SumughtZeer N\ 93. Dinsdag 8 Augustus 1922 109 jaargang Loonsverlaging bij de Spoorwegen? FEUILLETON. Hoe de schooier bruigom werd. BUITENLAND. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goesf 2, buiten Goes ^2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOEMI! Uitgave Naaml. Vennootschap Goesche Courant COUIUNT ADVERTENT1ËN van 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 1lOjregels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleeuwens Ross' Drukkers-en Uitgeversbedrflf. Advertentiën worden aangenomen tot 13 uur voormiddag. Het is een bijzonder gevaarlijk experi ment, niet alleen om tot loonsverla ging over te gaan, maar zelfs het voornemen daartoe te kennen te geven. Het is daarmede als met de aanraking van een stekelvarken, terstond worden alle stekels uitgezet en de onvoorzich tige loopt gevaar zich daaraan te wonden Het is begrijpelijk, het is zuiver menschelijk, dat de arbeiders, welke bedreigd worden door loonsverlaging, wat vanzelf een verslechtering der tegenwoordige levensomstandigheden meebrengt, zich daartegen met hand en tand verzetten en in letterlijken en figuurlijken zin moord en brand schreeu wen. Dat zouden wij immers zelf ook doen, als men aan onze salarissen of loonen ging knabbelen. Niemand geeft nu eenmaal gaarne af, wat hij zich eenmaal heeft verworven, hetzij met moeite, hetzij dat het geluk het hem in den schoot geworpen heeft. De directie der Nederlandsclie spoor wegen heeft de waarheid van het bo venstaande ondervonden, bij het bekend maken dat er plannen bestaan om tot een loonsverlaging van het personeel over te gaan. Terstond spitsten de besturen der vijf bonden, waarin het personeel is georganiseerd, de ooren, als een trouwe herdershond bij nade rend onheil voor de kudde, en ving men aan een afwerende houding aan te nemen. De heeren Nathans en Moltmaker, van de Ned. Ver. van Spoor- en Tram wegpersoneel verklaarden dat zij op hel standpunt stondeD, dat de rekening niet sluitend gemaakt mag worden ten koste van het personeel. Voorloopig zou getracht worden de gelederen te versterken, op 13 Augustus zal men een groote wapenschouw houden in Utrecht, en wat de resultaten daarvan zullen zijn «Er zijn verschillende middelen een tijdelijke proteststaking, een durende staking, lijdelijk verzet Wij weten nog niet wat het worden zal. Maar ons zonder meer neerleggen bij een loonsverlaging doen wij niet." De afdeeling Haarlem van den Bond van Ambtenaren bij de Ned. Spoor wegen betoogde „dat bezuiniging in het spoorwegbedrijf niet moet worden gezccht in de bezoldiging van het personeel, doch dat de inkomsten der Spoorwegmaatschappijen moeten worden vermeerderd door meer intensieve exploitatie van de Spoorwegen na tariefsverlaging". Met die tariefsverlaging zijn we het gloeiend eens en met vreugde hebben we de eerste verschijnselen van den nieuwen koers, die daarheen leidt, begroet. Wij zien in zulk een verlaging echter voorloopig meer een de hand reiken aan handel en industrie, waar door deze weer tot meerderen bloei zullen geraken. Gelijk vanzelf spreekt zal op den duur hieruit voor de Spoor wegen voordeel voortvloeien, wegens 51 DOOR C. DE BLY. Schrijver van //Drie maanden Schooier" Motto//Mensch durf te leven". Ma sliep rustig op 't midden van 't dorschkleed en Us Aan den anderen kant van 't minder aangenaam riekende leger ook zij was woelig geweest 1 Een blik op mijn horloge deed me opspringen, neen maar, acht uur 1 Had je nu ooit van je leven onder dergelijke omstandigheden... Versla pen 1 1 Of we ook zacht gelegen hadden 1 'k Sprong opPats 1 1 Au