Donderdag 13 Juli 1922* 109 jaargang. BUITENLAND. FEUILLETON. Hoe de schooier bruigom werd. Binnenland. A\ 82, ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandagWoensdag en Vrijdagavond. liOHSCHE Uitgave Naatul. Vcnnoot-cbsp Oossu'ae Courant EEH HIEUW MORATORIUM Zooals wij reeds hebben bericht, heeft Duitschland een nieuw mora torium gevraagd aan de commissie van her9te!. Het zal (1e betalingen, waar toe het volgens het vorige moratorium verplicht was, niet kunnen voldoeu wegens de jongste daling, die de mark ondergaan heeft tengevolge van den moord op Rathenan. Een tastbaar bewijs van de grenzenloozc domheid dezer misdaad. 1 it jaar zou Duitsch- luud volgens de oude regeling nog moeten storten de vo'geude termijnen half Juli, half Augustus, half Septem ber en half October telkens 50 mil- lioen gouden marken en half November en half December 60 millioen. Alleen voor de storting vau den eersten termijn schijnt de zekerheid te bestaan. Maar daarna tast, men rond in de duisternis der toekomstspelonk en mistdeu draad van Ariadne een stabielen markkoers, om er uit te geraken. Duitschland bevindt zich thans niet alleen in groote financieele, maar ook in groote politieke moeilijkheden. In den Rijksdag is bij de 2e lezing de strijd weer aangevangen om het wetsontwerp tot bescherming der repu bliek, dat twee derde der stemmen moet halen omdat de grondwet er door gewijzigd wordt. Het wetsontwerp is door de juridische commissie na wijzi ging aangenomen. De linkerzijde der regeeringscoaiitie is door wantrouwen bevangen door het verzoek van democraten en centrum aan de Duilsche volkspartij, welke her stel van de monarchie in haar program heeft slaan, om tot de coalitie toe te treden. Dit verzoek werd door de be trokken partijen gedaan teneinde aan de rechterzijde een tegenwicht te vor men tegen de toetreding der onafhan kelijke socialisten, waardoor de linker vleugel werd uitgebreid. De dreigende staking in het Roer gebied doet bovendien nog econo mische moeilijkheden vreezen. Voor de geallieerden zou er alle reden zijn om den moeilijken weg voor het kabinet Wirth, dat naleving van de financieele verplichtingen volgens het iraclaat van Versailles tot de grens van bet mogelijke, bovenaan in haar program heeft gezet, wat te vereffenen. Frankrijk echter zou daartoe alleen bereid zijn, indien b.v. Engeland aan Frankrijk het geld zou verschaffen, dat het noodig heeft voor den wederop bouw en voor pensioenen, met de Duit- ache schuld aan Frankrijk tot onder pand. Tardieu heeft onlangs er nog de aandacht op gevestigd dat Frankrijk reeds 85 millioen francs voor boven genoemde doeleinden heeft besteed en verdedigde het standpunt dat het daar door aan Duitschland feitelijk een groote leening heeft verstrekt. Wanneer Poincare deze maand naar Londen gaat, zal over deze kwesties zeker gesproken worden. In üngcland maakt men zich be zorgd over den toestand in Duitsch land. Het kabinet komt bijeen om er over te beraadslagen. 4,0 DOOR C. DE BL.Y. Schrijver van //Drie maanden Sohooier" Motto„Mensch durf te leven". Dien avond conserteerden we in Blankenberghe, op den Boulevard, in het etablissement. „Au Roi Albert" eigenaar van der Putten. „Ge moet een reclamebord teekenen, dat ge van avond concert geeft, dan loopt 't storm 1" Prachtig, direct aan 't werk. i Hedenavond om 8 uur groot con cert te geven door de „Ja hoe zouden we ons noemen f" Daar kwam me 'n eiland in de ge dachte, met den schoonklinken naam „Honolnln". Vooruit... door de „Hono lulu entertainers Geweldig ddt klonk. Maar jaweleen hondje stond in stomme verbazing naar 't vreemde woord ie kijken,en wischte hel op Ook de pers is hevig ongerust. De Times zegt dat het hoog tijd wordt dat Engeland en Frankrijk ern stig samen te rade gaan opdat het dreigende gevaar voor de vruchten van de gemeenschappelijke overwinning kan afgewend worden. Het blad berijdt voorts het ook door de Fransche pers zoo vaak be stegen stokpaardje dat een groep