r,"fm N°. 90 Dinsdag 1 Augustus 1928 109 jaargang advertentiën; BUITENLAND. FEUILLETON. Hoe de schooier bruigom werd. Binnenland. TwinK TwinK Landbouw, Veeteelt en Visscherij. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naaml. Vennootschap Goesche Courant en Kleeutvens van i 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 1ltTregels f 2,40 Bewijsnummers°a cent. Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 13 uur voormiddag. COURANT Een samenzwering tegen Poincaré Uit Parijs wordt gemeld, dat aan de Fransclie regeering een samenzwering is onthuld tegen den minister-presideut Poincaré, die op touw is gezet door de beruchte Duitsche organisatie-Consul en haar Beierscbeu aanhang, welke ook aansprakelijk is voor de moorden op Ërzberger en Rathenau. Het werd openlijk verkondigd, dat na deze twee Wirth en Poincaré aan de beurt waren. De Fransche regeering inott zijn ingelicht door een bevriende geallieerde regeering, die in het bezit moet zijn van een zeer volledig dossier. Het Journal meent te weten dat de Belgen de Franscken hebben gewaar schuwd. Evenwel is een verklaring vau het Belgische departement van buiten- iandsehe zaken verschenen, waaruit blijkt dat geen enkele verklaring is gedaan en de Belgische regeering niet in het bezit is van de bewuste docu menten. Natuurlijk is het best mogelijk dat een andere regeering de inlichtingen heeft verstrekt. Het spreekt wel van zelf dat een eventueele aanslag op Poincaré voor liet Duitsche volk zeer onaangename gevolgen zou hebben gehad. Maar bet is juist de bedoeling van de organi satie-Consul om het de regeering Wirth zoo onaangenaam mogelijk te maken. De Duitsche regeering zal zeker ook niet nalaten om, gesteund door de groote meerderheid van het volk, zoo streng mogelijk tegen de monarchistische samenzweerders op te treden. Een Griehsch avontuur. Eenige divisies Grieksche troepen zijn in Thraeië geland, waarschijnlijk met het doel om naar Constantinopel op te rukken^ want de regeering van Griekenland heeft de laatste dagen her haaldelijk verklaard dat de strijd tus- schen Griekenland en Turkije, met het oop op den toestand in het eerste land, au moest worden beslist. De Grieksche bevolking in Thraeië is zeer geestdriftig en men hoopte dat Engeland de houding van Griekenland zon goedkeuren en steunen. Dit is echter geenszins het geval. Constantinopel is, militair gesproken, niet in Turkscbe handen, het is door Briteche, Fransche en Italiaansche detachementen bezet, onder bevel van den Engelschen generaai Townshend; deze heeft van Senegaleesche en Fran sche troepen bevel gegeven de Tsjat- sjalda-linie te bezetten en zich te ver zetten tegen een eventneelen opmarscli der Grieken. Frankrijk, Italië en Engeland heb ben bovendien aan Athene bericht dat geen enkele aanval op Con stantinopel kan worden gedold. Griekenland heeft daarop een onder worpen nota aan de geallieerde regee» ringen gericht en laten weten dat het niet in 't minst de bedoeling heeft, haar troepen in de onzijdige strook te laten binnenrukken. Het heeft er zich enkel toe bepaald de stellingen van haar 48 DOOR C. DE BLY. Schrijver van „Drie maanden Schooier" Motto„Mensch durf te leven'. Den volgenden morgen, reeds vroeg, was ik wakker... 'k lag geheel aange kleed in den hooiberg. Hoe zouden Us en Ma 't gemaakt hebben, in 't hokske Met een sprongetje was ik op den beganen grond, liep naar de pomp en... was geheel verfrischt. Het leven op de boerderij was al in vollen gang.... De mannen op 't land. 't Was merkwaardig vroeg hooien dit jaar. De vrouwen aan de huis houdelijke bezigheden. Tegen acht uur hadden we 't ontbijt gebruikt en togen we weder op 't pad. Een oogenblik speelden we nog ,in 't plaatske zelf.beleefden niets bijzonders en wandelden tegen den leger te herzien voor het geval de ge allieerden het mochten machtigen tegen de Turksche hoofdstad op te rukken. Italië wenscht voorts een conferentie over den vrede in het Oosten. De daling van de Duitsche marK Zaterdag heeft weer een geweldige daling van de mark plaats gehad. De vraag naar buiteulandsche devie zen aan de Berlijnsche beurs was on gelooflijk