N° 78, Dinsdag 4 Juli 1922. Op naar de stembus. Denkt er om! Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. OP NAAR DE STEMBUS I Voorkeurstemmen. BUITENLAND. Provincie-Nieuws ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naauil. Vennootschap Goesche Courant COURANT Driemaal plu bt Familieberichten 1 Bewijsnummers en Kleeuwens Ross' Drukkers en Uitgeverabedrjjf. Advertentiën worden aa. tot 13 uur voormldu. Het schrijven van een opwekkend woord voor den vrijzinnigen kiezer (of kiezeres) om Woensdag 5 Juli naar de stembus op te gaan, niet alleen omdat dit door den stemplicht geboden is, maar op gronden van staatsbelang, is een gemakkelijke taak. Dat het om groote dingen gaat bij den aanstaan den stembusstrijd hebben de verschil lende sprekers- in de laatste maanden meermalen uiteengezet. Dat op het huidige kabinet, waar van het onvermogen voor een groot deel geleid heeft tot den finaneieelen en economischen debacle, waarin ons land verkeert en dat door de krukken van een in den wortel verteerde coalitie op de been moest worden gehouden, vernietigende aanmerkingen zijn te maken, is meermalen gebleken. Zooals het in ons land de laatste jaren is gegaan kan het niet langer, dit kabinet der rechterzijde heeft meer dan voldoende tijd gehad om te be wijzen dat het de noodige kracht mist om afdoende verbeteringen aan te brengen. En wanneer rechts met een meerderheid uit de stembus komt, wordt de doode coalitie-haan weer opgezet en krijgen we ongeveer het zelfde kabinet terug. Het opwekken van de vrijzinnigen tot het ondernemen van een stormloop op deze regeering, die meermalen biijk gaf den spot te drijven met de vrijzinnige idealen en met de vrijzinnige denkbeelden, wij herhalen het, dat is een gemakkelijke taak. Bij dezen stembusstrijd moet getracht worden een volksvertegenwoordiging te krijgen, welke tot basis kan dienen van een regeering, waarin de stem der vrijzinnigheid duidelijk wordt gehoord. En dat de mannen zich van hun stemplicht zullen kwijlen, niet alleen omdat liet wettelijk voorgeschreven is, daarop zijn wij heel gerust. Van de vrouwen zijn wij minder zeker, hoewel het bij deze verkiezing voor hen feitelijk gaat om nog grooter belangen dan voor den man. Vrijzinnige vrouwen gaat ter stembusDenkt er om dat de katholieke vrouwen en de soc.-democratische vrouwen op hun post zullen zijn. Zorgt er voor dat gij niet ontbreekt om te stemmen op den man of de vrouw, die uw politieke, econo mische en sociale ideëen voorstaat. Het is voor de kiezers en kiezeressen geen gemakkelijk werk geweest een keuze te doen uit de talrijke, veelal te gedetailleerde programma's der partijen en partijtjes. Wij vermoeden dat de meesten met geen der programma's van a tot z. kunnen accoord gaan. Dat is natuurlijk ook niet noodig op de groote lijnen komt het aan Aan den anderen kant bevatten bijna alle programma's zeer aantrekkelijke punten. Wij zijn de meening toegedaan, dat verschillende programma's een hechten gemeenschappelijken grondslag bieden voor het vormen in de toekomst van één groote vrijzinnige partij, met den Vrijheidsbond in het midden en daar aan vast een linker- en een rechter vleugel. En wij spreken hierbij de hoop uit dat dit groote vrijzinnige eenheids front, waarvoor de Vrijheidsbond reeds de hoofdloopgravenlinie heeft gegraven, meer en meer zal worden versterkt ea tot stand zal komen. Wij spreken de hoop uit, dat men steeds