Duit- sche indnstrieelen en financiers, die over verschillende honderden millio nen pon den sterling aan vreemde geldswaarden in het buitenland bezit, zou profi- teeren van een handig op touw gezette koersdaling van de mark. De Daily Telegraph acht het moge lijk dat de geallieerden het bankiers comité opnieuw bijeen zullen roepen. Dat comité is indertijd uileeugegaan, voornamelijk omdat Frankrijk weigerde een vermindering van het bedrag der- schadevergoeding in overweging te nemen. Dientengevolge kon dat comité geen uitzicht openen op een inter nationale leening. Misschien zal Frank rijk den bankiers nu echter de vrije hand willen laten. De Daily News vindt, dat het vraag stuk van de schadevergoeding thans opgelost moet worden, met of zonder Frankrijk. Uit deze laatste uittreksels krijgt men den indruk dat eeD gedeelte der Engelsche pers in deze zaak niet zoo heel vriendelijk tegenover Frankrijk staat. Mogelijkerwijs zal de toestand in Duitschland lot gevolg hebben dat er weer eens een uitdrukkelijke officieele verklaring komt dat de vriendschap tussehen beide landen niets te wenseben overlaat. Hef proces der sociaal revolutionairen in Rusland- Te Amsterdam heeft de heer E. van de Velde, uit Brussel, de door de Tweede Internationale aangewezen ver dediger, gesproken over het proces der sociaal-revolutionairen in Rusland, die indertijd verzet hebben gepleegd legen de bolsjewiki, toen deze de legeering van Kerenski wegjoegen. Van de Velde herinnerde er aan dat de overeenkomst van Berlijn, tussehen de drie internationalen, welke aan de beklaagden de vrije keuze van de ver een manier, hondjes eigen, uit. Kwam het daardoor, dat dien avond de zaal leeg was den eigenaar, plus dochter en ega, en den Inidi-nchtigen kellner, niet medegerekend Neen dat was ook al weer niets; onder de hand slonk ons bedrijfs kapitaal onrustbarend. Onze Engelsche schatten natuurlijk niet meegerekend. Naar Wenduynen. Als U ooit in België komt, moet U daar heen gaan, vooral als U, aan gelokt door dit verhaal, een muzikale tournee wilt maken. Kolossaal wat een aardige ontmoeting hadden we daar Geen voorbeeld van! Ja toch, 'k zal U er één noemen »We musiceerden voor een villa... „Och, wat klinkt dat liefwat speelt u aardig". „Ach zoo, is U Ilalianen f Kent U Santa Lucia Met „gevoel" droegen we voor Applaus „Beeldig en waarvoor speelt U Voor welk doel Voor ons zelf, Madame Over 't lieve gezichtje der oude dame vloog een schaduw „Voor U zelf f O U is dus,., beroeps „Tot Uw dienst, Madame." dedigeis waarborgde, benevens het uit geven van een stenografisch verslag der zittingen en bepaalde dat niet de dood straf zou worden geëischt, wat betreft de eerste twee punten reeds, door de bolsjewiki verbroken is. Spreker zette verder uiteen, dat al het bewijs tegen de beklaagden feitelijk ligt in de verklaring van een zekeren Semenot en zijn vriendin, die als sociaal-revolutionairen in de gevangenis terecht kwamen, maar deze als bolsje wiki verlieteo. Spreker hoopt teuslotte nog op de mogelijkheid, dat de sowjetregeering zal inzien, dal als ze dezen bloedigen droom tot het einde uitleeft, ze een hek zal hebben geplaatst tussehen haar en het proletariaat der heele wereld, een hek dat niet meer zal zijn weg te nemen in alle eeuwen. Niemand minder dan Maxim Gorki heeft de sowjet regeering gewaarschuwd, als volgt Wanneer ge dezen moord pleegt, zal het socialisme van de heele wereld u bkkkeeren, verafschuwen en verloo chenen. Uit Ierland Uit Dublin wordt gemeld dat repu- biikeinsche gevangenen in het gerechts gebouw te Letterkenny (Donegal) uit hun cellen zijn gebroken en het gebouw in brand hebbeu gestoken. De regee- ringstroepen konden zich van alle ge vangenen meester maken en den brand blusschen, maar er is groote schade aangericht. In de provincie hebben de nationale troepen groote voordeelea behaald op de Valeristen en een groot aantal van hen gevangen genomen. De schuil plaats, waar de Valera zich ophoudt, is onbekend. Tussehen Belfast eu Dublin is het geheele verkeer stop gezet, door bet in de lucht vliegen vau 5 spoorweg bruggen. Het tekort bij de Ned. Spoorwegen. De Raad van Commissarissen 'bij de Ned. Spoorwegen heeft in een adres aan de Ministers van Financiën en van Waterstaat de aandacht gevestigd op den hoogst ongunsligen toestand van de financiën van het bedrijf. Het tekort op 31 December 1921 wordt op ADVERTENTIE?