Ik botste met m'n hersenen tegen den zolder, 'k Krabbelde overeind't deurtje naar buiten was niet meer op slotHet heldere daglicht stroomde weldadig uaar binnen. Ma en Us ontwaakten „Hé! 1» kwam Us droomerig... „Wat doe jij op onze slaapkamer „Ik haal de bedden vast af Us I kom maar gauw uitluchten 1" meerder vervoermaar allicht zal dat de eerste jaren niet het geval zijn. Indien evenwel verlaging van tarieven zou plaatsvinden, zouden wij dit ten- zeerste toejuichen. Voorts troffen wij in de „Vrijzinnig Demokraat" een artikel aan, waarin aangespoord wordt tot een nivelleering van de salarissen der hoogere ambte naren. Gelukkig heeft de directeur Kiltf in een onderhoud met de besturen der organisaties reeds medegedeeld, dat bij een eventueele loonsverlaging het hoogere personeel geenzins vergeten zal worden. Dit is ook niet meer dan billijk en wij zouden er zelfs voor zijn dat het percentage waarmede het salaris dezer heeren wordt verminderd grooter is dan dat van het lagere en middelbare personeel. De hoogere ambtenare i be- hooren voor te gaan, ook in het zich onderwerpen aan maatregelen om tot een noodwendige bezuiniging te geraken. Want het is eigenaardig, hierover zijn allen het roerend eens, dat er bezuinigd moet worden. Het feil, dat er een tekort van 32 millioen per jaar is, dat niet door den Staat gedekt kan worden, heeft een ieder van de noodzakelijkheid daarvan overtuigd. Over de hoofdzaak is men het dus eens. Alleen wil de eene zus, de ander zoo bezuinigen. Wanneer men het nu eens op alle manieren tegelijk deed, het bedrag dat moet worden //ingereden" is geen peul schilletje. Wanneer men nu eens de salarissen en de loonen verlaagde en tevens de tarieven en men het perso neel volop de gelegenheid bood aan te geven op welke manier op het doode materiaal kan worden bezuinigd en op welke wijze een intensiever exploitatie kan plaats vinden. Uit verschillende wenken zou zeker wel profijt te trekken zijn. Als dat alles geschiedde zou onge twijfeld het tekort wel weg te werken zijn. Het is toch al te dwaas, dat een btdrijf dat een monopolie heeft, dat geen concurrentie te vreezen heeft behalve dan gedeeltelijk van de scheep vaart - dat zulk een bedrijf zich zelf uiet kan bedruipen. Dat is iets abnormaals eu 't wil ons voorkomen dat zulks uiet mag geschie den. Laten de heeren nu niet gaan kibbelen hoe ze zullen bezuinigen, laten allen wat water doen in hun wijn en bedenken dat het doel de middelen heiligt en het groote doel isbezuini ging. Dat mag niet uit het cog verloren worden. Thans nog een enkel woord over loonsverlaging in het algemeen. Het kan niet worden ontkend dat heden ten dage voor verschillende categorieën van mensehen de salarissen of loonen te hoog zijn in verband met het ge presteerde werk. In den regel is dat het geval bij die groepen, waar de verhooging van sala ris of loon een blijvend bestanddeel is Nu, dat was noodig 1 Om niet in herhalingen te treden, bespaar ik U 't toilet maken.... enz.... Logies behoefden ws niet te betalen 1 uitsluitend 'l ontbijt, il 1 franc voor ons drieën 't Was niet duur Ach laat ik niet sarcastisch zijn 1 1 't Was een heerlijke morgen Niet meer zoo snikheet. We gingen direct op stap naar Brugge. In Varsenaere spelen??? neen dat was ons te machtig geweestI Staat bij mij op de zwarte lijst 1 En aangezien er niets vermeldens waard meer passeerde, dan dat we in Brugge geen muziekverlof kregen (alleen in Mei was 't /,orgelmaand") ziet U ons thans op den weg naar Maldrighem. De tusschenliggende plaatsen zouden we aandoen, doch komenden nacht wilden we een goed hotel hebben, we moesten Maldrighem bereiken. Daar kwam ons een vracht-auto achterop. z/Hé 1Mogen we meerijden P" De wagen stopte en ja er was maar een plaats naast den chauf feur Die was dus voor Ma Us en ik konden best aan weerszijden op de treeplanken staan. De auto moest ook naar Maldrighem. Een bof 1't Hotste wel, en nu en dan had Us moeite om zich staande be, dit overhemd ziet er nu eens keurig uit! Hebjt* n oudere vaschvrcniw?