meer oog zal krijgen voor de groote lijnen en dat men de kleinere verschilpunten niet meer naar Hollandschen aard het zwaarste zal deen wegen. Wij hebben al meer gezegd, dat wij de verbrokkeling en versnippering der Vrijzinnigen betreuren ook om tacti sche Tedenen. Wanneer men in den oorlog de vijandelijke stelling wil door breken, hoopt men op een bepaald punt al zijn strijdkrachten op en beukt er op los. Men gaat niet in allerlei kleine groepjes optornen tegen den hechten muur van vijanden. Dan komt men er niet doorheen. Doch dit geldt natuurlijk voor de toekomst. Het zal, we herhalen het, voor velen een Moeilijke keuze geweest zijn. Maar thans zal, voorgelicht door de ver schillende sprekers en spieeksters, waar schijnlijk een ieder zijn oi haar ean- didaat(ate) wel hebben bepaald. Vele van onze lezers zullen ongetwijfeld stemmen op den Vrijheidsbond, anderen op den Vrijz. Dem. Bond, er zullen er ook zijn die stemmen op de lyst Van HoutenFaube! of op andere lijsten. Wij onthouden ons van het geven van een advies en laten gaarne een ieder volkomen vrij in de keuze van zijn candidaat. Alleen zouden wij willen zeggen Stemt bewust en stemt op een candidaat die bezuinigen zal. Want bezuiniging is beslist nood zakelijk; Gaat allei} Woensdag 5 Juli naar de stembus en dan zijn wij er van overtuigd, dat de uitslag voor de Vrijzinnigen een verblijdende uitslag zal zijn. Wanneer men zijn stem uitbrengt niet op nr. één van een lijst, maar op een der volgende candidaten, pleegt men deze stem een z.g. voorkeurstem te noemen. Door ons eigenaardig kiesstelsel komt de waarde dezer voorkeur niet voldoende uit en dit achten wij een ernstige fout van het huidig systeem, een fout, die bij de jongste wijziging der kieswet nog is verslechterd. Oor spronkelijk werd op zeker oogenblik, wanneer het overdragen van stemmen tot een eind was, die candidaat als verkozen beschouwd, die de meeste stemmen had verkregen, terwijl in het nieuwe stelsel dit alleen geldt, indien die met de meeste stemmen, tenminste één stem meer dan de helft van den (lijst) kiesdeeler heeft verworven. De voorkeurstemmen hebben overi gens dezelfde waarde als de stemmen op nr. één, d.w.z. zij verhoogen het stemmentotaal der lijst en vergrooteu in gelijke mate de kans voor de partij op een zetel. Twee opvattingen. Op 11 November a.s., den vierden verjaardag van de ouderteekening van den wapenstilstand, zal in het bosch van Compiègne een gedenkteeken wor den onthuld op de plek waar de wapen- stilstandsonderhandelingeD, in den trein van Foch, hadden plaats gevonden. Het monument krijgt den vorm van een eenvoudigen grafsteen, waarop deze woorden zullen gegrift staan Hier bezweek, op 11 November 1918, de misdadige hoovaardij van het Duitsche Rijk, verslagen door de vrije volken welke het tot slavernij had willen brengen. Er wordt een trotsche laan door het woud gekapt, die toegang zal geven tot het monument. Dezer dagen, lezen we in de N. R. Ct„ vond te Edinburgh de opening plaats van het Arbeiderscongres. Vertegen woordigd waren arbeidersorganisaties met tezamen 4,000,000 leden. De congresvoorzitter was Jowett. Deze klaagde er over, dat de oorlog met de wapenen was vervangen door een econo mischen oorlog, in welken de verliezen aan menschenlevens en het lijden niet minder groot waren. Millioenen waren reeds gestorven van honger of aan ziekten, die hadden kunnen worden voorkomen. Nog eens