Smetfa v. d. Ver. „Coöperatieve Beetwortelsuikerfabriek op Vrijdag 21 Juli a.s. Stadsnieuws. Binnenland. Provincie-Nieuws. Gemengd Nieuws. Watergetijen voor Wemeldinge. Afloop van Aanbeste dingen, Verkoopingen en Verpachtingen. ADVERTENTIEN. PUROL TE ROOSENDAAL (N-B.) langstellenden, latea-we vuerde~e*po-- santen hopen aanstaande koopers, vorm den al groepjes om sommige paarden. Nu reeds kan gezegd worden dat van de vele Zeeuwsche paarden Beveland is goed vertegenwoordigd er heel wat met flinke prjjzen zullen gaan strijken. Vanmiddag maakten de ruim drie honderd paarden, die ingeschreven zijn, een feestelijken omgang langs de tribunes Juist toen er een aanvang gemaakt werd met het voorbrengen van de paarden in den ring en de Zeeuwsche hengsten daar reeds waren kwam fl. M. de Koningin Moeder, terwijl het orkest het Wilhelmus aanhief het terrein op gereden. Nadat H. M. in de Konink lijke Loge had plaats genomen lieten de Zeeuwen hun dieren bewonderen zoowel in stap als draf. Behalve de paarden hadden, ik mag het wel vertellen niet waar, ook eenige Zuid- Bevelandsche boerinnen om hun schil derachtige kleeding de belangstelling. Het spijt me voor de Zeeuwen maar volledigheidshalve mag het niet onver meld blijven; hun optocht deed onder voor die van de Limburgers. Noord-Limburgsche vrouwen en man nen in hun gewestelijke kleeding en Zuid-Limburgers eveneens reden in een paar oogstwagens in den optocht mee en de Zuid-Limburgsche vrouwen boden H.M. de Koningin Moeder met een aardig toespraakje een bouquët aan. Volgend jaar kleeden de Zeeuwen den optocht zoo ook wat aardig aan, niet waar Ook tijdens het rondleiden dec Zeeuwsche merrie's ontbrak het niet aan belangstelling voor het kloeke, wel gevormde Zeeuwsche paard. Vooral het draven op rijen van acht was een grootsch gezicht. Na deze demonstraties verdeelden de toeschouwers zich over de stallen om daar de dieren van dichtbij te gaan bewonderen. Dat de tentoonstelling voor de Zeeuwen een succes is, is nu al zeker. De bekroningen. De volgende paarden werden o.a. bekroond Categorie I, hengsten van 5 jaar en ouder, 20 inschrijvingen. Ie pr. „Bren- nis de Velsique", eigenaar Mij. Wil- helminapolder te Wilhelminadorp. Eervolle vermelding Dragon", eigenaar dezelfde. Categorie IX, Merriën van 4 jaar, hoogte 1.61 M. en meer, 8e pr. „Suze", eigenaar de Wilhelminapolder. Categorie XI. Merriën van 3 jaar, hoogte 1.59 M. en meer. Eervolle ver melding „Gora", eigenaar F. Dekker te Bornele. Categorie Merries van 2 jaar, 4e prija Reina van Kruiningen eig. A. v. Hootegem te Kruiningen. Een eervolle vermelding verwierf Rita van Kruinin gen, eig. dezelfde. Categorie loten van 4 merriën op naam staande van één eigenaar, eervolle vermelding 1 lot Mij. Wilhelminapolder. Land- en tuinbouwongevallenwet 1922 Nader wordt gemeld dat de inwer kingtreding van de Land- en Tuin- bouwongevallenwet 1922 mee uitzon dering van artikel 2 dier wet tegen 1 October a.s, tegemoet kan worden gezien en de wet in haar vollen om vang vermoedelijk op of omstreeks Januari 1923 in werking zal treden. Het blijkt voorts in de bedoeling te liggen als voorwaarde voor de erken ning als bedrijfsvereeniging o. m. te stellen, dat tenminste 1000 werkgevers als lid moeten zijn ingeschreven en dat tenminste een bedrag van 10 millioen gulden per jaar door de aangesloten werkgevers moet worden verloond. Voor vereeniging van werkgevers in de land en tuinbouwbedrijven, welke reeds op 3 Augustus 1921 land- en tuinbouw- arbeiders tegen ongevallen hadden ver zekerd, zouden echter vorenbedoelde eischen van erkenning worden verzacht tot 750 werkgevers en een loonbedrag van f 7.500,000. Tentoonstelling Ned. Trekpaard. Tien paarden zullen de Nederiand- sche kleuren hoog houden m de spe ciale landbouwweek van de tentoon stelling