Dinsdag 25 Jnli 1922 109 jaargang, Woord en daad. FEUILLETON. Hoe de schooier bruigom werd. Het kabinet afgetreden. BUITENLAND. Binnenland. Gemeenteraad van Góes. Stadsnieuws. js°. 87. ABONNEMENT Prijs per kwana»!, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nuunners 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. gobschë Uitgave Naaml. Vennootschap (roesche Conrant courant ADVERTENT1ËN van 1 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt Weemaal berekend, familieberichten 1—10 regel» f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleenwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot IS nnr voormiddag. Hoe koomt, doorluchte Drost, dut elk van Godsdienst roemt, En ourecht en geweld met dezen naam verbloemt, Als waer die saeck in schijn en tougeklauck gelegen Met deze woorden richt Vondel zich in de Roskam tot den Muiderdrost, Pieter Oorneliszn. Hooft, en ze zijn ons den laatsten tijd herhaaldelijk in berinneriag gekomen. Zoo, toen wij lazen van verschillende bijeenkomsten van anti-revolutionnai- reu om Gode te danken voor den uit slag der verkiezingen. Is in dit danken niet een zekere hoogmoed, een zekere eigenwijsheid ge legen Men dankt, o zeker, iu allen ootmoed, voor de overwinning bij de stembus behaald. Maar dankt men niet in de overtuiging dat zijn politieke beginselen de meest juiste zijn, dat verwezenlijking er van het meest zal zjjn iu 't belang van het land en dat God dit door de stembusuitspraak erkent Zou men ook gedankt hebben voor de kastijding wanneer de linkerzijde de overwinning zou hebben behaald En zou men dau zijn beginselen ge wijzigd hebben Of zou men dan ge meend hebben dat de Godheid zich niet met de verkiezingen had bemoeid of van politiek inzicht veranderd ware Het danken der anti-revolutionnairen doet ons denken aan den oorlog. Toen smeekten de Dnitschers om de over winning tot den Alten Deutschen Gott, En ook de Engelschen en de Eranschen zonden gebeden omhoog teneinde de zegen des Heeren over hunne wapenen af tesmeeken. Wij hebben hierin gezien een bespot ting van God, een verlagen van God tol een oorlogsgod. En zoo zien wij in het danken der anti-revolutionairen wnigszins een neerhalen van God tot een verkiezingsgod. De anti-revolutionnairen „roemen van Godsdienst". En nu is het heel gemakkelijk zijn christelijke beginselen ueer te schrijven en uit te spreken, maar daardoor belijdt men ze niet. Het is heel gemakkelijk iu zijn binnenste de overtuiging mee te dragenWij zijn beter dan de anderen, en te schelden op de liberalen. Maar dit is geen christelijke) veroot moediging maar duivelsche verhoovaar- diging. Niet op het woord, maar op de daad komt het aan en alleen daardoor kan men zijn christelijke beginselen belijden. De aiti-revolulionnairen moch ten dit wel eeDS wat meer bedenken Want van zulke daden hebben wij den laitsten tijd niet heel veel gemerkt. Integendeel Zoo werd b.v. tengevolge van een afspraak der rechtsche groepen in de Staten van Noord-Holland, dezer da gen de heer Vliegen uit de Eerste Kamer gewipt, de a. r. heer Douwes werd gekozen en het aantal zetels van rechts klom tot 42. Hebben we hier niet te doen met een daad van „onrecht en geweld" De christ.-historische Nederlander beeft dan ook deze gebeurtenis ten zeerste betreurd, in een artikel, waar uit we in ons vorig nr. een gedeelte 45 door C. DE BL.Y. Schrijver van „Drie maanden Schooier" Motto„Mensch durf te leven". „D* ka'k nie lezen ik bin Vlao ming." Met 't voorbeeld uit Oudenburg voor zioh begon hij te schrijven. 't Was een heel ding voor dien goeierd, de transpiratie liep hem langs de slapen neen dan liever den vloer sobrobben. 'k Had werkelijk meelij met hem, doch kon ik het helpen, dat hij Bur gemeester van Jabbeke was Hij stopte „Wat voor muziek maokt ge hebben overgenomen. Er moet een font schuilen schreef het blad. Naar onze meening ichuilt de fout de addertjes van zelfvoldaanheid en machtswellust, die onder het a. r. gras rondschuifeleu. Hoe dit ook zij, wij twijfelen er niet aan of de christ.