N\ 85, Donderdag 20 Juli 1922 109 jaargang BUITENLAND. FEUILLETON. Hoe de schooier bruigom werd, c. DE BL.Y. Binnenland. LIFEBUOY, School en Kerk. Stadsnieuws. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2,— Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naawl. Vennootschap Goesche Courant (mum ADVERTENTIEN van 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 1lü regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleenwens Ross' Drehkers-en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. De Haajsche Conferentie De heer Litwinof, hit hoofd der Russische delegatie «p de Haagsche conferentie, heelt aan den president der uiet-Kussieche commissie, inr. Patijn, ren brief geschreven, waarin hij n<e(S ntenws verielt, maar waaruit Inch blijkt, dat Litwinof het ou prijs sou stellen, dat de Haagsche confe rentie voortduurt. Hij heeft n 1. voor gesteld een bijeenkomst te beleggen van de presidenten van de drie niet- Russische sub-commissies met de leden van de Russische commissie om nog eens te trachten den conferentie-wagen weer op gang te brengen. Een zinnetje uit den brief van Litwinof is typeerend voor het stand punt der Russen. Hij schrijft„Hoe wel zij de verplichte teruggave in den vorm van concessies of in erfpacht van bezittingen van vroegere buitenland- sche eigenaren afwijst, heeft de Russi sche delegatie herhaaldelijk verklaard, dat de Russische regeering geenszins weigert concrete vormen van schade loosstelling te overwegen, die aan de vroegere buileulanrische eigenaren, welke te lijden hebben gehad van door de Russische regeering genomen maat regelen, zouden kunnen worden toe gekend zij heeft alleen voorgesteld dat de behandeling van deze vormen van schadeloosstelling uitgesteld zou worden totdat de kwestie van de financieele hulp aan Rusland geregeld zou zijn, en de niel-Russische commissie inlich tingen zou verschaft hebben omtrent het bedrag van de vorderingen. Ziedaar de zaak, waar de geheele couferentie om draait, in a nut-shell. Mr. Patijn heeft geantwoord, dat ofachoon de algemeene indrnk is dat, ofschoon Litwinof's brief geen enkele verklaring bevat, welke door de niet Russische commissie wenschelijk zonde worden geacht te vernemen, toch de eeiste subcommissie bereid was, ten einde alle misverstand te vermijden een bijeenkomst te houden met de Russen. Het voorstel der Russen werd afge slagen omdat de voorzitters der drie subcommissies geen orgaan vormen van de uiet-Rnssische commissie. Dinsdag zou men weer samenkomen. De Russen hebben echter geweigerd te vergaderen met de subcommissie voor den particulieren eigendom en wenschen te komen in een voltallige vergadering der niet-Rnssische com missie. Deze zal over dit verzoek be raadslagen. IERLAND. Ds Valera's verblijfplaats is ten slotte ontdekt.. Meer dan veertien dagen heb ben alleen eenige rebellen geweten, waar hij zich ophield. Maar nu maakt de publiciteits-afdeeling van de rebellen bekend, dat de Valera in hun alge- tneene hoofdkwartier te velde is en dienst doet bij den staf van den leider dei operaties. In het Zuiden houden de rebellen een linie bezet, die zich over Water ford, Clonmel en Limerick tot in Kerry 4.3 DOOR Schrijver van ,/Drie maanden Schooier" Motto„Mensch durf te leven". „Allewel, alweer terug 1 Wat ver diend zulle kwam 't vriendelijke oudje. „Geen klagen hoor, eet ge mee f" „Nou, 'k loa me nie nooien." 