Provincie-Nieuws» gooien. Ook had de regeling het bezwaar dat tal >an kleine baasjes en kunstenaars de uitkeering niet konden krijgen. Spreker betoogde hierna dat de vrouwen het lot van ons land in handen hebben. Alle partijen trachten de vrouwen in de hand te kragen net als bij pandoeren. Hij wekte de vrou wen op om een goed gebruik te maken van het stembiljet. Spreker vreest een coalitie van rood en zwart, waardoor onze uitgaven zul len vermeerderen. Spreker ried alle vrijzinnigen aan om te stemmen op de erkende partijen en niet op de kleine partijijes. Als op die partijtjes stemmen wordt uit gebracht, gaan voor links, zoo heeft prof. v. Gijd berekend, 2 X 100.0Ü0 stemmen verloren. Dit mag niet. On der de nauen op de 8 lijsten van den Vrijheidsbond, vindt U Uw candidaat, Spr. wraakte het absenteïsme van sommige kame» leden en verdedigde de verhooging van de vergoeding voor het kamerlidmaatschap. Als het goed vervnld wordt is het werkelijk niet te veel. Maar meo moet zich aan het werk geven en dat ia noodig. Met zen laatste opwekking om den stemplicht te vervullen, eindigde de spreker. De heer Constandse dankte den spr. voor diens rede en spoorde krachtig aan, om op den Vrijheidsbond zijn stem uil te brengen. Wij moeten eï groot«ch op z|jn, leden van den Vrij heidsbond te zjjn. Daarna volgde nog een mededeeling van da. Siemeliok, die ook opwekte te strijden voor den Vrijheidsbond» Vbimarkt. Op de veemarkt van 27 Juli 1922 waren aangevoerd4 loopvarkens en 40 biggen. gb*i.aigu. Geslaagd aan de Technische Hooge- school voor het oandidaatsexamen oiviel ingenieur le gedeelte onze stadgenoot de heer G J. Verburg. Voor het prop. examen voor electro- technisch ingenieur slaagde onze stad genoot de heer 8. J. de Jonge. AnuwtjzlBgen voor de op 5 Juli plaats hebbende stemming voor de Tweede Kamer der Staten-deneraal. De oproepingskaarten worden heden verzonden. De gemeente is thans verdeeld in vier' stemdistrieten. Slembureau 1 gele kaarten houdt zitting in de Trouwzaal op het Stadhuis Stembureau II groene kaarten houdt zitting in het Gymnastieklokaal der Rijks Hoogere Burgerschool Stembureau III oranje kaartea houdt zitting in het Gymnastieklokaal der openbare U. L. O. School (ingang aan de Kreukelmarkt) Stembureau IV blauwe kaarten houdt zitting in de Rijkslandbouwwinterschool op het Ravelijn. De kaarten moeten worden mede gebracht. Hosanna. Iu verband met het feest van Chr. Zangvereenigingen geeft Hosanna om streeks 7 uur een concert op de Groote Markt. Wissenkerke. De Raad dezer ge. meente vergaderde 26 dezer. Afwezig dt leden De Regt en De Fejjter. Tot de ingekomen stokken .behoorde o.a. de mededeeling dat de gemeente een procedure tegen het ambacht van Oud- Campen en Soelekerke, inzake plaat sing eeuer tweede weegbrug op het haven errein te Kamperland gewonnen heeft. Voorgelezen en goedgekeurd werden verschillend^, verordeningen en in. slruciies inzake de uitvoering dei Vleeschkenringswet, welke in een ge combineerde vergadering der raden van Kortgeue en Wissenkerke èn door den raad van Kortgene reeds is aangenomen. Goedgekeurd werd dat eventueel hier wenschelijk geachte wijzigingen zouden worden aangehouden tot de eerstvol- gelde herziening. De begrooting voor de uitvoering dier wet wijst een eind cijfer aan van f 2140, een gebouwtje voor noodslachtingen en het daarbij noodig terrein was op f 640 begroot. Het hoofd van den vleeschkenringi- dienst zou 50 pet. van 't keurloon ontvangen, tot