N\ 80. Zaterdag 8 Juli 1922 109 jaargang. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. BUITENLAND. EEUILLETON. Hoe de schooier bruigom werd. Binnenland. Provincie-Nieuws, ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE COURANT Uitgnve Naomi. Vennoot-chap ttoeseke Courant en Kleeuwans Ross' Drafekers-en Uitgeversbedrijf ADVERTENT1ËN van 15 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers^ cent. Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 13 uur voormiddag. Botsingen in DuifscWand. Terwijl in Nederland de verkiezings strijd ia uitgevochteu, en de belang stelling allerwege uitgaat naar de namen der 100 uitverkorenen, die in de Tweede Kamer zitting zullen nemen, is het in Duitschland bij de beloo gingen ten gunste van de republiek tot bloedige botsingen gekomen. Te Dusscldort zijn vier burgers en twee politieagenten zwaar gewond. Te Dortmund, waar twee betoogers waren ingerekend omdat zij uithangborden hadden afgerukt, trok een duizend koppige menigte naar bet stadhuis om de gevangenen te bevrijden, die echter al voor hun komst waren losgelaten. Toen kort daarop een winkel werd geplunderd en de betoogers een drei gende houding aannamen, dreef de politie hen met de sabel uiteen. Later kwam bet op den Handelspiatz opnieuw tot een botsing waarbij {ook schoten vielen. Ten slotte heeft de politie het plein en de aangrenzende straten met de wapens schoongeveegd. Te Frankfurt werd na 't einde der betooging uit een bovenhuis in de Kaiserstrasse op de politie geschoten, die het vuur beantwoordde. Er zijn twee menschen gewond. Te Wiesbaden is eveneens geschoten. Daar zijn zeven menschen gewend, 's Nschts hebben de betoogers getracht stormenderhand een politiepost te nemen De politie maakte van haar wapens gebruik. Een der betoogers werd ge- Jood en 27 gewond. Te Zwlckuu bij Leipzig hebben ernstige en bloedige botsingen tusscheu de politie en de arbeiders plaats gehad. De boofdpolitiepost op het raadhuis werd bestormd en alle politiemannen outwapend. De tot steun ontboden laudspolitie werd hevig aangevallen, en eveneens ontwapend. Op betoogenblik wordt de kazerne belegerd, waar de landspolitie zich heeft teruggetrokken. Daar hebben ook bloedige botsingen pleats gehad, waarbij 16 personen zijn gedood, eu vele ernstig gewond. Het werk eu het verkeer staan volkomen stil. Ezn comité van actie, bestaande uit bestuurders van de vakvereenigingen der socialistische partijen heeft zich van de openbare macht meester ge maakt, en eischt van de regeering onmiddellijk terugtrekken van de buiten af ontboden politie-troepen hetgeen de regeering beeft toegezegd. Inmiddels wordt de openbare veiligheidsdienst te Zwickau waargenomen door de arbeiders- weerbaarheid. In Maugdenburg is het landgoed Sommer8chenburg door communistische arbeiders bestormd. Er vielen 5 dooden eu 10 gewonden. 88 DOOR C. DE BLY. Schrijver van „Drie maanden Schooier" Motto„Mensch durf te leven". 's Zomers aan de Belgische kust, 's winters in Nizza... Zoo'n type was goud waard in Scbeveningen of Noord- Wijk. 't Zou voor verschillende Moe ders een uitkomst zijn. Met succes vervangt bij een paar dozijn kindermeiden, alhoewel hij er op z'n hoogen leeftijd nog geen vijand van is. Daar was hij een „Ilaliaansche" Troubadour voor. Wat hoorde ik U zeggen Of ik iets voor die branche voelen zon Dank U feestelijk; 'k had aan dat hall uurtje Sinterklaas spelen in de snikhitte al meer dan voldoende! We stonden nu op de boulevard.... en (hier in Holland zou men 't niet gelooven) maar aan de Belgische kust was dat heel goed mogelijk, wij als reizende muzikanten, gingen, zonder door 't publiek te worden gestoord of De daling van de mark- De mark is weer aan 't dalen. Voor j den dollar moet men ongeveer 450 mark, voor den gulden 170 mark be talen. Aan de „N. R. Ct." schrijft men in verband biermedeDe nieuwe daling van de waarde der mark zal den uitvoer weer voor eeuigeu tijd mogelijk maken. Want