N\ 92. Zaterdag 5 Augustus 1922. 109 jaargaug Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. DE KABINETSCRISIS. FEUILLETON. Hoe de schooier bruigom werd. BUITENLAND. Financieele Berichten. Provincie-Nieuws, ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goeaf 2, builen Goes f^2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOME Uitgave Naiml. Vennootschap Goesche Courant ADVERTENTIËN van 1 —5 regels f 1,20 elke regel meer 2d cent. Driemaal plaalsing wordt, tweemaal berekend. Familieberichten 1lOjregelsf 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleenwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. COURANT Nog altijd is er geen nieuw kabinet samengesteld. En dit is begrijpelijk. Voor het samenstellen van een werkelijk sterke regeering is tijd noodig en sterk zal het komende kabinet moeten zijn, want een ontzaglijk zware taak wordt het op de schouders gelegd. Wij hebben indertijd geschreven, dat minister Ruys de Beerenbrouck ons niet het juiste etiket leek voor een bezuini gingskabinet, wegens de antecedenten van zijn vorige regeering. Nu hij door de koningin voor de taak, een nieuwe regeering te vormen, geroepen is, moet hem een fair chance gegeven worden, deze te vervullen. Een bezuinigingskabinet moet het worden Dit blijkt ook uit de zinsnede uit de Troonrede van Dinsdag 25 Juli, waarin H. M. de Koningin de bede uit sprak, „dat God ons de wijsheid moge schenken, onmisbaar om ons dierbaar Vaderland in deze moeilijke tijden voor inzinking te behoeden". Of het nieuwe kabinet inderdaad een bezuinigingskabinet zal zijn, zal voor- loopig kunneu blijken le uit de namen der leden en 2e uit de Troonrede van den derden Dinsdag van September. Definitief alleen door de daad. Wij zijn dus ten zeerste benieuwd naar de namen van heD, die in de eerstkomende jaren het schip van staat tusschen de vele rotsen en klippen door zullen trachten te sturen. Maar wij moeten ons ongeduld weten te beteu gelen. Gelukkig is er nog geen nieuwe regeeringWijst de lange tijd dien de heer Ruys behoeft er niet op dat er een regeering zal komen met vele nieuwe gezichten Wij zouden het geenszins betreuren wanneer dit het geval was en wanueer behalve den heer de Geer, den bekwa me» minister van financiën, de excel lenties van het oude kabinet van achter de groene tafel verdwenen. Nieuwe bezems vegen het schoonst. En er is op economisch, financieel en sociaal gebied een ware Augiasstal op te ruimen. Dan zijn we verder heel nieuwsgierig naar de Troonrede, waarin allicht de plannen der regeering nader zullen worden ontvouwd, naar de nota van den minister van financiën over den fiuancieelen toestand van ons land en nasr de Begrooting. We hopen dat de Begrooting op onmiskenbare wijze het streven der nieuwe regeering naar be zuiniging zal a&ntoonen. Dat er inderdaad een sluitend geheel zal zijn verkregen en de uitgaven der verschillende departementen met tien tallen millioenen guldens naar beneden zullen zijn gegaan. Dan zal uit de millioenen-nota kun nen opklinken wij hebben geworsteld, maar wij hopen overwonnen te hebben en de zorgelijke toon kan plaats maken voor een meer hoopvolle. Het worstelen der regeering heeft dan nog geen einde genomen, veeleer 50 DOOB C. DE BLY. Schtijver van «Drie maanden Schooier" MottouMensch durf te leven". Vurig geelden de hooischoven in zoo'n gebeuren van intense bliksem- golving spookachtig, dreigend, do ken ze op uit den pikdonkeren nacht. De natuur ontlaadde zich in al haar woede met al haar ongebreidelde macht. We trotseerden de neerzwiepende regenvlagen we voelden ons nietig, bij al dat overweldigend