een minimum van f 1500, Besloten werd vrijlating der huiaslach- ting aan te vragen. De begrooting Burg. Armbestuur sloot in ontvangst en uitgaaf met f 1652, eu een bedrag van f 46,44^ voor on voorziene uitgaven. Tot leden der commissie van toezicht op het L. O. werden benoemd de heer W. de Jonge, die bedankte, en daarna de heer A. L, Abrahamse door wien Re benoeming werd aangenomen voor Wissenkerke en de heer J. J. van de Velde, Kamperland, benoemd werd de heer W. F. Coumou als onderwijzer-lid. In verband met een geval, dat een gezin om billijke redenen eerlang zon der woning geraakt, werd besloten tot het stellen van een gemeentegarantie tegenover den timmerman Hoek, die genegen is een woning te bouwen tegen f 2 per week voor huur en aflossing. Daarna besloten vergadering. Na heropening werd nog afwijzend beschikt op een verzoek van den secre taris der commissie tot wering van schoolverzuim te Kamperland, om ver. booging zijner jaarwedde. Waarde. In de Maandagmiddag ge houden vergadering van het bestuur en ingelanden van het waterschap 'Waarde werden uitgebracht 20 stem men. Wegens periodieke aftreding van den heer M. H. J. Westatrate als ge zworen, werd een aanbeveling opge maakt, waarop voorkomen de heeren no. 1. M. H. J. Westatrate, no. 2. L. van Koeveringe, no. 3. P. Verbrugge. Tot ontvanger-griffier werd met alge- meene stemmen benoemd dhr. J. C. van Burg te Borsselen. Blezeiinge. Geslaagd te Utrecht voor het candidaatsexamen geneeskunde, de heer W. v. d. Linde Cz., geb. alhier. Borsselen. Voor het eindexamen gymnasium te Middelburg slaagde voor diploma B. dhr. M. Elenbaas, alhier. II - i Vlissingen. Te Vlissingeu is Zater dagmiddag gehouden een prov. land dag der Vrijz. Democraten. Deze werd geopend door den voorzitter der fede ratie Zeeland, den heer D. N. van Gelderen, die er op wees hoe de Prov. Staten bij de verkiezing van de Eerste Kamer uiting hebben gegeven aan den meest reactionairen geest. Thans zal den kiezers de waarde van den 5den Juli duidelijker voor oogen staan. Nadat het muziekcorps «Ons Ge noegen" uit Vlissingen, dat de bijeen komst opluisterde, eenige nummers ten gehoor» had gebracht, was het woord aan mevr. Bergsma, die de vrouwen krachiig opwekte van haar kiesrecht gebruik te maken. In de plaats van mr. Joekes, die door een zitting van bet Intern, ge rechtshof niet aanwezig kou zijn, sprak dhr. Jac. Welleman. Deze critiseerde de houding van de Vrijheidsbonders in de prov, staten van dit|gewest«bij de verkiezing voor de Eerste Kamer, Spr. betoogde o.a. dat zij hij de tweede stemming allen hun stem op dhr. Elenbaas hebben uitge bracht, zonder naar diens richting te vragen. De heer Elenbaas is lid ge weest van de Vrijz. Dem. Partij en heeft nooit blijken gegeven daarmede te hebben gebroken. Daarna zette spr. breedvoerig uiteen wat de V. D. B. wil. Dhr. Ketelaar zeide, dat de verdee ling der politieke partijen naar geloof en godsdienst een verkeerde is. Beter is een scheiding als in Engeland in conservatieven en democraten Spreker betoogde dat de Vrijheidsbond tot de eerste groep behoort. De bijeenkomst was matig bezocht. Ellttwoutsdyk. In de raadsvergade» ring van Maandag 26 Juni 1922 werd vastgesteld een verordening tot heffing vau keurloon in verband met de vleeschkeuringswet. Het tarief voor de verschillende keuringen werd genomen zooals dat voor de andere gemeenten behoorende tot den kring Orezaad is bepaald, zij het ook voorloopig, totdat n.l. zal