den invoer van buitenlandsche grondstoffen heeft Duitschland betaald met dollars, ponden, guldens enz., die weer tot koersen gekocht werden, die veel lager waren dan nu, zoodat niet alleen de Duitsche grondstoffen (en de loonen) door de daling van de mark veel goedkooper zijn geworden, maar ook vóór de jongste daling gekochte buitenlandsche grondstoffen en produc ten. Een fabriek, die voor 1000 dollars leder kocht, betaalde voor deze 1000 dollars b.v. 300,000 mark d.i. nu 666 dollar. Men denke hier ook aan de invoeren van graan, Engelsche steen kolen, ijzer enz. Maar al moge dus de nieuwe daling van de mark weer voor eenigen tijd nieuw leven aan de nijver heid geveu het noodlot achterhaalt haar toch. Want de stijging van de prijzen volgt de daling van het ruilmiddel op den voet en in een tempo, zooals we dat hier nog niet beleefden. En deze stijging van de prijzen moet weer de vraag naar crediet vergrooten. De ban ken echter zijn meer dan terughou dend kortom de toestand is zeer gespannen. Hoe de uitwerking van de beperkingen van den kaut der banken zal zijn? De handel kan zich wel vrij spoedig naar de nieuwe strooming rich ten, door zijn bedrijf in te krimpen, maar voor de nijverheid zal dat niet zoo gemakkelijk gaan. Ierland. Dinsdagavond is het grootste ge deelte van de sterkte van de Valera te DublH gevallen. De Valera zelf schijnt op het laatste oogenblik gedrost te zijn, maar de be kende gravin Markievicz viel met vele anderen in handen van de Vrijstaters. Zij stond aan het hoofd van een af- deeling scherpschutteressen. Het gevecht had veel bekijks. Ge pantserde auto's waren voortdurend in hinderlijk aangegaapt, rustig een kopje koffie drinken, in het „Grand Hotel du Phare", „Bent U vanavond vrij?" vroeg ons de directeur. „Zeker mijnheer". „Wat moet U verdienen vanavond van zes tot twaalf Ma schrok even... hoopte in stilte dat ik 't zou afslaan, doch... „Wie A gezegd heeft... enz." „Nu, laten we zeggen alles vrij, logies, diner, en recht tot collecteeren en vijftig francs." Dit werd goed gevondenals we voldeden konden we een week blijven. Om zes uur zaten we op een ver booging vóór het terrasMama aan de pianoonze kleederdracht trok direct attentie, daarbij de muziek.... zoodat het storm liep om een plaatsje. Na een poosje ging ik, met den tambourijn rond, en onder de noodige „Gratias Signor... Bonna Sera Signo- rita" haalde ik in een klap tien francs op. Kolossaal Dat kon een rijkmakerij worden... Onder al 't nikkel was ook een cent... 't Deed m'n Hollandsch hart goed dat muntstuk te zien, maar ik kreeg de P in, als ik daarbij dacht, aan zulk een loyaliteit. M'n gemoed schoot vol, wat ik niet beter tot uiting wist te brengen dan de weer en de Vrijstaters maakten ruim gebruik van rookbommen, om een gordijn tot dekking van hun operaties te vormen, die eindigden met een storm loop van soldaten met. handgranaten. De kanonnen die meededen, schoten ns ii bout portant. De aanval ontwikkelde zich stelsel matig. Eerst werd het kantoor van de tram vermeesterd, waarna het Hamman hotel in brand gestoken en genomen en vervolgens het postkantoor stormen derhand veroverd werd. De Vrijstaatsche troepen hebben van zware artillerie 'gebruik gemaakt en deze heeft tenslotte des strijd beslist. Woensdagmiddag heeft het overschot der rebellen zich overgegeven. Op het platteland gaat de strijd op en neer. Van het graafschap Limerick zijn heele stukken in hauden der repu blikeinen. De voorloopige Iersebe re- geeriug zal het heele land te wapen roepen. 7e werkloosheid in Engeland- Het aantal werkloozen bedroeg ver leden week 1.404.900 of 300.000 min der dan in de daaraan voorafgegane week en 418.000 minder dan op 31 Januari. De bijl van Qeddes- De bezuinigingen in de openbare diensten in Engeland hebben iu het afgeloopen jaar geleid tot een vermin dering van het personeel in openbaren dienst met 36000 ambtenaren. L.O. Wet. Aan de wijzigingen der L O, wet, waarvan wij in ons vorig nr. de voor naamste opnamen, ontleenen wij nog het volgende Het maximum-aantal leerlingen, waarbij volgens art. 27, tweede lid, combinatie van eene school voor gewoon lager onderwijs met eene in hetzelfde gebouw gevestigde U. L. O.