-historischen zullen hun coalitiebrceders op hun fouten opmerkzaam maken, gedachtig aan het gezegde dat het „de ware vriend is, die mij mijn feilen toont." Eindelijk is dan het oude kabinet afgetreden en heeft den daad verricht die het logisch gevolg van den uitslag van de verkiezingen kan worden ge noemd. Deze uitslag n.l. beteekende niet dat de meerderheid van het Neder- landsche volk vertrouwen stelde in het zitting hebbend kabinet dit vormde niet den inzet van den verkiezings» strijd, evenmin als de grondwetsher ziening, waar geen mensch belang in stelt maar beteekent hoogstens een vertrouwen in de drie rechtsche partijen. Het aftreden tan het kabinet lag dus voor de hand en het moet ver wondering baren dat er zoo lang mee gewacht is. H. M. de Koningin heeft tot kabi netsformateur aangewezen jhr. Ruys de Beerenbiouck. Begrijpelijk is het natuurlijk dat met het samenstellen van een nieuw kabinet de machtigste - msgr. Nolens - of een ander der meest vooraanstaande mannen van de groolBte der partijen van de rechterzijde, wordt belast. Maar een ongelukkiger keuze dan die van den premier van het heengaande kabinet had de Kroon o.i. moeilijk kunnen doen. Het geheele volk, behalve mnsrHrn de socialisten, zal van het nieu.vc kabinet in de allereerste plaats eischen: bezuiniging. De troonrede van bet vorige jaar ademde den geest van bezuiniging. En wat heeft de oude regeeting het laatste jaar op dit gebied gedaan Zoo goed als niets. Het is in den loop der zittings periode absoluut machteloos gebleken de stijging der begrootingen tegen te te gaan. Het heeft met het geld van de natie gesmeten. Door het belasten van den eersten minister van dit royale Kabinet met de formatie van een nienwe regeering wordt het gevaar geloopen dat op deze reeds van te voren het odium van machteloosheid en van mislukken der bezuinigingsactie gedrukt wordt. Het is natuurlijk aau geeu twijfel onderhevig of de heer Ruys zal slagen in het volbrengen van de hem gegeven opdracht. Maar ot hij een regeering zal kunnen samenstellen, sterk genoeg om de noodzakelijke bezuinigingen te kunneu doorvoeren, dat is iets, wat de tijd zal moeten leereD, HET MORATORIUM. Poincaré heeft aan den Eranschen gedelegeerde in de commissie van her „Viool en luit, Burgemeester." „Zingt ge ook „Jawel, Burgemeester." „En binne dat zedelijke liedekeus, toch geeu sociale „Zeer zeker niet Burgemeester." („'k Hoor Ma, als vrouw van een officier, al de Internationale zingen 1") „Nou ziede, we wilde geune Bolsje- wiekse propaganda!... dus daor mot ik me van verzekere „Zing maor wat." Ik nam m'n luit en zong 't Engel- sche „I am sorry, I made yon cry." Zijn Edel Achtbare luisterde eerst... met een half oor, toen keek ie me met een verbaasd gezicht aan, en zei „Homoar zulle da kunde zingen, da's goed, ze houde hier nie veul van Eransch Usje kreeg een hoestbui, want de stakker was aan dergelijke ontmoetingen nog niet gewend. Wilde wa drinken, juffer „Och als U een beetje water heeft, graag!" en Us maakte achter haar zakdoek verdachte slikbewegingen. stel een memorie gericht, waarin hij er op aandringt dat, wanneer aan Duilsch- land een moratorium wordt toege staan, dit niet langer dan v(jf of zes weken van kracht zal zijn. Een dergelijke korte termijn is na tuurlijk belachelijk, want Duitschland zou er niets aan hebben en er niet door in de gelegenheid worden gesteld finan cieel weer eenigszins op de been te komen. Toch is er reden om zich te verheu gen over Poincaré's brief, want deze hondt in principe in, de goedkeuring van het moratorium. Wanneer straks Poincaré naar Londet-' komt, zullen de Engelsche kooplieden hem wel aan zijn verstand brengen dat de dunr van het moratorium aanzienlijk langer moet zijn dan Poincaré zich voorstelt. Op het memorandum der geallieerde garantie-commissie, waarin bijzonder heden werden medegedeeld over de controleering der Duitsche financiën, aanwijzingen worden gegeven omtrent door de Duitsche regeering te nemen maatregelen om de kapilaalsvlucht tegen te gaan en dat een opsomming bevat over de onderwerpen, waarom trent de commissie geregeld op dt hoogte wil worden gehouden, zoo zal er een dagelijksche publicatie moe ten zijn over het bedrag van de vlot- tendeschuld - heeft Duitschland geant woord, dat de regeering zich wil ver plichten om al deze eischen voor den dnnr vanhet moratorium uit te voereu. Een verstandige toevoegingVoorts wordt er de nadruk op gelegd, dat de Duitsche regeering van de veronder stelling uitgaat, dat de bepalingen i. z. de controle der Duitsche financiën zullen worden