zijn gebleken of die loonen billijk en noodig zijn. De instructie voor den keurings dienst werd eveneens vastgesteld en daarmede ging het laatste van de zeer vele besluiteD, verordeningen, regle menten, instruction, noodig gevonden door de weinig sympathieke vleesch kenringswet, vas ouder de hand. De Raad nam kennis van enkele brieven betrekking hebbende op jaarwedden van gemeente-ontvanger, secretarie-ambte naren en veldwachters en boden en vond de verhooging van de bode die f 39 per jaar trok tot f 100 noodig en billijk. Instemming zal worden betuigd met het verzoek tot verkrijging van ver mindering van de tarieven der spoor wegen. Op een desbetreffend verzoek van den Commissaris der Koningin besloot de Raad zteb niet te verzetten tegen de verplaatsing van het kantoor van den Rijksontvanger van 's Gravenpolder naar Goes. De reden die daartoe aan leiding gaf, bestaat in het niet hebben te 's Gravenpolder van een geschikte woning. Bij den aanvang der zitting had de burgemeester mededeeling gedaan van het plotseling overlijden van den Ambachtsheer M. J. van Hattum. De leden stemden in met hetgeen B. en W. uit naam der iugezetenen ten deze uit erkentelijkheid voor zoo vele weldaden en niet het minst uit warme toegenegenheid aan het adres van de weduwe en hare kinderen is gericht. Kortgene. Met ingang van 28 Juni 1922 wordt bet hulppost- en telegraafkantoor alhier op werkdagen gedurende de navolgende uren open gesteld Post- en telegraafdienst81/»12 281/,, 67u. Telefoondienst 87,-12 '/a, 2—4>/s, 6—8 Va u. Gedurende de uren, waarin het kan toor voor den telegraafdienst is gesloten kunnen geen celgesprefcken worden gevoerd. Ovezand. Benoemd tot hoofd der Chr. School dhr. W. H. Zinkstok, onderwijzer te Goes. Met hem stonden op de voordracht dhm. W. J. U|jterlinde te Rotterdam en W. H. van Nooit te Domburg. Kapelle. Naar aanleiding van de bespreking bij de rondvraag in de raadsvergadering van 26 Juni j 1. inge leid door het raadslid Ganseman over de aschbelt, hebben B. en W. alhier beslaten deze zoodanig af te sluiten dat het onmogelijk is er op te komen zonder verlof. Het baart "groote ongerieflijkheden voor de bewoners van de nabij wonende perceelen in de Weststraat die geen achteruit hebben, deze weten niet waar ze met hun afval enz. moeten ver blijven. E?n tonnenstelsel voor deze gemeente of een karman die de vuilnis ophaalt znllen de gemeentefinanciïn niet kunnen toelaten. Wel is waar moesten B, en W. in grijpen men ging te oruut en onver schillig te werk met verschillende artikelen, die w|j niet nader znllen aanduiden wat de volksgezondheid schaadde. Het vorkeersrnpport. De commissie tot onderzoek eener reorganisatie der verkeersmiddelen in Zeeland heeft era lijvig rappoit aan Prov. Staten uitgebracht, dat thans in druk is verschenen. De commissie heeft zich bezig ge houden met de volgende punten 1) Alle in een verdere toekomst wenschelijk of noodzakelijk geachte wij zigingen en aanvullingen van bestaande verkeersmiddelen, alsook de nuttig of wel noodig geoordeelden aanleg van nieuwe verkeersmidde'en. 2) Het wegenvraagstuk. Ten aanzien van het eerste punt komt de commissie o.a. tot de volgende conclnsies Uwe vergadering rerklare zich in beginsel bereid, den aanleg te bevor deren van eeD tramweg van lerseke over Kruiningen naar Hansweert (oost) en van Kruiningen naar Ossendrecht en noodige Gedeputeerde Staten uit, een hernieuwde aanvrage om steun in welwillende overweging te nesaen en