-! van 1 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 111) regels f 2,40 Bewijsnummers]^ cent. en Kleeuwens Boss' Drnfekers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot, 13 aar voormiddag. Hoeveel onnoodig belastinggeld moet voor die gevallen wel opgebracht wor den (Ingezonden stuk in hei Alg. Hbld. van 17—5—'22). Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf 6 Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 7 Juli iu Nederlaud uiigesprokeu 73 faillissementen legen 34 IV meuten in dezelfde week van he' veris - jaar. Van 1 Januari tot en met 7 Juli 1922 1444 faillissementen legi-.BOver 1041 over beizelfde tijdperk van bet. vorige jaar. 54 en 59 zetels. De Kamercorrespondent van de Tel. schrijft Welk een invloed op het aantal 'zetels zelfs bij evenredige vertegen woordiging de bepalingen en de tech niek der Kieswet hebben, blijkt uit het volgende. Verkregen hebben Roomsch-Katholieken 874.644 stemmen Anti-Revolutionairen 402.260 stemmen Chri9t. Historischen 318.666 stemmen Samen 1.595.570 stemmen Dit totaal vormt van het aantal uitgebrachte stemmen (2.928.818) niet meer dan ruim 54 pCt. Dus 54 zetels Neen, de drie regeeringspartijen beschikken met elkaar over 59 ze;els. Niet minder dan 5 zetels hebben zij er bij gekregen én door overschotten én door een bepaalde tactiek. Zonderlinge evenredigheid 1 De meerderheid-in-zetels is dus veel te groot in vergelijking met de wer kelijke meerderheid in stemmen. Antwoord van Litwinof aan het Nederlandsche Nansen-comité Litwinof heeft reeds geantwoord op den open brief van den secretaris van het Nederlandsche Nansen-comité. Litwinof handhaaft de mededeelin- gen ten aanzien van de gunstige voor uitzichten van den komenden oogst. De uitwerking hiervan zal echter pas over een paar maanden merkbaar zijn. Op 't oogenblik heerscht nog steeds in de Oekraïne vreeselijke hongersnood. Enkele maanden kunnen verloopen voor het gebrek in vele districten zal ophouden, gedurende welken tijd bui- tenlandsche hulp stellig noodig zal zijn. Bovendien heeft de hongersnood van verleden jaar een talrijke bevolking in de dorpen getroffen, welke nu gebrek hebben aan levende have en landbouw werktuigen. In nog grooter mate zullen vele stedelingen blijven lijden en hulp van buitenaf noodig hebben. De vree selijke gevolgen van den grooten oor log en van de huitenlandsche tusschen- komst in Rusland kunnen niet door een enkelen bevredigenden oogst weg genomen worden. van den politieken „Ach zoo 1" door haar face a main werden we een voor een terdege opge nomen toen neeg Madame genadig en schreed statig naar binnen We kregen lekker niets „Gewogen, en te licht bevonden". Daarvoor hadden we nu plus minus twintig minuten in de brandende zon staan blakeren 1 Wenduyne brachtzes francs op in vijf uur tijds De tram bracht ons naar Le Cocq. In 't grootste hotel vroeg men ons wat we ons verbeeldden, met daar permissie te vragen om te spelen Hier kwam de chique vau de geheele Littiral. Wat jammer voor den eigenaar.dat we dien zelfden avond in hotel de Bruges, vlak er tegenover, een Soiree Dansante l'Improviste gaven. Alle gasten kwamen overloopen. Tot een uur 's nachts speelden we, Ma zat gebogen van vermoeienis voor de piano, Usje sliep haast... en ik... ging eens met de tambourijn rond. Hé, wat was dat't ging slecht... in 't geheel acht francs. „Wachtjullie niet betalen dan zal ik een mop hebben 1" Ik zette me voor de piano, en begon de Brabarifonne. minstens f 150.000,000 geschat. Ten deele is dit een gevolg van stijging der