uitgevoerd onder eer biediging van de sonvereiniteit van het Rijk. Uif Ierland- De Vrijstaatsche troepen hebben de steunpunten der republikeinen, Water ford en Limerick ger^omen en daarmede de kracht der rebellen, die aftrokken naar het platteland, grootendeels ge broken. De val van Limerick was te danken aan een krachtigeu artillerie- aanval, gevolgd door een bestorming der nationale troepen. De tegenpartij had mijnen gelegd in de straten en huizen, maar de aanval verraste hen en de verbinding van de mijnen kon worden doorgesneden vóór zij ont ploften. Kabinetscrisis in Italië. Het kabinet E'acta is gevallen. Het trad niet voldoende krachtig op tegen de oproerige fascisten, welke partij een goede 600.000 aanhangers telt. Orlando is thans be'ast met de sa menstelling van een nieuwe regeering en zal trachten dit te doen uitsluitend met behulp van de democraten en de volkspartij. Hij zal noch op de rechter zijde, noch op de socialisten een be roep doen. Teeken das fijds. De directie van de Berlijnsehe dier gaarde heeft aangekondigd, dat zij den tuin zal moeten sluiten, tenzij de stad of de Pruisische staat het tekort van 3 miliioen mark voor duurtebijslagen aan het personeel wil dekken. Zijn Edel Achtbare slofte weg kwam spoedig terug met een groot glas melk. „OchU is wel vriendelijk", meende Ma. „U ook een glaoske P" „Toch niet, dank U zeer," doch de Burgemeester ging al. Usje nam gulzig een grooten slok „O jazzes wat een smaak wat is dat Ik gauw geproefd... „Geitenmelk". ,,'t Is best hoor Us... Ma had den schrik beet, toen haar een glas werd overgereikt... „Gij ook tegen mij „Neen dank U zeer Burgemeester.. U is te goed, maar den dames zal 't wel heerlijk smaken na zoo'n toeht. 'k Dacht bij me zelfIk hou dan nog meer van 't bier van je collega. Kent U geitenmelk 't Is heerlijk- voor liefhebbers... zoo heb je ook ama teurs van Limburgsche kaas „Weet ge waor ge venaovend kunt verdienen „Nee Burgemeester." De nieuwe Staten-Generaal. Dinsdag 25 Juli a.s zal de zitting van de Staten-Generaal worden ge opend ter behandeling van de tweede lezing van de grondwetsherziening. Deze zittingsperiode zal officieel tot Zaterdag vóór den tweeden Dinsdag iu September duren. Legislatief wordt deze periode als een zittingsjaar be schouwd, zoodat de eerstvolgende ver kiezing voor de Tweede Kamer, welke om de 4- jaar aftreedt, tenzij er eerder Kamerontbinding zou plaats hebben in 1925 moet geschieden. Den 2den Dinsdag van September de eigenlijke troonrede worden uit gesproken, die van Dinsdag a.s. zal vermoedelijk weinig bijzonders bevatten. Het kabinet treedt af. Dinsdag j.l. beeft de Koningin den tijdeüjken voorzitter van den minister raad ontvangen. Deze heeft Haar medee- ling gedaan van het, dienzelfden dag genomen, besluit van het kabinet tot beschikbaarstelling van de portefeuilles op heden, Zaterdag. Hare Majesteit heeft aan jhr. Ruys de Beerenbrouck een nieuwe opdracht tot kabiuetsformatie verstrekt, Ontevredenheid bij het. spoorweg- Volgens Het Volk heeft de regeering maatregelen getroffen tot een organi satie van automobielenvervoer bij een eventueele staking van spoorwegperso neel. In verschillende districten zou al een soort proefmobilisatie vau alle beschikbare particuliere automobielen, met de daarbij behoorende chauffeurs, hebben plaats gehad. Een en ander staat, aldus het blad, onder militaire leiding. De door de Nederlandsche regeering uit te geven familicpsissen zullen, zegt de Msb., in den vervolge ook geldig zijn voor Duitschland. Een geheel huisgezin, bijv. man, vrouw en kinderen wordt dus toegelaten op een pas. Behalve de besparing van paskosten heeft men ook een groot voordeel aan visumkosten daar slechts één visum noodig is. Door het Oostenrijksch consulaat worden die fami liepassen eveneens ge viseerd, met dien verstande, dat men voor elk lid van het gezin het visum ten bedrage van f3.75 verschuldigd is. (Slot.) Uitvoering Na heropening der openbare ver gadering, om half 5 uur, was aan de orde het voorstel tot vaststelling der ver ordening op den keuringsdienst voor vee en vleesch en de instructies van het personeel, met de keuring belast. De voorzitter deelt mede dat B, en W. voorloopig de bepalingen omtrent de aanstelling van den directeur en van den hulpkeurmeester en hun sala rissen willen