te Kopenhage, daarbij is Rene van de Reine, Wilhelminapolder. ZONDAÖSLUITINS APOTHEKEN. Zondag a.s. en de daarop volgende week, ook 's avonds na 8 uur, zal de apotheek van dhr. La Porte voor bet publiek zijn geopend. Geaanbeues. Aan de heeren J. A. van Heel alhier, P. Lindenbergh te Wemeldinge en B. Remijn te 's Heer Arendskerke is met ingang van 15 Juli a.s. op hun daartoe gedaan verzoek eervol ontslag verleend als lid der commissie van de graan— beur» alhier. ""-TJm de StaatSDöürant. Met de Staats-courant van 11 Juli zijn verzonden de afdrukken van de statuten-wijziging betreffende de Maria- stichting, alhier gevestigd. Circus Baarum. Klein maar fijn, zou men van dit circus kunnen zeggen. Want al is het aantal medewerkers niet zoo groot als het vrij uitgebreide programma zou doen gelooven, de talenten der dames en heeren zijn zoo veelzijdig ontwikkeld, dat het werkelijk den indruk geeft als of we telkens weer andere artisten zien. De paardendressuur, hoofdzaak ii een circus, is af. De beide directeuren gaven hiervan vele keurige staaltje». De paarden wisten nauwkeurig wat Van hen verlangd werd en nog zelden zagen wij de bewegingen zoo zelfstandig door de dieren zelf uitgevoerd. De paarden en niet de leider traden hier op den voorgrond en ook in dit opzicht toonde der Meister sich in der Beschrankung, Om het zoover te krijgen heeft men een diepgaande kennis van het paard en een groote dosis geduld en wilskracht noodig. De fraaie dieren zagen ei alle glanzend en gezond uit. In 't bijzonder dient genoemd te wor den het nr. waarbij 8 paarden tegeljjk in de manege verschenen. Dat de kunst van rijden in de perfectie wordt verstaan, werd ons door verschillende dames getoond. De plastische poses te paard, door een dame en heer, gaven tevens 'oewijzen van durf, kracht en elegantie. Ook de jockey van Ipsom is een heel goed nr.; aardig is het bloemenmeisje, dat op het paard verschillende verrichtingen in den landbouw nabootst en tenslotte bouquetjes bloemen aan de dames toewerpt. Een vriendelijke attentie Aan de trapéze werd bijzonder sier lijk en gemakkelijk gewerkt door de gezusters Baarum. Spelenderwijs worden de moeilijkste toeren volbracht en het publiek zat met ingehouden adem Boms te kijken. Een verrassing was het optreden van de jeugdige Minna Weitzman, die met groote gratie en zekerheid hoog in het circus aan de tra; èze ware kunststukjes verrichtte en later blijk gaf een schit terend paardrijdster te zullen werden. Nu reeds is ze de lievelinge van het publiek. Twee hoofdnummers zijn de ijzer- koning Hans Siegfried, die zich door een anto laat overrijden en daarna kalm wegwandelt alsof er niets gebeurd i». We wisten niet wat we meer bewonderen moesten, de stalen spieren van den reus Siegfried of de chauffeer- kunst van den heer v. Strien. Ten slotte reed de heer Alison tegen een loodrechten ronden lattenwand, die in het circus gebouwd wordt. Dit moet men zelf zien om bet te kunnen gelooven. Het is verbazingwekkend. Zoowel met een fiets, als met een motor wordt gereden. Eenmaal gleed de fietser uit, maar het was niets, hij zat 't volgend oogenblik alweer op den motor. De groote en de kleine clown zijn heel aardig en de groote is een sprin ger, zooals men zelden ziet. Hij maakte de salto-mortale over zes menschen- ruggen heen. Het kleine clowntje gaf grappige raadsels op en gaf blijk een vroegtijdige menschenkennis te bezitten. De kleine oircurkapel streek en blies er lustig en vlot op los. Het was een gezellige drukte in het circus en het publiek genoot en toonde zich zeer voldaan. Wij raden onzen lezers en lezeressen met klem aan een bezoek aan circus Baarum te brengen. Kinderuitvoering Toonkunst. i Gaarne wekken wij onze lezers op j tot het bijwonen van de openbare les i van de zangschool van Toonkunst, j