het alsdan in te stellen onderzoek ter kennis van Uwe vergadering te brengen, vergezeld van voorstellen. Uwe vergadering noodige Gedepu teerde Staten uit, U voorstellen te doea tot verbetering van de uitrusting van het veer van den Wilhelmina- polder (Katsche-veer) op den Annapol- der en vooral ook van dat van den Annapolder op den Wilhelminapolder. Uwe vergadering drage aan Gedepu teerde Staten op, zoo spoedig mogelijk een grootere boot (stoomboot), geschikt voor groot goederenververvoer, in den veerdienst van Wolphaartsdijksche-veer op Kortgeue en omgekeerd in dienst te stellenmaatregelen te treffen, dat de dienst onder alle omstandigheden ononderbroken kan worden uitgeoefend; de overzetmogelijkheden in de avond uren te verruimendes avonds de steigers te verlichten en de tarieven te herzien in de richting van een ver laging althans van een deel daarvan. Uw vergadering noodige Gedeputeerde Staten uit, bijzondere aandacht te wijden aan goede spoor- en tramver bindingen van Zeeuwsch-Vlaanderen met overig Nederland (ochtend- en avondverbinding Sas van Gent—Walz- oorden, handhaving avondtram Walz- oorden-Hulst. Ten aanzien van punt 2 wordt in het algemeen het overbrengen van hoofdwegen in prov. beheer noodzakelijk geacht. De volledige conclusies vermelden wij in ons volgend nr. Stokken voor de Provinciale Staten. Nog zijn enkele voorstellen voor de Prov. Staten in druk verschenen. Ged. Staten stellen voor af te w|jzen het verzoek van de N.V. «Goesche rijtuig» en automobielmaatscbappij" te Goes om subsidie voor een antodienst Goes-Wolphaartdijkscbe veer, daar aan J. C. Krijger te Goes voor eenzelfden dienst reeds subsidie is verleend. Voorgesteld wordt het bedrag, toege kend aan den hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat voor onderhoud eu aanvulling van meubelen, bureau behoeften, verwarming, verlichting, schoonhouden eu bediening, met ingang van 1 Januari 1922 te verhoogen van f500 op f750. Waar commissarissen der P.Z.E M. bet gewenscht achten ook te kunnen beschikken over de f700,000 voor ge- heelen afttouw van het net in Zeenwsch- Vlaanderen, stellen Ged. Staten voor het bedrag der vcor de in dat deel der provincie aan te leggen werken aan te gane leening, hetwelk in de zomervergadering van 1921 werd be paald op f 1.600.000 te verhoogen tot f 2.300.000. Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland. De Maatschappij, wier lange naam hierboven prijkt, beter bekend onder de initalen Z. L. M., de organisatie, die in onze provincie znlk een belang rijke plaats inneemt en voor baar wel vaart van zoo'n groote beteekenis is, heeft deze week voor enkele dagen baar tenten te Colijnsplaat opgeslagen, waar de kring Noord-Beveland gastheer is en waar de leden van het Hoofdbestuur Dinsdagavond ten gemeentehuize om 7 uur officieel door het gemeentebestuur werden verwelkomd. De burgemeester heette de aanwezi gen hartelijk welkom, sprak de vol doening uit van het gemeentebestuur over het houden van de tentoonstelling en de (vergaderingen te Colijnsplaat en uitte de beste wenschen voor den bloei der Z. L. M. Namens de Z L.M. zeide de voor zitter, de heer mr. P. Dieleman, har telijk dank voor de vriendelijke ont vangst, die in de Noord-Bevelandsche landbonwweek het hoofdbestuur ten deel valt, het is buitengewoon aange naam op een der oudste van de Zeeuwsche eilanden te midden van welige landouwen, rijke korenvelden, te vertoeven op de plaat vau Colijn, naar een der eerste