat kon het hem dan schelen, wat er met het rijk gebeurde na zijn doodEen kortzichtig en onverantwoordelijk stand punt. Er zijn thans echter vele menschen, die het nog veel erger maken dan de Fransche koning. Zij schijnen niet te zeggen Na ons de zondvloed, maarMorgen de zondvloed. Hun handelingen schijnen te worden bepaald door het axiomaAls ik het van daag maar zoo goed mogelijk heb, dan zullen we morgen wel eens verder zien. Zij maken zich niet de geringste zorgen over dtn dag van morgen en hebben alleen oog voor wat hun ver keerd begrepen eigen belang voor den dag van heden vraagt. Er vaart door vele menschen de zucht, wat ze verdienen, maar zoo spoedig mogelijk op te maken, er worden eischen gesteld, die misschien tijdelijk bevredigd kunnen worden, maar die op den duur moeten leiden tot den ondergang van Europa. Maar wat komt het er op aan Morgen de zondvloed Dit schijnt ook het standpunt te zijn waarop sommige leidende staats lieden zich plaatsen. Hoe gevaarlijk dat standpunt is voor het land dat deze menschen vertegenwoordigen, laat zich gemakkelijk begrijpen. Zij hebben het lot in hun hand van milüoeneti land- genooten en een alomvattenden blik, een scherp doordringingsvermogen, een helderen kijk op de economische, finan- cieele en sociale vraagstukken kan van zulk een leider, neen, moet van hem gevergd worden. Te meer omdat de openbare meening in hun land niet zoo scherp ziet, de groote massa als geheel kan onmogelijk een helder in zicht in de dÏDgen hebben, dit wordt vertroebeld door hartstocht en egoïsme. De groote massa vraagt zich niet af: wat is in 't belang van mijn lanrlf maar wat schijnt het persoonlijk be lang van ieder van ons Morgen de zondvloed En nu is het een dwaliDg te meenen dat de som van al die persoonlijke belangetjes, die eendags- belnngeljes, zou zijn het landsbelang. Te Londen heeft Poincaré een reeks van maatregelen, tegenover Duitschland te nemen, opgesomd, die den onpar- tjjdigen mensch met verbazing en met afschuw moet vervullen. Het zoozeer geteisterde Duitschland, het laid waar het hardst gewerkt wordt van geheel Europa, tegen het karigste loon, het DOOK C. DE BLY. Schrijver van „Drie maanden Schooier" Motto„Mensch durf te leven". Een half uur vertoefden we op de „kermis" de inhoud van de tam- bourijn was in m'n zakken leeggeschud... ze puilden uit door den „wichtigen" inhoud De weg naar 't hotel voerde langs een donkere, stille straat Een enkele lantaarn lichtte sporadisch. Achter ons meende ik voetstappen te hooren ze kwamen nader _Us, hou m'n viool eens vast je irunt nooit weten Snel trok ik een boksbeugel uit den achterzak van m'n pantalon Daar waren we aan 't einde der straateven omblikkend, zag ik twee personen1 Ze liepen snel voortin land dal arbeidt niet voor zichzelf maar voor de entente, dat feitelijk verkeert in een toestand van slavernij, dat land zou Poincaré voorwaarden willen op leggen, die nieuwe ketenen beduiden. Wij noemen slechts de inning van 28 percent op den uitvoer, waarvan de opbrengst op L'/s miljard wordt ge schat en 60 percent van de aandeeien der verfstoffabrieken op den linker Rijn oever, wat een kapitaal van 600 mil- lioen ineens zou opleveren. Gelukkig voor Frankrijk zijn d.ze voorwaarden verworpen geworden Engeland's koopmansschap stond ons daar reeds le voren borg voor. Maar deze voorwaarden zijn teekenend voor de mentaliteit van Poincaré, voor de mentaliteit van het Fransche volk, dat slechts door één idee bezield schijnt te zijnDe revanche. Men heeft de mark de laatste dagen naar beneden zien vliegen, ook in Frankrijk weet men dat Duitschland den weg opgaat van Oostenrijk. Den weg naar een staatsbankroet. Men weet dat en en men wil dat. Men weet ook in Parijs, dat de ondergang der Duitsche industrie voor geheel Europa de grootste ellende met zich mee zou sleepen, dat Frankrijk dan eerst recht het kind van de oor- logsrekening zal worden. Want alleen als Duitschland tot nieuwen bloei