-school onder éen hoofd is toegelaten, is be rekend tegen ongeveer 25 leerlingen per klasse. Met het oog op de wijziging van art. 28 zal dit aantal moeten worden verhoogd tot 350. 't spelen van den echt Hollandschen mop; „Wie zal dat betalen. zoete lieve Gerritje. Al strijkend dwaalde m'n blik over m'n auditorium, om den landgenoot te ontdekken. Jawel, daar keek iemand verbaasd luisterend op,toen.beleefd buigend, of hij zeggen wilde" Hoe aardig.iandgenooten Och, ik ontmoet ze zoo graag, voor al,wanneer ze.een cent geven 't Liep tegen achten juist stond ik vol vuur de „den Czardhs" van Monti te strijken, toen.verdikke, wat hoorde ik toch Speelde ik zóó valsch? 'k Keek op en... daar stond vlak voor 't terras... een piano-orgel. 't Publiek grinnikte... had ik me dairvoor zoo ingespannen. Wanhopig streek ik nog enkele maten, doch het, met furie gedraaide „Sous les ponts de Paris" overstemde mijn gloedvolle Czardas. Wreed lachte het, uit alle macht „zwengelende" wijf, dat evenals wij... van Italiaanschen afkomst scheen te zijn. Van je Iandgenooten moet je 't maar hebben. Ik ging er maar rustig bij zitten, me verheven voelend, boven deze zus ter in de kunst. Doch wat ging nu gebeuren Vervanging van het wachtgeld door pensioen komt, indien zulks voor den betrokkene niet tot mindere inkomsten leidt dan hij bij haudbaving van het wachtgeld zou hebben, aangewezen voor. Een bepaling is opgenomen om te verzekeren, dat zij die in openbaren dienst worden herplaatst, een pensioen uit hoofde van de opheffing hunner betrekking niet ontvangen. Het vernieuwde wachtgeld zal be- loopeu 2/s X 65 pot. ruim 43 pet. van de jaarwedde. Hier is te denken aan de uitzonderingsgevallen, waarin wegens te korten diensttijd het toe kennen van per si oen onmogelijk is en iemand toch niet aan zijn lot overge. laten kan worden. Het ligt in de bedoeling de wijzi gingen te doen werkea vanaf 1 Januari 1923. Verkeerd. Met 1 dezer zijn aan de Rijksver zekeringsbank 10 ambtenaren (van wie administratieve) ontslagen met 1218 dienstjaren, terwijl sedert October jl. in verband met de uitbreiding van de verzekeringspliehtigheid honderd nieuwe ambtenaren zijn aangesteld. (Het Volk".) Een belangrijke Terbetering. Men schrijft ons Als te Goes of op een der dorpen op Zuid-Beveland chirurgische hulp noo' dig is, moet die van elders komen. Voor het grootste meerendeel der plaatsen is Middelburg dan het dichtste bij. Op de uren dat de telegraaf en telefoonkantoren geopend zijn, kan die hulp suel worden gevraagd, maar buiten de kantooruren, met name des nachts en op Zon- en feestdagen, waren er soms groote moeilijkheden. Hierin is nu eene belangrijke verbetering ge bracht, Op initiatief van Dr. Jenny Weijerman en dank zij de welwillende medewerking van Posterijen en Tele grafie is eene regeling getroffen waar door de zusters der R.K. Ziekenver pleging St. Joanna in de Lange Vorst- straat te Goes op elk oogenblik, bij dag en bij nacht, den chirurg te Mid- begonnen op de orgelmuziek te dansen, 't Werkte aanstekelijk... na een minuut of tien, was 't geheele terras leeg „La bella Bianca" lachte overwin nend, welk een kracht ontwikkelde die vrouw... was de eene arm zoo goed als lam gedraaid, dan begon de andere dadelijk met vernieuwde woede Niet minder dan twaalf wijsjes had ze op haar orgel, walsen en steps, die ze zonder een oogenblik van rust, in een woest tempo, de menigte toeslin- gerde. Haar nam ik 't niet kwalijk, 't was alleen minder geschikt, dat ze vlak voor ons, haar „muziek-kale" presta ties ten beste gaf. Maar dat publiek...!! Die lugubre „tjing tang» te stellen boven goede muziek Zei ik in mijn vorige hoofdstukken te veel over de dansmanie Alleen