„~Ja jongeu-da'i fa zetjyen-ik loot zc fecjeovoordy thuis behandelen met geworden, instede van een tijdelijke toeslag in verband met moeielijke tijds omstandigheden Het kan niet ontkend worden, dat thans, in dezen tijd van malaise en werkloosheid, door een gedeelte van ons volk meer wordt verteerd dan vóór den oorlog. Het geld dat daarvoor wordt uitgegeven wordt in 't algemeen aan de kapitaalvorming onttrokken. Kapi taalvorming wil hier zeggen de bouw van nieuwe fabrieken, het plaatsen van nieuwe machinerieën, het verschaffen van werk, het produceeren van artike- leD. En uitgebreide productie is een der facloreu welke medewerken tot daling der prijzen. Werk beteekeut minder werkloozeu. Blijft de huidige toestand bestaan, dan beteekent dit dat op den duur ous land den weg opgaat van Duitschland eu van Oostenrijk, dan beteekent dat, dat de gulden in waarde daalt, dat de prijzen dientengevolge zullen stijgen. Loonsverlaging dwingt tot zuinig» h;-id en tot het nalaten van onnoodige uitgaven. En iedereen kan wel begrijpen dat, waar in den oorlog zooveel schat ten zijn verloren gegaan, waar door de volkeren is geteerd op het vet, in voorafgaande jaren vemmeld, dat thans voor de wereld en ook voor Nederland de zeven magere jaren zijn aangebro- ben. De jaren waarin met noesten vlijt zal moeten worden gearbeid tegen een salaris of loon dat niet zoo hoog zal kunnen zijn als de meeste menschen zich helaas nog voorstellen. DUITSCHLAND EN FRANKRIJK. De Duitsehe regeering heeft op het laatste oogenblik nog een nota aan Poincaré gericht, waarin de nadruk wordt gelegd op de ongerijmdheid van Frankrijke voornemen om een schuldenaar aan te pakken alvo rens de termijn der vordering Is verstreken. De Duitsehe regeering acht het niet onmogelijk dat vóór den ver valdag, den 15den Augustus, een ver gelijk met de andere geallieerden tot stand komt. Voorts wijst zij er op, dat het Verdrag van Versailles bij niet- betaling van de maandelijksche termij te houden, doch 't was een reuzen- voordeel. We ondergingen, als 't ware, een „benzine-zaivering", waardoor de andere odeur verdrongen werd 1 Us en ik hadden ruimschoots gele genheid „uit te waaien" 1 't Was een vreemde intocht in Maldrighem en werkelijk, 't ontbrak niet aan belangstelling 1 Zóó werden we voor 't café „'t Oude Stadhuis" afgezet. We vroegen en kregen kamers, dus konden we ons heerlijk verfrisschen In Brugge hadden we voor de dames een paar nieuwe blouses gekocht, en... toen we elkander, na een half uurtje, in de gelagkamer weer ontmoetten, smaakten we de voldoening, werkelijk weer toonbaar te zijn. Op m'n vraag: „Waar woont de burgemeester?" kreeg ik ten antwoord z/Daor moe de ge niet weze, zulle, die het niks nie te vertelle, ge mot naor de Commissaris van Politie gaan!" Waar zou die wezen „Jao, niet op z'n bero daor treft g'm zelden, zulle //O 1" dacht ik, //zeker zoo'n speur, der, die er den heelen dag op uit is I" „Ik denk di ge nem om deuzeu tied 't beste kunt treffen in 't café Den Gulden Hoed 1" Een ander gezichtspunt 1 nen voor vergoeding der particuliere vorderingen slechts het recht geeft de bedragen, welke uit de liquidatie