bezitters de Colijnsplaat genoemd. Weleer niet tot Noord- Beveland behoorende, maar door de Faal daarvan gescheiden, is het later door bedijking daaraan toegevoegd en werd gebouwd in 1598/99, de plaats waar wij zijn, als het voornaamste dorp, Zijnde zooals de croniekschrijver zegt: een deftig dorp, met vele treffelijke huizen. Het alleroudste Noord-Beveland werd de Lusthof van Zeeland genoemd; wel een bewijs dat het dien naam waard was, is het feit, dat Graaf Willem in 1852 zelf in Gravenkeet onder Wissekerke zat om de herbedijking van een belangrijk deel te regelen en niet heenging voor het werk was voltooid. Het uit den vloed verrezen Noord- Beveland is wederom eea Lusthof geworden en daarin is het sierlijke Colijnsplaat een schoone plant. De gemoederen waren in den laatsten tijd hier verontrust door de vrees dat de zelfstandigheid van de eens zoo afzon derlijk gelegen plaats zou moeten worden prijsgegeven door vereeniging met andere plaatsen tot een geheel. Vreemd was dat voor N. Beveland niet waar reeds iu de Middel-Eeuwen de verschillende kleinere polderbedijkingen vereenigd waren tot 2 wateringen ei later waterschappen, die beoosten en bewesten de Wijtvliet, die het oude eiland in twee groote deelen heeft gesplitst. Van Colijnsplaat vooral kan men echter historisch die oppositie verklaren, waar het steeds zelfstandig geweest is, sedert het als aanwas aan Floris van Borselen van Kortgene ter bedijking werd gegeven. Moge die fiere zelfstandigheid der gemeente echter geen oorzaak zijn van een apart staan. De vruchtbare plaat, die vau belang werd doordat zij uit haar geïsoleerd heid, uit baar isolement met het oude bedijkte Noord-Beveland een werd, sta vooraan in de behartiging van de belangen van het eene en onverdeelde Noord-Beveland. De laatste Frank van Borsselen, kleinzoon, meen ik van den bastaard zoon van den bekenden Frank, was heer van Cortgene en huwde met Cat- harina van Egmond. Toen ruischten nog 3 maal daags de stemmen van 8 priesters door de gewelven der parochie kerk van Cortgene, in zingende missen ter ruste van de Ziele van Margaretha van Hasselt, de moeder van Frank den groote, Franks bastaardzoon, die opdat dit ten eeuwigen dage zou ge schieden aan de kerk veel goederen had vermaakt. Die eeuwigheid duurde kort. Edoch 1 De Oranjezon daagde boven Uw plaat. Door het huwelijk van Catharina van Egmond kwam later Cortgene en het octrooi van bedijking van Colijnsplaat aan het Oranjehuis en later door geschenk van Willem III den stadhouder onzer Staten, aan Willem van Nassau van Odijk. Daarom werd Colijnsplaat zoo deftig en treffelijk. Moge de gemeente en het geheele eiland, onder de regeering onzer dier bare vorsten, immer groeien en bloeien. De heer S. J. de Regt heette hierna namens het bestuur van den kring Nooid-Beveland het hoofdbestuur van harte welkom. Spreker sprak er zijn vreugde over uit dat het gevaar, dat de schoone namen der gemeenten op Noord-Beveland zullen verdwijnen, nu is afgewend. Ouder deze ontvangst liet het mu ziekgezelschap ,/Wilhelmina» voor het keurig versierde raadhuis trouwens ook een fraaie eerepoort met de em- bleemen van den landbouw en opschrift „De Z. L. M. bloeie" wees op het feest eenige nummers booren, na een door veel dorpsgenooten bijge woonde muzikale wandeling. Hoojtdbestuursvergadering. Te acht uur ving in de daarvoor welwillend ter beschikking gestelde raadzaal de vergadering aan van hst hoofdbestuur, der Z. L. M. ouder voor