groot, ondants het feit dat het Zaterdag was. Het was volstrekt onmogelijk alle koopers tevreden te stellen. Slechts 25 pet. van de ge vraagde Belgische en 30 pet. van de gevraagde Zwilsersche deviezen kon worden geleverd. Er bestond ook veel vraag naar Spaansehe, Italiaansche en Noorsche deviezen. De officieele dol larkoers (een dollar is plm. f 2,50) werd op 505,24 geld en 606,76 brief bepaald, nadat de dollar in den loop van den dag reeds een hoogte van 650 had bereikt. Alle buitenlandsche devie zen hebben vandaag hun hoogterecord ter Berlijnsche beurze overschreden. De koers op Nederland noteerde 23000 a 23500, d.w.z. zooveel mark voor f 100. Het rijkskabinet heeft deze nieuwe financieele ramp reeds besproken. Aan de medewerkers van Berlijnsche bladen hebben bekende financiers verklaard, dat deze gang van zaken niet in de eerste plaats het ge volg is van de politieke en oeconomi sche toestanden, maar veeleer is ver oorzaakt door de speculatiewoede van het publiek en van de industrie. Uit Ierland- Vijftig man, die uit de gevangenis te Dundalk ontsnapt waren, zijn op nieuw gevangen genomen. Een mijn was gelegd door bondgenooten buiten, de ontp'offing geschiedde door den elec- trischen stroom. De gevangenen dron gen door het gat, terwijl hun makkers een hevig vuur onderhielden, om een optreden van nationale troepen of bur gers te verhinderen. Nationale troepen zijn in West- Donegal in een hinderlaag gevallen. Twee hunner werden gedood. De aan voerder van de rebellen had zich als geestelijke verkleed, om hen te mis leiden. Werkloosheid in Duifschiend- Van 1 Juni tot 1 Juli is bet aantal door het rijk ondersteunde werkloozen van 28,700 tot 19,900 gedaald. Het aantal gedeeltelijk ondersteunden daalde van 35,900 op 28,500. Deze cijfers ziju buitengewoon gunstig. Vóór den oorlog zijn zij zelden zoo laag geweest. De lage valuta, die de binnenlandsche productie geweldig doet toenemeu was natuurlijk van invloed op deze ver betering. Bezuiniging. Hoe men by onze naburen doet. Denemarken heeft zijn uitgaven met 39 millioen kronen jaarlijks naar be neden gebracht, zoo lezen we in de „Danish Foreign Office Journal". Ook al dank zij het werk van een middag door naar Varsenaere. Dat was een heel eind... Was 't al zoo warm geweest Verbazend Lange wegen, zonder eenige beschutting van boomen en nergens een schaduw plekje te vinden. Op 'u zijweg een bosch— een laan... een kasteel De bewoners hadden ons reeds zien aankomende balkondeuren open gezet,.. Men knikte ons genadig toe- we mochten wat spelen. Eerst gaven we de Serenade van Tosselli, toen de Madrigale Van Sino- nettidaarna zong ik een van m'n English Songs... „Blowing Bubbles". Een luid applaus van de op het bor des staande dames en heeren Als toegift zongen we driestemmig „Reviens ik rnoi" een luchtig Fransch liedeke. Een heer kwam naar ons toe gaf me vijf francs In 't Engelsch vroeg hij me uiterst vriendelijk „Is U Engelschman f" „Neen Mijnheer, Hollander „Hollanderrr Z'n heele gezicht vertrok „Werkelijk, ik dacht, dat U Engelschman waartaan Uw uit spraak te hooren. „'k Dank II zeer voor 't compliment over m'n Engelsch liedje, maar heusch, "JWink is niet slechU bei middel om vewscko. ten kleederen weder» nieuwe frissche kleuren te geven doek kan. ook uiilekend gebruikt wor den voor gordijnen, draperiën. en dergelijke artikelen. Het maakt a Ilea weder nieuw'. WA5CHT ÊM VERFT TE.GE.L.UKE.R.TUO 15 VER.K.ft'JG»AAR IM 2.4 KLEUREM DE LEVER'S ZEEP MV VlAARDlMCEM Fabrilrsnieri va/7 Sunlight en LUX bezuinigingscommissie, maar dan een officieele, iets dus als de Engelsche Geddes-eommissie. De Deeusche heeft zich in vijf sub-commissies gesplitst, en ieder daarvan nam een staatsdienst onder handen. De resultaten konden er mee door Zoo viel er op Je spoorwegen '22 millioen te besparen, op den postdienst 9 millioen enz. Extra-belooningen aan ambtenaren, betalingen voor overwerk e.d. gingen er eenvoudig af, maar tevens was beter organisatie de boodschap. Het blijft geen plan op papiereen wetsontwerp tot invoering van een en ander is aan de arde. Twee nieuwe subcommissies komen er voor de rest nog bij. Wie