der Duitsehe bezittingen in het buitenland afkomstig zijn, in beslag te nemen. Uit Parijs wordt thans gemeld, dat tot (lc volgende sancties is besloten De compensatiekautoren te Parijs en Straatsburg mogen tot nader order geen Duitsehe credieten erkennen en geen enkele betaling doeuvoorts geen enkele mededeeling doen over de netto- opbrengst van den verkoop der Duit sehe goederen in Frankrijk de terug gave der roerende goederen, die in Elzas-Lotbaringen zijn achtergelaten door hun Duitsehe bezitters, wordt op geschort en er zal in Elzas-Lotharin- gen oumiddellijk beslag gelegd worden. Dit beslag doelt waarschijnlijk op de roerende en onroerende goederen van de Duitschers, die uit Elzas-Lotharin- gea zullen worden uitgewezen. Uit Berlijn wordt gemeld De lijsten van de lieden, die door dezen maatregel getroffen worden, waren door de Fran- sehe autoriteiten voorbereid. Het zijn grootendeels bemiddelde burgers. Om te beginnen zullen er 1000 uit het land worden gezel, terwijl een tweede dui zendtal weldra zal volgen. De jong gezellen mogen 10.000 mark, de ge huwden 20.000 mark meenemen. Al bun overige bezittingen worden door de Fransche regeering in beslag ge nomen. Vermoedelijk zal over deze maatre gelen der wraakgierige Fransche regee ring, die klaarblijkelijk zelfs geen flauw inzicht heeft in den economischen toe stand van Europa, nog wel een hartig woordje vallen tnsschen Lloyd George en Poincaré, die Maandag te Londen zullen bijeenkomen. Het zou voor de Fransche regeering goed zijn, wanneer ze eens inzage na men van een artikel van den bekenden Amerikaanschen bankier Frank A. Van der Lip, getiteld „Europa aan den afgrond", in de Haagsche Post. Misschien zou dit haar de oogen openen. Deze schrijft hierin o.m. Op dit oogeablik produceert Duitschland slechts T»n ?-Un meDscbcnvoedscl en slechts 2/3 v*n zijn beestenvoeder. Het moet grond stoffen invoeren voor zijn fabrieken, en zijn fabrikanten moeten genoeg kunnen exporteeren om hun primaire behoeften in het buitenland te kunnen dekken. De buitenwereld moet zijn goederen willen en kunnen koopen, of Duitsch land lijdt honger. Maar de geheele Dnitsche nijverheid zit heden tnsschen de scharen van een nijptang, en men kan met zekerheid voorspellen dat er ongelukken zullen gebeuren wanneer een van de beide scharen zich gaat bewegen. Komt de daling in de Mark tot staan dan zullen fabrikanten spoe dig ontdekken dat hun productie kosten oploopen tot het wereldpeil, en dat zij niet langer kunnen exporteeren Het was reeds zóó ver voor de jongste daling in de Mark. Maar wanneer aan den anderen kant de daling van de Mark voortschrijdt, waarop de kans „Maar kunnen we hem daar lastig vallen „Wel, waarom niet znlle 't Is unne braove manie zal wel zitten te kaorten Jao, dat kompt uut't Is Zaoterdag hé, dan hét ie z'n kaortavond. Nu, we gingen er heen en jawel „Kom d'r maar in en gao maor mee... de Commissaris zit achter in den tuin." Wel een twintig heeren zaten aan tafeltjes, in groepjes te kaarten. Echt ongegeneerd .Jassen uit, enkelen zelfs ook 't vest't boord af Potteke bier voor zich. Een hunner stoad op „Wel, wat zal 't wezen „Nou een glaasje licht, als 't U blieftzei ik quasi onschuldig, „Gij bent er achter, znlle, maor ge zult 't hebben'k ben de Gommis» saris 1» „Och, neem me niet kwalijk Commissaris 'k dacht „Ja, wa ge dacht, weet ik al da we hier un potteke bier drinken, en dh de gai ook wel een glaoske lust... 