li\ 83. Zaterdag 15 Juli 1922, 109 jaargang Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. RECONSTRUCTIE FEUILLETON. Hoe de schooier bruigom werd. BUITENLAND. Landbouw, Veeteelt en Visscherij. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes {2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOiSCHE Uitgave Na,ml. Vennootschap Goesche Courant A0VERTENT1ËN van 15 regels f 1,20 elke regel uieer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kieeuwans Ross' Drukkers en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 13 aar voormiddag. mumt De afgeloopen jaren hebbeu ons land in een hoogst ongnnstigen financieelen toestand achtergelaten. Allerlei wetten, die moesten worden uitgevoerd, hebben daartoe meegewerkt, terwijl de wijze waarop, veel zuiniger en minder bureau- critisch had kunnen geschieden. Arbeid en Onderwijs hebben het leeuwendeel van deze opdrijving der staatsschulden en vermeerdering der 9taatsbemoeiïug op hun rekening. Ook in de recbtsche partijen is in den laatsten tijd een drang naar matiging en bezuiniging, waardoor zelfs in de .regeeringspartij een afscheiding ontstond van menechen, die meenden, dat een bedaarder tempo moest worden aangenomen. Zeer kort voor de ver kiezing heeft zelfs een kleine zwenking in het beleid van Aalberse en de Visser plaats gehad. Werkelijk ingrijpende bezuinigingen remming van de sociale wetten was vlak voor de verkiezing niet te wachten. De bezuiniging moge door ieder in het algemeen worden noodig geacht, bij de doorvoering daarvan worden te veel rubrieken geschaad, dan dat een kabinet zich daardoor populair zou kunnen maken. De goede wil tot dien koers was fliuw merkbaar en nu de regeerings partij zoo sterk uit de stembus is ge« komen, kan veilig in verbinding met de andere rechtsche partijen een meer geprononceerd bezuinigingskarakter worden aangenomen. Het is mogelijk, dat de heeren Aal berse en de Visser bereid zijn dien weg in te slaan, waartoe zij al de eerste stappen deden, maar het komt ons toch voor, dat deze andere geest, ait late berouw, niet echt gemeend is, en dat deze taak beter kan worden opgedragen aan andere persoonlijkheden, waardoor de indruk van een volte face van deze ministers wordt vermeden. Ook met het oog op de sterkte der andere rechtsche partijen, zou een re constructie, waardooi de nieuwe geest, die bij deze verkiezing, vooral ook bij de Christ.-Historischen duidelijk is uitgekomen en tot hun stembus-succes heeft bijgedragen, de zware taak, die in de komende jaren wacht, zeer ver lichten. Tot dusverre bemerkten wij behalve van de ministers van Landbouw, van Koloniën en Marine nog geen bewij zen van geneigdheid om een dergelijke oplossing in de hand te werken. Zullen wij dan het weinig verheffend schouwspel krijgen, dat de ministers van de beide duurste departementen contrc-coeur en schoorvoetend de hun even dierbare als voor het land kost bare wetten binnen het bereikbare terug moeten brengen Kan onze, ook door de rechtsche 41 DOOR C. DE BLY. Schrijver van „Drie maanden Schooier" Motto„Mensch durf te leven". „Waar 't bureau van Politie is? Allewel dan moet ge nog wel een unrke loopen... maor speul een stukske, ge hebt geen permissie neudig 1" Zoo meende de waard van het café'tje „'t Estaminet van Jaap de Smet". Dra fiedelden we door de herberg. Eenige boeren liepen toe... deuren gingen open... buurvrouwen schreeuwden tegen elkander „'t Liekt wel kermis... kiek dat wif es unne fraoie mus op hèwe Dat was speciaal bedoeld op den sierlijken hoofddoek van Mama. Na een pooBje collecteerden we.... nu 't was geen bepaalde „gouden regen", doch we hadden niet te klagen. Langzaam wandelden we verder... al spelende... Ma in de achterhoede werd staande gehouden door een gendarme, hij was ons achterop gefietst. „Wa doe ge hier??? Wilt ge direct partijen niet te ontkennen, vrijwel wan hopige toestand der schatkist, worden in evenwicht gebracht door dezelfde personen, die tot deze dóbacle hebben meegewerkt Voor de betrokken ministers, zal deze gedeeltelijke afbraak van het ver richtte werk en