'k Keek onder 't eten eens even naar Ma, die in 't hotel in den Bosch zulk een „operatie" keurig netjes met behulp van vruchtenmesje en vingerkom placht te verrichten 1 Nu ongegeneerd uit een tambourijn. Hoe kan men in een paar dagen toch leeren zich aan te passen aan de omstandigheden,.., mensch te worden..,, „te durven leven". „Wat hebt ge daar fraai koperwerk staan Moeder." „Jao, da's schoon, da hebben ze nie gevonde ha'k alles achter 't erf uitsire'-t een afs'and van ougev er 130 K.M In de stad Coik hebben de opslan delingen inkomstenbelasting geheven, onder bedreiging van de Lurgerii met, revolvers. Het geld wordt gebruikt om een klein gedeelte van de opvorderingen door de rebellen te betalen. Kik oogenbltk verwacht men een be- slissenden slag om en hij Limerick. De mijnvierkersstaking in de Ver. Staten De stakende mijnwerkers hebbeu een deel van de mijnen van Richland in brand gestoken. De sheriff en verschil lende van zijn medewerkers zijn gedood in een gevecht met de mijnwerkers. De staatspolitie is op weg daarheen om een onderzoek in te stellen. Relletjes in Italië. Te Cremona hebben de fascisten, de eenigszins heetgebakerde nationalisten, na de stad te hebben bezet, de beurs, de socialistische drukkerij en het huis van den katholieken leider Miglioni platgebrand. Voorts hebben zij den revolutionairen afgevaardigde Muigino ter dood veroordeeld. De socialistische gemeenteraad heeft 200 ballingen moeten herbergen. In de Italiaansche Kamer heeft Miglioni met tranen in de ocgen gezegd dat hij thans geheel geruïneerd was. Het verbrande huis werd reeds door zijn voorouders bewoond. Hij hoopte dat zijn kiezers de fascisten niet op dezelfde wijze zouden behan delen. De politieke toestand in Duifschland. De onafhankelijke socialisten hebben besloten vóór het wetsontwerp ter be scherming van de republiek te stemmen. Aanneming hiervan is dus verzekerd waardoor een kabinetscrisis is voor komen. De onafhankelijken zullen met de meerderheidssocialisten samenwerken Over de burgerlijke samenwerking, de toetreding der Duitsche volkspartij tot de regeering, wordt eigenlijk niet meer gesproken. De Het overzicht van de Rijksmiddelen toont aan dat, ondanks een stijging van fl.2 millioen bij de successie rechten, de totale ontvangsten uit de gewone middelen in Juni ruim 4 mil lioen gulden bij verleden jaar zijn ten achter gebleven. Uit de suikerindustrie. De coöperatieve beetwortelsniker- fabrieken Zeeland te Bergen op Zoom, en Dinteloord, te Dinteloord, hebben in sameDwerkiog met den R.K. Land arbeiders- en den Fabrieksarbeiders- hond tot den minister van arbeid het verzoek gericht de invoering van een werktijdregeling toe te staan, zooals is neergelegd in het collectief contract, dat door deze partijen is afgesloten. Volgens dit contract zal in afwijking van de Arbeidswet, met uitzondering van de toegestane 13 Christelijke feestdagen begraove zulle en tueschen de pla fonds en vloer ha'k verstopt, jao, 'k hadde nog veul meer ehad, maor d'r binne allied verraiers „Onder de Dnitschers „Wel neenik,bie 't eigen volk, de buren jaloersch da'k mien goed spul houwen zoude 1" „Zeg Moeke, we wilden hier vannacht graag logeeren, kan dat?" „Wa zegt ge,... hier sloape waor man „Ja, dat wist ik natuurlijk nog veel minder. We kunnen ons best behelpen hoor." De vrouw af't duurde wel een kwartier voor ze terug kwam „Is dat oe man (op mjj wijzend... tegen Ma). LJsje reuzenpret 1 1 „Nu zoo oud zag 'k er toch nog niet uitof't kon als compliment voor Mama gelden, die er ondanks de „levensstormen" nog niet „verwaaid" uitziet. Doch badinage a part, ze is een eenige schoonmama, andere was ze niet met ons op tournee gegaan. „Nee Madam", antwoordde (Js, „hij wordt de mijne 1 „O,dan zal 't nie gaon zulle 'k heb maor twee bedde, een op zolder, 't andere op 'n kaomerke." U zult Let overvloedige zachte schuim, aangenaam vinden,maan U zult UFE&UOY zeep nog meer waardeeren,wanneer U weethoe het reinigt. de gezondheidszeepwint dagelijks meer in populariteit. DE LEVER'S ZEEP W.VLAAR.DirtGEtl FaJ>i-jkanlen vati 5unIiqM,LuK enTwink eu vacantiedagen de totale arbeidsduur per arbeider ten hoogste 2500 uren per jaar bedragen eu wei gedurende 14 weken niet langer dan 55 uren per week en de overige 33 weken niet langer dan 48 uren per week. Verder wordt den minister machtiging verzocht tijdens de campsgne in drie- ploegenstelsel, zoowel des nachts als op Zondag te mogen arbeiden eu wel met een arbeidsduur van maximaal 168 uren per arbeider en per drie weken, zonder eenige bijzondere ver- hoogiügen van het uurloon