'k neem 't oe niks kwalijk, man 1" Zoo'n ingemoedelijk type had ik nog niet meegemaakt 1 „Laten ze 'n nummerke geven I" was 't algemeen geroep. Enkele kaarters waren reeds opge groot schijnt, dan moet het onvermij delijk komen tot een eredielcrisis, waarvan overigens de eerste voortee kenen reeds waarneembaar zijn. Op dit oogenblik is er in Duitsch land minder werkloosheid dan elders, maar verschillende toestanden leiden onverbiddelijk in de richting van groote werkloosheid. Zij zal waarschijnlijk komen op hetzelfde oogenblik als een koortsachtige stijging van het prijs niveau en van zulk een combinatie zal maatschappelijke onrust het zekere gevolg Zijn. De heer V. d. Lip vraagt zich af waarom Engeland geen plan tot den wederopbouw van Enropa maakt en voorts of Amerika maar moet blijven toezien. Interessanle lectuur is voor Poincaré ook de enquête door het Acht Uhr Abendblatt gehouden, die aan een aantal bekende persoonlijkheden uit de financieele wereld hun meening heeft gevraagd over den tegenwoordigen markkoers. Wij geven hier het oordeel van den heer Goldschmidt „Het is bespottelijk, thans nog te beweren dat het waardeverlies van de mark de schuld van Duitschland zelf is en dat de specnlatiewoede van het Duitsehe volk dezen toestand heeft veroorzaakt. De industrie is nauwelijks nog in staat, de roor het aankoopen van grondstofl'en noodige buitenlandsche deviezen op te brengen. De politieke gang van zaken der laatste dagen heeft Duitschland ook nog het vertrouwen van het buiten land in de oeconomische ontwikkeling van Duitschland en hiermee het laatste actie! van den Dnitsehen ninnt- standaard ontnomen. Dit beteekent, dat voor Duitschland elke mogelijkheid verdwenen is om de voor het herstel benoodigde bedragen in goud op te brengen. Do uitvoer van Dnitsche producten ia niet voldoende om zich de noodige grondstoffen en levens middelen deze grondslagen van het Dnitsche «economische en politieke leven te verschaffen". Engeland ziet dit alles in en het lijkt ons niet onmogelijk dat Lloyd George het ten slotte liever zal laten aankomen op een breuk met Frankrijk dan mede oorzaak te zijn van den ondergang van Europa. Lloyd George over hef Oosfen- In het Lagerhuis heeft de Britsche premier een redevoering gehouden, waarin hij met klem het verwijt heeft ontzenuwd dat Engeland de Grieken tegen de Turken steunt. Lloyd George eischte voor Engeland het recht op van de opperste verantwoordelijkheid voor den vrede, die in Turkije tot stand moet worden gebracht. Uit de woorden van den eersten minister was op te maken dat de Engelsche regeering de teruggave aan Turkije van het door Griekenland in klein Azië bezette ge bied aannemelijk acht, mils de Christe lijke minderheden afdoende waarborgen krijgen tegen Turksche willekeur. staan en hadden stoelen voor de dames gehaald. Hun ijver ging zoo ver, dal er wel een heel orkest had kunnen zitten. De Commissaris ging even met me in de gelagkamer, en gaf z'n toelating voor muziek. Den volgenden dag was 't Zon dag „Groote velo-wedstrijden" of te wel fiets-races. We trokken er 's morgens heen, kregen toestemming om 's middags, tijdens de rennen te spelen. Ons werd een plaatsje in den hoek der tribunes aangewezen. Heel Maldrighem liep uit. Wat zijn de Belgen toch belust op dergelijke evenementen. Geen plaats was onbezetmen zong en brulde mee, den eenen marsch na den andere, om, wanneer ei „ge reden" werd, in razend tempo ons aan te vuren Werkelijk een aardige vingeroefening Vooral voor Ma, die 's middags uitsluitend op de tambourijn hare ge voelens uitte, wss 't een „openbaring". Jammer, dat dezelve stnk geslagen was I ook weer een bewijs voor 't vuur harer evoluties. (Wordt vervolgd)

Goessche Courant | 1922 | | pagina 1