terugkvabbeling van het ingeslagen pad den indruk geven van een amende honorable. EEN NIEUW MORATORIUM? Is de stemming der geallieerden gunstig voor het verleenen van een moratorium aan Dnitschland In de commissie van herstel teekent zich een meerderheid af ten gunste daarvan. Deze commissie heeft reeds op Dnitschlands verzoek, toegestaan dat de 50 millioen gondmark, die Duitsch- land la Juli a.s. moet betalen, ver minderd worden met de waarde van eenige leveringen in natura en wordt ternggebracht tot 32 millioen gond mark. Vermoedelijk zal Duitschlaod nu be richten, dat het deze storting zal vol brengen en tevens ontheffing vragen van het verrichten der overige stortin gen in 1922, opschorting van de be talingen in baar over 1923 en ver mindering der leveranties in natura. Wat het moratorium nu betreft, natuurlijk is Frankrijk er tegen, maar deze tegenstand schijnt toch meer pro forma, dan wezenlijk te zijn. Men be gint in Parijs tot het nuchtere inzicht te komen, dat b.v. een bezetting van het Roergebied, indien Duitschland zijn verplichtingen niet nakomt, alleen maar tot gevolg zou hebben dat het land en de mark dan geheel en al naar den kelder zouden gaan. Engeland, evenals België, dat zich den laatsten tijd meer op Engeland dan op Frankrijk richt, gevoelt zeer veel voor het verleenen van uitstel van betaling. De Parijsche correspondent van de Times acht een moratorium onvoldoende, zelfs al verzet Frankrijk zich er niet tegen, indien het niet een onderdeel vormt van eea greoter po- maoke, dat ge de plaots verlaot... Wete ge dan nie, dat ge nie bedele moogt?.. Veruit... lao 'k oe nie meer betrappen, zulle, of ge gaot mee naor de gender- merie... Yeruut bedelvolk 1" Ma Irok haar schouders op, ten teeken dat ze niet verstond, werkelijk óók een gezichtspunt. „Hedde ge 't nie verstaon, zulle....? Veruut..." en tegelijk gaf hij haar eem vrij onzachten duw... Daarna op z'n fiets springend, was ie in een oogenblik uit 't gezicht. Natuurlijk bemoeiden eenige omstanders zich met het geval. „Waar woont die gendarme?" vroeg ik. „Daor gins, om d'n 'oek... in datte witte 'uus, ge mot 'm aanklaogen.... 't Is zoo unnen judas..." 'k Voelde er heel veel voor dat heer een lesje te geven. „We togen dus naar het aangeduide huis. Op m'n bellen opende hij zelf de deur. „Waar wooit hier de Burgemeester?" „Wat mot ge met de maire Ge mot direct de gemeente uit 1" „Dat zal ik zelf te beslissen heb ben..." zei ik hautain... „U heeft me op staanden voet te antwoorden of wilt U soms liever zelf den weg wijzen 1 Dat was brutaal... 'k verwachtte dan ook absoluut niet dat de man er op in zou gaan... doch: „Ge weet immers dat ge niet speule moogt, zonder verlof." sltlever plan en daartoe zou moeten behooren le. controle op de Duitsche financiën 2e. vergoeding voor Frankrijk in den vorm van de vermindering van zijn buitenlandsche schulden 3e. het opnemen van een internationale lee ning, waarvoor de bankierscommissie weer onverwijld bijeengeroepen zou moe ten worden. Dit laatste punt brengt de kwestie van de schulden der geallieerden onder ling weer op het tapijt. In dit verband is belangwekkend de stap die Engeland op het punt staat te doen, met betrek king tot zijn schuld aan Amerika. De Daily Mail deelt hierover het vo'gende mede De Engelsche schuld aan de Ver- csnigde Staten is 358 093010 pdst. (volgens een andere lezing 947 mil lioen pdst.) Nominaal is zij dadelijk opvorderbaar. Men hoopt baar nu tot een gefundeerde schuld te maken of met andere woorden, haar te verande ren in verhandelbare waarden aflosbaar in een aantal jaren, zooals het geval is met de Britsche biunenlandsche schuld. De medewerking vau de Ver- eenigde Staten zou natuurlijk noodig zijn en een gemeenschappelijke leening waarop de burgers van de twee landen uitgenoodigd zouden worden in te schrijven, is mogelijk. Dit jaar zal een som van 25 mil lioen aan interest betaald worden en de kanselier van de Schatkist heefi het geld ervoor reeds gereserveerd. Binnenkort zal een Britsche missie naar de Ver. Staten gaan om over deze plannen, waarvan