gebeuren Wij „kleine onbeduidende mensohen I" Géén, die ons onderdak verschafte „Medemenschen Wat zoudt gedaan hebben «Helpt uw naaste I Ha ha Woorden Breugt ze in praktjjk Werpt af dat „mom" van bescha ving dat «masker" van uw egoïsme, begint het dan pasn.l. met de uit voering der bezuinigingen, die in de Begrooting zijn uitgestippeld. De regeering zal niet tout le monde et son père tevreden kunnen stellen, zooals de vorige getracht heeft te doen. Integendeel zij zal beslissingen moeten nemen zonder om te zien, zonder zich te storen aan het geschreeuw van die genen die zich in hun vermeende rech ten zullen wanen aangetast. Wanneer het der regeering heilige ernst is bij baar bezuinigingswerk, zal zij zich ongetwijfeld bij velen gehaat maken. Deze impopulariteit zal zij moeten aandurven en zij kan dat veilig doen in de overtuiging dat haar werk absoluut noodzakelijk is en dat het grootste dee'. der bevolking achter haai staat. Want een bezuinigings-kabinel zal zeer zeker den loyalen stenn hebben van die partijen der linkerzijde, die bezuiniging in haar programma hebben geschreven. Zulk een kabinet zal zoo sterk staan als wellicht geen ander ooit gestaan heeft. Aan den heer Ruys de achoone, maar moeilijke taak zulk een regeering samen te stellen. EEN BELANGRIJKE NOTA De Engelsche regeering heeft een, door lord Balfour, als waarnemend minister van buitenlandsche zaken, onderteekcnde nota gezonden aan de regeeriDgen van Frankrijk, Italië, Servië, Roemenië, Portugal en Grieken land, waarin zij verklaart dat Enge land bereid zou zQn afstand te doen van alle verdere recht op schade loosstelling van Duitschland en alfe aanspraken op terugbetaling van de geallieerden, mits deze afstand deel uit zou maken van eeu algemeen plan, dat dit groote vraagstuk als één geheel older de oogen zou zien en er een bevredigende oplossing voor zou bieden. De Engelsehe regeering acht een dergelijke regeling voor de menscheid meer waard, daa de winst, welke voort zou vloeien uit de allerbest geslaagde afdwinging van de wettelijke verplich tingen. „De oorlogsschulden, afgezien van de rente, welke Engeland op het oogenblik te vorderen heeft, bedragen gemiddeld ongeveer .3400 miljoen pond sterling, waarvan Duitschland verschul digd is 1450 miljoen, Rusland 660 miljoen en de geallieerden 1300 mil joen. Aan den anderen kant is Engeland de Vereenigde Staten ongeveer een vierde van dit bedrag verschuldigd, d.w.z. 850 miljoen pond sterling tegen den normalen wisselkoers, vermeerderd met de rente sinds 1919." In afwachting van bovenbedoelde wegschrapping van schulden heeft de Britsche regeering tot dusver afgezien van elke aanmaning aan zijn bondge noten voor de betaling van rente en De nota merkt op dat de jongste gebeurtenissen het volgen van een Gij mensch met al nw waanont- wikkeling Wie zijt gij Wat zoudt gij gedaan hebben voor uwen naaste Mensch durf te leven1 Daar ge znlt alleen staan in uwen strijd Om te „durven" behoort „moed" .1 Vecht om dien te krijgen dan Dan suit ge mensch zijnI Doorweekt waren we we moesten een schuilplaats vinden, want we had den onze regenmantels bij de .groote" bagage vooruit gezonden VoortI voortDen hemel zij dank we vonden Bij de volgende boefderij 'k Trotseerde den hond of dreigen den boer „Wachten jullie hier even aan den weg Na mijn smeeken, ter wille van twee vrouwen, zei de boer „Jao, 't is waor, unnen hond zoudt ge niet buten loaten kom d'r maor in Hoe dankbaar waren we, besohut te zijn, tegen den steeds neerplonsenden regen „Jao, plaots hè 'k nietmaar 'k zal oe wel onderbrengen regelings-politiek moeilijk maken. „In