Vrijdagavond in 't Schuttershof, welke j in ons vorig nr. per advertentie .is aangekondigd. Er wordt op deze les steeds alleraardigst gezongen. Men deelt ons nog mede dat opge voerd zal worden „De Schoone Slaap ster" van Richard Hol. Geslaagd. Te Dordrecht slaagde heden voor de 2e klasse Hoogere Handelsschool de heer M. Sandijck. Politie. In de examen-commissie voor het vanwege den Ned. R.K. Politiebond St. Michaël te houden politie-examen, dat te '8 Hertogen bosch zal worden gehouden, heeft o.m. zitting de heer C. Wierts van Coehoorn, commis saris van politie alhier. Te water. Donderdag viel het zoontje van dhr. Govers aan het z.g, Stoofweidje in de haven. De moeder hoorde het hulp geschreeuw en kwam aansnellen. Toen ze bemerkte dat haar eigen zoontje in het water lag sprong zij het kind na. Talijjke rappe banden wisten het tweetal spoedig op het droge te krijgen. De staking in het sleepvaartbedrijf naar den Rijn en België. De slaking, die thans vrijwel alge meen is, omvat 280 sleepbooten, lig gende te Rotterdam, Dordrecht en Nij megen en in Duitscblaud. Te Rotter dam liggen 71 booten stil. van den toestand op het Loo. De Koningin heeft voor Vrijdag en Zaterdag ter conferentie op het Loo uitgenoodigd de heeren mr. J. Schok king, dr. W. Nolens, H. Colijn, mr. P. J. Troelstra, mr. H. C. Dresseihuys en mr. H. P. Marchant, voorzitters van de verschillende Tweede-Kamer fracties. Heengaande ministers In een aan den maaltijd van het comité voor het Stamboek van het Nederland8che Trekpaard gehouden tafelrede heeft de minister van land bouw, nijverheid en handel, de heer van IJsselstein, gezegd, dat het moge lijk, en niet geheel onwaarschijnlijk was, dat het de laatste dag was, dat hij tot de aanwezigen het woord kon voeren in deze kwaliteit. De „Tel." noemt onder voorbehoud als zijn opvolger dr. H. J. Lovink, directeur-generaal van den landbouw. Naar het Vad. verneemt zal Minister van Dijk in geen geval bereid gevonden worden ook langer de leiding van het Marinedepartement op zich te nemen en dus kan de benoeming van een Minister van Marine tegemoet worden gezien. 37 pCt. en 40 zetels. De Tel. ontving een schrijven blij kens hetwelk de partijen der linkerzijde bij de verkiezingen 37.5 pCt. der stemmen hebben behaald. Zij kregen geen 37 doch 40 zetels. i\l8se. Woensdag vergaderde de raad dezer gemeente. Alle leden waren pre sent. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1921 werd goedge keurd. De ontvangsten bedroegen f 7136,14'/, en de uitgaven f 3214,1 IJ, derhalve een goed slot van f 3922,03. Een af- en overschrijving der gemeente- begrooting over 1922 werd goedgekeurd tot een bedrag van f 181,50. Een reclame over schoolgeld werd afgewezen. Aan het hoofd der school, den heer P. Meijer», werd op de meest eervolle wijze ontslag verleend met dankbetui ging voor de langdurige diensten aan de gemeente bewezen, tevens als hoofd van het vervolgonderwijs, beide met ingang van 1 September 1922. Het bestaande huishoudelijk regle ment van de Commissie tof Wering van Schoolverzuim werd ingetrokken en een nieuw vastgesteld. Een verslag over den toestand der gemeente werd den Raad aangeboden. De beer M. den Dekker werd door de afdeeling Nisse van den Chris telijk Nationalen Werkmansbond be noemd tot vice-voorzitter in plaats van dhr. Johs Jansen, die bedankt had. De Commissie tot Wering van Schoolverzuim te dezer plaatse benoem de in plaats van dhr. P. Mejjers, die ontslag had genomen, tot haar secre taris dhr. J. A. R. Bommeljé en in diens plaats lot 2en secretaris dhr. M. Nieui wenhuijse. Coiynsplaat. Door den Commissaiis der Koningin ie aan den heer C. Kor' nelis met ingang van 1 Augustus a.s. eervol ontslag verleend als gemeente veldwachter, alhier. lerseke. Voor het eindexamen der Hoogere Handelsschool