men hoopt dat ze op den Enropeeschen finaucieelen toestand een gnnstigen invloed zullen hebben, te beraadslagen. Er wordt zelfs gesproken over de mogelijkheid van eea internationale economische conferentie te Washington. De crisis fe Den Haag. Dat het in Den Haag op een crisis zou uitloopen, was niet moeilijk te voorzien. Het was alleen maar de kwestie hoelang het zou dnrcn eer het zoover kwam. liet de Russen valt nu eenmaal niet te praten. Op de hen door de commissie voor den particulieren eigendom ge- „Zeker en gij weet óók, dat gij niet onhebbelijk moogt optreden, en een vrouw ruw behandelen 1 Dus- gaat ge mee naar den Burgemeester of niet Ma en Ui verkneuterden zich, de rollen waren nu omgekeerd, de bulhond was in een keffertje veranderd „Allewel", ik zal meegaon znlle, maor ie zal niet thuus weze 1" „Dat zullen we wel zien 1" Onderweg.... „en watte wilt ge bie den Burgemeester doen Ge zjjt geen gewone muzikanten... da zie 'k nou wel... maar ge weet toch zulle da ge zoo nie speule moogt", begon hij „fleemerig" bij te draaien. „Dat is mijn zaak, U heeft niets te doen, dan me bij den Burgemeester te brengen." 't Was een typische optocht, voorop de man der wet, naast z'n fiets, dan ik in onverschillige houding, met de viool onder den arm, iets verder Usje, en heel achteraan... Mama, al puffend en blazend. 'I. Was dan ook geen halve maat regel, in zulk een buileugewone hitte, en... onder dergelijke ongewone omstan digheden 1 Ik trachtte den man het onaange name der behandeling aan 't verstand te brengen, en was zeer verbaasd met het volgende antwoord „Heb ikke die vrouw dan wa gedoan? 9telde vragen hebben zij een antwoord gegeven dat eenvoudig geen antwoord was en dat van een verbluffende bruta liteit en onnoozelheid kan worden genoemd. Onnoozel, omdat Rn-Iand het overige Europa toch noodig beeft (liet heeft nu wel een economisch verbond met Duitschland en Italië gesloten), maar hiermede kan het toch onmogelijk volstaan. De Russen gaven in deze sub com missie hetzelfde antwoord dat ze in Genua gaven en waarop de conferentie aldaar s'randde. Verklaard werd dat er van restitntie of compensatie voor de onde bezitters In Rusland geen sprake kon zijn. De buitenlandsche ondernemers moesten maar naar Rus land komen, dan zouden zjj wel hun aandeel krijgen in de concessies. Men zilde echter niets beloven en absoluut geen aanspraak geven op bepaalde voorrechten. Lord Greame, de vooiz. dezer com missie antwoordde hieropWij waren allen erop voorbereid, de feiten voor zichzelf te laten spreken. Gij waart uitgenoodigd om te zeggen, tot welke vergoeding gij bereid waavt. Gij hebt daarop geweigerd, eenige verplichting tot vergoeding te aanvaarden. Ook hebt gij geweigerd, ons den vorm aan te geven van eenige wijze van vergoeding, die mogelijk zou zijn als gij bereid waart, vergoeding te betaleu. Van dit alles is niets gekomen. Daarom blijft ons niets anders over dan het op te geven, daar iedere voortzetting nut teloos is geworden. Kort en bondig, met Engelecbe koel bloedigheid. In de sub-commissie voor de schul den, welke 's middags vergaderde was het van 't zelfde laken een pak. Het standpunt der Russen zon men in korte woorden als volgt kannen samenvatten. „Wfl aanvaarden onze sehulden als wy den weg zien om ze te voldoen. Deze weg moet natnur- lijk door credieten gebaand worden". De Russen hebben voorts nog ge- eischt dat de regeering moest worden erkend en hebben laten doorschemeren dat, als de hun verleende credieten naar genoegen waren uitgevallen, de Russen misschien bereid zouden zijn Och kom, da knnde nie meene znlle, laote we d'r eune pakken, dan is 't al geleëe znlle 1" „Wis en waarachtig niet, eentje een mooie boel „Maor ge wis toch dat ge nie speule mocht... ge mot nie zoo gauw op oe ponteneur staon, 'k most oe toch verbiëe, de maire is toch niet thnus, en de vrouwspersoon is moeie, zulle,... laote we d'r maor eentje nemen 1" Tegen zooveel gemoedelijkheid was ik niet bestand... dus... heel knus zaten we even later onder een glaasje„doaker". 