millioenen waren onvolgroeid gebleven, of waren in hun prille jeugd misvormd en voor het leven gebrekkig geworden zjj hoonden de lieden die dit vrede noemen. De reden voor het mislukken van de Vredesconferenties van Versailles tol Genua was niet duister. Het verdrag van Versailles berustte op een leu gen, de meest doodelijke en ver nietigende leugen in de geschiedenis van de wereld de leugen dat Duitsch- land alleen verantwoordelijk was voor den oorlog. De gebeele bestraffingspolitiek, ver vat en uitgewerkt in het verdrag van Versailles, had millioenen arbeiders genoodzaakt om als slaven te zwoegen TwinK brenxji U thans 6 nieuwe tinten welke uitstekend geschikt zijn als voorjaarskleuren. Deze zijn: ZALMKUEUF» PAUWBLAUW TANGO-BRUIN HEMELSBLAUW TERRA-ROOD HARDGROEN Mei de 6 nieuwe kLeuren kunt U dezelfde schitteren de resultaten bereiken als mei de 18 overige kleuren. U KUNT OU KIEZEN UIT 24 PRACHTIGE KLEUREN TwinK wascA/ en verft teqeüjkertijd. DE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPy' VLAARDIMOEH Fabrikanten van: Sunlight 'eh LUX. voor het voedsel, de kleeding en de huisvesting van een bedelaarmillioenen anderen waren er door gedoemd tot werkloosheid. Voordat definitief en openlijk was erkend, dat „alle oorlogvoerende lauden hun aandeel hebben in de verantwoordelijkheid voor den oorlog, in verschillende mate" en dat het verdrag van Versailles niet de toepassing is van de wapenstilstands voorwaarden en dus een monsterachtige trouwbreuk vormt, kan het terrein niet in gereedheid worden gebracht voor den herbouw van Europa en een vestiging van den vrede, waarnaar gesmacht wordt». De oorlöj in Ierland. Na een feilen strijd hebben de rebellen in de vier gerechtshoven zich op genade of ongenade moeten over geven. Alvorens dit te doen, hebbeD zij echter nog een mijn in de midden- hal laten ontploften en hun toeleg om de Vrijstaters onder het puin te be delven, gelukte, 30 werden ernstig gewond. De leider der rebellen heeft later zijn teleurstelling erover geuit, dat de verliezen niet nog grooter waren. Alvorens het gebouw te verlaten, vernietigden de rebellen alle wapens. Het totaal aan gevangenen bedraagt 170, onder welke bekende leiders. De verliezen der Vrijstaatsche troepen zijn 3 dooden en 55 gewonden. De rebellen hebben zich thans in een van de hoofdstraten der stad ver sterkt, waar zij een blok gebouwen hebben bezet, waaronder verschillende hotels, waar de gasten inderhaast zijn uitgegooid. Men gelooft dat de Valera hier het commando voert. Er wordt hevig geschoten en er zijn reeds meer dan 12 dooden en 100 gewonden. Te Drogheda is eveneens hevig ge vochten er is daar een spoorbrug opgeblazen, waardoor de verbinding van Dublin met het Noorden is Na den moord op Refhenau. Te Schwerin hebben Berlijnsche rechercheurs aangehouden Erich Bade, den secretaris van den Deutsch-völki- schen Schutz und Trutzbund, en een employé van het secretariaat van dien bond, genaamd Christian Ugemann, een oud-adelborst. Beiden worden ervan beschuldigd, aan de moordenaars van Rathenau de wapens voor den aanslag ie hebben verschaft. Kiezers en Kiezeressen, gU moogt van uw geheele stembiljet slechts één vakje rood maken. Kattendijke. Vrijdag had Je zoon van den timmerman Smit alhier het ongeval, dat hij een beitel in zijn voet liet vallen, zoodat geneeskundige hulp moest ingeroepen worden. Krabbendfjke. Vrijdag, den twee den Ivruiningschen kermisdag, werd