de volmaakste hoffelijkheid en ter uitoefening van haar onbetwiste rechten heeft de Amerikaaueche regee ring dit land gevraagd de rente op rente sinds 1919 te betalen van de Eugel8ch-Ametik*anscbe schuld ten einde deze in eeu gefundeerde leeniug om te zetten en te betalen door amor- tisale in 25 jaar. De Engelsche regeeriDg beklaagt zich daarover niet. Zij erkent haar verplichtingen en is bereid die na te komen. Maar het is duidelijk, dat zij zulks niet kan doen zinder een gron dige wijziging te brengen in de ge» dragslijn, welke zij in andere omstan digheden zou hebbel willen volgen. Zij kan de terugbetaling van de Ame- rikaansche leening niet beschouwen als een op zichzelf staande zaak, welke alleen de Ver. State» en Engeland aangaat. Dit is slechts een schakel in een samenhangende reeks verplich tingen, waaraan dit land deel heeft, uu eens als schuldenaar, dan als geld schieter, en als zijn onbetwistbare ver plichtingen als schuldenaar moeten worden nagekomen, kunnen zijn even- min betwiste rechten als schuldeischer niet ten volle worden veronachtzaamd." Engeland heeft deze gewijzigde politiek slechts met den grootsten tegenzin aanvaard. Weliswaar heeft Engeland meer te vordere» dan het verschuldigd is en als alle geallieerde schulden werden betaald, zou Engeland aan de winnende hand zijn, maar de geallieerden hebben hun schulden niet aangegaan voor eigen voordeel, maar voor het groote gemeenschappelijke oorlogsdoel. Het financieele moet niet los van het historische behandeld worden. Alvorens verder te gaan met het weergeven van het Voornaamste van den inhoud der nota, is het toch wel dienstig er even op te wijzen dat feitelijk alleeu Engeland ziju peil tiek doel In den wereldoorlog vol komen bereikte. Duitschland werd als tegenstander ter zee en als indus trieel, Rusland als mededinger in het Oosten voor onafzienbaren tijd uitge schakeld. Daarna worden de economische kwa len, waaronder de wereld en zeer zeker in belangrijke mate Engeland zelf zacht, behandeld, waarbij de schuld van de heerschende malaise in hoofd zaak aan den internationalen schulden last wordt geweten. Wanneer de politiek van bet opge ven van haar aandeel van deDuitsche schadevergoeding en het halen van eeu streep door de geallieerde schulden mocht mislukken, zou de Engelsche regeering gedwongen zijn de verschil lende geallieerde regeeringeu te ver zoeken regelingen te treffen om de Engelsche leeDingen af te doen. Zij acht dat haar plicht tegenover de be lastingbetalers. In geen geval zon daarbij echter Engeland meer vra gen dan noodig zon zijn om de eigen achnldeiachers te voldoen, dus slechts van het aan dit land toekomende. Aan het slot wordt het ontslaan De boerin sneed eenige flinke sneden brood, besmeerde ze met reuzel, en vooréén franc, kregen we een groote kan melk erbij. De baas zou onderwijl ons logies gereedmaken. .Kom maar met, zulle, ge ligt in ieder geval dreugeen hij ging ons voor buitenomeen deurtje open een trapje af „Ik wensch oe wel te rusten... daor in dien hoek hè 'k unnen slaopplaos ge mankt." Hij 't trapje weer op ring de deur viel in 't slotde sleutel werd omgedraaid .Nou „dreuge" staan we maar waér en wéarin om 's hemelsnaam vroeg Ma. Ik kon 't niet helpen, maar ik voelde een onweerstaanbare neiging tot lachen, Ma en Us lachten mede 1 En wat vreeselijke lacht is 't hier.., 't lfjkt wel mestproestte Us 't uit. „Blijven jullie nu even kalm, ik heb m'n zaklantaarn bij me, zoo dadelijk, als ze „boven" naar bed zijn, zullen we kijken... als de boer nu licht ziet, krijgt ie misschien argwaan, en dan staan we weer „buiten" troostte