't Gaf nu juist geen blijk van be trouwbaarheid der gendarmerie. Even later„Wete ge wa ge doet, zulle Ge gaat naar den Burgemeester, en ge vraogt verlof om te speule dan komt ge ier, in deuze estaminet terug v' naovond muziek maoke. Hoe vinde gij da daomen Nu zij hadden er geen bezwaar in, ik kwam ondeugend „als de Bur gemeester nu maar thuis is 1" .Allewel, as ie nie op 't Gemeente huis is, goade maor naor zieneu wonink znlleier vlak bie 1" Haha speurdervoorbeeld van discipline had ge daarom zoo'n drang naar „'n pintje" 1 De Burgemeester was thnis. We mochten binnen komen. Permissie voor muziek Wel waarom niet, we houden hier in Ouden- geweest tot een vergoeding, beslaande uit obligaties, die eerst over 15 of 25 jaar betaalbaar waren. Op deze wijze moest Den Haag natuurlijk een tweede Genui worden. De wet fof bescherming der republiek. Ia Pruisen is de wet tot beschermiug van de Pruisische republiek aange nomen, met den steun van de Duitsche volksparty (nationale liberalen en in- du8trieeien). Hierin wordt een gunstig voorteeken gezien voor de rijkswet in den Rijksdag. Dit voorteeken kon even wel wei eens bedriegelijk blijken. De rijkskanselier heeft namelijk in het gebouw vau den rijksdag de ver tegenwoordigers van de beide socialis tische partijen en der greote vakorga nisaties ontvangen, welke hem hebbeu medegedeeld, dat zfj de grootste be zwaren tegen den huidigen vorm van het wetsontwerp ter bescherming der republiek koesteren. De woordvoerder der meerderheidsaocialisten voegde eraan toe, dat zijn partij het opnemen van de onafhankelijken in de regeerings- coalitie blijft eischen. Door deze hou ding der socialisten is de kans op ont binding van den rijksdag plotseling weer veel grooter geworden. De regeeriugscoalitie bestaat zooals bekend is, uit sociaal-democraten, democraten en centrum (r.k.) Ten tons telling van de Verecniging „Stamboek voor het Nedcrlandsehe Trekpaard". Onze bijzondere Haagsche correspon dent meldt ons d.d. 12 dezer Hedenochtend is op Houtrust de tweedaagsche tentoonstelling van de Ver. „Stamboek voor het Nederlandsche Trekpaard», onder voor het vroege unr zeer bevredigende belangstelling, geopend. De voorzitter der Vereeniging, Jhr. J. v. Vredenburch uit Cappelleu (België) heette de genoodigden welkom, waarbij hij speciaal Baron Bentinck, den opper stalmeester van H. M. den Koningin, als haar vertegenwoordiger, Minister Van Karnebeek en den Haagsclien Bnrgemeeater Patijn noemde. Minister Van IJsselstijn voerde hier na het woord, waarbij hij de tentoon stelling voor geopend verklaarde. Nadat de eerewijn was rondgediend werd een rondgang over het terrein gemaakt, waar de keuringsmeesters reeds ijverig hun vaak ondankbaren plicht naar beste weten vervulden. Tijdens de keuring verzamelden de talrijke paardenliefhebbers zich voor namelijk om de keuringsringeu, waar de begeleiders de hun toevertrouwde paarden op hun voordeeligst voor brachten. Reeds toen was het een volte op het uitgestrekte terrein die aardig was om van de tribune af te overzien. De be- burg wel van een moppie 'n Bewies geven Waarvoor Voor de Politie - Haha dat hade hier niet noodig zulle, de politie heeft niets te vertellen, ge zegt maar, dat ik het heb goedgevonden 1 1 1 „Had ik dat eerder geweten.,, „Maar Burgemeester, ik wilde toch gaarne een bewijs hebben, al is 't maar „ter herinnering" ik maak namelijk deze reis om er later een boek yan te schrijven „O, zoo, is 't daarom te doen - allewel dan za'k een papierke geven... Noodig is 't nie hoor 1» mompelde hij nog, terwijl hij naar papier zocht. „As 'k nou maar een papierke hadde, ziede zulle, 'k schrief zoo geen brie ven „En de goedmoedige baas gaf het eindelijk op „Ja ziede meneer... mag 'k eigent- lijk wel geve f* „Maar waarom niet Burgemeester „Allewel, 'k bin eft'etief geen Bur gemeester d'r is hier in Oudenburg nog geene 1 't Begon me lichtelijk te schemeren „Ja ziede zulle, we hebben verkie zingen gehad, en toen konde ze 't nie eens wordeen hebben ze 't mien zooiank maar gemaaktmien beroep is anders schoenfabrikant 1 Wordt vervolgd)

Goessche Courant | 1922 | | pagina 1