zal dan nog met Hamlet's vriend kunnen zeggen„There is something rotten in the State of Den mark" Ziehier tevens iets leerzaams voor onsbehalve de 39 millioen vau de commissie zijn er groote sommen be zuinigd door afschaffing van duurtetoe- slagen. Men volgde de officieele prijzen- statistiek, en kwam daardoor tot een verlaging eerst van 28 en toen van 16 millioen. In Denemarken schijnt de budget statistiek dus niet alleen voor verhoo ging van loonen te worden gebruikt. En schijnt ook geen Art. 40 van het Bezoldigingsbesluit te bestaan, dat de loonen „bevriest». Eigenaardig land 39 -f 28 16 83. (Algem. Hbld.f ik ben Hollander.» „Zoo en hij draaide ons den rug toe Zéér "Fransch" beleefd. „We zullen nog een nummertje geven „Ben je mal, jongen, voor dien on wellevenden vond Ma. 'k Speelde »'t Souvenir van Drdla", keurig door de twee dames begeleid 't Publiek op 't bordes verdween naar binnen Een buisknecht kwam ons „uit de hoogte» zeggen„We konden wel gaan." „Eh bien, „Mijnheer" de bediende— „Geef uw Heer deze vijf francs terug, en zeg hem, dat een Hollander niet gewend is „aalmoezen" van een Belg te accepteeren Op dat kasteel woonde Baron de Saint Cyr 't Gaf een blik op den Belgischen adel 1 Tegen zeven uur kwamen we te Varsenaere Een troepje soldaten speelde op 't Marktplein voetbal. „'t Stadhuis „Doar in 't Esta- minet 1» Dat was een nieuw gezichtspunt 1 Eerst vonden we 't ambt van Burge- Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeliüg vau het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 28 Jali in Nederland uitgesproken 58 faillissementen legen 31 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Jannari let en met 28 Juli 19221347 faillissementen tegenover 1187 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Werktijdverknging Rijkspersoneel. Naat de Res.bode verneemt, zijn er by liet departement van arbeid maat regelen in bewerking oui ook voor bet rijkspersoneel de 48-urige werkweek in te voeren en we! den S'/.-urigeu werkdag, zoodat de vrije Zaterdagmid dag behouden blijft. Deze maatregel, die een znivere bezuinigsmaalregel is, zal onmiddellijk na de lo standkoming van de nieuwe regeering in werking lieden. De zakelijke belasting op het bedrijf. Naar aanleiding van het raadsbesluit van Hengelo, waarbij de zakelijke be lasting op bet bedrijf is ingevoerd, welke door de meeste textielfabrikanten op de arbeiders wordt verhaald, hebben de vier samenwerkende organisaties van textielarbeiders zieb tot den minister vau financiën gewend met de vraag of dit niet door de regeering onmogelijk moest worden gemaakt. In zijn antwoord hierop deelde de minister mee, dat er volgens hem voor de regeering geen aanleidiag bestaat zich te mengen in een kwestie tusschen werkgevers en werknemers, daar het hier betreft de vaststelling van arbeids voorwaarden tusschen beide groepen, waar de regeering buiten staat. Uit het bowovak. (li Daartoe gemachtigd door de bonds vergadering, heeft bet bondsbestuur van den Nederl. R.-K. bond van bouw- patroons voor alle leden in de provincie Noord-Brabant de uitsluiting geprocla meerd. Het reglement voor staking en uitsluiting is voor de geheele provincie voorloopig voor drie maanden van kracht verklaard. De hoofdcommissie van actie heeft bepaald, dat arbeiders, die op 31 Juli ongeoiganiseerd zijn, niet worden uitgesloten. De Nederlandscke tentoonstelling te Zondag j.l. is de 150.000e betalende bezoeker het tourniquet der Neder- landsohe tentoonstelling te Kopenhagen gepasseerd. Op dien dag is de Neder- landsche landbouwweek begonnen. Het Holland8che vee en de Hollandsche paarden zijB in goeden staat aange komen en trekken zeer de aandacht. Waar het geld blijft. De bezuinigingscommissie van de Mij. voor Nijverheid meldt Er was destijds besloten een 3.tal kruisers te bouwen, waarvan een te Amsterdam, de tweede te Feijenoord en de derde te Vlissingen, Oorsprou meester en bierbrouwer gecombineerd.., Hier— vonden we 't Stad» en 't Bierhuis onder één dak... Wat zal daar een Raadsvergadeiing gezellig zijn De burgemeester zou 's avonds nog wel eeus komen. „Ie komt altied anleu- pen 's aovens... ie