te Middelburg slaagde o.a. de heer W. Bom, alhier. De Zeeland. Donderdag werd te Vlissingen een aandeelhouders-vergadering gehouden van de Stoomvaart Mij. „Zeeland". Uit het jaarverslag over 1921 bleek dat de exploitatieuitgaven de exploita tieinkomsten overtroffen metfl21642,64 tegen f 276529,26'/» in 1920. De exploitatiekosten daalden van f 2551718,90 in 1920 tot f2248202,50J in 1921. Het reizigersvervoer bedroeg in 1920 22368 en in 1921 26699. Het totaal nadeelig verschil met inbegrip van het verlies in 1920 en het nadeelig saldo interestrekening bedraagt f 618.390,82. Het verslag memoreert daarna de overeenkomst met de firma Muller en Cotot het verleenen van fin. steun. Met L Juni dezes jaar werd de nachtdienst in een dagdienst omgezet. Voortaan zullen dus niet concur- reerende nachtdiensten het snel vervoer van mails, reizigers en goederen be dienen over Hoek van Holland en Vlissingen, maar zal het nachtverkeer over eerstgenoemde plaats, het dagver- keer over Vlissingen worden geleid. Op deze wijze is het behoud van Vlissingen als punt van vertrek en aankomst verzekerd. De aandeelhoudersvergadering ver- eenigde zich zoDder discussie met het jaarverslag, de winst- en verliesrekening en de balans. Eveneens zonder discussie of stem ming werd goedgekeurd de overeen komst door directie en commissarissen gesloten met de Commanditaire Ven nootschap W. Müller Co. te Den Haag. Bij het voorstel tot benoeming van deze C.V. tot mededirecteur, had de heer Massee wel eenig bezwaar tegen het aanstellen van de Vennootschap tot directeur, maar de voorzitter, mr. E, Fokker, meende dat er geen bezwaar bestaat. De benoeming geschiedde met 46 stemmen en 6 bianco. Hierna werden tot commissariaseu gekozen de heeren Ir. J. A. Kalff, J. Poels en W. Kakebeeke. Bij de ïondvraag wees de heer C. A. van Woelderen er op, dat de ministers van waterstaat en van land bouw, nijverheid en handel hem nog onlangs verzekerd hebben, dat de Zeeland te Vlissingen blijft en hij zou dit nu ook nog eens gaarne van com missarissen vernemen. De voorzitter zeide dat de statuten spreken van het doel der Maatschappij om een dienst te onderhouden van Vlissingen op Engeland en dat volgens het jongste contract met de regeering de statuten niet mogen worden ge wijzigd zonder toestemming van den minister van landbouw, nijverheid en handel. De Zeeland blijft dus mensche- lijkerwijze gesproken te Vlissingen. Wat spreker hierover zegt heeft de volle instemming van commissarissen en directie. Nog een slachtoffer van het Bij het ongeluk van het vliegtoestel vau de N.O.L.O., dat kort na het vertrek van het vliegveld bij Antjol omlaag is gestort, is ook om het leven gekomen de heer K. Borst, redac teur van de Javabode. Gevroren. In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft het te Steen- wijk en omstreken zóó gevroren, dit velden en weiden geheel wit waren. Sommige aardappel-, boekweit- en boonenakker» hebben veel schade geleden Een liefdesdrama. Te Maastricht heeft de 24-jarige Van Aalst, wonende in de Pieteistraat, blijkbaar in een vlaag van jaloersehheid, eerst op zijn vrouw, van wie hij gescheiden leefde, met een revolver geschoten en daarna zichzelf willen dooden. De vrouw is niet gevaarlijk gewond. Beiden zijn naar Calvariënberg overgebracht. De man is om 8 uur overleden. Berooving. Een man uit Zee land is in het perceel Adriaan Ampt- straat 2 in Den Haag beroofd van f 475. In verband hiermee is aange houden de 21-jarige naaister Cornelia A. K., wonende aldaar. Zijn vier kinderen verdrenken. Een een en veertigjarige boer, uit Plelan-le-Petit, Noord-Frankrijk, is dezer dagen ter dood veroordeeld we gens moord. Hij had zijn vier kinderen 's nachts in hun slaap opgenomen en verdronken om wraak te nemen op zijn vrouw, die bij hem weggeloopen