voor nacht en Zondagsa.beid. Eerste Kamer. In de zitting van de Provinciale Staten van Groningen van Dinsdag is mr. 11. J. Schönfeld, burgemeester van Winschoten (v.d.), tot 'id van de Eerste Kamer gekozen met 22 stemmen, tegeD 18 stemmen op mr. C. C. Geertsema, oud-lid van de Eerste Kamer. In de middagzittiog van de Provin ciale Staten van Noord-Holland heeft de verkiezing plaats gehad van een lid van de Eerste Kamer (vac. Vliegen, die zijn verkiezing tot lid der Tweede Kamer heeft aangenomen) Bij de eerste stemming werden uit gebracht 69 stemmen, waarvan 31 op den heer J. Douwes Jr. (a.r.), 27 op den heer H. v. Kol (S.D.A.P.), 7 op den heer Wester mm (Vrijheidsbond), 2 op den heer van Houten en 1 blanco. Bij tweede stemming verkreeg de heer Douwes -30 stemmen, de heer Wester man 7, de heer van Kol 27, ds heer Breebaart 1 en 4 stemmen blanco. Bij de derde stemming werden 6 stemmen blanco uitgebracht, 31 op den heer Douwes en 31 op den heer van Kol. Hierna besliste het lot dat gekozen was de heer Douwes. In een courant, die wordt gelezen, komen ook be scheiden advertentiën tot haar recht. - „Wel dat is prachtig, dan ga ik wel op 't zolder hoor, Moeke." 'k Was veel te blij geborgen te zijn. Tegen negen uur kwamen de men- schen in groepjes wie was de eerste Monsieur de gendarme „'k kom ook es efftkes luisteren zulle Och, och, wat was dat 'n gezellige avond geen avondtoiletten geen geverfde modepoppen niets van dat alzelfs een meisje van een jaarjpf twaalf, „da zooveul vai muziek hield, ziede zulle" en dat al in bed lag, mocht in haar nachtponnetje komen luisteren Of we met de kermis terug kwamen 's Morgens werd ik op den snik- heeten zolder met een dolle hoofdpijn wakker en flink „bemuggesteekt". Doch toen 'k me op 't plaatsje ach ter aan de pomp heerlijk had gewas- schen was 'k weer „fit", Even later 'u hoogst origineel ge zicht Ma en Us onder de pomp toen moest ik weg. Ik mocht vast voor 't ontbijt gaan zorgen bij moeder de vrouw in de keuken, 't Fornuis was al aD, 't water kookte 'k was „thuis". Om tien uur verlieten we Oudenburg, B. H. B. S. te Bergen op Zoom. Bevorderd van de 4e naar de 5e klasse o.a.: A. Mol en G. Krijger van Rilland—Hath, van de 2e naar de 3e klasse: A. Dolmans, J, de Goffau eu A. Griep van Rilland-Bat h W. v. Gorsel valt Krnbbeudijke en L. Ribbens van Hansweerd, van de le naar de 2e klasse L. v. Doorn te Krabbandijke. Toegelaten tot de le klasse: o.a. .1. de Goffau, P. Mol en W. Griep van Ri'.land-Bath. Geslaagd. Voor het examen hoofd acte slaagden dhr. J. J. Maat te Baarland, mej, M. M. Boone, te Alpheu a/d Rijn en G. de Koning te Beile.", beiden vroeger te Kruiningen. Dhr. Ant. van Haru te Krabbendijke slaagde te 's Gravenhage voor het praktijk-diploma boekhouden van de ver. van leeraren in de Handelsweten schappen. Geref. Kerk. Door den kerkeraad te Kamperland zijn 2 woningen met tuingrond aange kocht. voor uitbreiding van de kerk. Benoemd. Tot ouderwijzer aan een Chr. school te Hillegersberg is benoemd dhr. Joh. Slabbekoorn, thans le Heinkenszand Stukken voor den Gemeenteraad. Ingekomen stukken. a. Verschillende goedkeuringen van raadsbesluiten door Ged. Staten. b. Overzicht der exploitatie-reke ning 1921 van de R. K. Ziekenverple ging „St. Joanna". Het totaal bedraagt f 3484,87£, het tiadee'iig saldo f 110,27J. c. Proces verbaal van opneming der 't eerste dorp van de wandeling door ië 't Zonnetje werkte mee tot de al gemeene vroolijkheid 't blakerde of liever roosterde ois heerlijk. Och, och, wat zagen de dames er uit, haar huid was niet bestand tegen die verzengende stralen, doch 't ver hoogde hun bekoorlijkheid. Op mij hadden vrouw Luna's pijlen niet de minste vat, door cu'd verblijf in de tropen ik behield m'n gedis tingeerd artistiek, Italiaansch teint 1 De eerste halte maakten we te Ettel- ghem, waar we den Burgemeester in zijn woning bezochten 't Dienstmeisje keek wel wat vreemd, 'k kon 't lieve kind geen ongelijk geven, maarwe mochten binnen komen. „Hé wat een vreemde pooten onder die stoelen", merkte Ma op. 