beschouwen als te gelden voor één jaar, aangezien omtrent de uitgebreidheid der werkzaamheden nog weinig is te zeggen. Het voorstel werd hierna z. h. s. aangenomen, evenals dat om aan H. M. de Koningin ontheffing te verzoe ken van de keuringen van varkens, schapen en geiten bij huisslachtingen. Benoeming Directeur-veearts. Tot Directeur-veearts van den op te richten keuringsdienst voor vee en vleesch werd hierna met algemeene stemmen benoemd voor den tijd van één jaar, de heer C. van Baak, prac- tiseerend veearts, alhier. Salarisregeling Directeur Gasbedrijf B, en W. stellen voor het salaris te bepalen op f 4000 f 44U0 benevens vrij gas en cokes plus een max. ver goeding van f 700 voor huishuur. De financieele commissie stelt voor een salaris van f 4600f 5000 zonder vergoedingen of bijslagen. De heer Duvekot zeide namens de fin. commissie dat deze weinig voor bij- of toeslagen voelt, maar het salaris wil brengen op het peil waarop het behoort. De heer Stieger zegt dat met de voorstellen van de gascommissie, waar aan die van B. en W. gelijk zijn, deze zich geheel (stelt op de lijn die ook in andere gemeenten ten opzichte van den directeur der gasfabriek wordt gevolgd. Ook zou het aanvangssalaris dat de fin. commissie voorstelt feitelijk f 5000 moeten zijn, f 300 voor gas en cokes en f700 voor woninghuur. Men zou het gevaar hebben dat, als het voorstel wordt aangenomen van defm. commissie verschillende candidaten die hebben gesolliciteerd zich zouden terug trekken. De heer de Die bepleit een salaris van f5000f5400. De heer Constandse verdedigt het voorstel der fin. commissie, deze meent niet verder te kunnen gaan. De heer De Die noemt de salarissen van het personeel van den keurings dienst van Waren als argumentatie voor zijn voorstel. De voorzitter meent dat dit toch wel wat anders is. Het voorstel van B. en W. in stem ming gebracht, wordt hierna met 8-2 stemmen aangenomen. (Tegen de heeren Duvekot en Constandse.) Benoeming directeur Gasfabriek. Tot directeur van het gasbedrijf werd benoemd de heer K. K. Brink, direc teur der gasfabriek te Kerkerade, no. I der voordracht met 9 stemmen, tegen 1 op de heer J. S. Theunissen, direc teur te Rijssen. Bij de rondvraag vroeg de heer Dmekot of er aan het station wel een houten rijwielbergplaats mag worden gebouwd. Het is toch binnen de be bouwde kom een houten gebouw plaatsen. De heer v. d. Bout zegt, dat het buiten de bebouwde kom is. Hierna werd de vergadering gesloten. „Wel zulle, d'r is unne veertig jaorige bruloft... bie mienen aeeve. Gaode ge doar henen, misschien da de ge doar speulen kan." De dames dankten voor den welda- digen dronk... en we sprongen als hazen over de plassen. „Jao ziede, 't vrouwvolk is naor de bruloft, ik goa strakkies, maor 'k wilde eerst de boel nog wat kuischen 1" Was me dat een model echtgenoot f Zendt z'n vrouw uit naar een pretje en maakt van die gelegenheid gebruik om groote schoonmaak te houden. „Nou Burgemeester, tot vanavond dan..." De plaats van neef „sjefke" was spoedig gevonden. Door een eerepoort met 't bekende „Wellekom" kwamen we op 't erf. „Is de baas even te spreken „Hier is ie al... kom de gnilie hier speulen man „Als U het goed vindt f Maar mag ik U eerst geluk wenscheu met Uw I feest." Keuringsdienst van Waren. Aan het verslag van den Keurings dienst van Waren voor het keurings- gebied Goes over het 2e kwartaal 1922 onUeenen we het volgende In den loop van het tijdvak 1 April tot 1 Juli werd het personeel aange vuld met een scheikundige, een analyste 2de klasse, een keurmeester 2e klasse, een jongen, belast met 't onderhoud „O ja bedankt, merci." „Uw neef de Burgemeester heeft ons gezonden." „Wel da's braof van'm, kom d'r in.c We kwamen in een groote kamer, waar aan het lage plafond papieren slingers en rozen van feestvreugde getuigden. „De gasten net eves aehter Da's mien vrouween kras wief niet l Jao, we binnen veertig jaoren getrouwd, en achttien kinderen gehad, maar ze ziet er nog jonk nut. Ei 't boertje maakte eenige komi sche grimassen. „Zoo, zoo, mogen we U ook wel geluk wenschen Madame De jubelaresse was niet zoo spontaan ingenomen met onze komst. Ze keek de dames wat wantrouwig aan „Vreemd vrouwvolk" kon je zoo op haar gezicht lezen. [Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1922 | | pagina 1