wederom ringrijderij gehouden. De eerste prijs werd gewonnen door D. Kervink met 18 ringen. Het muziek gezelschap Concordia gaf een uitvoering op de tent en de gymnastiekvereen. Sparta eene uitvoering op de weide van den heer Van Gorael. Wederom als op andere jaren was de belangstelling van het publiek groot, ook van de omliggende dorpen- Woensdag had, naar de M. Ct. meldt, de eindverg. plaats van de commissie van het welgeslaagd turnfeest op 27 Mei j.l. Uit de rekening bleek, dat de ontvangsten waren f 580.10, de uitgaven f 565.57|, dus een goed slot van f 14.527a. Besloten werd dit saldo te schenken aan de Gymn, Ver. „Sparta», Met het oog op het 25-jarig jubileum van H. M. de Koningin, werd besloten de oommissie niet te ontbinden, doch binnenkort de burgerij uit te noodigen om plannen te beramen voor het a s. IConinginDefeest in 1923. Middelburg. In de zitting van het Centraal stembureau voor de Prov. Staten werd Vrijdag door den voor zitter medegedeeld, dat de heer mr. A. A. de Veer z';n benoeming tot lid der Eerste Kamer heeft aangenomen en werd hij met die benoeming geluk gewenscht. Gekozen werd verklaard tot liil der Prov. Staten de heer J. H. Geschiere te Grijpskerke, de volgende van de anti rev. lijst. Rllland-Bath. In de Vrijdagmorgen gehouden Raadsvergadering waren tegen woordig alle leden. De voorzitter opent de vergadering <net gebed. Tegen het besluit van den Raad der gemente Zierikzee tot afschaffing der veemarkt bestonden geen bezwaren. De begrooting der Gezondheidscommissie, waarop deze gemeente voorkomt met eene bijdrage van f95.50J, wordt goedgekeurd. Een voorstel van B. en W. tot wijziging der gemeenschappelijke regeling voor de keuring van vee en vleesch als be doeld in de vleeschkeuringswet 1919 wordt aangenomen, terwijl eene veror dening voor den gemeenschappelijken keuringsdienst, waarin enkele noodza kelijke wijzigingen zijn gebracht, wordt vastgesteld, beide zonder hoofdelijke stemming. Met algemeene stemmen wordt aangenomen een voorstel van B. en W. om aan H.M. de Koningin te verzoeken ontheffing te verleenen van het bepaalde in artikel 4, eerste lid, en artikel 6 van de vleeschkeuringswet 1919, voor zooveel betreft varkens, schapen en geiten. Vastgesteld wordt het 1ste suppletoir kohier der zakelijke bedrijfsbelastiog. Aan W. Nagelkerke wordt wegens vertrek uit de gemeente over een tijd perk van 2 maanden ontheffing verleend van zijn aanslag in den hoofdelijken omslag, terwijl aan G. van der Leeden algemeene ontheffing werd geschonken in verband met de wet van 20 Mei 1922, Staatsblad No. 361. Daarna dankzegging en sluiting. Re Tentoonstelling te Colijnsplaat. Re bekroningen. De jury kende de volgende bekro ningen toe Paarden. Klasse I. Eenjarige hengsten, uitge loofd 2 zilveren, 1 bronzen medaille en eervolle vermeldingen. Ie prijs „Jan Steen» van Ij. M. de Vos, 2e „Kris Kras» van Gebr. Leendertse Hz., 3e „Victor» van Abr. Remijnse, E.V „Ere- dich" van S. Meulenberg en „Teun» van Gebr. Leendertse. Klasse II. Tweejarige hengsten, 1 verg. zilveren, 2 zilveren, 1 bronzt medaille, leprjjs „Laboureur van Kam perland» van P. de Feijter. 2e „Con- slant" van Gebr. Leendertse, E. V. „Vespassianus" van A. van Dis en Enoch" van Gebr. Leendertse. Klasse III. Driejarige hengsten, 1 veig. zilveren, 1 zilveren en 1 bronzen medaille. Ie prijs „Piston de Kieldreeht» van D. Verburg, 2e „Giiondin de Ca- durn" van Jac. Wisse, 3e „Simon» van Gebr. Priester. Klasse IV. Vierjarige en oudere hengsten. 