komt, zal het in staat zijn aan zijn verplich tingen te voldoen en in het tegenover gestelde geval krijgt Frankrijk niets. Maar toch wil men den strop om de keel van het Duitsche volk dicht trekken. Leve heden het imperialisme, al komt morgen de zondvloed, zoo schijnt men daar te denken. Is het niet typeerend, dat Amerika de instorting van het Duitsche rijk, niet eens meer als het grootste onheil schijnt te beschouwen, maar al vreest voor den ondergang van gansch Europa? Nog erger dan de oorlog zelve zijn de gevolgen. Laat men zorgen dat men van deze gevolgen zoo weinig mogelijk bespeurt en alles wat nog herinnert aan den oorlog uitwisschen. De strijd is nu vier jaar beëindigd en nog is er geen vrede. Omdat er geen vrede woont in de harten der menschen DE BIJEEHKOM5T TE LONDEN Poincaré schijnt in Londen van een koude kermis te zullen thuiskomen Hij had zoo ijverig een aantal voorwaarden gesteld, waarop aan Duitschland een moratorium zou kunnen worden toe gestaan en hij had nauwkeurig geschat wat tengevolge der verschillende maat regelen in het laadje zou komen. Deze raming was als volgt Inning van zes-en-twintig percent op den uitvoer door de geallieerden l'/i milliard, inkomsten Duitsche douane 300 millioen, 60 procent van de aandeeien der verfstoffabrieken op den linkerrijnoever, wat pnctisch heel deze nijverheid beduidt, een kapitaal van 600 millioen opeens, opbrengst bo8sehen en staatsmijnen 185 millioen Alles natuurlijk in goudmark. de donkere schaduw van de huizen Men was ons gevolgd, wetend, dat we geld bij ons hadden Nog geen tien passen om den hoek... ofeen van hen was ons genaderd, en sprak me aan met„Kunt ge me ook zeggen, hoe laat 't is „Zeker vrinden nog juist had ik den tijd op zij te springenom den klap te ontkomen van z'n lugua beren makker „Hier jong" en tegelijkertijd deelde ik een paar tikken uit, zoodat ze, hoe wel ze niet meer tot tien konden tellen, toch precies wisten, hoe laat het was Ma en Us waren geweldig geschrok ken 't Was dan ook geen alle— daagsche ontmoeting Den volgenden morgen was ik jarig... M'n eerste verjaardag in m'n ver loving de laatste, dat 'n onverge telijke moeder nog leefde Dat be vroedde ik toen nog niet Vroeg reeds iag ik te mijmeren De hoeveelste, dien ik niet thuis vierde Thuis f f Had ik een .thuis Volgend jaar zou ik getrouwd zijn... Din ja M 1 Op de vraag, in de commissie van deskundigen gesteld, wat er mei een mogelijk overschot zou moeten gebeuren was het antwoord der Fransehen Houden wat we hebben en Deinen wat we krijgen kuunen. Maar hiermee waren de anderen het niet eens. Ze waren het met geen enkel der Framche voorsteilen eens. l)e uitwerking der maatregelen zoowel op sociaal als op oeconomiseh gebied werd zeer ongunstig beoordeeld. Bovendien bleek dat in het geval der verffabrieken de Frauschen aan het financieel doel -.-uk het denk beeld van een grootïv beveiliging tegen giftgasfabricage verbonden, wat gelijk van zelf spreekt, in dit verband niet thuis behoort. Het is dan ook niet te vetwonderen dat de commissie der deskundigen, alle Fransche voorstellen heeft ver worpen. Alleen ten opzichte van de kolenmijnen kregen de Franechen den steun der Belgen. Engeland, Italië en Japan waren tegen alle maatregelen. De conclu8sie is dat de Fransche voorstellen niet productief zijn en geen geld in zouden brengen. Het overnemen van de aandeeien in de fabrieken zou b. v. tot gevolg hebben dat Duitschland weer meer papiergeld zou drukken en er slechts een nieuwe inflatie zou komeD. Men spreekt van een bemiddelingspoging van den Belgischen minister Theunis, maar of deze wat zal opleveren, moet worden afgewacht. Volgens de Ere Nou velle zou hij de uitgifte van een inter- nat'onale leening van een milliard goudmark voorstellen. Het heeft er veel van weg dat Frank rijk zal moeten bijdraaien, indien het niet wil dat de entente uiteenvalt en het geheel geïsoleerd komt te staan. De toestand is ongetwijfeld ernstig. Donderdag