was. Toen zij hem verlaten had, was zij een onderdak gaan zoeken bij haar oom. Haar man had haar gevolgd en probeerde haar te overreden weer bij hem te komen, maar hij was de deur uitgesmeten. Dien avond laat sloop hij naar de kamer waar zijn kinderen slie pen en droeg ze een voor een naar den vijver, waar hij ze verdronk. Den volgenden dag had men den boer door nat en buiten bewustzijn aan den rand van den vijver gevorden en men arres teerde hem. Ben dokter deelde mede, dat de man hem had verteld, dat hij gepoogd bad zichzelf te verdrinken, maar hij had er niet toe kunnen ko men, omdat hij de lijkjes van zijn kin deren onder zijn voeten voelde. De moeder die inmiddels een vijfde kind heeft gekregen, legde haar ver klaringen af onder een stortvloed van tranen. Ik had liever gehad, dat hij mij maar doodgestoken had, dan dat hij mij vier maal doodde, zooals thans, zeide zij. Booze belastingambtenaren. Eenigen tjjd geleden kwam een boer in een dorpsapotheek in Pommeren en vroeg om een paar bloedzuigers. De apotheker had ze niet voorhanden, en zeide, bjj wijze van aardigheid, tot den boer, dat hij maar naar het belasting kantoor moest gaan, daar warea genoeg bloedzuigers te vinden. Toen de boer met zqu vraag aan dit kantoor kwam, was men niets daarover geslicht en dreigde men hem de deur uit te gooien. Hij beriep zich toen op zijn zegsman. Als gevolg daarvan werd een klacht wegens be'e-diging van ambtenaren tegen den apotheker ingediend en deze zag zich veroordeeld tot een boete van 200 mark en de kosten. De Pharmaceuti8che Zeitnng, die dit bericht aan een plaatselijk blad ont leent, maakt de opmerking, dat de ambtenaren van een rijksbelastingkan toor der vrije Duitsche republiek eenig meerder onderscheidingsvermogen voor onschuldige grappen mochten bezitten. Onder zand bedolven. In St. Geertruid bij Maastricht geraakte de wethouder L. Houbiers, die met eenige zijner arbeiders in een weide een kuil aan het delven was, onder een groote massa instortende aarde bedolven. Hoe wel hij er met de meest mogelijke vlugheid onder uit gehaald werd, waren de levensgeesten toch reeds geweke»; De overledene, die de algemeene ach ting genoot, laat een weduwe met een groot aantal kinderen na. (Oude tijd.) (Die voor lerseke vallen ongeveer 5 minuten later en voor Hansweert ruim een half uur vroeger.) Dagen. Hoogwater. Laagwater. Vrm. Nam Vrm. Nam, 15 Juli 6.56 7.11 0.13 0.22 16 7.32 7.48 0.50 1.05 17 8.15 8.31 1.33 1.54 18 9.07 9.27 2.24 2.52 19 10.12 10.85 3.25 4.00 80 11.22 11.43 4.36 5.12 21 0.31 5.44 6.19 Vlissingen. Bij de Woensdag ge houden aanbesteding in het gebouw van het Provinciaal Bestuur slbier, van het maken van een draineerleiding rondom de sluisknechtswoningen bij de dubbele scbntsluis alhier met bijkomende werkzaamheden, (raming f 4000) was o.a. ingeschreven door J. P. de Bour- graaf, Wemeldinge, f 3770 en C. v. d. Kreeke, Wolfaartsdijk, f 3680. LaagBte inschrijver was W. Vader te Vlissingen, f 3480. Dinsdag 18 Juli te 1 uur zal op de Begraafplaats Westerveld (Station Driehuis) de bijzetting in familiegraf plaats hebben van MARTINUS JOHANNIS VAN HATTUM overleden 9 Juni a/b S.S. „Orania". Beverwijk, 15 Juli 1922. Geen bloemen. Mijn welgemeenden dank aan de PAARDEN- en VEEVERZEKERING „ALMELO" te Almelo, voor da nette en vlugge uitbetaling (100 o/0 der ver zekerde waarde) van mijn onteigend paard en beveelt deze ten zeerste aan. J. VAN LIERE. Nisse, Juli 1922. Inspecteur voor Zeeland M. A. KIEVIT, Scherpenisse. Agent J. O. MEËUWSE, Nisse. ^^shjkloopen en schrijnen der huid. I verbrande huid door de fcoet, stukgeloopen voeten. Gebruik X^rkrqqb. bij Apolh enProqBi (Art. 34 der Statuten) w des voormiddagB 11 uur, in de Zaal van den KATHOLIEKEN KRING te ROOSENDAAL. HET BESTUUR.

Goessche Courant | 1922 | | pagina 2