1 verg. zilveien, 1 zilveren en 1 bronzen medaille. Ie prijs „Ele gant de Laboureur», Hengstenvereeni- ging Exelsior, 2e „Isaac de Laboureur» van J. J. Verhulst, Se „Cambiinus» van de H. V. Vooruitgang, E.V. „Bristol» van de H. V. Kats. Klasse V. Hengsten met afstamme lingen. 2 verg. zilveren, 1 zilveren medaille. Ie prijs „Elegant de Labou reur" 2e „Cambrinus», 3e „Isaac de Laboureur". Eén-jarige merries. Klasse VI. i verg. zilv., 2 zilv. en 1 bronzen. Ie prijs Cecilia van Krabbendijke van A. Hartog 2e prijs Vera van Joh. Vogelaar3e prijs Pleuntje van S. Meulenberg; 4e prijs Gonnie van Joh. Vogelaar, B. V. Collie van Gebr. van de Linde. Klasse VII. Twee-jarige merries. 1 verg. zilv., 2 zilv., 2 bronzen. Prijs- winners zijnle prijs Liza's droom, van P. Zuidweg 2e prijs Martha van Gebr. Malgehem 3e prijs Jolica van S. Meulenberg 5e prijs Genoveva van P. Zuidweg. Klasse VIII. 8-jarige mmies. 2 verg. zilv., 2 zilv., 1 tronzen le prijs Cortina van Joh. Vogelaar, 2e prijs Olga van W. Wisse, 3e prijs Emma de Laboureur van A. Remijnse, 4e prijs Cora van Kats van E. Klas sen, 5e prijs Nora van C. Vogelaar, E. V., Gabilla van Gebr. van Hee en Gamanora van Joh. Vogelaar. Klasse IX. 4-jarige en oudere. 3 verg. zilv., 4 zilv., 8 bronzen, le prijs Adriana van Joh. Vogelaar, 2e prijs Fleurette van P. Zuidweg, 3e prijs Centille van F. van Hoord, 4e prijs Bibi van C. J. de Kam Jaez., 5e prijs Caba van H. W. de Looff, 6e prijs Espoiria van C. 3. de Kam, 7e prijs Cora van Klaverwijk van A. Hartog, 8e prijs Lies van P. Zuidweg. Verder Catean van Gebr. Leendertse en Cula van L. M. de Vos, Klasse X. Merries met veulens, v.z., 2 z.m. en 2 br med. le pr. Bertha met br. Hengstv., van F. Klassen; tweede Cateau met vosscbimmel merriev., Gebr. Leen dertse 3e Lies met br. merriev., Gebr. v. d. Linde4e Cadee B. met br. merriev. van N. Filius5e Meta met sch. merriev., Gebr. v. d. LindeE. V. Adriane met vosschimmel merriev., Joh, Vogelaar Mina met vosbles merriev,, A. van DisLea met br. merriev., Gebr. v. d. Linde Marie met vosbles merriev.. van Joh. Vogelaar; Nelly met br. merriev., Gebr. v. d. Linde Bobo met vosbles hengstv. van C. J. de Kam; merrie met voshengs'v. van J. J. VerhulstLot met vosbles merriev. van Th. Maat. Klasae XI. Tweespan Merries. 1 v.z., 2 z.m. en 1 br.m. Eerste Cortina en Phi- lomene vaa Joh. Vogelaar2e Gravinne en Cetille van F. van HoornEmma de Laboreur en Aristicrate van Abr. Remijnse; Bibi en Boya van C. J. de Kam Verder Oiaga en Mirzav van W. Wisse; Atiadne en Gamanora van Joh. VogelaarNora en Signora van C. VogelaarCateau en Nelly van Gebr. v. d. Linde. Klasse XII. Vierspan Merries van 1 eigenaar. 2 v.z., 2 z.m. le Philoraene, Corina, Ariadne en Gamanora van Joh. Vogelaar; 2e Bibi, Boije, Camelia, Espoiria van C. J. de Kam; 3e Kula Zus, Marie en Freule van E. 1. de Regt Gravinne, Madam, Eugenia, Cettille van F. van Hoord Verder Lies, Lotte, Medilla en Lies van P. Zuidweg en Bertha, Emma en Cora van Klaver- wijk en Caijenne van A. Hartog. Klasse XIII. Vierspan van 2 Eigenaars, le pr. f 25 door Meta, Caba, Meta en Lizet van H. W. de Looff en P. J. Doeieman. 2e pr. f 15 Fleurette, Ner- veuse, Cora en Bette van P. Zuidweg en F. Klassen. Kampioen merrie werd Cortina van Joh. Vogelaar en reserve kampioen Ariadne van denzelfde.

Goessche Courant | 1922 | | pagina 1