was 't hier goedkooper lil Eindelijk was ze aan 't eind met haar tambourijn rende ze rond, om 't loon voor hare „genotsverschaffing" te innen. Ha Vooruitnu wij I „Mon Homme,..." Lustig klonk ons samenspel men had ons bijna, verge ten De dames en heeren begonnen weer te stoppen.... Ditmaal tot groote ergernis der orgeltantedie nog niet Verschillende gasten stonden op, en delburg zullen kunnen roepen aan de telefoon. Die chirurg kau dan in ongeveer een half uur in Goes zijn. En dit half uur zal nog niet verloren gaan, want in dien tijd kunnen de zusters, in overleg met den huisdokter, alles geieed maken, opdat de chirurg na zijne aankomst dadelijk kunne handelen. Wie diens hulp noodig heeft kan zich bij de zusters vervoegen. Het meest zal wel voorkomen dat dadelijke overkomst van den chirurg noodig is. Maar wanneer de hulp van een der audere Middelburgscke genees kundigen met spoed gewenscht zou zijn, dan kunnen de zusters ook deze roepen, want zij kunnen alle doktoreu te Middelburg bereiken. De zusters vertrouwen, dat degene, voor wien hulp wordt gevraagd of zijne familie de aan de oproeping verbonden kosten, zijnde die van een dringend telefoongesprek, dus f 3,50 zullen ver goeden, zoo zij daartoe in staat zijn. D()k ingcloopeo. l)e dijk van den nieuw ingedijkten polder bij de Zuid Bath-Polder welke Woensdag gedicht was, is Donderdag ingeloopen. Aannemers Volkers Bos. Voor dezen een schadepost. De verkiezingen. De uitslag der verkiezingen voor Noord- en Zuid-Beveland kau men op de staat in deze courant vinden. In 1918 werden in totaal uitgebracht op de Alg. Staatspartij 75 stemmen, op de Chr. Soe. Partij 35, op het Ver bond tot Democratiseering der Weer macht 39, op de S.D.A.P. 747, op den Bond van Chr. Socialisten 107, op de Soe. Partij 19, op de groepen die than3 den Vrijheidsbond vormen 2774, op den Plattelandersbond 8, op de S.D.P. 52, op de Anti-Rev. partij 2602, op de Christ. Hist. 1884, op de Staatk. Q-er. Partij 961, op de Vrijz. Dem. Partij 875, op de Politiepartij 137 en op de Kath. Partij 1732 stemmen. In Goes waren die getallen iu 1918 resp. 11, 10, 5, 301, 19, 2, 405, 0, 5, 208, 298, 23, 46, 10 en 209. Totaal 1552. Men bedenke dat in 1918 de vrou wen niet mee stemden. Bapellc. Bij Kon. besluit van 4 dezer is benoemd tot Notaris binnen het arron dissement Middelburg, ter standplaats de gemeente Kapelle J. Ch. Kram, candidBat-notaris te Maasland. Wolphasrtsdp. Aan de eerste vrouw die Woensdag alhier haar stem uitbracht werd een bouquet bloemen aawgeboden door den voorzitter van het stembureau. Aan stembureau 1 was de gelukkige mej. Santiug, terwijl aan stembureau 2 de ruim 75-jarige weduwe C. Reinhout geboren Tolleman in de bloempjes gezet werd. Rilland. Beaoemd tot onderwijzeres aan de O. L. School te Dreischor, mej. E. Koeman, alhier. alles „binnen" had. Daar vleog ze op mij af, schreeuwde me iets toe... op z'n plat... Jordaanseh... dus toch Iandgenooten... wat door mij, met een genadig hoofdknikken beant woord werd, en.zij „zwengelde" een wals. Wij een step.... zij... een wals..,, 't werd een leven als een oordeel.... het publiek vond het koddig." Doch helaas een piano-orgel heeft meer „ausdauer". Zoo ook dacht de man van de stoelen. Wie dat nu weer is Een type, dat 's morgens klapstoe- len op de boulevard zet, en er dan zelf op gaat zitten, om ze daarna te verhuren, aan badgasten, die van een „warm plaatsje" houden.... nu ja... door de zon gestoofd natuurlijk. Die man nu, plaatste z'n stoelen in 'n breeden kring om het orgel, en verhuurde ze a twintig centiemes. Moderne badgasten Moderne dans zaal muziek... draaiorgel.... parket vloer.... de straatsteenen... plafond.... het uitspansel, met het lachende maan tje dat schijnt te spotten.... „Maniak ken 1 Heiligschenders van terpsichore"... Och waarom ook niet, de aspiraties van Knocke's badgasten gingen... niet hooger Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1922 | | pagina 1