ik. We hoorden den regen steeds klet van Duitschland van verplichtingen aan Frankrijk of de andere geallieerde staten een daad van wijs beleid en van rechtvaardigheid genoemd, al wordt het voorstel niet gedaau. Poincaré zal het met dit slot on getwijfeld niet eens zijn. Immers hij eiacht van Duitschland, dat uitstel verzocht, de betaling van de overeen gekomen som van 2 millioen pond sterling op 15 Augustus, ter delging van een deel der Duitsche particuliere schulden, op straffe van dwang maatregelen. Men vreest in Duitsch land dat deze zullen beslaan in het beslag leggen op Dnitsche staats-in- komsten. Voorts dat Frankrijk in dit geval de 80.000 Duitschers, die verlof hebben in Elzas-Lotharingen te wonen, zou uitzetten, waarna hun goederen in beslag zonden worden genomen en dat het op den Linker Rijnoever bij de 1000 rijkste Duitschers, evenals te Dusseldorp, Ruhrort en Duisburg on roerend en ander bezit, alsmede industri- eele rijkdommen zou verbeurd ver klaren. In verband met bet bovenstaande wint het aanstaand bezoek van Poin caré aan Londen zeer aan belangrijk heid Poincaré zelf schijnt de laatste hand te leggen aan een schadever goedingsplan. Wat de Engelsehe nota betreft, deze is in de eerste plaats bestemd voor het land, waaraan ze met ver zonden, n.l. voor Amerika. De Matin vat den inhoud zeer goed samen als volgt„Wij Britten willen ons inspannen voor Europa's heil. Aan Amerika om te zeggen of het Europa wil laten verdrinken." De Engelsche pers betuigt over het algemeen haar ingenomenheid met de motie. Enkele bladen hadden er de voorkeur aan gegeven den Amerikanen een voorbeeld te geven in edelmoedig heid, door de geallieerde schulden af te schrijven, zonder Amerika erin te betrekken.De Express onthult dat Ame rika aan Engeland een rente van 5 pet. vraagt en zelf geld tegen 2'/a pet. kan krijgeu. In Parijs is de stemming gemengd. De Echo de Paris meent dat thaös de kwestie van schrapping der geallieer de schulden, voor goed van de baan is en Frankrijk niets anders overblijft dan Dnitschland maar Hink aan te pakken. Inzonderheid is het blad slecht te spreken over een mogelijke op schorting van de schulden door Duit sche particulieren véórden oorlog jegens menschen in de geallieerde landen aan gegaan. „Zelfs België" stemt hierin toe, schrijft De Echo. De Temps ziet in de geheele Engel sche politiek een bevoordeelen van Duitschland ten koste van Frankrijk. Stijgend* kolenprijzen 1 Te Londen zijn Dinsdag de prijzen der steenkool met 25 pCt. verhoogd, terwijl men meent, dat het voor het komende winterseizoen niet bij die verhooging zal blijven. De Kabinetscrisis in Italië. Facta, de premier van het kabinet dat zijn ontslag genomen had, heeft thans een nieuw kabinet samengesteld, In een courant, die wordt gelezen, komen ook be scheiden advertentiën tot haar recht. teren, 't onweer woedde nog... doch vreemd... geen lichtstraal drong tot ons verblijf door. Eindelijk nam ik m'n zaklantaarntje Hé f Us had gelijk gehad... 't Was mest we waren gedoemd den nacht in den meststal door te brengen. „Ik wensch u wel te rusten1" „Moeten we hier met „z'n drieën" vannacht blijven? Zouden we niet stikken opperde Ma. Ik ging op onderzoek uit, en jawel na lang snuffelen, vond ik een luikje, 'k Trok open... Een zwerm brom vliegen en muggen zoemde naar binnen. Nu hadden we „friasohe" lucht! „Nou is 't nog veel erger... 