is het Bngelsche kabinet met spoed bijeengeroepen. De confe rentie vergadert Vrijdag weer. Het proces de beuckelaere Het oog van geheel Vlaanderen is thans gericht op het proces de Beucke laere, welke beklaagd wordt dat hij in 1918 aan het Belgische front de leids man is geweest van de Vlaamsche front- partij en daardoor mede heeft bewerkt, dat er een beweging van desertie ont stond. De Beuckelaere outkent alle schuld. Er ziju door den auditeur-militair niet minder dan 89 getuigen gedagvaard en door de verdediging 105 Onder de eersten was de bekende generaal Drubbel, welke verklaarde als militair geen onderscheid te knnnen maken tusschen flamingantisme, activisme en defaitisme. Verschillende officieren werden nog gehoord, welke geen van allen iets ten nadeele van den beklaagde wisten mee te deelen. Een getuige, welke de auditeur van bijzondere waarde achtte was Dr. Van de Velde, officier van gezondheid, welke na eerst te hebbeu deelgenomen aan de frontbeweging onder de Vlamingen, zich later terug had getrokken. Dr. Van de Velde evenwel verklaarde dat de beweging aan het front in het leven weid geroepen voor de aanvallen vas in het Fransoh verschijnende bla den. De Vlaamsche leiders werden be- 'k Herinnerde me ettelijke jaren terug Altijd weg van huis Ik had immers toch altijd een „thuis". Natuurlijk bij Moeder Was 't wonder, dat zij mij dien mor gen 't eerst voor oogen stond Voor wien is 't, na den jarige zelf..., de grootste feestdag fVoor een Moeder Voor haar misschien nog wel 't meestElk jaar toch werd vaster die overtuiging, dat haar zoon manlijker werd kalmer zachter in z'n oordeelhelderder in z'n doorzichtoch wat ook, dat 't geluk van een moeder kan verhoogen,..! Van de eerste kinderjaren af, de geheele jeugd door was 't „Moe der", die een feest maakte van den dag, dat Zij haar kind 't leven schonk.." Weer was ik dien dag alleen.,., zonder haar en toch was ze zoo dicht bij me'k Voelde haar wen- schen haar bede „Behoed mijn kind maak hem sterk voor den zwaren levensstrijd Was 't niet mijn moeder, die me, toen ik einde 1920 mijn „schooiers- reis" door Nederland began, voor „Good Luck" twee dubbeltjes en haar zegen meegaf.en hoe werd niet haar zegenbede verhoord 1 I Ik vond toch op m'n zwerftochten, die 'k begon „om menschen te leeren kennen" m'n verloofde mijn „geluk" Laten we nooit vergeten, wat we aan onze Moeder verschuldigd zijn als we „vonden, wat we zochten»... na hondeidmaal herhaalde teleurstel lingen falen.... vallen..,, struikelen doch„weer opstaan" als we 't geleerd hebben het „Mensch durf te leven dan danken we dat... aan Onze Moeder Mijn correspondentie had ik laten komen, Gent Poste-Restaute, We namen dus, na de gelukwenschen van Ma en Us, zoo spoedig mogelijk, den trein naar Gent. Onze bagage lieten we naar een hotel komen, we metamorphoseerden ons toen naar T Postkantoor Een stapel brieven Natuurlijk de noodige van Papa uit den Bosch.... alle vol belangstelling, hoe we 't tooh maakten of we beslist terug kwa men, als we „armoede" hadden, ja, Pa ging zelfs zóó verdoor op m'n gemoed te werken „Als jullie 't niet meer uithouden kunnen kom dan zoo gauw mogelijk terugals ver jaarscadeau, geef ik je de weddenschap gewonnen maar 't zal jou natuur lijk wel meeloopen, „Aartsschooier Dien dag zouden we 't er maar van nemenMet de armoede ging 't nog al Wat een heel ander gevoel, weer als gewone menschen je te bewegen.... na eenige dagen steeds bekeken te zijn, als een soort „wereldwonder". Ja U zult 't niet willeu ge- looven we vonden 't bepaald „hin derlijk» dat niemand op ons lette. tegen zes uur g:ngen we naar 't stad huis om Muziekvergunniug te vragen 1 Een zeer origineele Voiliï Ontvangen van de Blij 2 francs 10 centiemenArmtaks, drie leden om gedurende den 19 Juli in de starl muziek te spelen. Gent, den 19 Juli 1921. De Politie-Commandant, (w.g.) A. MORESTER. Einde Tweede Deel. [Wordt vervolgd)

Goessche Courant | 1922 | | pagina 1