zitterschap van den beer mr. Dieleman. De voorzitter wijdde woorden van waardeering aan wijlen den heer M. C. Mulock Houwer, die evenals zijn vader op Schouwen zooveel aan de Z. L. M. heeft gedaau.Gedurende 63 jaar hebben de Mulock Houwei's op dat eiland op den bres gestaan voor de belangen der Z, L. M. Hierna volgden eenige mededeeliugen. Van het K. N. L. C. was een verzoek ingekomen om advies uil te brengen inzake een adres van de suikerfabri kanten om uitvoer van suikerbieten te verbieden. De heer Kakebeeke heeft een ver gadering van het K. N. L. C. daar over bijgewoond en beeft daar vrijheid van uitvoer bepleit, en teven het aan wenden van pogingen om den surtax in België en Frankrijk van ingevoerden sui ker uit Nederland te doeu opheffen, in dien geest heeft het K. N. L. C. ge adviseerd. Besloten werd eveneens in dien geest ts adviseeren. Benoeming hoofdbestuursleden. In verband met art. 41 der gewij zigde statuten zijn nieuwe hoofdbe stuursleden aangewezen en als gevolg daarvan moest deze vergadering een nieuw dagelijkech bestuur benoemen, en wel een bestaande uit 9 leden, éin nit eiken kring, ongerekend den voor zitter. Benoemd werden bij acclamatie de heeren W. Kakebeeke, J. W. van Oeveren, C. H. A. Stoutjesdijk, Iz. Leenhouts, P. Melis, G. Vogelvanger, Jac. Welle man, S. J. de Regt en D. J. Dees. Tot vice-voorzitter werd herkozen de heer W. Kakebeeke, die dank bracht voor het in hem gestelde vertrouwen en voor de steeds ondervonden aange- name samenwerking vooral ook met den voorzitter en den secretaris. Leiddraad kringtentoonstellingen. Aan de orde was na de bekaDdeling van een ontwerp-leiddraad voor de Kringtentoonstellingen. De voornaamste bepalingen daarvan zijn wel, dat de Z. L. M. jaarlijks aan een kring een crediet van f 600 zal verleenen ten behoeve van eene tentoonstelling, uit te keeren geheel of gedeeltelijk bij verlies op de tentoonstelling, en niet in het jaar waarin de Z. L. M. zelve een landbouwtentoonstelling organiseert. Verschillende voorwaarden waaraan het kringbestnur bij het organiseeren van een tentoonstelling moet voldoen, wor den vervolgens genoemd. De kringen verbinden zich voor een tijdvak, waarin alle deelnemende krin- gen een tentoonstelling zullen gehou den hebben, te beginnen met Juni 1919, toen de kring Westelijk Zuid- Beveland hare tentoonstelling hield. De tentoonstellingen znllen in de volgende volgorde gehouden worden Kring Noord-Beveland, Tholen en St. Philipsland, Oostburg, O.-Znid-Beve- land, Axel, Walcheren, Schouwen en Duiveland, W.-Zuid-Beveland en Hulst. De heer Ltndenbergh meent, dat een leiddraad geheel overbodig is. Het bleek uit de verdere discussie dat men vooral bezwaar beeft tegen de bepaling, dat een kring alleen dieren van personen uit den kring zelf mag toelaten. Het voorstel-Lindenbergh (geen leid draad) werd verworpen met 21 tegen 4 stemmen en een van hetzelfde lid om de hinderlijke bepaling te schrappen met 20 tegen 5 stemmen. Zonder stemming werd op voorstel VBn den voorzitter bepaald, dat het Dag. bestuur bevoegd is uitzonderingen toe te staan. Contributiercgeling. Het Dag. Bestuur stelde voor 1923 de volgende contribntieregeling voor: Leden met een grondgebruik tot en met 3 H.A., vaste contributie van f 0.50 plus 18 cent per H.A., leden met een grondgebruik van meer dan 3 H.A. vaste contributie van f 1 plus 18 cent per H.A. De contributie voor grondbezitters, evenals verleden jaar de

Goessche Courant | 1922 | | pagina 2