brandstofprijzen, die echter in middels gedaald zijn maar het grootste deel wordt toegeschreven aan de stijging van de personeelnitgavec, in hoofdzaak als gevolg van den kotten arbeidstijd, en loonsverhooging. Verhoogiug van de tarieven wordt niet mogelijk geacht, zoodat, de Raad een aanzienlijke loonsverlaging onver mijdelijk oordeelt. Bij beschikking van den Minister vau Waterstaat vau 5 Juli 1922 is het voorstel van de directie van de Neder landsche Spoorwegen tot verlaging van de uurbezoldiging van het werkplaats- personeel met 10 pCt. goedgekeurd, zulks met terzijde legging van het advies van den Loonraad voor het spoorwegpersoneel. (Tel-) Waar het geld blijft. Technische herziening Onderwijswet. Volgens het Centr. zou de technische herziening van de Lager Onderwijswet van dien aard zijn, dat jaarlijks 35 millioen zou kunnen bespaard worden. Dat zou tenminste wat helpen. Werkloozen Een mijuer vrienden, handelaar in lompen en metalen, had de laatste week assistentie noodig van een „los" werkman, die bij hem 4 dagen werkende, f 32 verdiend had. Bedoelde „los" werkman had kans gezien, daar hij eenige keeren vrachten per handkar te vervoeren had, zijn kaa-1 als werkloos te laten afstempelen en zoodoende nog bovendien f 18 uit de vriendelijke ge meentekas gebeurd 1 Mijn vrouw, die op dit oogenblik zonder va«t dienstmeisje is, in afwach ting van eene te importeeren Duitsche, had verleden week na lang te vergeefs aankloppen bij de arbsidsbeurs, het voorrecht eene werkvrouw te krijgen. Bij navraag naar het boekje om een dagzegel te plakken, vertelde de vrouw heel rustig dat dit liever maar niet moest gebeuren, omdat als men wist dat zij werkvrouw was, haar man min der of geei uitkeeriüg zou krijgen, zoodat zij haar rente-boekje maar ner gens meebracht. Vermoedelijk zijn dit niet de eenige gevallen in dit genre. 't Geheele gezelschap stond op direct volgde „God save the King". men bleef staantoen de „Marseillaise". potverdiie, dat viel hun niet mee,... men werd ongeduldig... doch m'n wraak was nog niet gekoeld. 't Eene volkslied volgde na het andere 't Italiaansche Rule Brittania,als men even neiging toonde tot zitten, begon ik weer met de Vlaamsche Leeuw of de Bra- bam;onne.„ „ze zullen me niet temmen!!! Ik was onuitputtelijk zód had ik geheele stelletje op de been gehouden. Toen stond ik op en vroeg of 't geëerde gezelschap wilde meezingen... Een gek begon en de rest moest mee. Wat klonk dit mooi Vooral als ik de liederen telkens een of twee tonen hooger inzette Buiten adem waren weldra de wan betalers Vriendelijk lachend ('t had zoowat twintig minnten geduurd nam ik wéér m'n tambourijn en 't stroomde binnen Die collecte bracht veertig bijna francs op 1 Je moet je publiek weten te pak ken. Men gelooft 't niet, maar op m'n woord, 't is historisch. Men vroeg ons een solotje, men had zoo veel betaalddoch nu vonden wij 't genoeg 1 op het Loo. Het Nederl. correspondentiebureau in Den Haag meldt dat de Koningin Den volgenden morgen wij naar Breedene. Een allerliefst plaatske is dat. Twee hotels en vijf huizen Zoo echt, om rustig aan zee te genieten. We werden dan ook met gejuich begroet In hotel de l'Esperance zouden we optredenNu, ik mag niet anders zeggen dan dat we 't er buitengewoon prettig hebben gehad. Alleen er viel voor een journa list niets bijzonders voor. Het was er te goed. Het eenige gebrek van die rustige plaats. „Gonst", zei Ma, „we beleven hier niets interessants", „Kan ik dat helpen P" was m'n logische wedervraag... „laten we dan de kustplaatsen vaarwel zeggen en een voetreis door België gaan maken." „Hè ja, dat was echt leukl" Met de tram gingen we naar Os- tende, pakten daar onze bagage, en zonden die naar GentStation Restante. Wij zouden deze route wandelen in de snikhitte. Eerst liepen we gezellig te praten... langzamerhand begon 't discours te tanen eindelijk kwam Oudenburg in 't zicht. [Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1922 | | pagina 1