't Waren blokken ruwe boomstam men, die onder de werkelijk keurige zittingen bevestigd zaten... eveneens onder de tafel en de canapé. De burgemeester kwam binnen, 'k legde hem een en ander uit. „Best hoor... Ja (op 't vreemde ameublement wijzend) dat is nog een overblijfsel van de Dutsers, ze hebben de pooten er maar onder uit gezaagd, boeken en kas van d»n g-m >ente- ontvanger. Een en ander is in orde bevonden. d. Schrijven van dltr. J. C. Krijger betreffende uil 'reining van den auto- dieust GoesWoiphaartsduksche veer na l Gciober. e. Motie van de afdeeling Goes van den Ned. Bond van Belastingbe talers benevens een resumé van de be sprekingen op de gehouden verga dering. f. Bericht van dhra. Brombacher en Pntoze dat zij hun benoemiDg tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim aannemen. g. Schrijven vandeN.V, G.R.A.M. dat haar met ingang van 1 Oct. a.s. het vervoer der post GoesWolpbaarts- dijksehe veer is opgedragen. h. Adres van den voorzitter en secre taris van den Chr. Besturenbond hou dende verzoek dat de aanslag van den H. O. in meerdere termijnen zal kun nen worden betaald. i. Adres van den Chr, Besturen bond aan den Raad om voor alsnog niet mede te werken tot opheffing der huureammissies. Geldleening. B. en W. stellen een wijziging voor van het Raadsbesluit d.d. 4 Mei 1922 uo. 8 tot het aangaan eener geld leening ad f96000. De f 40.000 voor verbetering van het Schuttershof zal hierdoor als volgt worden afgelost: jn de jareu 1923tol 1951 jaarlijks f 800, in 1952 f 900, in de jaren 19531959 jaarlijks f 2000 en in 1960 f1900. De in bovengenoemd besluit bedoelde geldleening ad f20.100 ten behoeve van het Grondbedrijf komt B. en W. bij nadere overweging niet noodzakelijk voor, daar thans wordt beschikt ever het batig saldo op den buitengewonen dienst van dat bedrijf over 1920, groot f27.286. B. en W. achten het geen bezwaar hierover ten behoeve van het dienstjaar 1921 te beschikken. Het aangaan dezer geldleening wordt hierdoor een jaar verschoven, in welken tijd misschien op gunstiger voorwaarden kan worden geleend, terwijl bij ruimen verkoop van bouwterrein de leening misschien geheel achterwege kan blijven. Voor buitengewone werken wordt dan het te leenen bedrag f35,900, af te lossen als vo'gt in de jaren 19231951 jaarlijks f 1200 en in het jaar 1952 f 1100. De geldleening in totaal wordt hierdoor teruggebracht tot f 75900, waarvan wordt afgelost in de jaren 19231959, jaarlijks f 2000, in het jaar I960 f 1900. Demping sloot. De besturen van de Ver. voor Cbr. U. L. O. en van de Ver. tot Bevor dering van Christelijk Schoolonderwijs verzoeken om te mogen dempen en rioleeren het gedeelte sloot aan den Westwal, dienende tot afscheiding van het door beide vereenigingen voor schoolhouw bestemde terrein. Het is de bedoeiing om na demping op de plaats van de sloot een eenvoudig doch behoorlijk hekwerk te plaatsen. voor brandhout.Niet onaardig. Deze burgemeester bleek in z'n vrije tijd, als hij zich niet aan de belangen van 't gehucht wijdde, 't beroep van „bierbrouwer" uit te oefenen. Die man begreep, dat „globetrotters" zooals wij, dorst hadden gekregen vau de hitte. „Lust ge 'n pintje donker zulle?" Nu daar hadden we niets op tegen. „Kom dan maar mee." „Madame in de keuken, met twee dienstboden, en een paar zoons, keken ons stom van verbazing aan... „Hoe kwamen die lui nu in Ettelghem De burgemeester, nu brouwer, schonk in. „Dat is buitengewoon lekker." „Ja, da geleuf ik... 't is alleenig hier in de plaats te krggen... „Dat" bier krijgt ge nie, in geheel België." Intnsschen vulde hij de leege glazen weer, natuurlijk eveneens het zijne. „Nou moste veur ons een stukske speule", meende de burgemee3teresse. Waarom niet Hé, wonderlijk voelde ik me in eens!... Zeker lichtelijk aangeschoten. „Parblen" dacht ik, da's kras, 'k hoop maar dat 't gauw over gaat. Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1922 | | pagina 1