'k doe geen oog dicht", pruttelde Us I Staan blijven konden we niet, daar de hoogte van den kelder niet anders toeliet, dan in gebokte houding, de dingen af te wachten... die komen zouden Ten einde raad, legden we ons naast elkaar op 't dorschkleed, dat door den boer op een paar bossen stroo, in een hoek was neergelegd. Ma permitteerde zich de weelde, haar schoenen uit te trekken... en toen,... we 't bloed door haar witte De koers van de mark. De koers van de mark daalde Woens- g aan de beurs te Amsterdam tot 33 cent per 100. Wissenkerke. Raadsvergadering alhier op SI Juli jl. Afwezig de leden de Ridder, van Hee, Sporte en de Feijter alzoo 6 leden, met den voorzitter en den secretaris. Na opening der vergadering deelt de voorzitter mede dat de noodwoning kwestie voorloopig is opgelost, doordat de betrokkene een woning bekwam. Ingekomen I proces-verbaal van kas opname II kennisgeving van de afschaffing der veemarkt te Dreischor III K. B. waarbij ontheffing verleend is van de keuring bij buisslachting. Voor kennisgeving aangenomen. Over gelegd werd de gemeente-rekening voor 1921. Goedgevonden werd die na te zien op 11 Aug. a.s. De voorzitter gaf lecture van eeu schrijven van Ged. St. inzake de voordrachten voor zetters. Daarna kwamen op de voordracht de aftredende zetters, A. van Hee en Ph. de Ridder, plaatsvervangers de heeren C. Verburg en A. L. Abrahamse. De. N.V" Goesche Rijtuig en Automobiel- Maatschappij vroeg den raad subsidie voor hare autodienst Goes-Wolphaarts- dijksche veer. Daarnaast las de voor zitter een schrijven voor van den thans gesubsidieerden ondernemer den heer Krijger, die aan dea raad zijn opvatting mededeelde omtrent de concurrentie en meldde dat hij door uitbreiding van den dienst en 't aanschaffen van ruimere wagens het verkeer zon ver beteren. B. en W. stelden voor de hem verleende snbsidie te bestendigen. Het lid de Jonge merkte op dat Krijger blijkbaar den put wil dempen, nu 't kalf verdronken is. De concur rentie is 't noodzakelijk gevolg van Krijgers onbehoorlijk optreden en onvoldoende voorziening in den dienst Spreker zou ook den nieuwen dieust willcD steunen, Het lid Buijze gaf in overweging de subsidie te halveeren, ieder de helft. Wethouder van Nieuwen- huijzen wijst er op dat blijkens de provinciale subsidie aan Krijger ver leend, deze als 't ware den officieelen dienst vertegenwoordigt en wenschte daarom de subsidie te handhaven. Het lid Joh. v. d. Maas vraagt of er zekerheid is dat Krijgers dienst vol doende plaats biedt, De voorzitter releveert de reeds genoemde verbeterin gen en verwacht dat Krijger voortaan wel zijn best zal doen, klachten te voorkomen. Over 't voorstel de sub sidie te verdoelen staakten de stemmen. Op voorstel van wethouder van Nieuwenhuijzen zal de raad een motie van protest uitbrengen tegen de huidige regelingen der Post- en Telegraafdienst op Zon en feestdagen. kousen heendringen... Arme ziel Us, die gemeend had geen oog dicht te doen, deed zulks binnen de vijf minuten Ze sliep, als een roos.op de mesthoop. Ik voelde me, als wijlen Job alleen- met dit verschil, dat ik twee lotge- nooten bij me had, plus m'n goed humeur.... Dit verlaat me gelukkig zelden 1 Toch... 't was bijna onhoudbaar... 't Zoemde en gonsde rondom ons... 'k had het achter m'n klamboe in Indië nouit zóó gehoord. Ondanks „alles" was ik vrij spoedig onder zeil, dit wist Mama mij den volgenden morgen te vertellen, want Zij kon den slaap nieuw gauw pakkeD. Ik had 't buitengewoon genoegen 't eerste te ontwaken... 'k Was zéér bescheiden geweest met m'n plaatsje- lag heelemaa! op 't randje 1 Ik scheen gedroomd te hebben van betere dagen nachten is hier beter op z'n plaats in ieder geval, ik had wat gewoeld... en was in de nat- nnttige substantie terecht gekomen. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1922 | | pagina 1