het toch niks nie te doen Komt meer voor 1 Inmiddels kwamen de soldaten binnen, leuke type's ware|n er onder. Eén kwam naar ons toe... Hij bleek korporaal-kok „Pardon'k hooide oe zoo net om eten vragen— dat kon ge hier nie kriegen zulle... wilde ge wat ratjetoe 'k Heb nog wel 'n klieksken euver, zulle en de luutnant is met de motor naar Brugge..." „Wel, dat is heel vriendelijk van u... Graag— we rammelen vau den honger 1» „Hij" af... om even later met een gamelle (militaire etenspan) terug te keeren. „Smoakelijk, zulle 1" „Dank je maat»-, en we kregen drie vorken van de waardin. Nou, dat die jongens over 't eten klagen... is geen wonder! Wat 'n kelijk zouden voor de ke'els Duitsche waterpijpen worden gebruikt. De pijpen voor den kruiser te Vlissingen werden eerst voorloopig, daarna definitief af gekeurd. Feijenoord had Engelsche besteld. De bouw van den kruiser te Feijenoord werd echter stopgezet en de aanwezige pijpen werden naar Vlissingen verzon den om daar gebruikt te worden. Maar te Amsterdam ging men eenvoudig door met het mouteeren der Duitsche pijpen, die elders ondeugdelijk wareu gebleken. Toen alles bijna klaar was, bleek dat toch Engelsche waterpijpen gebruikt moesten worden eu konden al de reeds ingestelde pijpen eerst weder uitgesloopt worden. Hoeveel heeft dat gekost, Excellentie van Marine Ds. Kersten en het Vrouwenkiesrecht. Over de houding, die door ds. Ker sten, den lot lid der Tweede Kamer gekozen candidaat der Geref. Staats partij, is aangenomen, heeft „De Zeeuw" eenige malen geschreven. Het blad heeft thans vernomen, dat ds. Kersten persoonlijk een met name genoemde kiezeres bij het stemmen geholpen zon hebben. Het blad schrijft dan De quaestie wordt voor ons steeds minder gemakkelijk oplosbaar. Zondag aan Zondag waarschuwt ds. Kersten de vrouwen om niet te gaan stemmenDinsdag gaat, zonder zijn weten, 'l parool tot de vrouwen uit, dat zij vrij ziju. Woensdag wordt bui ten hem om voor zijn verkiezing onder mannen en vrouwen gepropageerd, en helpt ds. K. een vrouw op het stembureau. Wij vernemen zelfs, dat hij, nh openlijk van den kansel den vrouwen te hebben sangeraden niet te gaan stemmen, daarna in de huizen haar beeft aangeraden, aangedrongen zelfs, wèl te gaan stemmen. Indien ook deze mededeeling juist is, verklaren wij gaarne, van een der gelijke inconsequentie nieis te begrij pen.» Golorado-kever. De Inspecteur, Hoofd van den Plan- tenziektenkundigen dienst te Wagenin- gen, vestigt hierbij de aandacht vau alle land- en tuinbouwers er op, dat de aanwezigheid van den Colorado-kever in Frankrijk (departement Gironde) is vastgesteld. De kevers zijn reeds ge vonden over een oppervlakte van 250 vierkante Kilometer. In het Oosten van de Vereenigde Staten van Amerika is de Colorado kever een der meest gevreesde plagen. Jaarlijks moeten de aardappelvelden daar eenige malen met een arsenicum- houdende vloeistof bespoten worden, daar anders de kevers zoowel als hunne larven het gewas totaal zouden ver nietigen. De aanwezigheid van dezen kever in Europa kan dus voor de streken, waar hij gunstige omstandig heden vindt voor zijne vermeerdering, een zeer groot gevaar worden. De kost. Neen „Jan Hollandsche Soldaat" zoo hebben jullie het nooit gehad, in onze slechtste dagen niet Je zoudt nooit meer over 't eten iu ons leger klagen, als je een maandje bij je Belgische confraters in den kost was geweest 1 „Joa" zei de kok even later..., „'t Eten is laugena nie zoo goed meer in 't leger als veur den oorelog—dat kurnt door de oorlogscboai; de gemeen ten hebben oak nog niks nie uutge- keerd gekrege, en ze hebbe de hazen alweer doen opbouwen— d'r is geen geld meer man... we motten'ter moar met doen zulle Dat de goedhartige kok toen waar heid sprak, werd me later eens door een burgemeester beaamd, aan wien ik mij als journalist bekend maakte. We beloonden z'n hartelijkheid met een nummertje muziek. De jongens pakten elkaar beet en... dansten. De grootste pret natuurlyk. Daar kwam de burgemeester— We kregen vergunning om dien avond en den volgenden dag te spelen. [Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1922 | | pagina 1